DONDERDAG 22 OCTOBER 1942 No. 25323 Voor wien werkt de tijd? 83ste Jaargang BUITENLAND Stalingrad Smuts tot het Engelsche parlement Verspreide berichten Het vestigings- en verhuisverbod uitgebreid Keuringen voor de Watten S.S. en het Legioen BINNENLAND Groep jongens en meisjes vertrek! naar Oostland Van sferksten afweer tegen den vijand verzekerd Artikel van Göbbels Naar het volksche socialisme Einde van den zomertijd Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telel. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: JB. W. Monkhorst, Leiden Pl.verv.: K. Been, Leldenl Volgens mededeeling van. het opperbevel dor Duitsche weermacht hebben de Duitsche pen den 20sten October tusschen Wolga en Dor?, nieuwe successen behaald tijdens de met alle kracht weder beginnende bolsjewistische ontlas- tingsaanvallen. Daar de toestand der verdedi gers in de puinhoopen van het Noordelijke stadsdeel van Stalingrad na den val van de fa brieken Dsjersjinski en Roode Barricade steeds ernstiger is geworden, poogden de bolsjewisten de Duitsche stellingen ten Noorden van de stad te doorbreken om daardoor de Duitsche leiding te dwingen aanv^^oepen uit het stadsgebied terug te trekl'ör>. Vcidat burgers en compag nieën gestraften yistammen over het slijke- rige terrein hadden gelegd maakte de vijand drie juist aangevoerde infanteriedivisies en on geveer 120 pantserwagens voor den aanval ge reed. In den ochtend van den 20sten October begon de aanval na door hevig artillerievuur te zijn voorbereid. Tijdens hevige gevechten werden alle aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen en zooals reeds gemeld veertig bolsjewistische pantserwagens vernie tigd. Daar Duitsche slagvliegtuigen, luchtdoel- batterijen en Roemeensche gevechtsvliegtuigen het aanvoeren van nieuwe reserves verhinder den kon de vijand dien dag zijn aanval niet herhalen. In Stalingrad werden de zuiveringsacties voortgezet. In verbitterde gevechten op korten afstand veroverden de Duitsche troepen ver scheidene tot steunpunten versterkte gebouwen en drongen zij verder door in de Noordelijke puinhoopen. De luchtmacht zette de aanvallen op de gieterij ..Roode October" voort. Talrijke nieuwe branden braken uit in de gebombar deerde gieterij. Vijandelijke machinegewee.rnes- ten werden vernield door ineenstortende muren De groeiende vlammenzee verhinderde den vij and zijn verdediging opnieuw te «prganiseeren. Slagvliegtuigen en luchtdoelartillerie vernietig den verscheidene voertuigcolonnes, die verster kingen naar de bedreigde stellingen moesten vervoeren. Ook den 20sten October zonden cle bolsjewisten slechts nu en dan vliegtuigen nadr de aanvalsgebieden, die echter lang voor zU hun doelen hadden bereikt door de luchtartillerie onder vuur werden genpmen. Vier vijandelijke toestellen werden vernield. (D.NB.) Minister-president Smuts heeft, naar de Brit sche berichtendienst meldt, het fjoord gevoerd voor beide huizen van het Engelsche parlement Hij werd door Lloyd George (ingeleid met de woorden: „wij zijn hier om goede raadgevingen te hooren, die Smuts ons in den noodtoestand, waarvoor wij ons geplaatst zien, zal verstrekken Hij zal spreken over het thema van een oorlog, die verwarrender is dan welke oorlog ook.waar- in dit imperium ooit verwikkeld is geweest". Smuts verklaarde: Als eenmaal de tijd is gekomen om over te gaan tot het offensief, zou het waanzin zijn te -talmen, overmatige voorbereidingen te treffen en wellicht de gelegenheid te verzuimen. Smuts betoogde voorts, dat iedere hulp, die de geallieerden Rusland kunnen doen toekomen, in den volsten omvang en in het snelste tempo moet worden verleend. Hij noemde den huldi gen oorlog een voortzetting van den vorigen wereldoorlog en betitelde Lloyd George en Win sten Churchill als de beide grootste acteurs van dit steeds voortschrijdende drama. De