83sie Jaargang WOENSDAG 11 NOVEMBER 1942 No. 25345 De strijd in Fransch Noord-Afrika Duitsche troepen bezetten Fransche Middellandsqhe Zeekust Inschrijving op de nieuwe staatsleening een succes Oran bezet Roosevelt over de actie in Afrika De strijd in N.-Egypte Verspreide Berichten Succes ter zee aan de Afrikaanstiie kust Duifsch Weermachtsberidit Brief van den Führer aan Pétain Tegen speculatie in aandeelen desnoods nieuwe maatregelen Bezuiniging is onvermijdelijk Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny, Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst, Lelden. Fl.verv.: K. Been. Lelden. De situatie in Noord-Afrika blijft over het ge heel nog wat onoverzichtelijk. Bij Port Lyautev en Casablanca wordt hevig gestreden. Volgend officieel bericht werd door Vichy uitgegeven: Maandagavond heeft de residentgeneraal be vestigd, dat noch in Agadir noch in Mogador landingen zijn gedaan. Casablanca: van 9 tot 20 uur ls een vijande lijke colonne, die uit de richting Fedala kwam, door hevig artillerievuur opgehouden. De ver dediging werd versterkt door het middelzware geschut van de „Jean Bart". Op dat oogenblik kruisten op zee drie torpedobooten en vijf transportschepen. Oran: Dinsdagochtend ziet de toestand er als volgt uit: drie kustbatterijen zijn in actie, Ie haven is vrijwillig versperd. In het Zuiden is de stad vrij van den vijand. Later op den dag zijn de Amerikanen echter Oran binnengerukt en is de stad in bezit ge nomen. 20 Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen zijn neergeschoten. Ook Tunis, dat klaarblijkelijk sedert vanoch tend vroeg door Amerikaansche troepen wordt aangevallen, biedt tegenstand. BOODSCHAP VAN PÉTAIN AAN MOEDERLAND EN IMPERIUM. De chef van den staf, maarschalk Pétain, heeft tot de Franschen van het moederland en van het imperium een boodschap gericht, waar in hij hen opwekt, de gebeurtenissen met de grootste kalmte af te wachten. Voorts deelt Pétain mede, dat hij het opperbevel van de Fransche strijdkrachten, In afwezigheid van admiraal Darlan, op zich genomen heeft. „Franschen van het moederland en van het imperium", zoo sluit de boodschap van Pétain, „blijft vertrouwen op uw maarschalk, die slechts aan Frankrijk denkt". (D.N.B.). DIT JAAR GEEN TWEEDE FRONT IN EUROPA. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Washing ton meldt, heeft president Roosevelt gisteren nog verklaard, dat de bijzonderheden van het offen sief in Afrika in Juli waren uitgewerkt. De plannen voor de actie waren tusschen hem en Churchill ongeveer twee weken na Pearl Har bour besproken, toen Churchill zich in de Ver. Staten bevond. Tijdens het bezoek van Chur chill aan Moskou is het offensief ook met Stalin besproken. Roosevelt gaf weliswaar als zijn meening te kennen, dat het offensief blijkbaar goede vorde ringen maakt, maar waarschuwde toch voor on gerechtvaardigd optimisme en pessimisme. Men heeft echter moeten inzien, dat het oprichten van een tweede front in Europa vóór het volgend jaar niet uitvoerbaar is. Met Churchill en den gecombineerden generalen staf is de mogelijk heid besproken van een uitgebreide frontalen aanval over het Kanaal in verband met de kwestie der toereikende verzorging en aanvoer van troepen, munitie, schepen en andere hulp middelen. Hoe nauwkeuriger men zich met deze kwestie bezig hield, des te duidelijker werd het, dat een dergelijk offensief niet in het jaar 1942 zou kunnen worden gevoerd. Vervolgens bestempelde Roosevelt het offen sief in Noord-Afrika als „tweede front" Om trent het bezoek, Jat Molotof destijds aan Amerika gebracht heeft, zeide Roosevelt: men kan aannemen, dat de bondgenooten in zake de besluiten en acties om advies gevraagd zijn. Voorts verklaarde Roosevelt, nog geen antwoord ontvangen te hebben, voor zoover hij wist, op zijn boodschap in zake een doortocht van Ame rikaansche troepen door het gebied van Tunis. Ook over Darlan zeide hij geen berichten ont vangen te hebben. (D.NJB.). REDE VAN CHURCHILL. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill aan den jaarlijkschen maaltijd van den lord-mayor van Londen met betrekking tot de operaties der Vereenigde Staten ln Noord- Afrika verklaard, dat Roosevelt „auctor intellec tualis van deze onderneming" ls. Hijzelf zijn „actieve en ijverige plaatsvervanger". Overigens, zoo zeide Churchill, heeft Groöt Brittannlë geen plannen tot het verwerven van gebied, noch in Noord-Afrika noch ergens anders ter wereld. De Engelschen willen echter houden wat hun toebehoort. (D.N.B.). Volgens door het opperbevel van de Duitsche weermacht ontvangen berichten uit Noord Egypte kon de achtervolgende vijand in zware gevechten door de Dultsch—Italiaansche achter hoeden tot staan worden gebracht Het ls den Britten dus niet gelukt de spiltroepen te belet ten zich van den vijand los te maken en zich opnieuw te nestelen. De vele wolkbreuken der laatste dagen hebben de reorganisatie van de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten vergemak kelijkt. Daarentegen werden de Britten door deze wolkbreuken gedwongen hun tanks en zware wapens op vasten grond, dus op den kust weg, te concentreeren. In dit betrekkelijk smalle gebied rukte de vijand naar het Westen op. Daarna moest hij. als gevolg van het taaie verzet van de Duitsche achterhoeden, zijn aanvalswig-uitbreiden tot de zee en ln het Zuiden tot aap de bergterrassen in het binnenland der woestijn. Op de modde rige woestijnwegen bleven echter de tanks kanonnen steken, zoodat alle omtrekkende be wegingen vergeefsch bleven. Waar de Britten de Duitsche bewaking bereikten, werden zij door een zwaar artillerievuur onthaald. Zoo kon de vijand noch de beschermende Duitsch-Italiaan sche formaties van haar verbindingen met de hoofdstrijdkrachten afsnijden, noch deze achter hoeden overwinnen Tijdens de gevechten bij Mersa Matroe kon een Duitsche gevechtsgroep een draadlooze verbinding tot stand brengen met een afgesneden Italiaansche formatie, welke gebrek aan benzine dreigde te krijgen. Hierop rukte de commandant van de Duitsche for matie onmiddellijk in de aangegeven richting op, drong in de Britsche grendelstelling, binnen en verbrak den onmsingelingsring Nog voordat de vijand tot een tegenaanval kon overgaan, waren de Italiaansche voertuigen reeds naar de Duitsche stellingen onderweg. Daar kwamen zij des nachts zoo tijdig aan, dat zij nog aan de succesvolle achterhoedegevechten van den tien den November konden deelnemen. HET VRIEST AAN HET OOSTELIJKE FRONT. Aan het Oostelijke front ls, naar het D.N.B. verneemt, de vorst ingetreden. Terwijl ln den Kaukasus de temperatuur met vijf graden onder nul nog betrekkelijk mild is. neemt de koude naar het Noorden aanzienlijk toe. Hier geeft de thermometer een stand aan van 12 graden onder nul. De Don en de Wolga voeren in den bovenloop reeds drijfijs mede. Kleinere rivie ren en beken zijn reeds dichtgevroren. Wanneer deze temperaturen voortduren, zullen de moeras sige gebieden in den Noordelijken sector spoedig door infanterie en artillerie te gebruiken zijn. (DJsTH.) DE NIEUWE DEENSCHE REGEERING. De nieuwe Deensche régeering zal het volgens een verklaring als de belangrijkste taak van haar buitenlandsche politiek beschouwen voor ver sterking en bevestiging van de goede buurbe- trekkingen tusschen Denemarken en Duitsch- land te werken. Zij betoogt, dat zij zich ln het besef der Europeesche lotsgemeenschap bewust is van de verantwoordelijkheid, die Denemarken voor den opbouw van het nieuwe Europa draagt. (D.N.B.). EXTRA KERSTRANTSOENEN IN DUITSCHLAND. Naar ln de Duitsche staatscourant officieel wordt medegedeeld, zullen in Duitschland met Kerstmis, behalve de gewone levensmiddelen rantsoenen, extra rantsoenen verstrekt worden. Gewone