83ste Jaargang VRIJDAG 20 NOVEMBER 1942 No. 25353 De strijd in Noord-Afrika aan Ongewone militaire voorbereiding Duitsch-Italiaansche zijde GEMENGD NIEUWS Verspreide Berichten «Controleert geregeld uw electriciteits-verbruik' Nederland zal zich ook moeten bezinnen Het Duitsche theater in Nederland geopend RECHTZAKEN Verduisteren: Keuringe* voor de Waffen-SS en het legioen LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041' (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B, W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K Been Lelden. De militaire correspondent van het D.NJ3. schrijft: Wanneer men den .toestand in Noord-Afrika bestudeert, krijgt men den indruk, dat hande lingen woeden voorbereid, waarvan de be teeke nis ver boven de Anglo-Amerikaansche actie in Marokko en Algerije zal uitgaan. Deze veronder stelling is gebaseerd op twee waarnemingen. 1. Sedert het begin van de Duitsch-Italiaan- sche tegenmaatregelen wordt door de betreffen de militaire instanties der spilmogendheden een terughoudendheid in acht genomen, welke veel grooter is dan de gebruikelijke reserve. Diege nen, die de mentaliteit kennen van de mannen, die van de zijde der spilmogendheden de oorlog voering bepalen, concludeeren hieruit, dat on gewone voorbereidingen worden getroffen voor ongewone maatregelen daar. waar de vijand ze misschien het minst vermoedt. 2. Deze indruk is gebaseerd op de van Duitsche en Italiaansche zijde duidelijker dan ooit aan den dag tredende tactiek om een in ontwikkeling zijnden opmarsch naar een bepaald punt geheim te houden, waarbij de leiding van de spil een aanduiding van dit punt zelfs niet raadzaam acht. Van bevoegde militaire zijde te Berlijn ver nam men b.v., dat de opmarsch der strijd krachten van de spilmogendheden zich in Tunis nog in vollen gang bevindt en dat derhalve geen bijzonderheden hierover gepubliceerd kunnen worden. Men kan daarom van Duitsche zijde nog geenszins als een voldongen feit veronder stellen, dat Tunis dan wel Bizerta door Duitsch- Italiaansche troepen bezet is. Men zal van Duitsche zijde voorloopig niets over plaatsen of over krachtsverdeelingen hooren, daar de vijand wat deze kwesties betreft, zelf in het ongewisse is en men hem in zijn veronderstellingen niet wenscht te storen. Hy zal op een gegeven oogen- blik en dat misschien met eenige verbazing be leven, waar de strijdkrachten der spil van plan zijn in actie te komen. In dit verband acht men het in Duitsche militaire kringen zeer belangwekkend, dat deze tactiek van de züde der spil niet alleen tot het gebied van Tunis beperkt is, doch even doeltref fend is voor het gebied, waar Rommel op het oogenblik opereert. Montgomery volgt den Duitschen maarschalk slechts zeer aarzelend. Deze aarzeling wordt niet alleen veroorzaakt door het feit, dat hij in de bezette gebieden niets heeft aangetroffen, doch ook door de onwetendheid, waar nu eindelijk de Duitsche woestijnmaarschalk zich met het gros van het Duitsch-Italiaansche pantserleger zal nestelen. Uit de geheele houding van de toonaangevende Duitsche militairen valt op te maken, dat hun zwijgen een stilte voor den storm beteekent, dat zij zeer nauwkeurig weten wat zij willen en dat de Anglo-Amerikaansche onderneming voor hen niets anders is geweest dan een post, die reeds op de totale oorlogsrekening voorkwam en wel op een tijdstip, waarop de vijand nog aan het begin van zijn voorbereidingen hiervoor stond. arrestaties in marokko. Naar de Marokkaansche radio mededeelt, hebben de Amerikanen bevel gegeven talrijke vooraanstaande