nee* nakkertje Regeling voor zelfverzorgers LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 11 November 1942 BINNENLAND De nieuwe boterbon De zeepbonnen AGENDA Eersfe installatie van Jeugdstormen in Duilschland SPORT MN/I [N LETTEREN Kerk- en Schoolnieuws VRAGENRUBRIEK Bij de uitreiking van distributiebescheiden voor de 12de periode, welke gedui^nde het tijd vak van 11 tot en met 31 October j.l. heeft plaats gehad, hebben de plaatselijke distribu tiediensten bepaalde bonnen verwijderd van de levensmiddelenkaarten van personen, die onder de z.g. zelfverzorgers-regeling vallen. Hetzelfde zal, voor zoover noodig, ook bij volgende uit reikingen geschieden. In verband met een en ander volgt onderstaand een overzicht van ge noemde regeling. Onder zelfverzorgers worden verstaan perso nen of gezinnen met eventueel inwonend per soneel, die over voldoende graan, vleesch, aard appelen of melk uit eigen productie of uit die van hun werkgever beschikken en waarvan ten minste één der huisgenooten is aangesloten bij de landbouw-crisis-organisatie. Tot de gezins leden worden in dit verband gerekend inwonen de ouders, grootouders, overgrootouders, kinde ren, kleinkinderen, achterkleinkinderen, broers en zusters van den zelfverzorger of van diens echtgenoote, alsmede pleegkinderen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle personen van een gezin als zelfverzorger be schouwd worden. Slechts wanneer ten genoegen van den provincialen voedselcommissaris aan getoond wordt, dat een gezinslid geregeld op reis is, dan wel recht heeft op extra rantsoe nen wegens bijzonderen arbeid, welke buiten het landbouwbedrijf Verricht wordt, kan dit ge zinslid zich bij uitzondering aan de zelfverzor- gingsregeling onttrekken. Men wordt zelfverzorger voor een periode van een jaar, of, in bepaalde uitzonderingsge vallen, wanneer b.v. niet een voor een Jaar voldoende hoeveelheid vleesch door de huis slachting wordt verkregen, of niet voldoende graan wordt verbouwd, voor een kortere periode ZELFVERZORGING VOOR BROOD. Zelfverzorgers voor brood behouden per per soon, die op 1 November J.l. den leeftijd van 4 Jaar bereikt heeft. 2 kilogram en per persoon beneden dien leeftijd, 1 kilogram tarwe of rogge per week, waar tegenover staat, dat de plaat selijke distributiedienst aan hen geen brood bonnen uitreikt. Daarenboven kunnen zij 25 kg. graan, of wel 15 kg. graan benevens 5 kg. peulvruchten, als telerspremie behouden, waarvoor zij geen bon nen behoeven af te staan. Voor deze laatste hoeveelheden kunnen ook niet-inwonende land arbeiders in aanmerking komen, mits met toe stemming van den plaatselijken bureauhouder van den provincialen voedselcommissaris, ter wijl ook zij daarvoor geen broodbonnen behoe ven in te leveren. Zelfverzorgers voor brood ontvangen geen extra rantsoenen voor bijzonderen arbeid. Slechts voor het geval zij minder dan 1 ha. met graan bebouwen en zij tevens voor brood zelf verzorger zijn, komen zij bij uitzondering in aanmerking voor een extra rantsoen van 250 gram boter per vier weken. Niet-inwonende landarbeiders, die graan, onderscheidenlijk graan en peulvruchten ontvangen, komen even eens niet in aanmerking voor extra rantsoenen wegens bijzonderen arbeid, doch bij uitzondering voor een extra rantsoen boter van 250 gram per vier weken. Telers, die uitsluitend rogge verbouwen, kun nen tot den plaatselijken bureauhouder het ver zoek richten hoogstens twee, in uitzonderings gevallen drie. van hun gezinsleden buiten de zelfverzorgingsregeling voor brood