83sfe Jaargang VRIJDAG 6 NOVEMBER 1942 No. 2534Y De strijd in Egypte Beslissing is niet gevallen De strijd in het Oosten Pers zegt: Verduisteren: Verspreide Berichten BINNENLAND Bon 57 aangewezen Distributie van kindervoedsei 35.000 Kg appelen en peren in beslag genomen Verzending van Kerstpakketjes voor Waffen SS en hel Legioen UIT DE OMSTREKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie _oö41 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: De strijd om Egypte, want als zoodanig kan men de gevechten, die op het oogenblik aan het Noord-Afrikaansche front aan den gang zijn, wel beschouwen, woedt met onverminderde hevigheid voort. Nadat de positie in zooverre een wijziging had ondergaan, dat op den Noordelijken vleugel waartegen het zwaartepunt der Engelsche aan vallen was gericht, de gevechten plaats von den binnen de Duitsch-Italiaansche verdedi gingsstellingen, waar de Engelsche tanks in afzonderlijke 'gevechten den strijd hadden aan te binden met Duitsche pantserwagens, heeft maarschalk Rommel thans zijn strijdkrachten op een van te voren in gereedheid gebrachte tweede linie teruggetrokken. Naar militaire kringen te Berlijn verklaren, beteekent dit niet, dat de doorbraakpogingen der Engelschen zijn gelukt. In verband hier mede zij gewezen op het zeer bijzondere karak ter van den strijd in Noord-Afrika, een strijd- tooneel, zooals tot dusver in de geschiedenis nog nooit is voorgekomen. Reeds eerder is gewezen op de overeenkomst, die de oorlog in de woestijn met haar eindelooze, nagenoeg gladde vlakten vertoont met den strijd ter zee. De pantserle- gers op deze wijde vlakte zijn te vergelijken met vloten, en evenals bij het zeegevecht is de plaats, waar de strijd zich afspeelt, van on dergeschikt belang. Het tooneel van den strijd kan voortdurend wisselen, van belang is alleen, welke partij er bij de krachtmetihg het gun stigste zal afkomen. Dit is het typische ken merk van den pantserstrijd in de woestijn en het terugtrekken op een andere linie zegt dan ook weinig. Omtrent het verloop van den strijd is nog niets beslist natuurlijk zoolang niet een belang rijke ravitailleeringsbasis van bezitter verv£s- selt Pas aan het einde van den slag evenals bü den strijd ter zee kan de uitslag, worden vastgesteld, doch zoover is het nog niet. De Engelschen zijn, wat troepen, pantserwagens en vliegtuigen betreft, numeriek in de meerderheid en het terugtrekken van een deel der Duitsch- Italiaansche troepen kan dan ook als tactische manoeuvre worden gezien. In deze strategie heeft Rommel zich altijd een ware meester ge toond. Ook de Engelschen weten dit en in hun verklaringen omtrent het verloop van den strijd schijnen zij dan ook nog zeer voorzichtig te zijn. Waar de tweede verdedigingslinie precies ligt, 3s natuurlijk eefi militair geheim. Een feit van belang is, dat de positie van Rommel veel gun stiger is dan bij vorige gelegenheden, op grond van het achter hem liggende gebied, waar hij kan steunen op verschillende goede verdedi gingslinies, zooals die van Mersa Matroe en de Halfayapas, terwijl ook de voorwaarden voor een vlot verloop van de ravitailleering daar zijn. Nog meldt het D.N.B.: Aan het Noord-Afrikaansche front hebben de Britten op verscheidene plaatsen sterke pant serwiggen voor den aanval op de Duitsche stel lingen in den strijd geworpen. Bij een dezer aanvallen brachten zij op een smal gebied meer dan 100 zware tanks in het gevecht. Om dezen jfcnval af te slaan, stormde ridderkruisdrager géneraal Ritter von Thoma aan het hoofd van zijn tanks naar voren voor een tegenaanval. In de verbitterde worsteling werd generaal Rit ter von Thoma met zijn commandowagen, die diep in de vijandelijke formaties was doorge drongen, afgesneden en geraakte in de walm en stofwolken van het strijdgewoel van zijn tanks ongemerkt in gevangenschap. De Duit sche tanks, die den generaal waren gevolgd, slbegen den Britschen tankaanval af. De Berlijnsche AHP.