generaal-veldmaarschalk verzette zich ver volgens tegen de opvatting, dat het Britsche rijk zich bevindt in een toestand van verval, maar waarschuwde tegen iedere zelfvoldaanheid want er wordt een strijd op leven en dood ge voerd, die steeds wreeder en wanhopiger wordt, naarmate zijn einde nadert;" Voorts betoogde de premier, dat de tijd on danks ernstige tegenslagen en vele teleurstel lingen in groote lijnen voor de geallieerden heeft gewerkt. Het defensieve stadium is thans ten einde en het tooneel voor het thans aan vangende offensieve stadium is gereed. Smuts wijdde het slot van zijn uiteenzettin gen aan de naoorlogsche oogmerken der gealli eerden, vooral aan het vraagstuk der komende maatschappelijke en internationale orde. De opvattingen der geallieerden waren 22 jaren ge leden in dit opzicht te vaag en hun tekortko mingen hebben bijgedragen tot het tegenwoor dige conflict. In de plaats van den ouden Vol kenbond moeten de vereenigde naties treden, dwz. een „meer omschreven en organlscher vèréeniging zelfs indien deze aanvankelijk be perkter en "minder ambitieus - mocht lijken". Het Atlantic Charter moet worden uitgebreid tot een werkelijke magna charta der naties. Zekere traditioneele sociale en economische misstanden moeten terstond volgens bescheiden practische beginselen in internationaal bestek worden af geschaft. O Naar de Britsche berichtendienst meldt, be stond het auditorium van minister-president Smuts uit 900 leden van Jïooger- en Lagerhuis, diplomatieke vertegenwoordigers en hooge com missarissen. De plaats van bijeenkomst was „uit veiligheidsoverwegingen" geheim gehouden. Na de rede van Smuts deelde Churchill mede dat hij bij zijn ontmoeting met den Zuid-Afri- kaanschen" premier in Cairo zich alle moeite heeft gegeven om hem tot een bezoek aan En geland te bewegen. Ik had het gevoel, aldus Churchill,, dat zijn aanwezigheid op eenoogen- blik, dat de oorlog zwaar op ons drukt, een zeer groote sterking voor onze raadgevers en onzen geest zou beteekenen. (D.NB.) OOK FINSCHE RANTSOENEN VERHOOGD. Naar het Finsche ministerie van volksvoor ziening officieel meedeelt, worden met ingang van 1 November de broodrantsoenen verhoogd met 50 gram per persoon pér dag en de boter- rantsoenen met 100 gram per maand. Nu een aanvang is gemaakt met verscherpte controle op den sluikhandel, verwacht men ook de andere rantsoenen der levensmiddelen te kunnen verhoogen. (D.N.B.) DR. CONTI OVER DEN GEZONDHEIDS TOESTAND IN DUITSCHLAND. De Duitsche gezondheidslelder, dr. Conti, die een officieel bezoek aan Finland brengt, heeft voor het genootschap van medici te Helsinki, een rede gehouden, waarin hij onder meerzeide dat de belangrijkste taak der gezondheidsleiding bestaat uit het afweren der oorlogsgevaren voor de volksgezondheid en de hulp aan de gewon den. Geconstateerd kan worden, dat Duitsch- land in dezen oorlog vrij van ziekten is geble ven als nooit tevoren. De hoop van den vijand op de verbreiding van een vlektyphusepidemie uit het Oosten is niet in vervulling gegaan en ook de oude oorlogsziekten dysenterie en typhus blijven binnen de nauwste grenzen. De zuigelingensterfte heeft zich gehandhaafd op het gunstige niveau van tusschen 6 en 6.4 procent, waarbij rekening moet borden gehou- K> HEEL ZUID-HOLLAND VALT ER ONDER. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, waarbij het gebied, waar het verboden is zich te vestigen of te verhuizen, uitgezonderd voor rijksduit- schers of personen in het bezit van een schriftelijke vergunning van den directeur van het bureau vluchtelingenzorg, wordt uitgebreid. Dit gebied omvat thans: 1. provincie Zeeland: alle gemeenten. 2. provincie Zuid-Holland: alle gemeenten. 3. provincie Noord-Holland: alle gemeenten. 