No. 2535 i De heerschappij in de Middellandsche Zee Heilig Duitsch fanatisme om te overwinnen 83sfe Jaargang WOENSDAG 18 NOVEMBER 1942 Nog slechts proloog begonnen Vorderingen in den Kaukasus bij Toeapse Duilsch Weermachlsberichl Verminkte zilverbons Luistert /Controleert geregeld uw electriciteits-verbruik' Keupers.» voor de Waffen-SS en het legioen Het lot van Europa Rede van dr. Göbbels Verduisteren: Mobilisafie-machliging in Spanje Wie geregefd controleert, kan tijdig ze!f ingrijpen LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. De A.N.P. correspondent te Berlijn meldt: De berichten van Dultsche zijde over de mili taire gebeurtenissen in Noord-Afrika zijn nog steeds vrij beknopt, hetgeen niet behoeft te ver wonderen als men bedenkt, dat hetgeen zich op het oogenblik op dit strijdtooneel afspeelt, eigen lijk gezien moet worden als een positiekiezen voor den komenden strijd. Een strijd met als inzet de heerschappij in de Middellandsche Zee, welke van zulk een ontzaglijke beteekenis is voor het verloop van dezen oorlog. Inzake de landing der Engelschen en Amerikanen in Noord-Afrika en het terugdringen van Rommel's strijdkrachten, ioen toonaangevende kringen alhier steeds weer uitkomen, dat de toekomst zal moeten leeren of van de zijde der tegenpartij de beteekenis hiervan niet te veel is overdreven. Deze gebeurtenissen, zoo verklaart men. zijn slechts te beschouwen als de proloog, van wat komen zal. In den komenden strijd hebben de asmogend- heden in Tunis een basis, die wegens haar lig ging van de grootste strategische beteekenis is. De strategische driehoek Tunis, Sicilië. Tripolls is een belangrijke factor in de beheersching van het centrale Middellandsche Zeebekken en de korte afstand, die Tunis van Sicilië scheidt, t.w. 150 K.M., Is een belangrijk voordeel voor de ravitailleering der Duitsche en Italiaansche troepen in Noord-Afrika. De geallieerden moeten daarentegen hun voorraden over een afstand van eenige duizenden mijlen aanvoeren. Aan Tunis als ravitailleeringsbasis hecht men in militaire kringen te Berlijn groote béteekenis en men doet uitkomen, dat het voor Rommel, met deze gunstige basis in den rug, overbodig was, om het bezit van Tobroek een strijd op leven en dood te voeren met het risico geheel of ten deele omsingeld te worden. Rommel heeft het dan ook beter geoordeeld, Tobroek te ont ruimen en belangrijke installaties te verwoesten. De Engelschen bevestigen, dp-t hun in Tobroek geenerlei buit in handen is gevallen. Rommel heeft zich thans geheel van de En- I gelsche achtervolgers weten los te maken en is in de gelegenheid de gunstigste stellingen voor het voortzetten van den tegenstand te betrek ken. Het oprukken van het achtste Britsche leger geschiedt thans in aanmerkelijk lang zamer tempo dan aanvankelijk. De serpentine wegen in het heuvelachtige gebied van Derna zijn door de pioniers, die de achterhoede van Rommels leger vormen, opgeblazen en dit te zamen met de hevige regens, belemmert den op- marsch sterk. De voornaamste reden van het vertraagde opmarschtempo der Engelschen is echter wel, dat de verlenging van de verbindings wegen van het achtste leger, dat inmiddels omstreeks 800 K.M. van Alexandrië verwijderd is, zich gaat doen gevoelen. Transportmoeilijk heden leiden tot gebrek aan munitie, levensmid delen en benzine. Dultsche verkenningsvliegtui gen hebben heele stilstaande vrachtautocolon nes der Engelschen waargenomen, waaronder bommenwerpers groote verwoestingen hebben aangericht. De Engelschen rijn zoodoende tot od zekere hoogte vastgeloopen, waardoor Rommel, wien