Vrijdag 13 November 1942 Teruggekeerde Arbeidsdieiistmaiinen gehuldigd Dank van tien Rijkscommissaris en van ir. Mussert LAATSTE BERICHTEN Buitenland AGENDA UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN MARKT FEUILLETON HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK Dezer dagen is door de Nederlandsche Oost Compagnie een groep Nederlandsche boeren, die zich vrijwillig heeft gemeld voor werkzaamheden In de onder burgerllik bestuur staande gebieden in het bezette Oosten, uitgezonden. In het gebouw van den Landstand te Den Haag nam de president der N.O.C., mr. M. M. Rost van Tonningen afscheid van de vertrekkenden, onder wie zich twee vrouwen mei Roskam, dochter van den boerenleider en mej. De Waard, dochter van den boeren- leider voor Zuid-Holland, bevinden. De president in gesprek met beide vrouwen N.Ö.C.-Polvaoon-Pax Holland m Na een werkzaamheid van ruim vier maanden achter de linies aan het Oostfront keerde eenige weken geleden een - vierhonderdtal ar beidsdienstmannen, behoorende tot den Reichs- arbeitsdienst doch afkomstig uit den Neder- landschen arbeidsdienst, terug in het vader land. Zij arriveerden te Amersfoort en namen voorloopig hun intrek in het nabijgelegen ar beidsdienstkamp „Waterloo". Een groot deet hunner zal als kader terugkeeren in de oude ge lederen, de overigen zullen binnenkort naar huis vertrekken. In verband met de lange reis van acht dagen, die zij achter den rug hadden, was de ontvangst destijds hartelijk doch be scheiden. Om de betekenis van de daad. die deze jon gemannen geheel eigener beweging hebben ge steld, nog eens nadrukkelijk te onderstrepen en hun tevens hun dank en erkentelijkheid daar voor te betuigen, brachten gistermorgen Rijks commissaris Rijksminister Seyss Inquart en de leider der N.S.B., ir. Mussert, een bezoek aan het kamp. Rond de vlaggemast op het binnenplein ston den de manschappen der Arbeitsdienstgruppe „Niederland" daar in hun grauwe uniform met helm en geweer in carré opgesteld. Het vierkant werd gesloten door een groep mannen van den Nederlandschen arbeidsdienst met de spade en het muziekcorps van den N.A.D. Binnen deze ruimte stelden zich de genoodig- den op, waaronder de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Amsterdam, dr. Schröder, Krelsinspektor, dr. Nieschulz, met een Führer- gruppe der N.S.D.A.P., functionarissen van den Beratungsstab van den R.A.D., de burgemees ter van Amersfoort en vele anderen. Voorts waren verwanten der manschappen aanwezig. Omstreeks half elf arriveerde de Rijkscom missaris in het kamp. Hij werd vergezeld door Generalarbeitsführer Bethmann en verwelkomd door ir. Mussert en den wnd. commandant van den Ned. Arbeidsdienst, generaal-arbeidsleider De Bock. Nadat hij, mede geëscorteerd door de Arbeitsfiihrer Hekman en Manns, de gelederen had geïnspecteerd, begroette hij de mannen met een „heil Arbeidsdienst der Niederlande". Ver volgens werden geweren en spaden aan den grond gezet en las General-Arbeitsführer Beth mann volgende boodschap van den Reicharbeits- führer Constantin Hierl voor: BOODSCHAP VAN DEN REICHSARBEITSFÜHRER. „Kameraden van de Nederlandsche arbeids- dienstgroep! Uw vrijwillig optreden aan het Europeesche gevechtsfront tegen het bolsjewisme is geëin digd. In trouwe kameraadschap met de kame raden van den Reichsarbeitsdienst hebt gij u ge dragen als soldaten van den arbeid en hebt gij eer bewezen aan uw Nederlandsche vaderland. Gij kunt thans naar uw mooie vaderland terugkeeren met het trotsche bewustzijn, dat ge door uw persoonlijk optreden bij de vestiging van de Germaansche gemeenschap van volkeren en bij den opbouw