IEJDSCH DAGBLAD Zaterdag 24 Otlober 1942 STADSNIEUWS Gemeentebesluiten De Leidsche Bioscoop-Programma's AGENDA UIT DE OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS IJIT DE RIJNSTREEK FEUILLETON HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK Opnieuw is een contingent Nederlandsche jongens en meisjes voor den vrywilligen landdienst naar het Oosten vertrokken. In het streek - kwartier van den Jeugdstorm te-Utrecht werden zij Woensdag door den staf leider, oppersta-mheer Quispel toegesproken. (Polygoon-Fotodienst. N.SJB^Cino) RESTAURATIE BURCHT. Het Burchtcomplex in deze gemeente, het welk gerekend kan worden tot de belangrijke monumenten van geschiedenis en kunst hier te lande, heeft, tengevolge van de aan dat com plex in den loop der jaren gegeven bestemmin gen, veel van zijn oorspronkelijk karakter ver loren. Het complex bestaat uit het oude stads- logement, stal, wagenhuis, voorplein. Burcht en Burchtterrein c.a. Het complex werd in 1651 door de stad Lei den van den Prins de Ligne aangekocht. Het logement dateert uit 1651; de mogelijkheid be staat, dat het uit verbouwing van een ouder gebouw is ontstaan. De stal en het wagenhuis werden in het jaar 1659 gebouwd, aan welke ge bouwen later nog een volière werd toegevoegd. De Burcht is een bouwwerk waarvan de stich ting vermoedelijk in het jaar 1200 ligt. Hij is, met het Burchtterrein, het eenige overblijfsel uit den tijd van den Burggraaf. De monumentale toegangspoort dagteekent van 1658/59. Het ontwerp is van Van der Helm en het beeldhouwwerk van Rombout Verhulst. Het uit denzelfden 'tijd dateerende afsluithek op het Burchtterrein is zeer fraai te noemen dn voorzien van mooi smeedwerk. Het geheel verkeert in sommige opzichten in vervallen staat 'en verschillende onderdeelen zijn verminkt. Ten einde dit monument voor de toekomst te behouden en daaraan zijn oor spronkelijke bestemming terug te kunnen ge ven, zal nu algeheele restauratie dienen, te doen plaats hebben. Aan het Departement van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbescherming is subsidie in de kosten van- een eventueele res tauratie gevraagd. Met het door een deskundige doen opmaken van een restauratieplan is een bedrag van plm. f. 1500 gemoeid, DE STADSZAAL. Tengevolge van de toenemende moeilijkheden bij den aankoop van kaarsen ten behoeve -van de noodverlichting van de Stadsgehoorzaal, dient die verlichting door een electrische (zwak stroom) te worden vervangen. Deze vervanging, waarbij tegelijkertijd eenige noodzakelijke uitbreiding aan de noodverlich ting kan worden gegeven. Vordert een bedrag van 'f.4050, in welk bedrag begrepen zijn de kosten van bijkomende werken. Dit bedrag kan, verdeeld over vijf jaar, aan vangende met 1942, worden gevonden uit de ge- wffhe middelen, zoodat gedurende dien termijn elk jaar een bedrag van f.810 beschikbaar moet worden gesteld. De kosten van electriciteits- verbrulk worden op plm. f.35 perjaar ge raamd. Aanschaffing van kaarsen voor een, met het oog op de veiligheid van de bezoekérs van het gebouw, voldoende verlichting zou thans f600 per jaar vorderen. r GASVOORZIENING GEMEENTEN RIJNSTREEK. Tot dusver betrekken de stroomdistributiebe- drijven van de gemeenten Ter Aar, Nieuwveen, Nieuwkoop en Zevenhoven den electrischen stroom en gros van de Sted. Lichtfabrieken. Aangezien d^ leveringi van gas aan deze 4 ge meenten op grond van de daaraan verbonden, zeer hooge kosten practisch onuitvoerbaar is. is reeds sinds zeer geruimen tijd gezocht naar een weg, waarlangs, met inachtneming van de belangen van Leiden, het verbruik van electri- citeit in die gemeenten, met name voor kook- en warmwater-doeleinden, zou