persoonlijkheden uit het open bare leven te Marokko en Algerije te internee ren. Zij zeggen geconstateerd te hebben, dat deze persoonlijkheden de actie der „geallieer den" in Noord-Afrika belemmeren. Volgens berichten van Amerikaansche corres pondenten in Noord-Afrika heeft de Arabische bevolking van Marokko en Algerije gebruik ge maakt van de algemeene verwarring om aan wapens te komen, die zij voor overvallen op Amerikaansche soldaten gebruiken. (D.N.B.) radiorede van darlan. In een rede voor radio-Algiers heeft admi raal o.a. verklaard, dat hij den post van hoo- gen commissaris in Fransch Noord-Afrika in overleg met de Amerikaansche autoriteiten op zich heeft genomen. Nader gaf hij te kennen, dat zijn taak hierin bestaat, dat hij de algemeene richtlijnen voor het optreden toepast in overeenstemming met de beginselen van maarschalk LyaUtey. Terwijl Darlan zich richtte tot de soldaten van het Fransche koloniale rijk, zei hij, dat hij hun als aanvoerder een man gaf, die zeer ge acht was. namelijk generaal Giraud. (Interlnf). radiotoespraak van pétain. Marschalk Pétaiif heeft voor de radio een korte toespraak gehouden tot de Franschenvan het moederland en van het koloniale rijk. Hij begon met te zeggen, dat Fransche gene raals, in dienst van een vreemde mogendheid, zich tegen zijn bevelen verzet hebben, en hij wekte de officieren en soldaten van Fransch Noord Afrika op, deze „onwaardige leiders" niet te gehoorzamen. Voorts wekte hij het ge heele Fransche volk op, geen geloof te hechten aan de berichten van de buitenlandsche propa ganda, daar het eenige doel daarvan is, den weerstand van het Fransche volk te verzwak ken. Zich tegen de door het staatshoofd ver langde discipline te verzetten, beteekent verraad plegen. In het belang van Frankrijk, zoo ver volgde de maarschalk, heb ik de bevoegdheden van het hoofd der regeering. Laval, uitgebreid, teneinde hem in staat te stellen, in deze tra gische oogenblikken, die Frankrijk doormaakt, de noodige maatregelen te nemen. Voor alle Franschen, zoo besloot Pétain, be staat er slechts één plicht: te gehoorzamen en wel slechts aan een regeering. n.l. die aan wel ker hoofd ik de eer heb te staan, en slechts aan één vaderland: Frankrijk. de volmachten van laval. Twee dagen voor hij de regeering overnam, heeft Laval verklaard: „Ik zal de regeering slechts overnemen op voorwaarde, dat mij „pleins pouvoirs" worden gegeven. Desondanks nam hij destijds genoegen met het minister presidentschap, de ministeries van buitenland sche en binnenlandsche zaken en het ministerie van voorlichting. De volgende, maanden is hij er in geslaagd belangrijke sleutelposities in handen te krijgen en precies zeven maanden na zijn ambtsaanvaarding heeft hij zijn oorspron kelijk doel bereikt. Den 18den November heeft de regeering medegedeeld, dat de maarschalk Laval „pleins pouvoirs" heeft verleend. Is nu Laval met dictatoriale volmachten be kleed? Geenszins. In het decreet, waarbij hem de volmachten worden verleend, wordt duidelijk gezegd, dat de maarschalk zich het, recht van uitvaardiging van grondwettelijke 'bepalingen voorbehoudt. Verder is Laval verantwoording verschuldigd aan den maarschalk voor de toe passing van de hem verleende volmachten. Aan Pétain is nog het recht gebleven over de strijd krachten te beschikken, het recht verdragen te sluiten en het recht met goedkeuring van Ka mer en Senaat den oorlog te verklaren. Juist deze bepaling speelt op het oogenblik een be langrijke rol. De beteekenis van de aan Laval verleende volmachten is dus in