83sfe Jaargang ZATERDAG 31 OCTOBER 1942 Ho. 25336 Ruim 100.000 ton tot zinken gebracht Duitschland strijdt voor Europa EXTRA BERICHT De strïjd fn Egypte De komende winter in de Sovjet-Unie Verspreide Berichten BINNENLAND Wees zuinig met gas en electriciteit Nederlandsche vrouwen en meisjes De ^strategische lijnen van dezen oorlog De klok een uur terug Distributie-maatregelen Bekanntmachung Verduisteren: Luitenant-generaal H. A. Seyffardt zeventig jaar LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. H&my. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironurmer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: i Een groep Duitsche duikbooten heeft in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan onder de zwaarste weersomstandigheden een aanval gedaan op een naar Engeland varend volgeladen konvooi en ondanks den sterken afweer inhardnekkige herhaalde aan vallen overdag en des nachts negen schepen met te zamen 68.500 b.r.t. tot z\nken gebracht Andere schepen werden door drie torpedotreffers beschadigd. Verder brachten onze duik booten op de toevoerwegen naar Engeland en Amerika zes schepen met tezamen 32.425 b.r.t. tot zinken. Daarmede verloor de vijandelijke ravitailleeringsscheepvaart weer 15 schepen met te zamen 100,925 b.r.t. Operaties 'tegen andere konvooien zijn aan den gang. Onder de tot zinken gebrachte' schepen was een groote tweepijper van meer dan 12.000 bT.t., die ontplofte na een torpedotreffer. Het stoom schip, dat zonk nadat nog eenige hevige ont ploffingen hadden plaats gehad, had oorlogs materiaal aan boord. Een andere duikboot kreeg voor de Amerikaansche kust het stoom schip „West Kebar" voor de lanceerbuizen. Dit schip had een lading mangaanerts aan boord en was van Takoradi aan de Afrikaansche goudkust naar New-York onderweg. Het mat 5620 b.r.t. en zonk binnen enkele minuten. Het stoomschip „Primrose Hill", dat van Engeland naar Freetown aan de kust van West-Afrika voer, bevatte vliegtuigen, die langs dezen groo- ten omweg naar het front in Noord-Afrika moesten wordengebracht. Het was -zwaar be wapend, mat 7.600 b.r.t. en maakte reeds na de eerste torpedotreffers zware slagzij. Na een nieuwen aanval stak het achterschip hoog bo ven watef- en spoedig verdvjeen de koopvaarder in de golven. De AJSTP.-correspondent te Berlijn meldt: Hoewel het Engelsche offensief in Egypte reeds zes dagen aan den gang is, zijn de En- gelschen nagenoeg nog even ver van hun -doel verwijderd als bij het begin, en zooals zij zelf toegeven, is het eerste stadium van den strijd nog niet eens ten einde. Ondanks de hevigheid hunner aanvallen, die de laatste dagen in het bijzonder op den Noor delijken vleugel van de stelling van El Alamein waren gericht, zijn zij op geen enkel punt verder gekomen dan liet voorterrein, waar zij zich door de mijnenvelden en prikkeldraadversperringen moeten werken en voortdurend door artillerie bestookt worden. Wa-t zich op het oogenblik' in Egypte af speelt, is een doorbraakslag, die in beteekenis kan worden vergeleken met de grootste door braakpogingen in dezen oorlog, zooals de strijd om de Maginotlinie. die om dë Metaxas-ltnie, en, om een /ecent voorbeeld te noemen, de door braak door de verdedigingswerken van Stalin grad. De Engelschen zelf spreken van een der ge weldigste krachtinspanningen van het empire en aan Duitsche zijde onderschat men de sterkte van den tegenstander dan ook geenszins. Men beseft hier volkomen, dat er Engeland veel aan gelegen is Noord-Afrika in handen te krijgen, ongetwijfeld om van daaruit het tweede front te kunnen openen. Zoo lang de strijd nog volkomen onbeslist is, toont het Duitsche opperbevel zich, getrouw aan zijn tactiek, uiterst zwijgzaam en waagt zich niet, zooals