-correspondent schrijft ten slotte: Een factor, die een belangrijke rol speelt bij de gevechten in Egypte is de groote doeltref fendheid van de Duitsche pantserafweerwapens. De Engelschen -mogen, wat het aantal pantser wagens betreft, in de meerderheid zijn, de zwaarste pantsering'hunner tanks is echter niet bestand tegen de granaten van het Duitsche pantserafweergeschut dat reeds talrijke pant serwagens van den tegenstander buiten gevecht heeft gesteld. Dit pantserafweergeschut is niet nieuw, hoe wel uiteraard voortdurend naar verbetering wordt gestreefd. Reeds den vorigen herfst is men met de vervaardiging in serie er van be gonnen en het was dan ook geen ijdele phrase toen Adolf Hitler het vorig jaar in een rede verklaarde, dat voortaan de Duitsche soldaat in den strijd tegen de bolsjewisten over de beste wapens zou kunnen beschikken. Voordien wa- rei# de pantserwagens, waarmede de bolsjewis ten hun massalaj|aanvallen ondernamen, een moeilijk te bestnjnen wapen. Vooral de T. 34, het middelzware type der bolsjewisten, ken merkte zich door een moeilijk te doordringen bepantsering. Noodzaak deed de behoefte ont staan aan krachtiger afweermiddelen en inder daad slaagde men er in, afweergeschut te ver vaardigen, dat tanks met de zwaarste bepant sering het hoofd kan bieden. Dit hebben de bdlsjewisten tot hun verrassing gemerkt, toen zij in het begin van dezen zomer, vertrouwen de op hun T. 34 hun massale pantseraanvallen herhaalden. Enorm is, naar men weet, het aan tal pantserwagens, dat de Duitsche afweer bij deze aanvallen buiten gevecht heeft gesteld. Ook thans in Noord-Afrika zijn de tanks der Engelschen, waaronder de nieuwste Amerikaan- sche types, niet tegen het doordringingsver mogen van het Duitsche geschut bestand. De ongeveer 500 tanks, die dit geschut sedert het begin van het Engelsche offensief buiten ge vecht heeft gesteld, illustreeren dit ten volle. IN DEN WESTELIJKEN KAUKASUS. In den Westelijken Kaukasus leefden bij zon nig warm najaarsweer de gevechtshandelingen op sommige plaatsen aan het front weer sterker op. Volgens de bij het opperbevel van de Duit sche weermacht ontvangen berichten onder namen Roemeensche troepen succesvolle aan vallen, waardoor zij hun stellingen verbeterden. De Roemenen vernielden twaalf bolsjewistische gevechtsstellingeh en brachten den vijand zware verliezen toe. Ten Noorden van Toeapse is de Duitsche infanterie in den aanval. Na den af weer van vrij sterke tegenaanvallen achtervolg den zij de terugtrekkende bolsjewieken. De luchtmacht ondersteunde de gevechten door bomaanvallen op vijandelijke kazematten in de rotsen. Verscheidene goed gecamoufleefde bols jewistische batterijen werden door voltreffers buiten gevecht gesteld. Andere aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren gericht op de haven van Toeapse. Verscheidene voltreffers vernielden het havenhoofd, terwijl magazijnen en opslagplaatsen in brand vlogen. Drie in de haven liggende koopvaardijschepen van tezamen 5000 brt. werden door treffers tot zinken ge bracht. In luchtgevechten werden zes bolsjewis tische vliegtuigen neergeschoten, twee andere vijandelijke machines werden door het lucht doelgeschut neergehaald. In den Terek-sector konden de Duitsche troepen in felle gevechten terrein winnen ondanks het krachtige verzet van den vijand, die nieuwe reserves in den strijd wierp. IN HET INDUSTRIEGEBIED VAN STALINGRAD. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht meedeelt, bracht de vierde November in het industriegebied van Stalingrad levendige gevechten tusschen stoottroepen, In het ruine veld hadden de bolsjewieken een vrij groot steunpunt gemaakt. In felle gevechten kon deze belangrijke stelling genomen worden. De bols jewieken ondernamenjdaarop talrijke tegenaan vallen om het verloren steunpunt te heroveren, doch deze aanvallgh werden afgeslagen. De Duitsche artillerie nam op verrassende wijze de plek aan den Oostelijken oever van de Wolga onder vuur, vanwaar de vijand de laatste dagen zijn landingspogingen had ondernoüien. Een Wolgasleepboot van 300 ton werd getroffen en verdween terstond in de diepte. Duitsche duik bommenwerpers bestookten de concentraties vijandelijke automobielen *op beide oevers van de Wolga. Voltreffers vernielden talrijke auto mobielen en groote hoeveelheden oorlogsmate riaal. Inmiddels deden torpedovllegtuigen aanvallen op het verkeer tusschen beide oevers, en wel zoo intensief, dat slechts geringe strijdkrachten van den vijand de rivier konden oversteken. Andere gevechtsvliegtuigen bewaakten het transportverkeer op de spoorlijnen aan den be nedenloop van de Wolga en vernietigden daar bij vier groote transporttreinen. BOLSJEWIEKEN GEBRUIKEN DUMDUM-PROJECTIELEN. In den sector der 223e Duitsche divisie aan het Oostelijk front is aan de hand van verwon dingen vastgesteld, dat de bolsjewieken dum- dum-projectielen gebruiken. Een buitgemaakte kist met dumdum-munitie droeg als blijk van herkomst het teeken van een Britsche muni tiefabriek. (D.N.B.) REDE VAN STAFFORD CREPPS. De Engelsche lordzegelbewaarder, sir Staf ford Cripps, heeft in een rede in een bewape- ningsfabriek verklaard, dat het de Britsche re geering duidelijk is, dat - een offensieve actie beslist noodzakelijk is. Wij behoeven niet te worden aangespoord; wij zijn echter niet van plan de kans op een overwinning te verliezen door onbezonnen en overijlde acties. Gij, zoo richtte zich Cripps tot zijn toehoorders, kunt ons offensief aanmerkelijk meer bevorderen door ,de productie van de belangrijke wapenen te bespoedigen dan door het gepraat over een tweede front, dat de regeering maar al te graag wil oprichten zoodra onze voorbereidingen ge ëindigd zijn. Onder verwijzing naar de offers, die van soldaten en matrozen der geallieerden worden gevraagd, zeide de lordzegelbewaarder: „Onze taak is gemakkelijk vergeleken met de hunne. Zij strijden voor ons en wij moeten hen tot eiken prijs in dien strijd steunen. Dergelijke kleingeestige kwesties als ons eigen comfort of onze levensomstandigheden beteekenen, in ver gelijking met hun lijden en hun uithoudings vermogen in het geheel niets. Midden in den strijd kunnen de opofferingen der geallieerde volken niet door een of andere materieele be looning worden goed gemaakt. Na de belofte van „betere en gelukkiger om standigheden na den oorlog", eindigde Cripps met een vermaning tot zijn toehoorders him inspanning „zonder aan zichzelf te denken" te overtreffen. (D.NJB.). DE VERKIEZINGEN IN AMERIKA. Volgens de laatste berichten uit Washington zijn thans voor het Huis van Afgevaardigden 218 democraten en 205 republikeinen gekozen. Voor 8 zetels is het resultaat nog niet bekend. Volgens de tot dusverre bekende uitslagen bestaat de Senaat uit 56 democraten. 37 repu blikeinen en één onafhankelijke. Twee zetels moeten nog worden toegewezeen. In 33 staten zijn gouverneursverkiezingen ge houden. Tot dusverre bekleedden hier 18 demo craten en 15 republikeinen den post van gou verneur. Thans zijn 13 democraten, 17 republi keinen en een progressieve gouverneur gekozen. De voorzitter van het republikeinsche natio nale comité. Frank Gennet, heeft met betrek king tot den verkiezingsuitslag verklaard: de groote winsten der republikeinen geven ons het vertrouwen, dat wij bij de volgende verkiezin gen de overwinning zullen voltooien. Herbert Hoover, de vroegere president der V. S.. gaf als zijn meenlng te kennen, dat in het resultaat cjer verkiezingen een sterk element van