hoofdzaak, dat hij voor het uitvaardigen van wetten, die geen grondwetswijziging inhouden, en van decreten, niet meer de handteekening van Pétain en vooral niet meer de goedkeuring der overige ministers noodig heeft. (Interinf). diefstallen op het rangeerterrein te zwolle opgehelderd. Dank zij de activiteit der Zwolsche gemeente politie. is het thans gelukt opnieuw een aantal spoorwegdiefstallen op te helderen en de da ders. alsmede de helers, te achterhalen. Het waren allen rangeerders, werkzaam op het rangeerterrein der spoorwegen, station Zwolle. Alle mogelijke artikelen, doch hoofdzakelijk con sumptiewaren, werden uit de spoorwagens weg genomen. Sommigen gebruikten ze zelf, anderen verkochten het gestolene tegen hooge prijzen. Tegen de schuldigen Is proces-verbaal opge maakt, terwijl ze in hun betrekking werden ge schorst in afwachting van nadere beslissingen. onbekende poogde te hilversum een kind mee te lokken. Eergisteren heeft zich te Hilversum een feit voorgedaan, dat zeer belangrijk kan zijn in ver band met de nasporingen naar de twee jeug dige knapen, die aldaar in de afgeloopen maan den zijn verdwenen. Des middags omstreeks vier uur is, thans zelfs in het centrum der ge meente, n.l. op de Groest, een 7-jarige jongen aangesproken door een onbekenden man, die hem een autoped beloofde, als hij met hem mee zou gaan. De recherche speurt thans naar dezen man, die grijs haar én een grijzen baard heeft, een donkerblauwe overjas droeg, een pet op had en een wandelstok bij zich droeg. De commis saris van politie verzoekt hun, die inlichtingen kunnen verstrekken, zich zoo spoedig mogelijk aan het reclferchebureau te vervoegen. De bur gemeester heeft in dit verband den ouders nog maals dringend in overweging gegeven him kinderen te verbieden met onbekenden mee te gaan. BUITENLANDSCH GEMENGD. koning christiaan. Koning Christiaan van Denemarken, die on geveer een maand geleden ernstig werd gewond bij een val van zijn paard, zal nog deze week het ziekenhuis kunnen verlaten. De vorst ls vrijwel geheel hersteld. de strijd in stalingrad. De kleine afdeelingen, waarmede de Duit- schers in Stalingrad steeds verder oprukken, zijn in haar gevechtskracht niet te onderschat ten. Deze nieuwe Duitsche methode, om den resteerenden tegenstand in Stalingrad zelf te breken, heeft veel meer voor dan men wellicht aanneemt. Voor de sovjets wordt de toestand nog bemoeilijkt door de omstandigheid, dat drijf ijs op de Wolga de ravitailleering van den tegenover liggenden oever sterk belemmert. (dn.b.) troonrede van koning faroek. Ter gelegenheid van de opening van hef Egyptische parlement heeft koning Faroek in zijn troonrede o.a. verklaard, dat zijn regeering aan Engeland den eisch gesteld heeft, Egypte op de vredesconferentie als gelijkgestelde te be handelen. De Britsche regeering heeft daarop toegezegd er voor te zullen zorgen, dat Egypte bij de vredesonderhandelingen als gelijkge stelde behandeld zal worden „voor zooVbr de belangen van Egypte op het spel staan". (d.n.b.) de geallieerde verliezen ter zee. Het Amerixaansche ministerie van marine heeft, volgens den Amerikaanschen berichten dienst de verliezen medegedeeld van de geal lieerde koopvaardij in het Westelijke gedeelte van den Atlantischen Oceaan sedert het begin van den oorlog. 