WOENSDAG 21 OCTOBER 1942 No. 25327 De strijd in het Oosten 83sfe laargang Stalingrad Laval lol de Fransdie arbeiders BINNENLAND Rede van Alexander Uit het Engelsche parlement Verspreide berichten Verduisteren GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS Keuringen voor de Wallen S.S. en het Legioen LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telet, Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD .VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. Te Stalingrad hebben Maandag zware regen buien de straten, die voor het grootste deel niet geplaveid zijn, volkomen doorweekt. Tusschen de puinhoopen der veroverde wapenfabrieken flak kerde de vijandelijke tegenstand hier en daar opnieuw op. Volgens berichten van het Duitsche opperbevel zijn daarom Maandag de zuiverings operaties tegen de vfjandélijke Overblijfselen voortgezet. In riolen, afwateringsslooten en der gelijke schuilplaatsen houden zich betrekkelijk kleine vijandlijke troepjes verborgen. Met deze verspreide strijders ontstonden in het onoverzichtelijke puinveld op het terrein van de kanonnenfabriek Roode Barricarde hard nekkige gevechten. Ofschoon de vijandelijke groepjes, die voor een verloren zaak strijden, gebruik maakten van ieder voordeel en elke dek kingsmogelijkheid te midden van de vernielde fabrieksgebouwen, werden zij door onze soldaten aangepakt en in de pan gehakt. Grooteren omvang kregen plaatselijke gevech ten om blokken huizen in de Noordelijke voor stad. De bolsjewisten in deze huizen waren overblijfselen der formaties, die -bij den uitval der Duitsche troepen van het terrein der trac tor- en tankfabriek Dzjerzjinsky in Noordelijke richting, ten Westen van deze wig waren afge sneden. De luchtmacht kon bij deze zuiveringsgevech ten vrijwel geen steun verleenen, daar het front zoo grillig verloopt. De gevechtseskaders richtten in de stad hun aanvallen vooral op de industrieele installaties der fabriek Roode Oc- ,tober, benevens op de hallen en administratie gebouwen, die door de bolsjewisten door de plaat sing van infanteriegeschut en machinegeweren in vestingen waren veranderd. De duikbommenwerpers deden aanvallen van zoo groote uitwerking, dat enkele gebouwen tot. op de fundamenten werden verbrijzeld en bij het instorten de geheele bezetting bedolven. On danks de lage bewolking verschenen de slag vliegtuigen steeds op 'de plaatsen, waar de bolsjewisten hun in verwarring geraakte forma ties trachtten te reorganiseeren en zij ver strooiden deze door brisantbommen en schiet wapens. Toen 's avonds de laatste golven duikbommen werpers naar hun hulpvliegvelden terugkeerden, vormden groote stukken van de fabriek Roode October een vlammenzee. Ook Maandag vertoonden slechts enkele bols jewistische vliegtuigen zich boven Stalingrad, zoodat de patrouilleerende jagers slechts twee vijandelijke jachtvliegtuigen konden neerschie ten. Het zwaartepunt lag voor de Duitsche luchtmacht op de spoorlijnen aan den beneden loop der Wolga. in luchtgevechten met de weinige bolsjewistische vliegtuigen, die zich nog lieten zien, schoten de Duitsche jagers van het escorte een vijandelijk toestel neer. De bolsje wisten verloren boven Stalingrad en aan den beneden-Wolga Maandag in totaal 10 toestellen. (D.NS,). ARSENICUM. In den centralen sector van het Oostelijke front is dezer dagen, naar van Duitsche mili taire zijde wordt medegedeeld., in de omgeving van Kaloega een bende bolsjewisten gepakt, die opdracht hadden in de achterwaartsche gebieden onrust te verwekken en daden \an sabotage te verrichten. In hun bezit werden vrij groote hoe veelheden arsenicum gevonden, evenals inder tijd bij de bandieten op de Krim in lucifers doosjes met dubbelen bodem verborgen. De bolsjewisten gaven toe bevel te hebben gekregen dit vergif door middel van de bevolking, werk zaam bit Duitsche dienstinstanties. in gemeen schappelijke keukens, hospitalen, tehuizen en bij de troepen te brengen. Door de afwijzende hou ding van de bevolking was het hun niet gelukt, deze opdracht uit tevoeren. (D.NB.). Laval heeft over alle Pransche zenders tot de Fransche arbeiders gesproken. JUj herinnerde- aan zijn oproep van 23 Juni. volgens welken Fransche arbeiders zich bereid moesten verkla ren in Duitschland te werken. Hij citeerde de volgende woorden uit dezen oproep: .Frankrijk kan, gezien de geweldige offers, welke Duitsch land brengt om het Europa op te bouwen, waarin Frankrijk zijn plaats zal innemen, niet lijdelijk en onverschillig blijven. Ge moet be grijpen, dat wij eens over een vrede moeten onderhandelen." Laval verklaarde, dat deze woorden thans nog van kracht zijn. Er zijn Franschen, die meenen, dat Frankrijks heil uit het buitenland zal komen. Morgen echter zijn deze lieden al weer bereid aan iets anders te gelooven. Laval zeide te moeten herinneren aan de woorden van Pétain: „Nu Frankrijk tot een werkelijk ongeluk