MAANDAG 23 NOVEMBER 1942 No. 25355 Sovjet-aanvallen afgeslagen 33ste Jaargang Duitschland strijdt voor Europa Verduisteren: BEKENDMAKING Wie met zijn stroom niet zuinig is. Zit weldra in de duisternis. Keuringet Cripps krijgt nieuwe functie Rede van ^ussert voor zeevarend Nederland voor de Waffen-SS en het legioen Bericht Italiaansche Weermachtsberichten LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst. Ijlden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Duitsche Weermachtsberichten Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: „In het gebied van de Terek heeft de vijand hardnekkige aanvallen gedaan, die evenals tot dusver zijn afgeslagen onder zware, bloedige verliezen voor de bolsjewieken. Bij de succes rijke of- en defensieve gevechten in dit gebied werden van 25 October tot 19 November 18.300 gevangenen gemaakt en 189 tanks, 283 stukken geschut en 630 zware infanteriewapens buitge maakt of vernietigd. Ten Zuiden van StalingTad en in de Kal- mukkensteppe is de vijand met sterke, door tanks gesteunde strijdkrachten tot den aanval overgegaan. Een gemotoriseerde vijandelijke afdceling werd daarbij in de pan gehakt. Ook aan den benedenloop van den Don duren de verbitterde afweergevechten van Duitsche en Roemeensche troepen voort. Een door onze stel lingen heengebroken versterkt regiment Sovjet- ruiterij werd omsingeld en vernietigd. Een poging van den vijand om met talrijke booten de Newa over te steken is mislukt in het geconcentreerde Duitsche afweervuur. Bij plaat selijke gevechten aan dit front werden 60 taai verdedigde Sovjetkazematten genomen. Bij een actie van stormtroepen vernietigde een formatie der Waffen-SS een vrij groot aantal gevechts stellingen en berokkende den vijand zware ver liezen. Duitsche gevchtsvliegtuigen hebben in het hooge Noorden een traject van den Moermansk- spoorweg met goede uitwerking aangevallen. In Cyrenaica en aan de Tunesisch-Alge- rijnsche grens hebben zich succesrijke ge vechten van verkenningsgroepjes ontwikkeld. Ravitailleeringskolonnes van den vijand wer den gebombardeerd. In den strijd tegen de Britsch-Amenkaan- sche etappevloot heeft een Duitsche duikboot ten Westen van Gibraltar van een krachtig beveiligd konvooi drie transportschepen van te zamen 15.000 ton vol oorlogstuig tot zinken gebracht en een vierde schip getorpedeerd. De luchtmacht plaatste bomtreffers op twee vru grootc koopvaarders voor Algiers en Philippe- villc en op de haveninstallaties van belde steden- Luchtaanvallen werden voorts nog gericht op vliegvelden en spoorweginstallaties. Hangars en geparkeerde vliegtuigen geraakten m branr. In de bezette gebieden in het Westen zijn 6 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 19 op 20 dezer vlogen twee Britsche gevechtsvliegtuigen, elk met een zweefvliegtuig op sleeptouw, naar Zuid-Noorwegen, Een ge vechtsvliegtuig en beide zweeftoestellen werden gedwongen te landen, de meegevoerde groepjes saboteurs tot den strijd genoopt en tot den laat- sten man neergemaaid. In de periode van 1 tot 20 November heeft de Britsche luchtmacht 249 vliegtuigen verlo ren waarvan 120 boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrika Luchtdoelartillerie en schepen der marine zijn hierbij met 40 stuks betrokken. In dezelfde periode zijn in den strijd tegen Groot Brittannië 97 eigen toestellen verloren gegaan. In de gevechten tegen de vijandelijke lan- dingsvloot in de Middellandsche Zee heeft de duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Dommes zich bijzonder onderscheiden. De Duitsche duikbooten vielen, gelijk reeds ln een extra-bericht werd gemeld, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan een konvooi aan en brachten er tijdens dagenlange hardnekkige gevechten vijftien schepen, te zamen 78.000 b.r.t. alsmede twee torpedojagers en een corvet van tot zinken. Vier schepen werden door torpedo treffers beschadigd. Bovendien brachten de Duitsche duikbooten bij Noord- en Middel-Amerika en ten Oosten van Kaapstad acht schepen met 42.000 b.r.t. tot zinken. Een schip werd getorpedeerd. Aldus verloor de vijand behalve de genoemde beveiligingsschepen wederom 23 schepen met in totaal 120.000 bx.t. van zijn koopvaardiitonnage Tijdens de gevechten met het Konvooi onder scheidde de duikboot, die onder bevel staat van Kapitaen-leutnant Schneider, zich bijzonder. En Zondag: „In het gebied van Naltsjik maakten Duit sche en Roemeensche troepen bij succesvolle aanvalsgcvechten in het bergachtige terrein een groot aantal voertuigen en oorlogstuig buit. Twee groepen vijandelijke strijdkrachten werden in den Terek-sector omsingeld en vernietigd. Een eigen aanval trof den vijand in de flank en berokkende hem zware ver liezen. In het gebied ten Zuiden van Stalingrad en in de groote bocht van den Don duren de verbit terde afweergevechten voort. Duitsche en Roe meensche troepen maakten bh een tegenaanval 600 gevangenen en vernietigden 2. tanks. 3o andere bolsjewistische tanks werden op 20 en 21 November door een gepantserde divisie stukge schoten. Duitsche en Roemeensche luchtstrijd krachten steunden de eigen troepen en brachten den vijand in onophoudelijke aanvallen op ge reed staande tanks, formaties infanterie, ontla dingen en colonnes van voertuigen zware ver liezen toe. In Stalingrad werden bij acties van storm troepen opnieuw zwaar versterkte steunpunten veroverd en op een andere plaats aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. Bij Woronesj werd een sterke vijandelijke stoottroep in de pan gehakt. Plaatselijke aan vallen van den vijand ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer mislukten in verbitterde gevechten Pogingen om de NeWa over te steken, stortten in het geconcentreerde Duitsche artillerievuur ineen. Duikbommenwerpers zetten de aanvallen op den Moermanskspoorweg voort. In de Cyrenaica wederzijdsche levendige activiteit van verken ningstroepen. De eigen bewegingen verloopen volgens plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag en 's nachts vliegvelden waarop vele vliegtuigen stonden in het Algerijnsche kustge bied, alsmede de havéns van Bougie en Philip- peville. Een Duitsche duikboot plaatste in de Middellandsche Zee drie treffers op een formatie slagschepen, die door een vliegtuigmoederschip en kruisers beschermd werd. Dezelfde duikboot torpedeerde van een konvooi twee vrachtschepen en een torpedojager. van hedenavond tot morgenochtend 16.40 uur 8.14 uur De maan komt heden op te 17.37 uur en gaat morgenochtend om 9.17 uur onder. Het Bureau van den Wehrmachtbefehlshaber in Nederland maakt bekend: Het vonnis van den krijgsraad, waarbij te Arnhem 15 Nederlanders wegens brandstichting als saboteurs ter dood veroordeeld zijn, is door den Wehrmachtbefehlshaber bevestigd. Een gratieverzoek is afgewezen, daar dit misplaatst is tegenover gemeene, onverant woordelijke schadelijke elementen, die bij vcrgecfsche pogingen om de bezettende macht schade te berokkenen, zich niet hebben ontzien een heele reeks kleine Nederlandsche boeren de oogstopbrengst van een geheel jaar en ten deelc ook nog huis en hof te ont nemen. Dergelijke gemeene handelingen zijn eerloos en eerloozen vinden geen genade. De doodvonnissen zijn door fusilleeren voltrokken aan de volgende saboteurs: Gerrit van 't Einde. Frans Teelen, Jan Rodert, Cornelis