het aan brandstof niet ontbreekt, meer bewegingsvrijheid heeft gekregen. Ook in Fransch Noord-Afrika ontwikkelen de Anglo Amerikaansche operaties zich opvallend langzaam en het is niet uitgesloten, dat de oor zaak hiervan eveneens gezocht moet worden in moeilijkheden bij de ravitailleering als gevolg Duitschland strijdt voor Europa Het opperbevel der weermacht deelde gisteren mede: Duitsche troepen drongen in net gebied ten Noorden van Toeapse en in den sector van den Elbroes in diep-geechelonneerde stellingen bin nen en namen in verbitterde gevechten talrijke gevechtsstellingen stormenderhand. In den Tereksector strandden herhaalde vijandelijke aanvallen, door pantserwagens gesteunde op den hardnekkigen tegenstand der Duitsche troepen. Op de Kaspische Zee heeft de luchtmacht een tankschip tot. zinken gebracht, twee tanksche pen werden beschadigd. Gevechtsvliegtuigen zet ten de aanvallen op de spoorwegen ten Oosten van de Wolga met goed gevolg voort. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer" leven dige bedrijvigheid van Duitsche stormtroepen. Aan het Wolchoffront mislukten sovjetaanvallen door het vuur van den Duitschen afweer. In Cyrenaica duren de gevechten voort Derna is door de Duitsch-Italiaansche troepen volgens de plannen ontruimd. Gevechtsvliegers hebben met succes tegen Britsche kolonnes geopereerd. Een transportschip van 12.000 ton, dat deel uitmaakte van de Britsch-Amerikaansche aan- voervloot voor Noord-Afrika. is door een Duit sche duikboot tot zinken gebracht. Op weg zijnde vijandelijke kolonnes op den kustweg ten Oosten van Boné en in het Zuide lijke grensgebied van Tunis leden door onze luchtaanvallen zware verliezen. Afzonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen verschenen In de avondschemering boven het grensgebied van Noord-West Duitschland. Ten gevolge van bommen leed de bevolking geringe verliezen. Patrouillevaartuigen en afweergeschut j^an luchtmacht en marine schoten aan de kust van den Atlantischen Oceaan en de Noordzee 7 vijandelijke vliegtuigen neer. De persdienst van het Departement van "Fi nanciën deelt liet navolgende mede: Aangezien gebleken is, dat zilverbons, welke door het aanbrengen van ponsgaten ongeldig waren gemaakt, onrechtmatig weder in omloop zijn gebracht, wordt het publiek met nadruk er op gewezen, dat zoodanige zilverbons niet de hoedanigheid van wettig betaalmiddel hebben. Zij worden dan ook noch door de Nederlandsche Bank noch door de Rijkskantoren in betaling aangenomen en zullen evenmin door het agent schap van het Departement van Financiën te Amsterdam kunnen worden vergoed. Het vorenstaande geldt eveneens ten aanzien van zilverbons. welke bestaan uit aaneengeplakte strooken van een of meer zilverbons, waarbij zich vaak verminking of geheel of gedeeltelijk uitvallen van serie letters, nummers, handtee- keningen enz. voordoet. Het publiek wordt derhalve, ter voorkoming van schade, ernstig gewaarschuwd tegen het in betaling aannemen van verminkte zilverbons. als hooger bedoeld. van het feit, dat reeds vele transportschepen tot zinken zijn gebracht. De Engelsch-Amerikaan- sche landingstroepen zijn er niet in geslaagd Tunis vóór de troepen van de asmogendheden binnen te rukken, waardoor deze laatste gun stige stellingen hebben kunnen betrekken. In politiek opzicht acht men hier de gebeur tenissen in Fransch Noord-Afrika interessant wegens de oneenigheid, die in het kamp der tegenpartij duidelijk aan den dag to getreden. Darlan en Giraud worden door de Gaulle niet als bevoegc erkend, tërwijl eerstgenoemden op hun beurt de Gaulle