WOENSDAG 28 OCTOBER 1942 No. 25333 Het Britsche offensief in Egypte Zeeslag bij de Santa Cruz-eilanden De lichamelijke opvoeding op de - lagere sfcrhool 83sfe Jaargang Zware verliezen voor den aanvaller Verspreide Berichten De conventie van Genève BINNENLAND Kaderled van den Jeugdstorm naar het front Dr. Dietrich over veranderingen in de strategie Zware Amerik. verliezen De wegen tot opheffing van een groot en achterstand Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. 25 PROCENT DER BRITSCHE TANKS REEDS UITGESCHAKELD. In Duitsche militaire kringen te Berlijn ver klaarde men gisteren, (Jat de berichten uit Londen over den loop der gevechten in Egypte thans aanmerkelijk voorzichtiger geworden zijn, al verhèelt men aan de Theems ook thans nog niet, dat het doel van het Britsche offensief de vernietiging van het leger van Rommel en deverovering van de geheele kust der Mid- dellandsclië Zee is. Naar men te Berlijn vernam, zijn de bewe gingen der Engelschen nergens over het voor terrein der Duitsche stalling van El Alamein hpengekomen, zoodat de voornaamste gevechts linie der Astroepen in Egypte tot nog toe on aangetast is gebleven. Militaire deskundigen leggen vooral den na druk op de omstandigheid, dat van Engelsche zijde het aantal der voor deze operaties be schikbare tanks met duizend is aangegeven, zoodat de strijdkrachten der As de eerste 72 uur reeds kans hebben gezien meer dan 25 pro cent der vijandelijke tanks uit te schakelen. De pantserwagens der As hebben zich tot op dit oogenblik nog in het geheel niet gemengd in den slag. Bijzonderheden omtrent de kwestie, of de Britten bij de gevechten nieuwe wapens ge bruiken, zijn te Berlijn nog niet ontvangen. De grootfe afweersuccessen, die de Duitsch-Italiaan- sche strijdkrachten sedert het begin van het Engelsche offensief hebben geboekt, bewijzen volgens de militairen te Berlijn, dat men maarschalk Rommel niet kan verrassen. Het Opperbevel, der Duitsche weermacht heeft voorts medegedeeld: Daar ook de Britsche luchtmacht bij haar aanvallen op de stellingen aan het front van El Alamein ondanks haar numerieke superiori teit de Duitsche en Italiaansche vliegers niet kon verhinderen, dat zij de vijandelijke ravi tailleering zwaar troffen, poogde de vijand in den nacht van 25 op 26 October door een lan ding achter de stelling vanJEl Alamein de door braak te bereiken. Te dien einde zouden bijzonder geoefende afdeelingen infanterie met motortorpedobooten ten Oosten van Mersa Matroe aan land ge bracht worden. Dit werd door Italiaansche ge vechtsvliegers tijdig ontdekt en gev€«htsvlieg- tuigen'en duikbommenwerpers van de Spil vie len daarop de landingsbooten aan. Een dei- met munitie beladen motorbooten vloog door treffers in de lucht. De overige schepen moes ten zich verscheidene malen getroffen en zwaar beschadigd naar het Oosten terugtrekken. Den geheelen nacht en ook den 26sten Octo ber duurde in de stelling van El Alamein de afweerstrijd voort Ondanks hévige aanyallen van de luchtmacht op de Brische reserves had den da Britten versterkingen aangevoerd. De verwachte frontale aanval bleef echter uit. In plaats daarvan duurde de druk op de vleugel stellingen voort. Opnieuw werden zware pant sergevechten geleverd, waarin de Spiltroepen zich superieur toonden. Tijdens de gevechten van deh legerafdeelingen ontwikkelden zich yoortdurend hevige luchtgevechten van de zee tot aan het dal van Kattara en van Mersa Matroe tot Alexandrië. Onverstoorbaar grepen de vliegers van dé Spil in de gevechten te land in en bestookten de vijandelijke ravitailleering met bommen. Behalve talrijke munitie- en ma teriaaldepots vernietigden zij tot nu toe 37 Britsche vliegtuigen. Ondanks hun groot gebruik van troepen, pantserwagens en vliegtuigen hebben de Brit ten tot nu toe geen van hun gestelde aanvals doelen bereikt. OPBOUW IN GRIEKENLAND. De Grieksche minister-president Tsolakogloe