1 r I 1 III?- li lil vJ 8 SPORT. GEMENGD NIEUWS. BUITENL. GEMENGD STADSNIEUWS. AGENDA KERK EN SCHOOL. Duitschland strijdt voor Europa. Aanvallen der sovjets LAATSTE BERICHTEN. UIT DE RIJNSTREEK. -*r" :S: In de eerste groote openbare vergadering van het zeevaartfront in het Coilosseum Theater te Rotterdam heeft de leider der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, zeevarend Nederland toegesproken. Overzicht tijdens de rede van den Leider Polygoon-Hof-Pax Holland m Extra levensmiddelen enz. voor verwanten van frontstrijders In het verordeningenblad is op genomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende aanvullende distributie van le vensmiddelen, genotmiddelen en kolen. Hierin wordt o.in. bepaald: Een bewijs van berechtiging op grond van deze verordening kan op verzoek worden uitgereikt aan den verwant van een persoon, die 1) deel uitmaakt van de Duit- sche weermacht, de „Waffen SS", het vrijwilligerslegioen Nederland, het „Nationalsozialistische Kraft- fahrkorps" of den Rijksarbeids dienst, 2) gesneuveld of vermist is, terwijl hij deel uitmaakte van een onder 1 genoemde formatie, 3) gewond of ziek werd, terwijl hij deel uitmaakte van een onder 1 genoemde formatie en derhalve met een militaire invaliditeitsver- klaring uit de formatie werd ont slagen, 41 ten minste zes maanden deel uitmaakte van een onder 1 ge noemde formatie en daaruit eer vol werd ontslagen. Verwant in den zin van deze verordening is: 1) de echtgenoote, de wettige, de erkende en de geadopteerde kinderen, alsmede de stiefkinde ren van een in lid 1 genoemden persoon, 2) de ouder var een in lid 1 genoemden persoon, met wien deze voor zijn deel uitmaken van een in lid 1 geroemde formatie in gezinsverband heeft geleefd, of in wiens onderhoud deze voor zijn deel uitmaken van deze formatie geheel of ten deele heeft voor zien, 31 de broers en zusters van een in lid 1 genoemden persoon, met wie deze voor zijn deel uitmaken van een in lid 1, genoemde for matie in gezinsverband heeft ge leefd en in wier onderhoud deze voor zijn deel uitmaken van deze formatie geheel of ten deele heeft voorzien. Een bewijs van berechtiging kan ook aan een onder 3 of 4 ge noemden persoon op verzoek wor den uitgereikt. Op het verzoek om uitreiking van een bewijs van berechtiging beslist de „Fürsorgeoffizier der Waffen SS in den Niederlanden", wanneer de verzoeker of diens verwant deel uitmaakt van of laatstelijk deel uitgemaakt heeft van de ..Waffen SS" of van het vrijwilligerslegioen Nederland; in andere gevallen de „Amtliche Deutsche Beratungsstelle in den Niederlanden", tot welker gebied het ten opzichte van den ver zoeker bevoegd distributiebureau behoort. Tegen een afwijzende beslis sing kan de verzoeker binnen twee weken na de mededeeling van de beslissing een bezwaar schrift indienen bij den Rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris- generaal voor de openbare veilig heid! ingeval de beslissing is ge geven door den „Fürsorgeoffi- ïier", en bij den Rijkscommissa ris (commissaris-generaal voor bestuur en justitie) in geval de beslissing is gegeven door een „Beratungsstelle". Tegen deze beslissingen staan geen rechtsmiddelen open. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor be stuur en justitie) kan op verzoek een bewijs van berechtiging ook uitreiken aan een persoon of aan den verwant van een persoon, die niet hierboven is genoemd, voor het geval dit wegens bijzondere redenen billijk voorkomt. Hij, die ter verkrijging van een bewijs van berechtiging onjuiste opgaven verstrekt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geld boete van ten hoogste vijftig duizend gulden of met een dezer straffen. De verordening is gisteren in werking gëtreden. Burgemeester van Maastricht naar het Oostfront. De bur gemeester van Maastricht, mr. L. Peeters, zal binnenkort naar het Oostfront