de Engelschen gaarne doen, aan optimistische voorspellingen. Juist deze beknoptheid der Duitsche mede- deeling#, hêeft bij de Engelschen een onmis kenbareongerustheid doen ontstaan, te meer daar dezen de juistheid ervan niet hebben kun nen tegenspreken. Reeds begint men van En gelsche zijde het volk voor te bereiden op een langen duur van de gevechten. Het Is echter duidelijk, dat de Engelschen hun aanvallen, die zij nu eens op dit. dan weer op dat punt van de verdedigingslinie herhalen en wel met een tot dusver onverminderde hevig heid. niet tot in het oneindige kunnen her halen. Het is aan te nemen, dat voor de bestorming der Duitsch-Italiaansche stellingen de beste troepen bijeengebracht Zijn. Him valt de zwaarste taak toe,' een bres te slaan in de verdedigings linie. Indien echter deze' troepen steeds met be bloede koppen worden teruggeslagen, moet het offensief op den ^uur geleidelijk aan kracht verliezen, te meer daar ihpt ravitailleerings- vraagstuk met'het verstrijken van den tijd een steeds belangrijker rol gaat spelen. Omtrent de reserves, die de Engelschen tijdens de langdurige voorbereiding bijeen hebben weten te brengen, is natuurlijk weinig te zeggen, doch hoewel aangenomen' kan worden, dat zij voor geruimen tijd toereikend zijn, stellen zij voor .den tijdsduur van het offensief zekere grenzen. De verdedigingslinie is geen aaneengesloten front, doch zij bestaat uit een stelsel van steun punten, waarvan het geschut volgens een be paald vuurplan alle deelen van de verdedigings zone bestrijkt. Overal wordt gebruik gemaakt van flankeerend vuur. zoodat een doorbraak den aanvaller vaak geen voordeel brengt, doch hem integendeel van de overige troepen afsnijdt. Rommel laa-t de Engelschen aanstormen op een linie van vuurspuwende verdedigingswerken, hetgeen zij doen met de aan hun aard eigen verbetenheid. Tot dusver echter met het eenige gevolg, dat zij in het hevige vuur van de afweerbatterijen zware verliezen hebben geleden t De „winter van verschrikking", dien de sov jet-unie als gevolg van het succesvolle Duitsche zomeroffensief tegemoet gaat, wordt beschre ven door het Zweedsche blad Nye Dagligt Alle- handa, dat hierin o.a. zegt, dat de komende winter in velerlei opzicht zal gelijken op den vreesetlijken oorlogswinter van 1919/1920. Hon ger en koude zullen het lot van de sovjetbe- volking zijn, schrijft het blad. De sovjet-unie beschikt na het verlies van haar steenkoolge- bieden in de Oekraïne nog slechts over haar kolenproductie in Azië ten bedrage van onge veer 60 millioen ton, dus over minder dan een derde van de Duitsche kolenproductie. Hieruit blijkt niet alleen de onmogelijkheid om buiten hout en turf brandstof te verkrijgen, doch dit kolengebrek zal stellig ook een vernietigende uitwerking hebben op het reeds in een chaos verkeerende verkeerswezen en zal de levensmid delenvoorziening van uitgestrekte gebieden op het spel zetten. Zelfs het feit, dat de bevolking van de sovjet als gevolg van de JDuitsche ver overingen merkbaar ineengekrompen is betee- kent in deze omstandigheden weinig of niets. De sovjetunie bezit nog altijd ruim tweederde van haar bevolking. Het is ook zeer de vraag, of er in de sovjet unie ten Oosten van de Wolga levensmiddelen-; voorraden van beteekenis aanwezig zijn. Waar schijnlijk zijn die reeds den vorigen winter op gebruikt. Zelfs de Engelsch-Amerikaansche bondgenooten beschouwen de gegevens van de sovjets over de beweerde gewaarborgde levens- middelenvóorziening met den grooteten twijfel. Het lijdt geen twijfel, zoo besluit het blad, dat de komende winter insovjet-unie verschrik kelijk zal zijn. NiemaiTd kan weten, welke ge volgen dit feit op den oorlogstoestand zal heb ben. (ANP.) DE BRITSCHE