van een nieuw Europa hebt medegewerkt. c Ik dank u en denk op dit oogenblik aan de kameraden, die bij de uitoefening van deze groote taak hun leven hebben opgeofferd. Wij betreuren hen niet. wij eeren he*. Mijn hartelijke wenschen vergezellen u op uw verder levenspad. Ik verwacht van u. dat ge ook na uw vertrek uit den Nederlandschen Ar beidsdienst strijders zult zijn voor een nieuwe orde. Leve de Groot-Germaansche volkengemeen schap. Leve de Führer. (w.g.)CONSTANTIN HIERL." VERKLARING VAN DEN FÜHRER DER GRUPPE. Hierna richtte de commandant der Arbeits dienstgruppe .Niederlande", Arbeitsfiihrer Hek man het woord tot de autoriteiten. Den Rijks commissaris dankte hij voor het feit, dat hij ons Nederlanders waardig had gekeurd een eigen arbeidsdienst te mogen organiseeren, daarbij de hoop uitsprekend, dat hij uit het groot aantal vrijwilligers zou mogen concludee- ren, dat de voorwaarden voor zijn tegemoet komende houding in ons volk aanwezig zijn. General-Arbeitsführer Bethmann dankte hij voor zijn bemiddeling en het vertrouwen, in de mannen gesteld. Daardoor konden zij onder bescherming der eigen wapens voor het eerst de spade uit het Westen naar het Oosten dra gen als symbool van den komenden vrede. Mussert gaf hij de verzekering dat de mannen hun optreden thans niet als afgesloten be schouwen maar bereid zijn iedea op eigen plaats voor het nieuwe Europa en voor ons volk verder te strijden. Nadat spr. generaal nrbeidsleider De Bock had bedapkt voor den grondslag, dien deze in den Ned, Arbeidsdienst had gelegd, bracht hij een kort rapport uit over de werkzaamheden, waarin hij deed uitkomen, dat de mannen uit eigen aanschouwing thans het gevaar van het bolsjewisme hebben leeren kennen en zich een plicht opgelegd voelen voor de toekomst, nu zij naar beste krachten mochten medehelpen. Het muziekcorps speelde hierna het danklied „Wilt heden nu treden", waarop de Rijkscom missaris het woord richtte tot de mannen. TOESPRAAK VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Deze ving zijn toespraak aan met te memo- reeren. dat het initiatief tot den inzet in het Oosten uit de gelederen van den NA.D. zelf kwam. De oproep vond bij velen weerklank, dui zend man meldden zich eigener beweging en na selectie en voorbereiding vertrok dan deZe groep. Het getuigenis van den Reichsarbeitsführer, al dus vervolgde hy. bewijst ons. dat gij u als echte arbeidsdienstmannen hebt gedragen en al uw krachten ingezet. Als vertegenwoordiger van het Rijk dank ik u daarvoor, daarbij tevens de hoop uitsprekend, dat. dit gebeuren uw verderen levensweg moge bepalen. Drie dingen immers hebt gij gewonnen. Ten eerste hebben de opge dane ervaringen u als mensch sterker gemaakt. Gij zijt uit het normale leven getreden, een leven door allerlei voorsohriften en voorzorgs maatregelen veilig gesteld, waarin het denken zelfs doorgaans langs bepaalde banen gaat. Gii tradt binnen in een wereld, die voortdurend in beweging is. die van uur tot uur verandert. In die wereld komt het aan op wat er in den man zit. of hij tegen de situatie opgewassen is. Wie dat eenmaal heeft meegemaakt, weet dat hii voortaan iedere situatie zal beheerschen. Ten tweede zijt gij er op uitgetrokken als sol daten van den arbeid. Uw wapens waren voor u geen sieraad, doch dienden in waarheid om uw leven en uw arbeid te beschermen. Het bewust zijn, dat gij er in den gevaarlijksten tijd op uit getrokken zijt, zal een stempel drukken op heel uw latere leven. Gij hebt. er toen midden-in ge staan. Dat bewustzijn geeft u een grooter ver antwoordelijkheidsgevoel. En ten derde hebt ge een politieke belevenis gehad, zijt