VRIJDAG 13 NOVEMBER 1942 No. 25347 De situatie in Noord-Afrika 83sfe Jaargang Voor de Franschen slechter geworden Felle gevechten bij Alagir DUITSCH WEERMACHTSBERKHT BINNENLAND Bon 58 aangewezen Twee jaren „Vreugde en Arbeid" De strijd in Egypte Verspreide Berichten Verduisteren: SPORT Waarschuwing STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telel. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. In het officiéél communiqué van het ministerie Qu:»-_l1]anJ vnor Furonrr van voorlichting van gisteravond over de situatie uult5cnlanQ Sinjai voor £,uropa in Noord-Afrika wordt gezegd, dat in Marokko de situatie ernstiger is geworden. Het slagschip Jean Bart is buiten gevecht gesteld. De Fransche troepen reorganiseeren zich in Zuidoostelijke richting. Marakesj is zwaar gebombardeerd. Het verraad van generaal Giraud wordt in Afrika zeer veroordeeld. In Algerie schijnt de vijand geen vorderingen te maken. In Turns, waar generaal Barré het bevel voert, zijn geen militaire operaties voor gevallen. Gisterochtend is Bone door Ameri- kaansche troepen bezet, die door Engelsche schepen aan land gezet waren. Tot gisteravond half zeven hadden nog geen vijandelijke troe pen Constantine bereikt. (D.N.B.). TE VICHY. Zoowel maarschalk Pétain als de chef der regeering Laval hebben op ondubbelzinnige wijze verklaard, dat zij in functie willen blijven en hun tot dusver gevolgde politiek willen voortzetten. Na een ministerraad is volgend communiqué uitgegeven: Het staatshoofd en de chef van de regeeringg hebben geconstateerd dat generaal Giraua1 door het aanvaarden van het bevel over Gaul listische troepen zijn woord gebroken en tegen zün eer van officier gezondigd heeft. Dienten gevolge mogen noch troepen noch ambtenaren of de bevolking hem op eenigerlei wijze gehoor zamen. Maarschalk Pétain heeft officieel- het opperbevel over de Fransche troepen aanvaard en slechts aan zijn bevel mag gevolg gegeven worden. Tevens wordt in het officieele com muniqué gezegd, dat René Bousquet tot dusver secretaris-generaal van de politie, belast is met de leiding van het geheele ministerie van voor lichting en dat degene, die tot dusver secretaris generaal was aan het ministerie van voorlich ting en als zoodanig belast met de leiding, hem in zijn taak ter zijde zal staan. 4 In Parijs en in Vichy krijgt men steeds meer den indruk, dat de onder den naam van admi- Taal Darlan verspreide verklaringen en bevelen niet van hem afkomstig zijn. De Engelschen en Amerikanen maken blijkbaar gebruik van het feit, dat zij den Franschen admiraal gevangen houden om misleidende berichten over den toe stand in Fransch-Noord-Afrika te verspreiden. (Interinf)., BERLIJN BEOORDEELT TOESTAND MET VERTROUWEN. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Wanneer men de kansen der mogend heden van het pact van drie met die der ge allieerden vergelijkt, komt men te Berlijn tot de-slotsom, dat alle reden aanwezig is om den toestand met vertrouwen te beoordeelen, ja, dat de jongste actie van Washington en Londen de schaal nog meer heeft doen overhellen ten voordeele van de mogendheden der nieuwe or dening. Want als gevolg van het feit, dat in een sinds lang door den vijand bedreigd gebied thans klaarheid aan den dag treedt, dat be paalde verwarde situaties opgehelderd worden, dat voorts voldoende troepen, zonder die van andere fronten weg te halen, voor de Duitsch- Italiaansche tegenactie ter beschikking staan, blijkt, dat alles factoren zijn, die het plan van den vijand n.l. de strijdkrachten van de as "te versnipperen, in zijn tegendeel doen verkeeren. Nieuwe fronten scheppen voor Engeland en de Ver. Staten wellicht een schijnbare, doch niet een werkelijke verlichting van hun positie, want nu de tegenstander door te handelen zijn sluier heeft opgelicht, worden de in het voor uitzicht geplaatste mogelijkheden kleiner en komt het er nog slechts op aan om aan deze enkele handeling van den