Lughthardt, Wilhelm van der Marten, Willem de Weerd, Frederik de Weerd, Klaas Bakker, Gerrit van Werven, Jan Eekhuis, Hendrik Eekhuis, Bernard Immerzeel, Anton Siedenburg, Gerrit Nieuwenhuis, Wilhelm Lenzen. Hierbij wordt bovendien uitdrukkelijk op het volgende gewezen: Mochten gevallen van dergelijke gemeene handelingen tegen de eigen volksgenooten zich opnieuw voordoen of andere misdaden, waarop de doodstraf staat, worden gepleegd, die een zoo verraderlijke, eerlooze geestesgesteldheid bij den dader doen blijken, dat een kogel voor hem zonde zou zijn, dan zullen de doodvonnissen door ophanging worden vol trokken. Deze mededeeling is de laatste waarschuwing aan ieder, dien het aangaat. Bij onze vrijwilligers. Wat onze jongens al niet zien en beleven. Op het .schip der woestijn" wordt een verkennings tocht gemaakt Met elan worden de kameelen bereden, alsof zij nooit een ander rijdier gewend zijn geweest SS PK Möbius-O H-P H m GEEN VERRASSEND OFFENSIEF. De A.NP.-correspondent meldt uit Berlijn: De laatste dagen valt er een toegenomen activiteit der bolsjewisten waar te nemen in het gebied ten Zuiden van Stalingrad alsmede in dat van de Donbocht. Volgens militaire kringen alhier zijn deze aanvallen waarschijnlijk het begin van een nieuw bolsjewistisch offensief, met als zwaartepunt het gebied aan den Don- bocht. Merkwaardig is, dat de bolsjewisten hier optreden met cavallerie, versterkt met pantser eenheden, een combinatie, die tot dusver in de krijgsgeschiedenis nog niet is voorgekomen. Blijkbaar achten de bolsjewisten het terrein voor het optreden van cavallerie bijzonde rgeschikt.De weersgesteldheid, des nachts vorst, overdag dooi en vaak regen, werkt belemmerend op de opera ties, doch maakt deze nog niet onmogelijk. De vraag, of dit nieuwe bolsjewistische offen sief beschouwd moet worden als een poging tot ontlasting van de in Noord-Afrika strijdende bondgenooten, moet naar de meening van Duit sche militaire kringen ontkennend worden be antwoord. Het verlies van Stalingrad en van de controle over de Wolga leidt tot een zoodanige vermindering van het bewapeningspotentieel der sovjetunie en van de tot haar beschikking staande voorraden een vermindering, welke door den Engelsch-Amerikaanschen aanvoer bij lange na niet kan worden gecompenseerd dat de bolsjewistische legerleiding wel iets moest ondernemen om te trachten, in dezen toestand verandering te brengen. Ongetwijfeld heeft Moskou het begin van het koude jaargetijde hiervoor het geschiktste oogenblik geacht, in de hoop. dat de verslechtering van de weergesteld heid de Duitsche troepen harder zou treffen dan 'hun tegenstanders. Het is echter bekend, dat de Duitsche legerleiding van de het vorig jaar op gedane ervaringen geleerd heeft en maatregelen heeft genomen om een vermindering van de gevechtskracht ook tijdens de felste koude te voorkomen, o.a. worden tot dit doel bijzondere wapens in gebruik genomen, die speciaal voor de oorlogsvoering in den winter bestemd zijn. Het was de Duitsche legerleiding op grond van waarnemingen door verkenningsvliegtuigen bekend, dat de bolsjewisten strijdkrachten con centreerden, kennelijk met offensieve bedoelin gen. Zoo zijn reeds sedert weken uitgebreide troepenbewegingen geconstateerd achter het bolsjewistische front, bij Rsjew. Ook het offen sief der bolsjewisten in het gebied van Stalin grad vormde voor de Dultschers geen verrassing. EEN GOEDE RUIL. De A.NP.