DONDERDAG 12 NOVEMBER 1942 No. 25346 83sfe Jaargang De Duitsche en Italiaansche bezetting van onbezet Frankrijk Nadere uiteenzettingen Luchtaanval op de geallieerde vloot Duitsch Weermachtsbericht Ifaliaansch Weermachtsbericht Verspreide Berichten Verduisteren: BINNENLAND Stijgende opbrengsten van de Winterhulp-inzamelingen Keuringen voor de Waffen-SS en 'het legioen GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Heirny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been, Leiden. Zooals gemeld, zijn Duitsche en Italiaansche troepen gisteren het onbezette Fransche gebied binnengerukt. Gistermorgen plm. 11 uur arriveerde gene- raal-veldmaarschalk von Rundstedt te Vichy om zich naar .maarschalk Pétain te begeven. Het bezoek, tijdens hetwelk de maarschalk, zooals daarna in een officieel Fransch commu niqué werd medegedeeld, een protest naar voren bracht, duurde slechts korten tijd. Om het Hotel du Pare is een bijzonder sterk politiecordon gelegd. De toegang tot de regee- ringsgebouwen wordt streng bewaakt en alleen personen, voorzien van speciale bewijzen, mogen binnen gaan. Voor de Amerikaansche ambas sade is eveneens een sterke politiebewaking op gesteld. De leden der ambassade en de Ame rikaansche journalisten hebben gisteren met een extratrein Vichy verlaten in de richting Pau. De lucht dreunt van het geronk van de vlieg tuigmotoren. De Duitsche weermacht betrekt, evenals de Italiaansche, alleszins grondig, voor posten aan de kust om de Engelsch-Amerikaan- sche voornemens, het Europeesche continent en in het bijzonder Frankrijk opnieuw tot oor- logstooneel te maken, a priori doeltreffend te voorkomen. De Fransche bevolking gedraagt zich rustig en toont zich jegens de Duitsche troepen geenszins onvriendelijk. De brief van den Flihrer aan den maarschalk en zy'n oproep tot het Fransche volk hebben verhelderend ge werkt en hebben de bevolking de noodzakelijk heid van het optreden der spilmogendheden duidelijk gemaakt. Men begrijpt, dat de troepen die dezen grond voor het eerst betreden ter bescherming van de Franschen zelf komen. Fransche politie regelt het verkeer en sluit in de plaatsen, waar de Duitsche troepen door heen trekken de straten voor het verkeer af. (Interinf SLECHTS EEN FORMEEL PROTEST. Naar in de Wilhelmstrasse is .medegedeeld, lieeft het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, tegen het binnenrukken van Duitsche troepen in het niet-bezette Fransche gebied, zich beroepend op de wapenstilstands-overeen komst, geprotesteerd. Anderzijds heeft de Fransche regeering den haar ondergeschikten militairen en politieorga- nen opdracht gegeven geen tegenstand te bie den tegen het binnenrukken der Duitsche troe pen en kalmte en bezonnenheid te bewaren. Dit wordt in Duitsche politieke kringen als een aanwijzing beschouwd, dat het protest van het Fransche staatshoofd slechts formeel is. Van juridisch standpunt uit wordt er om trent het protest van maèrschalk Pétain in de Wilhelmstrasse op gewezen, dat door den over val van Amerikaansche troepen op Fransch ge bied Algerije is immers een integreerend deel van het Fransche moederland de basis, waarop de wapenstilstandsovereenkomst werd gesloten, belangrijk gewijzigd is. daar door den inval der Amerikanen in het Middellandsche- Zeegebied de strategische positie belangrijk is veranderd, hetgeen onmogelijk door de verant woordelijke leiders van de spil over het hoofd kon worden gezien. Onder die omstandigheden zou men in Berlijn de houding van maarschalk Pétain als een zuiver formeele Juridische han deling willen zien. In toonaangevende Duitsche klingen ver klaart men, dat het oprukken van Duitsche troepen in het niet-bezette Frankrijk geen be zetting is,, doch een doortrekken naar de voor ste loopgraven aan het front van de Middel- landsche Zee. Men verwacht, dat Frankrijk in zijn eigen belang voor den maatregel van de spil begrip zal toonen. daar volgens de daar heerschende opvatting Frankrijk er geen belang bij kan hebben, zijn Europeesche gebied op nieuw het tooneel van bloedige gevechten te laten worden, hetgeen niet kon uitblyven, in dien men den Amerikanen of Engelschen zou toestaan, daar voet te krijèen. Verder verklaart men in Berlijn, dat de stap van de spilmogend heden in het algemeene Europeesche belang is. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat het niet, zooals de vijandelijke propaganda beweert een uit Duitsch initiatief voortvloeiende stap is, doch een gemeenschappelijke actie van de spil. (A.N.P.) DE ACTIE DER ITALIANEN. Officieel wordt te Rome bekend gemaakt, dat Italiaansche troepenafdeelingen zonder inciden ten op Corsica zijn geland. Naar het D.N.B. meldt, is van toonaange vende Italiaansche zijde volgende verklaring af gelegd met betrekking tot den tegenwoordigen politieken toestand: I Ei- is van Engelsch-Amerikaansche zijde een aanval gedaan op het Fransche gebied, die in scherpe tegenstelling staat tot de bepalingen van het internationale recht en onder kinder achtige voorwendsels plaats vond. II Deze illegale actie der Angelsaksische mo- geldheden is door haar voorgesteld als het begin van de bevrijding van Europa. De Franschen hebben echter op den Angelsaksischen aanval met militairen tegenstand geantwoord. Chur chill en Roosevelt is daarmede iedere hoop op een propagandistisch succes ontnomen. m. De Fransche tegenstand, hóe belangrijk deze politiek en" psychologisch ook was, kon echter vaji militair standpunt uit om de vol gende twee redenen niet voldoende zijn: le. De bewapening van de Fransche troepen in Noord-Afrika was tegenover een mét de mo dernste wapenen uitgerusten tegenstander on voldoende. 2e. Onder de leidende militaire persoonlijk heden in Noord-Afrika heerschten principieelé' tegenstellingen en verschillen van meening om trent den toestand, waarin zich Frankrijk na den wapenstilstand bevindt. IV De vijandelijke mogendheden hebben langs verschillende wegen door verklaringen en door de boodschap van president Roosevelt haar plan bekend gemaakt na de bezetting van Ma rokko en Algiers ook Tunis te bezetten en van dit steunpunt uit ook Europa aan te vallen. Daarbij stelden zij de volgende drie strategische doelen: a) De onder bevel van generaal Rommel staande troepen van twee kanten aan te vallen. b) Een springplank te vormen voor de inva sie in Europa. c) De doorvaart door de Middellandsche Zee voor de Angelsaksische vloten vrij te maken. V Van al deze genoemde gezichtspunten uit- volgt niet alleen de volle rechtmatigheid, doch ook de absolute en dringende noodzakelijkheid van een Duitsch-Italiaansche reactie met het doel, die strategische punten van het Fransche gebied, die weliswaar op het oogenblik nog niet door den vijand bezet zijn, doch binnen zeer korten tijd hem de mogelijkheid voor nieuwe aanvalsdaden kunnen bieden, thans voor een verderen aanval yan den vijand te beveiligen VI. Onder de tegenwoordige omstandigheden is het vanzelfsprekend nog niet mogelijk de Duitschland strijdt voor Europa Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: In den Westelijken Kaukasus en in dén Tereksector zijn talrijke vijandelijke aanvallen in verbitterde gevechten- afgeslagen en gereed- gehouden vijandelijke troepen door artillerie vuur- verstrooid. In Stalingrad levendige actie van stormtroepen. Aan het Dónfront sloegen Roemeensche troepen vijandelijke aanvallen af. Slagvliegers grepen met succes iri den strijd op den grond in. Hongaarsché troepen verijdelden een vijandelijke poging om de rivier over te steken. In den centralen en den Noordelijken