heeft medegedeeld, dat de Duitsche speciale ge volmachtigde gezant Neubacher en de Itali aansche speciale gevolmachtigde d'Agostino in Athene zijn aangekomen om in nauwe samen werking mc-t de Grieksche regeering 'en de be zettingsautoriteiten te werken aan de econo mische en financieele vraagstukken ter verbe tering van de levensvoorwaarden van het Grieksche volk. De premier zegt er van over tuigd te zijn, dat een verbetering van den finan- cieelen en den algemeenen toestand bereikt zal worden. (D.N.B.). DE FEESTEN IN ITALIË. Bij gelegenheid van den 20sten verjaardag van den marsch naar Rome is door den Führer" een Duitsche delegatie naai- Rome gezonclen onder leiding van dr. Ley. Deze bracht den Duce een boodschap van Hitier mede. Tijdens de ontvangst van de Duitsche dele gatie door den Duce bracht deze de gebeurte nissen van 20 jaar geleden in herinnering. Toen is de fascistische revolutie begonnen. Sedertdien is een harde, doch succesvolle strijd gevoerd tegen bolsjewisme, plutocratie en Joden. In de afgeloopen drie oorlogsjaren is een nauwe kameraadschap ontstaan tusschen de soldaten van Duitschland en Italië. De Duce eindigde met de woorden: „De gemeenschappelijke strijd van onze volken zal bekroond worden met de overwinpjng. Dr. Ley verklaarde, dat Duitschland het on vermoeibare worstelen van Italië enden Duce bewondert. De beste waarborg voor vriendschap en strijdgemeenschap van fascisme en natio naal-socialisme zijn de Duce en-de Führer. Des middags werd de Duitsche "delegatie in het Palazzo Chigi door den minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Ciano, ontvangen. Er is een amnestie uitgevaardigd en de eere soldij voor militaire onderscheidingen is ver hoogd. (D.N-B.ï BEGRAFENIS STAF DE CLERCQ. Ter eere van den overleden eersten leider der Vlaamsch-nationale eenheidsbeweging, Staf de Clercq, is gisteren te Brussel een rouwplechtig- heid gehouden, waaraan vertegenwoordigers uit alle Vlaamsche gouwen benevens hooge Duitsche en Belgische figuren deelnamen. Na afloop van de plechtigheden werd op wensch van den overledene zijn stoffelijk over schot overgebracht naar Kester, het dorp, waar hij lang heeft gewoond, en daar ter aarde besteld. (DN.B.). COMMENTAAR VAN ROOSEVELT OP DE REDE VAN WILLKIE. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Roosevelt op de gisteren gehouden persconfe rentie commentaar geleverd op de rede van Willkie. Hij wees er op. dat de Atlantic Charter betrekking heeft op de geheele menschheid. De naam „Atlantic" is alleen gekozen, zoo ver klaarde Roosevelt, omdat de conferentie tus schen hem en Churchill op den Atlantischen Oceaan is gehouden. Als gevolg van dezen naam zijn misverstanden ontstaan wat betreft de lan den, zoo verklaarde Roosevelt, waarop de At lantic Charter toegepast zal worden. (D.N.B.). BIJZONDERHEDEN OVER DEN LUCHTAANVAL OP MILAAN. De „Popoio dTtalie" publiceert bijzonderheden over den laffen Engelschen luchteverval op Mi laan. Volgens dit blad werden in totaal 30 groote branden, alsmede 300 kleinere branden veroorzaakt, terwijl in minder dan tien gevallen economische of industrieele doelen werden ge troffen. Daarentegen werden drie ziekenhvfl- zen verschillende kerken, vijf scholen, de uni versiteit, verschillende instituten van de uni versiteit, alsmede het groote kerkhof getroffen In het naburige Monza. werd alleen het insti tuut van den „Goeden Herder" getroffen, waar een zuster werd gedood en verschillende wees kinderen werden gewond. Een laag vliegend viermotorig vliegtuig vuurde op de in de straten van San Cristoforo naar een schuilkelder loo- pende menigte en doodde met een bom 18 per sonen. Ook in de straten van Milaan werden verschillende fietsers met mitrailleurvuur be stookt. (DN.B.). Zooals men weet, heeft het Duitsche Hoofd kwartier reeds geconstateerd aan de hand van gegeven feiten, dat Engeland zich blijkbaar ont trekt