vijand thans actief het hoofd te bieden. Met welk een snelheid en voorbereiding de Duitsch-Italiaansche tegenactie aan het rollen is, hebben twee feiten bewezen: 1. De feillooze opmarsch van de strijdkrach ten der as naar de door den vijand bedreigde strategische posities in het Europeesche deel van de Westelijke middellandsche Zee. 2. Het bepaald minutieus werkende optreden van de luchtmacht en de duikbooten der as te gen de Amerikaansch-Britsche agressie op 'Fransch Noord-Afrika. In Berlijnsche militaire kringen wijst men er op, dat slechts een druk op den knop noodig is om een offensief door vliegtuigen en duikboo ten te ontketenen, dat voor dit gebied tot in alle bijzonderheden reeds lang was voorbereid voor het geval, ^t de beantwoording van een vijandelijke actie noodzakelijk zou worden. Het toenemen der resultaten van den Duitsch-Ita' liaanschen afweer wordt hier sléchts als een inleiding beschouwd. Men is te Berlijn alge meen van opvatting, dat Algiers, zwaartepunt van de geheele actie in Noord-Afrika, reeds thans een bloedende wonde voor de vijandelijke invasie-strijdkrachten is en een duurzame open wonde zal blijven. Immers, elk schip, dat hier tot zinken gebracht wordt, gaat voor den aan voer van den tegenstander verloren. De geza menlijke afweerresultaten van de as kunnen in het verdere verloop van de gebeurtenissen de positie voor Londen en Washington gemakke lijk kritiek maken. De beteekenis der landing bij Algiers ligt vooral ook in de poging van den vijand om op te trekken in den rug van Rommel. Een der gelijke onderneming had echter gepaard moe ten gaan met een onmiddellijk doorslaggevend succes, opdat de vijand in het geheel niet tot veilige tegenmaatregelen had kunnen komen. Thans kan men reeds zeggen, dat deze En- gelsch-Amerikaansche actie ten aanzien van deze doelstelling mislukt is. Rommel vecht in het gebied Solloem-Haltaya -De vijand beweert, dat hij het Duitsche corps in Afrika in de pan gehakt heeft. Als dat waar was, zou hij echter thans wel ergens anders staan en niet in zware gevechten in dit gebied gewikkeld zijn. Inmiddels voltrekt, zich in Rusland de over gang van regen naar vorst, dus van de periode der onbegaanbare wegen, zooals in het Rus sisch de herfst heet, naar de winterneriode der hardbevroren vaste wegen. Vorst, dat beteekent voor de Europeesche bondgenooten niet. dat zij in onderkomens of barakken moeten kmioen. Het heeft er allen schijn van. dat de Duitsche legerleiding niet van zins is, om tot een inac tieve houding over te gaan, alleen omdat daar nu de winter begint. TWEEDE FRONT THANS GEOPEND, ZEGT KNOX. Naar uit New York gemeld wordt, heeft de minister van marifie. Knox. te Pittsburgh het woord gevoerd voor *1200 fabrikanten en vak bondleiders en verzekerd, dat het tweede front thans geopend is. Knox merkte o.a. op: een harde strijd staat ons nog te wachten en al vorens de oorlog teneinde is, zullen de meesten van ons dramatische veranderingen in hun leef wijze op den koop toe moeten nemen. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakte :isteren bekend: In den Kaukasus vonden bij Alagir gevechten van vrij grooten omvang plaats. In den sector uvan Toeapse werden verschillende belangrijke oergtoppen stormenderhand veroverd. Gevechts vliegtuigen vielen vijandelijke stellingen, spoor weginstallaties en vliegvelden aan de kust aan. In Stalingrad joegen stootgroepen in verbit terde aanvalsgevechten den vijand wederom uit huizenblokken en steunpunten. Artillerie van het leger en luchtdoelartillerie der luchtmacht brachten op de Wolga vijf vrij groote schepen voor het overzetten van troepen en vrachtsche pen tot zinken. Artilleriestellingen en ravitail- leeringsverbindingen ten Oosten van de rivier werden door luchtaanvallen zwaar getroffen. Aan het Donfront kwam het in den sector 'der Roemeensche troepen tot plaatselijke af- weergevechten. Tijdens het verloop daarvan werd ae vijand