GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN STADSNIEUWS AGENDA S UW RADIO DEFECT? LAATSTE BERICHTEN.' Verordening betreffende het tentoonstellings wezen. 1 In Musis Sacrum te Arnhem had Zondag de plechtige beëediging plaats van ongeveer 1000 functionarissen van de Nationaal Socia listische Bewegingder Nederlanden aan den leider. Mussert. - Overzicht tijdens de eedsaflegging aan den Leider door den secretaris-generaal der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. C. J. Huygen. Polygoon-Zeijlemaker-Pax Holland, m. Oplichterscomplot ontmaskerd - De centrale recherche heeft vier Hagenaars aangehouden, die op sluwe wijze verscheidene zaken lieden te Amsterdam hebben op gelicht voor bedragen, variëerende van f3000 tot f. 7000. Twee hun ner fungeerden als tusschenper- soon, terwijl de twee anderen zoo genaamd in kantoorartikelen handelden, de een als kooper," de ander als verkooper. Werd een slachtoffer gevonden dan werd deze achtereenvolgens in contact gebracht met den pseudo-kooper en zoogenaaniden verkooper. uit welke bezoeken het slachtoffer op kon maken, een voordeelige zaak te kunnen doen. Hij ging over tot den koop van een partij goe deren, doch de adspirant-kooper bleek daarna verdwenen te zijn of niet meer genegen de partij goederen over te nemen. Ten slotte bleek dan vaak de gedu peerde de goederen nog wel aan de tusschenpersonen kwijt te kun nen, doch niet zonder dat deze met de geheele transactie een en ander verdienden. Voor zoover be kend zijn reeds zeven personen op deze wijze beetgenomen. Koetsier na ongeluk overleden. De 56-j. koetsier J. H. Krachten uit de Van Musschenbroekstraat te Utrecht, in dienst van de ge meentereiniging, die door het op hol slaan van hét door hem be stuurde paard, den wagen over zijn lichaam kreeg, is aan de ge volgen van zijn verwondingen overleden. Fietsendief met noten op zyn zang. Wel zeldzaam brutaal moet de fietsendief zijn, die Za terdagavond in de gang van het politiebureau Singel te Amster dam een damesrijwiel deponeer de, met een briefje er aan, waar op te lezen stond: „Geachte hee- ren. deze fiets is gestolen aan de Ceintuurbaan, maar het zijn geen goeie banden. Wij verzoe ken u den eigenaar op te sporen en hein terug te geven. Wij pe zen alleen op nieuwe banden. Linke benden." Het onderzoek bracht spoedig aan het licht, dat inderdaad de fiets korten tijd tevoren op de Ceintuurbaan was gestolen, waar de eigenares, een 24-jarige juf frouw, wonende in de Vrolik- Veehoudster te Aalsmeer gestraft De tuchtrechter te Alkmaar heeft een veehoudster te Aalsmeer veroordeeld tot een boete van f. 1800.waarbij rekening was ge houden met een door de consump- tie-melk-centrale reeds opgelegde boete van f. 700.—, Niet alleen had deze veehoudster niet alle melk af geleverd aan een melkverwerkend bedrijf, doch zij had bovendien zonder vergunning twee karnin- richtingen in voorraad gehad, ter wijl op haar bedrijf tevens werd aangetroffen room in zurenden toe stand en kennelijk geschikt om te worden verwerkt tot boter, hoewel zij daartoe niet gerechtigd was. In hooger beroep verzwaarde het cen traal college voor de tuchtrecht spraak de straf tot f. 2300.boete. Zijn vrouw met rattekruid ver giftigd Het Gerechtshof te Den Bosch heeft gisteren in hooger be roep behandeld de geruchtmaken de zaak tegen den 29-jarigen bak ker j. M. A. van Hees uit Tilburg, die er van verdacht werd zijn 30- jaiige vrouw om het leven te heb ben,, gebracht. De Bredasche recht bank heeft den man deswege ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de regeering. De officier van justitie had tegen verdachte, die het ten