83sfe laargang MAANDAG 16 NOVEMBER (942 No. 25349 Mussert spreekt voor de studenten De situatie in Frankrijk Duitschland strijdt voor Europa Zware verliezen der geallieerde vloot 89 schepen vernietigd of beschadigd Verspreide Berichten Manoeuvres bij Haarlem De tweede landdag van het Studentenfront Italiaansche Weermachfsberichten Middellandsche Zeekust bezet Amerikaansdie nederlaag bij de Salomons-eilanden Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been Lelden. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren in een extra-bericht mede: „By de gemeenschappelijke actie van de Italiaansche en de Duitsche luchtmacht en van de Italiaansche en de Duitsche-marine werden bij den strijd tegen het vijandelijke konvooi aan de Noord-Afrikaansche kust in het Westelijke deel der Middellandsche Zee de volgende successen behaald Vernietigd of beschadigd werden in totaal 89 schepen en wel: 14 koopvaarders en groote transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 102.000 ton werden tot zinken ge bracht; een groot tankschip (ongeveer 10.000 ton) werd getorpedeerd en in zinkendene toe stand achtergelaten; 7 koopvaarders cn groote transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 71.000 ton werden zóó zwaar beschadigd, dat him verlies zeker geacht kan worden. Daarmede werd in totaal 183.000 ton van de waardevolste vijandelijke vracht-, tank- en transportscheepsruimte vernietigd. Hiervan zijn reeds 8 schepen met een geza menlijken inhoud van 76.000 ton in het extra-bericht van 14 November vermeld. 35 andere koopvaarders en transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 234.000 ton werden beschadigd, ten deele zóó zwaar, dat verwacht kan worden, dat zy geruimen tijd niet voor transportdoeleinden gebruikt kunnen worden. Bovendien werd een slagschip beschadigd, 3 vliegtuigkampschepen werden beschadigd, waarvan één zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het geruimen tijd geen dienst zal kunnen doen; 3 kruisers tot zinken gebracht, 14 kruisers en groote torpedojagers be schadigd, 4 torpedojagers en bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht en 7 torpedojagers en bewakingsvaartuigen beschadigd. Voorts deelde het opperbevel Zondag mede: „Duitsche en Roemeensche troepen sloegen gisteren overdag in het Kaukasusgebied hevige vijandelijke aanvallen af. In het stadsgebied van Stalingrad werden vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. De luchtmacht steunde de gevech ten op doeltreffende wijze door aanvallen op artilleriestellingen en vliegvelden der bolsjewis ten ten Oosten van de Wolga. Veldstellingen en vijandelijke concentraties aan den benedenloop van den Don werden in duik- en scheervlucnten aangevallen. Aan het overige front werden door acties van stoottroepen kazematten en gevechtsstellingen van den vijand opgeblazen, gevangenen en buit gemaakt. Plaatselijke aanvallen der bolsjewisten in het gebied van het Hmenmeer en aan de Wolchoff mislukten door den Duitschen afweer. Door eskaders gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers werden stations en treinen van een vijand overdag en 'snachts zwaar getroffen. In de Cyrenaica boden de Duit-sch-Italiaan- sche troepen aan den onveranderden vijande lijken druk taai verzet. Zij trokken onder ge vechten, die vele verliezen opleverden, verder naar het Westen. In den strijd tegen de Amerlkaansch-Britsche landingsstrijdkrachten in Noord-Afrika brachten Duitsche duikbooten het. transportschip ..War wick Castle" met een inhoud van 20 107 brt.. als mede een vrachtschip van 6000 brt. tot zinken. Bovendien kregen vier groote transportschepen torpedotreffers. In het gebied van Bougie werden een vliegveld en de haven met succes aangeval len. Voor Bougie werden twee groote. geheel ge laden transportschepen door bommen bescha digd Een