4. provincie Utrecht: het gebied ten Westen van de spoorlijn Hilversum—Utrecht (de gemeente Utrecht inbegrepen), de Vaartsche Rijn en het Merwedekanaal tot aan de Lek, 5. provincie Noord-Brabant: het gebied ten Westen van de gemeen ten De Werken c.a., Dussen, Geertruiden- berg, Oosterhout, Teteringen. Breda (deze gemeente inbegrepen)en ten Westen van de Mark tot aan de Belgische grens. Dit besluit is gisteren in werking getre den. den met de annexatie van de deelen van het vroegere Polen, waar de toestand zeer ongunstig was. De sterfte der moeders daalt voortdurend. Het behoud van de gezondheid der Duitsche kinderen in dezen oorlog is niet in de laatste plaats het gevolg van de toepassing der moder ne wetenschappelijke kennis op het gebied van de voedingsleer, f In tegenstelling tot den eersten wereldoorlog is het geboortecijfer niet gedaald. Tot en met 1941 waren er meer dan anderhalf millioen ge boorten per jaar, terwijl dat aanal bijvoorbeeld in 1932 nog geen millioen bedroeg. Sprekende over de organisatie van den ge zondheidsdienst wees Conti op het groote aan tal dokters, 74.000, waardoor de medische be handeling in oorlogstijd vergemakkelijkt wordt. (D.N.B.) REDE VAN KALLAY. De Hongaarsche premier, Kallay. heeft in een rede. gehouden ter gelegenheid van zijn candidaatstelling als afgevaardigde in het kies district Eger. o.a. verklaard, dat zijn regeering niet die van een partij is. maar van een oorlog voerend volk. De premier uitte de overtuiging, dat achter deze regeerihg een aaneengesloten volk staat. Thans kan geen andere dan een nationale po litiek worden gevolgd. Hongarije bevindt zich in oorlog en kan derhalve geen zijwegen in slaan, In deze tijden kan slechts éen man de leiding hebben. Zoolang hfj op zijn post staat, moet de door hem ingeslagen politie^ worden gevolgd. Zooals Kallay zei, gaat her thans om zijn of niet-zijn van het Hongaarsche volk. Opdat het voortbestaat, is vergroote plichtsvervulling nood zakelijk. Een der grootste actueele problemen is hèt vraagstuk der algemeene voorziening. Het is derhalve noodig, dat de regeling van het alge meene verbruik en de verdeeling van de be schikbare goederen met uiterst strenge hand geschiedt. u Dezen oorlog zullen wij winnen, aldus eindigde Kallay, want onze soldaten staan ginds aan het front hun mannetje. (D.N.B.). TWEE AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGERS VERLOREN GEGAAN. Naar de Britsche nieuwsdienst in een speciaal bericht uit Washington meldt, is daar officieel medegedeeld, dat twee Amerikaansche torpedo jagers bij de Salomonseilanden verloren zijn ge gaan. Men neemt aan, dat de bemanning ge red Is. (D.NB.). DE AJVIERIKAANSCHE BELASTINGWET. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft president Roosevelt gisteren de wet geteekend, die het Amerikaansche volk .,de grootste inkom stenbelasting van alle tijden" oplegt. (DUB.). Bij onze vrijwilligers. Boter en worst, magazijnen vol. Het mag onzen mannen aan niets ontbre ken. De verzorging is prachtig. (SB.PK. Gösling O-H.. m.) Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers .voor de Waffen-SS en het legtoen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Nederland (Neder- landsche SS) willen toetreden. 23.10.42, 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42; 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw Kapelweg. Gistermiddag had in het streekkwartler van den Jeugdstorm aan het Lucas Bolwerk te Utrecht een bijzondere plechtigheid plaats, 59 jongens en 23. meisjes stonden aangetreden ln de bovenzaal, waar zij hebben geluisterd naar de redevoeringen van opperbanheer C. Quispel Szn. en de landelijk leidster van de meisjes van den Jeugdstorm, opperzwermleidster, C. v. Eek, die hen toespraken naar aanleiding van hun vertrek ais Nederlandsche vrijwilligers in den Germaanschen landdienst naar Oostland, Deze jongens en meisjes gaan met den trein naar Berlijn, vanwaar zij zullen doorreizen