ge een politieke ervaring rijker. Nu immer; weet ge. waarom het in Europa gaat! Wanneer men het hier in dit mooie, rustige landje heeft over bolsjewisme, dan lijkt die praterij soms op een spelletje. Men praat als iemand, die in een laboratorium proeven neemt met ongevaarlijk goed. en graag wat afwisse ling in zijn leven geniet. Getuige de salon- bolsjewisten, die op dit gebied zoo gaarne theo retiseerden. Gfi kameraden weet nu echter, wat het bol sjewisme in werkelijkheidis. Gij weet wat dat beteekent bolsjewisme Gij hebt gezien dat het in het geheel geen geestelijk verschijn sel is, maar dat het een ontzaglijke macht der materie is, die eenvoudig over den geest van het avondland heen wil rollen. Wellicht, kame raden, hebt gij thans ook een voorstelling ge kregen van de ontwikkeling van het Duitsche volk. dat eeuwen staat tegenover het Oosten en steeds met zijn bloed en zijn strijdvaardigheid dit. Oosten heeft afgehouden van u hier in Europa, En vele eigenschappen van den Duit- scher. de kwaliteit van het soldateske, het strijdlustige, die zullen u begrijpelijk worden, wanneer gij u voor oogen houdt, dat het de oneindige muur van menschen is geweest, die eeuwen lang, duizend jaar reeds kan men zeg gen. stand heeft gehouden om te verhinderen, dat wat komt aanrollen, over ons heen gaat. Het zal u duidelijk zijn. dat dit bolsjewisme ten slotte het politieke systeem is. dat ten diepste gekeerd moet zijn tegen onze volksche, Germaansche en Noordsche waarden. Vandaar ook het binnendringen van het Jodendom aan gene zijde en de leiding van het Jodendom tegen ons hier. Tegenover dezen materieelen kolos is het niet voldoende met geestelijke wapens te strijden Men moet er het heele gewicht van zijn macht I tegenover plaatsen. Het is dan ook dom, wan- neer men hier soms redeneert: het bolsjewisme I beteekent voor ons Nederlanders geen gevaar, omdat we toch geen bolsjewisten worden I Wat kan dat die bolsjewisten schelen. In de Ja I ren tusschen 1917 en 1925 hebben ze daar der tig millioen menschen laten omkomen, gefusi I leerd, vermoord, naar Siberië verbannen, of la ten sterven! Zouden ze daar hier tegen op zien? Dit alles hebt ge in u opgenomen, een belevenis gehad van het groote front van vandaag en de- zelfde zekerheid en rust in u gevoeld, waarmee wij strijden. Een zekerheid en rust, die ons niet verlaten. Ook niet wanneer er thans sprake is van een dreiging uit het Westen. Een dergelijke dreiging vreezen wij niet, Integendeel we begroeten haar. j Want nu zal het Westen zelf moeten aantreden. Nu zal men hiet langer kunnen parasiteeren op het bloed van den soldaat, die in Oosten strijdt, j Wij begroeten den strijd, want hij schept klaar heid! Temeer kunnen wij gerust zijn, omdat wij de I middelen van gansch Europa te onzer beschik king hebben. Engeland heeft indertijd in Narvik de bus gemist. Toen had het met zijn vloot de kansen kunnen beïnvloeden. Die tijd is echter voorbij en komt niet weerom. Ziet. mannen van den Nederlandschen Ar beidsdienst. dat geeft ons de rust en de gela tenheid, waarmede wij de toekomstige gebeur tenissen tegemoet zien: het bewustzijn van onze kracht, die steeds weer aan den dag treedt. Maar bovendien nog het bewustzijn, dat wanneer in de toekomst nog een Europa wil bestaan, het slechts bestaan kan, wanneer de Duitsche wa pens de wapens der verbondenen zegevieren —dat weten wij. En aangezien wij er vast van overtuigd zijn. dat dit avondland, de cultuur bron en de cultuurdrager van het geheele blanke ras is en dat de Voorzienigheid niet bepaald kan hebben, dat dit avondland ten gronde gaat, daarom bieden wij rustig en