vijandelijke duikboot werd door bom- men vermeld. Duitsche jachtvliegtuigen en jachtkruisers échoten voor de kust van Tunis drie vijandelijke vliegtuigen neer." En Zaterdag: In het Westen van den Kaukasus zijn by plaatselijke aanvalsacties domineerende berg- stellingen en talrijke gevechtsversterkingen stormenderhand veroverd. Gevechtsvliegtuigen bestormden stad en haven Toeapse In den Tereksector werden vijandelijke aanvallen met vernietiging van vijandelijke tanks afgeslagen. Duitsche gemotoriseerde troepen vernietigden in de Kalmukkensteppe een vijandelijk steunpunt en haalden gevangenen en buit binnen. Ten Zuiden van Stalingrad strandden locale aanvallen der bolsjewisten door het afweervuur der Roemeensche troepen. Te Stalingrad namen stormtroepjes in zware gevechten rfteuwe blok ken huizen. Vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen en concentraties door gebundeld arr tillerie- en luchtdoelgeschutvuur °n door duik bommenwerpers uiteengeslagen. Aan het Donfront hebben Duitsche en ver bonden troepen plaatselijke aanvallen van den vijand afgeweerd en hem in een tegenaanval naar zijn uitgangsstellingen teruggedreven. Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten deden overdag en 's nachts aanvallen op vijan delijke troepenconcentraties. In den middensector hebben stormtroepjes een aantal gevechtsversterkingen vernietigd. De luchtmacht zette haar hevige aanvallen op het achterland van den vijand voort. Aanvallen van den vijand ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en aan de Wolchow mislukten. De bolsjewieken hebben van 1 tot 10 Novem ber 282 vliegtuigen verloren, waarvan 218 in luchtgevechten, 33 door luchtafweergeschut der luchtmacht en 11 door legerformaties De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen 8 eigen toestellen verloren. In de Marmarische woestijn heeft de vijand 13 November met onverminderde kracht over een breed front aangevallen. De Duitsch Italiaansche troepen hebben na vernieling van alle .militaire installaties Tobroek ordelijk ont ruimd. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden Britsche kolonnes op den Halfajapas. In de wateren van Boegie hebben gevechts vliegtuigen een koopvaarder van 6000 t. in den grond geboord. Twee vijandelijke kruisers en 5 groote transportschepen werden meermalen ge troffen. De vernietiging van een kruiser is waarschijnlijk. Laadinstallaties en opslagplaat sen in de haven van Bougie werden verwQest. Zooals ook in een extra-bericht is be kend gemaakt, hebben Duitsche duikbooten in een aanval op de AmerikaanschBrit sche landingsstrijdkrachten in Noord-West- Afrika en in den slag op den Atlantischen Oceaan den vijandelijken oorlogs- en trans- portvloten opnieuw ongewoon groote ver liezen berokkend. Zij hebben in de Noorde lijke IJszee, in het Noorden van den Atlan tischen Oceaan, aan de Canadeesche kust, in de Carai'bische zee, by de Kaap-Verdische eilanden, in de golf van Guinee en in de wateren ten Oosten van Kaapstad van ge- escorteerde konvooien en in afzonderlijke achtervolging 20 schepen in den grond ge boord van 119.000 t. in totaal, benevens een torpedojager. Twee andere schepen werden getorpedeerd. In het Westelijk deel der Middellandsche Zee hebben zij van de Britsch-Amerikaansche transportvloot weer 2 transportschepen en een groote tankboot van 20.000 ton in totaal ver nietigd, benevens een torpedojager, zoodat de successen der onderzeeërs aan de kust van Al giers en Marokko zijn gestegen tot 11 transport schepen van 99.100 t. in totaal Na het extra-bericht van 9 November hebben de duikbooten in de Middellandsche Zee en op het Atlantische oorlogstooneel 31 koopvaarders van 218.100 t. tot zinken gebracht en nog 6 door torpedotreffers, beschadigd. Bovendien werden na 9 November 2 Britsche kruisers en een tor pedojager in den