MAANDAG 2 NOVEMBER 1942 No. 25337 Nieuwe groote duikboot-successen 83sie Jaargang Duitschland wint aan alle fronten Zelfs doorgedrongen ïn randwateren van den Indischen Oceaan Duitsche Weermachtsberichten Eerste offensief der Vereenigde Staten mislukt Nieuwe Britsche schendingen van Geneefsche conventie Italiaansche Weermachtsberichten Verduisteren: Rede van Turkschen president Verspreide Berichten BINNENLAND Generaal Seyffardt zeventig jaar Voor de gevallenen van het legioen Mannen van den N.A.D. uit het Oosten teruggekeerd LEIDSCH Directeur; J. W. Henny. Telef, Directie en Administratie 25041 (2 lünen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DAGBLAD Telef. Redactie: 21507 Hooldredacteur Jv B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Leiden. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Bij Naltsjik hebben Duitsche en Roemeensche troepen den verstrooiden vijand vernietigd en een belangrijken rivierovergang geforceerd. Te Stklingrad is door acties van stormtroe pen nieuw terrein gewonnen. De vüand heeft ten gevolge van zijn groote verliezen den aan val ten Zuiden van de stad gestaakt. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben opnieuw een aanval gedaan op de spoorlijnen ten Noor den van Astrakan. Italiaansche en Hongaarsche troepen sloegen aan de Don pogingen van den vijand om de rivier over te steken af. >Aan de rest van het Oostelijk front is de situatie onge wijzigd. Eigen stormtroepen verwoestten een vrij groot aantal kazematten en gevechtsstel lingen der bolsjewieken en maakten gevangenen. De luchtmacht bestreed in het bronnenge- bied van de Wolga concentraties, transportbe wegingen, opslagplaatsen van den etappedienst en industrieele installaties, die ver in het achterland van den vijand waren gelegen. Op het Ladogameer zijn 4 vrij groote sche pen, bestemd voor de voorziening van Lenin grad, door bommen tot zinken gebracht en 3 vrachtscheepjes beschadigd. Bomaanvallen op Leningrad veroorzaakten branden. De luchtaanvallen op Moermansk zijn dag en nacht voortgezet, De bolsjewieken verloren' 29 en 30 October 134 vliegtuigen.- Aan dit succes hadden Roemeensche en Hongaarsche jachtvlie- gers deel. Acht eigen toestellen keerden niet terug. In Egypte heeft de vijand gisteren zijn groot- scheepsehe aanvallen niet voortgezet. Een plaat selijke Britsche aanval mislukte. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht bestreed gemotori seerde strijdkrachten en reservecolohnes van den vijand. Acht Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Zooals bij extra-bericht bekend gemaakt, heeft een groep Duitsche duikbooten in het Noorde lijke deel van den Atlantischen Oceaan onder de zwaarste weersomstandigheden een aanval gedaan op een naar Engeland varend volgela den konvooi en ondanks den sterken afweer in hardnekkige herhaalde aanvallen overdag en des nachts negen schepen met te zamen 68.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Andere schepen wer den door drie torpedotreffers beschadigd. Verder brachten onze duikbooten op de toe voerwegen naar Engeland en Amerika zes sche pen met te zamen 32.425 b.r.t. tot zinken. Daar mede verloor de vijandelijke ravitailleerings- scheepvaart weer 15 schepen met te zamen 100,925 b.r.t. Operaties tegen andere konvooien zijn aan den gang. En Zondag: In het gevechtsgebied van Tóeapse is het gelukt in verscheidene vijandelijke stellingen door te drin-, gen. Tegenaanvallen van den vijand werden af geslagen. Vóór Toeapse werd een koopvaardij schip der Sovjets van 3000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht. Ten Westen van de Terek liepen onze aanvals- troepen, op voortreffelijke wijze door de lucht macht gesteund, de