protest en de eisch van een betere organi satie van den oorlog ligt. Omtrent den afloop der verkiezingen in de Ver. Staten schrijft de Deutsche diplomatisch- politische Korrespondenz. dat heusch niet eerst de verzekering van de republikeinen noodig was om de wereld er van te overtuigen, dat ook zij den opperbevelhebber Roosevelt gewillig volgen. Reeds de persoon van Willkie en zijn politieke reclamereizen over de gehfeele wereld hebben voldoende het standpunt der republikeinsche partij in het kader van de Amerikaansche oor logspolitiek belicht. De Korrespondenz ziet ech ter in de aanzienlijke versterking van de oppo sitiepartij niettemin een „uiting van de teleur stelling der massa over Roosevelts verrichtin gen" omdat het Amerikaansche volk, indien het werkelijk gesloten en van ganscher harte achter den president en diens politiek zou staan Dinsdag ongetwijfeld de gelegenheid had aan gegrepen om door het Uitbrengen van de stem op de democratische partij zijn onbeperkt ver trouwen in<*zijn'leider te verkondigen. De oor zaak voor de kentering in de stemming der bevolking van de Ver. Staten ziet de Korres pondenz in het voor iedereen duidelijke groote verschil tusschen Roosevelts woorden en daden. Eenigerlei politieke gevolgen van deze schijn bare parlementaire wijziging van koers, meent de Diplo evenwel niet te kunnen verwachten, daar de Amerikaansche democratie nog slechts een schaduw van zichzelf vormt. De Korres pondenz besluit haar beschouwing met de woor den: het ..sweet land of liberty" heeft zich ge schaard in de rij van autoritair bestuurde lan den. welker systeem juist Roosevelt zoo harts tochtelijk voorgeeft te bestrijden en met oud- testamentairen ijver verdoemt. (D.N.B.) Geïoovsn, trouw blijven doorzetten De persdienst van de N.S.B. meldt: In „Volk en Vaderland" van deze week komt een belangwekkend artikel voor van de hand van den leider der N.S.B., onder, den titel „Ge- looven, trouw blijven, doorzetten." Na een opsomming te hebben gegeven van hetgeen zich gedurende de mobilisatie in 1939 en 1940. alsmede in de Meidagen van 1940. heeft afgespeeld, zegt de leider o.m.: „Sindsdien zijn 2 Vz jaar voorbij gegaan en in dien tijd Is het met ons volk nog steeds bergafwaarts gegaan, hollend. Wat de gevluchte regeering niet aan goud naar Amerika had ver scheept of zelf medegenomen, werd door Duitschland gevorderd. De voorraden verdwenen als sneeuw voor de zon door gecontroleerde en oncontroleerbare aankoopen. Veel van wat moeizaam in reeksen van jaren was opgebouwd ging te gronde. Geest en lichaam, "net hart en de maag. zij werden hunkerend. Toen werd aan ons volk de grootste slag toe gebracht, dien het ooit moest aanvaarden, n.l. de oorlogsverklaring aan Japan, die In korten tijd de bezetting van geheel Indie ten gevolge had. Dat was te danken aan de „activiteit" van de gevluchte heeren in Londen. Hoeveel duizenden van ons volk daarbij ten gronde zijn gegaan, weet nu nog niemand on zer. Van het Nederlandsche imperium, met inbegrip van het moederland, is sindsdien geen vierkante K.M. meer onbezet. Dan voert Duitschland den arbeidsdienstplicht in voor alle bezette gebieden en tienduizenden en nogmaals tienduizenden worden gedwongen hun gezin, hun vaderland te verlaten om in den vreemde' te werken," Na er dan op gewezen te hebben, dat de Duitsche weermacht rpkening moet houden met de mogelijkheid van een Engelschen inval, ver volgt Mussert: „Het Duitsche bestuur kan zich beperken tot het in verdediging brengen yan de kuststrook en zich niet bekommeren om de bevolking, die daar woont. Die bevolking zou dan tusschen de strijdende partijen komen en vernietigd worden. Om dit te voorkomen, daarom zijn nu maat regelen van evacuatie beraamd door de Duit sche bezettingsoverheid in samenwerking met de burgerlijke autoriteiten. Natuurlijk