grond geboord, een vliegtuig- moederschip. een torpedojager en een korvet beschadigd. IJZEREN KRUIS IE KLASSE VOOR DUITSCHE VLIEGSTER. De Fiihrer heeft aan de bekende kapitein- vliegster Hanna Reitsch wegens de bijzondere verdiensten, die zij zich met voortdurend gevaar voor haar leven heeft verworven voor de ont wikkeling van het Duitsche vliegmateriaal, het IJzeren Kruis le klasse verleend. Rijksmaar schalk Hermann Goring heeft tegenover de dap pere vliegster zijn erkentelijkheid en gelukwen- schen uitgesproken. Hierdoor is voor het eerst een Duitsche vrouw onderscheiden met het IJzeren Kruis le klasse. Hanna Reitsch werd in 1937 als eerste Duitsche vrouw kapitein-vliegster. In 1938 verleende Göring haar als tot nog toe eenige vrouw het vliegtuigbestuurdersinsigne der Duitsche lucht macht. (DN.B.). INTERNATIONAAL JEUGDCONGRES TE LONDEN. Uitlatingen van Stafford Cripps. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Sir Stafford Cripps op het z.g. Internationale Jeugdcongres te Londen gesproken over de be handeling van Duitschland na den oorlog. Naar Cripps betoogde, zullen er drie wegen worden in geslagen en wel: 1. Duitschland zal gesplitst worden in een aantal kleine staatjes. 2. De Duitsche zware industrie in het Roer gebied zal onder controle worden geplaatst van een soort internationale openbare maatschappij. 3. De Duitsche industrie zal over de aangren zende landen verdeeld worden. Deze en andere mogelijkheden, aldus Cripps, dienen door de geallieerden tot in alle bijzonder heden onderzocht te worden, alvorens men defi nitieve beslissingen neemt. Evenwel kan het probleem Duitschland niet onafhankelijk van de problemen van Europa in zijn geheel gescheiden behandeld worden. Voorts hebben mevrouw Roosevelt en de Sovjet ambassadeur Maisky het woord gevoerd. Mevrouw Roosevelt zeide o.a.: „De aan den oorlog deelnemende Amerikaansche studenten wenschen na het vervullen van hun taak naar hun vaderland terug te keeren, daar zij het ge voel hebben, dat de Europeanen er de voorkeur aan geven hun landen volgens eigen opvattin gen weer op te bouwen". Mevrouw Roosevelt gaf voorts als meening te kennen, dat de studentenbeweging in de Ver. Staten niet voldoende heeft samengewerkt :uet de arbeidersorganisaties en de plattelandsbevol king. Voorts verklaarde mevr. Roosevelt, dat „de opleiding en mentaliteit van de Duitsche jeugd geheel en al veranderd moet worden, voor dat weer een nauwer contact met haar kan worden aangegaan". Maisky, heeft o.a. verklaard, dat de operaties in Noord-Afrika nog niet het tweede front vor- Dezer dagen zijn in de streek van Haarlem vrij groote manoeuvres gehouden, dié zijn bij gewoond door den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden. general der Flieger Fr: Christiansen. Bij deze gelegenheid werd ook getoond, hoe reserves in het achterland met gebruikmaking van moderne, technische middelen in den kortst mogelijken tijd kunnen worden aangevoerd. Op den cweeden landdag van het Narionaal- Socialistische Studentenfront heeft Mussert Za terdagmiddag te Utrecht een rede gehouden voor een aandachtig gehoor van honderden stu denten en afgestudeerden. Daarin nam de leider allereerst stelling tegen degenen, die meenen, dat wij in dezen tyd niets beters kunnen doen dan rustig afwachten. Dat zijn wij nu juist niet van plan. De nationaal-socialisten willen wer ken. ja zich afsloven voor dit volk. juist nu, te midden van de zwaarste moeilijkheden. Wanneer er intellectueele kringen zijn, die meenen. dat als Engeland niet wint, er een zee van ellende, knechting en strijd om de gewetensvrijheid*uit zal voortkomen, dan weten wij het anders. Er is nog geen nieuwe orde, er is slechts een oor log, die beslist over het zijn of het niet zijn van Europa in de* naaste toskomst. Wij zien dezen tijd als de laatste opflikkering