ZATERDAG 14 NOVEMBER <942 No. 25348 De strijd in Noord-Afrika 83ste Jaargang Verspreide Berichten Zware scheepsverliezen der Engelsch-Amerikaansche vloot Duitsch Weermachfsberichf BINNENLAND Verzending van Kerstpakketjes voor de Waffen S.S. en hef Legioen Zonder ongerief uitkomen mef hef rantsoen Keuringen voor de Waffen-SS en hef legioen Verduisteren: GEMENGD NIEUWS Radioprogramma's gewijzigd De Leidsche Bioscoop-Programma's SPORT Van Dam wint van Flury LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 "(2 lynen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B, W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het Fransche ministerie van voorlichting publiceert de volgende officieele mededeeling over den toestand in Fransch Noord-Afrika: In Marokko en Algerije zetten onze troepen den terugtocht en de hergroepeering in de rich ting van het binnenland voort. Duitsche vlieg tuigen hebben Angelsaksische troepen te Bougie gebombardeerd. Amerlkaansche vliegtuigen heb ben het vliegveld van Tunis gebombardeerd. DUITSCH MILITAIR OORDEEL. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Voor de beoordeeling van den alge- heelen toestand is het niet van belang ontbloot te weten, dat een Londenschen zender dezen geenszins duidelijk, doch eerder verward noemt.' Hiertegenover kan de Duitsche beoordeeling van den toestand gesteld worden, welke zich in de volgende woorden laat samenvatten: Op geen enkel tijdstip in de afgeloopen drie maanden is de strategische toestand zoo helder geweest als thans. Terwijl de vijand met het oog op de propagandistische uitbuiting van zijn acties in Noord-Afrika bezig is overwinnings fanfares te blazen, merkt men in het kamp der spil een concentratie op, welke men onge veer vergelijken kan met de in alle stilte uit gevoerde maatregelen tijdens den winter van 1939/40. Natuurlijk bestaat volgens het oordeel van deskundige militairen nog een groot ver schil tusschen nu en drie jaar geleden, daar toen alle tropven in handen van Groot-Brit- tannië en zijn Europeesche geallieerden schenen te zijn. Dit verschil blijkt duidelijk wanneer men den toestand op de zeeën eens bestudeert. Hier schijnt ook het punt te liggen, waardopr de vijand zich niet verheugen kan over zijn zoogenaamde peginsuccessen in Noord-Afrika. Zij weten, dat iedere groote concentratie van schepen als' een magneet werkt op het duik bootwapen en dat dit wapen van de spil een omvang en uitrusting heeft, die tot dusver nog in het geheel niet volledig in den strijd is ge worpen. De rede van Smuts is in dit verband zeer ver helderend. Deze en de stijgende afweersucces- sen van de spil in den strijd tegen het avontuur van Washington en Londen vormen het beste bewijs voor het feit» dat hier een nieuwe wonde voor de geallieerde scheepsruimte is ontstaan, die. om met Smuts te spreken, bloedt, zeer Woedt, uitermate ernstig bloedt. De bescherming van de ravit-ailleering voor den vijand is het probleem, waarvan de afloop van zijn avontuur afhangt. Schepen, schepen, schepen is niet alleen de roep van Smuts, doch ook de strijdkreet van het Duitsche. Italiaan- sche en Japansche duikbootwapen. GERUCHTEN OVER DARLAN. De meest uiteenloopende geruchten doen in Tanger de ronde betreffende de omstandighe den waaronder admiraal Darlan zou zijn ge vangen genomen. Volgens de lezing, die het meest geloofwaardig schijnt en die overigens bevestigd .wordt door het relaas van een Franschman, die er in geslaagd is te ontkomen uit het Algerijnsche gebied, hebben