zit van beide zijden de wil voor om deze kleine volks verhuizing zoo min mogelijk onaangenaam te doen zijn. Niettemin zal dit voor tienduizenden een groot leed en een groote opoffering zijn. Dit staat nu weer als nieuwe beproeving, tege lijk met den zeer moeilijken winter, ons volk te wa°chten Wat wij te doen hebben is dit: ons niet van de wijs laten brengen, ons nationaal-socialisme trouw blijven, zooals wij dit op leven en dood waren tot Mei 1940; wat ons kwetst en dat Is heel wat, en wat ons hindert en dat is nog meer, beschouwen als iets dat overgaat, aat wij ook nog mede moeten nemen in onzen zwa- ren bultzak en bovenal trouw en eeflijk met elkander staan als een geheel in de N.S.B., de eenige strijdformatie waarop volk en vaderland kunnen rekenen. Wie de N5B. verzwakt, valt het vaderland in den rug aan, wie de N.fS.B. versterktf doet het beste wat een goed vader lander doen kan. Zoo is het. ook al begrijpen honderdduizenden dit nog niet, ja al denken zij dikwijls 'het tegendeel. Er zijn vele Nederlanders, die meenen dat een overwinnend Duitschland een Duitschland zal zijn dat andere volkeren en speciaal die welke tot de Germaansche volkerenfamilie behooren, wil knechten. Ik geloof, wat de Führer mij geschreven heeft. nJ. dat het zijn wensch is dat de geest van mij en mijne kameraden zou vaardig wor den over het geheele volk en de geest van mij en mijne kameraden ligt duidelijk en klaar in onze bronnen en in den tekst van mijn rede voering op den Goudsberg, die zoo juist als brochure verschenen is. Ik geloof dat dé Führer en de Duce, na het bolsjewisme en het Ameri kanisme te hebben overwonnen, hier een recht vaardig Europa zullen maken, waarin ieder volk in vrijheid zal kunnen leven tot heil van allen, die het belang van het algemeen stellen boven het belang der onderdeelen. Wij behouden het geloof: wij blijven trouw; 'wij werken door. onverstoorbaar, stoer. Het nationaal-socialisme is toch de eenige mogelijk heid tot herrijzenis van ons volk in een nieuw en beter Europa". van hedenavond tot morgenochtend 17.04 uur 7.44 uur De maan kwam vannacht op te 4.30 uur en gaat vanmiddag onder om 16.30 uur. AMERIKA EN CHILI. Na een geheime zitting van 5 uur heeft de inter-Amerikaansche defensiecommissie te Mon tevideo het memorandum bekend gemaakt, dat de Ver. Staten eind Juli aan de Chileensche re geering hebben toegezonden over de beweerde spionnage van burgers der as-mogendheden. In dit memorandum wordt beweerd, dat in Amerika opgevangen radio-berichten het bewijs hebben geleverd, dat in Chili een geheime Duitsche organisatie bestaat. Dezé organisatie voorziet Duitschland van berichten ten nadeele van de Ver. Staten en van de Ibero-Amerikaansche landen. Deze publicatlé heeft in Chili zeer gToot og- zien gebaard. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat Associated Pres3 in dit verband verklaart, dat de Ver. Staten met het oog op de neutrale houding van Chili en Argentinië tot een „meer agressieve diplomatieke taal" willen overgaan. De voormalige Chileensche minister van buiten- landsche zaken Barros Jarpa heeft in een com muniqué aan de pers zijn afkeuring uitgespro ken over deze nieuwe politieke schaakzet der Ver. Staten. In offlcieele Chileensche kringen wordt naar voren gebracht, dat, het oogenblik van publi catie van dit memorandum ongunstig gekozen is, daar de ambassadeur der Ver. Staten Bowers aan president Rios juist een nieuwe uitnoodi- ging van Roosevelt heeft overhandigd. Voor de volgende week zullen de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappe len, melk. taptemelk en tabak (thans weer twee rantsoenen) verkriiebaar zijn op de bon nen Nr. 57. TEN EINDE DE BESTEMMING VAN HET VOEDSEL TE VERZEKEREN. Het is van groot belang, dat voedingsmidde len, die speciaal voor kleine