gelaten aan alles het hoofd, want wij weten, dat de toekomst van dit avondland gebonden is aan het succes van onze wapens en aan de kracht van ons hart. Kameraden, zoo besloot de Rijkscommissaris zijn toespraak, wat gij ginds beleefd hebt is van waarde voor heel uw verdere leven. Getuigt van hetgeen gij ginds in u hebt opgenomen. Gij hebt den roep van den nieuwen tiid gehoord, moge hij u uw gansche leven bijblijven. Dan uit gij u blijven inzetten voor het Nederland sche volk. voor de gemeenschap der Germaan sche volkeren en voor het nieuwe Europa. Heil arbeidsmannen! Vervolgens sprak de. leider der N.S.B. de Ar- beidsdienstgruppe toe. TOESPRAAK VAN IR. MUSSERT. Teruggrijpend op den naam van het kamp „Waterloo", zeide Mussert, dat daardoor wordt herinnerd aan den tijd, nu meer dan honderd jaren geleden, waarin een Franschman Europa wilde overheerschen en de volkeren kapot wilde maken, zooals dat nu het streven is bij de aan slagen van Engeland en Amerika. Gy zijt, al dus de leider, naar den arbeidsdienst gegaan, die een stuk nationaal-socialisme is. In den ar- bendsdienst gaat het om de eer van den arbeid en om het herstel van de volkseenheid. Het na tionaal-socialisme breekt de schotjes af en wil één volk zien. De arbeidsdienst is daaruit voort gevloeid als een logische consequentie. In ons programma van 1931, dat in dien tijd niets dan hoon ontmoette, is de eisch van een jaar ar beidsdienstplicht opgenomen. Als de voorlooper daarvan hebt gij vrijwillig een half jaar ge diend. Gij hebt daarna gevolg gegeven aan den oproep mede te werken aan den strijd om het zijn of niet-zUn van Europa. Daar in. het Oosten op duizenden kilometers afstand heb gij eerst gevoeld, wat het beteekent dit vaderland te mogen hebben en zoon te zijn van het Nederlandsche volk Wii allen her denken hen. dien niet het voorrecht hebben naast u te staan, die daar gebleven zijn voor hun volk. Zij hebben hun leven gegeven voor u en voor mij, voor ons volk en voor alle Europeesche volkeren. Ik ben er von overtuigd, dat. gij als goede Nederlanders zult weten, dat er eens zal zijn een Nederlandsch volk. dat in zijn geheel bereid is het leven in te zetten voor het behoud van Europa. Na er op gewezen te hebben, dat Europa in het Oosten wordt bedreigd door het bolsjewisme en in het Zuid-Westen door het Amerikanisme, bracht Mussert den mannen van den Arbeids dienst den dank over van de beweging en van het geheele Nederlandsche volk. Draag uit. het geen gii gezien hebt, zoo drukte Mussert den mannen op het hart en zorg, dat het volk wak ker wordt. Europa zal niet ondergaan, omdat Gods ons bijtijds het nationaal-socialisane en het fascisme heeft gezonden met mannen als den Führer en den Duce. Wanneer eens Stalin, Roosevelt en Churchill hun Waterloo gevonden zullen hebben, zal het Nederlandsche volk zijn plaats kunnen innemen, als het nu zijn plicht doet. Gij hebt getoond be reid te zijn uw leven in te zetten. Daarvoor dank ik u! Het houzee, waarmee de leider zijn toespraak besloot, werd door de arbeidsmannen spontaan en krachtig overgenomen. Nadat generaal-arbeidsleider De Bock in een korte toespraak verklaard had trotsch zijn op deze mannen, vooral nu zij hun taak zoo goed hebben volbracht, zyn vreugde had uitge sproken over het feit, dat honderd hunner in het kader van den N.A.D., wenschen te worden opgenomen, en de vertrekkenden het allerbeste had toegewenscht; besloot General-Arbeits führer Bethmann met een korte toespraak het appèl. DE DIPLO OVER DE AMERIKAANSCH-ENGELSCHE ACTIE. De Deutsche diplomatisch politische Korres- pondenz behandelt de Engelsch-Amerikaansche beweegredenen