sector worden Duitsche stormtroepoperaties uitgevoerd en eenige vijandelijke aanvallen afgeslagen. Ge- veclitsvliegers en stuka's zetten hun aanvallen op gereedstaande troepen en spoorweginstalla ties voort. Aan het Egyptische front duren de voorge nomen bewegingen der Duitsche en Italiaan sche troepen, die in succesvolle gevechten 12 vijandelijke tanks vernielden, voort. De Brit- sche luchtmacht verloor 4 vliegtuigen. Duitsche en Italiaansche jachtvliegeers schoten in lucht gevechten tegen numeriek sterkere vijandelijke luchtstrijdkrachten tusschen 5 en 10 November 27 vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsch-Italiaansche luchtstrijdkrachten zet ten de bestrijding van de Amerikaansch-Brit- sche lanflingsvloot aan de kust van Noord- Afrika voort. Een vliegkampschip en een groot koopvaardijschip kregen treffers. Gevechtsvlie gers schoten drie vijandelijke jachtvliegtuigen neer. In den nacht van 9 op 10 November deden motortorpedobooten een aanval op het vijande lijke konvooiverkeer aan de Britsche Oostkust. Zij brachten in heftige gevechten tegen Brit sche torpedojagers 4 schepen met een geza- menlijken inhoud van 11.000 ton tot zirïken en bescHadigden 2 schepen en een bewakingsvaar tuig door torpedotreffers. Alle motortorpedo booten zijn teruggekeerd- Een bij het gevecht beschadigde Duitsche motortorpedoboot werd een Duitsche basis binnengesleept. Aan de kust van het bezette gebied het Westen werden 4 Britsche bommenwerpers neergeschoten. In het Noorden van den Atlan- tischen Oceaan plaatste een Duitsche duikboot een torpedotreffer op een Britsch slagschip der Queen-Elizabeth-klasse. Een hevige ontploffing werd waargenomen. Wie geregeld gas- en electrici- teitsverbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. DE STRIJD ROND DE M1DDELL. ZEE Het communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier van heden luidt: .,Om de kust van Zuid-Frankrijk tegen En- gelsch-Amerikaansche ontschepingspogingen te beschermen, zijn gisteren troepen van het vier- ,de leger het niet-bezette Frankrijk binnenge trokken. Na door Nizza te zijn getrokken, be reikten zij de Rhone. De houding der bevolking is rustig. Tezelfder tijd gingen gepantserde af- deelingen, na op Noord- en Zuid-Corsica 'ge lijktijdig twee landingen te hebben ondernomen over tot de bezetting van het eiland. Ook op Corsica bewaart de bevolking de grootste kalmte Aan de grens tusschen Libye en Egypte heeft de vijand hevige aanvallen ondernomen met aanzienlijke gepantserde strijdkrachten. Zware gevechten zijn gaande. Door Duitsche jagers werden vijf vliegtuigen neergeschoten. Afdeelingen Italiaansche vliegtuigen hebben opnieuw met succes vijandelijke vlootstrijd- krachten aan de kust van Fransch Noord- Afrika aangevallen. Een vliegkampschip en twee groote schepen werden door torpedo's getrof fen. Ten noorden van Kaap Bon heeft een on zer verkenningsvliegtuigen in een gevecht met twee jagers er een neergeschoten. In het Oosten der Middellandsche Zee werd een groote Britsche torpedojager door onze tor pedovliegtuigen getroffen, hij werd zinkende gezien. Nachtelijke bomaanvallen zijn gedaan op de vliegvelden op Malta. Twee van onze vliegtui gen zijn niet teruggekeerd van de operaties der afgeloopen twee dagen." verdere ontwikkeling van den Duitsch-Italiaan- schen opmarsch en de daarmede te bereiken doelen aan te geven. Er kan echter geen twijfel bestaan, dat deze actie in 'de eerste plaats daar op gericht is den vijand te verhinderen de drie aangegeven strategische doelen te bereiken. Onder het opschrift ,3escherming voor Europa's kusten" publiceert de „Völkischer Beo- bachter" den oproep van Hitier aan het Fran sche volk. De overval op Fransch Noord-Afrika, zoo schrijft het blad, ligt. op de oude lijn: weer het punt van den geringsten weerstand kie zende hebben Yanlcees en Britten opnieuw Fransch bloed vergoten om een nieuwe voor posten positie tegen het continentale Europa te verwerven, nadat alle vroegere bastions van dezen aard door de wapens der spil uiteenge slagen waren en ook de grootste bloedleveran- cier voor de plutocratische zaak, het bolsje wisme, uit Europa verdreven was. Het blad. wijst er vervolgens op, dat ook de jongste over val der imperialistische mogendheden. Engeland en de Ver. Staten, Europa zelf bedreigt en dat alle Europeesche volken opnieuw gevaar loopen den oorlog, dien Duitschland en Italië met hur. bondgenooten onder de zwaarste offers van het Europeesche vasteland verdrongen, door een achterdeur weer te zien binnenkomen. Het zou volstrekte waanzin geweest zijn, zoo gaat de „Völkische Beobachter" woordelijk verder, de nieuwe aanslagen van de anglo-Amerikaansche vijand in het gebied van de Middellandsche Zee af te wachten. Het onbezette Frankrijk is niet sterk genoeg om de bescherming van zijn landen en rechten tegen een zoo gewetenloo- zen tegenstander alleen te behartigen. Doordat Duitschland en Italië hun sterken arm ter be scherming stellen, verdedigen zij dus niet alleen hun eigen en Europa's zaak, maar ook het door zijn vrienden van gisteren in den steek gelaten en bedrogen Frankrijk. (DN.B.) V FRANSCHE MAATREGELEN. De Fransche ministerraad is gisteravond bij eengekomen. Tevoren had Laval reeds met maarschalk Pétain geconfereerd. Havas-Ofimeldt, dat de Fransche radio een instructie heeft uitgezonden aan de officieren en bemanningen van de koopvaardijschepen die zich op zee bevinden. Hun wordt bevolen, ter stond een Fransche haven aan de Middelland sche Zee of Corsica aan te doen. De Engelsche en Amerikaansche burgers in het totdusver niet bezette gebied zijn geïnte- neerd. De leden der Amerikaansche ambassade en de Engelsche en Amerikaansche journalisten zijn in de richting Pau vertrokken. UIT HET ENGELSCHE PARLEMENT. Lord-kanselier Simon heeft gisteren de rede van den koning bij de sluiting van het Engel sche parlement voorgelezen. Hierin werd o.a. gezegd, dat het het „onveranderlijke besluit" is van het Britsche volk en zijn geallieerden om den oorlog naar vijandelijk gebied over te bren gen Bij de opening van de nieuwe zittingspe riode van het Britsche parlement heeft de ko ning volgens den Britschen berichtendienst verklaard, dat hij met trots keek naar de „in drukwekkende, steeds krachtiger wordender oorlogsinspanningen" van het geheele empire. Verder zeide hij, dat zijn strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht evenals voorheen het hoofd zullen weten te bieden aan de eischen, welke voortvloeien uit de uitbreiding van den £>e maan kwam heden op te 11.53 uur en gaat oorlog. onder te 20.43 uur. Sprekende over den tijd na den oorlog, ver klaarde de koning, dat de verklaring van de vereenigde naties, welke gebaseerd is op de be ginselen van de Atlantic Charta, den grondslag vormt, w.aarop de internationale maatschappe lijke orde na den oorlog zal kunnen worden op gebouwd. Als eerste stap hietvoor heeft de re geering met de geallieerden ruggespraak gehou den om zich voor te bereiden voor de dringen de eischen. Als „eerste zorg voor de regeering" noemde de koning het beschikbaarstellen van middelen voor het behalen van de eindoverwin ning. Hij kondigde een nieuweoorlogswetgeving aan, waarvan de inleiding door de reeds uitge werkte. noodzakelijke maatregelen voor den vredestijd wordt gevormd. De koning sloot zijn rede met de volgende verklaring: „onze vijanden blijven nog machtig en wij kunnen geen gemakkelijke taak verwach ten. Al onze kracht en vastberadenheid zullen wij noodig hebben om de overwinning te be halen." Churchill heeft