aan de conventie van Genève, de inter nationale regeling voor behandeling van krijgs gevangenen en andere^ regelingen betreffende humaniseering van den oorlog, voor zoover dit mogelijk is. Het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken publiceert thans de verklaringen van iemand, die in Zuid-Afrika door de Engelschen geïnterneerd was. In deze verklaringen wordt gezegd, dat in October 1940 de geïnterneerden van het kamp Leeuwkop naar Andalusia bij Kimberley gebracht werden. Toen de Duit- schers weigerden hun eerewoord te geven, dat zij geen ontvluchtingspogingen zouden doen, werden zij twee aan twee aan de handen ge boeid. Een deel werd gedurende den nacht van de boeien bevrijd, doch de meerderheid bleef gedurende 20 uren geboeid. Volgens de meening van Berlijnv bewijzen deze verklaringen', dat het boeien van weerlooze ge vangenen in het geheele Britsche rijk sinds jaren systeem is! Amerika heeft bij monde van minister Stim- son verklaard, zich streng aan de conventie te zullen, houden, maar de daden zijn ook voor de V. St. niet precies in overeenstemming met deze, woorden. Men denke b.v. aan het boeien van uit Canada ontvluchte Duitsche krijgsge vangenen. de Hetze in tijdsqhriften en kran ten voor een onmeedoogend optreden tegen al les wat Duitsch is. Nu Japan doeltreffende maatregelen neemt tegen gangstermethoden ln de oorlogvoering opeens de officieel! verklaring van Stimson TOESPRAAK VAN DEN HOOFDSTORMER. Toen verleden jaar de oorlog tegen Sovjet- Rusland uitbrak cn in vele landen van Europa vrijwilligerslegioenen werden gevormd, was ook onder de leden van het Jeugdstormkader een groote drang om zich te melden voor den vrij heidsstrijd van Europa. De Hoofdstormèr be sliste toen echter, dat niemand van het Jeugd stormkader zich zonder zijn toestemming voor den frontdienst mocht melden. De strijd in Nederland om het belangrijkste deel van ons volk de jeugd mocht niet verzwakken. Om evenwel aan de Jeugdstorm-eer te voldoen, kregen twee hooge Jeugdstormfunctionarissen, de stafleider Quispel en de gewestleider Grone- man. toestemming pm als vertegenwoordigers van- den Jeugdstorm naar het front te ver trekken. Eenige maanden geleden zijn deze twee kaderleden teruggekeerd erï thans is eergister avond door de leden van het stafkwartier en de gewestleiders van den Jeugdstorm te Utrecht afscheid genomen van twee andere kaderleden, die als aflossing van de twee teruggekeerden naar het Nederfandsch legioen zullen vertrek ken. Het zijn opperstamheer H. A. Hasewinkel, leider van de hóofdafdeelingen weerbaarheid en organisatie en kompaan G. van Geelkerken, streekleider. De stafleider, opperbanheer C. Quispel Szn., sprak hun toe. waarbij hfi op de zware taak van den frontsoldaat wees. welke voor hen des te zwaarder zal zijn, daar zij het geheele Jeugd stormkader vertegenwoordigen. Maai- juist de gedachte aan den Jeugdstorm zal hen over menig moeilijk oogenblik heen helpen. Daarna sprak opperstamheer Hasewinkel. mede namens kompaan Van Geelkerken. Hü zeide. dat nu een hartewensch van hem vervuld was en wees den Jeugdstormers in het vader land op den plicht om zich ten volle voor den Jeugdstorm in te zetten. Tot besluit van den avond nam de Hoofd stormèr het woord. Hij schilderde in een ern stige redëvoering de moeilijkheden van het oogenblik en de verbetenheid van den strijd om RUIMTE EN TIJD DE VIJANDEN DER GEALLIEERDEN. Onder het opschrift „Veranderingen in de strategie" publiceert de Völkischer Beobachter een nieuw artikel van Rijksperschef dra Die- tricht, waarin ter inleiding gezegd wordt, dat het wereldburgerdom der democratie niet ln staat is den werkelijken oorlogstoestand te be grijpen. Het ziet over het hoofd, of wil niet zien, dat door een revolutionnaire ontwikke ling nieuwe krachten zijn opgekomen, nieuwe technische mogelijkheden en fundamenteel ver anderde organisaties van ruimtelijke grootheden