LUCHTAANVALLEN OP KERKEN. Het persbureau „Corrispondencia", dat nauwe betrekkingen onderhoudt met het Vaticaan, houdt zich in een opzienbarend artikel onder het opschrift „Waarom de Westminster Abdij en de St. Pauls Kathedraal er nog staan" bezig met de Britsche luchtaanvallen op kerken. De Duitschers, zoo wordt in dit artikel ge zegd, hebben zich altijd moeite gegeven kathe dralen te ontzien, ook wanneer déze gelegen waren in het centrum van het oorlogsgebeuren. Voorbeelden hiervan zijn Rouaan en Amiens. Waar de Duitschers zich genoodzaakt gezien' nebben vergeldmgsmaatregelen tegen Engelsche steden als b.v. Canterbury te nemen, zijn de kathedralen - gespaard gebleven. Heel anders daarentegen zijn de Engelsche methoden van oorlogvoering in de lucht, zooals bewezen wordt door de Engelsche nachtelijke aanvallen op Duitschland en Italië. In het streven, den Ver. Staten en de Sovjet-unie bewijzen te leveren voor zijn militaire activiteit, verlaagt Engeland zich ertoe, tot terreur over te gaan, daar hét 211 e,Üke wapens geen successen kan be halen. Maar de as heeft een woordje mee te praten en wanneer zij toeslaat, slaat zij hard. Groot Bnttannië heeft een bondgenootschap ge sloten met mogendheden buiten Europa, de Ver. Staten en de Sovjet-unie, tegen de eigen be schaving, Engeland heeft zich aangeboden als steunpunt en wapen voor de terreur, die door zijn bondgenooten gewenscht wordt. Engeland echter en niet N.-Amerika zal de gevolgen van deze ge hoorzaamheid aan de bevelèn van zijn bond genooten te bespeuren krijgen. (A.N.P.). Dr. LEY TE ROME. De Duitsche „Reichsorganisationsleiter", dr. Ley, speciaal gevolmachtigde van den Führer voor de herdenking van den marsch naar Rome, is gisteren door den Italiaanschen minister van corporaties. Ricci. ontvangen en heeft met hem de vraagstukken dei* sociale politiek, waarbij beide- landen belang hebben, besproken. Daarbij kwam in de eerste plaats de gemeenschappelijke opvatting der sociale beginselen en richtsnoeren der sociaal-revolutionaire bewegingen tot uiting, waarvoor de Führer en de Duce de fundamen- teele gedachte hebben aangegeven. De nadruk werd gelegd op de buitengewone beteekenis, welke het sociaal-politieke vraagstuk na de over winning zal hebben. Des middags werd dr. Ley ontvangen door den Duce, met wien hij in het Palazzo Venezla een langdurig en zeer hartelijk onderhoud had Vervolgens woonde de geheële Duitsche delegatie de uitdeeling der prijzen aan leden van de fas cistische jeugdorganfcatie en fascistische stu- aen tenbonden bij. Na afloop daarvan ontving de Duce nogmaals dr. Ley en de geheele Duit sche delegatie. Hij legde in een korte toespraak den nadruk op de onverbrekelijke verbonden heid tusschen beide volken, Gisteravond is dr. Ley met de Duitsche dele gatie uit Rome vertrokken. (D.N.B.). GEEN VIERING VAN DEN WAPENSTILSTANDSDAG. Naar Reuter meldt, zal dit jaar op 11 Novem ber, den wapenstilstandsdag, in Engeland geen plechtigheid aan den Cenotaaph worden ge houden. Ook de twee minuten stilte zullen niet in acht worden genomen. De regeering is van meening, dat „onder de tegenwoordige omstan digheden" het wenschelijk is, dat ook de andere plechtigheden, die op dezen dag gewoonlijk in Engeland worded gehouden, vervallen. (D.N.B.). BRITSCHE TORPEDOJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. De Britsche nieuwsdienst meldt in een speciaal bericht, dat de Engejsche torpedojager „Ve teran" tot zinken gebracht is. Deze had een waterverplaatsing van 1500 ton en in normalen tijd een bemanning" van 134 koppen. De „Ve teran" was de laatste jager van het nood- programma van den vorigen wereldoorlog; In 1918 was de kiel gelegd. (D.N.B.). DE SALOMONS-EELANDEN. Volgens den Britschen