kunnen worden bevorderd. Na ampele overweging is deze weg gevonden in het aangaan door Leiden en de 4. bovengenoemde gemeenten van een gemeen schappelijke regeling, waarbij een naamlooze vennootschap wordtopgericht, die ten doel heeft het betrekken en distribueeren van elec trische energie, benevens het verrichten van alle werkzaamheden daarmede in den ruimsten zin in verband staande. Het kapitaal van deze N.V. zal bedragen f,80..000 (80 aandeelen van De aflossing van den artillerie-waar- nemer gaat met moeilijkheden gepaard. Voordat hij, na met succes het vuur ge leid te hebben, kan uitstappen, moet eerst de ballon omlaag gehaald worden. (PK. R-aetzel-Sch.-F.) f.1000), waarin bij de oprichting zal worden deelgenomen door Leiden voor 20. voor Ter Aar voor 7, door Nieuwkoop door 6, door Nieuwveen voor 4 en voor Zevenhoven voor 3 aandeelen. De mogelijkheid is opengelaten, dat ook andere gemeenten tot deze fegeling toetreden. Alsdan zal Leiden steeds een aantal nieuwe aandeelen kunnen nemen, gelijk aan dat van de toetre dende gemeente. De deelnemende gemeenten zullen voorts de rente en aflossing van door de N.V. gesloten leeningen garandeeren. De N.V. zal ten slotte met de Sted. Lichtfabrieken een overeenkomst sluiten -tot levering van den be- noodigden electrischen stroom, BURGEMEESTER, COMMISSARIS „LUGDUNUM". Krachtens de ontwerp-statuten van de N.V, Maatschappij tot levering van electrische ener gie „Lugdunum" worden de commissarissen van deze N.V., ten getale van ten minste 5, door de vergadering van de aandeelhouders benoemd Voor de eerste maal wijst, echter iedere deelne mende gemeente een commissaris aan. Met het oog hierop heeft de Burgemeester het besluit genomen zelf op te treden als commissaris. SCHOOLAANGELEGENHEDEN. In verband met de invoering van het 8e leer jaar aan de scholen voor gewoon lager onder wijs is bepaald, dat als regel het onderwijs in het 8ste leerjaar, te zamen met dat in het 7e leerjaar, zal worden gegeven in "afzonderlijke scholen onder den naam voortgezet lager onder wijs. Aangezien voor het openbaar lager onder wijs in deze gemeente reeds een Centrale school voor het 7e en 8ste leerjaar bestaat, is inrichting van een school voor voortgezet lager onderwijs niet noodig en kan, althans voor het oogenblik, worden volstaan met verandering van de wijze waarop de Centrale School voortaan zal worden aangeduid. Mitsdien heeft de Burgemeester het volgende besluit genomen: de Centrale School voor het 7e en 8ste leer jaar voortaan aan te duiden als „Openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs". a De burgemeester besloot medewerking te ver- leenen aan het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor R.K, tot aanschaffing van leermiddelen voor de school Haarlemmerstraat ad f. 642.— en tot het veranderen van den ketel der centrale verwarming in de school Potgieter laan ad 1600. O De bedragen der exploitatiekosten voor het O.L.O. over 1941 zijn vastgesteld en analoog daaraan de subsidies voor het bijz. onderwijs. SUBSIDIE CENTRALE KEUKEN. Op de begrooting voor 1942 werd een bedrag van f70.000.uitgetrokken als exploitatie tekort van de Centrale Keuken. Het Rijk draagt in het tekort 75% bij, zoodat naar die raming een bedrag van f. 17.500.