572 Amerikaansche, geallieerde en neutrale koopvaardijschepen zouden in dit deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht. (D.N.B.). gouverneur-generaal van madagascar geïnterneerd. De gouverneur-generaal van Madagascar. An- net. is door de Britsche autoriteiten geïnter neerd en naar Durban overgebracht, zoo meldt de Britsche berichtendienst. (D.N.B.). slechts twee mogelijkheden. X T Tit den strijd, welke thans gevoerd y I I wordt, zal een Nieuw Europa ontstaan, v~/ dat beter is dan het oude. Het is de strijd voor de geboorte van een nieuwe samen leving, een stryd in bloed en tranen, waarvoor de besten hun offer brengen. Nog zijn er, die niet begrijpen, dat de huidige oorlog een strijd is voor den werkelijken vrede. Van het grootste belang is allereerst het neerslaan van den bolsjewistischen vijand, die Europa trachtte te vernietigen en in de afgeloopen twintig jaar daarvoor in het geheim de wapenen had ge smeed. Heel Europa heeft zich destijds al tegen de Sovjets uitgesproken en de bewijzen daarvoor vindt men terug in duizenden geschriften, waarin op de meest uitvoerige manieren werd aangetoond, hoe dit bolsjewisme zich vergreep tegen de kerk, de cultuur, ja tegen alles wat den mensch heilig is. Het feit, dat in de jaren tusschen 1917 en 1925 in de Sovjet-Unie dertig millioen menschen werden omgebracht, gefusil leerd, vermoord, naar Siberië verbannen, of op andere wijzen den dood vonden, toont duidelijk aan, dat ook ons land een ontzettend gevaar bedreigde. De Duitsche weermacht en de met haar ver bondenen hebben dit gevaar voor Europa, dus ook voor Nederland, gekeerd. De Anglo-Ame rikaansche machten hebben in de afgeloopen periode meermalen gedemonstreerd de bondge- nooten van dit bolsjewisme te zijn en zelfs toe gezegd den bolsjewisten wanneer de oorlog door de geallieerden gewonnen zal zijn! het gebied van Europa als levensruimte te schenken. Iedereen is ervan overtuigd, dat hetgeen achter ons ligt. nimmer zal terugkeeren. Dit verleden zal zich ook nooit meer in een min of meer aangepasten vorm kunnen aandienen, om dat de periode na den oorlog van' 1940 Neder land geleerd heeft, dat de basis, waarop die oude wereld gegrondvest was, niet de juiste bleek. Nederland zal zich ook moeten bezinnen; reeds langzaam dringt het besef door, dat het roer moet worden omgegooid en niet stilgestaan kan worden bij het tijdstip, dat werd afgesloten, toen de oorlog binnen onze landsgrenzen kwam. De problemen, waarvoor de wereld, Europa, dus ook Nederland, gesteld zijn, zijn grooter dan vroeger maar al te vaak werd gedacht. De strijd tegen het bolsjewisme is daarvan het niet weg te redeneeren bewijs. De politiek van vroeger moet thans plaat-s maken voor een Europeesche politiek, welke voert naar een Nieuw Europa. En in dat nieuwe Europa zal ook Nederland zijn plaats moeten hebben. Maar het is in de wereld nu eenmaal zoo, dat resul taten nimmer kunnen worden verkregen zonder moeite. Een resultaat wordt slechts verkregen door strijd, door opoffering. En het is deze op offering, welke velen zich nog niet kunnen ge troosten om dat resultaat straks deelachtig te worden. In onze historie werden ook vele groote resul taten geboekt, maar dat ging alleen gepaard met het brengen van offers. De namen der pio niers staan in onze geschiedenisboeken met vette letters afgedrukt, terwijl in de schoollo kalen de wanden gesierd zijn met de beelte nissen dezer mannen. Het zijn de bewijzen van de houdtng van ons volk in vroeger eeuwen, het is het bewijs van de kracht, welke leefde in ons volk ten opzichte van den wil om een plaats In de wereld te veroveren. Wederom staan wij in onze geschiedenis aan den vooravond van groote beslissingen, welke bepalend zullen zijn voor het leven der komen de eeuwen. Er zijn slechts twee mogelijkheden: een arm land