laste go" - ie halsstarrig ontkende levenslang geëischt. Een arts uit Tilburg verklaarde als eerste getuige, dat het slacht offer op 9 October vorig jaar over leed. Getuige had aanvankelijk ge heel niet gedacht aan vergif en is eerst later tot de ontdekking geko men, dat zij is gestorven door toe diening van arsenicum. Twee da gen na den dood kwam de dienst bode, Dina van den Heuvel, met wie verdachte een verhouding had, vertellen dat de vrouw wellicht met rattenkruid vergiftigd was, zoo Botsende voetgangers - Gister avond zijn in de Zonneveldstraat twee voetgangers met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan een hunner, een 52-jar. ingezetene een vrij ernstige scheurwonde boven het linkeroog opliep. Op de Douzastraat is een 70-jarige vrouw in het donker omvergeloopen door een onbekend gebleven voetgangster, waarna zij over hevige pijn in de linker heup klaagde. De Eerste-Hulp- dienst constateerde, dat vermoe delijk het linkerdij been was ge broken. Beide slachtoffers zijn ter behandeling naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. Leidsche Spaarbank. - Bij de Leidsche Spaarbank is geduren de de maand November ingelegd f. 235.701.34 en terugbetaald f. 298.155.41; ingeschreven zijn 208 nieuwe inleggers, terwijl 53 boek jes geheel werden uitbetaald. Het te goed der 17292 inleggers, hieronder begrepen 1104 deelne mers aan den Afhaaldienst be droeg einde November 1942 f. 6.310.653.45. Door den Afhaaldienst is in deze maand f.12.487.50 ontvan gen in 3877 posten. 62 spaarbusjes werden ter ledi ging aangeboden met een geza- menlijken inhoud van f. 919.38. Op de scholen werd f. 499.62 li gespaard. Handelsregister K. v. K. - Nieuwe inschrijvingen: Admini stratiekantoor Gebroeders Bosch. (Bep. Bepalingen). Jan v. Hout- kade 43, Leiden. Koop, verkoop, ruilen enz. van onroerende goe deren. Vennooten: J. Bosch ,en H. P. Bosch, Leiden. W. Th. Molema T.zoon, Hooge- waard B. 97, Koudekerk a. d. Rijn. Brandstoffenhandel. Eige naar: W. Th. Molema, Koude kerk a. d. Rijn. Wijzigingen: G. A. C. Aenmeij, Vliet 6, Leiden. Handel in koek, chocolade, suikerwerken, beschuit De zaak is dd. 1 Mei 1942 omge zet in een venootschap onder fir ma: G. Aenmeij's Grossierderij. (Bep. Bep.) Vennooten: G. A. C. Aenmeij en G. A. C. Aenmeij Jr., Leiden. G. Poot, Noordeinde 10, Kat wijk aan Zee. Maatkleeding en confectie. De zaak is dd. 1 Sept. 1942 omgezet in een venn. o. fir ma: Firma G. Poot en Z. (Bep. Bep.) Vennooten: G. Poot en A. P. Poot, Katwijk a. Zee. J. Knoppe,* Van Meiskade 84, Katwijk a. Zee. Agentuur- en commissiehandel. De zaak is ver plaatst naar Utrechtscheweg D. 40. Vleuten. Gritcentrale N.V. Wilhelmina- staat 49, Noordwijk. Handel •in» droge en gebrande grit. De "zaak Heden Morschweg 59Stadsevangelisa tie te 7!/2 uur nam. Schouwburg: „Mottige Janus" 71/2 uur nam. Volksgebouw: Jaarverg. Ver. „Het Volksgebouw". 7% u. nam. Schouwburg: Kindervoorstelling Alleen op de wereld". 2 u. nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der Apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 28' November 20 uur tot Zaterdag 5 Decem ber 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster. Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en de Apotheek 18, el. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegst- geestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. straat, haar eenigen tijd onbe waakt had achtergelaten. Dank -zij de kieskeurigheid der dieven kreeg zij thans haar rijwiel terug. Slachtoffers van de duisternis De dichte duisternis is te Kampen oorzaak geweest van een aanrijding met doodelijken afloop. De j:2-jarige mej. A. van W. uit Grafhorst keer de omstreeks half acht des avonds per fiets van de stad naar haar betrekking op een boerderij op het Haatland terug. Aan het begin van den Haatlanderweg kwam zij in botsing met een voor haar uitloo penden voetganger waardoor zij over het stuur sloeg en met het hoofd op den grond kwam. Zij was op slag dood. deeide de inspecteur van politie J. Stevens mede. Het motief lag voor de hand: verdachte wilde vrij zijn om met de dienstbode te trouwen. Verdachte werd gedurende ander half uur verhoord, doch deze ont kend- het vergif te hebben toege diend. In de middagzitting deelde de kroongetuige, de 26-jarige Dina van den Heuvel mede, dat verdach te haar had bekend, zijn vrouw te hebben vergiftigd. De advocaat-generaal, mr. van Velzen, kwam ln het requisitoir tot de conclusie, dat niemand anders dan verdachte het vergif kan heb ben toegediend Het psychiatrisch rapport schetst verdachte als ver minderd toerekeningsvatbaar. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbank: 15 jaar gevangenis straf met daarna ter beschikking stelling van de regeering. De verdediger viel de verklarin gen van de kroongetuige aan en drong aan op vrijspraak. Over 14 dagen zal uitspraak wor den gedaan. Moord met berooving In den vooravond van Donderdag 19 Febr. j.l., tegen zeven uur, werd op het onbebouwde gedeelte van de Bil- derdijklaan onder Voorburg een moord met berooving gepleegd. De ongeveer 60-jarige typograaf C. van der Leek, die van den Haag op weg naar zijn woning te Voorburg was werd op dat tijdstip aangesproken door een man van circa 30 jaar. die geld vroeg of eischte. De aan gesprokene, die zich bedreigd acht te, gaf wat hij bij zich had, nl. een portemonnaie met enkefe zil verbons, doch daarmede nam de aanrander geen genoegen. Een kor te worsteling volgde, waarbij de aanrander een slagersmes, dat hij bij'zich droeg, voor den dag haal de er daarmee den typograaf een steek toediende, die het lichaam doorboorde en kort daairop den dood van het slachtoffer tengevolge had. Heden heeft de Haagsche recht bank den dader, den 29-jarigen los sen werkman P. Louwerens, tot 12 Jaar gevangenisstraf veroordeeld op grond van art. 288 W. v. Str. Ge slacht was 20 jaar. is met ingang van 20 Nov. 1942 in liquidatie getreden. Liquida- teur: E. de Groot, Noordwijk. J. Plug Jzn. en Zonen, School straat, Noordwijk. Land-, tuin bouw- en bloembollenbedrijf. Nieuwe Vennoot: E. Plug, Noord wijk. Ludwig en Co., Parklaan, Hil- legom. Kweeken van en handel in amarylles, bloembollen, zaden, planten en tuingewassen. De zaak is dd. 29 Oct. 1942 omgezet in een naamlooze vennootschap: N.V. Amarylles Kweekerij Ludwig en Co. (Ned. Staatscourant 12 No vember 1942, Bijvoegsel nr. 716). Dir.: A. Jansen, Hillegom. Comm. H. J. Zijlstra, Naarden. Maatsch. kap.: f. 15.000, waarvan geplaatst en gestort: f.3000. B. Koolhaas, Nieuweweg 207, Leimuiden, handel in granen, meststoffen enz. en gros en en detail, mengen en fabriceeren van meststoffen. De zaak is dd. 16 Nov. 1942 ingebracht in een venn. o. firma: B. Koolhaas' Graanhan del (Bep. bepalingen). Vennoo ten: B. Koolhaas, E. J. Koolhaas, Wed. A. J. Koolhaas-Engel en J. P. Koolhaas (Huwelijksche Voorw.). Fa. W. Th. Molema, Hooge- waard B. 97, Koudekerk a/d Rijn, winkel in koloniale waren, brand stoffenhandel, expeditie. De brandstoffenhandel is ad. 1 Sept. 1942 overgegaan aan W. Th. Mo lema. Het expeditiebedrijf is dd. 1 Sept. 1942 overgegaan aan P. Molema. P. Molema, Hoogewaard B. 97, Koudekerk a/d. Rijn: expeditie bedrijf. Eigenaar: P. Molema, Koudekerk a/d. Rijn. Firma C. Jongenburger, Raad huisstraat 75, Alphen a/d. Rijn, fabriceeren