de feiten zich als 'volgt afgespeeld: De admiraal bevond zich aan het ziekbed -van zijn zoon, die aan kinderverlamming leed en Inmiddels overleden is toen een Ame rlkaansche patrouille onder bevel van een lui tenant de karirer binnendrong. De admiraal werd terstond naar hef Amerikaansche hoofd kwartier gebracht, waar men hem verzocht zich aan het hoofd te stellen van de beweging der dissidenten. Het schijnt dat Darlan de voorstel len van den Ametikaanschen bevelhebber van de hand heeft gewezen, waarna hij onder scher pe bewaking werd geplaatst. Generaal Eisen hower zou bevel gegeven hebben hem volkomen afgezonderd te houden. Zelfs zou Darlan geen berichten over zijn zoon gekregen hebben. De Amerikaansche autoriteiten hebben overi gens besloten de gevangenschap van Darlan uit te buiten door berichten te verspreiden of or ders uit te vaardigen, die z.g. van hem afkom stig zijn. Volgens de verklaringen van den Franschen uitgewekene is de toestand te Algiers allesbehalve normaal en hebben zich reeds tal van incidenten voorgedaan (D.NJ3 Daarentegen meldt Havas-Ofi uit Algiers.dat generaal Nogues per vliegtuig daar is aangeko men. Met admiraal Darlan neemt hij deel in volkomen overeenstemming met laatstgenoem de, aan de onderhandelingen, die sedert drie dagen met Amerikaansche instanties gevoerd worden. STALIN OVER DEN AFRIKAANSCHEN VELDTOCHT. Volgens een bericht van den Britschen be richtendienst zou Stalin in een verklaring over den Anglo-Amerikaanschen veldtocht in Afrika uitdrukking gegeven hebben aan zijn „vertrou wen". dat daardoor spoedig „de Duitsche druk aan het Oostelijke front verminderd" zou wor den. (D.N.B.) FRANSCHE TREILER DOOR ENGELSCHEN VERNIETIGD. Naar vernomen wordt is een treiler, aan boord waarvan zich talrijke Franschen bevon den. die Marokko hadden verlaten en de Spaan- sche of Portugeesche kust trachtten te berei ken. achtervolgd door een Engelsch korvet, na door vliegtuigen te zijn gebombardeerd .en be schoten. De treiler werd na een achtervolging, die ongeveer twee uur duurde, met kanonscho ten tot zinken gebracht. Volgens de verklaringen van Engelsche zeelieden zijn alle opvarenden van den treiler omgekomen. (Stefani). Generaal Smuts heeft, naar de Britsche be richtendienst meldt, op een persconferentie te Londen verklaard, dat 1943 het jaar van het groote offensief zal zijn. Hij voegde hieraan nog toe: indien wij ons aanvalsprogramma het vol gend jaar in overeenkomstigen omvang kunnen ten uitvoer leggen dan zou het mogelijk kun nen zijn dezen oorlog tot een dertigjarigen oor log te maken, die in 1914 begon en in 1944 ein digt. Het is mogelijk, dat in 1943 de groote slagen komen, die misschien het voorspel van het einde zijn. (D.N.B.). DE BOMAANVALLEN OP ENGELAND. De Engelsche minister van volksgezondheid, Brown, heeft volgens den Britsrhen nieuwsdienst meegedeeld, dat sinds het begin van den oorlog meer dan 2 750.000 huizen in Eng land en V/ales door bomaanvallen beschadigd zijn. Op iedere vijf huizen is m- dus e^n het slacht offer van vijandelijke bommen geworden. De minister beweerde overigens, dat het grootste deel vairdeze beschadigde huizen door de plaat selijke autoriteiten is hersteld. (D.N.B,). Duitschland strijdt voor Europa Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Aan het front in het Westelijk deel van den Kaukasus werden vijandelijke aanvallen afge slagen. Een in het gebied van Alagir tijdelijk afgesneden eigen pantserformatie heeft onder het afslaan van talrijke vijandelijke aanvallen