evenmin erkennen. Gezag hebbende kringen zien hierin een manifestatie van de tusschen Engeland en de Vereenigde Staten bestaande tegenstellingen als gevolg van botsende belangen. Darlan en Giraud zijn hierbij te beschouwen als exponenten van ae Ameri kaansche belangen, terwijl Engeland de Gaulle op den voorgrond schuift om zijn belangen te behartigen. In verband met de tegenstellingen tusschen beide dissidente groepep kan men overigens in Fransche kringen veelvuldig de meening hooren verkondigen, dat Darlan een nog leelijker rol gespeeld heeft dan de Gaulle. Laatstgenoemde Op Zondag 22 November 11.30 uur v.m., Hilversum 1, naar de uitzending ,,De stem der S.S."; een vraaggesprek tusschen den voor man der Germaanschc S.S. in Nederland. Feld- meyer en een S S.-oorlogsverslaggever aan het Oostfront. heeft zich van het eerste oogenblik af tegen de regeering Vichy geplaatst en risico's op zich ge nomen, terwijl daarentegen Darlan en Giraud zich aan woordbreuken hebben schuldig ge maakt. die geen Franschman een officier kan vergeven. de „dïplo" over noord-afrika. De „Deutsche diplcmatisch-politische Korres- pondenz" constateert, dat de politieke gevolgen van den inval der Anglo-Amerikanen in Fransch Noord-Afrika zich langzamerhand be ginnen af te teek'nen. Na te hebben gewezen op de klaarblijkelijk zeer vérgaande doelen der landing in Afrika zegt de „Diplo". dat de En gelschen en Amerikanen, na hun „eerste voor barige en overdreven uitingen" reeds vele te leurstellingen hebben moeten slikken In Noord- Afrika zoekt men tevergeefs naar een Fransch „eenheidsfront", dat zich met velen ter be schikking heeft gesteld van de indringers. Het wantrouwen der verschillende Fransche instan ties onder elkander en jegens haar beschermers, is in de afgeloopen. zoo rijk aan gebeurtenis sen zijnde week, eerder nog grooter geworden. In dit verband wijst de Diplo" ook op de rol van generaals als Giraud. Darlan en Nogües. wien de Amerikanen blijkbaar slechts een tijde lijke rol hebben toegedacht en noemt'het ware doel der* Amerikanen, in deze gebieden de Joodsche en vrijmetselaars-instellingen met haar vertegenwoordigers weer te doen opleven, daar zii zich voorstellen daardoor het Fransche volk gemakkelijk aan den leiband te kunnen laten loopen. De overval op Fransch Noord-Afrika, aldus de „Diplo" ten slotte, is slechts een nieuw uit vloeisel van de wereldomvattende ambities van Washington Evenals voorheen in zekere deelen van. het Britsche imperium, tracht men thans ook aan den overkant van den Atlantischen Oceaan, in gebieden buiten Amerika en in den zin van de reeds tot sage geworden „beveiliging van het Westelijk halfrond" steunpunten te verwerven aan de Noord- en Westkust van Fransch Noord-Afrika. De zwakte van den voor- maligen vriend is voor de dollar-diplomaten slechts een extra aansporing tot hoogst twijfel achtige gebied «-verwerving van echten Yankee- aard. (D.N.B.) Bij onze vrijwilligers. £ijn goed humeur heeft hij niet verloren Een arm vol met druiven, die zullen hem best smaken SS PK Altstadt-O H-P H m Het S.S.-Érsatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbatal- jon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 19.11.42, 10.00 uur, Deventer N.S.D.A.P Park weg 2. 19.11 42. 16.00 uur Hengelo Deutsches Haus. 20.11.42. 10.00 uur. Zwolle, hotel Peters, Markt. 20.11.42 16.00 uur. Assen Frieslandkazerne. Vaart. Zuidzijde. 21.11.42, 10.00 uur Groningen. Concerthuls. Poe lestraat 21.11.42, 16.00 uur Leeuwarden, huize Schaat Breedstraat. 22.11.42, 10.00 uur. Amsterdam, school. Iepen- weg. 23.11.42, 11.00 uur. CJtrecht. Wehrmachtsheim. Mariaplaats. 