van het oude, vóór het uitdooft. Mussert noemde het nieuwe, dat daarna komen zal het „Europeanisme", dat alle volken zal omvatten. Wij zijn bereid dit te verdedigen tegen het Aziatische bolsjewisme en tegen het Amerikanisme. Voor academisch gevormden. die iets weten van de geschiedkundige ontwikkeling is het dui delijk, dat de revoluties zijn gegaan en gekomen. Een revolutie gaat over in een evolutie, die weer over kan gaan in verstarring en verrotting. Er is niets blijvends, er is een hoogtepunt, een komen en een gaan. Niemand onzer weet waar het einde van-deze revolutie zal zijn. evenmin als men dit wist tijdens de Fransche revolutie van 1789. Maar wij willen naar eer en geweten daaraan deel hebben als denkende en verant woordelijke menschen. DE VEELZIJDIGHEID DER REVOLUTIE. De leider stelde op den voorgrond, dat by de revolutie van nu ieder zijn eigen meening grond vest op wat hij zelf heeft gevoeld. Iedereen heeft daarom feitelijk een eenzijdig oordeel over de revolutie en hij heeft daartoe ook het recht, als hy zijn deel maar niet verwart met het ge heel. Wij zien, aldus Mussert, in de eerste plaats de dingen volgens de faculteit waartoe wij be- hooren. De ingenieur ziet het zoo, dat het Engelsche imperialisme groot geworden is door de stoom machine en dat de motor, die ons den onder zeeër bracht en het vliegtuig, en die door de radio het Britsche monopolie in de berichtge ving heeft verbroken, het Engelsche imperia lisme weer zal afbreken. De komst van het vliegtuig met zijn,groote snelheden brengt mee, dat wij de samenleving gaan zien in continen ten, in het teeken waarvan de twintigste eeuw zal staan. Dit inzicht ligt in de rede van het ingenieurs-standpunt. De technicus die zegt, dat dit de revolutie is. heeft gelijk; indien hij maar bedenkt, dat het slechts een stuk daarvan is. De boerenstand, de landbouwdeskundige ziet in den boerenstand den, grondslag van iederen orde en denkt aan de ruimte, die voor het Europeesche continent noodig is om allen te kunnen voeden en die in 1917 aan Europa is ontnomen, toen de sovjets de grens van Europa naar het Westen terugschoven. De filosoof ziet er het einde in van het humanistisch bijgeloof, de econoom het bewys, dat het kapitalistische tijdperk ten einde is. De medicus acht het van het grootste be lang. dat nu de volksgezondheid ae grondslag zal worden van eiken volkschen opbouw, dat het nationaal-socialisme zich rekenschap heeft ge geven van de beginselen van het ras. De rechts kundige juicht het toe, dat volksch recht in de plaats zal komen van het verouderde Romein- sche recht. Al deze deskundigen hebben gelijk, wanneer zy hun meening zien als een deel van de revolutie. Mussert merkte hierbij op, dat ook de theo logen zich met deze revolutie bezig houden. Er zijn er bii, die in het nationaal-socialisme niets anders willen zien dan de anti-Christ. Wanneer dat waar is. moeten zy onze tegenstanders, het bolsjewisme, toch wel zien als Christus in eigen persoon. Deze zelfde theologen meenen. dat de revolutie voor de kerken een beproeving is. U zult mij begrijpen, aldus verklaarde Mussert, dat ik mij in die theologische disputen niet meng. Het is nuttig en noodig. dat de studenten van alle faculteiten en hoogescholen, zooals zij ver- eenigd zijn in het Studentenfront, de vele zij den van de revolutie zien. Men behoeft geen in tellectueel te zijn om te weten, dat Europa nu reeds niet meer zou bestaan, indien er geen nationaal-socialisme was. Van 1920 tot 1940 hebben intellectueele kringen het gebroken ge weertje gedragen, waarvan Moskou de „Urheber" is geweest. Op dat punt vloeide het zoogenaamde intellect niet over van een teveel aan hersens. De st-riid: er op of er onder, teekent zich steeds duidelijker af. Een tusschenweg is er niet. Wan neer het nationaal-socialisme ooit zou verliezen, dan