-correspondent meldt uit Berlijn: Nu sedert de landing der Engelsche en Ame- rikaansche troepen in Noord-West-Afrika twee weken verloopen zijn en de toestand eenigszins kan worden overzien, meent men het verdere verloop der gebeurtenissen in deskundige Duit sche kringen met optimisme tegemoet te kun nen zien. De tang, waarmede men van Anglo-Ameri- kaansche zijde de Duitsch-Italiaansche strijd krachten in Noord-Afrika door een gelijktijdigen opmarsch zoowel van het. Oosten als van het Westen had willen omvatten, heeft zich niet snel genoeg kunnen sluiten, zoodat de strijd krachten van de Spil stellingen hebben kunnen betrekken, welke voor het bieden van tegen stand zeer gunstig zijn. De eene helft van de tang is niet verder ge komen dan Rommel wilde en van een offensief van het achtste Britsche leger is geen sprake meer. Het is slechts een oprukken in een woe stijngebied, waar alles wat voor de oorlogvoering van belang is. door dë Duitsch-Italiaansche pantserarmee verwoest is. Maarschalk Rommel staat thans in het gebied van El Agheila. de stelling, die hij van het begin af voor het voort zetten van den tegenstand op het oog had. ter wijl de tegenstander van zijn basis is weggelokt en zijn offensieve kracht is verlamd. De andere helft van de tang, die van het Westen komend, zich van Tunis meester moest maken en daarna de basis van Rommel vernie tigen, staat thans nog pas aan de Tunesische grens, waar de eerste schermutselingen tusschen de voorhoede begonnen zijn. De situatie is thans zoo, dat de Engelschen en Amerikanen, ondanks het feit, dat zij geen troepen en materiaal gespaard hebben en ten opzichte van de Duitsch-Italiaansche strijd krachten in de meerderheid waren, er niet in geslaagd zijn, in de strategische positie in het Middellandsche Zeegebied een wijziging te hun nen gunste te brengen, eerder kan men volgens Duitsche militaire kringen van het tegendeel spreken. De Engelschen en Amerikanen staan nog steeds voor het moeilijke probleem, het leger van Rommel onschadelijk te maken, doch dit pro bleem is nog zooveel moeilijker geworden, daar aan den eenen kant de aanvoerwegen, waarover Rommel de beschikking heeft, aanmerkelijk kor ter, die van den tegenstander echter zooveel langer zijn geworden. Een nieuwe factor is, dat de militaire waarde van Cyrenaica belangrijk minder is geworden, nu het zwaartepunt van den strijd zich in Weste lijke richting heeft verplaatst. Rommel heeft in Cyrenaica een woestijngebied met niets dan ver woeste steunpunten prijsgegeven, doch daarvoor in de plaats in Tunis een basis gekregen, waar de verkeerstoestanden te vergelijken zijn met die in Europa. Volgens militaire kringen een goede ruil. De verbinding met Tunis en Sicilië heeft zich aanmerkelijk ten gunste van de strijd krachten der Spil gewijzigd. Deze factor dient bü de beoordeeling van de situatie niet uit het oog te worden verloren, daar de beteekenis er van ongetwijfeld bij de komende gevechten zal blijken. Reuter meldt, dat sir Stafford Cripps uit het Engelsche oorlogskabinet is getreden en minis ter voor de vliegtuigproductie wordt. Zijn plaats in het oorlogskabinet zal worden ingenomen door den minister van blnnenlandsche zaken en openbare veiligheid Herbert Morrison. Eden wordt woordvoerder der regeering In het Lagerhuis, doch blijft minister van buiten- landsche zaken. Kolonel Llewellin is benoemd tot permanent minister voor oorlogsleveranties in Washington. Kolonel Oliver Stanley volgt lord Branborne op als minister van koloniën. Laatstgenoemde wordt lordzegelbewaarder, doch geen lid van het oorlogskabinet. In een brief noodigde Churchill Cripps uit het ministerie voor vllegtuigproductie over te nemen, zijn functie in het oorlogskabinet op te geven en zich te wijden aan een „groote be stuurstaak". ook wanneer dit een stap terug in de politieke hiërarchie" voor Cripps beteeken- de. Churchill gaf verder de