naar Dantzig. Zij worden ondergebracht in kafnpen van 30 tot 40 personen en zullen ten minste voor een jaar zich inzetten door bij de boe ren aldaar in dienst te treden en hen te helpen bij den landbouw. Reeds eerder .zijn tweehon derd jongens en 60 meisjes naar Oostland. ver trokken en thans zal deze tweede groep zich bij de eerste voegen. De jongens en meisjes zijn voornamelijk doch niet allemaal uit den Jeugdstorm gerecruteerd. Zij allen zijn min of meer bekend met het werk op het platteland, want bijna allen hebben dit jaar geholpen bij het binnenhalen van den 'oogst. Het is de be doeling, dat aan deze jongens en meisjes over een jaar de vraag wordt voorgelegd of zij al dan niet. willen blijven. De besten van de jon gens, die zich dan wederom verbinden, zullen in de toekomst, na een landdienstopleiding, worden ingezet als weer-boer, d.w.z.: dan krij gen zij. mettertijd een boerderij onder hun be heer. Dan moeten zij evenwel eerst een tijd dienst genomen hebben in de Waffen-SS. Terwijl de jongens en meisjes in carré ston den opgesteld, hebben opperbanleider Quispel en opperzwermleidster Van Eek hen toegespro ken. Met het zingen van het Oostlandlied was de plechtigheid beëindigd. „GEEN BEDEELING". Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blok- zijn, via den zender Hilversum I, in de serie .Brandende kwesties", over het onderwerp: „Geen bedeeling". V INSPECTIEREIS VAN DEN WEERMACHTS- BEVELHEBBER DOOR HET NEDERLANDSCHE KUSTGEBIED. De weermachtsbevelhebber in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft deze week een inspectiereis van verscheidene dagen- ondernomen door het verdedigings systeem aan de Nederlandsche kust, dat door het inbouwen van nieuwe zware afweerwapens op de krachtigste wijze is versterkt-cn waarvan de versterking nog wordt voortgezet. De weer machtsbevelhebber overtuigde zich hierbij van de paraatheid van alle onderdeelen der weer macht, die in de diep geëchclonneerde verdedi gingswerken zijn opgesteld, alsmede van de doeltreffendheid der afzonderlijke verster kingen. DE VERPLICHTE NOTA BIJ VLEESCHLEVERING AAN HUIS. Dezer dagen heeft in de bladen een mededee ling gestaan, volgens welke de gemachtigde voor de prijzen aan slagers verplicht heeft gesteld bij cle artikelen, die zij bij den kooper aan huis afleveren, een nota te voegen, waarop o.m. de hoeveelheid, de kwaliteit en d^prijs per eenheid moeten zijn vermeld. Naar aanleiding van gerezen wagen wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat met kwa liteit is bedoeld de soort van het vleesch en de benaming van het onderdeel, zooals b.v. kalfsfri candeau, runderbiefstuk enz. VERHOOGING VAN VERZEKERINGS PREMIE NIET TOEGESTAAN. Naar aanleiding van klachten over het onge oorloofd verhoogen van verzekeringspremiën, deelt de gemachtigde voor de prijzen mede, dat binnenkort de premiën en tarieven voor ver zekeringen bij beschikking zullen worden ge fixeerd op het peil van 9 Mei 1940. Voordat deze regeling definitief haar beslag zal hebben gekregen, is het niet toegestaan eigenmachtig verzekeringspremiën en tarieven te verhoogen. Verzekeringsmaatschappijen doen er goed aan zich ten aanzien van eventueele verhoogingen te wenden tot het departement van bijzondere economische zaken, teneinde door verkregen goedkeuring zekerheid te hebben. In „Das Reich" publiceert minister dr. Göb bels een hoofdartikel onder het opschrift: „Voor wien werkt de tijd?" De minister vangt zijn beschouwingen aan met de bekende stelling der Britsche propagan da, dat de Engelschen reecfê vele oorlogen hebben gevoerd, maar nog geen verloren, het geen een gevolg zou züh van de omstandig heid, dat zij bijna alle ^agen verliezen om voor het gemak slechts den laatsten te winnen en tevens omdat overigens de tijd voor hen werkt. Göbbels noemt een dergelijke bewijsvoering hoogst oppervlakkig