stellingen van den vijand omver en wierpen dezen ver terug, waarbij zij verscheidene rivieren overtrokken. Twee pant- sertreinen werden door leger en luchtmacht ver nietigd. Op de Kaspische Zee werden wederom negen vrij groote transport- en vrachtschepen, onder welke vier tankschepen, in brand geworpen of tot zinken gebracht. Ten Zuiden van Stalingrad hernam de vijand zonder eenig succes zijn tegenaanvallen. Een poging om ten Noorden van de stad met ver scheidene Sovjetbataljohs over de Wolga te trekken, mislukte volkomen. Een aantal groote booten werd tot zinken gebracht, het gros der vijandelijke strijdkrachten vernietigd of gevan gen genomen. De artilleriestellingen van den vijand aan den Oostelijken over van de Wolga werden met bommen en boordwapens bestookt. Ten Noorden van Astrakan werden 13 trans porttreinen door bommen getroffen. Een petro- leumtrein brandde uit. Aan het front van den Don sloegen Italiaan sche troepen opnieuw vijandelijke pogingen af om troepen over de rivier te zetten. Hongaarsche jachtvliegers schoten tijdens begeleidende be scherming van eigen gevechtsvliegtuigen vier Sovjetvliegtuigen neer. Ten Zuidoosten van het Hmenmeer stortten AMERIK. VLIEGTUIGMOEDERSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. De woordvoerder der Japansche regeering he.eft met betrekking tot den zeeslag in het Zuiden van den Stillen Oceaan verklaard, dat de eerste grootsch opgezette poging tot een offensief dei- Ver. Staten tegen Japan jammerlijk is mislukt De Ver. Staten hebben voor dit offensief niet alleen uitgebreide voorbereidingen getroffen, doch ook bijna alle besehikbare schepen ge bruikt. Het helpt Roosevelt niet, dat hij ver klaart, dat de afloop van dezen zeeslag nog niet duidelijk is. Het verloop van dezen slag is volkomen ondubbelzinnig: hij heeft geleid tot een vernietigenden slag voor de Amerikaansche strijdkrachten. De Amerikaansche oorlogssche pen zijn ,,als verraste eenden" ontdekt en doo- delijk getroffen. Naar de Britsche berichtendienst uit Wash ington meldt, heeft het Amerikaansche ministe rie van marine bekend gemaakt, dat een Ame- rikaansch vlie^uigmoederschip op 26 October in de nabijheidJ van de Santa Cruz eilanden, op 260 zeemijl ten Noorden van Guadalcanar Is aangevallen en door bommen van den vijand tot zinken is gebracht. De naam van het vlieg tuigmoederschip wordt niet bekend gemaakt. Naar in het communiqué verder wordt gezegd, betreft het hetzelfde gevecht, waarbij ook de Amerikaansche torpedobootjager „Porter" tot zinken is gebracht. (D.NJ3.) tegenaanvallen van den vijand onder het effect van het in den strijd brengen van formaties van het leger en van de luchtmacht ineen. Op het Ladogameer verloor de vijand een vrachtschip en een sleepboot door bomtreffers. Een motor torpedoboot werd beschadigd. Moermansk "werd opnieuw overdag en des nachts uit de lucht aangevallen. In Egypte ging de vijand opnieuw met sterke pantser- en infanteriestrijdkrachten tot den aanval over. Hij werd na zware gevechten door tegenaanvallen tot staan gebracht. De slag duürt voort. Duitsche en Italiaansche duikbommen werpers en lichte gevechtsvliegtuigen brachten den Britten in onverbiddelijke aanvallen groote verliezen toe. Op de Middellandsche Zee bracht een duik boot een transportzeilschip tot zinken. Een gering aantal Britsche vliegtuigen drong onder bescherming van het. wolkendek overdag in de bezette gebieden in het Westen in de Duitsche Bocht en tot aan de Noordwestelijke grens van Frankrijk door. Door uitgeworpen bommen ontstond op eenige plaatsen materieèle schade. Zeven vliegtuigen werden neergeschoten. In den strijd legen Groot-Brittannië onder nam de luchtmacht gisteren en in den afge- ioopen nacht