De Führer richt zich tot Pétain Spilmogendheden bezetten Toulon 83ste Jaargang Zaterdag 28 November 1942 No. 25360 Waarom Toulon bezet werd. Gebruikt Uw gas- en stroomrantsoen met overleg dan bewandelt U den juisten weg. EERSTE BLAD. LUISTERT: Hoedt u voor rantsoen- overschrijding. VERDUISTEREN: Sovjet-aanvallen afgeslagen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Führer heeft het volgende 'schrijven doen toekomen aan het -Fransche staatshoofd, maar schalk Pétain Mijnheer de Maarschalk. Toen ik op 11 Nov. 1942 in overleg met de bondgenooten van Duitsch land het besluit moest nemen, ter beveiliging van de verdediging van het Duitsche Rijk tegenover den oorlog, die ons eens door Frankrijk en Engeland was op gedrongen, de Fransche Zuidkust te bezetten, deed ik dat tevens in de hoop, daardoor een ophel- derin van de binnenlandsche verhouding in uw land te bewer ken, die niet alleen in het be lang van Duitschland en Italië, maar evenzeer in dat van Frank rijk is. Ik moge nog eens con- stateeren. dat het in September .1939 niet Duitschland was, dat Frankrijk of Engeland den oor log verklaarde, maar dat ik in tegendeel sedert het overnemen der regeering geen gelegenheid heb laten voorbijgaan om van de betrekkingen tusschen Duitsch- ^land en Frankrijk, die gebukt gin- Hfón onder den last van het dic- IjHaat van Versailles, een werke lijke vriendschappelijke samen- 1 werking te maken. Duitschland heeft Frankrijk daarbij geen an- deren eisch gesteld, dan dat het 'de door Duitschland toegestoken hand niet zou afwijzen. Helaas is het den gewetenloozen Angelsak- sischen en in de eerste plaats 1 joodschen intriganten gelukt, elk verzoeningsgebaar van het nieuwe Duitsche Rijk als een tee- ken van Duitsche zwakheid uit te leggen en later ieder vredes aanbod als het bewijs van een -aanstaande ineenstorting. Terwijl in het Duitsche Rijk door de re geering noch van eenige andere zijde, door redevoeringen of pers, 'aan Frankrijk eischen werden ge steld of voorstellen werden ge daan, die de Fransche eer aan tastten, verlangden de verant woordelijke ophitsers in Parijs de versnippering van het Duit sche volk, de verwijdering van de ..MTondslagen onzer sociale wetge ving. maar vooral het volkomen herstel van de onbeperkte plun- derrechlen van het joodsche ras, dat in Duitschland was terugge wezen binnen de juiste perken. - Het is mij bekend, dat gij zelf aan deze oorlogsdrijverij geen deel hebt gehad. Het zal echter ook u bekend zijn, dat ik nog na den veldtocht in Polen mijn verklaringen heb herhaald en zonder eenigen eisch te stellen een vrede aanbood, die slechts de Europeesche samenwerking moest dienen. Evenals in de eerste da gen van September 1939 hebben ook na het einde van den Pool- schen veldtocht degenen, die be lang hadden bij de Europeesche zelfverminking en bij het finan cieel profijt trekken uit den oor log, dit beroep op het gezonde verstand overschreeuwd en ge- eischt, dat de oorlog tot lederen prijs zou worden voortgezet. Zoo moest dan de strijd, die door uw toenmalige regeering het Duitsche Rijk en in laatste instantie ook het verbonden Italië was opge drongen, met de wapenen gevoerd worden in plaats van met het verstand. In weerwil van de over winningen, die in de wereldge schiedenis eenig zijn, heb ik niets gedaan, dat de Fransche eer kan krenken, doch in het wapenstil standsverdrag slechts die eischen gesteld, die een hervatten van den strijd onder alle omstandig heden verhinderen moesten. Ook later is nooit een eisch gesteld, die daarmede in strijd was. BEWUSTE LEUGENS. Het is u bekend, mijnheer de Maarschalk, dat alle beweringen, die van Engelsche of Amerikaan- sche zijde als bij dezen oorlog voornamelijk belanghebbende aan stichters gedaan werden, dat Duitschland zich van de Fransche vloot wilde meester maken, of in dien zin eischen had gesteld, lou ter verzinsels of bewuste leugens zijn. Terwijl het Duitsche Rijk als gevolg van de hem door Frankrijk mede opgedrongen oor log nog steeds zware offers moet brengen, kon het Fransche volk sedert dien in vrede leven, in zoo verre het