berichtendienst heeft de Amerikaasche minister van marine, Knox, op een persconferentie beweerd, dat de Japan- sche oorlogsschepen zich van de Salomons eilanden hebben teruggetrokken. Hij zeide, dat de eerste ronde voorbij was en dat men op den aanvang van de tweede wacht- Toen men Knox dringend verzocht een duidelijk beeld van de situatie op de Salomons-eilanden te geven, zeide hij: „Ik heb er geen idee van. hoe de dingen zich verder zullen ontwikkelen. Ik wil ook geen aanleiding tot optimisme geven". (D.N.B.). MEXICO KNOOPT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN AAN MET DE SOVJET-UNIE. De regeering van Mexico heeft thans, naar uit Mexico gemeld wordt, officieel medegedeeld, dat Mexico binnenkort de diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-unie zal herstellen. Volgens een bericht van United Press uit Mexico zou dit besluit een-gevolg zijn van een initiatief van Sovjet-Russische zijde. De diplo matieke betrekkingen tusschen Mexico en de Sovjet-unie waren $edert 1930 verbroken als ge volg van een incident met de diplomatieke ver tegenwoordiging der Sovjet-unie in Mexico, die ervan beschuldigd werd zich gemengd te hebben in een kwestie op het gebied van de binnen- landsche politiek. D.N.B.) 140 DOODEN TE MILAAN* Het aantaf dooden ten gevolge van den Brit schen luchtaanval van Zaterdag j.1. op de stad Milaan is gestegen tot 140. De slachtoffers zijn raeerendeels ouden van dagen, kinderen en werklieden. (DN3.). Iedere Nederlander heeft den plicht de uiterste zuinigheid te betrachten bij het gebruik van gas en electriciteit. De koleppositie is tengevolge van de bijzondere omstandigheden waarin wü leven zorgwekkend, doch wanneer ieder zijn krachten er aan geeft, om noch gas noch elec triciteit te verspillen, zullen de moeilijkheden zeker niet onoverkomelijk blijken. Het is dus niet noodig, dat men zijn volle rantsoen ver bruikt. Laat vooral niet onnoodig licht branden in gangen en portalen. Zet uw radiotoestel af, in dien u toch niet luistert. Het warmwaterverbruik voor koken, ^asschen en baden kan worden be perkt door de aansteekvlammetjes onder keuken- of badgeiser niet voortdurend te laten branden. Voor het zetten van thee of koffie gebrulke men niet meer water dan noodig is. Indien men één maal per dag vaatwerk afwascht in plaats van drie keer, bespaart u 2/3 op het verbruik van electriciteit of gas, dat u anders voor de ver warming van het water noodig heeft. Vooral op het gasverbruik in de keuken moet de huisvrouw toezien. Het mag nu zoo lang zamerhand wel bekend genoeg zijn, dat men voor het bereiden van den maaltijd sterk op het warmwaterverbruik (dus op gas en electriciteit) kan bezuinigen, door de groenten en aardappels met zoo weinig mogelijk water op te zetten en bij het koken de deksels steeds op de pannen te houden. Zoodra damp uit de pan of ketel komt, kan de gasbrander op „klein" worden ge zet, of indien men electrisch kookt, de knop op 0 gedraaid. Wanneer u deze richtlijnen in acht neemt, verricht u niet alleen een dienst aan de gemeen schap, maar bevordert U'ook uw eigen belang, want overschrijding van het rantsoen bezorgt u een boete en wellicht ook afsnijding van den toevoer. De Germanische Freiwilligen Leitstelle, Dienststelle Niederlande, deelt ons mede: De mogelijkheid bestaat er thans ook voor Neder- landsbhe vrouwen en meisjes om zich als ver- pleeêster in^te zetten. In aanmerking komen: verpleegsters, hulp verpleegsters en leerling-verpleegsters. Voor een uitstekende opleiding wordt zor^ gedragen, terwijl de voorwaarden van dienstneming uiterst gunstig zijn. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komerty dienen zich schriftelijk of persoonlijk te melden bij het S.S.