in verscheidene golven vergel- dingsaanvallen op de stad Canterbury. De ten deele in scheervlucht uitgeworpen bommen ver oorzaakten belangrijke vernielingen door bi*i- sant- en brandcffect. Jachteskaders der bege leidende bescherming schoten drie Britsche vliegtuigen neer. Andere gevechtsvliegtuigen bombardeerden militaire doelen op verschei dene plaatsen xii het Zuidoosten van het eiland, onder welke Dover. Zooals door een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten ondanks de aan houdende hevige herfststormen haar -operaties tegen vijandelijke konvooien op den Atlantischen Oceaan voortgezet. Gisteren hcpft een groep Duitsche onder zeeërs ter hoogte van de Canarische eilanden kans gezien contact te krijgen met een vijan delijk konvooi, dat van het Zuiden naar En geland voer. Bij het invallen van dë~ duisternis vielen onze booten het krachtig beveiligd kon vooi concentrisch aan èn vernietigden tot hel ochtendgrauwen 14 schepen van 101.000 brt. in totaal, geladen met waardevolle grond stoffen uit Afrika. Verder is in een extra-bericht medegedeeld: Bij de jacht op vijandelijke transportschepen zijn Duitsche duikbooten voor de eerste maal vanuit den Atlantischen Oceaan doorgedron gen in de randwateren van den Indischen Oceaan. Ver ten Oosten van Kaap Agulhas, de zuidelijkste landtop van Afrika, evenals in de wateren van Kaapstad, - hebben zij acht schepen met in tcreaal 52.518 brt. in den grond geboord. De restanten van het in ^en nacht van 30 op 31 October ter Hoogte van de Ca narische eilanden zwaar getroffen konvooi zijn ook verder het doelwit geweest van onze duik booten, die van de volledig uiteen geslagen formatie nog .vier schepen met een inhoud van 30.131 brt. wegschoten, zoodat het totale succes bij dit convooi alleen bereikt, stijgt tot 18 schepen met een inhoud van 131.131 brt. Daarmede hebben onze duikbooten deH vijand weer een schade toegebracht van 182.649 brt. scheepsruimte der koopvaardij en in de laatste zes dagen op ververtakte operatiegebieden 41 schepen met ruim een kwart millioen brt. van de Engelsch-Amerikaansche koopvaardij vloot vernietigd. DE BALANS VAN OCTOBER. In den strijd tegen de Engelsch-Amerikaan sche transportvloot heeft de marine in de maand October 111 schepen van in totaal 720.575 brt. tot. zinken gebracht. Dit succes is in de eerste plaats te danken aan den onVermoeibaren strijd der duikbooten. Tien schepen werden door torpedotreffers bescha digd. De luchtmacht bracht twee koopvaar dijschepen van te zamen 10.000 brt. tot zinken en beschadigde een groot koopvaardijschip en een drijvend dok. De Engelsche oorlogsvloot verloor in denzelf den tiid een torpedojagers, twee bewakings vaartuigen. zeven motortoroedobooten en door luchtaanvallen twaalf landingsbooten. Het Internationale Informatiebureau meldt: De ernstige Britsche schendingen van de Ge neefsche conventie duren voort. Nadat reeds herhaaldelijk berichten zijn gegeven over aan vallen op Duitsche Roode Kruisvliegtuigen, cen trale verbandplaatsen, lazaretten en andere on der bescherming van het Roode Kruis staande inrichtingen, vernemen wij thans een nieuwen ernstigen inbreuk op het Volkenrecht. Op 15 October 1942 is een tweetal Duitsch^ Roode Kruisvliegtuigen door ongeveer acht tweemoto- rige Britsche vliegtuigen, waarschijnlijk jacht- kruisers van het type Beaufighter, boven de Middellandsche Zee aangevallen. Het betreft beide Roode Kruistoestellen met de kenmerken Ciot en Vdza. Deze Roode Kruistoestellen droe gen duidelijk zichtbaar de kenmerken van de Geneeefsche conventie aan weerszijden van den romp, aan den boven- en* den onderkant van de vleugels en aan beide kanten van de stuurvlak ken. Zij vlogen zonder eenige