o.a. verklaard, dat hij aan de sovjet-imie in Juni een schriftelijke verklaring heeft doen toekomen, waarin stond, dat Enge land in 1942 een landing voorbereidde: Een be lofte, dat deze landing zal worden uitgevoerd, kan echter niet gegeven worden. Churchill zeide voort»:- nog, dat hij tijdens zijn bezoek aan Moskou Stalin op de hoogte had ge steld van' de moeilijkheden, welke verbonden waren aan een landing in het Kanaalgebied en van het besluit van Engeland en de Ver. Staten om Noord-Afrika aan te vallen. Stalin achtte dit besluit „onvoldoende". Desondanks, zoo zei de Churchill verder, namen wij afscheid als „goede vrienden". (D.N.B.) MACHTIGING VAN KABINET-SCAVENIUS. De Deensche rijksdag heeft het ministerie- Scavenius de gevraagde machtiging verleend om onmiddellijk bepalingen uit te vaardigen voor de handhaving van rust, orde en veiligheid in het land. (D.N.B.) SARADJOGLOE AAN HET WOORD. De Turksche minister-president Saradjogloe heeft in de nationale vergadering een overzicht gqgeven van den toestand in het binnenlanden van de economische crisis, waarbij hij de oor zaken dezer crisis analyseerde. Hij 'stelde aan de vergadering verscheidene wetgevende maat regelen voor om den toestand- meester te wor den. Tot deze maatregelen behoort een ,.be- staansbelasting" op de sinds 1939 verworven vermogens. Volgens het regeeringsvoorstel zul len Turksche burgers met vaste inkomens, on der wie gepensionneerde ambtenaren, bedien den, werklieden en de arme volksklassen, wel ker aantal geraamd wordt op 1.600.000 door den staat onderhouden worden, die hun brood, sui ker, boter, olie en graan tegen matige prijzen alsmede gratis kleeding wil verstrekken. (D.N.B.) RUSSISCH—AMERIKAANSCH VRIENDSCHAPSCONGRES. Een Russisch-Amerikaansch vriendschapscon gres is, naar de zender van Moskou meldt, op 7 eif 8 November gehouden in de zalen van Ma dison Square Garden te New-York. Er namen 2000 Amerikaansche gedelegeerden aan deel. De vroegere ambassadeur in de sovjet-unie, Davis, leidde het congres, waaraan voorts o.m. werd deelgenomen door vice-president Wallace, den sovjetambassadeur te Washington, Litwinof, den opperbevelhebber van het Amerikaansche .leger, den gouverneur van New York, Lehman, den voorzitter der Amerikaansche vakvereenigingen Green, en den voorzitter der vakvereenigingen van de automobielindustrie, Thomas. Er werden begroetingsboodschappen voorgelezen van Roo sevelt en generaal Eisenhower. Het congres be handelde problemen der Amerikaansch-sovjet- russische samenwerkingen in vrede en in oorlog. Vicepresident Wallace liet het licht vallen op de groote hulp, die de sovjetunie den geallieerden in den oorlog heeft verleend. Vervolgens spra ken o.m. Litwinof, de vroegere Amerikaansche ambassadeur in Moskou, Davis, senator Pepper en Laguardia. Ten slotte, richtte het congres een boodschap tot het Russische volk en tot Stalin. (D.NJB.) DE STRIJD IN EGYPTE. In de stellingen van het Duitsch-Italiaansche pantserleger in Noord-Egypte komen, naar het D.N3. verneemt, voortdurend Italiaansche af deelingen aan, die drie dagen of langer in de laagte van Kattara met succes tegenstand heb ben geboden. Vaak worden deze groepen-frëge- leid door Duitsche afdeelingen, die de Italianen door moedige operaties ontzet en van nieuwe voorraden voorzien hebben. van hedenavond tot morgenochtend 16.54 uur 7.55 uur Een vergelijking tusschen de opbrengsten van de Winterhulp-inzamelingen in .de reeds ver streken periode van 1942 en de overeenkomstige tijdvakken in 1941 leert, dat de steun aan dit sociale werk groeiende is. De algemeene bijdragen beliegen van 1 Juli— 31 October 1941 f. 788.312,69. In dezelfde periode van dit jaar zijn deze tot f. 1.638.942,61 gestegen. Ook de opbrengst van de stvaatcollecte, die steeds een bijzondei- duidelijke barometer is van de stemming ten opzichte van Winterhulp, toont aan, dat de gemeenschapsidee groeit. De eerste straatcollecte van dit jaar heeft volgens de voorloopige telling reeds f. 95.000 opgebracht tegen f. 79.418 in het vorige jaar. De lijstcollecte bracht in Maart v.an dit jaar f 153.877.49 op en in October f.224.006.29. Dit beteekent een verhooging van f. 70.127.80 en in vergelijking met October 1941 een stijging van f. 14.000. Het. S.S.