24.11.42. 10 00 uur. Amersfoort, diestgebouw. Leusderweg. 25,11.42. 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg APmnkruk ondervindt thans aan den t lijve wat de vriendschap" van Enge- L land en Amerika beteekent. Europa heeft als eenheid op dit Anglo-Amerikaansche optreden in Noord-Afrika geantwoord en dat is verheugend, want het is eeuwen geleden, dat men van een dergelijk optreden kon spreken. Zeker is het een succes te noemen, dat thans ook Frankrijk voor de eerste maal tot ons is gekomen zoo drukte Hauptdienstleiter Schmidt het uit en tot het Europeesche front is toegetreden. De Duitschers en Italianen en hun bondgenooten hebben de garantie op zich genomen voor de bescherming der Europeesche landen. Voor Europa is thans het oogenblik ge komen om te gaan zien, dat het gaat om een aanval op bestaan, vrijheid en eer van het ge- heele vasteland. Frankrijk zal zich thans geheel bewust moeten worden van zijn taak in en voor Europa en het moet daarom in de mogendhe den van de spil een waarachtige verdediger zien van zijn belangen, welke het eerst in een pe riode van volkomen blindheid had toevertrouwd aan hen, die Europa het liefst zien als een vul kaan, waarin alles kookt en rommelt. Geeft het Fransche volk geen besef te kennen voor de Europeesche zaak, dan zal het het slachtoffer worden van de gebeurtenissen. Frankrijk heeft thans de gelegenheid mede de Europeesche be langen te verdedigen en het wel van het conti nent krachtdadig ter hand te nemen En dit optreden beteekent de strijd tegen het bolsje wisme en het Amerikanisme. Van Duitsche en Italiaansche zijde zijn oogen- blikkelijk maatregelen tegen het Anglo-Ameri kaansche optreden in Noord-Afrika genomen. Nadat de strategische punten aan de Fransche Zuidkust waren bezet en Corsica in dit verde digingsstelsel was ingeschakeld, zijn de troepen van de Spil in Tunis aan land gegaan met toe stemming van de burgerlijke en militaire Fran sche autoriteiten. Pantserstrijdkrachten en het luchtwapen heb ben hun intrede in Tunis gedaan. Omtrent de operaties is nog weinig of niets bekend, dóch, één ding is wél bekend, n.l. dat de Führer het beslissende woord spreekt. Want Adolf Hitler zei dezer dagen: „Zooals altijd zullen wij onze slagen grondig voorbereiden Altild zijn wij nog op het juiste oogenblik gekomenl" Laat men in het kamp van den tegenstander geen voorbarige illusies maken. Het verleden heeft maar al te vaak aangetoond, dat de verrassende aanvallen en succesrijke wendingen steeds van de zijde der asmogendheden kwamen. De beslissing over het lot van Europa is in handen van den Führer. En tot Europa behoort ook Nederland, dus ons eigen lot. Daarom staan ook Nederlandsche mannen aan het front. Terecht zei van Geelkerken deze week: „Het beslissende is, dat wij geen oogenblik door twij felingen worden beroerd, maar het geloof aan een betere toekomst, aan een Europa, dat in vrede en veiligheid leeft, niet verliezen. Ken merkend voor de houding van breede Neder landsche kringen is, dat men op de daden van de ancfëren wacht, maar zelf niets doet. Het Nederlandsche volk moet zich nog vertrouwd maken met de gedachte offers te brengen, want de plaats, die dit volk eens in Europa zal in nemen wordt alleen afgemeten naar de offers, die wij gebracht hebben. Wanneer het Neder landsche volk alles in het werk gesteld heeft zal de Germaansche statenbond het geven, waarop het recht heeft". de joden in noord-afrika. Generaal Eisenhower heeft naar de onder Engelsch-Amerikaansche controle staande zen- Minister