Meer dan een millioen ton scheepsruimte in November tot zjnken gebracht 83ste Jaargang Wóensdag 2 December 1942 No. 25363 n Duitschland strijdt voor Europa EXTRA-BERICHT. Sovjet-aanvallen afgeslagen. „Hóudt Uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom." OOK THANS ZULLEN WIJ GAAN. WAT IS EEN ENERGIE CONTROLEUR? - .VERDUISTEREN: KUNST EN LETTEREN LEIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Het opperhevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten hebben in November in totaal 166 schepen met een inhoud van 1.035.000 b.r.t. in den grond geboord. De successen van September werden met 23.500 b. r.t. overtroffen. Daarmede is het tot dusver hoogste resultaat van dezen oorlog bereikt. Zwaar beschadigd werdén 102 schepen, waar van een zeer groot aantal nog als totaal verloren moét worden beschouwd. en spoorweginstallaties aan den middenloop van den Don werden overdag en des nachts gebombar deerd. Ten Zuidwesten van Kalinin en in het gebied rond Toropez duren de verbitterde gevechten voort. Gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers ondernamen deels in scheervlucht vernietigende aan vallen op gereedstaande pantser wagens,, marcheerende colonnes en voertuigcolonnes van den vijand. In den tijd van 20 tot 30 Nov. vernietigden troepen van het leger in de brandpunten der gevechten in het Oosten 1024 •sovjetpantser wagens. Door luchtaanvallen en luchtdoelartillerie der luchtmacht werden 148 pantserwagens ver nield. Aan het Cyrenaicafront vonden slechts plaatselijke gevechten plaats. Britsche colonnes en een luchtsteunpunt werden door de luchtmacht met bommen en vuur wapens aangevallen. Duitsche en Italiaansche pantsertroepen vie len met sterken steun der lucht macht oprukkende gemotoriseerde vijandelijke formaties in Tunesië aan. en maakten gevangenen. Gevechtsvliegers bombardeerden overdag en des nachts haven installaties in Bone en Algiers, onder andere werd een groot transportschip getroffen. In het Zuiden van Engeland vielen jachtvliegtuigen overdag verschillende militaire installaties aan en schoten boven zee twee vijandelijke vliegtuigen neer. Twee eigen toestellen worden vermist. SOVJET-OFFENSIEF HEEFT STUWENDE KRACHT VERLO REN. De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: Hoewel het voorbarig zou zijn, te zeggen, dat het offensief, dat de bolsjewisten op verschillende punten van het Oostelijk front, van Stalingrad in hét Zjiiden tot het Ilmenmeer in Het Noorden onlangs hebbfen ontketend, mislukt is, kan vol gens militaire kringen geconsta teerd worden, dat het zijn stu wende kracht heeft verloren. Van een gesloten offensief kan niet meer gesproken worden, eerder van plaatselijke begrensde aan vallen, zij het ook krachtige aan vallen, zoodat de strijd nog geens zins verflauwd is. Van Duitsche zijde heeft men de bij deze aan vallen dcror de bolsjewisten ge volgde tactiek inmiddels nauw keurig kunnen bestudeeren en beter dan een jaar geleden kent men thans de meest geschikte methode voor den afweer. Daar bij komt, dat volgens deskundige kringen de sterkte der sovjet- Russische legers niet meer te vergelijken is met die van het vorig jaar. Een verlies van ruim duizend pantserwagens in tien dagen trpft de bolsjewisten daar om des te zwaarder. Hierbij ko men nog de zeer hooge verliezen aan manschappen, mede als ge volg van het feit, dat de Duit sche afweer volkomen op de aan vallen was voorbereid. Dit alles heeft ertoe geleid, dat de bolsje wisten op geen enkel punt van het front verder komen. In het gebied van de Donbocht beginnen zij zich zelfs reeds in te graven, hetgeen er op zou kunnen wij zen, dat zü weinig hoop koeste ren, het offensief binnenkort te kunnen voortzetten.' Nu de eerste stoot van het of fensief achter den rug is, moet worden afgewacht, of de bolsje wisten in het achterland troepen bijeen zullen brengen om een Duikbooten hebben daarvan in het Noorden en Zuiden van den, Atlantischen Oceaan, op de IJs zee, in de., randwateren Van den Indischen OcShan en voor de kusten van Fransch Noord-Afrika 