hoop te kennen, dat hij en Cripps bij diens nieuwe taak „nader tot elkander zouden komen" en dat Cripps dit voor stel „met de uiterste zorgvuldigheid" zou over wegen. Cripps antwoordde, dat hij aan Churchill de beslissing liet hoe het beste van Cripps' dien sten gebruik gemaakt kon worden. Het was der halve bereid de taak op zich te nemen, waartoe Churchill hem had uitgenoodigd. Met het oog op de betrekkingen tusschen den minister voor productie en het ministerie voor ravitailleering achtte hy het ongepast lid van het oorlogs kabinet te blijven, zoodat hij van zijn zetel ln dit kabinet afstand deed. (D.N.B.). ..Zoolang er een Nederlandsch volk bestaat, zoolang zal er gevaren worden". In het Colosseum-theater te Rotterdam werd Zaterdagmiddag een landelijke bijeenkomst van het „Zeevaartfront" gehouden waarvoor uit alle deelen van het land. in het bijzonder uit de havensteden en kustplaatsen, groote belangstel ling bestond. Omstreeks drie uur kwam Mussert voor het gebouw aan. waar hij de opgestelde eereformaties van den Jeugdstorm en van de W.A. inspecteerde. Bij zijn binnenkomst in de geheel gevulde en op toepasselijke wijze met seinvlaggen versierde zaal, werd hem een stortn- achtige ovatie gebracht. Als gasten waren naar de persdienst der N.S.B. meedeelt, van de zijde der N.S.B" o.m. aanwezig de heer F. E. Müller, gemachtigde van Mussert in Rotterdam de heer W. N. A. Kröller, districtleider ter be schikking, de heer Van Iersel. districtsleider Den Haag, en verschillende andere vooraanstaande functionarissen. Voorts werd de bijeenkomst bij gewoond door ir. W. L. Z. van der Vegte, dir.- generaal der P.T.T. en den heer H. J. Wou denberg. leider van het Nederlandsche Arbeids front. Van Duitsche sijde waren o.m. aanwezig de Beauftragte van den Rijkscommissaris, de heer Vö'ckers. beide Kreisleiters der N.S.D. A P de beeren Folckmar en Schneider, de com missaris xoor de zee- en binnenscheepvaart, de heer S. Siemens, alsmede de Ortskommandant en de havencommandant van Rotterdam. Ook de Italiaansche consul, Nobile Giacomo lo Juc- co gaf van zijn belangstelling blijk. REDE HESSING. De leider van het zeevaartfront, de heer A. Hessing. verzocht den aanwezigen staande de zeelieden te willen herdenken, die als gevolg van dezen oorlog een zeemansgraf hebben ge vonden. Spr. herinnerde vervolgens aan de ge ïnterneerde naiionaal-socialisten in Indië en beloofde hun een ontvangst bij hun terugkeer zooals nog nooit een zeeman de thuishaven is binnengeloopen applaus) De heer Hessing betoogde dat het verkeerd is in het zeevaartfront een ultramodernen vak bond of een klachtenbureau te zien. Het front wil werken op elk terrein dat ook maar iets met zeevaart uitstaande heeft. Daarom werd samen werking gezocht met verschillende Instanties: reederijen. overheidsdiensten, scheepvaartin spectie, stoomwezen, meteorologie, de erkende onderzoekir^sbureaux. het reddingswezen, de radio-instanties en de verschillende fronten en gilden van de beweging, waarmede tal van speciale aangelegenheden behandeld werden. De heer Hessing bepleitte een grondige reor ganisatie en centralisatie van de opleiding, waartoe samengewerkt zal moeten worden met jeugdstorm en arbeidsdienst. Spr. kondigde aan, dat de sociale belangen van den zeeman zu'.len worden behartigd in de onderbedrijfsgroep,, koop vaardij" van het Nederlandsche Arbeidsfront, welke onder leiding van een zeeman zal worden gebracht. Het Zeevaartfront zal wat den naam betreft ophouden te bestaan en overgaan in de afdeeling Zeevaart van het hoofdkwartier der N.S.B. Door de sociale belangen eens danig onder de loupe te nemen, zal ook de trek naar de zee moeten worden