begeleidende be scherming van Afrika naar Kreta. Bij een aan val ïn vijf malen op de Ciot kreeg het toestei zware treffers. De piloot verloor zijn linkerhand zoodat het toestel, zwaar beschadigd, felechts ternauwernood de Zuidkust van Kreta kan be reiken en daar een noodlanding moest maken. Van het andere toestel, de Vdza, ontbreekt se dert het oogenblik van den eersten aanval der Britsche jachtkruisers ieder spoor. Alle naspeu ringen zijn vergeefsch geweest. Op 16 October meldde de onder Britsche controle staande zen der van Cairo in het door Reuter verspreide communiqué uit het midden-Oosten woordelijk: „Onze jagers schoten een Ju 52 neer boven zee ten Zuiden van Kreta." Aangezien volgens het de strijd in egypte. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel medei Aan het .Egyptische front trad er gisteren een pauze in den slag op. Gevechten tusschen afdeelingen verkenners en artillerieöuels ken merkten den dag. Enkele lichte pantservoertui gen. die een- aanval op onze achterhoede pro beerden te ondernemen, werden terstond gesig naleerd en vernietigd. Formaties jagers van de spil traden krachtig op "tegen de bedrijvigheid der vijandelijke lucht macht en scheten in den strijd 7 Britsche toe stellen neer. Een ander vijandelijk vliegtuig stortte rieeiy getroffen door luchtafweergeschut. De spoorlijnen tusschen El Alamein en Ham man werden met succs door een onzer forma ties gebombardeerd. In het Oostelijk deel der Middellandsche Zee hebben Italiaansche vliegtuigen een aanval ge daan op twee zeilschepen met hulpmotorvermo gen. waarvan er één tot zinken werd gebracht. En Zondag: Felle gevechten zijn opnieuw begonnen in den Noordelijken sector van het Egypt-is'che front, waar de tegenstander nieuwe aanvallen tot ont wikkeling bracht met uitschreiden steun van ge pantserde afdeelipgen. De terstond bedwongen Britsche actie werd vervolgens gebroken door een energieken tegenaanval. Talrijke tanks wer den vernield en 200 gevangenen werden binnen gebracht. Het aantal krijgsgevangenen. ,dat tij dens den huidigen slag In onze handen is ge vallen, bedraagt 2000. Italiaansche en Duitsche formaties duikbom menwerpers en gevechtsvliegtuigen hebben den tegenstander zware verliezen toegebracht door zonder ophouden concentraties van troepen en strijdmiddelen te bombardeeren en herhaalde malen aanvallen te richter, on de centra achter het front. Tijdens luchtgevechten hebben Duit sche jagers zeven" toestellen neergeschoten en een achtste gedwongen bfnnen onze linies te landen. De bemanning werd "gevangen genomen. Een negende vijandelijke machine viel. getrof fen door het afweergeschut, brandend neer. van hedenavond 17.12 uur tot morgenochtend 7.37 uur De maan kwam vannacht op om 0.55 uur en ging vanmiddag om 14.48 uur onder. ingestelde onderzoek op 15 October 1942 geener- nerlei andere aanvallen op Duitsche transport vliegtuigen zijn gedaan en ook op 15 October 1942 geen enkele Ju $2, behalve het Roode Kruistoestel. vermist v/ordt, bevestigt het offi- cieele Britsche comuniqué dezen ernstigen in breuk op de Geneefsche conventie door het Britsche luchtwapen. In den ochtend van 13 October hebben, naar Stefani meldt. Britsche luchtstrijdkrachten een aanval met bommen en mitrailleurvuur van geringe hoogte gericht op een Italiaansch veld lazaret in den centralen sector yan het front in Afrika, ofschoon het lazaret ver achter de gevechtslinies lagr en duidelijk het kenteeken van het Roode Kruis droeg Twee gewonde sol daten-' werden gedood, drie soldaten, die juist behandeld werden, werden gewond. De opera tietent van een ander veldlazaret werd even eens door een Britschen luchtaanval vernield. Bij de opening van de zesde wetgevende periode