op den voorgrond zijn getreden, die de perspec tieven van dén oorlog volkomen veranderd hebben. In het gebrek aan algemeen "geldige begrippen voor het begrijpen van het speci fieke van dezen oorlog is de laatste motivee ring, gelegen voor de verwarring der geesten, die thftns in de internationale discussie over het verloop van dezen oorlog haar orgiën viert en het den geallieerden mogelijk maakt met onserieuze berichtgeving de onverschillige massa's te misleiden. Dr. Dietrich wijst er op, dat de tendentie der tegenstanders van Duitschland er naar uitgaat te verklaren, dat alles zal komen als in 1914 1918, en schrijft: Hier zien wij ons geplaatst tegenover de eerste der denkfouten, die uit gaande vanverkeerde voorstellingen over den aard van dezen oorlog leiden tot bedrieglijke conclusies omtrent zijn einde. In den wereld oorlog bleek de wijde ruimte de beste bondge noot te zijn van onzen tegenstander. Toen kon hij bijna ongestoord uit reusachtige ruimten en over bijna alle zeeën de hulpmiddelen der we reld tegen ons mdbiliseeren. In dezen oorlog echter, die Duitschland door de ruimtegrijpende overwinning zijner wapenen, door de positie van Italië in de Middellandsche Zee en door de Te Tokio is officieel bekend gemaakt, dat de Japansche marine in een zeeslag, die op 26 October van het aanbreken van den dag tot in den nacht heeft geduurd, in gevecht mét een machtige vijandelijke vloot in de wateren ten Noorden van de Santa Crua-eilanden (even ten O. der Salomonseilanden), vier vliegtuigmoe derschepen, een slagschip en een niet nader ge ïdentificeerd vijandelijk oorlogsschip in den grond heeft geboord en een slagschip, drie kruisers,, benevens een torpedojager zwaar heeft beschadigd. Ruim 200 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten of vernietigd. De verliezen van de Japansche strijdkrach ten bedragen twee vliegtuigmoederschepen, die licht beschadigd werden en een eveneens licht beschadigden kruiser. Deze schepen ^lijven ech ter bruikbaar en kunnen verder aan den slag deelnemen. 49 Japansche vliegtuigen wor den vermist. Deze slag zal de „Zeeslag in het Zuiden van den Stillen Oceaan" worden ge noemd. VERKLARING VAN KNOX, De Amerikaansche minister van Marine Knox heeft op de persconferentie omtrent den zee slag bij' de Santa Crux-eilanden verklaard, .dat de opmerkelijkste belastipgproef, die de Ame rikaansche marine ooit in haar geschiedenis heeft beleefd, zich gisteren afspeelde. Hij kon niet profeteeren. Een ding slechts stond vast en-wel dat dfi Amerikaansche vloot zich een hevigen hardnekkigen strijd gewikkeld zag. (D.N3.) DE JAPANSCHE SUCCESSEN VAN 25 AUGUSTUS—25 OCTOBER. Het Japansche hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat de Japansche zeestrijdkrachten in het gebied van de Salomonseilanden tus schen 25 Augustus en 25 October, dus in het tijdvak tusschen den tweeden zeeslag bij de Salomonseilanden en den zeeslag in het Zui delijk deel van den Stillen Oceaan de volgende algemeene successen heeft behaald: Tot zinken gebrachte vijandelijke oorlogsbo dems en transportschepen: het Amerikaansche vliegkampschip Wasp (14.700 ton), drie krui sers, vijf torpedojagers, zes duikbooten. zes transportschepen en een mijnenveger. Ernstig beschadigde vijandelijke oorlogsbo dems en transportschepen: Een slagschip, een vliegkampschip, een krui ser. een duikboot', twee transportschepen en een mijnenveger. Bovendien werd nog een an der vliegkampschip beschadigd. Neergeschoten en vernietigde vijandelijke vliegtuigen: 403 vliegtuigen werden neergescho ten en 97 op den beganen grond vernield. Bo vendien werden 19 groote vijandelijke bommen werpers van het type B. 17 ernstig beschadigd. De Japansche zeestrijdkrachten leden de vol gende verliezen: twee kruisers, twee torpedoja gers. een. duikboot en vijf transportvaartuigen werden tot zinken gebracht, terwijl een kruiser drie torpedojagers, een duikboot en twee tran sportvaartuigen beschadigd werden. 