de verbinding met de naburige, strijdkrachten al strijdend hersteld en daarbij verscheidene honderden gevangenen gemaakt. Roemeensche troepen sloegen ten Zuiden van Stalingrad vij andelijke aanvallen ter sterkte van een batal jon af. In SJalingrad werd het den vorlgen dag ver overde terrein van uitééngeslagen vijandelijke groepen gezuiverd. In den centralen en Noordelijken sector slechts plaatselijke gevechtsactie. De lucht macht viel de vijandelijke ravitailleering aan op spooflijnen en wegen. Tijdens de aanvalsoperaties van Duitsche duikbooten tegen de Britsch-Amerikaansche landingstrijdkrach'ten in Fransch Noord-Afrika werden gisteren aan de Marokkaansche kust van den Atlantischen Oceaan een Britsche kruiser van de Birminghamklasse door yijf tor pedotreffers, een torpedojager der K-klasse, en op de reede van Fedhala drie transportschepen van te zamen 22.500 b r.t. tbt zinken gebracht. In het Westelijk deel van de Middellandsche Zee brachten andere duikbooten een transport schip van 7000 b-r.t. tot zinken en torpedeer den twee andere schepen, waaronder een groot passagiersschip met twee schoorsteenen. In de golf van Bougie brachten formaties Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen tij dens voortdurende aanvallen overdag en des nachts een transportschip van meer dan 10.000 b.r.t. tot zinken, alsmede een klein koopvaardij schip en beschadigden veertien koopvaardij- vaartuigen, waarvan enkele zoo ernstig, dat verwacht mag worden, dat zij zullen zinken. Bovendien werden tijdens duik- en scheer- vluchten ernstige bomtreffers geplaatst op twee groote oorlogsschepen, een kruiser en drie tor pedojagers. Snelle gevechtsvliegtuigen bombar deerden overdag de havenwerken van Bougie en het vliegveld van Malson Blanche bij A1J glers. De bezetting van de Zuid-Fransche kust ts in feite voltooid. Verder maakte het opperbevel der weer macht bekend: De commandant van de Fran sche vlootstrijdkrachten in de Middellandsche Zee en de bevelhebber van de kustverdediging van Toulon hebben seen plechtige verklaring af gelegd. dat zij de Trafische oorlogsschepen en de zeevesting Toulon tegen eiken aanval der Angelsaksische mogendheden zullen verdedigen. De Führer en de Duce hebben derhalve bepaald dat van een bezetting van het vestinggebied van Toulon door Duitsche of Italiaansche troepen zal worden afgezien. Beperkt het gas- en electriciteits- verbruik, het is uw eigen belang. DE OPMARSCH DOOR ONBEZET FRANKRIJK. Betreffende den opmarsch van Duitsche troe pen door de onbezette zone van Frankrijk heen verluidt, dat de afbakeningslijn en de op grond hiervan ijitgevaardigde voorschriften blijven be staan. zoodat ook de Duitsch-Fransche overeen komsten van economischen aard, die door de wapenstilstandscommissie genomen zijn, geldig blijven. Tevens wordt bekend, dat de tarwe- leveranties van dit jaar uit Algiers voor het grootste deel reeds in Frankrijk konden worden gebracht. (D.NJ3.). ARGENTIJNSCHE AMBASSADEUR OVERHANDIGT FRANCO GELOOFSBRIEVEN Bjj de overhandiging van zijn geloofsbrieven aan den chef van den Spaanschen staat, gene raal Franco, heeft de nieuwe Argentynsche ambassadeur, dr. Alberto Costa, in een toespraak gezegd: „verre van het zware conflict, waarin de naties der aarde verwikkeld zijn, moeten onze beide volken op grond van hun gemeen schappelijke traditie en hun gelyke. Christelijke idealen der weg naar elkander vinden om een nieuwe wereld op te bouwen, waarin de eerbied voor den godsdienst, het gezin, de gerechtigheid en