-Erzatzkommando Neder land, Stadhouderslaan 132, Den Haag. AANWIJZING BON VOOR GENERATORBLOKJES. Gedurende de periode van 1 November tot en met 31 December 1942 zijn voor het verkrijgen .van generatorhout aangewezen de met „periode b" gemerkte bonnen. Deze bonnen geven recht op het koopen van 50 kg. generatorblokjes. DR. ANNE A. WEBER—VAN BOSSE OVERLEDEN. Te Eerbeek is in den ouderdom van 90 jaar overleden dr. Arme Antoinette Weber-Van Bosse, een vrouw, die bijzonder verdienstelijken arbeid heeft verricht op liet terrein der botanie. ARTIKEL VAN DR. DIETRICH. „De groote strategische lijnen van dezen oor log verloopen üi een ander vlak dan de demo cratieën van gisteren kunnen wenschen of be grijpen." \Met deze woorden begint een nieuyz artikel van de serie van dr. Dietrich. „Wat de democratieën ook doen, het zal mis lukken.. Zooals alles tot dusver, omdat het vlak waarop zij staan een hellend vlak is en omdat een nieuwe tijd met nieuwe maten meet." Ver volgens wijstdr. Dietrich er op, hoe vele ijdele verwachtingen der democratieën reeds in rook zijn vervlogen en geeft als zijn meening te ken nen, dat oordeelkundige kringen in de geheele wereld met recht de vraag dienen te stellen: waardoor en waarmede wil Engeland eigenlijk dezen oorlog nog winnen? Het antwoord op de vraag, waarin de sprookjesachtige strategie der democratieën en het probleem der ontplooiing en concentratie van haar krachten bestaat, wordt, naar de Reichspressechef verklaart, steeds duidelijker, hoe meer men in de gehei men van haar geestelijke" oorlogsvoering door dringt. Woordelijk schrijft hij: zij verwachten de overwinning niet meer op het slagveld,, doch als een gevolg van de strategie der woorden op het gevechtsterrein van de zwakke gemoederen. Dat is het veld, waarop onze vijanden in zalige gedachtenis aan lord Northcliff en den vorigen wereldoorlog zich ook in dezen oorlog nog sterk voelen. Zij zien nog maar één ding mogelijk voor hun overwinning, nl. het doel om het Duit sche volk van binnen uit te verzwakken, om het moreel en geestelijk te vermurwen en te breken. Dat is het oorlogstooneel, waarop zij tot de beslissing van plan zijn te vechten. „Wij moeten alles in het werk stellen om de mo- reele kracht en den oorlogswil van het Duitsche volk te breken". Dit; is het tweede front, waar van zij werkelijk hun overwinning verwachten het front, waar de pers en radio hun wapens, bluf hun techniek en groote woorden hun gene raals zijn." Het is echter het noodlot der democratieën, zoo gaat dr. Dietrich verder, dat zij ook op het gevechtsterrein van het binnenlandsche front het slachtoffer zijn van dezelfde begripsverwar ring over de vermeende krachten van den nieu wen tijd als tot dusverre op alle andere ge bieden. Dr. Dietrich besluit als volgt: „Thans staat tegenover hen niet zooals in 1918 een slecht geleid, moreel zwak en innerlijk verscheurd volk, doch de sterke geest van een harde, doel bewuste en innerlijk gefundeerde gemeenschap, doordrongen van den geest en den wil van den Führer, vertrouwend op de kracht, van zijn on vergelijkelijke weermacht en gedragen door .de dynamiek van de nationaal-socialistische pattij. Op dit front zal ook de laatste hoop van onze vijanden in rook vervliegen." (D.N.B.) VERKLARING VAN DÊAT. Ter gelegenheid van de opening van het tweede congres van de Rassemblement National Populaire verklaarde Déat, leider van deze be weging. dat bij den opbouw van een nieuw Europa Frankr(jk zich moet latén c gelden als het land, dat het best geschikt Is om als be middelaar op te treden tusschen Europa en Afrika. Wij hebben een eerste rangs rol te ver vullen, zeide hij. Doelende op cfe Angelsaksische bedreiging van Dakar verklaarde hy onder lijide toejuichingen: „De regeering