kinderen geschikt zijn. ook werkelijk alleen aan kleuters en zui gelingen ten goede komen. Tot dusver waren verschillende specifieke voedingsproducten voor kinderen nog „vrij", hetgeen langzamerhand is gaan beteekenen, dat ze dikwijls niet te verkrijgen waren en wel eens een minder gewenschte bestemming kre gen. Menige moeder zal daarom met voldoening vernemen, dat de hieronder genoemde voedings producten voortaan uitsluitend verkrijgbaar zul len zijn op melk-, beschuit- en/of rijstbonnen. ARTIKELEN OP DE BESCHUITBON. Volgens bekendmaking van het Departement van Landbouw en Visscherij zal men met ingang van 8 November as. tegen inlevering van be schuitbonnen behalve de artikelen, die men daarop reeds verkrijgen kon, per bon hetzij 100 gram melksuiker hetzij 100 gram voedingssuiker in poedervorm, hetzij 125 gram voedingssuiker in vloeibaren vorm kunnen koopen. Daarnaast zal men in den vervolge de z.g. „kinderbiscuits" ook uitsluitend op beschuitbonnen kunnen ver krijgen en wel 75 gram per bon. Deze speciale „kinderbiscuits" zijn in verband hiermede niet meer op de brood- en bloembonnen verkrijg baar. Voorts zal men tegen inlevering van twee beschuitbonnen te zamen met een melkbon kunnen verkrijgen 1,4 li tea- gecondenseerde kar nemelk met bloem en suiker, of 1,4 liter gecon denseerde karnemelk met bloem zonder suiker of 1,4 liter gecondenseerde karnemelk met voe dingssuiker of 1,4 liter gecondenseerde karne melk „D" of 13/4 liter eiwitmelk. Ten slotte zal men kindermeel, behalve op den rijstbon, zooals tot dusver het g^val was, ook kunnen koopen tegen inlevering van be schuitbonnen. met dien verstande, dat men op drie beschuitbonnen 250 gram kindermeel zal kunnen koopen. ARTIKELEN OP DEN RIJSTBON EN MELKBON. Op één rijstbon, te zamen.met één melkbon kan men 350 gram farine lactee betrekken. Voorts zullen in den vervolge de verschillende soorten kindermelk en baby-yoghurt, welke tot nu toe zonder bon verkrijgbaar waren, uitslui tend gekocht mogen worden tegen inlevering van melkbonnen, met dien verstande, dat men 13/4 liter kindermelk of yoghurt zal kunnen koopen tegen inlevering van één melkbon. Hét. slotte kan men per melkbon een bus van 225, gram karnemelkpoeder betrekken. MAÏZENA ALLEEN OP RIJSTBON. Met ingang van bovengenoemden datum zal het voorts niet meer mogelijk zijn maizena (maïszetmeel) te koopen op den voor maitena of vermicelli aangewezen bon. Op dezen bon zal men derhalve uitsluitend puddingpoeder en zet- meelproducten, alsmede vermicelli e.d. kunnen verkrijgen. Maizena zal men daarentegen in den vervolge uitsluitend op den voor rijst aan gewezen bon kunnen verkrijgen en wel 250 gram per bon. Voorts zal men op den rijstbon behalve de artikelen, die men ook voordien reeds op dien bon kon betrekken, ook kunnen koopen: of wel 250 grim zuivere tarwebloem, of wel 250 gram speciaal als kindervoedsei bereide gerste- bloem. In verband hiermede wordt er op ge wezen, dat zuivere tarwebloem niet op de bloem bonnen verkrijgbaar zal zijn. RESULTAAT VAN EEN MAAND CONTROLEDIENST TE DEN HAAG. De economische dienst van de Haagsche poli tie heeft zich in October weer geducht geweerd. Dit blijkt uit het maandrapport, waaruit we een en ander te hooren kregen. Het zwaarte punt van de actie werd gelegd in het stoppen van den ongeoorloofden aanvoer van groenten en fruit van de productie- naar de consumptie- gebieden. Zoo controleerden zestien man in den avond van 30 October circa twee uur op het station S.S. te Den Haag. Hoewel men alleen diegenen aanhield, die heele zakken op den rug vervoerden, werden in die twee uur 90 pro cessen-verbaal opgemaakt terzake van verbo den vervoer. In beslag genomen werden daarbij 900 kilogram aardappelen en peren, waarvan 500 kg. die men bij het zien der controleambte naren maar eventjes had achtergelaten in den trein. Onder de verbaliseerden bevonden zich tal van arbeiders uit de werkverschaffing, die de appelen thuis weer voor f. 1.