en merkt hieromtrent op: ten eerste hebben de Engelschen reeds een ge heele reeks oorlogen verloren. Ten tweede ont staat uit een totaal van nederlagen geen over winning, evenmin als uit een totaal van over winningen een nederlaag ontstaat. Ten derde is de tijd geen factor bij de oorlogvoering, die zelfstandig werkzaam is. Hij veroorlooft slechts den oorlogvoerenden mogendheden in hem werkzaam te zijn. Het moge dan juist zijn, dat de factor tijd, als beide partijen hem passief aanvaarden, een der twee gunstiger gezind is dan de andere, maar als beide partijen naar vermogen van hem prcfiteeren, speelt hij bij de beslissing slechts in zooverre een rol, als hij den eenen kant meer dan den anderen veroorlooft met zijn hulp het potentieel te vergrooten en zich daardoor een beteren grondslag te verschaffen voor de voortzetting van den oorlog. De bewijsvoering der Engelschen zou dus volgens den minister slechts dan kunnen klop pen, als zij in den loop van drie jaren oorlog gebruik hadden gemaakt van den tijd'om ver overingen te maken en daardoor het fundament van hun oorlogseconomie en bewapening te ver stevigen, maar ook slechts op voorwaarde, dat van Duitsche zijde dit niet tevens het geval zou zijn. Beide punten kloppen niet. aldus de bewinds man. De Engelschen hebben sedert het begin van den oorlog niets erbij verworven, hetgeen hun oorlogvoering zou kunnen versterken. Zij hebben intusschen evenwel een geheele reeks bases van hun oorlogvoering verloren, van Noor wegen. Nederland, België en het bezette Frank rijk via Zuid-Oost-Europa, en hun Oost-Aziati sche bezittingen tot de onmetelijk rijke gebie den hi het Oosten, van de vroegere Duitsch- Poolsche grens tot aan de Wolga en tot diep ln den Kaukasus. En aangezien de asmogendheden al deze ge bieden, die voor de vijandelijke oorlogvoering In ruimeren zin verloren gegaan zijn, in haar bezit respectievelijk onder haar bestuur hebben gekregen, telt dat bij de eindberekening vol gens Bartjes dubbel. Men moet derhalve de feiten al zeer ver krachten, als men met het oog op dezen gang van zaken wil beweren, dat de tyd een bond genoot der Engelschen is, Hfj heeft de Brit sche oorlogvoering doodelijk verzwakt, en die der asmogendheden een hoeveelheid kracht toegevoerd, die bepaald beslissend voor den oorlog geacht moet worden. Wij ^beleven derhalve tijdens dezen oorlog, dai de wereldrijken met hun vele grondstoffen, die zich vroeger steeds voordeden als de bezitters, altoos armer worden aan grondstoffen, terwijl de zoogenaamde haveloozen zich intusschen ln het bezit hebben gesteld van voor den oorlog uiterst belangrijke grondstoffengebleden. Niet Duitschland staat ditmaal voor een hongerwinter, maar de sovjet-unie. De rub bercrisis is in de Vereenigde Staten dreigen der dan in Japan of bij ons. De dag zal ko men, waarop wü vergeleken met onze tegen standers de superioriteit op het gebied van olie bezitten om maar van ijzer en steenkool geheel te zwijgen. Daardoor is de geheele Britsche oorlogsthese aan het wankelen geraakt. De Britsche bewijs voering klopt niet meer. In plaats te blokkee- ren, wordt Engeland geblokkeerd. Het Britsche moederland is ons wellicht nog de baas in een of ander onderdeel der levensmiddelenvoorzie ning, maar dat is niet beslissend. Beslissend ls in tegendeel, dat het in Engeland achteruit gaat, terwijl in Duitschland het tegendeel het geval is. Dit wordt het best geïllustreerd door het feit. dat Londen voor den aanstaanden win ter de rantsoenen verlaagt, maar wü in de ge lukkige omstandigheden verkeeren ze te ver hoogen. Als de Engelschen beweren, dat wij ons „dood" overwinnen, klopt dat dus niet. Tot dusver al thans hebben wij ons nog tamelijk „gezond" overwonnen. Onze vijanden kunnen het feit niet wegredeneeren, dat de asmogendheden kans hebben gezien zich een volkomen vol doende basis