te mogen doen vallen. ZELFVERZORGING VOOR VLEESCH (Huisslachting). Zelfverzorgers voor vleesch behouden per week 750 gram of 375 gram vleesch per per soon, naarmate zij op 1 November j.l. den leef tijd van 4 jaar al dan niet bereikt hebben. De plaatselijke distributiedienst reikt aan hengeen vleeschbonnen uit in het tijdvak, gedurende hetwelk zij als gevolg van de huisslachting over genoemde hoeveelheid vleesch beschikken. Zij zullen geen extra rantsoenen voor bijzon- deren arbeid ontvangen. In tegenstelling met de regeling 1941/'42 zal een eventueele vleeschbonnenschuld niet aan de zelfverzorgers worden kwijtgescholden. ZELFVERZORGING VOOR MELK. Zelfverzorgers voor melk behouden liter melk per dag per persoon. De plaatselijke distri butiediensten reiken aan hen geen mèlkbonnen, onderscheidenlijk taptemelkbonnen uit. Als zelf verzorgers worden aangemerkt zij, die één of meer koeien, dan wel vier of meer geiten hou den. Zij, die slechts één koe of uitsluitend geiten houden, dienen zich, bij droogstaan daarvan, tot den plaatselijken bureauhouder te wenden ter verkrijging van een verklaring, waarop zij by den plaatselijken distributiedienst voor een bepefften tijdsduur rantsoenbonnen voor melk kunnen ontvangen. Niet-inwonend vast personeel van melkvee houders wordt ten deze op dezelfde wijze be handeld als zelfverzorgers voor melk. Zelfverzorgers voor melk ontvangen geen extra rantsoenen voor byzonderen arbeid. Slechts voor het geval zy minder dan 1 ha. cul tuurgrond bezitten en zij tevens uitsluitend voor melk zelfverzorger zijn, komen zy by uit zondering in aanmerking voor het extra rant soen aardappelen. Dit laatste geldt eveneens voor niet-inwohend vast personeel. Niet-inwonende vaste arbeiders dienen zich tot den plaatselijken bureauhouder te wenden ten einde aan te toonen, dat zy landarbeid als hoofdberoep verrichten; hun gezinsleden vallen eveneens onder de zelf- verzorgersregeling voor melk. ZELFVERZORGING VOOR AARDAPPELEN. Als zelfverzorgers voor aardappelen worden aangemerkt zy, die meer dan 5 are kleigTond of meer dan 10 are zandgrond met aardappelen bebouwen. De distributiediensten zullen van deze personen de aardappelkaarten inhouden, zy foyuien 7% kilogram aardappelen per persoon per week behouden. Voor het geval zij wegens bijzondere omstandigheden niet over het nor male aardappelrantsoen beschikken, dienen zy zich met den provincialen voedselcommissaris in verbinding te stellen. Deze zal, indien hem de noodzaak daartoe blykt, een verklaring afgeven, op vertoon waarvan de distributiedienst over gaat tot het afgeven van aardappelkaarten. Be trokkenen dienen vóór den aanvang van een distributieperiode in het bezit te rijn van de bedoelde verklaring, aangezien in dit geval voor gedeelten van 'perioden geen bonnen worden verstrekt. Zelfverzorgers voor aardappelen komen niet in aanmerking voor extra rantsoenen voor by zonderen arbeid. Slechts voor het geval zy min der dan 1 ha. grond bebouwen en zij tevens uitsluitend voor aardappelen zelfverzorgers -zijn, komen zij bij uitzondering in aanmerking voor een extra rantsoen van 250 gram boter per vier weken. 