de vaderlandsliefde heerscht. Het Argen- tijnsche volk, dat zich bewust is van zijn be stemming en dat hecht blijft in zijn positie, ziet met hoogachting naar het Spaansche volk, dat bereid is zijn traditie in het heden en in de toe komst te behoeden". Generaal Franco antwoord de, dat het voor hem en het Spaansche volk een groote voldoening is met het Argentynsche volk in vriendschap vereenigd te zijn. Juist in de huidige tyden. zoo verklaarde hij o.m., moeten onze beide volken den blik op de toekomst rich ten, want de gelegenheid#zal komen, waarop wij gemeenschappelijk onze stem zullen verheffen om onze idealen en geestelijke waarden in het uur der nieuwe ordening der wereld te ver tegenwoordigen. Onze toekomstige nauwe samenwerking zal door onze jeugd, die in beide landen opgevoed wordt tot de heilige vader landsliefde, verzekerd worden (DJJ.B.), Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS en I het legioen, die een veldpostnummer hebben.1 mogen alieen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpakketten verstrekte zegels, z.g Zu- lassungs-Marken. Deze zegels worden aan de r soldaten uitgereikt en door hen aan hun fami lieleden toegezonden. Zy zijn dus nergens anders I verkrijgbaar. Door middel vaq deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één zegel en voor 2000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noo- dig en kunnen de pakjes zonder zegels verzon den worden. Het is van het grootste belang,, dat de Kerstpakketten vóór 30 November a.s. aan de post ter verzending afgegeven zyn. Tot 25 December a.s. is het niet mogelijk zonder zegels pakketjes te versturén, welke zwaarder zyn dan 20 gram. Voor 10 November en na 25 December 1942 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram ver zonden worden. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten uitsluitend gezonden worden An das SS-Ersatzkommando Nederland. Den Haag, Stadhouderslaan 132. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: Het SS-Ersatzkommando Nederland en het vrywilligers-legioen Nederland verzoeken de Nederlandsche bevolking zich precies aan deze regels te houden, daar. gezien het groote aan tal Nederlandsche vrijwilligers alleen op deze wijze een geregeld Kerstpakkettenverkeer mo gelijk is. BEZULNIGING OP LICHT IN DE WONING. Heeft u wel eens den geheelen nacht in een niet gebruikte kamer het licht laten branden? Indien dit het geval is en u den volgenden och tend aan uw verzuim om bij het naar bed gaan het licht uit te draaien werd herinnerd, dan zult u zeer zeker het gevoel hebben gehad kwis tig met de electriciteit 'te hebben omgesprongen. Wy durven gerust te veronderstellen, dat unaar den electriciteitsmeter bent geloopen om te constateeren hoeveel u.noodetoos had verbruikt. Hetzelfde gevoel moet u ttians. bekruipen, wan neer u des avonds meêi^OTfltpunten in uw kamer ziet branden dan sfrÖst noodzakelijk is. Want nietwaar, zoo goed als U vroeger het te veel verbruikte een overbodige belasting vond. zoo goed is het laten branden van niet beslist noodzakelijke lichtpunten een overbodige be lasting van Nederlands electriciteitsverbruik. In slaapkamers, gangen, portalen, kelders, in toiletten en op zolders, kan de lichtsterkte van de lampen sterk verminderd worden. Besparing kan ook verkregen worden door er op toe te zien, dat men het radiotoestel niet onnoodig ingeschakeld laat. En welk een bezuiniging kan er niet worden toegepast bij' het gebruiken van electrische apparaten, zooals strijkijzer stof