-Ersatzkqmmando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd 'en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen,. dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbatal- jon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 16.11,42, 10.00 uur. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 16.11,42, 16.00 uur, Tilburg. Lange Schijstraat 66 17.11.42, 10.00 uur, Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 17.11.42, 16.00 uur, Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. 18.1142. 10.00 uur, Roermond, N.S.D.AP., Swal- merstraat 61. 18.11.42, 16.00 urn-, Arnhem, Weverstraat 16b. 19.11.42, 10.00 urn-, Deventer, N.S.D.A.P. Park weg 2. 39,11 42, 16.00 uur, Hengelo, Deutsches Haus. 20.11.42, 10.00 uur, Zwolle, hotel Peters, Markt. 20.11.42 16.00 uur. Assen, Frieslandkazerne, Vaart, Zuidzijde. 21.11.42, 10.00 uur. Groningen, Concerthuls, Poe lestraat. 21.11.42, 16.00 uur. Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat, 22.11.42. 10.00 uur, Amsterdam, school, Iepen- weg. 23.11.42, 11.00 uur, Utrecht, Wehrmachtshelm, Mariaplaats. 24.11.42, 10 00 uur. Amersfoort, diestgebouw, Leusderweg. 25.11.42, 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. DE ORGANISATORISCHE OPBOUW DER NEDERLANDSCHE CULTUURKAMER. Na het succes, dat de Nederlandsche Kultuur kamer heeft gehad met de brochure „Wa&rom een Nederlandsche Kultuurkamer", zal binnen kort een nieuw vlugschrift het licht zien over den organisatorisehen opbouw van deze beroeps- standsorganisatie van alle Nederlandsche^ kun stenaars. Deze in schrift uitgegeven redevoering van den president der Nederlandsche Kultuur kamer, jjrof. dr. T. Goedewaagen, verschilt met de éerstè brochure voornamelijk hierin, dat thans uitvoerig wordt ingegaan op den organisatori sehen opbouw van de Nederlandsche Kultuur kamer, hoe de verschillende afdeelingen en gilden werken en hoe het geheel geleid wordt. Door den president wordt uitvoeriger ingegaan op de taak van de leiding, waarbij nog eens dui delijk het verschil wordt aangetoond tusschen het werkgebied van het departement van volks voorlichting en kunsten, waaronder de z.g „kultuurpolitiek" ressorteert en dat der Neder landsche Kultuurkamer, waar voornamelijk de sociale en economische belangen der kunste naars veilig worden gesteld. Het hoofdbureau, zooals dat werkt met. aan den top den algemeen bestuurder en daaronder de afdeelingen alge meene zaken, juridische afdeeling, voorlichting, financiën, ledenregistratie en sociale zaken, vindt eveneens een aparte bespreking, waarop aansluitend de gilden op hun juiste taak naar voren worden gebracht. Hun taak is: de ver tegenwoordiging der kuituurwereld zelf.. Deze tweede brochure is wel zeer belangrijk vanwege de uitvoerige mededeelingen welke worden gedaan over de z.g. gewestelijke bureaux, waarvan op 28 November a.s. het eerste te Gro ningen wordt geopend. Deze bureaux voorzien in de bezwaren van de vroegere wijze van kul- tuurbehartiging, toen zooals eveneens bij vele andere aangelegenheden ook de kunst te veel vanuit den Haag werd geadministreerd. Ieder, die belang stelt in het werk van de Nederlandsche Kultuurkamer, moet zich van den inhoud van deze brochure op de hoogte stellen en vrage deze daartoe aan by de afdee ling voorlichting der Nederlandsche