1 Niet-inwonende arbeiders kunnen met toe stemming van den plaatselijken bureauhouder hun aardappelen tot dë bovengenoemde hoe veelheid van 7% kilogram per week betrekken van hun werkgever. De distributiediensten zul len in dit geval ook van deze personen de aard appelkaarten inhouden. Voor het geval zij voor andere artikelen dan aardappelen niet onder de zelfverzorgersregelihg.' vallen, kunnen zij voor byzonderen arbeid een extra rantsoen van 250 gram boter per vier weken ontvangen. VERHUIZING. Wanneer een zelfverzorger voor brood, vleesch en/of aardappelen, verhuist, doch zelfverzorger biyft, dient hy zich tot den plaatseiyken bu reauhouder te wenden, ten einde een vervoer- vergunning te verkrijgen voor de hem toeko mende hoeveelheid graan, vleesch en/of aard appelen. welke Vervoervergunning hy na ge bruik by den plaatseiyken bureauhouder van de plaats van vestiging dient in te leveren. Een zelfverzorger. die verhuist en als gevolg daarvan niet meer aan de zelfver zorging deel- De waarschijnlijk uit de eerste helft der zeventiende eeuw dateerende kerk van Joure, die enkele jaren geleden door brand ernstig werd beschadigd, wordt thans gerestaureerd Schlmmelpenningb-Stuvel-Pax Holl. m Gedurende het tydvak van 12 tot en met 23 November geven de met „boter 57" gemerkte bonnen van de bonkaart voedingsmiddelen elk recht op het koopen' van 125 gram boter. Voorts geven gedurende het tijdvak van 12 November tot en met 10 Januari a.s., derhalve gedurende een periode van 60 dagen, de met „boter 59" gemerkte bonnen van de bovenge noemde kaart elk recht op het koopen van 125 gram boter. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon 59 alleen voorkomt op de bonkaarten welke aan personen beneden den leeftyd van 21 jaar zijn uitgereikt. Tot en met 30 November geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. De met „algemeen 431" gemerkte bon en de met „o eenheidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftyd van acht jaar uit gereikte kaarten, geven recht op hetzy het koopen va'n een stukje van 24% of 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57%; hetzy het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21%; hetzy op het doen wasschen van 5 (vyf) kilo gram droge vuile wasch. De met „algemeen 432" gemerkte bon en de met „o waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftyd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling) of op het doen was schen van 9 (negen) kilogram droge vuile wasch. De met „o toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftyd van twee jaar neemt, dient zich eveneens te wenden tot den plaatseiyken bureauhouder, ten einde van dezen een desbetreffende verklaring te ontvangen, óp vertoon waarvan hij by den distributiedienst van de plaats van vertrek voor het resteerende gedeelte van de loopende distributieperiode rantsoenbonnen kan verkrygen. Deze distribu tiedienst stelt daarbij tevens een aanteekening op de stamkaart, waaruit blijkt, dat de be trokkene geen zelfverzorger meer is en de dis tributiedienst van zijn nieuwe woonplaats hem in den vervolge dus volledige bonkaarten voor voedingsmiddelen kan uitreiken. GEZINSUITBREIDING. Bij gezinsuitbreiding, hetzy door geboorte, hetzij door het opnemen van familieleden, hetzy door het aannemen van inwonend personeel, moet hiervan eveneens aangifte worden ggdaan by den plaatselyken bureauhouder. De betrokkenen vallen dan met ingang van de eerstvolgende distributieperiode onder de zelfverzorgersregeling. Zy ontvangen dus met ingang van die periode geen bonnen meer voor vleesch, aardappelen en/of melk. OVERLIJDEN. In geval van overlijden van een zelfverzorger moet daarvan ten spoedigste aangifte worden gedaan by den plaatselyken bureauhouder. ONTVANGSTBEWIJZEN. De distributiediensten zullen voor de wegens zelf ver zorging ingehouden vleesch-, brood-, melk- en taptemelkbonnen ontvangstbewijzen afgeven. By het inhouden