vertrekken. Op 1 De cember zal hij zijn functie tijde lijk overdragen aan wethouder Molkenb.oer. Glazenier J. H. E. Schilling overleden. In den ouderdom van 48 jaar is te Arnhem over leden de talentvolle glazenier J. H. E. Schilling, die voor vele ker ken in ons land gebrandschil derde ramen vervaardigde. Dr. Dr. Wimmer. De rijks minister van justitie heeft den General-Kommissar für Verwal- tung und Justiz. SS-Brigade- führer dr. dr. Wimmer de eere functie opgedragen van voorzit ter der Deutsche Gruppe van de Arbeitsgemeinschaft für die Deutsch-Italienischen Rechtsbe- ziehungen. Wollen mannenonderkleeding - Van 24 Nov. af kunnen geen aan vragen meer voor bijzondere ver gunningen voor zuiver wollen, na- tuurwollen of gemengd wollen manshemden, mansborstrokken en mansonderbroeken bij de distributiediensten worden inge diend. Onder zuiver wollen artikelen worden verstaan artikelen, welke uit 100 procent wol zijn vervaar digd, terwijl natuurwollen artike len eveneens uit 100 procent wr vervaardigd zijn. maar waarbij de aanduiding „natuurwol" slaat op bepaalde merkartikelen. Onder stoffen van gemengd wol worden verstaan stoffen, welke 50 procent tot 100 procent wol bevatten. Onder de hiervoor genoemde bijzondere vergunningen worden bedoeld de bijzondere vergunnin gen, welke alleen beschikbaar werden gesteld in gevallen, waarin blijkens een overgelegd medisch attest, aan bedoelde goederen be hoefte bestond. SCHAKEN. J.EIDSCHE SCHAAKBOND Voor de 3e k). der avondgroepen won Philidor XII met 6'/i3'/2 van VTL II te Leiderdorp. Sensationeele achtervolging van twee inbrekers. Ongeveer een week geleden werd ingebroken in een boterfabriek te Etten (N.B.), waar ongeveer duizend pakjes boter werden ontvreemd. Van de drie daders werd D. de W. gear resteerd, doch de andere twee, J. J. en B. de W., wisten te ont snappen. De Bredasche politie kwam er achter, dat zij zich schuil hielden bij zekeren A. in de buurt van de Keizerstraat en het Non- nenveld. Uitgebreide voorzorgs maatregelen werden getroffen en de geheele omgeving werd afgezet Dat dit niet overbodig was, bleek wel, toen de twee inbrekers trachtten te ontvluchten. Over daken, tuinschuttingen en door tuinen ging de achtervolging, tot dat J. J., die zich in een tuin verborgen had, weer verder vluchtte en op de sommatie halt te houden, niet inging. Een waar schuwingsschot hielp niet, waar op de politie op den vluchteling schoot en hem in den linker schouder trof. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is niet ernstig. B. de W. wist in de verwarring te ontsnap pen, doch werd later in een café in de Molenstraat aangehouden, waar hij een biertje zat te drinken. Kind wilde op een wagen klim men. Het 8-jarig zoontje van den schilder Smit, te Dedems- vaart, kwam, toen het op een r'J denden melkwagen wilde klim men, in de Moerheimstraat zoo danig te vallen, dat het op slag dood was. Meisje onder vallenden lan taarnpaal terechtgekomen. Toen een vrachtauto in de Kloos terlaan te Breda wilde draaien, kwam de laadbak van de auto tegen een lantaarnpaal aan. De paal knapte af met het noodlot tige gevolg, dat hij op het vijf jarige meisje S. viel, dat met haar moeder aan de deur stond. Het kind werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar het later is overleden. Treinbotsing in Italië - In de nabijheid van het station van Ta rente is in den nacht van Zondag op Maandag een passagierstrein uit Napels op een goederentrein geloooen Zeven leden van het treinpersoneel werden gedood, tien personen gewond. Het treinverkeer kon worden gehandhaafd. Een kwartier voor God - Even als het vorige jaar zal gedurende den Advent (3% week vóór Kerst mis) in de Hartebrugkerk iederen werkdag, behalve Zaterdags, des middags om halftwee onder den naam „Eén kwartier voor God" wederom een korte dienst worden gehouden, waarin den bezoekers door