verbruikers krijgen een pond tarwe meel, 200 gram vleesch, een kwart pond boter, 62.5 gram kaas, een half pond suiker, elk een kwart pond peulvruchten en suikerwaren, als mede vijftig gram koffieboonen en een halve flesch brandewijn. Kinderen en jeugdige personen ontvangen, omdat zij geen koffie en brandewijn krijgen, een half pond suikerwaren. Duitschland strijdt voor Europa Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Bij plaatselijke gevechtshandelingen in het gebergte tusschen Noworossijsk. en Toeapse, werden enkele hoogten veroverd en op verschei dene plaatsen vijandelijke aanvallen afgeslagen. In den Tereksector beïnvloedden bijzonder moeilijke weer- en terreinomstandigheden de aanvalsgevechten van de Duitsche en Roemeen- sche troepen. In weerwil van krachtige tegen aanvallen werden in hevige gevechten vorderin gen gemaakt. Ten Noord-Oosten van Mosdok werd in een hevigen sneeuwstorm een cavale rieregiment der bolsjewisten en een andere vijandelijke strijdgroep in een eigen aanval uit eengeslagen In Stalingrad activiteit van stoottroepen. Aan het Donfront sloegen Roemeensche troe pen den aanvallenden vijand m een tegenaan val terug. Stoottroepen vernietigden ten Noord westen van Woronesj een aantal vijandelijke kazematten met de bezettingen. In den centralen en den Noordelijken sector van het front zetten sterke formaties gevechts vliegtuigen in geconcentreerde aanvallen den strijd fegen het vijandelijke ravitailleeringsver- keer voort. Volle stations werden vernield, ver scheidene treinen en opslagplaatsen van levens middelen getroffen. Des nachts wierpen gèvechtsvliegers installa ties van het station Toropez in brand. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Itallaan- sche troepen zich verder naar het Westen ver plaatst. De achtervolgende vijand werd in he vige achterhoedegevechten opgehouden. Duit sche Jachtvliegtuigen schoten vijf Britsche ja gers neer. Eskaders gevechtsvliegtuigen en duikbooten hebben bij de aanvallen overdag en des nachts, die zich over een grootcn afstand uitstrekten, op de Amerikaansch-Britsche vlootslrljdlo-achtcn en transportschepen voor de Fransche Noord-Afrikaansehe kust nieu we successen behaald. Gevechtsvlieg«rs wier pen een kruiser in brand en beschadigden een anderen kruiser door bomtreffers. Boven dien werden acht groote koopvaardijschepen, waaronder een passagiersschip van 19.000 b.r. ,t en een transportschip van 10.000 b.r.t. ver scheidene malen zwaar getroffen. Duikbooten brachten een groot troepentransportsehip van 14.000 b.r.t. tot zinken, beschadigden een troepentransportschip van 18.000 b.r.t. door twee torpedotrcffers en vernietigden een kor vet. In een nachtelijken aanval op een be schermde formatie kruisers werden twee vij andelijke oorlogsschepen getorpedeerd, waar van cr een ln de lucht vloog, terwijl de on dergang van het andere schip door de sterke rookontwikkeling niet kon worden waarge nomen. Britsche bommenwerpers wierpen ln den af- geloopen nacht brand- en brisantbommen op enkele plaatsen in Noord- en Noordwest- Duitschland. De bevolking leed geringe verlie zen. Bij deze aanvallen en bij aanvallen over dag op de kust van de bezette gebieden ln het Westen, verloor de vijand twintig vliegtuigen, waaronder ook verscheidene viermotorige bom menwerpers. Batterijen vèrdragend geschut van de Duit sche marine en het leger beschoten Dover. Fol kestone. vijandelijke batterij stellingen aan de Kanaalkust en doelen in het Kanaal. Wie geregeld gas- en electricï- teitsverbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. Bovendien worden aan alle verbruikers vier tot zes eieren als buitengewoon rantsoen ver strekt. Arbeiders, die zwaar en zeer zwaar werk verrichten, ontvangen bovendien nog buiten gewone rantsoenen wijn en brandewijn, (D.N.B.) De uitgifte van de nieuwe 316 pCt, staats leening 1942, waarop