LEIDSCH DAGBLAD 25356 3ste jaargang Dinsdag 26 November 1962 De strijd in Noord-Afrika Wie met zijn stroom niet zuinig is, Zit weldra in de duisternis. BINNENLAND. Wijziging der loon belasting. Keuringen voor de Waffen-SS en het legioen Duitschland strijdt voor Europa Nieuwe sovjet- aanvallen afgeslagen VERDUISTEREN: i :1. tpir. en Adm. 25041 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Redactie 21507 In het Tunesisch-Algerijnsche bied zetten de Duitsche en Ita- lahsche troepen, naar het D.N.B. rneemt, hun opmarsch voort bezetten verdere militair be- ngrijke punten. Er ontstonden :chts onbelangrijke gevechten sschen de Duitsche en een vij- ïdelijke voorhoede, welke ge- chten voor de Duitsche troepen mstig verliepen. Bij het aftas- n van den vijand werden de for- aties van het leger door lucht- Tkenning gesteund. Duitsche en aliaansche gevechtsvliegtuigen ofiteerden van de laatste nach- n om de havens aan de Alge- jnsche kust opnieuw met zware rijdkrachten aan te vallen. Ook haven van Bone werd des ronds door Duitsche vliegtuigen ibombardeerd. De strijd tegen de jandelijke •luchtcteunpunten in ;t Algerijnsche kustgebied werd den loop van 22 November, als- ede in den nacht van 22 op 23 ovember door sterke Duitsche chtstrijdkrachten voortgezet. Ofschoon de weersomstandig- ;den de bemanningen der Duit- he gevechtsvliegtuigen verschel- me malen dwong om door buien- onten heen te vliegen, werden eral de doelen gevonden en ge- imbardeerd. Bijzonder zwaar werden de egvelden Tebesa en Souw-al- rba door Duitsche duikbommen- êrpers, jachtkruisers en jacht- >mmenwerpers getroffen. Vol- effers kwamen terecht op de mgars, tentenkampen en barak- in aan de randen der vliegvel- n. Een benzine-opslagplaats oog in de lucht, terwijl op twee aatsen verscheidene brandhaar- m tot een groote brand werden. jftien vijandelijke vliegtuigen ;rden vernield. Talrijke andere :rden door bomsplinters aan- :nlijk beschadigd. Ook de nachtelijke aanval op :t ten Oosten van de golf van ragie gelegen vliegveld Michelli lor sterke formaties Duitsche vechtsvliegtuigen leverde succes i. Na het uitwerpen der bommen itstonden verscheidene branden. batterij luchtdoelgeschut ;rd met alle stukken geschut liten gevecht gesteld. Op het iegveld Bougie veroorzaakten Irijke neergeworpen brand- en isantbommen verscheidene he- ;e ontploffingen en branden. Nog meldt het D.N.B.: Het oote doel van de Britsch-Ame- rikaansche leiding, om de ope raties in Fransch-Noord-Afrika en m Egypte tot een tangbewe ging te laten uitgroeien, gericht tegen het Duitsch-Italiaansche pantserleger, is niet bereikt. Door dat de spilmogendheden bijtijds hebben ingegrepen is de groote operatie op de twee fronten, die bij bijkans 1500 K.M. van elkaar verwijderd liggen, gelocaliseerd. Tot dusver zijn nog geen krijgs operaties gevoerd. Botsingen van ■gemotoriseerde verkenningsafdee lingen laten de gebrekkige oor logservaring van de Amerikaan- sche troepen steeds duidelijker aan den dag treden, die wat be treft camouflage, benutting van het terrein, gevechtsontwikke ling en luchtafweer groote ge breken toonen. Voor de vlotte penetratie van het door de spiltroepen bezette Tunesische gebied is ook het feit van doorslaggevende beteekenis, dat een hoog percentage van de bevolking uit Italianen bestaat, terwijl aan den anderen kant de Engelsche en Amerikaansche troepen deels met openlijk, deels met heimelijk verzet van de Fransche en inlandsche volksdee- len te kampen hebben. De Amerikaansche verliezen. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft volgens den En- gelschen nieuwsdienst als de Amerikaansche verliezen bij de beginlandingen in Noord-Afrika opgegeven 1910 gesneuvelden, ge wonden en vermisten. Deze ver liezen zijn grootendeels ontstaan bij de inneming van Oran en Ca sablanca. De vermisten zijn naar alle waarschijnlijkheid in meer derheid verdronken. (D.N.B.) Fransch YVest-Afrika. - In een door radio Dakar verspreide toe spraak van den gouverneur-gene raal van Fransch West-Afrika, heeft deze aan de bevolking mee gedeeld, dat hij Fransch West- Afrika onder het bevel geplaatst heeft van admiraal Darlan. Maarschalk Pétain heeft per radio een oproep gericht tot Fransch West-Afrika het moe derland trouw te blijven. Pétain wees op het feit, dat Fransch West-Afrika en Somaliland de eenige bezittingen in 't Fransche imperium zijn, waar de Fransche vlag nog waait. Pétain vermaan de nogmaals de Fransche en in- heemsche troepen, slechts zijn bevelen op te volgen. (D.N.B.) Smuts in Cairo. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Zuid-Afrikaansche mi nister-president, generaal Smuts, Engeland verlaten. Hij is op te rugweg naar Zuid-Afrika in Caïro aangekomen. (D.N.B.) De nieuwe functies van Cripps. - Door zijn benoeming tot minis ter voor de vliegtuigproductie wordt, naar de Britsche berich tendienst meldt, sir Stafford Cripps ook voorzitter van het co mité, dat belast is met de ont wikkeling van de radio. Voorts zal hij plaatsvervangend voorzit ter worden van het comité tot bestrijding van het duikbootge vaar. Fransch West-Indië. - In Fort de France moet tusschen een ver tegenwoordiger van het Ameri kaansche departement van bui- tenlandsche zaken en den Fran- schen hoogen commissaris admi raal Robert, een nieuw accoord ten aanzien van Fransch West- Indië tot stand gekomen zijn, dat de oude overeenkomst aanvult. Volgens de „New-York Times" is dit accoord uiterst bevredigend voor de Ver. Staten en de Ame rikaansche marine. (D.N.B.) Aanslag op Giraud. De Petit Parisien meldt uit Algiers, dat generaal Giraud bij een aanslag van twee Fransche officieren ge wond zou zijn. Beide Fransche marine-officieren, die generaal Giraud wegens woordbreuk ter verantwoording hadden geroepen en op hem hadden geschoten, zijn door de Amerikanen terechtge steld. (D.N.B.) De persdienst van het departe ment van financiën deelt het vol gende mede omtrent wijziging der loonbelasting. De ervaring, welke gedurende twee jaren met de inhouding van de loonbelasting is opgedaan, heeft doen blijken, dat het mo gelijk is om aan den eenen kant in verschillende opzichten ver eenvoudigingen in de formeele bepalingen van een besluit op de loonbelasting aan te brengen, en aan den anderen kant de wijze van controle op de inhouding van de loonbelasting en de regeling van de aanslagen in de inkom stenbelasting te verbeteren. Bij onze vrijwilligers. Het middagmaal in een bergstelling. Het zachte klimaat veroorlooft een luchtiae kleederdracht SS PK Altstadt-O H-P H m Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data btf de ge noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbatal- jon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 25.11.42, 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Duitsch Weermachtsberieht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: De gevechtsactie in het Kau- kasusgebied bleef tot plaatselijke ondernemingen beperkt. In het gebied ten Zuiden van Stalingrad en in de groote bocht van den Don zijn de Duitsche en Roemeensche formaties in samen werking met sterke formaties vliegende artillerie nog steeds in hevige afweergevechten gewik keld. Tijdens een tijdelijke verbete ring van liet weer in den cen- tralen sector van het Oostelijk front werden gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers gebruikt voor aanvallen op vijandelijke ar tilleriestellingen en troepenver blijfplaatsen. Ten Zuid Oosten van het II- menmeer werden herhaalde door pantserwagens gesteunde aanval len der Sovjets afgeslagen. In de omgeving van. Agedabia werden aanvallen van vrij sterke Britsche verkenningsafdeelingen bij de Duitsch-Italiaansche stel lingen teruggeslagen. De lucht macht viel concentraties pant serwagens, autocolonnes en ba rakkenkampen in de Cyrenaica aan en bracht den vijand be langrijke verliezen toe. Voor Algiers veroorzaakten ge vechtsvliegers in den afgeloopen nacht brand in een koopvaardij schip van 7000 b.r.t. Een torpe dojager en een groot koopvaar dijschip werden beschadigd. De haven en luchtsteunpunten in het kustgebied werden veelvuldig met bommen bestookt en ernsti ge schade veroorzaakt. Na een militair zonder uitwer king blijvende vlucht van èen :nkel vijandelijk vliegtuig naai* iet grensgebied van Noord-West Duitschland vielen Britsche bom menwerpers in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in Zuid- West Duitschland aan. Er ont stond in hoofdzaak brandschade o.a. in Stuttgart. Nachtjagers, luchtdoelartillerie der lucht macht en marineschepen ten deele reeds aan de kust van het Kanaal en boven Fransch gebied schoten 10 vliegtuigen, van welke verscheidene viermotorige, neer. In het besluit, dat in 't laatst verschenen verordeningenblad is opgenomen, zijn in verband daar mede eenige wijzigingen in het besluit op de loonbelasting aan gebracht. Deze wijzigingen vin den voor het eerst voor het ka lenderjaar 1943 toepassing. De belangrijkste wijzigingen zijn: 1. Volgens de nieuwe regeling zullen det loonbelastingkaarten bij beëindiging van de dienstbe trekking bij den werkgever blij ven en dus niet meer aan den werknemer worden meegegeven. Het gevolg hiervan is, dat de werknemer bij het indiensttreden bij den werkgever in den loop van het kalenderjaar steeds een nieuwe werknemersverklaring moet inleveren en dat de werk gever in zoodanig geval steeds een nieuwe loonbelastingkaart moet aanleggen. 