N ii GEBR. TEN HOEVE Maanlicht in December TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Binnenkort rundvet op boterbon 63. RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS. SPORT. VOOR BRIDGESPELERS UIT DE OMSTREKEN LEKKERNIJEN VOOR SINTERKLAAS. f ZOET ROGGEBROOD DE BIOSCOPEN. VISSCHERIJBERICHTEN Onze telefoonnummers: Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 IS UW RADIO. DEFECT? Op de bonnen „boter 63" van de bonkaart voor voedingsmidde len, welke geldig zullen zijn ge durende het tijdvak van Vrijdag 18 December tot en met Dinsdag 29 December 1942, zal desge- wenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leve ren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 2 tot en met Zaterdag 5 Dec. 1942. Zij, die gedurende bovengenoemd tijdvak bon 63 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet be trekken doch uitsluitend de ar tikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aan gewezen Uiteraard mag eerst een begin worden gemaakt met de afleve ring van het rundvet op 18 De cember a.s. Dr. N. Japikse 70 jaar Mor gen bereikt een van Neerlands beste historici, dr. N. Japikse, te Den Haag den leeftijd van 70 jaar J. Haga overleden Op 89 jarigen leeftijd is te Den Haag de heer J. Haga overleden, gene- raal-majoor titulair, oud-chef van den Geneeskundigen Dienst in Ned. Oost-Indië. De Nederlandsche Kultuurka- r Het verordeningenblad der ederlandsche Kultuurkamer be vat een verordening van den pre sident, waarbij wordt bepaald, dat ttisschen leden van de Kultuur kamer gesloten arbeidsovereen komsten. welke verhoudingen re gelen op het gebied, bestreken door de werkzaamheden van het gilde voor theater en dans, moe; ten worden aangegaan bij authentieke of onderhandsche akte. Op de overtreding van dit voorschrift is een boete gesteld van ten hoogste 500 gulden. Het is nl. gebleken, dat het ontbreken van eenig schrifteliik bewijs der overeenkomst in de theaterwereld heeft geleid tot een zekere mate van rechteloosheid. De werknemer zoowel als de werkgever immers aarzelen veelal om een gerechtelijke actie te on dernemen, omdat bij gebreke van een duidelijk schriftelijk contract, vaak de stellingen niet voldoende te bewijzen zijn. Bovendien is een 'bemiddelend ingrijpen van de zij- Ie van het gilde voor theater en dans bijna ondoenlijk, indien schriftelijke bewijsstukken ont breken. Door de verordening wordt nu bereikt, dat er althans omtrent het bepaalde bij de overeenkomst geen verschil van meening meer kan bestaan, waardoor werkgever en werknemer dus beiden zijn gebaat. Stel niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. Maak reeds NU een ruim be drag over aan Winterhulp. Giro 5553. Het Groene Kruis De Zuid- hollandsche vereeniging „Het 1 Groene Kruis" heeft te Rotter dam haar vergadering gehouden. De voorzitter, dr. D. Zijp, wees er o.m. op, dat de zuigelingensterfte in het gedeelte van de provincie, waar de consultatiebureaux zijn gevestigd, de helft of nog minder was dan die in! het „onbescherm de" deel van de provincie. Ook in andere provincies wordt met zeer bevredigende resultaten gewerkt, getuige het feit, dat ondanks de moeilijkheden met voeding en verwarming de algemeene sterfte in de eerste helft van 1942 lager was dan in 1940 en 1941. Bepaalde ziekten geven overigens wel zorg, zooals de diphteritus. De sterfte daaraan neemt nl. toe. Einde 1941 bedroeg het ledental 235 en heb aantal af deelingen L In drie vacatures in het tafdbestuur werden benoemd Mts J. K. Hoogenboezem, te Lek- kerkerk, de heer A. Klein, te Gor- "oni en de