niet zijn bondgenooten zelf door overvallen ter zee of in de lucht bloedige offers toebrach ten. In dien zelfden tijd heeft het Duitsche Rijk van 1.986.000 ge vangenen meer dan 700.000 ge leidelijk vrijgelaten. Iets dat in de krijgsgeschiedenis, meen ik, zonder voorbeeld is. Wanneer dit proces geleidelijk op het doode punt kwam, kwam dit slechts doordat helaas in uw land de in transigente elementen er steeds weer in slaagden een werkelijke samenwerking te saboteeren. Het was uw eigen wensch, mijn heer de Maarschalk, mij eens te spreken, om de mogelijkheden van een dergelijke samenwerking te vinden en vast te leggen. Ik heb aan dien wensch gevolg gegeven en er werden toen in Montoire besprekingen gevoerd, die zooals ik overtuigd was, den grondslag hadden kunnen vormen voor een algemeene ontspanning. Het is helaas indertijd den be langhebbenden bij den oorlog in Frankrijk zelf gelukt reeds enke le weken later deze samenwerking te doen stranden, met een moti veering, die voor mij ook per soonlijk een buitengewoon kwet- senden indruk maken moest. Ik ben gedwongen, hier te consta- teteeren, dat volkomen openlijk de bewering werd gedaan, dat de zoon van Napoleon door mij slechts met het doel naar Parijs was ge bracht om u, mijnheer de Maar schalk, daarbij uit te noodigen en aldus in Duitsche handen te kunnen brengen. Ik moet thans er op wijzen, dat gij, mijnheer de Maarschalk, zelf indertijd steeds weer verzocht naar Versailles te mogen verhui zen. en dat ik dit steeds weer van de hand wees door er op te wij zen, dat de wereld daaruit al was dit ook nog zoo onrechtvaar- dig de bewering zou afleiden, dat de Fransche regeering zich in Duitsche macht bevond. Ofschoon reeds dit voorval in directe scher pe tegenstelling stond tot mijn houding met betrekking tot den wapenstilstand, heb ik daaruit geen consequenties getrokken, omdat het mij duidelijk was en is, dat er zich ook onder het Fransche volk millioenen vlijtige arbeiders, boeren en burgers be vinden, die in hun innerlijk met deze kuiperijen niets te doen heb ben, doch zelf ook slechts vurig naar den vrede verlangen. Ik moge er echter hier nog eenmaal op wijzen, mijnheer de Maarschalk, dat ik niet eenmaal een lid der Fransche regeering bjj mij heb ontboden, doch dat alle besprekingen steeds slechts hebben plaats gevonden op grond van den wensch der Fransche regeering zelf. Ook beide besprekingen met admiraal Darlan vonden slechts plaats op diens uitdrukkelijk ver zoek en in uw naam, mijnheer de Maarschalk. Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. op Zondag 29 November, Hil versum I van 11.3011.45 uur naar „De stem der SS" onderwerp: Ras en wereldbeschouwing. De onlangs afgekondigde rege ling, volgens welke degenen, die de hun toegemeten rantsoenen gas en electriciteit overschrijden, zullen worden bestraft, is niet mis. Het „zwaard" van de afsnijding zweeft boven de hoofden derge nen, die zich aan overtreding schuldig maken. De overheid is helaas tot dezen drastischen maatregel moeten overgaan, om dat de beschikbare hoeveelheid kolen in geen geval toelaat, dat men meer verbruikt dan zijn rantsoen. Er zit dus niets anders op dan nóg zuiniger met die rantsoenen om te gaan dan in het algemeen gebeurt, en met een beetje goe den wil zal zulks in vele gevallen mogelijk zijn, al ontkennen wij niet, dat men zich dan enkele gemakken zal moeten ontzeggen. De gasfabrieken verbruiken jaarlijks verscheidene tonnen steenkolen om den verbruikers gas te verschaffen, dat voor de be reiding van de maaltijden en de verwarming van de woning noodig is. Het vergassingsproces van steenkolen levert nog andere on misbare producten zooals cokes en teer enz. op, reden waarom dan ook steeds een deel der gedolven steenkolen voor gasproductie be schikbaar moet worden gesteld. Hierop kan echter bespaard wor den, indien de verbruikers in de woningen zoo spaarzaam mogelijk met het gas omgaan, d.w.z. bij zui nig gebruik er zooveel mogelijk profijt van trekken. Hoedt u voor rantsoenover schrijding. Het is uw eigen belang en de straffen op niet naleving van dit voorschrift