bijbellezing, overweging, ge bed en gezang een kwartier van verfrissohing en vernieuwing van het geestelijk leven zal wor den geboden. Deze diensten, wel ke as. Maandag aanvangen, zijn bedoeld voor allen, ongeacht hun geloof. EERSTE TOONKUNSTCONCERT De violist Herman Krebbers en de pianist Marinus Flipse vormen een harmonisch duo, dat ons het meest hoeide tijdens de sterk plasti sche vertolking der bekende, mees terlijke sonate in A dur van „le père" César Frank, met haar gran_ diose stijgingen, waaraan een diep relief verleend werd, met tevens bijzondere zorg aan de klankkleur. Vooral Krebbers wijdde zich hier aan in rijpe ontwikkeling. In Dvo rak's vlot-muzikanteske Sonatine met het weemoedige Larghetto als warm gevoelig kloppend hart, leek ons Flipse's modern georiënteerde, want krachtig gescandeerde en iet wat machinaal aandoende speel- trant, waarin aan het legato slechts weinig aandacht wordt be. steed, eenigszins uit den juisten toon te vallen. Brahms' doorwroch te Sonate in d moll vond, na een vlakken inzet, een begripvolle en stylistisch zeer zuivere weergave. Deze twee kunstenaars van for maat ontvingen in den goed be zetten Schouwburg veel hartelijk applaus, vooral na Franck. Th. J. Hannema. PRIJSOVERTREDINGEN IN LEI DEN De directeur van een Olie- Import Maatschappij G. R. te Lei den, heeft in de eerste maanden na Mei 1940 en ook nadien nog, diverse soorten oliën en vetten ver_ kocht tegen hoogere prijzen dan was toegestaan. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Graven- hago heeft R. deswege een boete van f. 450.opgelegd, bij de be paling waarvan rekening is gehou den met de door den directeur ge. maakte overwinst. Tot een boete van f. 250.veroordeelde de in specteur den Leidschen banketbak ker J. M„ dde te groote winstmarge nam bij den verkoop van koeken. Ook de caféhouder P. v.d. S. te Telden is dezer dagen veroordeeld, v.d. S. verkocht zoogenaamde alcol- holvrije likeur voor f. 2.50 per fl. aan wederverkoopers. Daar hij als groothandelaar optrad, had hij nim mer meer dan f. 1.75 per fl. mogen vragen. Hij ontving een boete van f. 552.Voorts heeft een groote Leidsche melkinrichting, die melk poeder te duur verkocht had. een boete van f. 250. gekregen. De Haghespelers - A.s. Zater dagmiddag zullen ,.De Haghespe- lers" een St. Nicolaasvoorstelling geven in den Schouwburg en op voeren „Alleen op de Wereld" naar het veelgelezen kinderboek van Hector Malot. Des avonds geeft dit gezelschap in dezelfde zaal een opvoering van „Mottige Janus", spel uit het zeemansleven Gevonden voorwerpen. Ge vonden voorwerpen van 11 tot en met 22 November J.l.1 paar ge bruikte kinderschoenen, 1 S. W. huissleutel, 1 pak inh. schorten en een lap stof, 2 bankbiljetten, 1 bruine muts, 1 damesparapluie, 1 eetlepel, achtergebleven in de Stadsgehoorzaal, 1 klein model huissleutel, 1 regenpijp (rechter). In de stadstram N.Z.H.: acte- tasch met inhoud, 1 damespara- pluie, 2 paar wollen handschoenen 1 autoped op luchtbanden, 1 hee renhandschoen. Inlichtingen te verkrijgen en terug te bekomen aan het Poli tieposthuis aan de Steenstraat al hier 's Woensdag- en 's Zater dagmiddags tusschen 24 uur. HEDEN. Morschweg 59: Stadsevangelie te "V2 uur nam. Koudekerk (Hotel van Eg- mond): Spr. L. J. Pasman. 7y2 u. nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Nov. 20 u. tot Zaterdag 28 Nov. 8 u. waarge nomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek Lammen- schansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest doorde Oegst- geestsche Apotheek, Raadhuispark 8. Tel. 26274. PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 25 NOV. Alplien a.d. Rijn Ned Herv. Kerk: Hooftstr. (gebouw Rehoboth)Vm. 7% u., de heer A. P. de Jong. Noordwijk a. Zee Geref. Bond (Jul. v. Stolbergstr. 