gisteren ten bedrage van f. 600 millioen de inschrijving open stond, is een groot succes geworden, aldus was de ver heugende mededeeling van den secretaris-ge neraal van het Departement van Financiën, mr. M. M. Rost van Tonningen, op de vraag, die een redacteur van het A.NP. hem in ver band met den uitslag van de emissie heden morgen voorlegde. Van het totale bedrag ad f. 1 milliard was f 440 millioen bij Rijksfondsen en -instellin gen geplaatst. Op het overblijvende bedrag van f. 600 mil lioen stond de vrije inschrijving open. Hierop werd ingeschreven voor een bedrag van f. 850 f. 860 millioen. Mr. Rost van Tonningen noemde dit een heel mooi resultaat, vooral omdat het publiek hier nogal snel reageert op bepaalde gebeurte nissen. Het is dubbel bevredigend, dat het pu bliek desalniettemin dezen keer het hoofd koel heeft gehouden en dusdanig heeft ingeschreven, dat aan de gestelde verwachtingen volkomen is voldaan. De uitslag bewijst, dat van alle be trokken zijden voor ongeveer de vereischte por tie is Ingeschreven. Er is dus aan geen enkele categorie van inschrijvers een verwijt te ma ken. Omtrent de toewijzing kon nog geen nauw keurige mededeeling worden gedaan al mag men aannemen, dat. deze zooveel mogelijk pondspondsgewijs zal plaats hebben. Met vreugde constateerde mr. Rost van Ton ningen dat het publiek door op een dergelijke wijze in te schrijven zichzelf helpt en den Staat, want door de opbrengst van deze leening en door de zeer sterk gestegen Staatsontvangsten wordt het overgroote gedeelte van de uitgaven Van den Staat voor ongeveer een jaar gedekt, zoowel wat de gewone als de buitengewone uit gaven betreft. Door deze leening wordt de verhouding van óe geconsolideerde tot de vlottende schuld in Nederland beduidend gunstiger dan in de meeste oorlogvoerende landen. Dit is op zichzelf toe te juichen, omdat de Nederlandsche Staat daar door een adempauze heeft gekregen, m.a.w. dat hij veel onafhankelijker van de credietmarkt is geworden. x De secretaris-generaal waarschuwde het pu bliek niet aan inblazingen gevolg te geven, die het publiek zelf schade zouden kunnen berok kenen. Degenen, die in 't verleden hebben in geschreven op de Staatsleeningen en de toe gewezen stukken toen hebben behouden, zijn daarbij goed gevaren. Hij wees er op. dat de vijandelijke propaganda in de geallieerde landen, die zelf op zeer weinig schoone resultaten kun nen bogen wat de oorlogsfinanciering betreft, er alle belang bij heeft om de consolidatie van de Nederlandsche Staatsfinanciën te vermin deren. Enkele van de inschrijvers van de vorige 3 Staatsleening hebben zich laten verleiden om de hun toegewezen stukken tegen een koers lager dan den emissiekoers te verkoopen. Later zagen zij de leening tot enkele punten boven den emissiekoers stijgen. Zij konden het dus betreu ren. dat zij zich hadden laten verleiden tot on- tijdtgen verkoop. De belegging in Staatspapieren, aldus de secretaris-genersal. waarborgt een vaste rente van 2*6 pet., terwijl de aandeelen door de nieuw ingevoerde belastingen bij de tegenwoordige koersen een rendement bieden, dat veelal lager, in verschillende gevallen zelfs belangrijk lager Is dan dat op Staatsfondsen. Tegen ondoordachte koersstijgingen van aan deelen zullen aldus de secretaris-generaal zoo noodig nieuwe rigoureuze maatregelen wor den genomen o.a. verlaging van de grens van f. 100,000.als nieuw aangekocht bedrag van aandeelen In den loop van dit jaar. De aandee len kunnen worden gevorderd en ten detrimente van de bezitters tegen de laagste koersen van dit jaar verkocht. De Nederlandsche Bank zal er toe overgaan om steekproefsgewijze opsporingen te doen van personen, die denken zich aan den aanmeldings plicht te onttrekken, waarbij hier gewezen wordt op de geldboete van onbegrensde hoogte, die kan worden opgelegd bij ontduiking van de voor