van het Turksche parlement heeft, de president van den staat. Ineunoe, voor de afgevaardigden van de groote nationale vergadering een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de vergadering dit jaar bijeenkomt onder omstandigheden, die vooral vastbeslotenheid en wil tot leiding van het lot vaji het volk vragen, Ook in, het komende jaar zullen wij,'aldus Ineunoe, loyaal en strikt de over de geheele wereld bekende richtlijnen van onze nationale politiek in het binnenland en naar buiten handhaven. Trouw aan onze verdragsverplichtingen, onze bondgenootschap pen en vriendschappen, zullen wij onze politiek der nationale veiligheid verder voortzetten. Vervolgens wees de president er op. dat Tur kije thans dichter bij het tooneel van dezen ■wereldoorlog is gekomen dan ooit sedert het uit breken daaryan. Een „wind van verwarring en moreel lijden" waait thans over Turkije en over schaduwt de werkelijke krachten en de solide positie van Turkije. Dit feit kan een volk echter ziek en zwrak doen schijnen. Om die reden is het vereischt, dat de groote nationale vergadering ernstig de mogelijkheid van een aanval op Turkije onder de oogen ziet, die den een of anderen dag kan geschieden" uit een richting, die men niet kan weten en om voorwendsels, die eveneens onbekend zijn. De gedragingen van een gewetenlooze handels wereld en het ongeluk van een duurte, die verre alle gerechtvaardigde gronden te boven gaat, hebben het land in nood gebracht. De regeerinè zal echter de middelen bekend maken om dit alles te verhelpen. Het'ergste kwaad is de ver giftigende atmosfeer, waarmee men sedert twee jaar in het openbaar bezig is om de inspannin gen der Turksche regeering te dwarsboomen. In deze tijden mag er geen gelegenheid zijn om oorlogswinsten "te maken. Het gaat er veeleer om het lijden te verzachten, de weerstandskracht van het volk te versterken, buiten den oorlog te blijven, of. wanneer men in den oorlog gekomen is, daaruit eervol en behouden terug te komen. Het eenige middel is echter met alle krachten diegenen te helpen, die een openbaar ambt be- kleeden en in de eerste plaats de regeering. De president keerde zich vervolgens tegen de specu lanten en die politici, die al dege moeilijkheden als een buitengewone gelegenheid zien om hun 'politieke hartstochten te bevredigen en van wie men niet weet voor welke vreemde natie zijn werken. W$, kunnen geen enkele persoon en geen clique het recht toekennen het volk te berooven onder het -voorwendsel van de vrijheid van handel en economisch handelen. Wij mogen nooit toestaan, dat politici uit hartstocht een binnenlandsche of buitenlandsche politiek voe ren, die boven den nationalen wil uitgaat; Het is thans noodzakelijker daiftooit ons dap pere, waardevolle leger gereed houden. Wij zijn op een tijdstip aangékomen, waarop wij alle ontberingen evenzeer op den koop toe moeten nemen als wanneer wij in den oorlog waren gekomen. Het is noodzakelijk, dat de groote nationale vergadering en met haar het geheele volk de regeering ter zijde staan. Vervolgens werd de president» door de groote nationale vergadering herkozen-. (D.N.B.). BEIERSCHE MINI STER-PRESIDENT OVERLEDEN. Ludwig Siebert, minister-president van Beieren en president der Duitsche academie, is op 68-jarigen leeftijd overleden. (D.N.B.), Luitenant-generaal H. A. Seyffardt Polygoon archief-Pax Holland m Luitenant-generaal H. A. Seyffardt,. comman dant van het Vrijwilligerslegioen Nederland, heeft gisteren onder vele blijken van belangstel ling zijn zeventigsten verjaardag gevierd. Des ochtends te half elf heeft in het gebouw van het hoofdkwartier van het Legigen het hieraan Werkzame personeel den generSal zijn geiukwenschen aangeboden, hetgeen vergezeld ging van de overhandiging van een fraaie kleurenfoto van den jubilaris. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart,- had langs schriftelijken weg den jubi laris zijn hartelijke geiukwenschen doen toeko men en daarbij de hoop uitgesproken, dat gene raal Seyffardt in volle gezondheid ook in de toekomst op zoo breede wijze als tot dusver zijn vólk moge dienen Ter receptie verscheribn van Duitsche zijde o.a. de SS.-Gruppenführer Rauter, de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland; dr. Schwebel, de commandant van de Erganzungsstelle der SS en van Neder- landsche "zijde de leider der N.S.B., ir. Mussert, de president van het Vredegerechthof dr. Carp, de president van het economisch Gerechte hof. mr. Sluyterman, het lid van den Hoogen Raad mr. Helb. de burgemeester van 's Graven- hage prd.f. dr. H. Westra met echljgenoote e.a. De leider van de N.S.B, sprak den jubilaris o.m. als volgt toe: Generaal Seyffardt'is een man, die stil zijn gang gaat en zijn werk doet voor ons volk en ons vaderland. Wat hij gedaan heeft zal eens als een grooteche daad in de geschiedenis worden opgeteekend. Het is niet eenvoudig om alleen te willen staan als eenige opper-officier van de voormalige Nederlandsche weermacht. Thans is de grootste worsteling aller tijden aan den gang. In Rusland wordt een strijd ge voerd op leven en dood. Al wat ons nu zoo duidelijk is, was ons nog niet zoo helder toen generaal Seyffardt begon met het Legioen. Men kan Nederlander of Duitscher zijn, Noor of Zweed: Europa moeten wij als-een geheel zien, als een vesting. Wordt die vesting aangevallen, j dan moeten we die als Europeanen verdedigen. De leider sprak er zijn leedwezen over uit, dat geen opper-officier en zelfs weinig officieren en I onderofficieren generaal Seyffardt gevolgd zijn. I Voorzoover zij, die niet volgden, dachten hun land en volk beter te kunnen dienën met een beetje sabotëeren en een beetje kankeren, hen j heb ik afgeschreven aldus spreker. We moe ten geloof en vertrouwen in de toekomst hebben. Als we eens als Germanen naast elkaar staaft, zullen we zien, dat het goed geweest is. De daad van generaal Seyffardt, zoo besloot Mussert, is een groote daad van een opper- officier en daarvoor zeg ik u dank namens ons volk. Met een kort woord antwoordde generaal Seyffardt, dat hij, hetgeen de leider gezegd had, in grooten dank aanvaardde. GEMACHTIGDE VOOR DEN ARBEID. Ir. Verwey neemt tijdelijk deze functie waar, Naar wordt medegedeeld, zal tot aan de be noeming van een gemachtigde voor de ordening van den arbeid, de waarnemende secretaris-ge neraal van het ministerie van Sociale Zaken, ir. R. A. Verwey, de functie van den gemachtigde waarnemen. EEN JAPANSCH MINISTERIE VOOR GROOT OOST-AZIË. Kazoeo Aoki, die op 17 September als minister zonder portefeuille zitting llèeft genomen in het kabhiet-Tojo, is officieel benoemd tot chef van het ministerie voof Groot Oost-Azië. Het ministerie heeft zijn werkzaamheden aangevangen. Het heeft vier afdeelingen: algemeene zaken, Mandsjoerijsche kwesties, Chineesche kwesties en Zuidzeegebied. Talrijke aangelegenheden gaan van buitenlandsche zaken naar het nieuwe ministerie over. (D.N.B.), VERKLARINGEN VAN WILLKIE. Gebrek aan moedig leiderschap in de Ver. Staten Wendell Willkie heeft naar de Britsche be richtendienst uit New York meldt, voor ver tegenwoordigers der pers verklaard, dat bij de Amerikaansche regeering het gebrek aan moedig leiderschap steeds zichtbaarder wordt. Naar het schijnt, zoo zeide Willkie, verliest de Amerikaan sche regeering het juiste begrip voor het heden, door de problemen van den oorlog en den vrede in formules van gisteren te beschouwen, in plaats van in den vorm van realiteiten en toe komstige perspectieven. Ieder, zoo zeide Willkie tenslotte, die de toestanden In de Ver. Staten en in het buitenland heeft bestudeerd, moet weten, dat de leiding van de Amerikaansche oor logsinspanning verward en in vele opzichten ondoeltreffend is. (D.N.B.). tSespraak van smuts. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Zuid-Afrikaansche premier, generaal Smuts, in een toespraak o.m. verklaard, dat de toekomst der landen aan de Noordzee in het Westen is gelegen. Smuts zeide, dat het de plicht is van dé geallieerden om den vrede voor te bereiden en wel anders dan in 1918, aangezien de toen op-/ gerichte Volkenbond gefaald heeft. In Zuld- Afrika is men, zoo besloot de Zuid-Afrikaansche premier, de overtuiging toegedaan, dat alle men- schen aan den anderen kant van de grenzen en de oceanen den wensch hebben, dat de bescha ving in stand wordt gehouden en na de eind overwinning der geallieerden door hen zal wor den vernieuwd. (D.N.B.) EERETAFELEN ONTHULD. De namen van de gevallenen onder hen, die als vrijwilligers in het Nederlandsche Legioen deel hadden aan den wapenstrijd tegen het bolsjewisme, zijn thans op eere tafelen in het hoofdkwartier van dat Le gioen vereeuwigd. Drie platen van spiegelglas met zwarten achtergrond, waarop in zilveren letters de namen zijn aangebracht, vormen^thans de omlijsting van een nis in de hal van de eerste verdieping van het gebouw aan de Koninginnegracht te Den Haag, waarin dit hoofdkwartier zetelt. In het centrum van de nis bevindt zich een medaillon, voorstellen de den geheimden kop van een frontsol daat, met daarboven de opdracht „Aan onze gevallen kameraden" en daaronder de woorden: „Den vaderlandt ghetrouwe bleef ick tot in den doet." Bloemen, zoomede de standaard van den generaal en het vaandel van een Legloens- -regiment. sierden het geheel. In een sobere plechtigheid heeft luitenant- generaal H. A. Seyffardt, commandant van het Vrijwilligerslegioen Nederland, in aanwezigheid van enkele genoodigden en van het aan den staf verbonden personeel, deze eeretafelen Inge wijd. Onder de genoodigden waren de Haagsche burgemeester en mevrouw prof. dr. H. Westra, als ouders van Untersturmfülïrèr Olaf Westra, die 7 April j.l. aan het Oostfront sneüvelde, en verder een aantal officieren, vertegenwoordigers van weermacht en Rijkscommissariaat. Herinnerend aan wat de .mannen van het legioen voor het nieuwe Europa en voor ons Vaderland hebben gedaan, en nog doen, zeide luitenant-generaal Seyffardt met betrekking tot de gevallenen: Zij hebben, helaas, de eindoverwinning niet meer mogen beleven, maar zij hebben hun na men onvergetelijk gegrift in de geschiedboeken van het komende vrije Nederland. Wij, die zijn thuisgebleven, omdat ook hier in het thuisfront plichten teyvervullen waren, zijn diep door drongen van de geweldige grootte van het offer, dat zij aan de zaak van het vaderland hebben gebracht. Daarom zijn hun namen hier neerge schreven als een manend ggdenkteeken op de „eeretafelen der gevallenen", opgericht hun ter eere in dit huis, dat hen heeft uitgezonden, om ons dagelijks het beeld van hun offer voor oogen te brengen." ERVARINGEN ACHTER HET OOSTFRONT. Dezer dagen arriveerden 400 leden van den Nederl. Arbeidsdienst, die gedurende eenige maanden opbouwwerkzaamheden achter het Oostfront verrichtten, te Amersfoort, en een verslaggever van het A.NP. heeft zich door deze mannen laten vertellen over de ervaringen van het corps, aan welk onderhoud wij het volgende ontleenen: De groep vrijwilligers vertrok, na op den Führer beëedigd en in een Reichtsarbelts^ienst opgenomen te zijn, 21 Juni onder cominando van Arbeitsführer Hekman uit een Arbeids dienstkamp. De