149 vijandelijke koopvaarders en transportschepen met een inhoud van 955.200 b.r.t. vernietigd. Duitsche motortorpedobooten heb ben op de Noordzee en in het Kanaal 8 schepen vernield met een inhoud, van 20.000 b.r.t. Ge vechtsformaties van het lucht- wapen hebben 9 koopvaarders met een inhoud van 60.000 b.r.t. .ot zinken gebracht. Zwaar beschadigd, zoodat een aanzienlijk deel nog als totaal verloren moet worden beschouwd, werden door Duitsche duikbooten 30 schepen, door het luchtwapen 72 schepen. Ir. den strijd tegen oorlogs schepen hebben onze duikbooten in November tot zinken gebracht drie kruisers, zes torpedobootja- gers, twee corvetten en een duik boot. Met torpedotreffers bescha digden zij een vliegtuigmoeder schip, twee kruisers, drie torpe- dobootjagers en verscheidene be veiligingsvaartuigen. Het lucht wapen heeft een duikboot ver nield en een vrij kleinen Britschen oorlogsbodem. Bovendien werden een slagschip of zware kruiser, vier vliegtuigmoederschepen en 28 kruisers, torpedobootjagers en kleinere oorlogsvaartuigen voor een deel verscheidene malen ge^ troffen. In de gemelde getallen zijn de zware verliezen van de sovjet- Russische handels- en transport- vloot niet opgenomen. Het luchtwapen heeft aan de kust' van de Zwarte Zee, op de Kaspische Zee, op de beneden Wolga en op het Ladogameer 19 transportschepen, sleepbooten en andere vaartuigen van de meest uiteenloopende grootte, o.m. twee tankbooten tot zinken gebracht. Zes en twintig ravitailleerings- vaartuigen der bolsjewieken van allerlei aard werden beschadigd. Door luchtaanvallen is voorts een bolsjewistische kanonneerboot in den grond geboord. Twee andere kanonneerbooten, een luchtafweerschip en twee motortorpedobooten" werden be schadigd. Voorts deelde het opperbevel mede: Sovjetrussische aanvallen in het gebied ten Noordoosten van Toe apse stortten met groote ver liezen voor den vijand ineen. Ook in den Terek-sector werd de vijand deels in tegenaanvallen afge slagen. De gisteren voortgezette aan- valspogingen der sovjets tusschen Wolga en Don mislukten met bui tengewoon groote vijandelijke ver bliezen. De Duitsche tegenaanval sloeg hen tot achter hun stellin gen van uitgang terug. Talrijke gevangenen werden gemaakt en buit binnengebracht. Plaatselijke aanvallen in de groote bocht van den Don mislukten. Eskaders ge- vechts- en slagvliegtuigen en duikbommenwerpers ondersteun den met goede uitwerking de troepen van het leger. Formaties jachtvliegtuigen schoten 43, lucht doelartillerie 8 sovjetvliegtuigen neer. Drie eigen toestellen gingen verloren. Troepenverblijfplaatsen nieuwen stoot te wagen. Tot dus ver is de Duitsche Jegerleiding hiervan niets gebleken. REDE VAN DR. GÖBBELS. - Minister dr. Göbbels heeft in een rede voor officieren van een in- fanterieschool verklaard, dat de Duitsche weermacht, die in den afgeloopen winter haar ervarin gen had opgedaan, in 't bewust zijn van haar overwinningskracht de gevechten van de komende maanden ingaat. Ook in Duitsch land ziet Duitschland vastbeslo ten de verdere ontwikkeling te gemoet. Geen geroep der vijan den van Duitschland kan ver doezelen, dat zijn tegenstanders noch den moed noch de krachs hebben gehad, het zoo pochend aangekondigde tweede front op Europeeschen bodem werkelijk te vormen. Intusschen echter wordt de slag op de wereldzeeën vast beraden voortgezet. De successen van de zoo juist geëindigde maand hebben opnieuw aange toond, dat over den uiteindelij ken afloop van den slag op de wereldzeeën geen twijfel mogelijk is. Ten aanzien van de bewering- der vijanden, dat de tijd voor de geallieerden werkt, zeide dr. Göb bels, dat de eindoverwinning een kwestie van tijd en geduld is. Beslissend is echter, wie" de be schikking heeft over de ruimte. De ruimte, waar de strijd om gaat, behoort ongetwijfeld aan Duitschland. Ten slotte zeide dr. Göbbels dat Duitschland niet strijdt voor bloedelooze idealen, doch dat de oorlog voleindigen moet, wat de nationaal-spcialis- tische revolutie begonnen is. (DN.B.) RADIOTOESPRAAK VAN AD MIRAAL PLATON. Over