te worden of een land. dat mee telt in de rij der volkeren. Elk rechtgeaard Ne derlander zal dit laatste kiezen. Maar kiest hij dat laatste, dan zal hij ook oogenblikkelijk moe ten bekennen, dat hij daarvoor zal moeten strijden en moeten offeren. Dezen strijd wenscht menigeen nog niet te voeren, omdat hij op twee gedachten hinkt, n.l. Duitschland kan winnen, maar kan ook verlie zen. Hij redeneert zoo, dat bij een Engelsche overwinning de zaak toch weer in zijn ouden vorm zal terugkeeren en daarom niets behoeft te worden ondernomen. Wint Duitschland wat hij trouwens allerminst gelooft dan zal er iets gedaan moeten worden. Maar dit laatste acht hij volkomen uitgesloten en daarom ziet hij slechts toe en wacht en neemt geen deel aan het groote opbouwende, waartoé Iedere Ne derlander is geroepen. Een verloren oorlog voor Duitschland zal tevens een verloren oorlog voor Europa betee- kenen, omdat dan het bolsjewisme in zijn erg- sten vorm de Europeesche landen onder zijn voogdij zal nemen en hiervoor bereids de in stemming heeft verkregen. Trouwens nóch een Engeland, nóch een Amerika is in staat dit bolsjewisme uit Europa te keeren. Ons volk, dat zijn leven op een Christelijken grondslag heeft gebouwd, zal zich nimmer met dat bolsjewisme kunnen vereenigen, net zoo min het dit in het verleden heeft kunnen doen. Er blijft slechts één hoop over en dat is een overwinning van Duitschland met een volkomen vernietiging van dat bolsjewisme. Als men zoo ver is, dan moet men ook de consequenties daaruit trekken en bereid zijn tot den arbeid voor de goede Nederlandsche zaak. Ten slotte is de inzet voor Europa ook de inzet voor Neder land. De huidige strijd is er niet een van en kele landen tegen elkaar, maar is er onder den druk der omstandigheden een geworden van geheel Europa. En is een strijd om de vrijheid, het bestaan, ja om de toekomst van dat Europa Komt de Europeesche eenheid niet tot stand, dan zal ook Nederland verloren zijn. De toe komst van ons land staat of valt met de toe komst van Europa. Het is de groote verantwoordelijkheid, welke iedere Nederlander op zijn schouders moet voe len drukken. Wenscht hij den ondergang van Europa, dus van Nederland en zichzelf, dan ziet hij toe en legt zijn handen in zijn schoot. Wenscht hij de toekomst, de vrijheid, zijn be staan, dan steekt hij de armen uit zijn mou wen en werkt mede aan dat groote doel, dat men kan noemen den opbouw van een Nieuw Europa, waarin Nederland zijn deel zal hebben. Rede van den Rijkscommissaris „De Führer heeft het Rijk zijn kracht her geven, opdat het uit de volheid zijner macht nieuwe monumenten bouwt voor zichzelf en zijn grootheid. Daarom gaat de strijder met den zanger en de zanger begeleidt den strijder." In den geest van deze woorden, ontleend aan de rede van den Rijkscommissaris, is gisteren in den sadsschouwburg te Den Haag het Duit sche Theater in Nederland geopend in tegen woordigheid van Rijksminister dr. Göbbels. Rijkscommissaris Seyss-Inquart en als verte genwoordiger van den Wehrmachtsbefehlsha- ber de generaal der infanterie Reinhardt. Terwijl de Duitsche weermacht met de ver bonden troepen het bolsjewisme neerslaat en ln den strijd tegen dè Amerikaansche zelfover schatting de Europeesche volken tot elkander brengt, vinden de vertegenwoordigers der Duit sche cultuur kracht, tijd en gelegenheid om in den geest van den Führer ook de geestelijke waarden tot haar recht te doen komen. De Rijkscommissaris sprak: Partijgenooten en gasten. De gedachte een Duitsch theater in Neder land op te richten is