gedeeltelijk in gevechten op korten afstand teruggeslagen. Aan het geheele Oostelijke front geen ge vechtsactie, behalve krachtige aanvallen der luchtmacht op transporten, troepenkwartieren en ravitailleeringsopslagplaatsen van den vijand De uitwerking hiervan zal geruimen tijd merk baar blijven. Een nachtelijke aanval op het be langrijke verkeersknooppunt Torskok veroor zaakte groote branden. In de baal van Kroonstad vernietigde een kustbatterfj der marine een Sovjetduikboot door verscheidene treffers. In Noord-Afrika zijn de Duitsch-Italiaansche troepen aan de Libysch-Egyptische grens in hevig gevecht gewikkeld met sterke vijandelijke pantserstrijdkrachten. Duitsche jachtvliegtuigen schoten vijf Britsche vliegtuigen neer. Tijdens aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht op Amerikaansch-Britsche oor logsschepen voor Algiers werden een vliegkamp- kampschip. een kruiser en een groot koop vaardijschip door bobimen van zwaar kaliber getroffen. De haven van Algiers en eep vlieg veld in de nabijheid der stad, waar zich vele' vijandelijke vliegtuigen bevopden, vormden het doel van andere bomaanvallen. In de baai van Bougie werden in voortduren de aanvallen twee transportschepen van te za- men 16.000 b.r.t. tot zinken gebracht en 12 groote koopvaardij- en passagiersschepen ten deele zwaar beschadigd. In hetzelfde gebied werden een vliegkampschip, een zware kruiser en twee torpedojagers getroffen. Alle vliegtui gen keerden van deze aanvallen op hun steun punten terug. Duitsche duikbooten brachten in een aanval op Amerikaansch-Britsche transportschepen in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee een troepentransportschip van 19.600 b.r.t„ een transportschip van de Blue Funnel Lijn van 12.000 b.r.t. en een vrachtschip van 4000 b.r.t. tot zinken. Van een formatie oorlogsschepen, die bestond uit een vliegkampschip en bevei ligingsvaartuigen, werden twee oorlogsschepen, waaronder een torpedojager van de Tribal klasse, door torpedotreffers beschadigd. Voor Algiers werd een beveiligingsvaartuig getorpe deerd. In de wateren van Casablanca plaatsten duikbooten torpedo treffers op een vrachtschip en twee andere schepen van een konvooi. Het in het weermachtbericht van 11 Novem ber genoemde vijandelijk schip, dat in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaaji door eer duikboot beschadigd was is, naar uit een aanvullend bericht met bijzonderheden om trent den aanval blijkt, niet een slagschip van de Queen Elizabeth-klas.se", doch het passa giersschip „Queen Elizabeth" van 85000 b.r.t. Duitsche pantser-, en gemotoriseerde troepen hebben in de vroege ochtenduren de Fransche Middellandsche Zeekust bereikt. De bewegingen in Zuid-Frankrijk verliepen zonder wTijving. Wie geregeld gas- en electrici- teitsverbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. 9 Voor de volgende week zijn de bonnen 58 aan gewezen ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk en taptemelk. Tabak enz. en cigaretten (voor mannen en vrouwen ieder één doosje) kunnen worden ge kocht op de bonnen R 10. MEDEDEELINGEN VAN DEN HEER WOUDENBERG. De gemeenschap „Vreugde en Arbeid" heeft haar tweeden verjaardag gevierd en naar aan leiding hiervan heeft de leider van het Neder - landsche Arbeidsfront, de heer H. J. Wouden berg, in de dagelijksche persconferentie het woord gevoerd. Hij herinnerde aan zijn woor den, bij de opening dezer gemeenschap op 4 November 1940, eveneens in de persconferentie, gesproken; „Dit is de aanvang van een groote omwenteling tegen de wereldbeschouwing van vóór Mei 1940, de wereldbeschouwing van het kapitalisme. Op deze wereldbeschouwing wordt tegenwoordig van alle kanten critiek uitge oefend, maai' een wereldbeschouwing sterft niet aan critiek, zij overleeft zichzelf en gaat daar aan ten gronde. Het leven zelf brengt in ons nieuwe mogelijkheden en verlangens, die sterker zijn dan de oude voorstellingen." Spreker be schouwde