schriften. Het nemen van dergelijke maatregelen geschiedt uitsluitend ten behoeve van den klei nen belegger, die hierdoor gevrijwaard wordt tegen aankoopen van aandeelen op een te hoog niveau, hetgeen latei ernstige verliezen voor hen zou kunnen meebrengen. De Führer heeft aan het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, den volgenden brief ge schreven, die vanochtend vroeg door den Fran schen omroep gepubliceerd is: Mijnheer de maarschalk. Sedert den dag. dat het lot mij riep, om mijn volk te lelden, heb lk er eerlijk naar gestreefd een betere verstandhou ding met Frankrijk tot stand te brengen, zelfs onder groote opofferingen van den kant* van Duitschland. Als deze pogingen vruchteloos ble ven, was dat niet mijn schuld. De oorlogsver klaringen, die op 3 September 1939 door Enge land en Frankrijk aan Duitschlard werden ge zonden. hebben mij en het Duitsche volk te dieper getroffen, omdat Engeland, noch Frank rijk hiervoor een motief had. dat ook maar eenigszins gerechtvaardigd was. De snelle en voor Frankrijk ongelukkig verloopen veldtocht ontnam mij echter niet de gedachte, de tot standbrenging van een betere Europeesche soli dariteit althans voor de toekomst nog open te laten. In dezen geest heb ik niets in de wapenstil standsvoorwaarden ingevoegd, wat met het in de. preambule aangekondigde oogmerk in strijd zou zijn of in haar geest niet onvoorwaardelijk noodzakelijk zou zijn. Het Duitsche rijk heeft dan ook van de toenmalige zwakheid van Frankrijk geen gebruik gemaakt om tot afper sing over te gaan, maar slechts geëischt, wat een overwinnaar in een dergelijk geval gedwon gen is te eischen, nl.l de beveiliging van het succes, dat ls de waarborg, dat de wapenstil stand niet een voorbijgaande episode betee- kent. maar het practische einde van den oorlog en tenslotte dat deze wapenstilstand onder geen omstandigheden ten gevolge van zijn mildheid tot een slechter worden van de mili taire positie van het Duitsche Rijk mag leiden, in geval deze oorlog voortduurt door de hard nekkigheid van den vroegeren bondgenoot van Frankrijk. Duitschland heeft in dien tijd geen eischen gesteld ten aanzien van de Fransche oorlogsvloot, het heeft ook niet in het minst ingegrepen in de souvereiniteit der Fransche regeering over haar koloniale rijk. In de hoop den oorlog toch nog naar Europa te kunnen brengen, zijn Engeland en Amerika thans begonnen Fransche gebieden in West en Noord-Afrika aan te vallen en ze te bezetten. Frankrijk is van zijn kant niet in staat op den duur aan dezen aanval weerstand te bieden. Duitschland en Italië kunnen echter onder geen beding er bij toezien, dat hier het wapen stilstandsverdrag een effect krijgt, dat op den duur tegen belde staten moet zijn gericht. Door nauwkeurige waarneming van de bewe gingen der Amerikaansch-Engelsche troepen formaties benevens van een aantal niet meer te betwijfelen berichten, hebben de Duitsche en Italiaansche regeering vernomen, dat het eerst volgende doel van de Britsch-Amerikaansche invasie Corsica en Zuid-Frankrijk zelf moeten vormen. Daarmede zijn de voorwaarden en grondslagen van het wapenstilstandsverdrag buiten de schuld van Duitschland en Italië op geheven. De Duitsche en Italiaansche regeering zijn onder deze omstandigheden overeengeko men terstond maatregelen te nemen, om op de meest doeltreffende wijze de voortzetting der Engelsch-Amerikaansche aanslagen tegen te gaan. ITc heb de eer U, mijnheer de maarschalk, onder deze omstandigheden tot mijn leedwe zen te moeten mededcelen, dat ik tot afweer van het ons dreigende gevaar mij gedwongen heb gezien in overeenstemming met de Ita liaansche referring mijn troepen bevel te ge ven langs den snelsten weg door Frankrijk heen de Middellandsche Zeekust te bezetten en ten tweede deel te nemen aan de bescher ming van Corsica tegen den dreigenden aan val der Amerikaansch-Engelsche