zuiger, warmwaterketel, geiser, enz. Men zal deze huishoudelijke apparaten nog meer dan ge woonlijk met overleg moeten gebruiken. Het is in ieders belang sterk te bezuinigen. Men be spaart zich daardoor het ongerief wegens over schrijding van het rantsoen te worden afge sneden! DERDE PREMIETREKKING WINTERHULP LOTERIJ NEDERLAND 1942. Gisteravond had in Diligentia te Den Haag de derde premietrekking plaats van de Winterhulp- loterij Nederland. In zijn openingswoord namens de leiding van de Winterhulploterij 1942 zeide de heer W. J. Eckardt om. dat de derde premie trekking in Den Haag plaats vond, na die op 27 Augustus j.l. te Amsterdam en 17 October j.l. te Rotterdam, omdat Den Haag bij den verkoop van loten de derde plaats innam. Hierna vond üe trekking plaats. De premie van f. 10.000.is gevallen op no. 757557. De 70 premies van f.100.— vielen op de nummers: 046422, 547773, 243391, 459220, 004439. 711709, 568642, 039428, 205254, 963516. 964421, 043136, ^ij onze vrijwilligers.Tijdens den opmarsch wordt een korte pauze gemaakt, en de wagen van het ergste vuil ontdaan. De mannen kunnen best met de bevolking opschieten. SS PK Lüttmer-O H-PHm Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbatal- jon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land blijven zal. Tydens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS In Nederland willen toetreden. 16.11,42, 10.00 uur. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedyk. 10 11,42, 16.00 uur, Tilburg. Lange Schijstraat 66 17.11.42, 10.00 uur, Den Bosch, hotel Noord- Brabant. Markt 45. 17.11.42, 16.00 uur. Eindhoven, huls Maria, Kruisstraat. 10.11.42, 10.00 uur. Roermond. N.S.D.AP., Swal- merstraat 61. 18.11.42, 16.00 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 19.11.42, 10.00 uur. Deventer. N.SD.A.P. Park weg 2. 19.1142, 16.00 uur, Hengelo. Deutsches Haus. 20.11,42, 10.00 uur, Zwolle, hotel Peters, Markt. 20,11.42 16.00 uur, Assen, Frieslandkazerne. Vaart, Zuidzijde. 21.11.42, 10.00' uur. Groningen, Concerthulé, Poe lestraat. 21.11.42, 16.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.42, 10.00 uur. Amsterdam, school. Iepen- weg. 23.11.42, 11.00 uur, Utrecht, Wehrmachtshelm, Mariaplaats. 24.11.42, 10.00 uur, Amersfoort, diestgebouw, Leusder weg. 25.11.42, 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. 671063, 518917, 488666, 712438, 314175, 270430, 233181, 434976. 820622, 915903. 452685. 044644, 001346, 567533, 659174, 337526, 647006. 654441, 167132, 284829. 069925. 597942. 896380, 941922, 295986, 831322. 229692, 251574, 604788, 776881. 298386. 131799, 002483, 606773, 454949, 624875, 104861, 156118, 140425, 412550. 480494, 868021, 154496, 730060, 872859. 903362, 322533, 424833, 417883, 494830. 953439, 818691, 968471, 852175, 847379, 571836, 727952. 678257, van heden- en morgenavond 16.50 uur tot morgen- en Maandagochtend 8 uur De maan kwam heden op te 13.27 uur en gaat onder te 23.05 uur; morgen komt de maan op te 14.03 uur. waarna zij in den naeht van Zon dag op Maandag te 0.19 uur ondergaat. Het is morgen Eerste Kwartier. Als attractie werd aan iederen bezoeker een Winterhuipiot van de serie D uitgereikt, zoodat men nog kans had een der premies te winnen. Voorts werd een aantal loten onder het publiek verloot. AANDEELHOUDERS, NATUURSCHOONWET EN VERMOGENSBELASTING. In de Staatscourant is afgekondigd een be sluit van den secretaris-generaal van het de partement van financiën van 26 October 1942. waarbij ten behoeve van - aandeelhouders van