de oprichting van „Vreugde en Ar beid" als een van de nieuwe daden, waaraan het leven hangt en hij noemde verder eenige andere met de organisatie van den arbeid verband hou dende daden, zooals de onderbrenging van het toenmalige N.V.V. onder zijn commissariaat op 15 Juli 1940, de oprichting van het NAR. op 1 Mei 1942 en de inwerkingtreding der verorde ning op 1 November j.l. betreffende de „Orde ning van den Arbeid". Gaarne verklaarde spr., dat bij een en ander veel erfenissen zijn aan vaard uit den vroegeren tijd. doch in wezen is in het N.AF. een geheel nieuwe vorm ge vonden. De gemeenschap „Vreugde en Arbeid" is een middel om het doel van het NAJF. te bereiken. Haar eerste af deeling: „schoonheid van den arbeid" heeft vooral den laatsten tijd een groote actie gevoerd voor reinheid in de bedrijven en ondanks de schaarschte aan materialen was net mogelijk in het afgeloopen jaar in 216 be drijven nieuwe cantines en verbeteringen, ver bouwingen en verfraaiingen in lokalen te doen aanbrengen. De volgende afdeeling is die be treffende „volksontwikkeling", welke afdeeling cursussen heeft ingericht voor Duitsch, Ita- liaansch, Engelsch, Fransch. boekhouden. E.HJ3.0. en stenografie. Hiervoor zijn in totaal reeds 28 avondscholen geopend, terwijl hfet aan tal cursussen vele tientallen bedraagt. Voorts is een huisvlijt-actie ingezet en zijn reeds vijf huisvlijttentoonstellingen met in totaal 2540 in zendingen gehouden, welke door 16.530 personen werden bezocht. De afdeeling „lichamelijke opvoeding" had als grootste succes zwemavonden met 35.631 deel nemers. Er zijn vijf zwemavonden geweest waar bij rond 500 diploma's van „Vreugde en Arbeid" werden uitgereikt. In 75 bedrijven werd een bedrijfssportgemeen- schap opgericht en verder loopen aan deze af deeling nog vele cursusseny in boksen, rhyth- mische gymnastiek, paardrijden en worstelen. De afdeeling „kultdreele ontspanning" vormt den hoofdschotel van V. en A. Zij verzorgde b.v. 98 filmvoorstellingen met 12.401 bezoekers. In het geheel hebben 382.000 menschen aan deze kultureele ontspanning, die mede bestond uit tooneel», cabaret- en variétévoorstellingen en kinder-Zondagochtendvoorstellingen, deelgeno,- men. De afdeeling „reizen en vacantie" had met reis- en hotelmoeilijkheden te kampen, doch desniettemin konden 6476 menschen in de va- c antieoorden worden ondergebracht en er wer den 10.176 overnachtingen geteld. Aan deze afdeeling is ook een spaarsysteem verbonden, dat zeer goed voldoet. Met verschillende bedrij ven werden uitstapjes gemaakt, waaraan 8000 personen hebben deelgenomen. De viering van het 2-jarig bestaan zal Maan dag a.s. met een voorstelling in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage geschieden, waaraan het Résidentie-orkest en~het ballet van de Stedelijke Opera uit Am sterdam zullen medewerken. ROMMEL HEEFT NOG VOLLEDIGE BEWEGINGSVRIJHEID. De Berlijnsche A.N.P.-correspondent meldt: De Anglo-Amerlkaansche landingsstrijdkrach ten in het- Westelijk deel van de Middellandsche Zee worden door de duikbooten en vliegtuigen van de asmogendheden geen oogenblik met rust- gelaten. Het heeft uiteraard eenlgen tijd ge duurd voor de vliegtuigen en vooral de duik booten ter plaatse waren doch thans worden de gevaren voor de geallieerde strijdkrachten ge leidelijk grooter. De Engelschen en Amerika nen opereeren fn Noord-Afrika ver van hun bases en zij zien zich thans voor het moeilijke probleem gesteld, de ravitailleering der aan land gebrachte troepen te verzekeren Van een regelmatige ravitailleering kan echter in ver band met de Duitsch-Italiaansche aanvallen op de transportvaartuigen geen sprake zijn en van Anglo-Amerikaansche zijde zal dan ook alles in het werk gesteld moeten worden om te voor komen dat de positie der gelande troepen bin nen enkele dagen kritiek wordt. Omtrent de maatregelen, die van de zilde der spilmogend- heden genomen zijn. om het effect van den inval