83ste Jaargang Dinsdag 1 December 1942 No. 25362 1BUITENLAND krijgsverrichtingen. Duïtschland strijdt voor Europa. Groote scheepsverliezen bij Noord-Afrika. fransche duikboot ge- demobiliseer. De Fran sche duikboot 151, die Zaterdag uit Toulon te Barcelona is bin- nengeloopen, is gedemobiliseerd. De bemanning, werd voor den duur van den oorlog geïnter neerd. (D.N.B.) VERDUISTEREN: BINNENLAND Distributie van zeep. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. Boeren uit hun bedrijf onteet. Alle textielkaarten volledig geldig. SPORT. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ter aanvulling op het weer- t| inachtsbericht verneemt het DNB Op de Noord-Afrikaansche oor- logstooneelen is geen verandering in de situatie ingetreden. In Tu- nesie bleef de gevechtsactiviteit beperkt tot botsingen van verken- ningstroepen van weerszijden ter- a wijl lunctformaties der spil haar onophoudelijke aanvallen op vij- "andelijke vliegvelden en bewegin- gen met superieure kracht voort zetten. De Britsche en Amerikaan- it| sche troepen leden daarbij zware verliezen aan tanks en voertuigen. De vertraging in het groot aan gekondigde offensief op Tunis zou 2 volgens verklaringen van Britsche gevangenen te wijten zijn aan het feit, dat de Amerikaansche troe pen wegens hun onvoldoende ge- J oefend'neid en gebrekkige oorlogs- jervaring niet gebruikt kunnen worden voor groote aanvalstaken en vooreerst in het gebied achter het front voor den modernen strijd moeten worden geschoold. Aan het Oostelijk front heeft in het Westen van den Kaukasus een nieuwe periode slecht weer ,11e gevechtshandelingen van igszins grooten omvang belem- ierd. Na dagenlang aanhouden- den regen zijn de woeste berg- lj stroomen, bruggen en veren mee- sleurende, gewassen tot 4 meter I boven het normale peil. Op vol- komen vermodderde wegen zijn zelfs de transporten met lastdie- ':i ren zwaar beperkt. In de Kalmuk- V kensteppe is door gemotoriseerde - Duitsche -troepen nieuw terrein i gewonnen, hetgeen hen bracht tot diep in de achterwaartsche ver- bindingen der bolsjewisten. ,'3 In het gevbchtsgebied tusschen Den en Wolga, in de groote .bocht van den Don en ten Zuiden "Wvan Stalingrad is de situatie ten gevolge van de Duitsche tegen- I maatregelen verder verstevigd, of schoon de bolsjewieken met mee- IJoogenloos gebruik van eenheden tanks en infanterie opstormden tegen de door de Duitsche reser vetroepen op de inbreukplaatsen gevormde afweergrendels. In Stalingrad heerschte slechts ilaatselijke gevechtsactiviteit van Duitsche stoottroepen ter verbe tering van de eigen stellingen. Moskousche belichten, die melding t maken van een herovering van de fabriekswijk, zijn evenzeer uit de lucht gegrepen als een extra- j -bericht der bolsjewieken over sov jetsuccessen tusschen Don en l .Wolga. I Aan het centrale Oostfront en in het gebied van het Ilmenmeer i duren de gevechten met onver- I minderde hardheid voort. De hoofdgevechtslinie der Duitschers kon echter overal gehandhaafd I worden. k COMMENTAAR VAN LIDDELL I HART, - Volgens een commen taar van den Engelschen militai- 1 ren correspondent Liddell Hart 1 op de positie der geallieerden in Noord-Afrika treedt in Engeland i een zekere ontnuchtering aan den dag. Hij schrijft, dat de achter volging van de astroepen door het 8e leger niet zoo doeltreffend I is geweest als men na de over- I winning bij El Alamein had ver re wacht. r. De strijdkrachten van de as hebben haaf nieuwe stellingen in Noord-Afrika met aanzienlijk L sterkere strijdkrachten bereikt dan men mogelijk had geacht, dus moet het 8e leger een nieu wen aanval eerst goed voorberei den. Daardoor valt de huidige pauze te verklaren. ajy. Het verloop der andere gebeur- ^Senissen in Noord-Afrika is even- *feens langzamer geweest dan men oorspronkelijk had verwacht, na dat de Franschen hun verzet in Algerije hadden opgegeven. Dien tengevolge hebben de asstrijd- krachten kans gezien aanzien lijke troepenmassa's in Tunis te Brengen. Deze worden met den dag talrijker. (D.N.B.) CLARK-KERR TE LONDEN ANGEKOMEN. De Britsche abassadeur te Moskou, sir Ar- „..ibald Clark-Kerr is te Lon- Duitsch weermachtsbericht. Gisteren deelde