strijd krachten. Ik ben tot dezen stap vooral gedwongen ge worden door de houding van een Franschen generaal, die tijdens zijn krijgsgevangenschap een ziekte simuleerde en om die reden dank zij de hem verleende faciliteiten, er in slaagde te ontvluchten en die, in strijd met de mij gege ven verzekering, dat hij op eerewoord tegen over U, mijnheer de maarschalk, gebonden was in dienst van de Angelsaksische invasiemo- gendhedert, thans wederom nie* alleen tegen Duitschland, maar zelfs tegen zijn eigen land besloten heeft te strijden. Ik mag u derhalve te dezer plaatse mededeelen. mijnheer de maar schalk. dat het optreden der Duitsche troepen niet gericht is tegen u als hoofd van den staat en eerbiedwaardig aanvoerder van dappere Fransche soldaten uit den wereldoorlog of te gen de Fransche regeering, evenmin tegen al die Franschen, die den vrede wenschen en die het vooral willen vermijden, dat hun eigen schoone land nogmaals oorlogstooneel wordt. Ik zou u in dezen zin ook willen verzekeren, dat het binnenrukken der verbonden troepen in Frankrijk niet gericht is tegen de Fransche weermacht, maar dat ik nog steeds in de hoop leef op een goeden dag te zamen met haar Europa en het aan Europa behoorende Afrikaan- sche bezit te verdedigen tegenover de Angel saksische rooverscoalitie. Ten slotte zal dit binnenrukken niet gericht zijn tegen het Fransche bestuur, waarvan ik hoop. dat het zijn taak. zooals tot dusverre zal vervullen, want het eenlge doel van ons optreden is slechts te verhinderen, dat zich ae Noord- Afrikaansche toestanden plotseling ook zouden herhalen aan de Zuid-Fransche kust. Ik voel mij voor mijn volk en in breederen zin voor ge heel Europa er voor verantwoordelijk daartegen voorzorgen te treffen, want het opgaan van dit vasteland in een nieuwen oorlog zou slechts kunnen leiden tot de vernietiging van alle Euro peesche staten en vooral van de geheele Euro peesche cuituur. Ik zou u daarbij nog de verzekering wülen geven, mijnheer de maarschalk, dat ik, op hetzelfde oogenblik, aai de toestand in de Middellandsche Zee zoozeer verbeterd is, dat van een in gevaar komen der In het wapen- stilstandsverdrag vastgelegde belangen van Duitsrnland niet meer kan worden gesproken, vastbesloten ben mijn troepen terstond terug te brengen achter de oude demarcatielijn. Evenzeer zou ik u, mijnheer de maarschalk, tenslotte nog willen verzekeren, dat gU en uwe regeering zich van nu af aan in geheel Frank rijk vrij cn ongehinderd kunt bewegen, want ik heb mij indertijd tegen de verplaatsing der regeering naar Versailles alleen uitgesproken, omdat ik vreesde, dat dan door de vijandelijke propaganda steeds slechts zou zijn beweerd, dat gij, mijnheer de maarschalk, en uwe re geering van uw viijheid zoudt zijn beroofd en onder die omstandigheden niet meer in staat waart uwe zaken te behartigen. Nadat nu door de boven geschilderde omstan digheden Duitschland en Italië gedwongen zijn ter bescherming van de door de wapenstil standsverdragen vastgelegde belangen op te treden tegen de dreigende Engelsch-Ameri kaansche invasie en daarmede ook de grenzen van het overige Frankrijk te bezetten, vervalt deze reden voor het blijven van de Fransche regeering in Vichy, Ik zou derhalve van dit oogenblik gebruik willen maken om u mededeeling te doen van het intrekken van dit totdusver geldende voorbe houd. Ik kan begrijpen hoe zwaar u, mijnheer de maarschalk, het lot van uw land treft, slechts mag lk u verzoeken te denken aan het lot van mijn eigen volk, dat sedert jaren een het zon der zijn schuld opgedrongen oorlog heeft te voe ren en ook thans slechts onder den drang der hardste noodzakelijkheid de boven medegedeelde beslissing heeft moeten nemen. Ik spreek de hoop uit, dat het niet slechts om deze reden niet komt tot een nieuw bloed vergieten tusschen Frankrijk en Duitschland, maar dat