— ten laste van de ge meente zou zijn gebleven. In verband echter met den omzet over de afgeloopen maanden moet het totaalexploitatie-tekort over 1942 thans'worden geraamd op f.122.500.of f. 52.500 liooger. Bij deze nadere raming kan de bijdrage van het Rijk worden gesteld op 75% van f. 122.500. of f. 91.875.d.i. f. 39.375.meer; derhalve stijgt het ten laste van de gemeente blijvende aandeel in de kosten met f. 13.125.tot f. 30.625. Voorts moeten nog op de begrooting. worden geregeld de meerdere uitgaven wegens de her ziening van de salarissen van het gemeente- personeel ingevolge besluit van 22 Januari 1942; deze kunnen thans voor het jaar 1942 worden geraamd op f. 151.894. Dc uitgaven moeten derhalve in totaal worden verhoogd met een netto-bedrag van f. 165.019. vermits hiervoor thans geen dekkingsmiddelen kunnen worden aangewezen, stijgt het tekort van de gemeentebegrootlng met gelijke som. VERLAGING RENTE VAN LEENING. Bij raadsbesluit van 19 April 1937 werd-bij de Vereeniging „Pensioen-Risico" te Amsterdam een geldleening gesloten van f. 500.000.— tegen een rente van 3 3/4 per jaar Na gevoerde onderhandelingen heeft „Pen sioen-Risico" zich bereid verklaard de rente van deze leening met ingang van 1 November 1942 tot 3% te verlagen. SUBSIDIE-VERHOOGING. Bij raadsbesluit van 11 Augustus 194Kwerd aan de Vereeniging Zwakzinnigenzorg te Leiden een subsidie van f.750.— toegekend ten einde haar in staat te stellen den voorbereidenden arbeid te doen verrichten om tot definitieve plannen te komen met betrekking tot de Zwak zinnigenzorg in deze gemeente. De definitieve plannen kunnen aan het einde van dit jaar tegemoet wordeh gezien. Om het aangevangen' werk voort te kunnen zetten heeft de vereeniging fevenwel aanvulling van het subsidie noodig met een bedrag van f. 264.—/ VERKOOP TERREIN. De- heer A. J. van Hoeken te Wassenaar, heeft van de gemeente te koop gevraagd een voor villabouw bestemd perceel bouwterrein, gelegen aan den Wassenaarscheweg, ter grootte,van plm. 11.340 M2. Met hem is overeenstemming bereikt over een prijs van f85.000 in totaal. VERHOOGING BIJDRAGE. Bij raadsbesluit van 30 December 1940 werd in de restauratiekosten van het Sint Annahof je aan de Hooigracht vdoor de gemeente een bijdrage verleend ten bedrage van 1/10 van deze kosten, tot een maximum van f. 6200.De bijdrage van het Rijk werd vastgesteld op-40%. Uit de door Regenten ingediende en door het. Rijk goedgekeurde eindafrekening bleek, dat de werkelijke kosten met' inbegrip van die dei- restauratie van de oude pomp ln totaal zullen bedragen f. 76.185.32. De aanvankelijk op f. 62.000.— geraamde kosten zullen derhalve met f. 14.185.32 worden overschreden, hetgeen een gevolg is van verschillende niet te vermijden omstandigheden. Nadat gebleken was, dat het Rijk van de meer dere kosten eveneens 40% voor zijn rekening nam, bestond er geen bezwaar tegen de maxi mumbij drage der gemeente, naar den maatstaf van 10%, met f 1 418.53 te verhoogen. HANDELSREGISTER K v. K. Wijzigingen: Magazijn Erato, Oude Singel 14, Leiden. Verhuur costuums, verkoop feestartike len. Opheffing filiaal: Haarlem. Vredenhof- straat 17, dd. 1 Oct. 1942. Ant. C van der Niet, Duinweg 49, Noordwijk, Handel in bloembollen en aanverw.. artikelen. De zaak Is dd. 20 Oct, 1942 omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: Ant. C. van der Niet. (BP.) Vennooten: A. C. van der Niet, Noordwijk en F. J. Drost, Noordwij- werhout (aan laatstgenoemde is handlichting verleend.) M, Versluljs, Dorpsstraat B. 121, Warmond. Melk en zuivelhandel. Uittredend eigenaar: M. Versluijs. Warmond. De zaak wordt voortgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: M. Versluijs, Vennooten: W. Versluijs en J. Versluijs, Warmond. Firma J. P, v. Berge Henegouwen, Electrotech- nisch. Bureau, Aalmarkt 12. Leiden, Electro- technisch Bureau, en Radiohandel. Wijziging uitgeoefend bedrijf: thans alleen ^leatrotech- nisch Bureau. A. Couvée. Hoofdstraat 218, Sassenheim. Rund-, kalfs-, varkens- en lamsslagerij. De zaak is dd 1 Oct. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Fa A, Couvée. (B.P) Vennooten: A. Couvee, P. A. Couvée en J. Com- vëe, Sassenheim. B. A. Wille, Hooftstraat 317, Alphen a. d. Rijn, Handel in brandstoffen, grint, zand en turfmolm; expeditiebedrijf. De zaak is dd. 1 Mei 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam;. Firma B. A. Wille. (B.P.) Vennooten: B. A. Wrlle, W, Wille en A. Wille. Alphen a. d. Rijn. Firma D. Zirkzee. Oude Rijn 48, Leiden. Gros- sierderij in chocolade, suikerwerken, koek en winkelzakken. De zaak is dd. 1 Juli 1942 omge zet in een vennootschap onder firma o. d. naam: Firma D. Zirkzee (B.P.) Vennooten: W. A. van <der Tang, D. CTir. van der Tang en W. A. van der Tang Jr., Leiden. Aan W. A. v. d. Tang Jr, is handlichting verleend IIET BEHOUD VAN RIJWIELEN. Eenigen tijd geleden namen wij kennis van eenige wenken tot het behoud van rijwielen. Wij meenen ten gerieve van onze \yielrijdende lezers goed te doen, die wenken hief te ver melden 1. Rijdt voorzichtig, voorkomt botsingen; rijdt voorts, niet over roosters, wissels en tramrails, aie dikwijls scherpe kanten hebben; ontwijkt glasscherven, olie en pekël enz. en rijdt ook niet tegen trottoirbanden aan. Rijdt niet sneller dan noodig 1$; snel rijden beteekent meerdere slijtage. 3. Remt niet onnoodig krachtig. 4. Laat uw rijwiel niet onnoodig buiten staan; felle' zon en weer en wind zijn niet bevorderlijk voor* het behoud van uw fiets. 5. Laat uw buitenbanden tijdig vulcaniseeren. 6. Laat uw rijwielhandelaar nagaan of de wielen van uw fiets wel „sporen"; zorgt, dat de wielen niet aanloopen. 7. Pompt de banden hard op; u rijdt dan lichter en de banden slijten aanmerkelijk min- 8. Rijdt nimmer op een lekken band. 9. Indien u in het bezit, is van een reserve band, bewaart deze dan in het donker op een niet- te droge, niet vochtige, vorstvrije plaats, 10. Gebruikt uw rijwiel zoo min mogelijk. TUINTJESVEREENIGING „FLORALIA". De prijsuitreiking aan de leden, die in het afgeloopen jaar deelnamen aan den tuinwed- strijd en gevelversiering der vereeniging „Flora- lia", als onderafdeeling van de woningbouwver- eenlging „De Tuinstadwijk" vond in het be- stuurshuis plaats. De uitslag luidde als volgt: Afd. gfoote ach tertuinen, eereprijzen: D. de' Roo en J. Mas saal'eerste prijzen: J. Montenberg, C. Berle mon; 2e prijzen: A. Smit en Reinier; 3e prij zen: A. Zitman, Heller, N. Blöte;*4e prijzen: R. Regeer, mevr. Verstraten, A, H, Desnee. A. de Hoed, N. Reveer; kleine achtertuinen, eerste prijzen: Philippo en Zitman; tweede prijzen: N.- BlÖte; 3e prijzen: A. Boom, A. Griffioen, P Reinier en A. Fpeks; 4e prijzen: De Hoed en mej. Verstraten. Gevelversiering: le prijs mevr. Koelewijn; 2e pr. N. Blote. De bijeenkomst werd door den voorzitter ge sloten onder dank voor de groote opkomst. PRIJSOPDRIJVING VAN GROENTEN EN FRUIT. Wegens prijsopdrijving is de aanwezige hoe veelheid groenten en fiuit in beslag genomen' bjj den winkelier Gaastra ln de Lange Pieters- kerkkoorsteeg. Aan de universiteit te Utrecht werd be vorderd tot tandarts onze oud-stadgenootx de heer J. Ph Makkink, Jr. weet wat ons toekomt. „Van Dyke" potlooden en machineradeer voor vlot, zuinig en vlekkeloos kantoorwerk." ilmp. Parker Service Beurs, Damrak, A'dam lte.