ter vermijding van een recht- streekschen aanval op het Atlantische front en voor hun voorkeur tot een actie aan de peri pheric in Noord-Afrika. Churchill heeft heel openlijk toegegeven, dat het den sovjets wei nig verlichting zou hebben gebracht, wanneer de Engelschen minstens een dozijn nieuwe „Dieppes" en later verscheidene malen een „Duinkerken" zouden hebben moeten beleven. Het was dus het onvermogen om Duitschland rechtstreeks aan te vallen. De Diplo wijst erop dat zelfs Stalin de Anglo-Amerikaansche acties in Fransch Noord-Afrlka niet heeft aangeduid als een werkelijk tweede front. Voor Hull is het een onaangename consequentie, dat de door hem zoo verzorgde standplaatsen voor agenten, spionnen en saboteurs in nlt onbezette Frank rijk als verliezen moeten worden afgeschreven. Reeds in enkele dagen is gebleken, hoe kost baar de Anglo-Amerikaansche campagne in Noord-Afrika op den duur kan worden. Eigen lijk had men dit op grond van de ervaringen van Narvik in het Angelsaksische kamp moeten weten. (D.N.B.) BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 Jaar; S alle leeftijden. Luxor-Theater: „Blumen. aus Nlzza" Dag. 2 en 734 U. Zond. 26.30 u. doorl. Lldo-Theatcr: •„Zoolets doet mijn dochter niet" t Dagelijks te 2.15 en 71/2 uur. Trlanon-Theater: „Menschen vom Variété" t Dag. 2 en 7,/2 uur Zond. 2, 4'/4 en 7V4 uur. Casino-Theater: Dag. 2 en 7% u. Zond. 2. 41/4, 6Va en 8.45 uur: ..Peer Gynt" Rex-Tlicater: „De veldtocht ln het Oosten" 2 en 1\'2 uur. Zondag 26% uur doorloopend. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 7 November 20 uur tot Zaterdag 14 November 8 uur waarge nomen door de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek ReiJst, Steenstraat 35. Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek. Raadhuispark 8. Tele foon 26274 H1LLEGOM Met No 221 der Staatscourant zMn verzonden afdrukken der statuten betreffende de N.V. Amaryllis KweekerlJ Ludwlg en Co. alhier. VOORSCHOTEN Zilveren Jublleüm van den lieer J. H. van Vliet Gisteren was het 25 Jaar geleden, dat de heer J. H van Vliet, wegwerker bij de Ned. Spoorwegen alhier, bij deze maat schappij ln dienst trad. Woensdagmiddag was hy op het bureau van Weg en Werken te Rotterdam, waaronder Lelden en Voorschoten'ressorteert, ont boden, waar de hoofdingenieur ir. H. H. C. W. van der Veen hem hartelijk namens de directie der N. S. gelukwenschte en den Jubilaris het ge bruikelijke geschenk onder oduvert aanbood, be nevens een mooi geteekende oorkonde voor 25 Jaar trouwe dienstvervulling. Gistermiddag vervoegde zich de heer W. van Duyn. hoofdopzichter by Weg en Werken der Ned. Spoorwegen te Lelden, ten huize van den Jubilaris, om hem hartelijk geluk te wenschen. ook namens het personeel van Leiden De heer De Jongste, ploegbaas le klasse, bij dc N S. alhier, bood hem namens het personeel een mooi uitge voerde rooktafel aan. terwijl de echtgenoote van den jubilaris bloemen ontving. Nadat de Jubi laris allen hartelijk bedankt had, bleef men nog eenlgen tijd gezellig bijeen. WASSENAAR Arrestatie wegens mishande ling BIJ de familie S alhier werd de hulp van de politie Ingeroepen omdat de verloofde van de dochter, zekere H. tijdens afwezigheid van de moeder zijn meisje ernstig mishandelde. Eerst had hij na een korte ruzie getracht haar te worgen en haar vervolgens met zyn gelaarsden voet terwijl zij op den grond lag, ln het gelaat getrapt, waardoor zij een kaakfractuur en ver schillende andere verwondingen had opgeloopen, waardoor zy bewusteloos geraakt was. Nadat dr. Baart de la Faille de eerste hulp had verleend, ls zij naar het ziekenhuis aan den Zuldwal te Den Haag overgebracht. De dader H. die inmiddels ontvlucht was. ls later aangehouden en ln arrest «esteld. 