bevorderd. Het nageslacht zal ons dankbaar zijn, zoo besloot de heer Hessing, dat wij. de pioniers van den nieuwen tijd, de Nederlandsche zeevaart voor Nederlanders be houden hebben. (Applaus). De leider van het Nederlandsch Arbeidsfront, de heer Woudenberg, gaf vervolgens een uit eenzetting van wat het N.AP. Is en hoe het zijn doel zal bereiken. Ir. MUSSERT AAN HET WOORD. Hierop volgde het hoogtepunt van de bijeen komst, n.l. de rede van Mussert, die begon met een terugblik op den eersten wereldoorlog - van 1914 tot 1918. toen de Nederlandsche scheepvaart Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bjj de ge noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er dc aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbatal- jon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Wafren-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden 24.11.42, 10.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 25.11.42, 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. meer en meer ineenschrompelde, en ten slotte van tijd tot tijd slechts een konvooi binnen kwam. Het „Brittannla rules waves" gold toen nog, al was de duikboot reeds een machtig wapen geworden. In dien oorlogstijd werd aan de zeelieden bij hun binnenkomst veel lof en aan de reeders veel geld toegezwaaid. Na 1918 is er een geweldige opbloei gekomen, waarin zeer moderne en zeer solide schepen op Indië en Amerika voeren. Typisch voor den modernen tijd kwam toen plotseling het kustvaarttype van 200 tot 500 ton, zooiets als Van Gend en Loos te water. Het zeesleepwezen ontwikkelde zich tot het beste wat de wereld opleverde. Het was voor hen, die er bij waren een trotsch gezicht om Engelsche droogdokken voor de Britsche admi raliteit door Nederlanders de hayens te zien uit- sleepen, met de Nederlandsche vlag in top! Met de bemanning stond het er echter anders voor. De zorg voor den zeeman liet veel te wenschen over. Spr. trok hier een parallel met andere be roepen aan a*»n wal en stelde vast, dat de de mocratie de zeelieden niet noodig had omdat ze bfj een stemming toch altijd buitenslands waren. De leider herinnerde aan het onderzoeken van onze schepen in de Dulns in 1939 en zeide, dat wat daar van de campagne en de reeling van onze schepen aan forsche uitdrukkingen ls ge bezigd, voldoende is om er een encyclopaedic mee te vullen. Nederland was gemaakt tot een En- gelsch bastion op het vasteland en dat moest door Duitschland bezet worden. Ware die be zetting niet gekomen, dan zouden thans de Amerikanen niet ln Algiers maar in Nederland geland zijn. Dan zouden wij den oorlog nu hier hebben met alle gevolgen van dien Na nog maals te hebben vastgesteld, dat de oorlogsver klaring van Indië aan Japan de grootste mis daad was, die men ons volk kon aandoen, stelde Mussert de vraag, of dit dan het einde zou moeten zijn van de Necerlandsche zeescheep vaart. Het antwoord luidt: Wjj gelooven niet, dat dit het eiv.de kan zijn. Zü. die hopen dat Engeland wint, weten, als zij hun verstand gebruiken, aldus spreker, dat dit ten slotte de overwinning van het bolsje wisme beteekent. Mussert stelde onder groote hilariteit de vraag of indien Hitier het bols jewisme niet had tegengehouden Duymaer van Twist dat misschien zou hebben gedaan met zijn Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm? De strijd om het behoud van Europa moet gestreden worden door alle Europeeschc vol ken. In dit front staan wij, nationaal-socia- listen, met 15.000 van onze 60.000 mannen. Ik zal niet rusten, aldus Mussert, voor ook alle anderen daar staan. (Langdurig ap plaus). De leider besprak vervolgens den stand van den oorlog van