27) Nm. 7]/i u., ds. Fokkema van Delft. NED. HERV. KERK Beroepen Te Westemieland-Saaxumhuizen cand. A. de Jonge te Norg Twee tal. Te Valkenswaard, cand Th. C. E. da Costa. hulpprediker te Gel- d&rmalsen en cand. E. F. J. van Tuil te Bussum Benoemd tot hulpprediker te Voorburg, ds. A. Dekker, emeritus-predikant aldaar. GEREF. KERKEN Drietal. Te Lopig. ds. W. Meynhout te Vlis- singen, cand. E. Pijlman te Weesp en cand. F. M. Vlijm te Ameide Tweetal. Te Urk, ds. A. Adema te, den Boer en ds. G. Spijker te Ambt-Vollenhove. Te Hilversum (4e predikantsplaats), ds. F. E. Hoek stra te Velsen en ds. M. Wilschut te Delfzijl Beroepen. Te Urk, ds. G. Spijker te Ambt-Vollenhove. Te Rijsoord, ds. W. F. M. Linde boom te Aduard. Te Huizum, ds. J. A. van Arkel te Diever Aangeno men. Naar Naaldwijk (vacature ds. G. Meynen) ds. J. A. van Arkel te Diever CHK. GEREF. KERK Bedankt voor Zwijndreclit ds. M. W. Nieu- wenhuijze te 's-Gravenhage. VRIJE EVANG. GEM. Aange nomen. Naar Franeker, cand. H. Postma, hulpprediker te Breskens. Duitsch Weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den Kaukasus verhinderde het ongunstige weer gevechtshan delingen van grooteren omvang. Ten Z.-Westen van Stalingrad en in de groote bocht van den Don zijn de Sovjets onder meedoogen- loos gebruik van menschen en materiaal het verdedigingsfront aan den Don binnengedrongen. Tegenmaatregelen worden geno men. Tijdens de hevige én afwis selende gevechten der beide laat ste dagen zijn verscheidene hon derden vijandelijke pantser strijd wagens vernietigd. Formaties der Duitsche en Roemeensche lucht macht kwamen ondanks het voor vliegen ongunstige weer voort durend in de gevechten op den grond tusschenbeide. In Stalingrad zelf slechts plaat selijke gevechtsactie. Nieuwe he vige aanvallen van den vijand op verscheidene steunpunten ten Z.- Oosten van het Ilmenmeer stort ten ineen. In het gebied aan den mond van de Wolchof werden vijandelijke transporttreinen door luchtaanvallen vernietigd. In de Cyrenaica en aan de grens van Tunis en Algiers actie van verkennigstroepen. Aanvallen van de luchtmacht overdag en des nachts waren gericht op con centraties Britsche pantserwa gens en auto's in het Westelijk deel van de Cyrenaica. In 't Noord-Afrikaansche hoog land vielen duikbommenwerpers spoorwegdoelen, gemotoriseerde colonnes en artilleriestellingen met goede uitwerking aan. Bij het bombardeeren van schepen nabij Algiers in den nacht van 22 op 23 November troffen ge vechtsvliegers vijf transportsche pen waaronder een groot passa giersschip en een torpedojager met zware bommen. Een Duit sche duikboot plaatste nabij Oran twee torpedotreffers op een krui ser, die door torpedojagers werd beveiligd. Verwacht wordt, dat de kruiser zal zinken. Luchtdoelartillerie der lucht macht schoot in het Middelland- sche Zeegebied vijf vijandelijke bommenwerpers neer. Aan de kust van West-Frank rijk vernietigden Duitsche jagers vijf viermotorige vijandelijke bommenwerpers. Eén eigen toe stel ging verloren. BINNENLAND. Twee personen door trein dood gereden Twee lijnwachters vonden op de spoorlijn Gelder- malsen-Culemborg onder Tricht de lijken van twee personen. Uit een nader ingesteld onderzoek bleken het te zijn de 32-jarige Van G. en de 51-jarige L„ beiden gehuwd en afkomstig uit Zalt- bommel. Men vermoedt, dat de mannen, eveneens lijnwachters, in den nacht, toen zij op de- spoor lijn liepen, door een goederen trein, komende uit de richting Culemborg en rijdende op ver keerd spoor, van achteren zijn aangereden en op slag gedood. De 51-jarige L. laat een groot ge zin achter. TER-AAR Partij tabak ge stolen - Bij detn kruidenier B. brachten ongenoode gasten des nachts een bezoek aan het pak huis en ontvreemdden een vrij groote partij daar aanwezige ta- bakswaren.Na eenige dagen zijn de daders door de politie opgespoord; het grootste gedeelte van de ge stolen tabak is in beslag genomen

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2