5 5 5 3. Kent Gij reeds dit getal? Het is het gironummer van Win terhulp. BODEGRAVEN Kind door zwervende hond gebeten Gisteren werden een paar kinderen op dc Hoek aangevallen door een zwervende hond; een der kinderen werd gebeten. De politie bracht het dier naar het Gem Slachthuis waar het ls afgemaakt. Het kind ondervond geen ernstig let sel van de hondenbeet. ZWAMMERDAM De rijwielhandelaar A. V alhier verhuurde aan den 23-Jarlgen D. H. uit Bodegraven een rUwlel, dat laatstgenoemde op de markt te Woerden verkocht en het daarvoor ontvangen bedrag ad. f. 60 ten eigen bate aan wendde De politie maakte ln verband hiermee proces-verbaal wegens verduistering op LANDARBEIDERS VERANTWOORDDEN TE WEINIG AARDAPPELEN. Aan dë hand van de inleveringècijfers heeft de C.CD, op het bedrijf van een landbouwer te Hoofddorp een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de opbrengst aan tarwe hooger moest zijn geweest dan was verantwoord. De tucht rechter te Alkmaar, voor wien de man zich des wege had te verantwoorden, legde hem een boete van f. 1000 op. Op dezelfde wijze werd vastgesteld, dat de opbrengst aan aardappelen en tarwe van het bedrijf van een landbouwer-veehouder te Am sterdam aanmerkelijk hooger moest zijn ge weest dan hij had verantwoord. Voor den tucht rechter bekende hij ojn. een deel van zyn aard appelen aan zijn dieren te hebben vervoederd en aan consumenten te hebben afgeleverd. Wat de tarwe betreft, had hij op de dorschbriefjes te kleine hoeveelheden verantwoord. De tucht rechter legde den man een boete op van niet minder dan f.4000. Een boete van f.2500 legde de tuchtrechter te Arnhem op aan een. landbouwer-tuinder te Har derwijk, die een groote partij pootaardappelen had verhandeld zonder nauwkeurig administra tie te houden van alle voorradige, ontvangen en afgeleverde partyen, waartoe hy verplicht was. Bovendien had hij verzuimd wekelijks een af schrift van zijn administratie aan de P.I.C.A. te zenden. LEIDEN. 13 Nov Veemarkt. 10 stieren. 59 kalf- eu melkkoeien f.450950, handel vlug; 139 vare- koelen e.a. f. 300525, t. vl.; 200 vette koelen; 131 pinken f. 180300, tam; 39 graskalveren; 30 nuch tere slachtkalveren; 300 vette schapen; 213 welde- óchapen f. 70100. vlug; 6 zeugen; 1 mestvarken; 134 biggen f. 7—12, z. m.; 15 veulens; 137 bokken en gelten f. 2580, tam. LEIDEN, 13 Nov. Kaasmarkt. Ooud6che kaas le soort f. 61.6062.50, Aangevoerd 31 partyen. Leld- sche kaas le soort i. 59,0060.aanvoer 2 part. Handel vlug. voor "Zaterdag 14 november. Hilversum I. 415.5 m. 7.15; Duitsche Marsch- muzlek (gr.pl.) 7.30 B.N.O.: Nieuwsberichten 7.40: Een vroolijk weekeinde (gr.pl.) 8.30: B.N.O. Nieuwsberichten 8.40: De zin van het zinlooze lezen 8.50: Orkestconcert (gr.pl.) 9 00: Suiteconcert (grpl.) 9.30: Spiegel van den dag (opn.) 9.40: Suite concert (gr.pl.) 10.00: Orgelconcert en zang 10.30: Ja, als het zo© bekeken wordt! 10.45 Een strykorkest 11.30: Zang, fluit en claveclmbel 12.00: Alma nak 12.05 Klaas van Beeck en zyn orkest 12.45: B.N.O.Nieuws, en zakeiyke berichten 13.00: Het Amusementsorkest en solist 13.45: De Nederlandsche Arbeidsdienst, lezing 14-,00: Dlck Wlllebrandts en zijn dansorkest 14.30; Europeesche tljdschrlftenschouw 15.00 Het Rot- terdamsch Philharmonisch orkest en solist 16.45: B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursbe richten 17.00 Mannenkoor ..Zang na arbeid" 17.30: Orgelspel 18.00 Orkest Joan Lanceé 18.30: Theo Uden Masman en zyn dansorkest 19.00: Als ik het voor het zeggen had Vanaf 19.15: Alleen