van aardappelkaar ten zal dit niet plaats hebben, aangezien per sonen, die als zelfverzorgers voor aardappelen rijn ingeschreven, nooit aardappelkaarten ont vangen. MIJNWERKERS. Ten slotte wordt er op gewezen, dat mynwer- kers, die zelfverzorger voor een of meer arti kelen zyn, steeds vooi- volledige rantsoenen voor byzonderen arbeid iü aanmerking komen. uitgereikte kaarten, geeft recht op het koopen van 75 gram toiletzeep oude samenstelling. Tevens is de geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bonnen „algemeen 412" en „n eenheidszeep" van de voor wascn- poeder aangewezen bonnen „algemeen 413" en „n waschpoeder" en van de bonnen „n toilet zeep" verlengd tot en met 30 November ajs. Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat na 31 December a.s. aflevering van eenheids zeep, waschpoeder en toiletzeep op de bij de detaillisten ingeleverde bonnen „algemeen 335", „algemeen 336", „algemeen 370", „algemeen 371", „1-zeep", „m eenheidszeep", „m waschpoeder", ,4 toiletzeep" en „m toiletzeep" niet meer geoor loofd zal zyn. REDEN. Hooigracht 80: Leger des Hellsbljeenkomat te 7% uur nam. Donderdag. Rehoboth: Sprekers P. v. d. Woude en A. C. Rijnen. 7% uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 7 November 20 uur tot Zaterdag 14 November 8 uur waarge nomen door de Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek ReUst; Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeèstsche Apotheek. Raadhulspark 8. Tele foon 26274. OPPERBANHEER QUISPEL SPRAK. Op Zondag 8 November zyn in Ratingen by Diisseldorf de eerste Nederlandsche jongens, in Duitschland wonende, tot lid van den Natio- nalen Jeugdstorm geïnstalleerd, meldt de pers dienst van de N.SB. Reeds eenigen tijd geleden was het gewest West-Duitschland van den Jeugdstorm opge richt en nu zijn van 1 tot 14 November een 40 Nederlandsche jongens in de jeugdherberg „Gauleiter Florian" byeen, om daar de eerste beginselen van hetJeugdstormwerk te leeren, waarna zy by gebleken geschiktheid als kader zullen worden ingezet. Aan het einde van de eerste week, die in het teeken van de jongmaatopleiding' heeft gestaan, kwam Zaterdag de stafleider van den Jeugd storm, opperbanheer C. Quispel, aan. Op den Nederlandschen „schaaravond" sprak hy de jongens toe en wees op de belangrijkheid van de gelofte, die zy zouden afleggen. „Het zal voor de meesten van jullie de eerste ernstige gelofte zijn. Wanneer jullie haar naleven zal deze ge lofte richtinggevend zyn voor je verdere leven. Komen jullie haar niet na, dan is dat meineed," Onder groote belangstelling van Duitsche en Nederlandsche rijde vond den volgenden dag de installatie plaats in het stadion van Ratingen. De Hitler-Jugend was met een groote vertegen woordiging en een fanfare-orkest aanwezig. De burgemeester van Ratingen, de Kreisleiter der N.S.D.AP., de Barmführer en de Gebietsmadel- führerin van de H. J. en de heerbanleider der W.A., Damhof, gaven van hun belangstelling biyk. De Duitsche en Nederlandsche vlaggen wa ren geheschen en op het middenterrein wap perde de Jeugdstorm vlag. Na de melding sprak de stafleider een belangwekkende rede uit. „Als Nederlandsche jeugd in Duitschland heb ben jullie een grooten plicht en 'verantwoorde- lykheid. Velé honderden Nederlandsche arbei ders werken op het oogenblik in Duitschland en velen van hen doen den naam van Nederland alles behalve eer aan. Wij, Jeugdstormers, moe ten er daarom voor zorgen, niet met hen over één kam geschoren te worden. Wy moeten het voorbeeld zyn van beleden