van Laval is vast besloten de Fransche vlag hoog te houden". (Of i) Er wordt aan herinnerd, dat in den nacht van Zondag op Maandag de klokken een uur moeten worden teruggezet. - J BINNENKORT RUNDVET OP BON 58. Op de bonnen „58" van de boterkaart, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Dinsdag 24 November tot en met Zaterdag 5 December, zal desgewenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rund- vet kunnen betrekken. zy, die rundvet wenschen te ontvangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 4 tot en met Zaterdag 7 November. Zij, die ge durende bovengenoemd tijdvak bon 58 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet 'betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een aanvang worden ge maakt met de aflevering van het rundvet op 24 November. GENERATORANTHRACIET- EN BAGGER TURFBONNEN VOOR NOVEMBER. Gedurende het tijdvak van 1 November tot en met 30 November geeft elk der met de woorden „generator-anthraciet elfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes IV of V, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak elk der met de woor den „generator-turf tiende periode" gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van 50 stuks baggerturf. O HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor de periode van 1 tot en met 30 Novem ber wordt op bon no. 1 van de voedérkaart voor honden volgens dezelfde normen als voor de voorgaande periode hondenbrood verkrijgbaar gesteld. Op bon no. 1 van de voederkaart voor honden brood (groep k) wordt voor de periode van 1 tot en met 30 November 1Vs. kg. kattenbrood ver krijgbaar gesteld; VERLAGING VAN HET VERSNAPERINGEN RANTSOEN. De secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visschery maakt in verband met de aanwijzing der nieuwe bonnen voor voedings- en genotmiddelen voor het tijdvak van 1 tot en met 28 November a.s. het volgende bekend: Tegelijk met het tabaksrantsoen ondergaat ook het versnaperingenrantsoen een verlaging. Deze verlaging wordt bereikt, doordat men met de op de thans aangewezen bonnen 56, 57, 58 en 59 verkrijgbaar gestelde hoeveelheid van 400 gram niet vier weken doch zes weken moet toekomen. De geldigheidsduur van genoemde bonnen loopt derhalve niet, zooals in de gepubliceerde bon- nenlijst is vermeld, tot en met 28 November a.s., doch tot en met 12 December a.s. Nadien zullen voor het tijdvak van 13 tot en met 26 December a.s., dit is dus voor een periode van twee weken, twee bonnen, elk rechtgevende op 100 gram ver snaperingen, geldig worden verklaard. Een en ander beteekent dus, dat het versnaperingen - rantsoen voor het tijdvak van 1 November tot en met 26 December, dit is dus een periode van acht weken, wordt teruggebracht van 800 gram op 600 gram. Voorts kan thans reeds worden medegedeeld, dat voor kinderen van 0 tot 14 jaar ter gelegen heid van Sint Nicolaas, op nader aan te wijzen bonnen een extra rantsoen van 200 gram ver snaperingen beschikbaar zal worden gesteld. PEULVRUCHTEN, HAVERMOUT EN GEMENGD MEEL. Evenals vorige maal zijn wederom afzonderlijke bonnen aangewezen, ter verkrijging van haver mout en peulvruchten. Bon Algemeen 419 geeft recht op het koopen van 125 gram peulvruchten en bon Algemeen 420 geeft recht op het koopen van 125 gram havermout. Tenslotte is naast een bon voor gort e.d. een bon aangewezen, waarop uitsluitend gemengd meel mag worden afgeleverd. In verband hier- mde geeft bon Algemeen 421 recht op het koopen van 125 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten, gemengd meel, aardappeltapioca of aardappel- meelvlokken, terwijl bon Algemeen 422 uitslui tend recht geeft op het koopen van 125 gram gemengd meel. MUSTERUNG DER GEBURTSJAHRGANGE 1904 UND 1905. Alle mannlichen Relchsdeütschen der Geburts- jahrgange 1904 und 1905 auch diejenigen, die bereits durch Wehrersatzdienststellen der Hei mat erfasst, gemusternt, unabkömmlich oder zurückgeStellt worden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: A) Aus den Provtnzen Südholland und See- land in Den Haag, Schule, Frederikstr. 