voor de Radlo-Centrale6, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 19.15: Koor van den Nederlandschen Arbeidsdienst (opn.) 19 30: B.N.O.: Nieuwsberichten19.40: B.NO.. De wereldmeening uit den aether geplukt 19.50: Charley and hls orchestra 20.15: Symphonlsch Zaterdag avondconcert 21.25: Le zing: „Lebendlge Muslk ln zwel Jahrtausenden" 2145: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00—24.00: Bulten herfst, binnen gezelligheid (gr.pl.). Hilversum II. 301.5 m. 7.15—7.40: Zie Hilver sum I 7.40: Ochtendgymnastiek 7.50 Koor en orkest (gr.pl.) 8.00:' Brandende .kwesties, lezing (opn.) 8.15: Verdi (gr.pl.) 8.30: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.40: Planosoll (gr.pl.) 9.00: Opening van den Nederlandschen Poll- tiedag 9.15: Voor de'huisvrouw 9.30: Veel film en weinig operette (gr.pl.) 10.00: Gods dienstige uitzending 10.30: Kamermuziek (gr. pl.) 11.00: Voor de jeugd 1.20: Muziek door de Politie 11.45: Nieuwe Politie ln een nieuwen tyd. reportage 12.30: Programma-overzicht 12.35 Zang met orgel, viool en cello (gr.pl.) 12 45: B.N.O.: Nieuws- en zakeiyke berichten 18.00 Tijdsein. Hierna: Inleiding tot den streek- dag 13.00: Welkom in Frysl&n 13.15: Frys- lan boppe, bont programma 14.00* Friesland zingt en speelt 14.30: Wlzen en teltsjes, geva rieerd programma 16.00 In Hollander op ln fryske ooereplaets fen fean en s&n en klael 16 30: Zang met Instrumentale en pianobegelei ding 16.45: BN.O.: Nieuws- en zakelijke be richten 17.00: „Kunst ln Frysl&n, voordracht en zang 17 30: Luisterspel: Simmer op lt Heemhóf 18 00 Klaas Posmus en zijn dans orkest 18.30: B.N.O.: Nieuwsberichten 18.40: Spiegel van den dag 18 50: BN.O.: Frlesch praatte 19.00: Groeten aan Nederlandsche zee lieden Vanaf 19.15: Alleen voor de Radio- Centrales. die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 19.30 Cantate Mlnja 20.35: It Boerellbben yn de fryske Skrlftken- nlsse lezing 20.50: Luchtige klanken, geva rieerd programma 21.40* Dp Friesche maagd neemt afscheid 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00* B.N.O.: Militair overzicht 22.10: Avondwijding 22.2024.00: Zie Hilversum I. GEMEENTELIJK RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Zaterdag: le programma: 7.1524.00: Hilversum I. 2e programma: 7 1522.15: Hilversum n 22.1524.00: Buitenlandsch programma. 3e programma: 7 0024.00. Buitenl. programma •Ie programma: 7.0024 00: Buitenl. programma Stormtroepen in den aanval op de laatste bastions in de vesting Stalingrad PK Heme-DV-R-P H sa door FRANZ WENDELMUTH. Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. l. VENZELAAR. (40 De kellner kwam met de dranken en verdween onmiddellijk weer op een teeken van zijn chef, nadat hy het blad voor de heeren had neergezet. Zwijgend dronken de mannen en opnieuw ver viel de veldwachter in een hardnekkig zwijgen, maar de ander hield het niet langer uit. .Naar je gezicht te oordeelen, breng je geen goed nieuws, is het wel Treslong?" De politieman schudde zyn hoofd. „Goed of niet goed, het komt hierop neer, dat ik een man zoek, die hier in de omgeving moet rondzwerven". „En in mijn hotel?" De hotelhouder lachte zwakjes, alsof alleen de gedachte, dat de veldwachter in zijn hotel een misdadiger zocht, hem vroolijk maakte. „Neen, niet absoluut hier. maar op het heele eiland. in elk huis. En daar uw hotel het eerste is dat op mijn weg staat en tegelijk het^dichtst by de Dlaats van het misdrijf gelegen is. is het logisch, dat ik hier mijn onderzoek aanvang, nietwaar?" „Zeker", glimlachte de ander. „Wat ls het voor een man, dien je zoekt?" „Een moordenaar!" De hotelhouder begon