heer A. T. de Jong. te tilligersberg. Haagsclie Rechtbank G. A. v. A. te Leiderdorp thans gedetineerd in het huls van bewaring, had samen met M. J. M. uit dezelfde gemeente door middel van inbraak ten nadeele van S. 20 volvette ka zen gestolen. Dat had dit tweetal ook bij R. uitgehaald waar even eens kaas werd gestolen. Tegen belde verdachten, die bekenden, had de officier een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft uitspraak ge daan, en verdachten veroordeeld elk tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Hoewel aan N. B. van H. te Leiderdorp was gezegd dat de kazen waren ge stolen. 'ïad hij die toch gekocht, zoodat hij teizaxc v,-n heling te recht heeft gestaan, en omdat hij reeds is veroordeeld, een Jaar ge vangenisstraf tegen zich hoorde eischen. De rechtbank heeft dezen verdachte, die ontkende van den diefstal te hebben geweten, vrijge sproken. Verdachte was in de vo rige zitting reeds onmiddellijk in vriiheid gesteld. Wegens heling was tegen H. A. van A. te Zoeterwouae vier maanden gevangenisstraf ge- eischt door den officier. Verdachte had echter ontkend iets van dief stal te hebben geweten. De recht bank heeft hem vrijgesproken. Ter zake rijwieldiefstal heeft de recht bank L. T. v. d. W. te Leiden tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. Wegens eenzelfde feit werd L. A. H. uit Leiden negen maanden gevangenisstraf opgelegd, voor bei de ,-rdachten met aftrek van pre ventief. M. J. H. en M. T. van K. belden uit Leiden, werden elk tot f. 50.boete subs. 25 dagen hech tenis veroordeeld Motorrijder in een sloot ge reden Gisterochtend werd de politie te Amsterdam gewaar schuwd, dat in een sloot naast den Uitweg een motorrijwiel lag. Het onderzoek bracht aan het licht, dat ook de berijder, een 25- jarige bewoner van Hoofd dr te water was geraakt en verdron ken. Vermoedelijk is het ongeval reeds Woensdagavond gebeurd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. VOETBAL. U.V.S.VIOS Voor den wed strijd tegen Vios is U.V.S. als volgt samengesteld: doel: v. Wel; achter: Hendriks en den Daas; midden: Regeer, Brussen en Plat.teel; voor: v. Weerlee, Fasel. van Wanrooy, Kantebeen en v. Polanen. OPLOSSING SPEL 31. Noord: Sell. Heer. 4. 2. Ha. Vrouw. 7. 3. Ru. Heer, 5, 3, 2. KI. Aas. 7. 6. Zuid: Sch. Aas, Vr., 9, 8, 7, 3. Ha. Aas. Heer, 5, 2. Ru. Aas, 4. KI. 5. Zuid is In een contract van 7 Schoppen geraakt. West komt uit met Ruiten Vrouw Gevraagd wordt: Welke kansen heeft Zuid om aan zijn contract te voldoen en hoe moet hij spelen om deze kansen te benutten? Antwoord: Zuid moet den eersten slag met de Aas nemen en een kleine Schoppen naspelen naar de Heer. Dit is noodig om te waken tegen alle 4 troeven (Boer, 10, 6, 5) in één hand bij Oost. Zitten deze alle 4 bij West dan gaat een troef- slag verloren en Is aan het con tract niet te voldoen. Zitten zij bij Oost dan zijn zij eruit te snijden mits eerst de Heer in Noord wordt gespeeld. Blijkt bij het troefslaan dat de troeven 22 zitten dan is steeds aan het contract te voldoen aangezien dan de verliezende Har ten in Noord kan worden afge troefd. Zitten de troeven 31 dan moet slechts 2 maal troef worden gespeeld. Hierna moet de Harten- kleur worden aangetrokken. Zitten de ontbrekende Harten 3-3 dan wordt de 13de Harten vrij. De troef kan er dan worden uitgehaald. Zit ten de Harten echter 42 dan zal er een verliezende Harten zijn en moet Zuid het erop wagen de ver liezende Harten in Noord af te troeven in de hoop dat de tegen stander, die de 3 troeven had, en er dus nog één over heeft, ook de gene is