naamlooze vennootschappen tot instandhouding van landgoederen, die onder de natuurschoon- wet zijn gerangschikt, voor de vermogens be lasting een bijzondere regeling wordt getroffen, welke aansluit by die welke voor de inkomsten belasting is opgenomen in art. 36 van de eerste uitvoeringsbeschikking^ Inkomstenbelasting 1941. MEISJE DOOR AUTO OVERREDEN. Gistermiddag omstreeks 4 uur is op den Zun- dertscheweg te Rysbergen het 9-jarig dochtertje van den winkelier J. Donkers, toen zij van school naar huis ging, door een personenauto aangereden en daarbij zóó ernstig verwond, dat zij op slag dood was. VROUW VERMIST TE LAREN. Sinds Donderdagochtend wordt te Laren (N.H.) vermist de 62-Jarige mevrouw Van der Waerde. Zij verliet omstreeks elf uur haar woning in een melancholieke stemming. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen. De vrouw droeg een grijze loden regenjas en bruine schoenen. De politie heeft zonder resultaat met speur honden een onderzoek ingesteld. IN VERBAND MET VROEGE ZENDERSLUITING. De persdienst van den Neuerlandschen Om roep deelt ons mede: Nu de zenders Hilversum 1 en 2 des avónds om 19.15 uur sluiten, zijn de programma's van den Nederlandschen Omroep in verband hier mede van morgen af eenigszins gewijzigd. Hieronder volgen dë voornaamste wijzigingen uit het radio-programma: De eerstoe avonduitzending van nieuwsberich ten over zender Hilversum 1 heeft plaats om 18.30 uur. Des Zondags volgen achter deze uit zending onmiddellijk de sportuitslagen. In het lichte muziekprogramma, dat om 18.45 uur be gint, worden de sportreportages gebracht. De eerste avonduitzending van nieuwsberichten over zender Hilversum 2 heeft plaats om 19.45 uur. De „Spiegel van den dag" en het B.N.O.- praatje kunt u van 17.45—18.00 uur hooren over zender 2, behalve des Zaterdags. Dan hoort u de „Spiegel van den dag" ip aansluiting op de nieuwsberichten van 16.45 uur. De politieke en militaire overzichten van den B.N.O. worden nu alleen nog gegeven op Maan dag en Woensdag van 13.0013.10 uur over zen der Hilversum 1. Het politiek weekoverzicht brengt de B.N.O. 's Zaterdagavonds van 19 00 19.15 uur over Hilversum 1. Alle nieuwsuitzendingen van den B.N.O, blij ven dus op denzelfden tijd. behalve de eerste avonduitzending. De agrarische uitzendingen, welke lederen werkdag plaats vonden om 13.00 uur over Hil versum 2, komen nu om 12.30 uur, Vrijdags ech ter reeds om 12.15 uur. Het programma-over zicht van zender Hilversum 2 komt op den werkdag om 13.00 uur, des Zondags om 12.15 u. Met ingang van 27 November wordt de les voor de binnenschippers iederen Vrijdagmorgen om 8.15 uur voor zender Hilversum 2 gegeven. Met ingang van dienselfden datum wordt het kwar tier van den arbeid iederen Vrijdag om 18.15 uur uitgezonden. De uitzendingen „Neerlands' stem van het Oostfront" zyn 's Zondags om 11.*) uur (zooals voorheen) en 's Dinsdags om 18.15 uur over Hil versum II. De uitzending op Vrijdag is vervallen. Dirk van den Hul spreekt 's Zaterdags om 18.00 uur. In aansluiting hierop komt de uitzen ding „Landmanslust" tot 18.30 uur. waarna het programma „Nederlandsche volksklanken" wordt uitgezonden. Het raadselprogramma komt 's Zaterdags van 18.40 uur19.00 uur over Hilversum 1. In den loop van het concert, dat Vrijdag avond van 18.401915 uur over Hilversum 1 gegeven wordt, houdt Gerard Oberink zijn we- kelijksch sportpraatje. 