werkelijkheid geworden. Thans is het werk voltooid. Het zal ons onder de tegenwoordige omstandigheden in de eerste plaats aan onze soldaten, vreugde en stichting brengen. Met voldoening maak ik gewag van de groote belangstelling, welke reeds de aankon diging van dit theater niet alleen in Duitsche kringen, zooals van zelf spreekt, maar ook in Nederlandsche kringen heeft gewekt. Onze ver wachtingen zijn niet gering. ïk zeg allen dank, die mij bij de verwezenlij king van dit plan geholpen en aldus de uit voering er van mogelijk gemaakt hebben. Dit geldt in de eerste plaats u, waarde partijge noot dr. Göbbels. Uw toestemming en mede werking'en de hulp van de naar uw plannen handelende medewerkers aan uw ministerie vormden en vormen de innerlijke grondslagen voor de geslaagde oprichting van het Deut- sches Theater in den Niederlanden. Dat gij echter persoonlijk voor de openingsvoorstelling heden naar ons gekomen zijt, niettegenstaande in deze dagen in bijzondere mate op u de volle verantwoordelijkheid rust voor de politieke meenings'vorming van het Duitsche volk, gevoe len wij allen als een onderscheiding en vervult ons met bijzondere vreugde. Ik zeg voorts dank aan alle instanties van partij, weermacht en staat, die mij met inzicht geholpen hebben bij de waarlijk niet gemakke lijke teak. in dezen tijd en onder de gegeven omstandigheden een schouwburg in te richten. Ook zeg ik dank aan alle medewerkers van mijn commissariaat, die bij de uitvoering be trokken zijn geweest, voor hun steeds betoonde trouwe medewerking en ik wend mij voorts tot de onder leiding van intendant Nufer staande schaar van kunstenaars, om hun te zeggen, dat wij hun reeds nu dankbaar zijn voor hun komst en dat we hun voorstellingen met even groote aandacht als belangstelling zullen volgen. Wellicht wekt het bij den een of ander, die onzen levensstijl niet kent, verbazing, dat wij ons op een oogenblik, dat weer eens een der befaamde en nog nooit in vervulling gegane keerpunten van dezen oorlog moet heeten, be zighouden met een zoo veeleischend kuituur- werk als de oprichting van een schouwburg nu eenmaal is. Allen mogen gerust zijn, ook de uit voering van deze plannen geschiedt bij een be schouwing van den toestand, welke even on sentimenteel is als zij getuigt van politieken werkelijkheidszin. Wij nemen de Amerikanen volstrekt au serieux, daar. waar zij au serieux genomen kunnen worden. Dat zijn niet de kunstjes met getallen van een Roosevelt, doch wel de te verwachten gevolgen van een aanma- gende naïveteit waarmede deze menschen zich gode gelijk wanend stellen tegenover de inder daad niet zeer succesvolle opvoeders uit hun bakermat en deze willen beschoolmeesteren. Wij wisten, dat in het verloop van deze oor logsgebeurtenissen ten slotte eens ook nog de Amerikanen zouden komen en wij zijn bereid onze bijdrage te leveren voor een wereldhisto rische les. Maar dat verhindert ons geenszins onder alle omstandigheden onze kultureele taak vast te stellen en deze te vervullen. Dat geeft, ons juist de innerlijke rust en kracht, dat wij weten, dat een humanistische of zelfs een liberale orde ook in Amerikaansche overdrijving en verdraaiing, evenmin als een verdeeling der menschelijke samenleving in confessioneele groepen heden nog in staat zijn de gemeenschapsbetrekkingen der volken van bet avondland tot een harmonisch evenwicht te brengen. Dat kunnen nog slechts die krachten, welke de ziel zijn van het nieuwe Europa. Zou den deze vervallen dan zou na kortstondige tactische successen dit continent geen wereld