dr. Göbbels is gisterochtend in Duis burg aangekomen, waar hij zich door de be voegde instanties bet voorbchten over de schade der Engelsche terreur-aanvallen. Des middags voerde dr. Göbbels het woord te Wuppertal. Bij mijn bezoek aan Duisburg, aldus de minister, heb ik mij weer eens kunnen over tuigen van de voorbeeldige houding der bevol king van de Westelijke Duitsche provincies. Hier is inderdaad een geestelijke „Westwall" van Duitsche strijdvaardigheid opgericht tegen de terreur van de Britsch-plutocratische oorlogsop hitsers en oorlogsvoorbereideis. De algemeene t-oestand, zoo vervolgde dr. Göb bels. heeft door de unieke historische overwin ningen der Duitsche weermacht ook in den ach ter ons liggenden zomer een kenmerkend an deren aanblik gekregen. De voorspellingen van den tegenstander tijdens den vorigen winter zijn door de Duitsche wapenfeiten weerlegd op een wijze, die den vijand den adem ontnomen heeft De offensieven van dit jaar hebben de aan Duitsche zijde nauwkeurig omschreven en dui delijk afgepaalde doelen voor het allergrootste deel reeds bereikt. De oorlog tegen de sovjet unie, die zich met de machtsmiddelen van bijna een geheel werelddeel had voorbereid op een aanval tegen het Diütsche rijk en daarmede tegen Europa, is ook de laatste maanden met waarlijk beslissende overwinningen verder ge streden. Het gebied, dat Duitschland noodig heeft om de beperking te verbreken van zijn grondge bied en van zijn grondstofbronnen, is thans voor het grootste deel reeds in Duitsch bezit. Wanneer men bedenkt, dat de sovjet-reserves reeds door de offensieven van zomer cn na jaar, alsmede door den winteroorfog van het afgeloopen jaar aanzienlek verzwakt zjin. dan kan men thans met recht beweren, dat zij' bedenkeliik dichter genaderd ziïn bij hun stadium van uitputting. Ook heeft Duitschland van de zware lasten van den afgeloopen win ter geleerd. Het doel in het Oosten is duidelijk en on wrikbaar: de militaire macht van de sovjet unie moet zoowel in aantal als in mogelijkhe den zoozeer verslagen blijven, dat zij voor de veiligheid van Duitschland geen bedreiging meer kan vormen. De bolsjewistische theorie en prak tijk is een rechtstreeksrh gevaar met alleen voor Duitschland. maar voor heel Europa geweest. Het Duitsche volk vormt de voorhoede In een wereldhistorischen titanenstrijd tusschen de op bouwende krachten van ons werelddeel en den steppenchaos van het bolsjewisme. De aanvals- handelingen van de Duitsche weermacht, die ook in dit jaar nog In het geheel niet voltooid zijn, zijn met het grootste succes gepaard ge gaan. Indien de vijand maanden geleden nog gehoopt had. dat de Duitsche aanvalskracht ge schokt en Duitschland definitief in het defen sief gebracht zou zijn, dan hebben de Duitsche wapenfeiten deze illusies wel heel grondig on gedaan gemaakt. Noord-Afrika hadden de Engelschen uitver koren als het doel van een massalen aanval, gepaard gaande met een overmacht aan men- schen en materiaal. Daar zij, zooals de vol komen mislukte onderneming van Dieppe heeft aangetoond, niet bij machte zijn een invasie te ondernemen op het Europeesche vasteland, en daarmede het tweede front op te richten, hebben zij zich een plek van ge- ringcren tegenstand uitgezocht, om hier in de lange reeks hunner onafgebroken nederlagen en aftochten althans den schijn van een mili tair beslissend resultaat te wekken. Ook de Amerikaansche actie tegen Fransch Noord-Afrika ligt in de groote lijn van dit stre ven. Beide vormen slechts het bewijs, dat de vijandelijke mogendheden noch de kracht noch den moed bezitten, om ae