reis ging direct naar Zuid-Rusland, waar het corps op verschillende plaatsen achter het front aan het werk werd gezet. Zoo vertoefde het geruim en tijd in de buurt van Stalino en j Worosjilowgrad, herstelde wegen voor den aan- en afvoer der fronten, verrichtte werkzaam- j heden op vliegvelden, legde electrische leidingen aan. enz. Men overnachtte in tenten, alleen de i laatste weken werden met het oog op de tempe ratuur doorgebracht in vaste kwartieren, waar voor meestal oude Russische gebouwen in aan- merking kwamen. Van den strijd vooraan het front hadden de j mannen betrekkelijk weinig te zien gekregen. De arbeidsdienst is ook niet bestemd voor dien sten voor aan het front. Wel hadden zij de ver nielingen gezien, die door den strijd zijn aange- i richt. Tot hun taak behoorde de opbouw en die ging bijzonder snel. Zoo was Kostow, toen zij daar aankwameh, nog een groote chaos, maar toen zij het verlieten begon het normale leven er reeds weer te draaien. Winkels en café's gin gen weer open. De groep is steeds in haar geheel ingezet ge weest en de zegsman was van meening, dat men haar niet heeft gespaard èn even zwaar werk heeft laten verrichten als de uit Duitsch- la-n'd afkomstige Arbeidsdienstmannen. Met de» bevolking hadden de manschappen betrekkelijk weinig contact gehad. Dit werd voornamelijk uit hygiënische overwegingen beperkt. Van hun wapens, geweer en bajonet, hebben zij practisch geen gebruik behoeven te maken. Deze waren slechts mede genomen voor geval van zelfver dediging. De verslaggever vroeg den afdeelingscomman- dant om. ook waarom de mannen thans in het vaderland terugkeeren. Deze antwoordde daarop, dat aan het vrijwillig dienstverband, dat zij hebben geteekend, thans voldaan is. Van de groep Nederlanders, die thans is teruggekeerd zal een groot gedeelte bestemd zijn voor de kaderopleiding van den N.A.D, De an deren zullen dezer dagen met verlof naar huis gaan. Als aardige bijzonderheid deelde de zegsman nog mede, dat met de Arbekjsdienstgroep een Rus naar Nederland is gekomen. Dezen had men ergens ontmoet en hij was bijzonder be kwaam in het repareeren van auto's. Mede in verband met zijn vijandige gezindheid ten op zichte van het bolsjewistische regiem kreeg hp gelegenheid om in den Arbeidsdienst werkzaam heden te verrichten. Toen hem werd aangeboden een bezoek te brengen aan Nederland heeft hij die gelegenheid met beide handen aangegrepen. SENATEN DER HOOGESCHOLEN. Het Verordeningenblad bevat het volgende besluit van den secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wétenschap en kui tuurbescherming, houdende wijziging der hoo- ger onderwijswet en der wet van 15 December 1917 (Staatsblad no. 7003), tot regeling yan het hooger landbouw onderwijs. In het eerste lid der artikelen 62 en 109 der hooger onderwijswet wordt de tweede volzin tel kenmale vervangen door de volgende twee vol zinnen: „Buitengewone hoogleeraren hebben in den senaat zitting met raadgevende stem. De voorzitter kan eervol ontslagen hoogleeraren af zonderlijk uitnoodigen om voor den duur van één jaar of voor bepaalde vergaderingen in den senaat zitting te hebben met raadgevende stem". Het tweede lid van artikel 38 der wet van 15 December 1917 (Staatsblad no. 700) tot regeling van het hooger landbouw onderwijs, wordt ge lezen als volgt: „2. Buitengewone hoogleeraren hebben in den senaat zitting met raadgevende stem. De voorzitter kan eervol ontslagen hoog leeraren bedoeld bij artikel 20, afzonderlijk uit. noodigen om voor den duur van één jaar 4 voor bepaalde vergaderingen in den senaa_t zm ting te hebben met raadgevende stem." Dit besluit is gisteren in werking getreden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1