zachtjes te fluiten. „Ahzoo! Wel Treslong, je begrijpt natuur lijk. dat ik je in dit geval met al mijn krachten terzyde sta. Denk je, dat de kerel in mijn hotel verblijf houdt?" De politiebeambte haalde zyn schouders op. „Daar is niets van te zeggen, maar waar schijnlijk is het wel. We hebben enkele aan- knoopingspunten, maar eerst een vraag". Hij boog zich voorover tot vlak by het oor van den ander: „Wonen er Engelschen in uw hotel?" „Neen, geen enkele!" Over Treslong's gelaat gleed een schaduw. Hü wierp een snellen blik op Piet Homan en ging I voort: „Het is ook niet zeker, dat het een Engelsch man ft. Denk eens goed na. Bevindt zich onder uw gasten een man van grooten lichaamsbouw en van middelbaren leeftijd met een ongewoon bleek gelaat en een klein zwart snorretje?" De hotelhouder maakte een afwerende hand beweging: „Ik kan mij een dergelijk persoon niet herin neren, maar als die herkenningsteekens, welke u zooeven noemde, zoo buitengewoon zijn, dan had ik hem toch zeker moeten zien in mijn hoteï." Treslong keek zijn metgezel Homan vragend aan. „Zijn het bijzonder opvallende kenteekens?" „Dat zou ik wel denken", bevestigde de jon geman. „Ze vielen mij ten minste dadelijk op, toen ik hem zag." ,Dan kan ik u met vrij groote zekerheid zeggen," verklaarde de hoteleigenaar, „dat ik zulk een persooh niet onder mijn gasten heb". „Waar bevinden uw gasten zich op het oogen blik?" vroeg de veldwachter. ,Hoe kan ik dat weten? De meesten zijn aan het strand, anderen zitten op het terras of be vinden zich in hun kamers." :,Hm." mompelde Treslong, die zich dit soort van detectivewerk niet zoo moeilijk had voor gesteld. Hij kreeg zoo'n vaag vermoeden, dat alleen een toeval hem den man in handen kon spelen. En zou hy hem dan ook in werkelyk herkennen? Misschien niet eens, want Homan was de eenige, die den man gezien had. Dat toeval moest de man dus niet op zijn weg, maar op dien van Piet Homan voeren en daar- moest hij er zorg voor dragen, dat de jongeman voortdurend in zijn nabijheid bleef. „Ik geloof," mengde Piet zich in het gesprek, ,dat er maar één manier is om den kerel te vinden. We moeten onopgemerkt het heele hotel en het terras doorslenteren. Als we hier nie mand vinden, dan doen we precies zoo langs het strand tot het volgende hotel of pension. Hebben we geluk, dan snappen we hem; heb ben we pech, dan zit hy toevallig tusschen de vier muren van zyn hotel of pensionkamer." Treslong knikte levendig. „Ja, dat kunnen we doen", antwoordde hy, terwyi hy peinzend in zyn ysgekoelden drank I staarde. Een sterke borrel was hem liever ge weest, dan deze flauwe likeur. Toen de hotelhouder bemerkte, dat het ge vaar van een schandaal in zyn hotel afgewend was. werd hy vriendelijker. ,31yf gerust nog een poosje uitrusten, Tres long." zei hij lachend. „Je hebt al een heel eind geloopen en de weg. dien je voor de borst hebt, is ook niet vTy van zweetdruppels, Hoe gaat het met de zomerzaken op Texel?" „Uitstekend, voor zoover ik gehoord heb", antwoordde de veldwachter. „Ja, het is een succesjaar," ging de ander voort na een korte pauze. „Maar mag ik vragen, wat er eigenhjk aan de hand is? Ik herinner me, dat je gezegd hebt, dat het over een moordenaar gaat." Treslong keek zyn jongen metgezel met een hulpeloozen blik aan. Op zulk een vraag was hy niet voorbereid geweest, Hy stond vlug op. „Het is moeilyk, daar reeds op dit oogenblik over te spreken. Het onderzoek is nog in vollen gang, maar één ding kan ik wel zeggen. Het gaat om een buitengewoon gevaarlijk heer schap." iNadruk verboden) (Wordt vervolgd). I 2-1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2