\-Tlieatcr ln „De beheerscher cler wereld" vindt prof. Wolf. in zijn geheimzinnig labora- ratorium den machlne-mensch „Robot" uit. Het noodlottige gevolg hiervan echter is, dat duizen den arbeiders werklöos zullen worden. Hem wordt echter door den directeur zijner fabriek verboden, de uitvinding ln pactijk te brengen, daar deze machine geen zegen voor den arbeid zal betee- kenep. Met eeri nog niet geheel voltooide „oor logsmachine'." berooft de professor zijn directeur van het leven, waarna hij tenslotte aoor zijn eigen machine, zelf gedood wordt. De machlne- mensch" evenwel wordt, na deze en andere span nende gebeurtenissen toch in practijk gebracht, doch thans wel op een wijze, die de menschheld en den arbeid tot zegen zullen strekken. Een sensationeele film onder regie van den bekenden Harry Piel, met uitstekend vertolkte rel- lex door Syblllé Schmitz; Walter Franck en Walter Jansen Lido-'Xhcntcr Wllly Fritsch bewandelt in de film „Een leven vol muziek" als de Berlijnsche componist Müller, die aan het eind van de vorige eeuw grooten opgang maakte, dezelfde wegen, die zoo menig kunstenaar' volgt: aanvankelijk een aanhoudende armoede, dan plotseling een groot succes en. daarmede rijkdom en vele nieuwe mo gelijkheden in het leven. Gelijk bij zoo vele ande ren komt dit'echter den scheppingen van den com ponist niet ten goede en als dan tenslotte gel delijke moeilijkheden de lasten van het luxe leven komen verzwaren, keeren de vroegere tijden terug. Deze Jieelo geschiedenis wordt op luchtige wijze uitgebeeld met Willy Fritsch en Adelheld Seeck ln de hoofdrollen. Luxor-Theater Liefhebbers van operamuziek kunnen deze week hun hart ophalen bij de ver filming van Pucclmi's „Tosca", waaraan tfil van vooraanstaande acteurs en actrices hun medewer- king verleenen. De Italianen gelden gerecht als de meest begenadigde beoefenaren vari het „bel canto" en men kan in deze film dan ook volop genieten van hun prachtig warm-getimbreerd stemgeluid, terwijl de muzikale omlijsting alle vertrouwde melodieën van deze zoo vbekende opera omvat. Knap spel en imposante decors, waartoe het tooneel de mogelijkheden niet biedt, verleenen aan het geheel een .waardig relief. Trlanpn-Theater Het dramatisch bewogen leven van den genial'en schilder Rembr.andt van Rijn de Leidenaaiö mogen cr trotsch op zijn, dat hij ln hun stad geboren werd! vindt in Hans Stelnhoff'3 belangwekkende film „Rembrandt" een schilderachtige en boelende uitbeelding. D,w.z, slechts enkele perlode's uit dat rijke leven, be ginnende bij die van het hoogst geluk, tijdens zljh huwelijk metr-z(jn eerste vrouw Saskia van Uyleirburg. Ook de wederwaardigheden met de andere vrouwen, de huishoudster Geertje en de dienstbode Hendlrckje Stoffels zijn uitvoerig be handeld. Daarnevens de hoogst merkwaardige tot standkoming van het beroemde schilderij „De Nachtwacht", waardoor men Rembrandt's ludivi- dueele werkwijze leert kennen, alsmede de latere tragische materieele ondergang. Zoneter welke Rembrandt wellicht niet tot de schepping van zijn meest verinnerlijkte meesterwerken zou zijn gekomeh. Het sterke spel. in de eerste plaats dat van Ewald Balser in een diep-doorleefde Rembrandt- créatie, de prachtige fotografie, ook van vele be kende doeken, helaas echter niet ln k'euven en de persoonlijke kijk on fantasie van den regisseur, stempelen deze ïilrn tot ?en uiterst bezienswaardi ge en leerzame. Er zijn verschillende vlsle's op en opvattin gen omtrent Rernbiandt's leven: die van Steln- hoff verdient de aandacht, zoowel van kunst kenner als van leek, Casino-Theater De velerlei amüsante ver wikkelingen van Heinz Ruhmann ln „De Moei el - eebtgenoot" trokken hier reeds eerder talrijke liefhebbers van dezen ras-acteur en van het vroo- lijke en oer-geestige genre, dat zijn speciaal do mein is Ook thans strekt hij weer vele echtge- nooten tot verheugend voorbeeld en de dames kunnen van hem leeren. dat zij hun mannen wel eens verkeerd beoordeelen! Th, J. Hannema. ITÊDEN. Schouwburg: Noord Hollandsclr Tooneel „Wa tersport", IVz uur. nam. Volkshuis: Spr. Jaap Kunst over een zwerftocht over Fibres. 