—1.50 per kilogram doorverkochten, terwijl de normale prijs voor de beste soort goudreinet 50 cent per kilogram bedraagt. Van de lijst van in beslaggenomen hoeveel heden groenten, fruit en andere goederen noe men we: 35.760 kg. appelen en peren, 770 kg. aardappelen, 1165 kg. kool, 1625 kg. uien, 1200 kg. druiven, 100.000 pakjes shampoo, 50.000 doo- zen gela&tspoeder, 66.430 potten crème, 3940 doosjes en 50 kilogram zoetstof, welke partij in den zwarten handel een waarde vertegen woordigde van ruim honderdduizend gulden (de doosjes, waarvan de opdrukprijs 30 cent be draagt werden verkocht voor f. 2.70), 5240 doos jes snoepgoed, 2000 flesschen brillantine, 2040 pakken talkpoeder en 3868 pakken badzout, 2588 spiegeltjes-in-etui, 10.000 kg. verf. 450 stuks aar dewerk, 560 tandenborstels. 2200 kg. kachelhout en 141.920 scheermesjes. OPLEIDING VAN BEROEPSKADER VOOR DEN JEUGDSTORM. Meisjesleergang begonnen. In de stormsterskaderschool van den Natio- nalen Jeugdstorm te Blaricum is de leergang voor toekomstig beroepsmeisjeskader officieel geopend door de landelijk meisjesleidster van den Jeugdstorm, opperzwermleidster C. G. v. Eek. Van het groot aantal meisjes, dat zich naar aanleiding van^den oproep in de dagbladen voor dezen leergang had aangemeld is na zorgvul dige schifting en lichamelijke keuring een 25- tal meisjes overgebleven, die thans een oplei ding van 3 maanden zullen krijgen, waarna zii bij gebleken geschiktheid zullen worden ingezet als beroepskader van den Jeugdstorm. Nadat de deelneemsters door opperkompane G. van der Weide, de leidster van den leer gang, aan de landelijk meisjesleidster waren gemeld, sprak deze haar toe en wees zij den meisjes op den plicht en de verantwoording, die zij op zich genomen hebben. Zij sprak de hoop uit. dai alle meisjes geschikt zouden worden bevonden om als beroepskader te worden ingezet. Onder het zingen van een Jeugdstormlied werd vervolgens de vlag geheschen, waarna gasten en cursisten zich verzamelden aan een gemeenschappelijken maaltijd. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS en het legioen, die een veldpostrflimmer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpakketten verstrekte zegels, z.g. Zu- lassungs-Marken. Deze zegels worden aan do soldaten uitgereikt en door hen aan hun fami lieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één zegel en voor 2000 gram twee z'egels opplakken. Voor de vrijwilligers die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noo dig en kunnen de pakjes zonder zegels verzon den worden. Het is van het grootste belang,, dat de Kerstpakketten vóór 30 November a.s. aan de post ter verzanding afgegeven zijn. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk, pakketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Voor 10 November en na 25 December 1&42 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram ver zonden worden. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd worden: An das SS-Ersatzkommando Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Neder landsche bevolking zich precies aan deze regels te houden, daar. gezien het groote aantal Ne derlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld Kerstpakkettenverkeer mogelijk is. NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Herhaaldelijk is gebleken, dat personen, die zich ^hebben aangemeld voor het lidmaatschap van de Kultuurkamer, op een zeer ongewenschto wijze reclame maken met dit lidmaatschap. Veelal geschiedt dit door op het briefpapier de aanduiding te stellen: „lid van de Nederland sche Kultuurkamer". Deze mededeeling is op de eerste plaats on juist, aangezien geen der aangemelden