zeemansstandpunt en betoogde dat Middellandsche Zee, Zwarte Zee, Noordzee en Oostzee feitelijk de vier Europeesche binnen zeeën zijn. Wanneer deze vier zeeën geheel door Europa worden beheerscht is de oorlog voor ons afgeloopen. Dan zal er binnen Europa vrijhan del, vrij verkeer en vrije scheepvaart zijn. zooals thans binnen de vereenigde staten van Noord- Amerika. Een. vliegtuigverkeersnet en een geheel gemoderniseerd en op veel grooteren leest ge schoeid spoorwegnet zal het verkeer te land be dienen. De Europeesche rivieren worden met elkaar verbonden en op de vier binnenzeeën zal een toenemend verkeer plaats vinden. Op Noord- en Oostzee zullen tallooze kleine motorbooten komen van 300 tot 1000 ton. De vaart op de Zwarte Zee en de Middellandsche Zee zal belangrijk toenemen nu het Zwarte Zee gebied weer aan Europa is toegevoegd. Omtrent de vaart op Indië en Oost-Azië we ten wij niets. De tijd zal komen dat Canada weer graag zal willen gaan leveren aan Europa. Waarschijnlijk komt dan het antwoord: het be hoeft nu niet meer. want wij varen op Odessa Bij de vaart op Afrika hebben wij Nederlan ders een bijzonder belang. De oude banden met het Kaapland, met Transvaal en Oranje-Vrij- Als gevolg van de papiersituatic in Nederland zal dc Nederlandsche pers met ingang van deze week op last van hoogerhand opnieuw zich moe ten beperken. Ons blad zal voortaan per week slechts 16 pagina's mogen geven, dus 2 maal 4 pagina's en 4 maal 2 pagina's, terwijl hoogstens 1/3 van den dagelijkschcn omvang door adver tenties ln beslag genomen mag worden, In aansluiting hierop is, eveneens op voor schrift van hoogerhand, ook de grootte en de zetwijze van advertenties aan verdere beper kende voorschriften onderworpen. De voor naamste voorschriften, voor onze adverteerders van belang, luiden als volgt: GECLICHEERDE ADVERTENTIES mogen hoogstens 3 kolommen (146 m.m.) breed zijn en dan niet hooger dan 60 m.m. Bij een breedte van 2 kolommen (94 m.m.) mogen zij hoogstens 90 m.m. en hjj een breedte van 1 kolom (47 m.m.) hoogstens 150 m.m. hoog zjjn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN (adver tenties tusschen den tekst) mogen niet breeder dan 1 tekstkolom (67 m.m.) zijn en niet hooger dan 100 m.m. Zij mogen slechts met hoogstens 2 zijden aan den tekst aansluiten. GEZETTE ADVERTENTIES mogen niet breeder dan 3 kolommen (146 m.m.) zijn en alleen dan in hoogte de max. afmetingen van geheel geclicheerde advertenties overschrijden, wanneer zij in het kleinste lettertype dat wjj in de courant gebruiken, zijn gezet. FAMILIEBERICHTEN (geboorte-, huweiyks- overlijdcns-advertentics enz.) mogen niet bree der dan 1 kolom (47 m.m.) en niet hooger dan 125 m.m, zijn. DE DIRECTIE. DE STRIJD ROND MIDDELLANDSCHE ZEE. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede In Cyrenaica geduchte bedrijvigheid van af- deelingen der voorhoede. Onze gevechtsvliegtui gen mitrailleerden vijandelijke pantservoertui gen en schoten ze in brand, in het woestijnge bied. De troepen van de as, hebben, na mili taire installaties onbruikbaar te hebben ge maakt, Benghazi ontruimd, dat voor de derde maal in dezen oorlog ln handen van den vijand is gekomen. Gevechten tusschen verkenningsafdeelingen ln het Algiers-Tunesische grensgebied, zijn ten gunste van de strijdkrachten der as afgeloopen. De tegenstander trok zich terug, na pantser wagens en motorvoertuigen te hebben verloren. Vliegvelden, haveninstallaties en gemeerde schepen zijn door Italiaansche en Duitsche luchtformaties in Fransch Noord-Afrika aange vallen. Tien vliegauigen werden op den grond vernield, een middelmatige vrachtboot tot zin ken gebracht en enkele groote