26 Japan sche vliegtuigen stortten zich met voorbedach ten rade op vijandelijke doelen. 31 Japansche vliegtuigen werden beschadigd, 78 Japansche vliegtuigen worden vermist. deelneming van Japan aan den oorlog üit zijn nauwheid te voorschijn heeft gebracht, blijkt de wijde ruimte vijandig voor de geallieerden. Uit dezelfde wijde ruimte, die in 19141918 de bron was van hun kracht, vloeien thans voor Brittannië en de V.S. alle zorgen hunner oor logvoering voort. Reeds de volledige ineenstorting hunner blok kadeverwachtingen, zoo gaat de Rijksperschef voort, bewijst, dat de ruimtelijke en verkeers- strategische perspectieven fundamenteel anders zijn dan zij geloofden. Thans hebben de mili taire beheersching van het continent en zijn Westelijke kusten, van de IJszee tot aan de Golf van Biscaje niet slechts de blokkade van Duitschlan<^geschrapt van de kaarten van den generalen staf t der Britsche zeelords. maar der. spilmogendheden de mogelijkheid gegeven de kracht van haar continentaal Europeesche po sitie in de waagschaal hare wereldwijde strategie, te werpen. Daarbij komt Japans over- heerschende en onaantastbare positie in de Oost-Aziatische ruimte. Duitschland, Italië en Japan, met hun strijdkrachten onder £n op het water, zijn in staat de vitale zeeverbindingen van hun tegenstanders door te snijden. Zij kun nen en zullen hun dan de wet van het hande lende optreden voor altijd ontnemen. De Rijksperschef maakt er opmerkzaam op. dat de spilmogendheden weten, welke groote militaire betekenis de ruimtelijke uitbreiding van de continentale oorlogstooheelen geeft aan haar transport- en verkeersmiddelen, die door het voordeel der binnenlinie. door de dichtheid van het spoorwegnet en het aaneengesloten verkeersnet van continentaal Europa beveiligd zijn, terwijl in tegenstelling daarmede de ver bindingswegen der geallieerden over den oceaan over de geheele wereld uiteengetrokken liggen en blootgesteld zijn aan de voortdurende be dreiging der spilmogendheden. Dr. Dietrich wijst er vervolgens op. dat niet slechts de ruimte als de dimensionale kracht bron van den totalen oorlog, maar ook de tijd aan den kant van de spilmogendheden staat. Het kernstuk van de Angelsaksische strategie bestaat in de opvatting, dat de zeeheersch&ppU van Engeland en de industrieele kracht der V. S. de bèslissende factoren zijn voor het be halen van de ovei-winning. Maar reeds het ver loop tot dusver van den oorlog heeft bewezen, dat deze conceptie verouderd en foutief is. „Wij zien", zoo besluit dr. Dietrich, „dat de spil mogendheden en haar bondgenooten op het schaakbord van het spel der krachten beschik ken over goede en soliede posities voor den eindstrijd.". van hedenavond tot morgenochtend 18.21 uur 8.28 uur De maan komt hedenavond op om 21.20 uur en gaat morgenmiddag te 13.17 uur onder. De rijksinspectie voor de lichamelijke opvoe ding heeft in samenwerking met élb afdeeling lichamelijke opvoeding en sport van het Depar tement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuur bescherming een aantal leerplannen voor de lichamelijke opvoeding ontworpen, welke geba seerd zijn op den door dezelfde instanties op- gestelden leidraad. Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. den hoofdinspecteur-adviseur der Rijksinspectie voor de lichamelijke opvoe ding, den heer R. IJzer te Heemstede, gevraagd, iets te willen vertellen over de mogelijkheid tot Verwezenlijking van deze leerplannen. De heer IJzer constateerde allereerst een grooten achterstand hier te lande op dit gebied. Niet alleen in vergelijking met Duitschland, Frankrijk en Engeland, maar ook met landen als. Denemarken en Finland. Weliswaar werd de lichamelijke opvoeding op de openbare en bijzondere lagere scholen reeds bij de wet van 1920 verplicht gesteld, doch de uitvoering dezer bepaling liet veel te