nog als lid is toegelaten. Niemand is derhalve voorals nog gerechtigd zich als lid uit te geven. Boven- dien is de vermelding van het lidmaatschap echter overbodig: allen, die werkzaam zijn op het door de Nederlandsche Kultuurkamer be streken gebied, zullen immers lid van deze or ganisatie moeten zijn. Het lidmaatschap der Kultuurkamer is derhalve voorwaarde voor de uitoefening van het beroep der betrokkenen, weshalve de speciale aanduiding zinloos is en slechts ten doel kan hebben het publiek te mis leiden. Het is immers duidelijk dat men, spe culerend op de onwetendheid van het publiek, tracht met de vermelding van het lidmaatschap een bijzondere hoedanigheid voor te wenden. Ds Nederlandsche Kultiftrkamer acht het gesignaleerde misbruik uitermate ongewenscht en zal niet aarzelen zoo noodig met kracht tegen de betrokkenen op te treden. LEIDEN DOOR DIENEN. Elk volk heeft de fegeering, die het verdient. Wel zelden in de geschiedenis is dit zoo duide lijk aan den dag getreden als in het achter ons liggende tijdperk. Wat moeten we denken van volkeren, die willens «f onwillens hun bestaans- functies leggen in handen van hen, die daarop geen aanspraak kunnen maken, dat ze door toevallige, onpersoonlijke omstandigheden in staat waren het tot de hoogste, ja allerhoogste posten te brengen? Openden maatschappelijke welstand, afkomst en uitgebreide relaties in het verledeivnlet al te vaak den weg tot deze posten? Wij hebben als volk een harde les gehad en onze toekomst zou er donker uitzien, ware er niet een lichtpunt. Er groeit in onze jeugd het besef, dat andere waarden dan geld en stand, sluwe berekening en baantjesjagerij het hoog ste in ons leven vormen. Bewust of onbewust dragen zij in zich het besef, dat zij niet als willekeurige enkelingen gezamenlijk eens later een maatschappij zullen vormen ter behartiging van hun persoonlijke belangen, doch dat vóór alles zij door afstamming en bloedverwantschap tot een gemeenschap zijn verbonden. Een ge meenschap, die hun slechts dan den waarborg geeft, zich als enkeling te kunnen ontplooien, als ze al hun krachten in haar dienst stellen. Dit besef, dat tientallen jaren door valsche leerstellingen werd overheerscht, breekt in deze dagen bruisend baan. Wij zien het in onze jeugdstorm en in onzen Arbeidsdienst, aan onze vrijwilligers aan het Oostfront. Wij merken het bij die andere duizenden, die in stil verlangen nog aan den kant moeten blijven staan, omdat de omstandigheden hen weerhouden. Wij zien het ook aan onze eerste Nederlandsche Lange- marek-studenten. Gedreven door het verlangen zich in te zetten voor de gemeenschap, hebben zij zich aangemeld. Over enkele jaren komen zij terug als menschen, die. v/at hun vakkennis betreft, in staat zijn. elke leidende positie op hun gebied te bekleeden. Dan zullen zij voor gaan, niet in woorden, doch met de daad. Niet het persoonlijk belang, doch het volksbelang zal hun het hoogste zijn. Niet door hun vakkennis of wetenschappelijke prestaties, doch slechts door deze bereidheid tot dienen, zullen zij xich het recht verwerven ons volk te leiden. Jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, die meenen voor deze Langemarck-opleidlng ge schikt te zfln. kunnen inlichtingen aanvragen bij het Langemarck-Studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. Controleert uw gas- en electrici- teitsverbruik geregeld. NOORD WIJKERHOUT Kolendampvergifti ging Mevrouw S. en een logé aan de Kerk straat werden bewusteloos aangetroffen, be dwelmd door kolendamp Gelukkig kon de spoe dig 'geroepen geneesheer nog Juist bijtijds de levensgeesten van belden opwekken. SASSENHEIM Aan het poetkantoor werd ge durende October bij de Rijkspostspaarbank Inge legd f. 13769.76 en terugbetaald f. 17932.42.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1