en handel in houts koolbriketten; brandstoffenhan del. De zaak is dd. 7 Oct. 1942 omgezet in een vennootschap on der firma: Firma C. Jongenbur ger (Bep. Bep.). Vennooten: A. Japgenburger, N. G. Veldhoen en C. L. Jongenburger, Alphen a/d. R. Aan C. L. Jongenburger is handlichting verleend. Dr. G. van Herk, hoofdas sistent aan de Sterrewacht alhier is benoemd tot plaatsvervangend lid van de commissie, welke in 1942 belast is met het afnemen der examens acte M.O. wis- en natuurkunde en acte L.O. in de beginselen der wiskunde. Tot bestuurslid der Ver. tot bevordering den Inwendige Zen ding te Doetinchem is benoemd de heer D. "M. van Nes. te Oegst geest, zoon van den vroegeren voorzitter, prof. dr. H. M. van Nes, alhier. Bel 24244 De Kndiotcehnische Dienst IEMTO n.v NlFlAVi; RIJN 32. BINNENLAND In het Verordeningenblad vaiL gisteren, 30 November, is een be-1 sluit verschenen van den secr.- generaal van 't departement van Volksvoorlichting en Kunsten, be treffende het tentoonstellings wezen. Door dit besluit wordt he; tentoonstellingswezen in Neder land, waarvoor tot dusverre geer enkele regeling bestond, .geordend,1 De strekking van dit besluit is tweeërlei: In de eerste plaats zal het departement er voor - kunnen waken, dat niet verschillende ten toonstellingen, die binnen een be paald gpbied gehouden worden;, elkander beconcurreeren. Het de partement zal dus in het alge meen coördipeerend werken ten- aanzien van alle in Nederland te' houden tentoonstellingen. In def tweede plaats zal 't departemeufl fer voor zorg dragen, dat de ten toonstellingen zullen voldoen aan' de eischen, welke een goede volks voorlichting stelt. In het bijzon der zal het departement hebben voor de technische en -aesthetische ten. Volgens het tweede lid van 1 geldt het besluit niet voor jaar-S aeurzen, streekbeurzen, tentoon stellingen van landbouw en vee-; seeltproducten en eenige andere| soorten uitstallingen. Voor de voorbereidingen vanS elke tentoonstelling heeft mende goedkeuring van den secretaris generaal van het departement! van Volksvoorlichting en Kun sten noodig. Hgt is immers nood zakelijk, dat men. zich bij deul aanvang van de voorbereidende] werkzaamheden verzekert van| de goedkeuring van het departe ment, opdat niet zeer belang rijke en kostbare voorbereidingen| vergeefs zullen geschieden. Voor het openstellen van eenl tentoonstelling voor het publiek heeft men wederom toèstemimng van den secretaris-generaal noo dig. Voor het verkrijgen van dezel toestemming hoort men zeer voerige gegevens in te zenden, secretaris-generaal zal ook plannen financieel beoordeelen Van groot belang is, dat komt te staan, wie delijk is voor de uitvoering de tentoonstelling en voor de koming van de ter zake bij tentoonstelling afgesloten civiel rechtelijke overeenkomsten. De secretaris-generaal zal aan in Nederland gevestigde inzen ders toestemming moeten verlee- nen voor de deelneming aan in het buitenland te houden ten toonstellingen, zulks in verband' met de verantwoordelijkheid voor een goede volksvoorlichting. De In de zweminrichting „De Mauri tskade" te Den Haag werden in ternationale wedstrijden voor dames in het schoonspringen en snelzwemmen gehouden, welke georganiseerd waren door de com missie zwemwedstrijden van den Ned. Zwem- en Reddingshond. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquari, complimen teert de Nederlandsche zwemster Bep van Schaick, die het num mer 100 meter borstcrawl won. Rechts: Rie van Veen en de Duitsche zwemster U. Pollack, die resp. 2de en 3de werden. Polygoon-Meijer-Pax Holland, m.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2