wenschen over. Blijkens een door het rijkscollege voor de lichamelijke opvoedipg in 1938 uitgebracht rap port De school en de lichamelijke opvoeding" werd in gevolge voorwaardelijk of onvoorwaar delijk verleende vrijstellingen aan 33,2 procent der openbare en 49.8 procent der bijzondere lagere scholen geen of nagenoeg geen lichame lijke oefening onderwezen. Een tekort aan wet telijk bevoegde leerkrachten kon hiervoor niet als excuus gelden. Het aantal scholen dat zich hierop beroepen kon, bedroeg slechts 3,5 pro cent. een bruikbare lokaliteit ontbrak slechts by 7 procent. Tenminste 500.000kinderen ble ven verstoken van lichamelijke oefening. Aan dezen toestand moest een einde komen doordat het Departement geen nieuwe uitstel- termijn meer gaf. zoodat de verplichting tot het beoefenen van lichamelijke opvoeding defi nitief werd. Aan het Departement werd een afdeeling L. en S. (lichamelijke opvoeding en sport) toegevoegd, waaronder een rijksinspectie voor de Wchamelijke opvoeding en een college van gevolmachtigden voor de sport ressorteeren. De circa 70 consulenten, die aan de inspecteurs van het lager onderwijs zijn toegevoegd, hebben tot taak. leiding en stimuleering te ge^en aan de bevoegde leerkrachten in de lichamelijke oefening. daarnaast doen de consulenten al het moge lijke ter verbetering van den grooten achter stand op het gebied van oefengelegenheden en materiaal. Het werkschema, dat voor de doorvoering der lichamelijke oefening als verplicht schoolvak wordt gevolgd, is gebaseerd op de ervaring, hier in Nederland opgedaan, verrijkt met dat wat uit andere landen ter overneming dienstig leek. VAKONDERWIJS VERDIENT AANBEVELING. Het onderricht wordt op de lagere school als regel gegeven door de klasse-leerkracht, behalve daar. waar de omstandigheden toelieten voor de hoogere leerjaren een vakonderwijzer aan te stellen. Dit laatste is nl. zeer wenschelijk. Hoewel de rijksinspectie stelling neemt voor den vakonderwijzer, heeft zij gemeend den be- staanden toestand intensief te kunnen verbe teren door den klasseonderwijzer overal waar dat mogelijk blijkt en zulks verantwoord is. als leerkracht in de lichamelijke oefening ter zijde te staan. De vakonderwijzer dient gehandhaafd te blijven daar, waar deze reeds was ingevoerd. De nuchtere practijk brengt deze arbeidswijze mee. Ten eerste is het practisch onmogelijk overal en met name op het platteland, over te gaan tot invoering van vakleerkrachten. In groote steden is daar eerder gelegenheid toe, door xcombinatie van het onderricht aan ver schillende scholen. Ook zijn er vrijwel geen tverklooze vakleerkrachten meer. Drie jaar ge leden waren er nog circa vijfhonderd, thans nog slechts weinig. De werkloosheid heeft vorige jaren het aantal dergenen, die voor dezen tak van onderwijs wenschten te worden opgeleid, sterk doen af nemen. In dit. verband moge er daarom de aan dacht op gevestigd worden, dat hier thans een werkterrein open ligt voor jonge menschen, die geestelijk en lichamelijk gezond zijn en daaren boven een sportleven inslag hebben. In de tweede plaats wordt gewerkt aan de opleiding en de examenregeling voor de licha melijke opvoeding aan de kweekscholen. Zoo is in 1939 bij Wet kweekschooleindexamen de eisch gesteld, dat de adspirant-onderwijzer op het onderwijzersexamen een voldoend cijfer voor de lichamelijke oefening moet behalen, om dit vak te mogen onderrichten. Daarnaast is het? aantal1 uren voor lichamelijke oefening op de kweekscho len uitgebreid. Verdere voorstellen worden uit gewerkt. Ten derde moet men bij alle waardeering voor het vakonderwijs de voordeelen hiervan toch ool^weer niet overschatten. De lichamelijke op voeding moet niet zoozeer worden gezien als tegengif tegen te veel intellectualisme in het onderwijs, doch als een onderdeel van de totale opvoeding. In verband hiermee ligt vooral op de lagere school het zwaartepunt in de