het Duitsche opperbevel mede: In het Oosten van den Kauka sus stortten herhaalde Sovjet- aanvallen onder zware verliezen voor den vijand ineen. Sedert den 27sten November werden bij deze afweergevechten zestig vij andelijke pantserwagens vernie tigd. Jachtvliegers schoten vijftien vijandelijke vliegtuigen neer. In de Kalmukkensteppe -vielen gemotoriseerde Duitsche strijd krachten achterwaartsche ver bindingen van de Sovjets aan, vernietigden trossen ravitaillee- ringsvoorraden en rolden een uiteengeslagen gevechtsgroepop. Tusschen Wolga en Don sloe gen de troepen van het leger wederom hevige pantser- en in- fanterieaanvallen af in nauwe samenwerking met sterke lucht strijdkrachten. In - Stalingrad slechts plaatselijke gevechtsactie. Eigen tegenaanvallen in de groo te bocht van den Don hadden succes. De luchtaanvallen op spoorweginstallaties aan den mid denloop van den Don werden voortgezet en verscheidene tran sporttreinen ernstig getroffen. In het centrale deel van het Oostelijke front en in het gebied van hët Ilmenmeer mislukten -opnieuw alle vijandelijke aanval len. 135 pantserwagens werden kapotgeschoten. In de Cyrenaica sloegen de Duitsch-ïtaliaansche troepen aan vallen van- vijandelijke pantser wagens af. Luchtaanvallen over dag en des nachts waren op Brit sche kampen en gemotoriseerde strijdkrachten gericht. Gevechts vliegers vielen op Tunesisch ge bied vijandelijke kolonnes met bommen aan en brachten den vijand aanzienlijke verliezen aan zware wapens, voertuigen en pantserwagens toe. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee bracht een Duitsche duikboot jager, onder be vel van den eersten luitenant ter zee Kleiner, de door de Engel sohen overgenomen voormalige Grieksche duikboot „Triton tot zinken en nam de bemanning ge vangen. In de bezette Westelijke gebie den en boven het Kanaal werden zeven Britsche vliegtuigen ten val gebracht. Duitsche jagers zetten de aan vallen overdag op de Zuidkust van Engeland voort en beschoten met goed effect spoorwegdoelen. Sedert den 15en November in een extra bericht melding is ge maakt van de groote successen van de Italiaansche en de Duit sche luchtmacht en de Italiaan sche en de Duitsche marine in den strijd tegen de Amerikaansch Britsche invasievloot voor de kusten van Noord Afrika zijn de successen nog aanmerkelijk ver groot. In totaal werden in den tijd van den 7en tot den 25sten No vember in de havens en kustwa teren van Fransch Noord-Afrika 23 koopvaardij- en transportsche pen van te zamen 155.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Elf koop vaardij- en transportschepen van totaal 100.000 b.r.t. werden zoo zwaar beschadigd, dat zij naar alle waarschijnlijkheid gezonken zijn. 65 schepen van te zamen 398.000 b.r.t. werden beschadigd, ten deele zoo zwaar, dat zij waar schijnlijk geruimen tijd niet bruikbaar zullen zijn. Aan oorlogsschepen werden 2 slagschepen en 3 vliegkampsche pen beschadigd, een dezer laat ste zeer ernstig. Vijf torpedoja gers en konvooischepen werden vernietigd, alsmede vijf kruisers. 28 kruisers, torpedojagers en an dere konvooischepen werden be schadigd. Bovendien werden in de ha veninstallaties aan de Noord- Afrikaansche kust tijdens bijna dagelijksche aanvallen zware ver nielingen en groote branden ver oorzaakt, waardoor nog meer voor de ravitailleering waardevol materiaal vernietigd werd. den aangekomen. Hfj heeft een langdurig onderhoud gehad met den Engelschen minister vanbui- tenlandsche zaken, Eden. (D.N.B.) GENERAAL DOYEN OP LAST VAN VICHY GEARRESTEERD. Nabij Annecy heeft men gear resteerd generaal Doyen, die ach tereenvolgens militair comman dant was van de Haute Savoie, gouverneur van Lyon en ten slotte, alvorens hij met pensioen ging. voorzitter van de wapen stilstandscommissie te Wiesba den. De arrestatie is verricht op last van de regeering van Vichy. (Stefani). AMERIKAANSCHE FINAN- CIEELE DESKUNDIGEN VOOR IRAN. Uit Washington wordt vernomen, dat Iran volgens een mededeeling van het Amerikaan sche departement van buiten- landsche zaken opdracht heeft gegeven aan een delegatie Ame rikaansche financieel? deskundi gen, om de financiën van Iran te reorganiseeren en te beheeren. De