28 - am 9.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AJ am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben K—S; am 11.11,1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben T—Z. B) Aus der Provinz Nordholland in Amster dam-O., Schule. Iepenweg 13 am 12.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AJ am 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KQ; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben RZ. C) Aus den Provinzen Friesland, Groningen, Drente und Overijssel bei der Wehrmachtkom- mandantur Zwolle, Rojensingel 13 am 16.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A—O; am 17,11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben P—Z. D) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant in Eindhoven, Schule, Don Boscostr. 18 am 19.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben am'20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben I—R; am 21.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben S-Z. E) Aus der Provinz Limburg bei der Wehr- machtkommandantur Maastricht, N. Martens- port 2 am 23.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A—E; am 24.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben F—H; am 25.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben I—L; am 26.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben M—P; am 27.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben QS; am 28.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben T—Z. Die Meldepflichtlgen haben Ausweispapiere und 3 Passbilder 37-52 mm. in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillerrrezept mltzubringen. Juden haben nicht zu erschemen. Den Meldepflichtigeh wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag, den 26. Oktober 1942. Der Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete. der General- kommissar für das Sicherheitswesen Gez. RAUTER, SS-Gruppehführei' und Generalleutnant der Polizei, J LOONEN IN DE METAALNIJVERHEID. Blijkens de staatscourant heeft het college vap rijksbemiddelaars een vijfde wijziging vast gesteld van de regeling van arbeidsvoorwaarden in de metaalnijverheid dd. 14 November 1941. Hierbij is bepaald, dat deze regeling ook van toepassing zal zijn op de scheepsslooperijen. Voor de slooperijen met minder dan 25 arbeiders was reeds de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het smedebedrijf en aan verwante bedrijfstakken van toepassing, het geen ook thans is gehandhaafd. Tevens is een aantal redactieverbeteringen en wijzigingen aangebracht, o.a. in de vacantie- bepalingen en in het artikel betreffende kott verzuim. Het belang van de huidige publicatie, waarin de regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in haar geheel Is opgenomen, ligt voorts hierin, dat deze regeling, die tot op heden in verband met de verschillende wijziging'en, die in den laatsteri tijd noodig bleken, verspreid was over 'n aantal af leveringen van de staatscourant, thans in een enkele publicatie is samengevat. 