den Franschen staatszender heeft ad miraal Platon tot de officieren en soldaten in Fransch Noord- Af rika een toespraak gericht, waarin hij het verraad van ver scheidene -hooge Fransche leger aanvoerders, generaals en officie ren geeselde, die gehandeld heb ben tegen het bevel van maar schalk Pétain in en die zich heb ben aangesloten bij den Angel- saksischen aanvaller. Zij beweer den Frankrijk te willen bevrij den, doch hadden slechts per soonlijke belangen op het oog. Maarschalk Pétain heeft 't von nis over hen uitgesproken en hun de Fransche nationaliteit ontno men. Admiraal Platon noodigde de officieren en spldaten in Fransch Noord-Afrika uit over deze verraders eveneens het von nis uit te spreken. Hij zeide: „Uw plicht als soldaten is Hét hen niet te gehoorzamen. Het zijn rebellen". Voorts riep hij de officieren en soldaten op zich door voortdurend lijdelijk verzet te keeren tegen de bevelen van deze verraders. De maarschalken de regeering zullen een nieuw nationaal leger opbouwen, dat het Fransche imperium zal her overen. (D.N.B.) Manifest van Fransche Volks partij Het P.P.F. (Parti popu laire fransais) heeft het volgende manifest uitgevaardigd: Het centraal pers- en informa tiebureau van het P.P.F, op 30 November 1942 vergaderd onder voorzitterschap van Jacques Do- riot, stelt vast, dat de gebeurte nissen, die oorzaak geweest zijn van het verlies van het imperium, de volledige bezetting van Frank rijk, de vernietiging der vloot en de ontbinding van het leger, het gevolg zijn van de Amerikaansch- gezinde buitenlandsche politiek en van de antirevolutionnaire bin- nenïandsche politiek, die sedert den wapenstilstand wordt gevoerd stelt vast, dat de bestendige houding, die rijkskanselier Hitier tegenover Frankrijk inneemt, ten volle de door hqt PPT- sedert zijn bestaan geëischte politiek van samenwerking tusschen Frankrijk, in weerwil van de tragische moei lijkheden, die ons land doormaakt een laatste hoop op wederopstan ding laat, evenals de mogelijk heid weer een groote natie te worden; stelt vast, dan Frankrijk slechts opnieuw het vertrouwen der an- I A T~) EEDS eerder is er op T li gewezen, dat de lasten i -L Lvan den oorlog voor 90% op het Duitsche volk druk ken en deze toestand niet lan ger kon blijven voortduren. In Nederland gaan thans vele stem men op om in grootere mate bij te dragen aan den oorlog, b.v. in den vorm van meer vrijwilligers. De secretaris-generaal derN.S.B., Huygen, sprak onlangs in Twente en zeide daar, dat hij zich kon voorstellen, dat ook de bezette gebieden, buiten de vrijwilligers, die er reeds staan, meer mannen zullen moeten gaan leveren voor de fronten, hetgeen natuurlijk ook politieke consequenties heeft. Van Geelkerken sprak dezer da gen te Assen en noemde het ge tal van 50.000 Nederlanders, die met de wapens in de hand naast de Duitsche kameraden voor den strijd tegen plutocratie en bols jewisme moeten aantreden: Mussert was Zondag in zijn groote rede in „Musis Sacrum" te Arnhem nog duidelijker en heeft over deze kwestie geen twijfel laten bestaan. Hij zeide o.a.: „wij zijn een Westersch volk in West-Europa. Het zal eens zóó moeten zijn, dat wij het zijn, die de versterkingen langs de kust aanleggen en dat onze soldaten daar staan om ze te bewaken, waarbij dan het oppercommando van Europa weet, dat het geen groote of kleine Darlannen zijn maar Europeanen, waarop men staat zal- kunnen maken. Dat is het, wat ik wil bereiken, dat het Nederlandsche volk als geheel mee gaat doen aan dezen oorlog." In de eerste plaats moet ge streden worden voor ons volk en ons vaderland, maar over die grenzen van het vaderland en van de Germaansche landen moeten wij zien naar de linies, waar Europa wordt verdedigd. En aan dezen strijd moet Neder land deelnemen, evenals alle an dere Europeesche landen. De in zet van 15.000 man is te gering. Het gevaar, dat Europa bedreigt, is zoo oneindig groot, dat het gè- heele land zich moet inzetten voor dezen strijd, opdat straks gezegd kan worden, dat wij onze vrijheid en ons recht zelf hebben bevochten