2. Voor alle werknemers dus ook voor de werknemers, die minder dan f.43 per maand ver dienen moeten loonbelasting- kaarten en loonstaten worden aangelegd. Een uitzondering is slechts gemaakt voor de werkne mers, die uitsluitend huiselijke diensten verrichten en een loon (in geld en in natura) genieten van niet meer dan f. 48.10 per maand (f. 11.10 per week, f. 1.85 per dag, f. 0.92 voor niet meer dan 4 werkuren). Voor de laatst bedoelde werknemers behoeven ook geen werknemersverklarin gen te worden ingeleverd. 3. De werknemersverklaringen worden in het vervolg in enkel voud in plaats van in tweevoud opgemaakt. 4. De inspecteur stelt geen aan- teekeningen meer op de loonbe lastingkaarten inzake op 't loon toe te passen verminderingen. Hij verleent de vermindering bij- een afzonderlijke beschikking en zendt daarvan een afschrift aan den werknemer. De verzoeken om vermindering behooven zooveel mogelijk in December bij voor keur schriftelijk bij den inspec teur- te worden ingediend. De loonbelastingkaart dient daarbij niet meer te worden overgelegd. Werknemers, die een aanslag in de inkomstenbelasting zullen ont vangen, komen slechts voor een vermindering in aanmerking, in dien èn voorzoover zij aanneme lijk maken, dat zij in moeilijkhe den zouden komen, ingeval met den kinderaftrek eerst bij de vaststelling van den aanslag in de inkomstenbelasting rekening zou worden gehouden. De werk nemer behoort het van den in specteur ontvangen afschrift van de beschikking, waarbij een ver mindering is toegestaan, aan den werkgever te overhandigen. Bij beëindiging van de dienstbetrek king behoort de werkgever dit afschrift aan den werknemer ter van HEDENAVOND 16.39 u. tot MORGENOCHTEND 8.15 u. De maan komt hedenavond op om 18.15 uur en gaat morgenoch tend onder om 10.11 uur. hand te stellen, opdat deze het weder bij een nieuwen werkge ver kan inleveren. 5. Kinderaftrek voor méérder- jarige kinderen kan slechts wor den genoten, indien de inspec teur heeft beslist, dat de werk nemer hierop ingevolge de bepa lingen van het besluit op de loon belasting aanspraak heeft. De werknemer moet hiertoe een ver zoek tot den inspecteur richten. Ten aanzien van dit verzoek en het afschrift van des inspecteurs beschikking geldt, hetgeen hier- voren onder punt 4 is vermeld. 6. Het model van den loon- staat is gewijzigd. Nog voorradi ge loonstaten van het oude mo del mogen echter worden opge bruikt. Zoo noodig behooren zij volgens het nieuwe model te wor den gewijzigd. 7. Iedere werkgever, die meer dan een werknemer in zijn dienst heeft, is verplicht een verzamel loonstaat bij te houden. Het mo del van den verzamelloonstaat is gewijzigd. Oude modellen mogen niet worden opgebruikt.. Werkne mers, die uitsluitend huiselijke diensten verrichten, behoeven niet op een verzamelloonstaat te worden vermeld. Ten slotte wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de thans geldende regelingen inzake de losse arbeiders (tiende uitvoe ringsbeschikking loonbelasting 1940) en inzake werkvrouwen, huisnaaisters, enz. (derde uitvoe ringsbeschikking loonbelasting 1940) blijven gehandhaafd, eit dat de werkgevers tegelijk met het materieel voor het kalenderjaar 1943 tevens een nieuwe handlei ding, welke een uiteenzetting van hun verplichtingen bevat, zullen ontvangen. Rechterlijke macht. Benoemd is tpt president van de arrondis sementsrechtbank te Dordrecht mr. M. van Aken, thans rechter in deze rechtbank. Burgemeesters ontslagen. Met ingang van 11 November j.l, is ontslag verleend aan mr. dr. J. Wijtema als burgemeester van Beilen en is met denzelfden da tum H. van Alphen ontslagen als burgemeester van Zantvoort. Ds. H. Smelt overleden. - Te Zeist is in den ouderdom van 71 jaar overleden ds. H. Smelt, die Ned. Herv. predikant is geweest te Haarle, Wissenkerke, Hazers- woude, Doetinchem en Druten. Hij woonde thans als emeritus predikant te Zeist.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1