4 'uur nam. Zondag. Jeruë] (le Groenesteecr 16): V.m. 10 en n.m, 5 uur spr. de heer Staalman. Stadszaal: Abonnementsconcert Residentie orkest. Solist Cor de Groot. 2J/2 uur nam. BIOSCOPEN. 18 jaar; 14 jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater: „Tosca" t. Dag. 2 en 1\'2 u. Zond 27 u. doorl. Lido-Tlieater: „Een leven vol muziek" t. - Da gelijks te 2.15 en 7% uurr Trianon-Theater: „Rembrandt" f - Dag. 2 en. uur. Zond. 26% uur doorl. Casino-Theater: Dag. 2 en V/z u. Zond. 2, 41/4, 6'/2 en 8.45 uur; „De modelechtgenoot" f. Rex-Tlieater: „De beheerscher der wereld" - 2 en uur. Zondag 26l/2 ifur doorloopenet. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te elden wordt van Zaterdag 24 October 20 uur tot Zatordag 31 October 8 uur waargeno men door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9. Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld" Hooigracht 48. Tel. 21060. Tè Oegstgeost door: de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. '<26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmor gen 8 uur waargenomen door de doctoren van Alphen. van der Hoeven, Kors. Renaud en de Graaff. Te Oegstgeest .wordt dezen dienst dan waarge nomen door dr. Leemhuis, Tel. 22030, AALSMEER Uitvoering „Acconleonyer. Aals meer" Dat bovengenoemde vereeniging succes zou hebben liet zich voorzien. De uitvoeringen van alle. nummers van het programma zonder uit zondering, werden correct en vlot gespeeld, dank zy mede de goede leiding van den heer B. Boer. Ook het amusementsorkest onder dezelfde leiding oogstte veel bijval, terwijl in niet mindere mate ook het jeugd-ensemble mooie nummers ten beste gaf. v AALSMEERNE A De opstelling van „Aals meer" is: doel: de Grooljèr; achter: Elenbaas en M. Beets; midden: Kroes. J. Beets en Koppenol; voor; de Boer, Eveleens, Brouwer. Spaargaren en J. 'de Vries Jzn. LISSE Den laatsten tijd werden herhaaldelijk goederen ontvreem'd uit kinderwagens, die in den gang van 'diet Groene Kruis geplaatst werden tlldons bezoek op het consultatiebureau voor zuigelingen. Het is nu mogen gelukken de da- deres te snappen. Terwijl zij wederom goederen trachtte te ontvreemden, werd zij overvallen door iemand, die zich verdekt had opgesteld. Aan gifte wérd gedaan bij de politie KINDERLIJKJE GEÏDENTIFICEERD. Het nabij de steenfabriek „De blauwe kamer" uit Den Rijn bij Rhenen opgehaalde kinderlijkje is geïdentificeerd als het stoffelijk overschot van het vierjarig meisje E. H. G. uit Renkum, dat aldaar op 16 October is verdronken. PLOEG RANGEERDERS PLEEGDE SPOORWEGDIEFSTALLEN. 10 man in arrest Dezer dagen is gemeld, dat drie Arnhem6che spoorwegarbeiders wegens spoorwegdiefstallen waren aangehouden. Het nader ingestelde onderzoek heeft thans tot verrassende resultaten geleid. Het is n.l. ge bleken, dat deze arbeidérs deel uitmaakten, van. een ploeg rangeerders, welke onder leiding van haar voorman, zekeren Den H„ op uiterst bru tale wijze op groote schaal diefstallen van door de spoorwegen vervoerde goederen pleegden. Verzegelingen van goederenwagons werden zon der meer verbroken en waren de wagons bo vendien met hangsloten afgesloten, dan werden deze er door den voorman eenvoudig afgesla gen. De gestolen goederen, welke de rangeer ders tijdens hun nachtdienst ontvreemdden? werden des morgens na hét beëindigen van hun dienst op een handwagen geladen, en alsof het de gewoonste zaak van de wereld gold, openlijk het terrein van de spoorwegen afgereden. De geheele ploeg rangeerders met hun voor man in het geheel 10 man is in arrest gesteld. De politie heeft de volgende ontvreemde goe deren opgespoord, waaruit men een idee krijgt, wat deze dieven wisten te stelen: 45.000 siga retten, 2 balen tabak, een groote zending shag en pruimtabak, 15 mud aardappelen, 3 rijwie len, een groote, hoeveelheid emaille keukengerei, alsmede een aanzienlijke hoeveelheid bonbons. Uit het onderzoek is gebleken, dat de in het vorige bericht genoemde H. J. J. niets met de diefstallen uitstaande heeft gehad. 