delegatie zal onder leiding staan van Arthur Mills- Paugh. (D.N.B.) 16.33 uur' 8.26 uur van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam in den afge- loopen nacht op te 0.56 uur en ging onder të 13.44 uur; het was vandaag Laatste. Kwartier. Tot en met 31 December a.s. ge ven de volgende bonnen recht op het ioopen van de daarachter ver melde hoeveelheden zeep. De met „algemeen 452" gemerkte bon van de bonkaart voor voe dingsmiddelen en de met „p een- heidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht: hetzij op het koopen van een stukje van 241/1 of 28 gram luchtgevulde eenheidszeep 40 of 57 hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram een heidstoiletzeep 14, 15 of 21 het zij op het doen wasschen van vijf kilogramdroge vuile wasch. De met „algemeen 453" gemerkte bon en de met ,,p waschpoeder" ge. merkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd yan acht jaar uitgereikte kaarten geven recht hetzij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling), hetzij op het doen wasschen van negen kilo gram droge vuile wasch. De met „p toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitge reikte kaarten geeft recht op het koopen van i stuk van 50 gram of voorzoover nog voorradig 75 gram toiletzeep (oude samen stelling). De kaarten, waarop de bonnen „p eenheidszeep", „p waschpoeder" en „toiletzeep" voorkomen, zullen de distributiediensten, in den loop der maand December aan betrok kenen uitreiken. Tevens is de geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bonnen „algemeen 412", „algemeen 431", „n eenheidszeep" en „o een heidszeep" van de voor waschpoe der aangewezen bonnen „algemeen 413", „algemeen 432", „n wasch poeder" en „o waschpoeder" en van de bonnen „n toiletzeep" en „o toiletzeep" verlengd tot en met 31 December a.s. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat na 31 December a.s. de geldigheidsduur van geen enkele zeepbon meer verlengd zal worden, terwijl na dien datum ook zooals al in het vorige persbe richt gemeld de aflevering van onderscheidenlijk zeep, waschpoe der en toiletzeep op de bij den wïhkelier ingeleverde bonnen „al gemeen 335", „algemeen 370", „1 zeep", „m eenheidszeep", ,,alge_ meen 336', „algemeen 371", „nï waschpoeder", „1 toiletzeep" en „m toiletzeep" niet meer geoorloofd zal zijn. Een uitzondering zal slechts gemaakt kunnen worden voor de bon 453, alsmede, wegens de uit gifte hiervan eerst in den loop van December, voor de bonnen „p een heidszeep" p waschpoeder" en „p toiletzeep". OVERHEID MAAKT GEBRUIK VAN BIJZONDERE BEVOEGD HEDEN. In Juli van dit jaar zijn den secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vis- schèrij bijzondere bevoegdheden toegekend ten behoeve van de voedselvoorziening. Deze bevoegd heden zijn gericht tegen boeren, die schromelijk tekort schieten bij de vervulling van hun taak: medewerking aan de voedselvoor ziening. Sinds Juli is, aan de hand daarvan, aan een reeks veehou ders, die veel te weinig melk heb ben afgeleverd of op bepaalde wijze, b.v. door clandestienen ver koop, melk aan het normale distributieproces hebben onttrok ken, de plicht opgelegd tot inle vering van een niet gering deel van him veestapel. - Het besluit heeft tevens de mogelijkheid geopend tot nog strengere maatregelen. De secre taris-generaal kan landbouwers of veehouders, die zich aan zeer ernstige overtredingen schuldig hebben gemaakt, of wel hun be drijf zoo slecht voeren dat zij niet langer tot deelneming aan de verzorging van de voedsel voorziening kunnen worden toe gelaten, het gebruik van hun gronden of bedrijf ontzeggen. De tallooze waarschuwingen, in den vorm van strenge straffen van de tuchtrechters en van het opleggen van leveringsplicht, zijn blijkbaar nog niet voldoende ge weest. De overheid heeft dan ook thans voor de eerste maal ge bruik gemaakt van haar bevoegd heden, die nog verder gaan dan het opleggen van de verplichting tot inlevering van een deel van den veestapel. Bjj beschikking van den secretaris-generaal zijn thans twee boeren in de provin cie Noord-Brabant, die zich aan zeer ernstige overtredingen heb ben schuldig gemaakt, uit hun bedrijf ontzet. In het eene geval heeft de on dernemer, die niet minder dan tien tuchtrechtelijke uitspraken op zijn rekening heeft, onjuiste opgaven gedaan bij de inventa risatie van vee, van erwten en rogge, hij heeft onrechtmatig haver geteeld en clandestien aardappelen geleverd, hij hield te veel pluimvee aan, zijn admini stratie was niet bijgehouden en bovendien is gebleken, dat hij belangrijke hoeveelheden melk heeft achtergehouden. Hoewel li bedrijf 11 melkkoeien telt, had de man slechts twee dieren aan de zuivelfabriek opgegeven. De melkleverantie aan de fa briek was naar verhouding. 