asmogendheden in haar vitale militaire stellingen aan te vallen. Een door de omstandigheden veroorzaakte af tocht in Noord-Afrika, hoe betreurenswaardig op zich zelf ook, vormt geen zoodanige veran dering van den algemeenen toestand, dat daar mee een beslissing gebracht wordt in den oorlog. Overigens, zoo vervolgde dr. Göbbels, is men thans vaak slechts in staat, de actie van den vjjancV te zien. terwijl de reactie van de as mogendheden nog slechts ten deele zichtbaar wordt. De jongste cijfers der tot zinken ge brachte Britsch-Amerikaansche tonnage geven evenwel reeds een duidelijk beeld van de ge varen, waardoor de vijand in zijn actie in Noord- Afrika bedreigd wordt. Ten aanzien van het tweede front is het Duitsche standpunt juist gebleken, dat er tus schen de beloften, die Churchill onder druk van het Kremlin aan Stalin gegeven heeft en de naakte feiten, een onoverbrugbare tegen stelling bestaat. Stalins hulpkreet om het tweede front is in Londen onverhoord gebleven. Elke vakman weet, dat het Europeesche vaste land immuun is gemaakt tegen Engelsche in vasiepogingen. DE OORLOG TER ZEE. Inmiddels gaat de slag op de wereldzeeën on verbiddelijk verder. Al heeft Churchill ook ver klaard. dat het duikbootgevaar definitief over wonnen is, de „Krieg der Kapitan'leutnante" heeft hem wel anders geleerd. Engelsche stem men, die als ernstig moeten worden opgevat, hebben met toenemenden aandrang gewezen op het stijgende gevaar van den tonnage-oorlog voor de Britsch-Amerikaansche oorlogvoering. Thans opereeren Duitsche duikbooten tot op den Stillen Oceaan. Tn September is meer dan een millioen ton vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken gebracht. Wegens de onmogelijkheid, den oorlog op Europa over te brengen, en wegens de toene mende bedreiging van haar tonnagepositie, neemt de Britsche regeering elk ander middel te baat. al is het nog zoo brutaal en terroris tisch, om een keer to brengen in de hopelooze positie der geallieerde mogendheden. De lucht oorlog tegen de burgerbevolking is daarvoor een overtuigend bewijs. Churchill kan zich niet schoonwasschen van de historische schuld, dat liij een begin heeft gemaakt met den oorlog tegen de onschuldige burgerbevolking. Wanneer Duitschland daartegenover overgaat tot de com centratie van zijn militaire macht en den oorlog voert naar het beginsel van cle vorming van het zwaartepunt, dan heeft juist de bevolking van de uit de lucht bedreigde provincies daarvoor het grootste begrip getoond. Haar heldhaftige hou ding is een lichtend voorbeeld voor het geheele Duitsche volk. De Führer heeft reeds meer dan eens verklaard, dat het uur der vergelding zal komen en Engeland dan een antwoord zal krij gen, waarvan het thans zich nog geen voor stelling kan maken. DE FACTOR TIJD. Het streven van de Britsche propaganda om te bewijzen, dat Engeland alleen met behulp van den tijd de overwinning zal behalen, is een drogreden. Den oorlog wint hij. die zich van de noodige vuistpanden verzekert, en wien door de uitgestrektheid van het gebied ook de tijd als bondgenoot ter beschikking staat. Wie de ruimte bezit, dien helpt de tijd. en wie de ruimte ver liest, die zal ook den oorlog verliezen. De voor- deelen van de binnenste linies staan de Duit sche oorlogsleiding volop ter beschikking. Het verpletterende gevolg van het verlies van ruimte in het Oosten begint zich reeds langzaam af te teekenen. Wat de vijand aan potentieel verloren heeft, komt de Duitsche oorlogsleiding op den duur volkomen ten goede Dat is slechts een kwestie van tijd, van vlijt en organisatie. Engeland is