zijn zwaar. van HEDEN- en MORGENAVOND 16.34 uur tot MORGEN- en MAANDAGOCHTEND 8.23 uur De maan komt hedenavond op te 21.42 uur, gaat morgenmiddag om 13.50 uur onder en komt morgen avond om 22.44 urn: weer op. Gisteren deelde het Duitsche opperbevel mede: In het Kalmukkengebied werd het gros van een Sovjet-Russi sche cavaleriedivisie door Duit sche en Roemeensche troepen vernietigd of uitééngeslagen. Ver scheidene batterijen werden daar bij vernield, verscheidene hon derden gevangenen en talrijke buit werd binnengebracht. Alle pantser- en infanterie- aanvallen van den vijand in het Wolga-Dongebied mislukten ook gisteren weer door den voortreffelijken strijdgeest van de troepen. 53 Sovjetpantsers werden vernietigd. Aanvallen van formaties duikbommenwer pers troffen den vijand met vernietigende uitwerking. Troe- Pen van het leger brachten op flftle Wolga bij Stalingrad twee motorbooten tot zinken. Ook in het centrum van het Oostelijk front zette de vijand zijn aanvallen met sterke strijd krachten voort. Deze stortten na verbitterde gevechten onder zware verliezen voor den vijand ineen, 192 Pantserwagens werden kapotgeschoten, waarvan 34 al leen door één pantserdivisie. Ge vechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers vielen pantsercon centraties, marcheerende colon nes en troepenschuilplaatsen met goede uitwerking aan. Duitsche troepen vernietigden op de Newa tijdens het afslaan van een vijandelijke poging om over de rivier te trekken, 22 booten. In de Cyrenaica werden sterke vijandelijke verkenningstroepen afgeslagen. Ook in Tunesië kwam het tot succesrijke gevechten, waarbij de vijand een vrij groot aantal pantserwagens verloor. Duitsche en Italiaansche forma ties der luchtmacht vielen vijan delijke stellingen, marcheerende kolonnes en achterwaartsche ver bindingen aan. In een extrabericht deelt het opperbevel nog mee: Duitsche duikbooten hebben in het opera tiegebied van de Noordelijke IJs zee tot aan den toegang tot den Indischen Oceaan in hardnekki ge gevechten tegen in konvooi en alleen varende schepen 19 sche pen met een gezamenlijken in houd van 123.000 ton tot zinken gebracht. Door deze successen is vooral het vijandelijke ravitail- leeringsverkeer naar de Noorde lijke Sovjethavens en het Midden Oosten gevoelig getroffen." Duitsche jagers schoten in het Middellandsche Zeegebied vijf Britsche jachtvliegtuigen neer, waarbij zij zelf twee toestellen verloren. Bovendien verloor de Britsche luchtmacht in de wateren rond om Engeland en aan de kust van de bezette gebieden in het Wes ten zes vliegtuigen. De Führer heeft den comman dant der zesde Roemeensche di visie infanterie, luitenant-gene raal Lascar, als blijk van waar deering voor zijn succesvolle lei ding en de dappere houding dei- onder zijn bevel staande troepen het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Voorts deelt het opperbevel dei- weermacht mede Na den overval van Britsch- Amerikaansche strijdkrachten op het Fransche koloniale gebied rukten Duitsche en Italiaansche troepen in het tevoren onbezette Frankrijk binnen, om dit ge meenschappelijk met de Fransche weermacht te beschermen tegen nieuwe overvallen der Britsch- Amerikaansche aanvallers. Nadat Fransche leger- en vloot- commandanten zich op eerewoord verplicht hadden, zich met hun afdeelingen te voegen in het ka der der totale verdediging, werd volgens den wil van den Führer de Fransche weermacht niet slechts onaangetast gelaten, doch ten deele ook versterkt en uit gerust, terwijl de buitengewoon belangrijke vestingsector Toulon met de Fransche Middellandsche Zeevloot aan de zelfstandige Fransche verdediging werd over gelaten. Intussclien hebben zich de ge vallen van eerewoord-breuk en ontvluchtingspogingen door hoo- ge Fransche officieren opgesta peld. Evenzoo werd het duidelijk, dat een systematische ophitsing van de Fransche weermacht, die tot samenwerking bereid was, door Angel-Saksische invloeden steeds verder om zich heen greep en de laatste dagen ook ingang vond bij de vloot te Toulon. Begrijpende, dat deze politieke splitsing der Fransche