paeda- gogische kwaliteiten van den onderwijzer. Deze moet allereerst op dit punt bekwaam zijn. het Neóerlandsche volk. Elke tegenstelling in onzen strijd moet een aansporing zijn om ver beten verder te strijden, aldus spr. Buiten ons heeft het Nederlandsche volk niemand, besef fen wij dit wel? Wij mogen nooit angst hebben voor de verantwoording, die wy op ons genomen hebben. De Hoofdstormèr wees op de leus, die in Italië overal te lezen Is en die ook voor den Jeugdstorm geldt: gelooven, gehoorzamen strijden. In dit verband herinnerde hij aan den strijd van den Jeugdstorm- voor den oorlog en stelde hij dezen strijd aan de nieuwe leden ten voorbeeld. Thans vertrekken wederom twee kaderleden van den Jeugdstorm naar het front. Hun ver trek is ons een aansporing om nog harder te worden. Wy moeten door dezen moeilijken tijd heen. De oorlog moet tot eiken prijs gewonnen worden! Wij zijn ons bewust van de taak, die wij voor ons volk en ons land op ons genomen hebben. De jeugd moet het voorbeeld zijn van het volk van morgen. Wij willen geen tweede rangs Germanen zijn. Over de grenzen strijden wij met Duitschland voor de wederopstanding van een nieuw Europa, onder Germaansche lei ding. Tot slot richtte de Hoofdstormèr eenige har telijke woorden tot de twee vertrekkenden. BURGEMEESTER VAN HEEMSKERK GEARRESTEERD. Zaterdagmorgen heeft de marechaussee, den heer W. V., burgemeester der gemeente Heems kerk (N.-H.) gearresteerd. De aanhouding ge schiedde op het station te Beverwijk op het oogenblik, dat de heer V. zich op reis wilde be geven. Hij werd ingesloten in de marechaussee kazerne aldaar. „De Tijd" verneemt, dat de aanhouding ge beurde op grond van het vermoeden, dat de burgemeester frauduleuze handelingen heeft ge pleegd ten nadeele van een instelling. De heer V. verkeerde reeds vele jaren in ernstige finan cieele moeilijkheden. Het onderzoek duurt voort. OPGAVE VAN LAND TOEBEHOOREND AAN RECHTSPERSONEN. De Staatscourant van gisteren bevat een be sluit van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij, waarbij wordt bepaald, dat alle rechtspersonen, die land in eigendom hebben, dat gebruikt wordt, bestemd is of geschikt voor landbouw in den zin van art. 1 van het pacht- besluit. verplicht worden dit land voor 1 Dec. as. bij de directie voor den landbouw op te geven. Vennootschappen ondeR firma fn die bü wijze van geldschieting worden mede als rechts personen beschouwd. Niet nakoming wordt be schouwd als overtreding en wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste'6 maanden of geld boete van ten hoogste f. 10.000. LOONREGELING IN DE BREI-, TRICOT-, KOUSEN- EN SOKKENINDUSTRIE. In aansluiting op de reeds eerder tot stand ge komen regeling van loonen in de brei-, tricot-, kousen- en sokkenindustrie heeft het college van rijksbemiddelaars thans, blijkens de staats courant van. 27 dezer, voor mannelijke en vrou welijke werknemers in deze industrie, die arbeid verrichten op handbreimachines de loonen bin dend vastgesteld. De in tabellen vastgelegde loonen van deze werknemers, die van evenge- noemde loonregeling waren uitgesloten, liggen 10 pCt. lager dan de krachtens bedoelde regeling geldende loonen. De overige bepalingen betref fende jeugdloonen, indeeling in gemeente- klassen, enz. komen echter overegn met die van de reeds voor de betrokken industrie bestaande loonregeling. NIEUWE WETHOUDERS TE UTRECHT. Naar wij vernemen zijn met. ingang vaij gis teren officieel als wethouders der gemeente Utrecht benoemd: dr. F. Breedvelt tot wethouder van onderwijs, kunstzaken, musea, oioècopen en archieven, ir. D. Dekker tot wethouder van ge meentewerken en architect Ch. L. Quere tot wethdïider van openbare werken en volkshuis vesting. De post van wethouder van sbciale zaken valt voorloopig onder den burgemeester, den heer C. van Ravenswaay, die tevens onder zijn beheer neemt de financiën en het veilig