in den loop van dezen oorlog van een blokkeerend tot een geblokkeerd land geworden. Dr. Göbbels herinnerde eraan, dat Duitschland in staat was de rantsoenen le vensmiddelen te verhoogen, terwijl Engeland voor dezen winter zijn rantsoenen moet ver lagen. Bij de militaire successen van de asmogend heden van het Europeesche continent, zoo ver volgde de minister, komen de niet te betwisten resultaten van den aspartner in Oost-Azië. Hier hebben de Ver Staten en de Engelschen ruimte' en grondstofbronnen verloren in een niet meer te overzienen omvan?. Niets doet dus kinder lijker aan dan de Engelsche bewering, dat Hitier zich met zijn overwinningen den dood op den hals haalt. Integendeel Duitschland strijdt van de eene overwinning naar de andere door tot aan de eindoverwinning. Ook de hoop van den vijand, het moreel van het. Duitsche volk geleidelijk door een langen duur van den oorlog te breken, zal een historische drogreden bliiken te zijn. Toen deze oorlog uitbrak, hebben wij ge zworen: „Wij willen van nu af niets anders zien dan ons, volk. Voor dit volk strijden wii en komen wij op. Na den oorlog willen wij weer objectief zijn. Thans komt het niet op objecti viteit aan, doch thans eischt de tijd van óns de aanwakkering van de nationale hartstochten en van het nationale fanatisme" NAAR DE OVERWINNING. De Duitsche eindoverwinning, zoo vervolg de dr. Göbbels. is slechts een kwestie van tijd. Het Duitsche volk is vastbesloten om alle huidige kleine schommelingen van de krijgs kans en wisselvalligheden van den toestand, die nu eenmaal met eiken oorlog verbonden zijn, te boven te komen en alle krachten te vereenigen voor den beslisscnden slag tegen de vijandelijke mogendheden op alle oorlogs terreinen. Het Duitsche volk beschouwt den toestand met een op realiteit gebaseerd optimisme, dar zijn grond vindt in de groote successen der Duitsche oorlogvoering. De zin van dezen oorlog staat het Duitsche volk duidelijk voor oogen. Duitschland voert den oorlog niet voor bloedelooze leerstellingen. Het is een volksoorlog voor de behartiging der ma- terieele en ideëele belangen van de Duitsche natie, van de met haar verbonden asmogend heden' en in breederen zin van het geheele Europeesche werelddeel. Het is een heilige oorlog om ruimte en eigen grond, zoo zeide dr. Göbbels letterlijk. Het is een oorlog om de uitbreiding van onze volks kracht cn daarmede om de mogelijkheid eencr ontplooiing van onze nationale ener gieën. De vijand heeft ons gelukkig niet er over in twijfel gelaten, welk lot bü ons heeft toege dacht, wanneer wij ook maar in een enkelen phase van dezen oorlog het geloof in de over winning zouden verliezen. Een „Ueber-Versail- les" is volgens zijn eigen woorden het zachtste middel om Duitschland te vernietigen. Elke Duitscher weet, dat hierop slechts één ant woord mogelijk is: te vechten en te overwinnen, totdat de tegennatuurlijke vijandelijke coalitie tusschen plutocratie en bolsjewisme verpletterd is. Wij vechten thans om ons nationale en indi- vidueele bestaan in den waarsten zin des woords. Deze oorlog is de voortzetting van de nationale revolutie, die begon met het overne men van de macht door den Führer. Alleen de staten die zich uit de krachtbron eener revolu tionaire vernieuwing geconsolideerd hebben, zullen dezen wereldstrijd om de nieuwe ordening van ons werelddeel overleven. Het nieuwe Europa wordt nu niet verwezenlijkt door rede voeringen en hoofdartikelen, doch door den stijd van Duitsche en verbonden legers op alle oorlogstooneelen. De geestelijke en materieele aaneensluiting van ons continent