Kultuur kamer, 2e v. d. Boschstraat 44, 's Gravenhage, waar zij gratis verkrijgbaar is. PROF. DR. A. H. BLAAUW OVERLEDEN. Gistermorgen overleed te Oosterbeek op 60- jarigen leeftijd prof. dr. A. H. Blaauw, oud- hoogleeraar in de planten physiologie aan de landbouwhoogeschool te Wageningen. BIJ AANKOOP VAN VLEESCH OOK BEEN. Over de hoeveelheid vleesch, welke men op de daarvoor aangewezen bonnen kan krijgen, heerschte tot dusverre eenige onzekerheid. Het bedrijfschap voor vee en vleesch brengt daarom nogmaals onder de aandacht van het publiek en van de slagers, dat de bonnen van de bon kaart voedingsmiddelen, welke worden aange wezen voor het koopen van vleesch, recht ge ven op het koopen van vleesch mèt been. De slagers moeten per bon, reeht gevende op het koopen van 100 gram vleesch met been, ten minste 75 grani vleesch zonder been verstrek ken. Daarnaast echter heeft het publiek recht op een hoeveelheid heen, al zal het niet moge lijk zijn, steeds per 75 gram vleesch precies 25 gram been te verstrekken. Daar het afleveren van zeer geringe hoeveel heden been practisch niet uitvoerbaar en ook voor den consument van weinig of geen nut is, verdient het aanbeveling, dat de slager een en ander zoo regelt, dat zoo noodig aan den consument eenmaal per 14 dagen of 4 weken, de hoeveelheid been wordt afgeleverd, welke hem toekomt. ARRESTATIES IN VERBAND MET EEN OVERVAL. Eenige maanden geleden drong een drietal mannen op brutale wijze de woning van een fabrikant, in de Koningstraat te Hilversum bin nen. De fabrikant werd overvallen en zijn zuster, die te hulp snelde, werd eveneens mis handeld. Het doel van den overval was een party zoetstoffen terug te halen, welke den fabrikant dien morgen te koop was aangeboden, doch door dezen was vastgehouden om te onder zoeken of de herkomst van de party wel deug delijk was. De mannen slaagden er na den over val in met de partij zoetstoffen te verdwijnen, waarna verder elk spoor ontbrak Thans echter heeft de recherche in verband met deze zaak twee arrestaties verricht. Aangehouden werden de 25-jarige procuratiehouder J. v. d. B. en diens bróer, de 21-jarige vertegenwoordiger E. v. d. B„ beiden uit Weesp. Hoewel de mannen ont kennen iets van den overval te weten, kloppen de signalementen en de roepnamen dei- aan gehoudenen, zoodat zy ter verder onderzoek zyn ingesloten. 17.500 SIGARETTEN GESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Breda een brutale inbraak met diefstal ge pleegd. Onbekenden hebben zich namelijk "door inklimming toegang weten te verschaffen in het magazijn van de tabaksgrossierderij E. op den Haagdyk en daar 17.500 sigaretten en een hoeveelheid shag gestolen. De sigaretten waren verpakt in doosjes van 20 stuks. De inbraak en diefstal zijn Zondagmorgen ontdekt. Direct ls de politie van een en ander op de hoogte ge steld, Men speurt nog naar de daders. SCHIPPERSZOONTJE VERDRONKEN. Het 4-jarig zoontje van den schipper M„ die met zyn vaartuig by den Knollenbrug te Utrecht ligt, is te water geraakt en verdronken. Men vond de klompjes van het kind in het water drijven. Nog geruimen tyd werd gedregd, doch zonder resultaat. VAN EEN MACHINE GEVALLEN. Gistermorgen is in de machineloods der spoor wegen te Groningen de bankwerker H. W. Oos terhuis by het verrichten van wèrkzaamheden van een machine gevallen. Hij is met zware ver wondingen in hopeloozen toestand naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. VROUW VAN DE TRAP GEVALLEN EN OP SLAG GEDOOD. Te 's Hertogenbosch is in haar woning in do St. Chrispijnstraat een vrouw van de trap ge vallen. Het slachtoffer kwam hierbij zoo onge lukkig terecht, dat zij op slag werd gedood. „SOLDAAT OF SLAAF". Prof. Van Genechtcn sprak tc Amsterdam. -Over het thema „Soldaat of Slaaf" heeft