die 4 Harten heeft en dus niet kan overtroeven. Dit is dan de eenige kans voor Zuid om aan zijn contract te voldoen. KATWIJK AAN ZEE Teraarde bestelling schipper Cornells van der Plas. Onder zeer groote be langstelling is teraardebesteld het stoffelijk overschot van schipper Cornelis van der Plas. In den rouw stoet werden opgemerkt de reeder de heer Joh. Parlevliet en de be manning van de K.W. 175, waar van de overledene schipper was. De kist werd gedragen door schip pers. van loggers. Ds. R. P. A. Rut gers herinnerde in verband met het ongeluk den schipper overkomen aan de broosheid van het leven. God heen aoor dit sterven aan een ieder te zeggen, dat er maar één schrede is tusschen ons en den dood. Na het gemeenschappelijk zingen van ps. 89 19, dankte de heer B. Vis namens de familie. Jaarvergadering Ver. tot Behoud en Verbetering van den Trekhond. De voorzitter de heer A. van Duyvenvoorde heette allen harte lijk welkom en zette doel en stre ven der vereeniging uiteen, waar na de heer L. Bogaards het Jaar verslag uitbracht. Aan dat van den penningm den heer B. Stigter, ontleenen wij. dat de ontvangsten bedroegen f. 114.77%. de uitgaven f. 109,35%; batig saldo f. 5,42. Tot leden dër kascommissie werden benoemd de heeren Arie Kuyt Jzn. en Amerik van Duyvenvoorde Amz. De heeren A. van Duyvenvoorde. L. Bogaards en H. Haasnoot werden als bestuurslid herkozen, evenals de commissaris de heer W. van Dijk Sr. Ten slotte werden voor drachten gehouden door mevr. v. Duyn, mej. G. W. Bogaards en de heeren A. van Duyvenvoorde en J. Klok. Het Chr. Gem. Koor „Looft den Heer" vergaderde in isa Cara Tevens herdacht men het 10-jarig bestaan onder leiding van den heer Paul Pul. De presidente, mevr. de Groot liet zingen Ps. 118 vers 1 en ging voor in gebed. De 1ste secre taresse, mevr. van Duyvenvoorde en de 1ste penningmeesteresse, mevr. BosSchaap, brachten de verslagen uit. Mevr. de Groot en mevr. van Duyvenvoorde werden als bestuurslid herkozen: als zoo danig werden gekozen de heeren W. Dubbelaar en C, v. d. Plas. Met zang, voordrachten' en Gez. 96 vrs 1 werd besloten. LEIÜSCHEXDA.U Een geluk kige vondst Verleden week ver loor de groentehandelaar W. W., wonende aan de Damlaan zijn por tefeuille met circa f. 400.en dis tributietoewijzingen. Toen knechts van den tuinder H. bezig waren met mest versteken kreeg een hun ner een bankbiljet van f. 100. aan zijn vork. Even verder vond hij open en doorweekt de porte- feuile, waarin nog een deel van het geld en de distributiepapie ren; de wind had zich vermoede lijk over den overigen inhoud ont fermd. LI.SSE jaarvergadering IJsclub „Lisse" De ijsclub „Lisse" ver gaderde in „De Witte Zwaan". Het aigeloopen jaar gaf een tekort van I. 145.28. De heeren D. v. d. Tang, B. v. d. Zaal en H. v. d. Zon werden als bestuurslid herkozen, in de vacature C. Wesseling werd gekozen C: heer C. v. d. Zaal. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren A. H. Roelse en J. Boerendans. De burgemeester heeft aan mej. K. Bosma eervol ontslag ver leend als onderwijzeres der Openb. School wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. KOORDB IJKERHOUT Tot no tabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren W. Hoogstraten en L. Musegaas. KIJXSBURG Tot gemachtig den in hét Kiescollege der Ned. Herv. Gem. zijn gekozen de heeren W. Brussee Pz., R. v. Vreedendaal en D. v. d. Mey Hzn. Het pla_tselijk r anfa. - ups, dir. de heer J. F. Feelen, gaf een uL wing In de Kerki.,al. Er was groote belangstelling. Na opening door den voorzitter, den heer J. I. B. den Hoed, werd