's Mans slechte reputatie en zijn tegenwerking bij controle mogen bij deze opsomming niet ontbreken. In het tweede geval, waarin tot ontzetting uit het bedrijf is besloten, is sprake van een on dernemer, die bekend staat als smokkelaar en zich naar deze re putatie gedragen heeft. De op brengst van rogge, haver en erw ten van zijn bedrijf was zoo laag, dat clandestiene aflevering zeker geacht moet worden. Frauduleus dorschen van erwten, het niet ter beschikking houden van rogge, het niet inleveren van rogge en haver, het achterhouden van be langrijke hoeveelheden melk en het onbevoegd voorhanden heb ben van een karn, vallen kwalijk te rijmen met een juiste opvat ting van de taak, die het bedrijf voor de voedselvoorziening heeft te vervullen. De overheid is zich er van be wust, dat deze maatregel heel zwaar is.' Men kan er uit conclu- deeren, in het bijzonder degenen, die zich aan knoeierijen schuldig maken, dat -het haar ernst is met de zorg voor de naleving van de bepalingen en voor een goede uitvoering der maatregelen ten behoeve van de voedselvoorzie ning. Dat de betrokkenen uit hun bedrijf zijn ontzet, wil niet zeg gen, dat de bedrijven thans ver laten worden. Er zijn natuurlijk maatregelen getroffen, welke de bedrijfsvoering in andere han den leggen, die een beter gebruik van de mogelijkheden, die de be drijven bieden,, zullen maken. Zoo is, b.v. in het eene geval het beheer van het bedrijf aan de Heidemaatschappij overgedragen. In vele gevallen, die zich daartoe leenen, kan de exploitatie ook aan andere boeren worden opge dragen, waarvoor in de eerste plaats die boeren in aanmerking komen, die tengevolge van de huidige omstandigheden, in het bijzonder door maatregelen van de Duitsche weermacht, hun land verloren hebben. De Neder- landsche Landstand zal hierbij worden ingeschakeld. Met ingang van heden kunnen van alle textielkaarten, welke per 1 November 1941 zijn uitgegeven, ook de punten 1 tot en met 20 voor den aankoop van textielpro ducten worden gebruikt. Zooals reeds bekend werd ge maakt, zijn dè textielkaarten voor. kinderen beneden den leef tijd van 1 jaar reeds volledig geldig, ongeacht het.tijdstip van uitgifte. VOETBAL. HillinenL.F.C. 30. In de eer ste helft werd er niet gescoord. De verdediging van beide ploegen le verde goed werk. Direct na de her vatting had Hillinen succes, toen een schitterende kopbal van Freeke Jr. in den uitersten hoek van het doel verdween. (10). Een kwar tier later volgde een verrassend snelle aanval van Hillinen en een kogel van Winkelaar gaf Duffels geen schijn van kans. (20). De zelfde speler stelde de zege veilig door de geheele verdediging der Leidenaars te passeeren en kalm in te schieten. (30). L. F. C. trachtte nog de eer te redden, maar Elderbroek hield de score blank. WATERPOLO. De zyi IIPoelmeer II De Zijl II won met 30 van Poelmeer II (rust 20). SCHAKEN. Leidsche Schaakbond Voor de competitie le kl. (avondgr.) won Phllidoir I met 73 van En Pas sant I. De twee afgebr.>partijen zijn nl. beide voor Philldor gewonnen verklaard. DAMMEN. Nederlaagwcdstrijd A.D.C. De 6e nederlaagwedstrijd is gespeeld tegen H.C.D.V. uit den Haag. Over het algemeen was H.C.D.V. veel sterker en met een 133 stand en 2 afgebroken pai;ijen kwam het einde, zoodat de eindstand vermoe delijk wel een 155 overwinning voor de Hagenaars zal worden. A. D. C. en H. C. D. V. hadden elk reserves. Thans moet nog worden gespeeld de laatste nederlaagwed strijd tegen Bodegraven; tevens be ginnen de nederlaagwedstrijden van A.D.C. II tegen H.D.C. H (Al phen).

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1