zou dit den ondergang van Europa betee- kenen, op denzelfden dag of ook vijf of tien jaar later. DE TAAK DER STUDENTEN. Mussert noemde het de taak der studenten in het Studentenfront deze duidelijke begrippen uit te dragen in de universiteitswereld. Zij hebben de opdracht het programma van 1931 in prak tijk te brengen, dat van alle jonge mannen een jaar arbeidsdienstplicht en een jaar militairen dienst eischt. Twee jaar moeten zij geven voor hun volk, met de overtuiging, dat zij daardoor niet achterop zullen raken bij anderen, maar dat daarna hun plaats nog meer verzekerd zal zyn. Ten aanzien van de universitaire opleiding merkte de Leider op, dat de naam universiteit, een instituut, dat alle wetenschappen omvat, niet meer door de werkelijkheid gedekt wordt. Wij hebben hoogescholen, die de jonge menschen gereed moeten maken voor leidende posities in het Nederlandsche volk. Meer en meer zijn het vakhoogescholen geworden, terwijl ook de docen ten zich gespecialiseerd hebben. Mussert maakte hier de onderscheiding professoren-hoogleeraren. De 'eersten bewegen zich in de hooge weten schappelijke regionen en zijn daardoor niet al tijd geschikt de eerste beginselen te doceeren aan eerste jaarsstudenten Het is beter, dat zy een- of tweemaal per jaar hun inzichten weer geven voor een uitgezocht gezelschap, opdat zy daarin hun volk dienen en dat de opvoeding toevertrouwd wordt aan de hoogleeraren. Ten aanzien van arbeidsdienstplicht en weer- plicht merkte de leider op, dat zij die lichame lijk daartoe ongeschikt zijn. toch hun kans moeten krijgen en voorbestemd zijn voor het dienen van de wetenschap en niet voor leidende posities. De assistentenregeling zal zoo moeten zyn, dat deze jongemannen op 23- of 24-Jarigen leeftijd een gezin kunnen stichten, hetgeen behoort bij de instandhouding van het volk. Mussert §;af als zijn meening te kennen, dat de Leidsche Universiteit heropend zal kunnen worden, wanneer de leiding in na tionaal-socialistische handen is. Het gevolg van de sluiting is thans alleen een verplaat sing van de studenten naar Amsterdam en Utrecht. Ook Maastricht heeft, voor het ZUiden, rechten op een eigen universiteit, ook als oudste stad van Nederland. Ik geloof en vertrouw, aldus Mussert in het slot van zijn toespraak, dat het nieuwe Europa zal ontstaan en dat het einde van de Europee sche cultuur en godsdienst niet zal komen in dezen tijd. Europa's rijkdom ligt in zijn ver scheidenheid van volken, die echter naar buiten één geheel moeten zijn. Ik zie dit tijdperk als het zwaarste -en moeilijkste tijdperk, dat wij doormaken moeten. De nieuwe tijd zal goed zijn, als wij onszelf gelyk blijven, wanneer wij trouw, eerlijk en doelbewust met elkaar onzen weg gaan. Wy staan als ouderen, zoo besloot de Leider, meer in den strijd voor u dan voor ons zelf. Studenten, staat stoer, weet dat ge het goede gekozen hebt. Het is er op, voor ons volk en ons vaderland! DE MIDDAGVERGADERING. De middagvergadering van den landdag van het studentenfront stond onder leiding van ir. P. Noordijk. De frontleider, ir. B. F. Saris, gaf een overzicht van de werkzaamheden, die in het afgeloopen jaar werden verricht en besteedde daarin bijzondere aandacht aan den nieuwen dienst „studiebelangen" en aan den vrijwilligen inzet aan het Oostfront. Prof. Van Genechten constateerde, dat de in tellectueel na de Fransche revolutie zich terug trok in de afzondering, die hij verheven denkt. Hij begrijpt de nooden van het volk niet. Het nationaal-socialisme stelt aan de inteliectueelen nieuwe eischen. Spreker hoopte, dat de studenten in staat zullen worden gesteld, zelf het studentenleven op te bouwen. Thans zijn de nationaal-socialis ten nog verplicht te studeeren aan universiteiten waar voor een belangrijk deel een muffe oude geest hangt en de wetenschap niet van volksch standpunt beschouwd wordt. Men kan er echter een schat van ervaringen van eeuwen opdoen. Prof. Van Genechten besloot zyn toespraak met het vermaan, zich niet in theoretische spe culaties te verliezen, doch den blik gericht te houden op den leider. Beperkt het gas- en electriciteits- verbruik, het is uw eigen belang. DE STRIJD AAN DE KUST VAN NOORD-AFRIKA. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: In de Marmarische woestijn heeft de vijand gisteren over een uitgestrekt front pressie uit geoefend. Tobroek, dat door de Italiaansch- Duitsche afdeelingen was ontruimd, nadat deze waren overgegaan tot verwijdering van de voor raden en vernietiging van installaties met mi litaire beteekenis, werd door vijandelijke kolon nes bereikt. Tijdens aanvallen op Benghazi trof en vernietigde het plaatselijk luchtafweerge schut 2 Britsche vliegtuigen. Luchtformaties bleven vijandelijke vaartuigen in de Algerijnsche wateren bestoken. Vracht booten en oorlogsschepen werden herhaaldelijk getroffen en zwaar beschadigd door Duitsche bommenwerpers. Een vijandelijk vliegtuig -werd neergeschoten. Een onzer duikbooten onder bevel van luite nant ter zee Roberto Rigoli, die door een stout moedige manoeuvre tot de reede van Bougie was doorgedrongen, heeft een schip van 18.000 ton getorpedeerd en doen zinken. Genua is in den afgeloopen nacht door tal rijke Britsche formaties gebombardeerd. Aan zienlijke schade werd aangericht, vooral aan huizen in de centrale en Oostelijké wijken der stad. Het aantal slachtoffers is nog niet nauw keurig bekend. In de eerste week van November zijn belang rijke successen behaald door Italiaansche duik booten, die onder bevel van fregattenkapitein Carlo Liannazza en luitenant ter zee Gian- franco Gazzana op den Atlantischen Oceaan opereerden en de schepen Dagombra, Empire Seal, Franthall en Andkers met een totaal van 22.451 ton tot zinken gebracht. En Zondag: „De Italiaansch-Duitsche troe pen bleven hardnekkig tegenstand bieden tegen den opmarsch der vijandelijke strijdkrachten in Cyrenaica en dwongen den vijand herhaaldelijk tot zware gevechten. Levendige bedrijvigheid der luchtmacht boven de Middellandsche Zee en Fransch Noord-Afrika. Negen vliegtuigen wer den door jagers der Spil neergeschoten, een tiende werd door het afweergeschut van het eiland Pantellaria neergehaald. Italiaansche ge vechtsvliegtuigen ondernamen in scheervlucht een geslaagden aanval op een vliegveld ln Fransch Noord-Afrika en schoten daarbij tal rijke vliegtuigen, die kort tevoren gedaald wa ren, in brand. De aanvallen uit de lucht en ter zee op de Engelsche en Amerikaansche schepen in de Al gerijnsche wateren werden voortgezet. In den vroegen ochtend van heden plaatste een Ita liaansche duikboot onder bevel van den luite nant ter zee Rino Erler in de baai van Bougie twee torpedotreffers op een Engelschen kruiser van de Leander-klasse (7200 ton). De kruiser is gezonken. Alle strategische punten aan de Zuid-Fran- sche Middellandsche Zeekust staan thans naar het DN.B. vernCTmt. onder de bescherming van de Duitsche en Italiaansche wapens. De doortocht door het onbezette Frankrijk heeft zich verrassend snel en zonder wrijving voltrokkën. Het zakenleven gaat ongestoord zijn gang. DE FRANSCHE VLOGT. Uit het ministerie van voorlichting te Vichy verluidt, dat de commandant van de in Alexan dria liggende Fransche schepen, admiraal Go- defroy, verklaard heeft, zich uitsluitend te zul len houden aan de bevelen van maarschalk Pétain. Hij heeft officieren en manschappen van zijn schepen bevel gegeven niet van boord te gaan. Naar Havas-Ofi uit Toulon meldt, heeft de bemanning van het aldaar in de haven liggende Fransche eskader bevel gekregen in de haven te blijven. Overeenkomstig een appèl van den commandant van het eskader Delaborde hebben alle admiraals en officieren van