nationaal-socialisme, van goede Nederlanders, opdat de naam van ons land niet alleen gehandhaafd blijft, maar nog beter wordt. Elke Nederlandsche jongen en ieder Nederlandsch meisje, dat van goeden wil is, zullen wij in onze gelederen opnemen. Het is vandaag "de eerste maal - aldus spr. - dat er in Duitschland een installatie van den Jeugdstorm plaats vindt. Dat is echter niets byzonders. Ja. het is niet meer dan vanzelf sprekend, dat de Jeugdstorm ook de Nederland sche jeugd buiten de landsgrenzen omvat. In Weenen zijn de Europeesche jeugdbewegingen als volkomen gebjkberechtigde jeugdbewegingen in het Europeesche jeugdverbond opgenomen. Ook wy stonden daar als jonge, bewuste natio- naal-socialisten. Onze stryd en ons streven wor den bezield door een onwankelbare trouw aan den Leider en den Hoofdstormer, die twee groote Nederlanders en warme vaderlanders» die ons volk weer krachtig en zelfbewust willen maken, opdat het in Germanje die plaats zal innemen, waar het volgens afkomst en volkskracht recht op heeft! Ons ideaal is geen leege frase. Dit wordt wel bewezen door den inzet van Neder landsche vrywilligers. ook uit den Jeugdstorm, aan het Oostfront. Daar wordt in de voorste linies de wapenbroederschap en kameraadschap geboren, die wy hier in Duitschland in de eerste plaats met onze kameraden uit de H. J. beleven en die wy ook in Nederland voortdurend beleven met- de Duitsche jongens en meisjes." Hierna ging de stafleider over tot het afne men van de gelofte. Vervolgens reikte opperbanheer Quispel aan den gewestleider van West-Duitschland, opper - hopman H. E. R. H. Kommer, een eigen ven- delvlag uit. Na het zingen van de nationale liederen werd de middag besloten met een marsch door Ra tingen. VERGADERING VAN „VOLKSONDERWIJS". De vereeniging „Volksonderwijs" hield haar jaarvergadering in het Muziek-Lyceum te Am sterdam. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren mr. K. Bylsma te Franeker en ds. G. Westmyse te Rotterdam, werden herkozen. Eveneens herkozen werden de heeren mr. A. de Roos tot lid van de commissie van beroep, Klaas de Vries, tot lid van de commissie van beheer van het „fonds tot steun", en M. van Beek. tot lid van de filmcommissie De heer R. H. v. d. Heide te Amsterdam werd benoemd tot lid van de financieele commissie. De rekeningen en verantwoordingen over 1941 werden goedgekeurd; de begrooting voor 1943 werd in den door het hoofdbestuur voorgestelden vorm met algemeene stemmen aanvaard. De vergadering machtigde het hoofdbestuur op de ongewyzigde statuten opnieuw goedkeu ring aan te vragen teneinde den duur van den termyn, waarvoor de vereeniging rechtspersoon lijkheid bezit, te verlengen. De heer P. M. Beyen te 'sGravenhage bracht verslag hit over de gehouden Volksonderwys- zangdagen en stippelde de plannen op dit ge bied voor het volgende jaar uit. Ten slotte hield het hoofdbestuurslid de heer R. van Gaasbeek, oud-Inspecteur van het lager onderwys, een inleiding over de Jongste leer- plichtwyziging en leertydverlenging, die met zeer groote belangstelling gevolgd werd en aan leiding gaf tot het stellen van verschillende vragen. By de beantwoording van deze vragen was het den inleider mogelyk op enkele onder- deelen dieper in te gaan. HET OVERMAKEN VAN GELD DOOR NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De centrale persdienst van het Nederlandsohe Arbeidsfront schrijft ons: Helaas komt het nog al eens voor, dat vrou wen van in het buitenland werkzame arbeiders niet regelmatig of heelemaal geen geld overge