een keurig ver zorgd programma lot afgewerkt. Na de pauze trad het duo v. Zijp Zitman or. tot onverdeeld genoe gen van het publiek. SASSEXHEIM De afd. Sassen- heim van den Ned. Prot. Bond ver gaderde. Het ledental nam toe en er Is een batig saldo. Tot bestuurs leden werden benoemd mevr. Krou- welSpeelman en de heer mr. v. d Wel. Voor het Kruideniersvakexa- men slaagde de heer C. D. van Goe- verden alhier. ZEVENHOVEN In de Jaarver gadering der afd. van het Groene Kruis werden de aftredende be stuursleden, de heeien v. Trigt en C v. Veen herkozen. De kas sloot met een batig saldo. ZOETERWOUDE De Gemeente begrooting -De gemeentebegroo- ting kon ook dit jaar niet slui tend worden gemaakt. De ontvang sten zijn in den gewonen dienst geraamd op f. 148.863.65, de uitga ven op f. 197.768.04; tekort van f. 48.904.39 ('42: tekort f. 24.723.83) Dit groote verschil is gedeeltelijk ontstaan door het feit, dat in de begrooting 1942 een batig saldo ruim f4000.terwijl de begroo ting 1943 werd belast met een na- deelig verschil van f. 10.704.78. van 1940 kon worden verwerkt van De gemeenterekening 1941 geeft In den gewonen dienst aan ont vangsten f. 173.713.65 en in uitga ven f. 187.107.84 (nadeelig slot f. 13.394.19). Dit kan echter na ver hooging met de achterstallige uit gaven en verlaging met de achter stallige ontvangsten teruggebracht werden tot netto f. 10.704.78. Cand. S. Kranenburg, hulp prediker te Amstelveen, doet 20 De cember alhier intrede bij de Ned. Herv. Kerk, na vooraf te zijn be vestigd door ds. J. van Kuiken van Amstelveen. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Het Sinterklaasfeest staat voor de deur. Al zal het misschien in een bescheiden mate gevierd wor den, toch is een huiselijk feest in dezen tijd welkom. Juist nu heeft men meer behoefte aan een ge- ze hig samenzijn. Terwille van de kinderen, die recht hebben op blijheid en vreugde in het leven, zullen de ouderen zich inspannen de stemming goed te maken, De voorbereiding voor een Sinter klaasfeest is de halve pret. Bij een feest hoort iets, dat de tong streelt en de huisvrouw zal rond- speuren naar lekkernijen, die nu dubbel welkom zijn. Pepernoten, marsepein en spe culaas, ze hooren nu eenmaal bij St. Nicolaasavond. Onderstaande recepten zijn aangepast bij dezen tijd. Met wat overleg en goeden wil kan men de benoodigdheden er voor uitsparen. Het resultaat is goed en zeker een verrassing voor de huisgenooten. PEPERNOTEN. 100 g. aardappelen, 40 g. bloem, 15 g. custardpoeder, 50 g. suiker, een halve geraspte nootmuskaat, iets kaneel (zoo mogelijk een halve theelepel anijs) of de sur rogaten hiervan. De aardappelen fijn wrijven en met alle benoodigdheden vermen gen. De massa flink roeren. Van dit deeg kleine balletjes vormen en deze stuk voor stuk. even van elkaar in een vette koekepan leg gen. De koekepan met een deksel afsluiten en bij voorkeur op een asbest plaatje op een zacht pitje verhitten. Na tien min. de bal letjes keeren en met het deksel van de pan. steeds op een matig vuur, licht bruin bakken. De pe pernoten kunnen ook in een matig warmen oven gebakken worden. SPECULAAS. 125 g. gekookte aardappel.n 125 g. bloem, 75 g. suiker, 1 lepel stroop, pakje of 25 g. bakpoe der eetlepel speculaas- of koekkruiden, zout. De koude aardappelen fijnwrij- ven, alle ingrediënten toevoegen en met een houten lepel of met de hand de massa zoo lang knee- den tot zij als een geheel van de kom loslaat. Het deeg mét meel bestrooien en zoo dun mogelijk uitrollen, er kleine figuurtjes van vormen, op een vet bakblik leggen en de speculaas in een vrij war men oven in 15 a 20 min. bakken. Men kan het deeg ook in lang werpige koekjes snijden en er met een vork wat figuurtjes op maken. MARSEPEIN AARDAPPELTJES. 