voor de onbedreigde voortzetting van den oorlog te verschaffen, als zij maar over datgene beschikken, waarmede de Engel schen ons willen verslaan, n.l. den tijd. Als de oorlog langer duurt, kunnen de voorwaarden voor onze overwinning slechts voortdurend gunstiger worden. De tjjd, die vroegeiv in Engelschen dienst stond, is der halve haar ons overgeloopen, zonder dat zjjn opdrachtgevers dat tot dusver hebben bemerkt. HÜ kan door de Engelschen niet meer als bondgenoot, doch ten hoogste als deserteur worden beschofawd, Göbbels brengt aan het eind van zijn be schouwing in herinnering, dat h\j precies een jaar geleden voor het eerst in 'een opzienba rend artikel, de stelling heeft verdedigd, dat het bij de wereldomvattende beteekenis van dezen oorlog minder aankomt op zijn duur dan wel op zijn definitieve resultaat. Ook de Britsche propaganda heeft zich dès- tijds van dit thema meester gemaakt én wel met de bij hkar gebruikelijke kortzichtigheid. Zij had er ln het geheel geen idee van, dat daardoor de Engelsche oorlogsstelling de nek werd omgedraaid, dat de asmogendheden op het punt stonden haar geheele oorlogvoering op een nieuwe basis te plaatsen, die onafhankelijk van den tijd de beveiliging van haar overwin ning in de ruimte en in het daardoor uitge breide potentieel zocht. Wie zou nog kunnen betwijfelen, dat haar dit In de volste mate is gelukt? Wij beheerschen tegenwoordig alleen al in Europa een territorium dat voldoende is om den oorlog permanent een stabielen grondslag te geven. Als wü met ijver en omzichtigheid aan het werk gaan om dit territorium in alle richtingen voor ons te ontginnen, kan ons -in het geheel niets meer gebeuren. De nood- lottigste vergissing der Britsche oorlogspropa ganda bestaat hierin, dat zü in de ruimte slechts een last en in den tijd slechts een voordeel ziet, In den oorlog is het belangrijker ruimte te winnen dan tyd. Wie de ruimte be- 4it, voor hem werkt de tüd. En daarom zul len wij overwinnen. (DUB.) /T EER en meer maakt ons land kennis T l\/l mefc de nleuwe socialistische idee, 1V X welke in bepaalde étappen ook in Nederland zal worden verwezenlijkt. Ondanks het feit, dat wij nog in een volslagen oorlogstijd leven en alle nadeelen direct of indirect daarvan ondervinden, wordt aan den anderen kant toch met krachtige hand aan den opbouw van een nieuw Nederland gewerkt. En te weten, dat bij het doorvoeren van de nieuwe sociale idee eerst het liberale bestel terzijde moet worden gesteld, dan begrüpt men met hoeveel energie er ge werkt wordt aan de verbetering van vele toe standen. De nieuwe wet "op den arbeid, welke dezer dagen» is afgekondigd en waarover wij uitvoerig berichtten, is te beschouwen als een basis voor het sociale leven. Reeds van de oprichting af van het Nederlandsche Arbeidsfront op 1 Mei 1942 heeft ae arbeidspolitieke ontwikkeling zich langs een vaste lijn voortbewogen. Het hoofd doel bij dezen ontwikkelingsgang was de socia listische gemeenschap. De grondslagen hiervoor werden gelegd in het N.A.F., waarin zoowel werkgevers als werknemers te zamen werden vereenigd. In de nieuwe wet op den arbeid kan men thans zien, dat de volksgemeenschap eigen lijk de eenige opdrachtgeefster is. In deze ge meenschap staan alle werkers, n.l. het bedrijf, de leiding van dat bedrijf en de werkers in dat bedrijf. De gemachtigde van den Arbeid vormt ten slotte de verbindende schakel met den staat. Het N.AP. moet in dezen samenhang gezien worden als het alles overkoepelende geheel. Onlangs schreven wijover de drie pijlers, waarop de maatschappij ten slotte rust. Eén dezer pijlers is de eerbieci voor den arbeid. In deze nieuwe wet ziet men, dat zij gebaseerd is op dit groote grondbeginsel. Deze grondslag zal leiden naar een nieuwen socialistischen opbouw, een opbouw, welken men het volksche socialisme noemen kan. Met deze