stuurd krijgen. In deze gevallen wordt door het gemeentelijke bureau voor sociale zaken te Amsterdam steun in natura verstrekt. Deze maatregel is echter niet gewenscht en bovendien overbodig, daar iedere in Duitschland werkzame arbeider, die zyn onderhoudsverplichtingen niet nakomt, by gerechtelyk vonnis tot nakoming van zyn verplichtingen kan worden gedwongen. Op aandringen van het Nederlandsche Ar beidsfront zal in deze gevallen thans een andere weg bewandeld worden. Vrouwen, wier echtge- nooten niet aan hun verplichtingen voldoen, wordt aangeraden zich met het Nederlandsche Arbeidsfront in verbinding te stellen. Het Ar beidsfront zal dan trachten langs minnelyken weg den man tot naleving zyner verplichtingen te brengen. Lukt dit binnen zes wekeirniet, dan wordt door het gemeenteiyk bureau voor sociale zaken een vonnis aangevraagd. Hangende de maatregelen van het Arbeidsfront en de proce dure zal aan de betreffende vrouwen steun in contanten als voorschot worden verstrekt. Vrouwen, die in bovenbedoelden toestand ver- keeren wordt dus dringend aangeraden zich ten spoedigste met het Nederlandsche Arbeidsfront in verbinding te stellen, daar zy, wanneer zy zulks nalaten, slechts steun in natura zullen blijven ontvangen. VOETBAL. AFD. LEIDEN VAN DEN N.V.B. De uitslagen van Zaterdag zijn: 2e kl. A: Noord wijk 3Quick Boys 3, Noord- wijk niet opgekomen. De uitslagen van Zondag zyn: le kl. B: WSB 2—Foreholte 1, 9—1. 2e kl. A: Alphen 4ASC 4, 1—10; Alph. Boys 2 Roodenburg 3. 11. 2e kl. C: LFC 4ZLC 2. 3—3. 3e kl. B: LFC 5—ASC 7, 4^-7; WSB 5Kagia 2 gp. 3e kl. C: Foreholte 2Lugd. 7. 112. 4e kl.: WSB 7—AZL 3. 44. Adsplranten A: LFC (a)Teyllngen 02. Adspir. B: ForeholteRoodenburg (e), 110. BRIDGE. VIERTALLENCOMPETITIE „DE SLEUTELS" De helft van de viertallencompetitie van „De Sleutels" ls thans achter den rug. Alle teams hebben nu zeven wedstrijden gespeeld en dezelf de serie ontmoetingen wotdt thans nog eens her haald. Aanvankelijk was meegedeeld dat het tweede deel van het programma ln omgekeerde volgorde zal worden afgewerkt, doch hiertegen zyn zooveel bezwaren gerezen dat de wedstrijd commissie ons verzoekt bekend te maken dat deze wijziging niet doorgaat en er dus verder volgens het oorspronkelijke programma zal wor den gespeeld. De uitslagen van gisteren zynr' Hoofdklasse: teanr Van Weizen wint van team. Thoolen met 8 m.p.; team Laken wint van team Van der Staay met 6 m.p.; team Van Helvert wint van team Prins met 34 m.p.; team Verboog Sr. wint van team Van Wlngen met 24 m.p.; Een inhaalwedstrijd tusschen team Van Weizen en team Verboog Sr. heeft een geiyk spel tot uitslag gehad (2 m.p. fën gunste van team Van Wei- zen). De stand ls: 1. team Van Weizen 13 wedstrijd- punten; 2. team Verboog Sr. 11 p.; 3. team Van Helvert 10 p.; 4. team Laken 10 p.; 5. team Thoolen 5 p.: 6. team Van Wlngen 4 p.; 7. team Prins 3 p.: 8. team v.d. Staay 0 p. Eerste klasse A: team Wijnnobeï wint van team Slem Lie met 21 m.p.; team Van Noort wint van -team Pielanen met 17 m.p.; team Van .Aiphen wint van team Pamontjak met 21 m.p.: team Wakka wint van team Van Doorn met 18 m.p. De stand ls: 1. team Wakka 12 p.; 2. team wynnobel 10 p.; 3. team Pamontjak 8 p.; 4. team Slem Lie 8 p.; 6. team Van Alphen 8 p.; 6. team Van Noort 6 p.; 7. team Van Doorn 4 p.; 8 team Pleianen 0 p. Eerste klasse B: team Rijnhende wint van team De Graaf met 22 m.p.; team Slcbos whit van team Leujes met 9 m.p.: team Staal wint van team Von Luvken met 30 m.p.; team Bleuzé wint van team Smlttenaar met 6 m.p. De