100 g. gekookte aardappelen. 60 g. suiker, 6 druppels amandel essence of 3 druppels amandelolie of laurierkersolie, geraspte ci troenschil, cacao of suiker. De koude, gekookte aardappelen zeer goed fijnwrijven en met de sui ker en iets geraspte citroenschil vermengen. De massa op een matig verwarmd vuur verwarmen en onder voortdurend roeren 5 min. in laten dampen. De marse pein vermengen met het aman delsmaakje en koud en stijf laten worden. Kleine balletjes van de marsepein vormen en deze door cacao of suiker wentelen. ROTTERDAM, TEL. 38427 DEN HAAG, TEL. 333298 Rex. Heinrich George ver tolkt in de film ,,De eed van Stephan Rakitin" prachtig de rol van huisknecht op een groot landgoed, die de zorg op zich neemt voor de kinderen van zijn overleden meester. Geheel alleen moet hij een gewetensconflict uitvechten, ten einde een eens gedane belofte te vervullen, ter wijl hij weet, dat deze vervulling hem de liefde van de beide kin deren kosten zal. In zijn indruk wekkende creatie wordt hij bij gestaan door Gisela Uhlen, Wer ner Hinz en Will Quadflieg. Lido. Benj amino Gigli is een der beroemdste zangers: hij le vert daarvan wederom de meest overtuigende proeven in de film „Moederlied", waarvan de gevoe lige inhoud tot het hart spreekt. Luxor. Dat Hans Martin's „Malle gevallen" weer eens op het witte doek vertoond worden, bewijst hoe zeer zij nog altijd in de smaak vallen. Een extra at tractie is wel het feit, dat zij zich gedeeltelijk in onze stad, meer speciaal rond het standbeeld van Boerhaave afspelen. Trianon Viktor de Kowa is de man, die in „Het geval Styx" opheldering brengt in de duistere millioenenzaken van een consul, die jarenlang met handelsleve ranties zijn vaderland benadeeld heeft, doch aan wiens practijken gelukkig een einde wordt ge maakt. Het gegeven is met groo te spanning uitgewerkt en bo vendien speelt de liefde er een woordje in mee, zoodat het ver loop met groeiende belangstelling gevolgd wordt Casino. De bekende Ween- sche acteur Paul Hartmann en Manja Behrens zijn te zien inde boeiende crimineele 'film „Ster ker dan de wet", die mede door de uitstekende regie, in dit genre een voortreffelijken indruk maakt. - Th. J. Hannema. Vischprijzen. IJMUIDEN. 27 November. Kabeljauw (dicht) f.2; kabeljauw (gestript) f. 2.20; groote gul f. 1.651.50; kleine gul f. 1.35 120; idem 2e srt. f. 0.880.80; kl. schol 2e srt. f. 2; idem 3e srt. f. 0.80; idem 4e srt. f. 0.50; kl. middelschol f. 2.50; bot f. 1; puf- schar f. 0.30; vischpuf f. 0.10; wij ting gestript f. 0.88; wijting dicht f. 0.80. (Alles per kg.). (2 lijnen) De nevenstaande en de mate waarin tabel leert wederom de tijdstippen, waarop de maan gedurende de maand December de helpt ver- Teekening P. Bok. het uitschrijven van vergaderinge n e.d. duisternis lichten. In horizontale rich ting kan men voor el- ken oneven dag het verloop zien van des middags 16% uur tot den volgenden morgen omstreeks 8% uur. De witte vakjes geven daart>ij het maanlicht weer (behoudens de eerste en laatste ver ticale kolom, welke het zonlicht aangeven!) en de gearceerde vakjes den graad van helder heid, waaruit voort vloeit, dat er geduren de de zwartgemaakte uurvakken geen maan licht is. Knip deze teekening .uit en raadpleeg haar bij het maken van uitgaansplannHjes, Bel 24244 Radiotcchnischr Dienst I F.M CO MEI/NT RIJN 32.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5