deel meer zijn, doch een aanhangsel van de Eurasische landmassa. een prooi van het bolsje wisme. Wfj gelooven echter, dat het niet in de be doeling der Voorzienigheid ligt. dat Europa als uitsluitend schepper en drager van alle kuituur van het blanke ras op aarde verdwijnt, en daarom weten wij. dat wij overwinnaar zullen blijven, Èn wat voor den een onrust en beklemdheid beteekent, is voor den nationaal-socialist slechts aanleiding tot verhoogde levenswil en beweging, n.l. den strijd. Deze is de vader van alle ont wikkeling. En zooals zich in den veldtocht tegen het bolsjewisme reeds de Oostelijke helft van Europa duidelijk en bewust in het door het Rijk geleide front heeft geschaard, zoo klopt het lot thans aan het geweten van de Euro peanen in het Westen. In den strijd tegen het bolsjewisme heeft de Führer een beroep gedaan op het geweten van Europa, in den afweer van de Anglo-Amerikaansche aanvallen, zal Europa ontwaken en zich vereenigen in een zinrijke gemeenschap waarin elke Europeesche natie haar plaats zal innemen, op grond van haar kultureele vermogen, haar militaire sterkte en haar economisch prestatievermogen voor deze Europeesche gemeenschap. Is het doel van deze worsteling een werkelijk Europa te verkrijgen zoo is de bedoeling van den oorlog onze vrijheid te veroveren, niet in de liberale beteekenis, dat ieder naar zijn wensch kan leven, maar zooals wij die.vrijheid zien. dat ieder naar eigen aard leeft en zich laat gelden door tucht in zijn houding en vrij heid in zijn ontplooiing. In dezen zin is onze kuituur niets anders dan de totale weergave van alle scheppende krach ten. welke in ons volk leven en het beslissende beginsel van onze kuituur-opvatting is. dat elke echte kultuurprestatie slechts kan komen uit den bodem en uit het volk en dat zij daar om ook weder verplichting heeft jegens het volk. Uit deze bron heeft eens de kunstbeoefe ning der in een Rijk verbonden Duitschers en Nederlanders geput om hoogtepunten in hun artistieke scheppingen te beleven. Zoo voltrekt zich al ons denken en handelen naar de wet van de rasechte gemeenschap, welke alleen de hoogste mogelijkheid biedt, maar ook de hoogste verplichting beteekent Alle plannen echter zijn slechts stukwerk, zij krijgen eerst volle beteekenis. wanneer zij wor den ingeschakeld in den dienst van het groote genie, dat de Voorzienigheid in dezen tijd van beproeving ons volk en Europa geschonken heeft. Daarom is ons denken en ons handelen steeds tevens een gelofte van trouw aan den man. die als onze eerste staatsman, onze groot ste veldheer en onze voornaamste kuituurdra ger ons lot leidt en vormt. De Führer heeft, het Rijk zijn kracht her geven. opdat het uit de volheid van zijn macht nieuwe monumenten bouwt voor zichzelf en zijn grootheid. Daarom gaat de strijder met den zanger en de zanger begeleidt den strijder. Deze taak is naar mijn wensch en opdracht ook aan het Deutsches Theater in den Nederlanden gesteld." Toen de Rijkscommissaris in de loge had plaats genomen naast Rijksminister Göbbels, hief dirigent Wilhelm Franzen den dirigeer stok en Mozart's onsterfelijke muziek van Don Giovanni weerklonk. Na de opvoering scheen het applaus geen einde te zullen nemen, De lei ders en de spelers werden rijk met bloemen bedacht De regie was verzorgd door dr. Wolf gang Nufer. HAAGSCHE RECHTBANK. C. I. cn J. V., belden uit Hlllegom, nu gedeti neerd In het Huls van Bewaring, hadden een woonschuit gekocht, die zij speciaal benutten voor het maken van rooftochten. Zoo hadden zij van uit die schuit op 7 October ln