heidswezen. J. J. L. SMITS OVERLEDEN. In den^ ouderdom van 72 jaar is te Brussel, waar hij de laatste jaren woonachtig was, over leden de heer J. J. L. Smits, oud-directeur Van het gemeentelijk Utrechtsch electriciteitsbedrijf, welken tok van dienst hij van de oprichting, in 1905, tot 1935 heeft bestuurd. MOORDEND. ROOVEND. DRINKEND. Zoo hadden de bolsjewisten zich voorgesteld Europa te kunnen veroveren en onder het juk van Stalin te kunnen brengen. Het is aan den vooruitzienden blik van den Führer en aan de dapperheid van het Duitsche leger en zijn bond genooten te danken, dat de roode horden zijn teruggeworpen tot achter de "Wolga. Landgenoot, denk u zich eens in, welk een rampspoed ook over ons land gekomen zou zijn, zonder de Oostfrontstrijders. De strijders, waar onder ook de Nederlandsche dapperen zijn, waarvoor wij dag-in dag-uit uw medewerking vragen in den vorm van een bijdrage voor ons VerzoRgingsfonds. herinnert zich dit fonds? Het verzorgt de pakketten voor onze Neder landsche vrijwilligers in het Posten on het gironummer is 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrij willigerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. GOUDEN JUBILEUM VAN DE BOOMKWEEKERIJ J. ABBING EN ZONEN. Op 1 Nóvember a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de bekende boomkweekerijen van de firma J. Abbing en Zonen werden opgericht. De firma was aanvankelijk in De Bilt gevestigd, maar werd reeds in 1904 verplaatst naar Zeist, in de nabijheid van het station Driebergen, waar men de uitgestrekte kweekerijen ziet als men langs den grooten weg passeert. Op 1 April 1929 overleed de oprichter van het bedrijf, waarna de leiding overging op beide zoons, waarvan de oudste op 31 Juli 1934 uit het* bedrijf trad. De firma wordt sindsdien geleid door den heer D. C, Abbing, als eenige firmant. De herdenking van dit jubileum zal op zeer bescheiden wijze in eigen kring op 2 November plaats vinden. KINDEREN ZONDER GELEIDE NIET MEER OP DE MARKT. Sedert eenigen tijd is het aantal diefstallen uit kramen op de markteit te Utrecht sterk toe genomen. De daders van deze diefstallen zijn voornamelijk jeugdige personen geweest. De Utrechtsche gemeentelijke marktverordéhing be vat reeds in art. 10 de bepaling, dat minder jarigen zonder behoorlijk geleide zich niet op een afgesloten marktterrein mogen bevinden. Ten eipde het stelen op de markt te bestrijden, acht de burgemeester het gewenscht het verbod uit te breiden tot alle markten, die in de ge meente worden gehouden en tevens nauwkeu riger te omschrijven wat onder „behoorlijk ge leide" dient te worden verstaan. De bestaande verordening is thans in zooverre gewijzigd, dat artikel 10 wordt gelezen als volgt: Het is een onderjarlge, beneden den leeftijd van 16 jaar, verboden een der markten te be treden, anders dan ondèr geleide van een van zijn ouders of van zijn voogd. INSTALLATIE HEEMKUNDE ONDERWIJS COMMISSIE. Gisteren heeft de- secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming, prof. J. van Dam, ten depar- temente een heemkunde onderwijs-commissle ge ïnstalleerd, welke tot taak hejft te onderzoeken of de toepassing van de heemkundegedachte bij het lager onderwijs, ulo en ln het V.HM.C. mogelijk en gewenscht is, en voorts zal dienen na te gaan, hoe eén eventueele toepassing zal moeten plaats vinden. Zij bestaat uit onderwijs krachten bij verschillende deelen van het land en werkzaam bij het lager, zoowel als by het middelbaar onderwys. Voorzitter is de heer G. A. van Schalk. Secretaris de heer B. Veurman, beiden te Haarlem. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Utrecht is in den ouderdom van 82 jaren overleden dr. G^M. Slothouwer, oud- directeur der Rijks H3S. te Wageningen. B. Meindersma is op zyn verzoek, met in gang van 1 November a.s. als burgemeester van Scheftnerhorn eervol ontslagen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1