te neutraliseeren kan men hier nog geen nadere mededeelingen doen. aangezien het hier operaties betreft, die nog aan den gang zijn. Militaire kringen alhier zijn er van overtuigd, dat het doel der landingsoperatie is geweest, de strijdkrachten van Rommel in den rug aan te vallen, doch zoo verklaart men. hiervan kan geen sprake zijn, en in dit opzicht heeft de Engelsch-Amerikaar.sche onderneming dan ook volkomen naar doel gemist. De pantse"rarmee van Rommel heeft in het' gebied tusschen Solloem en den Halfaya-pas nieuwe aanvallen te verduren gehad, waarna zij zich weder in Westelijkerichting terug heeft getrokken. Een omsingeling, de eenige manier, waarop een beslissing kan worden afgedwon gen. is het 8e Britsche leger tot dusver niet ge lukt Rommel, aldus militaire kringen alhier, hppft nog steeds volledige bewegingsvrijheid en hij beoaalt het tempo van den bewegingsoor log. In tegenstelling met vroegere Engelsche terugtochten op dit oorlogstooneel. trekt Rom mel zeer langzaam terug en neemt hij iedere gelegenheid tegenstand te bieden, te baat. UIT BRITSCH-INDIË. De Engelsche nieuwsdienst n\eldt uit New Delhi, dat de onderkoning van fBritsch-Indië een verzoek van Gepolatsjari, Gandhi te mogen bezoeken, heeft geweigerd met de motiveering, dat ef geen aanleiding bestaat, zoolang de con gresleiders hun houding niet wijzigen, hun steun te verleenen. Gepolatsjari heeft zijn teleurstelling over deze weigering kenbaar gemaakt en gezegd, dat hij nimmer een dergelijk verzoek tot den on derkoning had gericht, als hij niet van te voren den indruk had gehad, dat overeenstemming bereikbaar was. (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE DIENSTPLICHT. De wet, die 18-jarigen tot den militairen dienst verplicht, is door beide Huizen van het Amerik. congres aangenomen. Zij is thans ter onderteekening naar het Witte Huis gezonden. (D.NB.) VERKLARING VAN HORTHY. De Hongaarsche ryksregent von Horthy heeft naar aanleiding van de onlangs begonnen nieu we zittingsperiode vqn den Ryksdag een brief gericht tot dit wetgevende lichaam, welke brief door minister-president Kallay is voorgelezen. In dezen brief bedankt de rijksregent den Rijksdag voor het feit, dat de Rijksdag de na gedachtenis van zijn zoon. die aan het Ooste lijke front gesneuveld is, wettelijk vereeuwigd heeft Voorts wijst- de rijksregent er op, dat de natie thans leeft in een beslissenden tijd, waar in de functie van staatshoofd bijzonder zwaar en verantwoordelijk is. „Ik heb dezen wacht post noch voor mijzelf, noch voor mijn zoon ooit gezocht", zoo schrijft de rijksregent woor delijk. Dat wat ik op mij genomen heb, zal ik echter ook -in dezen moeilijken tijd volbrengen, zoolang God mij daartoe de kracht geeft. Ik wensch ook verder niets anders, dan voor de natie te werken en in alle kwesties en onder alle omstandigheden zoo te beslissen en te han delen als het belang van de natie dit eischt." Voorts verklaart de rijksregent, dat men zich moet voorbereiden op nieuwe krachtproeven Hongarije heeft een krachtig leger noodig. Hiervoor is de krachtsontplooiing van de ge heele natie noodig. In den loop van de geschie denis van Hongarije is misschien de nationale eenheid nooit noodzakelijker geweest dan in den hnidi.eeu strijd, die op leven en dood ge voerd wordt. De afloop van dezen oorlog, zoo besloot Horthy, bepaalt het lot van de Hongaarsche natie misschien voor eeuwen. (D.N.B.) J. L. WINKLER PRINS OVERLEDEN. In den ouderdom van 81 jaar is in huize „Mooiland" te Heelsum overleden de heer J. L. Winkler Prins, rustend arts. Dokter Winkler Prins werd in Veendam geboren en oefende na aan de universiteit te Amsterdam gestudeerd te hebben de artspraktijk achtereenvolgens uit te Kampen, Schagerbrug, Zevenhuizen,1 Santpoort, Apeldoorn, Delden en Baarn. AANLEG, WILSKRACHT EN KARAKTER. Het Langemarck-Studkim stelt hooge eischen aan zijn candidaten. Hoe zou het ook anders kunnen. Zij. die eens. dank