en anderen niet heb ben laten strijden. Wij zijn daartoe in staat, daarvoor behoe ve men slechts een blik naar het verleden te richten. Nimmer joe gen wij anderen voor onze belan gen in het vuur; neen, wij gin gen zelf. Ook thans zullen Wy gaan, op dat Nederland "als vrije Neder landsche staat deel zal uitmaken van den Germaanschen Staten bond. dere Europeesche naties zal kun nen winnen en de sporen van het schandelijk verraad, waaraan zich zoovele hooggeplaatste Franschen hebben schuldig gemaakt, zullen kunnen uitwisschen, door op krachtdadige wijze de dubbelzin nige politiek te laten varen en wel door Engeland en den Ver. Staten den oorlog te verklaren, door toe te treden tot het anti komintern-pact en door een ver bond aan te gaan met de spil- mogendheden met het oog op de herovering van het imperium; stelt vast, dat Frankrijk slechts dan den anderen volken vertrou wen zal kunnen inboezemen, in dien het zijn binnenlandsche re volutie ten einde voert, waarvan de voornaamste stadia de vol gende zijn: 1) het vbnnissen en straffen van diegenen, die verantwoordelijk zijn voor a) den oorlog', b) het volledig verlies van het impe rium; 2) totale zuivering van alle be stuursapparaten, van de vrijmet selaars, van de pro-Amerikanen, van de Gaullisten, van de com munisten; 3) onverbiddelijke maatregelen tegen de joden: bevestigt, dat deze voorafgaande voorwaarden zullen toelaten de grondslagen te leggen van den nieuwen Franschen volksstaat; bevestigt, dat de „Afrikaansche phalanx" en de „binnenlandsche militie" slechts' de kern van het nieuwe leger zouden kunnen wor men, indien zij samengesteld en geleid werden door de revolution- naire krachten en dat zij geen nieuw middel mogen worden om de militaire macht van de vijan den der Europeesche samenwer king te verdoezelen: bevestigt nogmaals, dat het be reid is, naast dbv andere revolu- tionnaire bewegingen zijn aan deel te nemen in de macht ten einde een politiek van Europee sche eendracht en van inwendige revolutie te verwezenlijken. (DNB) SPECIALE GERECHTSHOVEN IN FRANKRIJK. - Met ingang van 4 December wordt op grond van een nieuwe wet bij alle appèl-gerechtshoven in Frankrijk een speciaal gerechtshof inge steld, waarvoor alle misdrijven en misdaden behandeld zullen wor den, die ten doel hebben het communisme, de anarchie en de nationale en sociale ontbinding te begunstigen. (D.N.B.), In geen enkel bedrijf, op geen enkel kantoor mag een energie- controleur ontbreken. Bij groote bedrijven en kantoren dienen verscheidene van deze controleurs te zijn. Wat' is eigenlijk een energie-controleur en wat is zijn taak en waarom schenken wij op deze plaats aan hem bijzondere aandacht? De energie-controleur is geroe pen om er voor te zorgen, dat niet gedachteloos energie in den vorm van gas en electriciteit wordt verspild. In iedere afdee- ling van elke onderneming, van elk bedrijf en op elk kantoor be hoort iemand te worden aange wezen om er op toe te zien, dat met de ter beschikking staande energie zoo doelmatig mogelijk wordt omgegaan. Het spreekt van zelf, dat hiervoor diegene het ge schiktst is, die de zuinigheid weet te betrachten. Hij zal er voor moe ten waken, dat licht niet onnoo- dig brandt, machines niet on- noodig ingeschakeld blijven, en niet meer gas wordt verbruikt, dan noodig is. De energie-controleur heeft een zeer belangrijke taak, want op het verbruik van gas en electriciteit moet bezuinigd worden. In de bedrijven en op de kantoren zal de energie-controleur daarop heb ben toe te zien. In de huishou ding zij ieder lid van het gezin controleur.! Weest zuinig met de rantsoenen! Het is uw eigen belang! van hedenavond 16.32 uur tot morgenochtend 8.27 uur De maan kwam in den afge loopen nacht op te 0.56 uur en ging te 14.07 uur onder. Het Schouwspel Voor den Kunstkring Het Schouwspel speelt Zondag ln den Leidschen Schouw burg het Amst. Theater-bedrijf „Jan Klaaz of Gewaande Dienst- maagt" van Thomas Asseiyn en „De gebroken kruik" van Heln- rlch von Klelst.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1