een sigarenwinkel te Hlllegom Ingebroken, en groote hoeveelheden shag, sigaren en sigaretten bult gemaakt en die naar hun -oonschult gebracht. Het was nog niet lang geleden dat I. een Jaar en zes maanden ge vangenisstraf had ondergaan. Thans vorderde de officier bij de Haagsche rechtbank tógen I. een jaar en drie maanden gevangenisstraf en tegen V. een Jaar en drie maanden. De 34-jarlge koopman J. V. en de 39-Jarlge M. V.. belden uit Lelden, thans gedetineerd ln het Huls van Bewaring hadden een 68-Jarlge Juffrouw te Leldschendam ln totaal f. 14.000.afhandig gemaakt Het begon met een leening van kleine bedragen, die zij terug zouden betalen, hetgeen ook gebeurde. Maar later kwamen zij de vrouw, die alleen woonde, met allerlei verhalen lastig val len. zoodat zij bedragen van f. 1000.f. 3000. en f. 5000.gaf. ln totaal f. 14.000.De vrouw bleek, nu het tweetal zich voor de Rechtbank had te verantwoorden, zoo goedgeloovlg te zijn ge weest. dat zij niet eens wist hoe de oplichters zich noemden. De rechtbank besloot voor een nader onderzoek het geval te verwijzen naar ^en rechter-commlssarls. Terzake heling stond terecht A. L. uit Roelof- arendsveen. Verdachte had van D. een flets ge kocht die van diefstal afkomstig bleek te zijn. Hoewel verdachte betoogde dat niét te hebben ge weten, vorderde de officier twee maanden gevan genisstraf tegen hem. De zaak tegen den steler van de flets. A. D. uit Leiden, werd aangehouden. ZOON WILDE ZIJN VADER VERGIFTIGEN. Veertien dagen geleden clschte de officier van Justitie bij de Haarlemsche rechtbank zes Jaar gevangenisstraf tegen den 20-Jarlgen arbeider J. T. uit Haarlemmermeer, die getracht had zijn va der te vergiftigen. In Juni van dit Jaar was tus schen vader en zoon een hoogloopende ruzie ont staan, omdat de vader 20 gulden kostgeld elschte, hoewel de zoon slechts 22 gulden verdiende en ook moest zorgen voor zijn a.s. vrouw en een baby. Toen de jongeman weigerde te betalen, was de vader naar net gewestelijke arbeidsbureau ge gaan en had zijn zoon opgegeven voor werk ln Duitschland. De Jongen was hierover zoo kwaad geworden, dat hij een fleschje met een sterke nlcotlneoplosslng over de gereedstaande boterham van zijn vader had leeggegooid. De Vader had echter na de eerste hap gemerkt dat er Iets niet ln orde was en het brood weer uitgespuwd. Des ondanks was hij nog enkele dagen ziek geweest. De rechtbank heeft den zoon wegens poging tot doodslag tot 21/2 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. van hedenavond tot morgenochtend 1G.43 uur 8.03 uur De maan kwam hedenmiddag op te 16.10 uur en gaat morgenochtend te 6.09 uur onder. Bij onze vrijwilligers. Altijd weer weten de mannqn de juiste stemming te vinden. Een meegebrachte gramophoon zorgt ditmaal voor de vroolijke muziek tijdens een korte gevechtspauze SS PK Altstadt-O H-P H m Het - S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffén-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data by de ge noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbatal- jon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land biyven zal. Tijdens de keuringen voor de Wafrtn-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 2l.ll.42, 10.00 uur Groningen, Concerthuls, Poe lestraat. 21.11.42, 16.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.42, 10.00 uur. Amsterdam, school, ièpen- weg. 23.11.42. 11.00 uur, Utrecht, Wehrmachtshelm, Mariaplaats. 24.11.42. 10.00 uur, Amersfoort, diestgebouw Leusderweg. 25.11.42, 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1