stand Is: 1. team Staal 12 p.: 2. team Sle- bos 10 p.; 3. team De Graaf 9 p.: 4. team Bleuzé 9 p.: 5. team Smlttenaar 6 p.; 6. team Rijnbende 5 p.: 7. team Van Luvken 3 p.: 8. team Leujes 2 punten. Tweede klasse: team Key wint van team Doyinp met 22 m.p.: team Zandbergen wint'van team Van den Heuvel met 8 m.p.; team Been wint van team mevr. Slebos met 36 m.p.; team Van Bprge Henegouwen wint van team Bennema met 44 m.p. De stand Is: 1. team Been 12 p.; 2. team Van Berge Henegouwen 11 p.: 3. team mevr. Slebos 10 p.: 4. team Zandbergen 10 p.: 5. team Key 6 p.; 6. team v.d. Heuvel 5 p.: 7. team Doylng 2 p.: 8. team Eennema 0 punten. WATERPOLO. L.Z.C. IDE ZIJL I Hedenavond om acht uur wordt voor de wintercompetitie in de ..Overdekte" gespeeld de wedstrijd L.Z.C. IDe zyi I. DAMMEN. A.D.C.H.D.C. AD.C. speelde gisteren haar 2en nederlaagwedstrijd tegen haar plaatsgenoote H.D.C. uit den Hoorn. A.D C. had niet veel moeite met haar en won derhalve met 137. Zaterdag ontvangt A.D.O. het Leldsche D.C.L. NIEUWE UITGAVEN. Boek over voeding ln oorlogstijd. Met het doel, om ln eenlgszins beknopten vorm een overzicht te geven van de mogeiykheden van voeding ln oorlogstyd, waarby de surrogaten zulk een belangryke rol spelen, stelden P. G. Kuyk en K. Schots een boek samen, getiteld ..Het boek der voedings- en genotmiddelen en der surrogaten ln oorlogstyd", dat dezer dagen bij het Algemeen Publlclteltskantoor te Amsterdam het licht zag. PREDIKBEURTEN. LISSE Oud Geref. Gem.: Donderdagnam. 7 3/4 uur, leesdienst. WADDINXVEEN Oud Geref. Gem.: Donder- dagvoorm. 9% en n.m. 3 uur. (Dankdag gewas), ds v.d. Kraats. Mej. E. J te L. Het gebruik van groote noeveelhedeli beukenootjes wordt in verband met eenlge voorgekomen gevallen van vergifti ging ontraden. GIFT VOOR DE WINTERHULP. Dë stichting Winterhulp deelt mede van de „Amilco", melkbedrijf te Rotterdam, een bedrag van 50.000 gulden te hebben ontvangen. BESCHUITBOLLEN UITSLUITEND VERKRIJGBAAR OP BESCHUITBONNEN. Aangezien er misverstand blykt te bestaan, ot beschuitbollen ook verkrygbaar zpjn op de brood- en bloembonnen, wordt er van de zyde van het Departement van Landbouw en Vis- schery de aandacht op gevestigd, dat beschuit- bollen niet op de genoemde bonnen, doch uit sluitend op beschuitbonnen verkrygbaar zyn. VERSPREIDE BERICHTEN. J. de Boer Is met ingang van 1.5 November opnieuw tot burgemeester van Assendelft en G. D. Rehorst opnieutt tot burgemeester van Cal- lantsoog benoemd. 2-1 Van de zeer oude typische houten watermolens .tjeskers" genaamd, in den Noord Westhoek van Overijsel is nog slechts een enkel exemplaar overge bleven, dat dezer dagen tengevolge van een storm zijn wieken verloor De molenmaker kwam er aan te pas, om de reparatiewerkzaamheden ter plaatse uit te voeren VNP-v. Buiten-Pax Holland m Terwijl de laatste Stuka-bommen tot ontploffing komen begint de Duitsche infanterie den aanval, welke over rompelend moet zijn voordat de vijand tot bezinning kan komen PK Ebert-O H-P H m Het Inwonertal van Enkhuizen werd dezer dagen door de geboorte van Pieter Willem Zwier weer op 10DG0 gebracht. - De 10.000ste Enkhuizenaar met drie broertjes, die danig in hun schik zijn met deze gebeurtenis Polygoon-Zeijlemaker-Pax Holland m De U-boot is op haar steunpunt aan de Atlantische kust teruggekeerd. Dadelijk is de post uit het vaderland voor de bemanning aan boord gebracht en van de inhoud der brieven wordt ter plaatse gretig kennis genomen PR Schlemmer-Atl-H-P H m

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2