integendeel -door dezen stap tegen de vredesverstoorders van bulten het continent een toenadering tusschen de Europeesche vol ken tot stand zal komen. Duitschland is derhalve vastbesloten om, zoo eenigszins mogelijk, zijde aan zijde met de Fransche soldaten de grenzen van hun land en daarmede ook de grenzen van de Europeesche cultuur en beschaving té verde digen. Wat de Duitsche troepen kunnen doen om dit doel door hun houding cn standpunt jegens het Fransche volk cn zijn soldaten te dienen, zal geschieden. Ik zou u ech T, mijnbeer de maarschalk^ nog willen verzoeken, dat cok de Fransche regee ring op dit uur alle:, in het werk stelt, wat In staat is om spanningen uit den weg te ruimen n een verloop zonder wrijving van dezen «tup, die ock in het fcelsng van Frankrijk noodzake lijk ls. kar waarborgen. Terwijl ik uitdrukking geeft aan mtjn op rechten eerbied blijf ik, mijnheer de maar schalk. uw toegewijde ADOLF HITLER. CONTROLEERT GEREGELD HET GAS- EN ELECTRICITEITSVERBRUIK. In dezen tijd is bezuiniging op het gas- en electriclteitsgebruik een noodzakelijke voorwaar de voor het gebruik ervan in het algemeen. Dat wil zeggen: als ge uw rantsoen overschrijdt, volgt onverbiddelijk een hooge boete en het spook van alsnijding komt om den hoek kijken Daaraan zal geen mensch zich willen wagen ..Zonder licht" te zitten, is uiterst onaangenaam, maar „zonder gas" beteekent geen warm eten, geen warme dranken enz. Als uw woning met gas of electriciteit wordt verwarmd, kan „zon der" zelfs beteekenen, dat ge in de kou moet verblijven. Men moet steeds op zoodanige wijze bezuini gen. dat men met zijn rantsoen toekomt. Met een beetje goeden wil en met eenlg overleg be hoeft dit geen onoverkomelijke bezwaren met zich te brengen. De huisvrouw ls voldoende ln haar vak onderlegd om te weten waar en hoe zij de noodlge bezuiniging kan toepassen. Het ls nu wel haast overbodig geworden de Neder landsche huisvrouw er op te wijzen, dat de groenten en aardappelen met zoo weinig moge lijk water moeten worden opgezet en de spijzen gekookt met het deksel op de pan. Even' ver trouwd ls zy geworden met de gewoonte om het gas pas aan te steken, wanneer de pan ls opge zet. Dat de spijzen zoo vlug mogelijk aan de kook worden gebracht, spreekt vanzelf. Er is wel geen huisvrouw in ons land, die niet de voortvarendheid bezit, welke even spreekwoordelijk is geworden als de netheid van het legendarische Buikslooter vrouwtje, dat van hedenavond 16.56 uur tot morgenochtend 7.53 uur De maan kwam heden op te 10.51 uur en gaat onder te 19.41 uur. eens den toegang tot haar woning aan een zeer hooggeplaatst persoon weigerde, omdat ze pas alles geveegd en geboend had. Eens per dag afwasschen inplaats van twee driemaal is eveneens een gewoonte, welke ln tal van huisgezinnen reeds wordt gevolgd en waarmee vooral de heer des huizes zich kan vereenigen, voor zoover hij uit hoofde van de gezinsomstandigheden zich verplicht gevóelt mede de handen uit de mouwen te steken. Bezuinigen heeft steeds een onaangenomen klank, doch in dit, geval beteekent het slechts bevordering van eigen belang. In geen hulsge zin mag men dit over het hoofd zien. De over heid heeft den plicht de verbruikers te wijzen op de mogelijkheden, die er bestaan om tot be langrijke besparing op het verbruik van gas en electriciteit te komen; de enkeling doet daarom goed zich naar die aanwijzingen te gedragen, want wanneer de besparing niet voldoende zou worden doorgezet, zouden de gevolgen minder aangenaam zijn. Afsnijding van den toevoer bij overschrijding van het toegemeten rantsoen brengt een gezin in moeilijkheden, doch het is de straf op een onverantwoordelijk verbruik in tijden, waarin de grootste zuinigheid nu eenmaal onvermijde lijk is. Controleert daarom geregeld,uw gas- en electriciteltsverbruik.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1