wet zijn alle andere wetten buiten werking gesteld en is het terrein voor de werkers in ons land van zijn omrastering bevrijd. Het isolement is verdwenen en de werker is hiermede de drager van de samen leving geworden. Wat vroeger vaak zoo vurig gewenscht werd, doch door de groote ophitsing niet verwezenlijkt koA worden, is nu mogelijk. De ketenen van het kapitalisme zijn nu verbroken en het socialisme van de daad heeft daardoor de kansen tot zelfontplooiing gekregen. Het oude bolwerk stort ineen, zooals de ge heele oude wereld Ineen stort. Reeds thans is men bezig bij het sloopen van andere bolwerken nieuwe en betere gemeenschappen op te richten, welke bestemd zijn om vrije menschen op te nemen. Want de groote strijd, welke thans in de wereld gevoerd wordt, is een strijd om de vrijheid der volkeren. Zij, die thans aan de fronten staan en met het zwaard in de hand deze vrijheid bevechten, maken het mogelijk, dat straks een nieuwe wereld gelouterd uit dien strijd zal komen. In bloed en tranen geschiedt zulks, het zijn de offers, welke de besten van ons brengen om een nieuw geluk deelachtig te worden. En het is datrrom, dat wij steeds deze offers moeten gedenken! 1) Men zie ons artikel in het Leldsch Dag blad" van Dinsdag 20 October 1942. In de Staatscourant van heden zal een besluit verschenen van den secretaris generaal van binnenlandsche zaken, volgens hetwelk de thans geldende zomertijd zal eindigen in den nacht van I op 2 Novem ber eJk. In dien nacht zullen de klokken van 3 op 2 uur worden teruggezet, zoodat men alsdan een uur wint. In den nacht van 28 op 29 Maart 1943 wordt de zomertüd weer ingevoerd. Dan zullen de klokken te 2 uur 's nachts op 3 uur worden vooruitgezet. BEDIENINGSGELD VRIJ VAN OMZET BELASTING. De centrale persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: In de Staatscourant van 18 Augustus 1.1. werd de regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden voor werknemers in het hotel-, café- en restaurantbedrijf afgekondigd. In art. 7. 10e lid, en art. 8, 2de lid van deze regeling komt een zinsnede voor, waaruit ten onrechte de con clusie getrokken is, dat over bedieningsgeld om zetbelasting verschuldigd is. Onder verwijzing naar de desbetreffende uit spraak van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van financiën kan echter uitdrukkelijk worden vastgesteld, dat bedie ningsgeld vrij is van omzetbelasting. AFZONDERLIJK GAS- EN ELECTRICITEITS- RANTSOEN. Bü samenwoning. Wanneer een gezin om welke reden dan ook, bjj anderen gaat inwonen, behoudt ieder gezin zijn afzonderlijk gas- en electriclteitsrantsoen. Voorwaarde hiertoe is, dat voor elk geval wordt aangetoond, dat inderdaad een afzonderlijke hulshouding wordt gevoerd, deelt de „Tel." mee. Er moet dus in eigen beheer worden gekookt, afzonderlijke vertrekken moeten worden be woond. enz. Daar het niet steeds doenlijk zal zijn oqp. ten gerieve van de aldus samenwo nenden een aparten meter te verstrekken, zul len alle partijen er in vereeniging verantwoorde lijk voor worden gesteld dat de toegemeten rantsoenen niet worden overschreden. Is de directie van het plaatselijk gas- of llcht- bedrijf er niet van overtuigd, dat van afzonder lijk samenwonen sprake is, dan kan den hoofd- bewonër van het huis een toeslag op zijn basis rantsoen worden verleend, overeenkomend met de vermeerdering van zijn „gezin". Meer uit voerige inlichtingen hierover verstrekken de plaatselijke bedrijven, die ter zake richtlijnen hebben ontvangen. VERSPREIDE BERICHTEN. Mr. W. U. Hazelhoff Roelfzema is op zijn verzoek eervol ontslagen als rechter, tevens vrederechter, in de arrondissements-rechtbank te Arnhem. van hedenavond 18.33 uur tot morgenochtend 8.17 uur De maan komt heden op te 18.17 uur en gaat morgenochtend om 7.05 uur onder.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1