zij de beste oplei ding, die mogelijk is, geroepen zijn als arts ->f journalist, als ingenieur of architect, als officier of sportleeraar ons volk voor te gaan en leiding te geven, moeten toegerust zijn met gaven van hoofd en hart, die hen waardig maken een dergelijke positie te bekleeden. Te duidelijk hebben de toestanden in het achter ons liggende tijdperk, waarin afkomst en welstand bijna altijd den doorslag gaven, bij het streven naar een academische opleiding, ons getoond, waar wij terecht komen, als niet de prestatie, doch de kruiwagen beslist over de toe komst van onze jeugd. Aanleg, wilskracht en karakter zullen den eenigen maatstaf'vormen, dien we mogen aan leggen. Jongemannen tusschen 16 en 22 jaar, die mee- nen hierover te beschikken en die hun tegen woordige school of in hun tegenwoordig beroep niet de mogelijkheid vinden, waarop ze recht meenen te hebben, kunnen zich tot het Lange- marck-Studium wenden Voor de besten onder heii bestaat de gelegenheid zich na een voorop leiding op een middelbare vakschool of op de universiteit Verder te bekwamen. Zij, die hiertoe niet geschikt zijn, ontvangen voorlichting over de verder te volgen beroepsopleiding of worden in staat gesteld, een betrekking aan te nemen, waar ze zich langs den weg der practijk verder in hun oud of inleen nieuw vak kunnen be kwamen. Voor inlichtingen en aanmeldingen wende men zich tot het Langemarck-Studium, Waals- dorperweg 12, Den Haag. OPHEFFING VERBOD VAN HANDEL VA% NEDERLANDSCHE STAATSLEÉNING 1942. De Vereeniging voor den Effectenhandel (be drijfsgroep effectenhandel) heeft van den wnd. secretaris-generaal van het departement van financiën bericht ontvangen, dat het verbod van handel in obligatiën der 3M% Staatsleening 1942, met ingang van heden is ingetrokken. KINDERBIJSLAGREGELINGEN PUBLIEKRECHTELIJKE LICHAMEN. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat kinderbij- slagregelingën van publiek-rechtelijke lichamen, die voor het jaar 1942 als bijzondere regeling zijn erkend, geen hernieuwde erkenning voor 1943 behoeven. van hedenavond 16.53 uur tot morgenochtend 7.57 uur De maan kwam heden op te 12.45 uur en gaat onder te 21.52 uur. VOETBAL. AFD. LEIDEN VAN DEN N.V.B. Het pro gramma der Zaterdagcompetitie luidt: le klasse: Leiden. 1Noordwijk 2, (Zoeterw. Singel) 31/4 uDevllee; RCL lQuick B. 2, v. Tuyl; 2e kl. A: Rijnsb. B, 2Noordwljk 3, 3 1/4 u., E. J. Hlllebrand; Koudekerk 2RCL 2, 3 1/4 u., Neljenhuys; ASV 1CNV 1. 3 1/4 u., Heverhorn. 2e kl. B: Ter Leede 2Rijnsb. B. 3, 3 1/4 u., v.d. Ven; Quick B 4GWS 2, 3 1/4 u., Arends; 3e kl.: CNV 2—ASV 3, 3 1/4 u.. de Bruyn, Adspir.: Quick B, (a)RCL, 3Yi u., (bijterrein), v.d. Velden; NoordwljkTer Leede, 3 1/4 u.. Neu teboom; Quick Boys (c)Quick (bijterreln). Voor de Zondagcompetitie zijn vastgesteld: le kl. A: Nlc. Boys 1LFC 3. 1 3/4 u., de Groot; Alphen. Boys 1LDWS 2, 2 u.. Akerboom; Roo- denburg 2Meerburg 1, 2 u., Angevaare; Lel- muiden 1UVO 1, 2 u., Speel. le kl. B: ASC 3—VVSB 2, 13/4 u., (Kempen.- str.), Schrama, Foreholte 1Leidsche B. 1. 2 u,, v. Oosten; Meerburg 2Morschkw. 1. 2 u., v.d. Meijden; UVS 4Lugd. 3, 10 u., (gr. bljterr.). A. Hlllebrand. 2e kl. A: Roodenburg 3ASC 4. 12 u.. v.d. Spek, Lugd. 4AZL 1. 11 u., (le terrein), Stavleu. 2e kl. B: DOCOS 3—VVLV 2, 2 u-. v.d. Werf; Beresteyn 1Rouwkoop 2, 2 u., Teske; DSB 1 UVS 5. 11 u.. Boom. 2e kl. C LFC 4—Teylingen 2, 12 u.. Platteel; UVS 6—Kagla 1. 12 u„ (gr. byterr.). v. Goozen; WSB 4:—ASC 5. 12 3/4 u., v.d. Zwet. 3e kl. A: UVO 2—DOCOS 4. 2 u.. Over vliet. Rouwkoop 3—VVLV 3. 12 u. Fllippo. 3e kl. B: TONA 2—ASC 7, 10 u., Franse. 3e kl. C; Meerburg 3—Lugd. 7, 12 u., Valk; ZLC 3ASC 8, 11 u., Dool; Morschkw. 2Rooden burg 5, 12 u.. Sliggers; VVSB 6Foreholte 2, 12 u., (hoofdterr.) Hoogervorst 4e kl.: DOCOS 5—WSB 7. 12 u.. Pont; AZL 3— DSB 3, 11 u.. Dykm&n; Juniores: TONA—AOV 12 u.. v. Duuren; ASC Lugd. 1 xl. (2e terrein), le Maitre; UVS (a) UVS (b), 10 u.. kl. bljterr.); Roodenburg (a) DOCOS. 