schepen zwaar beschadigd. Een onzer vliegtuigen is niet terug gekeerd van de operaties van den dag. Turijn heeft vannacht een aanval ondergaan van Britsche vliegtuigen, die in opeenvolgende golven een groot aantal brisant- en brandbom men lieten vallen, vooral op wijken in het cen trum van de stad. De schade is aanzienlijk. Onder de burgerbevolking werden 29 dooden en 120 gewonden geteld. Drie aanvallende vlieg tuigen werden neergeschoten, waarvan een door nachtjagers. En Zondag: Aanvallen van de Britsche lucht macht op Tripolis veroorzaakten eenige schade. Van de Llbysche bevolking werden eenige per sonen gedood en gewond. Formaties van onze luchtmacht hebben tijdens een nachtelijken aanval met succes de haven la Valetta gebom bardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met suc ces vliegvelden in Fransch Noord-Afrika, die bezet zijn door den vijand, aangevallen en tal rijk op den grond staande vliegtuigen in brand geworpen. In de wateren ten Noorden van Philippevllle heeft een duikboot onder bevel van den luite nant ter zee eerste klasse Alberto Longhl een groot schip getorpedeerd en tot zinken gebracht dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd convooi. staat zullen weer aangeknoopt worden, banden die er zijn door de taal, door het bloed, door den godsdienst en de historische ontwikkeling. Er is geen macht ter wereld, die uiteindelijk in staat is om een bloedsband definitief te ver breken. Eenzelfde verbondenheid heeft ook het Duitsche volk met het Afrikaansche volk om dat daarin ook vele Dultschers opgenomen zijn. Ik heb. verklaarde ir. Mussert, nog nooit een Duitscher ontmoet, die dit bloed verloochent. Ik heb sinds twee jaren wèl lieden ontmoet met een Nederlandsch nationaliteltsbewijs, die zich nog nationaal-socialisten noemen en die dit wèl doen. Zulke lieden zijn schobbejakken! Komende tot den scheepsbouw betoogde Mus sert, dat wij daarvoor staal noodig hebben, dat wij in het Roergebied moeten verkrijgen, b.v. ln ruil voor onze groenten. De positie van hen, die thans op zee zijn, ls verschrikkelijk, maar voor hun vrouwen en kinderen nog erger. Daar mede kunnen de kankerende jongelieden, die ongetrouwd voor slechts zes maanden of een jaar naar Duitschland worden uitgezonden, zich niet vergelijken. Mussert schetste nogmaals de komende zes arbeidsgemeenschappen waarin het Nederland sche volk zal worden georganiseerd. De zeeva renden behooren bij het economisch leven en dus in het Arbeidsfront. Hij kondigde daarop aan, dat de beweging een afdeeling Zeevaart heeft ingesteld, vallende onder de hoofdafdee- ling arbeidszaken van het hoofdkwartier. Deze afdeeling zal zuiver de natlonaal-soclallstische stoottroep zijn, die het leidend beginsel moet uitdragen, dat spreekt van het zelfrespect van de natie, of in zeemanstermen: het hooghouden van de eer van de vlag. Zij moet ook zorg dra gen voor de herleving van de zeevaart en be langstelling wekken voor alles wat daarmede samenhangt. ZIJ moet zich bemoeien met de opleiding, hst socialisme van het nationaal-so- cialisme ln practjjk brengen en bovendien ook het nationaal-socialisme in de zeevaartkringen ln woord en daad doen doordringen, hetgeen in dezen tijd beteekent, dat daadwerkelijk moet worden meegeholpen den oorlog te winnen. Wij willen zoo graag, dat ook Nederlandsche schepen deel hebben aan den oorlog, terwille van de solidariteit met Duitschland op leven en dood. Mussert besloot zijn aandachtig toegehoorde rede, die herhaaldelijk door applaus werd onder broken met het doopen van de nieuwe afdeeling die zal heeten „Nieuw Zeewezen", welke naam

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1