's Dinsdags wordt de Europeesche klankbeel denreeks van 18.4019.15 uur over Hilversum 1 gebracht. Het omroep pianotrio komt iederen Maandag om 48.30 uur voor de microfoon van Hilversum 2 Het opera- en operetteconcert wordt 's Woens dags van 18.30—19.15 uur uitgezonden over Hil versum 2. De groeten aan Nederlandsche zeelieden wor den 's Zaterdags van 17.0017.30 uur over Hil versum 2 gebracht. LUXOR-THEATER Ia „Blumen ans Nlzza" krijgt Erna. Sack volop gelegenheid haar melo dieuze stem te doen hooren. En, als altUd, ls het een genoegen haar te beluisteren! Aan ac vertol king van dit geestige blijspel werken verder mee Frecal Ozepa en Carl Schönbeck. De regie van deze film, welke reeds eerder te Lelden vertoond werd. ls voortreffelijk verzorgd. TRIANON THEATER „Menschen vom Varié té" geeft een realistisch beeld van het artl^ten- leven, weergegeven door middel van velerlei ver wikkelingen. die zich zoowel vó-r- als achter het tooncel afspelen tijdens een programma-uitvoe ring. Een der sensationeelste nummers wordt ge bracht door Attllla HÖrblger, ln samenwerking met de danseres La Jana, wier liefde naaf hem uitgaat. Er zijn echter nog andere vrouwen in hot spel en hierdoor ontstaan de complicaties, die aan deze op zichzelf al boelende varlétéfllm een extra spannend .relief geven. Vertrouwde be kenden als Hans Moser en Karin Hardt zijn mede betrokken in dit aantrekkelijke en met vaart ge regisseerde gebeuren. CASINO THEATER Figuur en spel van Hans Aiders leenen zich bi) uitstek voor de vertolking van den titelrol ln de boelende film Peer Gynt, vervaardigd naar het bekende tooneelstuk van lbsen. De plaats waar het grootste deel van de handeling zich afspeelt biedt bovendien alle mo gelijkheden tot bijzonder mooie natuuropnamen, terwijl de begeleidende muziek van Grleg deze film ook ln muzikaal opzicht een bioscoopbezoek waard maakt, REX THEATER Reeds eerder wafen velen ge tuige van het succesvolle voorwaarts rukken der Duitsche troepen aan het Oostelijk front, die ln de documentaire fllmreportage „De Veldtocht ln het Oosten", zulk een sterk sprekende uitbeelding vond. Thans kan men zich wederom een Indruk daarvan vormen. LIDO-THEATER Indien men zich eens goed wil amuseeren, kan de film „Zooiets doet mijn dochter niet", met den komlschen Ralph Arthur Roberts, Erlka von Tellmann. Geraldine Katt en Rudolf Platte ln de hoofdrollen, U géén genoeg lijker uur bezorgen. Een betere aanbeveling ls niet denkbaar. Th. J. Hannema. BOKSEN. BESSELMAN NiET BEREID TEGEN VAN DAM UIT TE KOMEN. Onder buitengewoon groote belangstelling werd gisteravond ln het concertgebouw ln Amsterdam de wedstrijd gehouden tusschen den Rotterdam mer Luc van Dam. candldaat voor den Europee- schen titel mlddengcwlcht en den bekenden Zwit ser Fred Flury. Reeds ln de eerste rond-» toonde van Dam zijn bijzondere kracht. Terwijl de Zwit ser nog terreLr verkende moest hy reeds direct kennis maken met de gevaarlijke llnksche van Van Dam. In de tweede ronde kwam het over wicht van Van Dam nog beter tot uiting, toen Flury als gevolg van een llnksche van Van Dam enkele seconden versuft raakte. De Zwitser her stelde zich zeer snel, doch geraakte ln de derde rondo nog meer achter op punten. De overwin ning was toen reeds vrijwel zeker ln handen van Van Dam. In de vierde ronde werd de puntenvoor- sprong nog vergroot, waarna ln de vijfde Zwitser opnieuw moest kennis maken met een harde llnk sche van Van Dam. welke hem opnieuw énkele seconden versufte. Nog hield de Zwitser stand. Hij probeerde vergeefs met zijn gevaarlijke rechtsche door do voortreffelijke dekking van Van Dam heen te komen. Wie nu verwacht