zal daarmede te voorschijn komen uit de smartelijke barens weeën van dezen oorlog. De Führer is thans voor het Duitsche volk en voor de geheele beschaafde menschheid de waarborg der vrijheid van Duitschland en van een nieuwe ordening van het geteisterde Europa In een historische synthese van superieur staatsmsnsgenie en een veldheerschap, dat her- innért aan de klassieke voorbeelden, geeft hij zijn volk doel en richting in dit wereldhisto risch conflict. Van den Führer tot den laatsten werkman, boer en grenadier, zoo besloot dr. Göbbels zijn rede. is thans de geheele natie ver vuld van een heilig fanatisme om te werken, te vechten en te overwinnen. (D.N.B,) van hedenavond tot morgenochtend 16.46 uur 8.06 uur De maan kwam hedenmiddag od te 15.22 uur en gaat vannacht te 3.54 uur onder. der Algiers meldt de Joodsche gemeente in Al giers verzekerd, dat binnenkort de uitzonde ringswetten voor Joden in de door de Amerika nen bezette gebieden van Noord-Afrika zullen worden afgeschaft. (D.N.B.) Generaal Franco heeft den minister der drie weermachtdeelen bij decreet gemachtigd naar eigen goedvinden een gedeeltelijke mobilisatie ten uitvoer te leggen, teneinde de eenheden van leger, luchtmacht en marine op oorlogssterkte te brengen. Voorts worden alle gepensioneerde en^ reserve officieren en onderofficieren binnen het bestek van de bestaande noodzakelijkheden opgeroe pen. In het decreet wordt de maatregel gemoti veerd met de toespitsing van den internatio nalen toestand en met het feit, dat de oorlog thans gekomen is in de onmiddellijke nabijheid van de Spaansche territoriale en protectoraats- gebieden, benevens van de koloniën. In de ver ordening wordt gezegd, dat 't gaat om een ele- mentairen voorzichtigheidsmaatregel, die er toe dient om te waarborgen, dat Spanje verre blijft van den oorlog, om den vrede in Spanje te verzekeren en om Spanje's onafhankelijkheid en eenheid te garandeeren. (D.N.B.) DE MINIMUMRANTSOENEN VOOR GAS EN ELECTRICITEIT. Omtrent de toekenning van de gas- èn elec- triciteitsrantsoeneen blijkt hier en daar nog eenig misverstand te bestaan. Daar het ln dezen tijd, waarin de uiterste zuinigheid moet worden betracht, gewepscht is, dat men zich aan de door de overheid gegeven richtlijnen houdt, vestigen wij de aandacht van de lezers op het minimum toegestane gasverbruik. Toen op i Juli 1941 de strengere rantsoe neering van gas en electriciteit inging, teneinde tot nog grootere besparing te komen, 'werd aan alle verbruikers voorgeschreven om hun ver bruik van twee maanden terug te brengen tot 75 procent van de hoeveelheid in de overeenko mende periode var) 1940, met dien verstande, dat steeds een bepaald minimumverbruik blijft toegestaan. Dat het aanbeveling verdient om in dezen tijd, waarin uiterste zuinigheid geboden is, zelfs beneden dit minimumrantsoen te blij ven, spreekt vanzelf. Voor verlichting en huishoudelijke doelein den (uitgezonderd koken) zijn eveneens minima vastgesteld ten aanzien van het electriciteits- rantsoen. Elke verbruiker heeft zoowel ten aanzien van het gas als de electriciteit mededeeling ontvan gen van zijn rantsoen, zoodat niemand meer in het onzekere, behoeft te verkeeren hoeveel hij mag verbruiken. Bij overschrijding van de voor schriften kan een boete worden opgelegd ton bedrage van 50 tot 300 procent van het te hooge verbruik en zelfs kan afsnijding van den toe voer volgen. Men zorge er daarom in zijn eigeo belang vcor ook zelf geregeld te controleereiv want: wie geregeld controleert, kan tijdig ze* ingrijpen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1