7000 ZEEMLAPPEN IN VOORRAAD. Ook gTOote partü wol in beslag genomen. De aanhouding van mej. Z„ uit Beckum, die een koffer vervoerde, waarin zich een groot aantal knotten wol bevond, heeft ambtenaren van den C.C.D., in samenwerking met de mare- ohaussee te Enschedé en Haaksbergen, op het spoor gebracht van een yljdvertakten sluik handel, aldus „Dfi Tijd". Een onderzoek ten huize van mej. Z. bracht nog een flinke parij wol aan het licht, dat in een bed was verstopt. Haar echtgenoot bekende zich met den zwarten handel in rijwielen en koffie in te laten, en de wol te hebben gekocht van B. en K. uit Haaksbergen. Het verdere on derzoek wees uit, dat de belde Haaksbergena ren de wol betrokken van T. C. te Enschedé, met wiens aanhouding een goede vangst bleek te zijn 'gedaan. Vooreerst kwam aan het licht, dat C. de wol stal uit een fabriek te Enschedé; voorts werd te zijnen huize een partij schapen- vleesch, afkomstig van den sluikhandel, ont dekt, en ten slotte had C. niet minder dan 7000 zeemlappen onder zijn berusting, die een waar de van minstens f15.000 vertegenwoordigen. Deze zeemlappen kwamen uit den kettinghan- del en werden door C. doorverkocht, Z. uit Beckum, zijn beide handlangers uit Haaksber gen, benevens hun wolleverancier C„ te En schedé, werden gearresteerd, terwijl tegen een tiental personen, woonachtig te Hengelo (O.) en ln het Gooi, die bij deze affaire betrokken zijn, proces-verbaal is opgemaakt. Het onder zoek duurt nog voort. BUITENLANDSCH GEMENGD. KEER TEN GOEDE IN TOESTAND VAN DEENSCHEN KONING. In het gisteren uitgegeven bulletin wordt ge zegd, dat de keer ten goede in den toestand van den Deenschen koning de laatste 24 uur heeft aangehouden en langzaam maar duidelijk bemerkbaar wordt. Alle verwondingen, die de koning bij den val van zijn paard heeft opge- loopen, zijn bezig op natuurlijke wijze te ge nezen. De vermoeidheid, waaronder de koning' te lijden had, is verminderd. VLIEGTUIG VERONGELUKT IN CALIFORNIA Naar de Britsche berichtendienst meldt, ls een Amerikaansch vliegtuig in Palm Springs (Cglifornië) neergestort. Hierbij kwamen 12 per sonen om hot leven. NIEUWVEEN De heer H. v. Amerongen Jr. hulpbesteller bij de P.T.T. alhier, ls- aangesteld als besteller te ^Rotterdam, door FRANZ WENDELMUTH. Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. Plet Homan keerde zich om en wilde terug gaan. Wellicht schaamde hij zich tegenover den vreemdeling, dat hij' zijn zenuwen niet in bedwang had kunnen houden. Plotseling voelde hij. dat de man hem aan zijn mouw trok. Blijf hier!" zei de man kortaf en toen Her man verbaasd'zijn hoofd omdraaide, ging hij voort: „Ik kom van den overkant, van Texel en ik ben op jacht naar kippendieven, 'diq in den laatsten tijd de omgeving onveilig maken. Breng mij in het huis, waar u het lijk gevon den hebt." „Bent u van de politie?" vroeg Homan. Tegen den oostelijken hemel, waar zich, de eerste verschijnselen van den nieuwen dag ver toonden, stak het hoofd van den inbreker als een scherp silhouet af en de jongeman zag. dal hij knikte. Ze liepen zwijgend naast elkaar naai de woning, uit welker venster de lamp gele vierhoeken in het zand wierp. Piet Homan ging hem voor in de kleine hal. De deur van de kamer, waarin de doode lag, stond open, zoodat een smalle lichtstreep op de roode steenen van den vloer viel. De