had. dat Van Dam ln de laatste ronden zijn meesterschap duidelijk zou demonstreeren, werd ln dit opzicht wel teleurgesteld. Van Dam geloofde het verder wel en nam genoegen met een goede punten- overwlnnlng. Flury kwam ln deze laatste ronden nog wel herhaaldelijk flink opzetten, doch kreeg tegenover Van Dam geen schijn van kans. Na afloop van den wedstrijd hadden wij ln de kleedkamers een kort onderhoud met belde boksers Flury was vol lof over de capaciteiten van onzen landgenoot. Het ls Jammer, dat lk niet sneller reageerde, zelde hij. Pas later kwam lk tot de conclusie, dat lk Van Dam niet moest afwach ten. Het was toen evenwel reeds te laat. Van Dam ls ln uitstekenden vorm en zal het volgens mij wel klaarspelen tegen Besselmann. Ik kan erover oor- deelen, want lk heb reeds eerder tegen Bessel mann gebokst. In de kleedkamer van den Rotterdammer was het een gedrang van belang van allen, die Van Dam wilden gelukwenschen met deze fraaie over winning Van Dam was natuurlijk ook best te spreken over het resultaat van dit gevecht, doch deelde mede vrij spoedig benadeeld te zijn ge weest door een gekneusd beentje ln zijn rechter hand. Zijn promotor Theo Hulzenaar was van oordfèl, dat zijn pupil zich ln dezen 6trijd niet van zljni beste zijde heeft laten zien, ongeacht wat hier van de oorzaak kan zijn geweest. In een dergelijk eevecht moet men zich volledig geven en dat neèft Van Dam volgens Hulzenaar niet gedaan. Dit gevecht kreeg daardoor meer het karakter van een demonstratie dan van een degeiyken wedstrijd. Wanneer Van Dam dan ook nog de gelegenheid krijgt tegen Besselmann uit te komen, zal hy toch anders voor den dag moeten komen. Ten slotte deelde de heer G. E. v. d. Werff Jr., voorzitter van den NJ3.B., mede, dat de directie van de Deutschlandhalle hem heeft bericht, dat Besselmann niet bereid ls op 13 December as. In Berlijn uit te komen tegen Van Dam ter ver dediging van zyn titel van Europeesch kampioen middengewicht. De heer v. d. Werff heeft zich hierop onmlddeliyk telegrafisch tot den Duitschen Boksbond gewend met het verzoek ln dezen ln te grypen en Besselmann alsnog te bewegen het door hem geteekende contract gestand te doen. Mocht ook deze Interventie geen resultaat op leveren, dan zal de Nederlandsche boksbond zich officieel tot de Europeesche boksorganlsatle wenden. WATERPOLO. BOSKOOPG.Z.C. Dinsdagavond zullen te Gouda, voor de wintercompetitie van den Goud- schen Zwemkrlng ontmoetingen plaats vinden tusschen Boskoop I en G.Z.C. I en tusschen Bos. koop II en G.Z.C. III. DE ZIJL IPOELMEER I Maandagavond om 8 uur speelt in de „Overdekte" De Zijl I tegen Poelmeer I. DAMMEN. DAMVEREENIGING „VOORSCHOTEN" De uitslagen van de 7e ronde van de bordenwedstry- den lulden als volgt: Hoofdklasse: J. J. BraggaarW. H. J. Ju 02; H OudshoornG v. Bemmelen 11; P. Hakker J Zuyderduyn 0—«2. 2e tiental: G. H. OostergoS. Solleveld 20; K JuJ. A. Baars 20; C. G. SlragS. H. Kuy- pers 20 regl.; C. Bins—^W. v. Egmond 11. 3e tiental: J. den HollanderP. Braggaar 02; I. RomeinJ. J. Nederhof 02; 3. Mcn6C. Mens 02. 7 Voorts maken wij onzen luisteraars ér op attent, dat zy, die er 's Zaterdagmiddags ae voorkeur aan geven om een klassiek concert te beluisteren in plaats van de uitzending van een bonten middag, van 15,0016.00 uur over zender Hilversum 2 steeds een aansluiting kun nen hooren met Rotterdam of Den Haag. waw resp. het Rotterdamsch Philharmonisch OrkeSt of het Residentie-orkest concerteert.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1