800 tflMBURGSCHE KINDEREN MET VACANTIE NAAR WUERTEMBERG. Het éerste groote transport Limburgsche kin deren zal Dinsdag 3 November voor zes heer lijke weken naar de Gau Franken in Würtem- berg vertrekken. In totaal zullen ruim 800 klei nen aan den tocht deelnemen, begeleid door on geveer 60 leiders, eveneens voor het meerendeel uit Limburg. RADIOPRAATJES MAX BLOKZIJL OVER HILVERSUM 2. De Persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: In verband met de onderhoudswerkzaamhe den aan den zender Hilversum 1, zullen de ra dio-praatjes van Max Blokzijl op Maandag 2 en Donderdag 5 November a.s. om 19.00 uur over den zender Hilversum 2 worden uitgezon den. ONDERHOUDSWERKZAAMHEDEN AAN ZENDER HILVERSUM L De Persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Wegens noodzakelijke onderhoudswerkzaam heden zal de zender Hilversum 1 gedurende vier dagen, n.l. van Maandag 2 November tot en met Donderdag 5 November niet te beluisteren zyn. De programma's over de radio-centrales vinden normaal doorgang. van heden- en morgenavond 18.14 uur tot morgen- en Maandag ochtend resp. 8.33 en 7.35 uur De maan komt hedenavond op om 23.54 uur, gaat morgenmiddag onder om 15.17 uur en komt morgenavond weer op om 0.55 uur; het is mor gen Laatste Kwartier. Morgen zal luitenant generaal H. A. Seyf fardt, commandant van het ftederlandsch Vrij willigers Legioen, den 70-jarigen leeftijd be reiken. Luiterihnt-generaal H. A. Seyffardt, geboren 1 November 1872 te Breda, stamt uit een mili tair geslacht, afkomstig uit Duitschland. Zijn bet-overgrootvader, geboren in 1723 te Erbach in Nassau, was in 1748 Fahnrich in het voor den dienst in de, Nederlanden opgerichte „regiment te voet no.Vl4 Baden-Baden." In 1778 was hij kolonel-commandant van het regiment Hessen- Darmstadt, tevens stadscommandant van Kam pen. Zijn overgrootvader, geboren in 1761 te Erbach werd luitenant-kolonel van den gene- ralen staf, belast met de werving in Zwitser land. Zijn grootvader, in 1830 wegens de ver dediging van de hoofdwacht te Antwerpen tegen de Belgische opstandelingen benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde, stierf als ma joor-commandant der troepen in Curacao. Zijn vader diende als artillerie- en als generale staf officier en was later minister van oorlog. Na zijn lagere- en middelbare schoolopleiding werd H. A. Seyffardt in 1888 cadet der artil lerie aan de Koninklijke Militaire Academie. In 1892 benoemd tot 2e luitenant der vesting artillerie, diende hij daarna achtereenvolgens als instructeur aan de artillerie-schietschool en als leeraar in de artillerie-wetenschap aan de K.M.A. Na van 1905 tot 1908 als leerling te zijn gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool, dien de hij daarna afwisselend bij de veldartillerie en in den generalen staf tot zijn benoeming in 1926 tot kolonel-commandant der le artillerie- brigade. Als kapitein was hij in 1920/21 gedu rende een jaar gedetacheerd geweest bij de Fransche artillerie en had daarna als majoor een hoogeren tactisch-artilleristischen cursus gevolgd te Metz. In 1928 benoemd tot generaal-majoor, com mandant der le divisie, trad hij een jaar later op als chef van den generalen staf, werd in 1930 luitenant-generaal en in 1934 gepensio neerd. Na zijn pensioneering trad hij in de jaren 1934 en 1935 in tal van belangrijke plaatsen op in de vergaderingen van het Verbond voor Na tionaal Herstel om de noodzakelijkheid te bfe- toogen, de Nederlandsche weermacht uit haar verval op te heffen en om te protesteeren tegen de nog steeds voortdurende afbraak van het leger door de ministers Colijn en Deckers. Ook kwam hij als voorzitter van de afdeeling Den Haag van dat verbond in een vergadering in October 1935 met kracht op tegen de onver antwoordelijke daad van onze regeering om zich als haantje de voorste aam te sluiten bij de sancties tegen Italië. In Juli 1941 nam hij op verzoek van Rijks commissaris dr. Seyss-Inquart de taak op zich tot het vormen van een Nederlandsch Vrijwil ligers Legioen voor den strijd tegen het bolsje wisme.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1