jonge schilder aarzelde even, als was hij bang voor den afschuwelijken aanblik van het lijk, maar de man achter hem bromde ongeduldig: ,Js hier het lijk?" Homan knikte. De ander stiet de deur open en ging de verlichte kamer binnen. Aarzelend volgde Homan hem. In het licht van de petroleumlamp kon de jongeman zien, wien hij voor zich had. maar zijn gezicht was van Piet's plaats af. niet te zien. want de man lag reeds op zijn knieën en boog zich over het doode lichaam. Het aller eerst onderzocht hij de zakken van den doode en ringers gleden langs de kleeren van het be- wegenlooze lichaam. -Toen hij even opkeek, kon de ander zijn gelaatstrekken onderscheiden. Hij had een smal. bleek gezicht, dat zeker in verscheidene dagen vniet geschoren was, maar wat den jongeman het meest opviel, waren zijn koude, grijze oogen. Instinctief prentte hij het gericht'in zijn geheugen, zooals de man daar geknield lag en den inhoud van de zakken on derzocht. Plotseling werd de schilder uit zijn overdenkingen opgeschrikt door de stem van den man. „Kent u den doode, mijnheer?" „Neen.., dat wil zeggen.., ik heb hem eigenlijk nog niet goed gezien." De ander hief snel zijn 'hoofd op en keek hem duister aan. „Nog niet goed gezien?" mompelde Tiij nau welijks hoorbaar. „Neen. natuurlijk niet! Waarvoor eigen lijk ook. Het hacl immers geen doel? Ik ken hier niemand op het eiland. Ik ben een vreem deling ,en ben pas gisteren aangekomen. Waar om zou ik een onbekenden doode aanzien?" „Vertel mij in het kort wat u weet, Wie bent u en wat doet u als vreemdeling in dit huis? Hoe hebt u het lijk gevonden?" beval de an der, zonder yan zijn plaats op te staén. Piet Homan vertelde. Hij sprak van zijn ge storven oom Jacob en hoe hij naar Vlieland gekomen was, om zijn bescheiden erfenis te aanvaarden. Hij zwaaide met zijn armen in het rond en ging voort: „Is dit niet een prachtige woning voor een kunstschilder? Ik heb bij dominee Mulder op Texel deh sleutel gehaald. De dominee onder zocht mijn papieren nauwkeurig, hoewel hij mij toch van vroeger kende. HU zei mij, dat. het dak beschadigd was en ook dat jde schoorsteen gemaakt moest worden, maar anders was het huis heelemaal in orde, En zoo kwam ik hier heen Homan vertelde lang niet alles, wat men hem over het huis had wijsgemaakte Waarom hij dat verzweeg, wist hij zelf niet goed, maar hij meende, dat het voldoende was. wanneer de man wist. op welke manier hij in het huis ge komen was en wat hij er gevonden hack Hij vertelde verder hoe hij het briefje op de tafel gevonden had; hoe hij het gehe.ele huis door zocht had en hoe hij tenslotte de kast had wil- lén opendoen en het lichaam naar buiten tul- melde, Maar ook van de voetsporen ln de stof laag vertelde hjj Iets. „Geef mij dat papier!" beval de vreemdeling barsch. Homan ging naar de tafel en gaf liet hem. De ander wierp er vluchtig een blik op en stak het in zijn zak. „Kunt u nu voor een deken of iets dergelijks zorgen, mijnheer Homan?" zei hij eensklaps veel vriendelijker. „Een laken is ook goed, of iets anders om het lijk mee toe te dekken, tot dat het gehaald wordt." „Wanneer denkt u het te laten weghalen?" informeerde de jongeman met begrijpelijke nieuwsgierigheid. „Morgenvroeg, of beter gezegd, hedenmorgen vroeg", verbeterde de zoogenaamde politieman. „Wilt. u nu even een laken halen? Daarna zul len we samen de voetsporen onderzoeken". Piet ging. In de aangrenzende kamer had hij den avond te voren een kastje met linnengoed gezien en weldra had hij een behoorlijk stuk grof linnen gevonden, dat heel goed voor 'het doel kon dienen. (Nadruk verboden) (Wordt vervolfdK. L 2-1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2