de vloot den eed van trouw jegens maarschalk Pétain af gelegd. DARLAN GEDESAVOUEERD. Admiraal Darlan heeft volgens radio-Vichy aan het hoofd der regeering, Laval, een tele gram gericht, dat door het staatshoofd, maar schalk Pétain, persoonlijk is beantwoord. Dit antwoord luidt: Ik heb kennis genomen van uw telegram aan het hoofd der regeering. U moest Noord-Afrika tegen den Amerikaanschen aanval verdedigen. De beslissing, die u met overtreding van mijn bevelen hebt genomen, is precies het tegendeel men, dat door de sovjet-Unie is verwacht. De van de opdracht, die u hebt gekregen, Ik geef geallieerden zouden er goed aan doen, wanneer aan het leger in Afrika het bevel onder geen zij hun hoop op een gemakkelijke overwinning j voorwaarde eenigerlei actie tegen de strijd- begroeven. (D.N.B.). 'krachten der Spil te ondernemen, en het onge luk van het vaderland niet nog te vergrooten. Door den Franschen omroep is Zondag de volgende mededeeling voorgelezen om het Fransche volk in te lichten: „Nadat de heldhaftige tegenstand van onze marine en onze troepen aan de kusten van Ma rokko en Algiers gebroken was, heers'chte in Noord-Afrika een zeer verwarde toestand, Als gevolg van de moeilijkheden, die het tot stand brengen van een verbinding met admiraal Dar lan in den weg stonden, wisten de maarschalk en zijn regeering niet precies, of admiraal Dar- la onder den druk van geweld slechts onder handeld had over het neerleggen van,de wapens of dat hij zich had ingelaten met andere over eenkomsten met de Amerikanen, die zijn be voegdheden te buiten gingen en in eik geval niet overeenkwamen met het bevel van den maarschalk. Een radiorede, die Darlan Zaterdagavond heeft gehouden, en zijn antwoord op het tele gram van den chef der regeering, waarin deze om een verklaring verzocht, hebben bewezen, dat hij een initiatief heeft genomen, dat in te genstelling is met de ontvangen instructies. Daarop heeft de maarschalk hem het reeds ge publiceerde telegram gezonden." Volgens Svenska Dagbladet heerscht te Lon den nog onzekerheid over de houding van Darlan. GENERAAL GIRAUD. Gisteravond laat heeft de Fransche regeering het volgende bekend gemaakt: „Volgens buitenlandsche radio-uitzendingen heeft generaal Girand, die zoojuist door Roose velt tot „opperbevelhebber" in Afrika benoemd is, een oproep uitgevaardigd, die een recht- streeksch appèl beteekent tot afvalligheid. Eenige dagen geleden, toen er beweerd werd, dat, w generaal Giraud zich voor radio Algiers ten en gaat vannacht om 1.32 uur weer onder. gunste van den Amerikaanschen aanval had uitgesproken, heeft de Fransche regeering daar over haar verbazing te kennen gegeven. Inder daad had generaal Giraud na zijn terugkeer ln Frankrijk in een brief aan maarschalk Pétain van 4 Mei hem van zijn trouw verzekerd en tevens de verplichting op zich genomen, op geenerlei wijze de politiek van Laval te hinde ren. Thans proclameert generaal Giraud zelf zyn verraad. De Fransche regeering moet der halve constateeren; dat hy zijn eerewoord van officier op ondubbelzinnige wijze en ernstig ge broken heeft. De Fransche regeering herinnert eraan, dat de maarschalk den Afrikaanschen troepen het bevel gegeven heeft, aan den gene raal van het verraad gehoorzaamheid te wei geren, en zich streng te houden aan de bevelen van het staatshoofd als opperbevelhebber". EEN GENERAAL GEARRESTEERD. Naar officieel uit Vichy wordt medegedeeld, is de commandant van het militaire district Montpeliier. generaal Delattre de Tassigny, wegens dissidente pogingen gearresteerd. Het Fransche ministerie van voorlichting deelt dienaangaande mede: generaal Delattre de Tassigny heeft den 9en November, nadat hy had vernon^en dat generaal Giraud naar Afrika was ontkomen, zijn post verlaten, terwijl verschei dene officieren en manschappen zich bij herr hadden aangesloten. Hij beschikte over twee stukken geschut. Hfj had het voornemen in Frankrijk een dissidente groep te vormen. Na dagenlang te hebben rondgedoold, heeft hij zich ter beschikking van den eersten officier der gendarmerie- gesteld, dien hij ontmoette. Zyn aanhangers hadden zich Intusschen verstrooid- Delattre de Tassigny werd onmiddellijk gear resteerd en Is thans aan de militaire justitie overgeleverd. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben Italiaansche torpedovliegtuigen met succes een vlootformatie aangevallen. Een torpedojager werd ernstig getroffen en kan als tot zinken gebracht worden beschouwd. Van de operaties der laatste dagen zijn ln totaal 10 Italiaansche vliegtuigen niet op hun basis teruggekeeerd. De laatste luchtaanval op Genua heeft 5 dooden geëlscht, terwijl 14 per sonen gewond werden. De namen der slachtof fers zullen ln de plaatselijke pers gepubliceerd worden. De duikboot, die opereert onder beacl van den luitenant ter zee Gianfranco Gazzana, heeft op den Atlantischen Oceaan nieuwe successen be haald. Zij bracht een gewapend Engelsch mo torschip van 10.000 ton en door geschutvuur het gewapende stoomschip „Veerhaven" van 2500 ton tot zinken. Daarmede heeft deze duikboot in tien dagen in het geheel meer dan 30.000 ton vijandelijke of voor rekening van den vijand varende scheepsruimte tot zinken gebracht. Eenige der bemanningen, onder meer een kapi tein', werden gevangen genomen." van hedenavond tot morgenochtend 16.49 uur 8.02 uur De maan kwam hedenmiddag op om. 14.32 uur ZWARE SCHEEPS VERLIEZEN. Naar het Japansche hoofdkwartier bekend maakt, is 12 dezer bij Guadalcanar een zeeslag van vrij grooten omvang geleverd. Op 12 November heeft de slag een aanvang genomen en hij duurt nog voort. Japansche marinevliegers hebben een vijandelijken kruiser van vrij nieuw type tot zinken gebracht. Een andere kruiser van de b-klasse en drie trans portschepen werden in brand geschoten en 19 vliegtuigen neergeschoten. In een daarop volgenden nachtelijken aanval van Japansche vlootonderdeelen werden nieuwe successen geboekt: twee kruisers van vrij nieuw type in den grond geboord, nog twee groote kruisers tot zinken gebracht benevens een tor pedojager. Japansche verliezen: een slagschip zwaar beschadigd, twee torpedojagers gezonken, meer dan tien vliegtuigen niet teruggekeerd. Door deze successen is bijna de helft der vijan delijke vloot bij het eiland Guadalcanar ver nietigd. In kringen, die in nauw contact staan met de marine wordt te Tokio medegflfleeld, dat sedert het uitbreken van den Groot-Aziatischen oorlog tot aan het communiqué van Zaterdag uit het hoofdkwartier de Japansche vlootstrijd- krachten 370 oorlogsschepen tot zinken hebben gebracht of zwaar beschadigd en dat zij voorts 897 transportschepen tot zinken gebracht, be schadigd of buitgemaakt hebben en meer dan 3744 vijandelijke vliegtuigen hebben neergescho ten of vernield. Gespecificeerd ziet deze lijst er uit als volgt: Tot zinken gebrachte oorlogsschepen, 9 slag schepen, 13 vliegtuigmoederschepen, 38 kruisers, 37 torpedojagers, 3 vaartuigen van speciale doel einden, 89 duikbooten, 8 kanonneerbooten, 5 mijnenleggers, 7 mijnenvegers, 9 torpedobooten. 16 andere kleine vaartuigen. 8 hulpschepen en 2 schepen van onbekenden aard. Beschadigde oorlogsschepen: 9 slagschepen,- 4 vliegtuigmoederschepen, 20 kruisers, 18 torpedo jagers, 2 vaartuigen voor speciale doeleinden, 39 duikbooten, 6 kanonneerbooten, 2 mijnenleggers, 1 mijnenvegers, 2 torpedobooten, 24 andere kleine' vaartuigen en 2 hulpschepen. Opgebracht schepen: 2 kanonneerbooten, 2 mynvegers, 2 torpedobooten, 2 andere kleine vaartuigen. Het aantal der tot zinken gebrachte of be schadigde transportschepen bedraagt 394. Het aantal gekaperde schepen is 503.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1