3 u.. (byterr). Wolvers; Alph. Boys Roodenburg (b) 12 u., Bouwmeester, Adspir A: ASC (a)Roodenburg (b). 11V2 xl, (2e terrein), v.d. Water: ASC (b)Lugd., 10 u., -(2e terrein), v.d. Water: AOV (a)—Roodenburg (a). 10V2 u.. de Vogel: UVS (a)—Rouwkoop. 111/4 u.. (kl. bljterr.) C. Leeuwen: TeylingenAlphen, 12>A u.. v.d Vaik. VVSB—LFC (a). 1 u.. Homan. Adspir. B: Leidsche B.—UVS (b). 11 u.. v. Beelen. Roodenburg (d)Roodenburg (c). l'A u., (bijterreln); Roodënbure (eiASC (c). 12 u.. (bijterreln). v. Roon: VVLVForeholte. 12l/2 u., Hoogduin: UVS (O— Meerburg. 12Vb u., (kl. by- terreln) C v Leeuwen U.V.S.-ELFTALLEN In den wedstrijd tegen U.V.V.. de kampioen van het vorige Jaar en win naar van den Arolbeker, komt U.V.S. volledig uit met doel: van Wgl; achter: Hendriks en Den Daas; midden: Regeer. Brussen en Platteel; voor: Oosterom, van Weerlee. van Wanrooi. P. Kante been en van Polanen. U.V.S. II komt uit met: doel: Breyer; achter: Verboon en v. Berkel; midden: v. Dxiil, Kettenls eö v. d. Rel|den; voor: v. Weizen, Fasel, A. J. Kantebeen Ernst en Brlttljn U.V.S. Ill kmt uit mét" doel: Ramak; achter: J. Onderwater en Blnsbergen: midden: Devllee, van Es en Hofstr. voor: Ouwerker, Harmsen G. v. Bovene Franken en de Boo. HOCKEY. LEIDSCHE MIXED HOCKEY BOND Het pro gramma voor Zondag luidt: Dames: Promotieklasse- RW nLelden I. 2e klasse: Lelden II—HDM II. 4e klasse D: SOS III—Lelden III. Hoeren: promotieklasse: A: H.D.M. II—Leiden 1 2e klasse B: Groen Geel ILelden II; 3e klasse C: LSV ILelden III; 4e klasse D: Lelden IV G.E. I; Noad ILelden V. Afd. Zuid-Holland: le klasse: Lelden VIPTT I. Juniores: Groen Geel (b)Lelden (a); Lelden (t>)HHYC (b). VOOR MISDRIJVEN TIJDENS VERDUISTERING EN PLUNDERING. Steeds weer trachten a-sociale elemen ten van de oorlogsomstandigheden ge bruik te maken voor hun misdadig op treden. Zooals reeds onlangs is hekend ge maakt, is het berechten van dergelijke misdadigers door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsclxe gebied opgedragen aan de Duitsche rechtbanken. Tot voorlichting van de bevolking wijs ik eens en vooral op het volgende: Wie onder gebruikmaking van verduis tering of andere buitengewone oorlogsom standigheden daden van geweld uitvoert of leven en eigendom van anderen schendt begaat een buitengewone laagheid. Hij is iemand, die het volk schaadt, waarvan de gemeenschap ^moet worden bevrijd. Hij behoeft derhalve niet op ver schooning te rekenen. De Duitsche rechtbanken zullen zonder acht te slaan op het verleden van den dader met zware tuchthuisstraffen of met dc doodstraf antwoorden. Wie zich vergrijpt aan het cigendam der bewoners, dat deze hebben achter ge laten b(j de ontrxiiming van bepaalde zones in de gebouwen of op vrijwillig ont ruimd^ stukken grond, wie dus plxmdert, wordt zonder uitzondering met den dood gestraft. De wet kent hiervoor geen andere straf fen. Dc ordelievende bevolking moet weten, dat haar leven en eigendom onder bijzon dere bescherming staat. Wie meent de orde tc kunnen minachten, zij hiermede gewaarschuwd. De Rijkscommissaris voor het bezette Ncderlandsche gebied. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie, DR. DR. WIMMER. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen kantoorstenograaf in de Ned. Taal, 130 lettergr. per minuut, afgenomen door den Alg. Stenografen-Bond, slaagden de dames A. M. Kapteijn, Hoogmade, W. A. J. v. Wijk en de heer W. Lagendijk. Voor machineschrijven diploma B (120 regels per uur): de dames C. Brakel, Hazerswoude, A. Collee, Rijnsburg, E. P. K. Elenbaas. Oegstgeest, M. J. Fassotte, H. de Graaff, J. M. Hoek, Noord- wijk/Zee, E. v. d. Hoeven, R. van Leeuwen, C. C. Nord Thomson, J, Overduin. C. F. Plesman. Noordwijk/Zee. M. Rietbergen, M. I. Tóth, C. J. Vletter en de heeren R. G. Ahlers, G. Beurse, A. v. Duin, Noordwyk/Zee, H. J. Ginjaar, Oegst- geest, M. J. de Jong, Katwijk/Zee. J. Kam- minga, L. D. de Kleer. Noordwyk/Zee, J. L van Leeuwen. Hazerswoude. C. v. d. Marei. Katwijk Zee, G. N. Meurs, W. C. Mulder, C. Noort, Rynsburg, M. Soewarso, Oegstgeest. Idem voor diploma A: mej. E. Stroo, Koude kerk a/d. Rijn. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier MORGEN DAG DER NEDERLANDSCHE POLITIE. Op den „Dag van de Nederlandsche Politie" zal het publiek een bijzondere attractie worden geboden. Sedert eenige jaren maakt de polilie-brand- weer één corps iiit. Het materiaal van de poh- tie-brandweer, dat zeker de toets van de kritiek kan doorstaan, zal dien dag ter bezichtiging van het publiek worden gesteld. Tegen een gift in de bekende roode bus kan een ieder een kijkje nemen in de brandweergarage en zich met eigen oogen overtuigen over welk materi aal de politie-brandweer thans beschikt. Win terhulp hoopt, dat van deze gelegenheid druk wordt gebruik gemaakt. De brandweergarage, welke gevestigd is aan de Langebrug, is opengesteld van 1212.30 urn en van 14.3016.30 uxu\ GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand October zijn gevonden; een zwarte dameshandschoen, 3 portemonnaies met inhoud, een damesparaplule zonder knop, 1 bril doublé. 1 zilveren doosje met inhoud, 2 LIps- sleutels, 1 heeren -stok-tfarapluie, 1 mutsje, (wol), 1 leeren foto-album, 1 linnen taschje, 1 ceintuur, 1 sleutelbos, 1 zilveren broche, .(Zeeuwsch), 1 paar zwarte handmoffen, 1 paar wanten, 1 kinderschoentje, 1 tasch (zeildoek). 1 bos sleutels, 1 zilveren armbandje, 1 gym schoen, 1 kindergril, 1 Lips-sleutel, 1 vulpen houder, 1 werkmanskaart Leiden-Den Haag. 1 dameshandschoen, 1 stuk ketting, 1 Yale-sleu- tel met ketting waaraan medaille Elfstedentocht. Inlichtingen te bekomen en terug te verkrij gen aan het Politie Posthuis aan de Steenstraat op Woensdag- en Zaterdagmiddag tusschen 2 en 4 uur. (Morgen gesloten in verband met den dag der Nederlandsche Politie). De heer E. H. P. C. R. van de Voort alhier slaagde te' Groningen voor het candidaats- examen rechtsgeleerdheid. KORFBAL. NEDERL. KORFBALBOND Het programma voor Zondag luidt: Noord-Holland I: Westerkwar- tierSportlef; Koog ZaandykDED; DVD Swlft; F.Iauw WitArchipel Zuid-Holland L: DKCI1KV; HSV—Het Zuiden; Achilles—Gym nasiasten; Ons EibernestDeetos Zuid-Holland IIA: ReadyDie Haghe; PhoenixVlcus Orlëntls Zuid Holland IIB: Deetos 2Ons Huls; Het Zuiden 2Quick Zuid Holland IHA: De Alge- meëneEmma; Die Haghe 2Velox; ALO—Gym nasiast 1 2 Zuid Holland inB: HKV 2—Fluks 2; OlvmplaanAchilles 3; Algemeene 2Vlcus Orlëntls 2 Gelderland I: EKCASOS; ZKC Wilskracht; VadaHellas Overysel I: AKC Oranje Zwart; DOSGroen Zwart: HKCRlgters- bleek; 't OverschotjeNëas Noord I: Wordt KwiekNlc; LDOHermes; Club BrothersRood Zwart Zuid I: PSV—ONA; Deto—Rood Wit. AFD. LEIDEN VAN DEN N.K.B. Het program ma voor morgen en Zondag luidt: Zaterdagmid dag: Adsplranten le klasse: Vlcxis Orlëntls A Zuiderkwartier A, 4 uxxr; Algemeene AFluks A (2 30 uur) 2e klasse: Vlcus Orlëntls CAlge meene B, 2% uxir; Fluks BZuiderkwartier B, 2y2 uur Zondag: le klasse: Fluks 4Zuider kwartier 2, 2 uur; 2e klasse: Algemeene 4Fluks 5. 10 uur; Fluks 6Vlcus Orlëntls 4, 12 uur. BOKSEN. LEIDSCHE BOKS VEREENIGING D.T.S. Aan de wedstryden van de Haarl. BoksveTeeniglng „De Ring" v erd met gunstig resultaat deelgenomen door 4 leden van D.T.S. Er werd uitstekend party gegeven en de uitslagen waren als volgt: P. Marljt wint op punten van Deljs; H. Colpa wint op pun ten van Wetering; A. Heusden verliest op punten van Bergman; A. Horree verliest door opgeven ln de 2de ronde. By de door de Haagsche BoksvereenIcing DOS "elioudp- wedstrijden won onze stadgenoot T. Snik fDTS) op punten van H Borgo (Ursus. Haag) DTS heeft toestemming ontvangen van den Nederl Lcksbond, afd. Z.-H. tot het organlseerem van bokswedstrijden te Lelden welke waarschüa* HJk zullen plaats vinden op Zaterdag 19 Dec. a». ln de Stadsgehoorzaal.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1