weermacht in toenemende mate de veilig heid der Duitsche en Italiaan sche bezettingstroepen in gevaar bracht en het gezag der Fran sche staatsleiding ondermijnde, hebben Führer en Duce in den afgeloopen nacht bevel gegeven de vesting Toulon te bezetten, te verhinderen, dat de Fransche Middellandsche Zeevloot haar voorgenomen vertrek kon vol brengen en de onbetrouwbare contingenten der Fransche weer macht te demobiliseeren. Duitsche en Italiaansche troe pen hebben dit bevel bliksemsnel opgevolgd, het verzet van door Angel-Saksischen invloed opge hitste elementen, dat op enkele plaatsen zich voordeed, in de kiem gesmoord en in enkele uren het gestelde doel bereikt. Stad en haven van Toulon zijn sedert den vroegen ochtend hecht in han den van onze troepen. Een deel der Fransche vloot heeft zich, ondanks het tegenbe vel der Fransche regeering, tot zinken gebracht. De demobilisa tie der door ophitsing ondermijn de Fransche afdeelingen is gaan de en zal weldra voltooid zijn. VERRADERLIJKE OFFICIEREN, ue zooals thans blijkt met goed keuring van tallooze verraderlijke generaals en officieren uitgevoerde landing der Amerikaansche en Engelsche troepen in Fransch- Noordwest en Noord-Afrika heeft de in de preambule van den wa penstilstand vastgelegde voor waarden van het geheele verdrag ter zijde gesteld en Duitschland gedwongen te zamen met zijn bondgenoot onverwijld de nood zakelijke beveiligingsmaatregelen uit te voeren, Aldus waren mij echter den elfden November nog niet alle voorvallen bekend, die tot deze Engelsch-Amerikaansche ac tie hadden gevoerd. Thans weet ik en gij, mijnheer de Maarschalk, weet het ook, dat deze bezetting op uitdrukkelijken wensch van die Fransche elementen geschiedde, die eens tot den oorlog aangedre ven hebben, en die ook thans in Frankrijk nog niet verdwenen zijn uit de atmospheer van het open bare en vooral het militaire leven. Dat Fransche generaals en admi raals tegenover Duitsche instan ties hun eerewoord gebroken heb ben en wel tallooze malen is op zichzelf te betreuren. Dat gij, mijnheer de Maarschalk, echter moet toegeven, dat zelfs tegenover u dergelijke generaals, admiraals en officieren den eed van trouw schonden, dwingt mij te erkennen, dat overeenkomsten met deze ele menten volkomen doelloos zijn. Ik doe u bijgaand thans de be wijzen toekomen, dat sedert den intocht op 1 November 1942 op nieuw plechtig verzekeringen zijn gegeven en wel in den vorm van verklaringen op eerewoord, die men door de thans ontdekte be velen nog denzelfden dag weer heeft gebroken. Het staat vast, dat de admiraal door zijn verzekering, dat de Fransche marine in Toulon tegen eiken vijandelijken aanval zou strijden, Duitschland en Italië opnieuw heeft misleid want, ter wijl hij op 11 November deze ver klaring had afgelegd, werd reeds 12 November een bevel gegeven bij een eventueele landing van En gelsche en Amerikaansche strijd krachten onder geen omstandig heden te schieten. Talrijke andere overtredingen van de wapenstilstandsverplich tingen zijn intusschen ontdekt. Ik moge u, mijnheer de Maar schalk, nu daarop het volgende ter kennis brengen: le. Ik ben mij bewust, dat gij persoonlijk, mijnheer de Maar schalk, aan alle deze dingen geen deel hebt en derhalve zeer zwaar daaronder zult lijden. 2e. Ik heb de belangen van een volk te vertegenwoordigen, dat de oorlog opgedrongen werd, en dat verplicht is om derwille van zijn zelfbehoud tegen diegenen te strijden,die dezen oorlog op touw hebben gezet en die hem thans verder voeren, en wel met het doel de vernietiging van geheel Europa in dienst van een Euro peesche, deels buiten-Europeesche joodsch-angel-saksische clique.- 3e. Ik ben gedwongen, dezen oorlog eindelijk verder te voeren uit naam van de millioenen men- schen, niet alleen uit mijn eigen land, die zich bevrijd hebben van een kapitalistische uitplun dering zonder erbarmen, en niet wenschen voor altijd het slacht offer te worden niet van een in ternationale uitplundering, doch van de definitieve vernietiging van hun volksbestaan.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1