prof. di-, R. van Genechten, als vormingsleider der N.S3. in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam gesproken. Spr. wees allereerst op het ontzagwekkende van het huidige wereldgebeuren,om vervolgens terug te grypen naar dé Middelèeuwen, waarin Europa feitelyk nog één geheel vormde. De ont dekking van nieuwe werelddeelen had een ver legging van het zwaartepunt van Europa van het midden naar de randgebieden tot gevolg. Ook de Nederlanders hebben toen de hun ge boden kansen weten te benutten en van dat gene wat onze voorouders bereikten, hebben wij eeuwenlang de voordeelen geplukt. Ten slotte kwam de groote macht in handen van dat land. dat nauwelijks nog een deel van Europa kan worden genoemd: Engeland, dat als een pistool op ons werelddeel is gericht en dat zyn macht wist te handhaven door de toepassing van de oude leuze: verdeel en heersch. Ware het zoo verder gegaan. Europa zou binnen 25 jaar een kolonie van een ander werelddeel zijn geworden, doch ook hier was in den hoogsten nood de redding naby door den man, die in zes jaren tyd het Duitsche volk van een vertrapt tót het sterkste volk van de wereld maakte. Duitschland gaat niet als veroveraar over Europa, maar stelt zich tot taak, de eenheid van Europa tot stand te brengen^ De vraag om eenheid van Europa is geen specifiek Duitsche, maar evenzeer een Neder landsche vraag, want komt deze eenheid niet tot stand, dan zal Duitschland niet bestaan, maar Nederland evenmin. Staande voor de keuze: mede te werken als slaaf of als soldaat, hebben wij, nationalisten, het laatste gekozen: wy willen ons lot met dat van Europa verbinden en offers brengen, want alleen op deze wyze zullen wij in staat zijn, in het nieuwe Europa een waardig deel van het geheel te vormen. Wanneer gy, zoo richtte de spreker zich tot zijn hoorders, werkelijk nationaal-socialisten wilt zijn. moet ge elk oogenblik van den dag bereid zijn om te offeren, om ook de kleine dingen van eiken dag te doen. Anders kunt gy het nieuwe Nederland niet tot stand brengen. Met voorbeelden staafde spreker zyn betoog, dat de groote dingen in de wereld niet door de groote massa tot stand zijn gekomen, maar door de besten, omringd door een kleine schare. HET OETFLDONKSCHE CARNAVAL BESTAAT 60 JAAR. Dit jaar bestaat het Oeteldonksche carnaval, zooals dat te 's-H er togen bosch in normale tijden wordt gevoerd, 60 jaar. Uiteraard kunnen de Bosschenaars een voor den Zuidelyken volksaard zoo belangrijk feit niet ongemerkt voorbii laten gaan en zoo heeft de Bosschenaar H. Westen broek een jubileumsDel geschreven, getiteld: „Een lach en een traan in Oeteldonk", dat thans door een uiteebreide eroeo Bossche spelers en speelsters in studie is genomen. „EEN 81-JARIGE VROUW VRAAGT UW AANDACHT." Hedenavond om 19 uur spreekt Max Blokzijl, vla Hilversum I, in zijn oolitiek weekpraatje over het onderwerp: „Een 81-jarige vrouw vraagt uw aandacht". DE LANDDAG VAN HET STUDENTENFRONT Zaterdag 14 November, zal het studentenfront te Utrecht een landdag organiseeren. Aan de belangrijke middagvergadering, waarop o.a. de leider der N.S.B. zal spreken, zal een marsch door Utrecht vooraf gaan. Het studentenfront wil met dezen marsch aan de buitenwereld toonen, dat een nieuwe jeugd de leiding op de Nederlandsche universiteiten en hoogescholen heeft genomen. BURGEMEESTERS. F. H. M. Schram is met ingang van 16 Nov. tot burgemeester van Reusel benoemd. Verder is H, de Wit, op zijn verzoek, met ingang van 1 December a.s. als burgemeester van Wildervank eervol ontslagen. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Haarlem is overleden, 67 Jaar oud. de heer W. 'R. A Slicher, gep. generaal-majoór der genie, officier in de orde van Oranje- Nassau.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1