vervallen is, is er geen plaats meer voor leugens en hersenschimmen." De geschie denis leert, aldus vervolgde Laval, dat Frank rijk zijn redding altijd slechts in zichzelf heeft gevonden. De hoogere belangen van het land eischen, dat Frankrijk op binnenlandsch poli tiek gebied streeft naar ontspanning tegenover Dultschlaift. Men zegt wél eens, dat deze poli tiek berust op de edelmoedigheid van den over winnaar. Ten aanzien daarvan kan gezegd worden, dat er sedert den wapenstilstand edel moedige handelingen door den overwinnaar zijn verricht. Laval herinnerde in dit verband aan de vrijlating van meer dan .600,000 krijgs gevangenen. V Niet minder waard is echter, dat de betrek kingen tusschen beide volken kunnen berusten op den blijvenden grondslag van het besef, dat zij gemeenschappelijke belangen hebben. Laval zeide, dat zijn politiek niet slechts wordt ingegeven door de liefde voor zijn vaderland, maar ook op het verstand berutt, De gebeur tenissen, die zich thans in de geheele wereld afspelen, hebben slechts deze duidelijke betee- kenis, dat Duitschland zich tegen het bolsje wisme heeft verheven. Het houdt dat bolsje wisme met al degenen, die aan zijn zijde vech ten, in bedwang en verhindert het Europa te verslinden. Het is duidelijk, dat de bolsjewisten morgen de wetten van Europa zouden dictee- ren, indien de spil den oorlog zou verliezen. Aan onafhankelijkheid en vaderlandsliefde Zou een einde zijn gekomen, en daarmede ook aan het ware socialisme. Laval verklaarde voorts, dat hij met zijn arbeid de bedoeling heeft, het ideaal voor de jeugd te behouden. Hij denkt aan Frankrijk, hij denkt ook altijd aan het Fransche rijk. Nooit is de discipline noodzake lijker geweest dan thans, nooit was de plicht der Franschen, zich om de regeering te scharen en haar bevelen te gehoorzamen duidelijker dan thans. Laval sprak vervolgens over de Duitsch- Fransche overeenkomst betreffende de tewerk stelling van arbeiders, over de uitwisseling der krijgsgevangenen en over de voordeelen, die door Duitschland aan Frankrijk zijn toege staan, speciaal over de mogelijkheid voor de vrouwen van krijgsgevangenen om door arbeid in Duitschland aan de zijde van haar mannen te leven. Ten slotte waarschuwde Laval het Fransche volk nogmaals voor de stemmen van haat en voor de illusie, die door vreemde elementen ge voed worden. Hij deed een beroep op het- hart. het verstand en de tucht der Fransche arbei ders. Toen de oorlog uitbrak, zoo zeide hij, heeft men dengenen, die onder wapenen wer den geroepen, ook geen keus gelaten. Thans is de beurt aan hen, die toen in de fabrieken mochten blijven. Geheel Frankrijk moet deel hebben aan de lasten van het oogenbhk. „Ar beiders van Frankrijk", zoo riep Laval uit, „denkt over mijn woorden na. De proef, die ons land doormaakt, is beslissend. Het is zaak het egoïsme te overwinnen. Het is u gegeven met uw werktuigen te herwinnen, wat Frankrijk met de wapenen heeft verloren. Aan de beve len der regeering moet om der wille van uzelf van de gevangenen, van het heil van Frankrijk gevolg worden gegeven." CD.N.B.) Volgens een mededeehng van den Britschen berichtendienst heeft de eerste lord der admi raliteit Alexander, in een rede te Londen ver klaard, dat drie veranderingen in de oorlog voering ter zee sedert den laatsten wereldoorlog de gevaren voor de Britsche zeeverbindingen „enorm vergroot" hebben. In de eerste plaats de aanzienlijke vergroote actieradius en de vuurkracht der vliegtuigen, vervolgens het enorm uitgebreide prestatievermogen der duikbooten en ten slotte de omvang en verschillende manieren van mijnenleggen door den vijand. Ter bestrij ding van deze gevaren moet het gros van de Britsche vloot gebruikt worden om de zeever bindingen open te houden. Juist bij dit werk heeft de marine de meeste van haar verliezen geleden. Dëze verliezen zijn helaas groot ge weest, -zelfs indien Zij gemeten worden volgens den standaard der jaren 1914/18. De oorlogvoe ring ter zee heeft marine en koopvaardijvloot een last opgelegd als deze nooit tevoren hebben gedragen. De slag bij Pearl Harbour heeft de geheele oorlogsstrategie in het Verre Oosten omverge worpen. Alexander verklaarde vervolgens, dat in En geland nog steeds meer tonnen scheepsruimte per hoofd worden gebouwd dan in de Veree- nigde Staten met alle Amerikaansehe moderne methoden". o Met betrekking tot het tweedé front zeide Alexander, dat de laatste maanden deze kwestie vaak ter sprake is gekomen. Wij moeten er echter steeds aan denken, dat het rechtstreeks van onze heerschappij ter zee afhangt, of wij in staat zijn dit tweede front veilig te stellen, zooals ook de heerschappij in de lucht onont beerlijk is. Alexander eindigde met de woorden: .,De basis van de geheele geallieerde strategie hangt af van het handhaven van onze zeeverbindin gen, Niet alleen, opdat wij het zelf kunnen over leven. doch ook, omdat wij in laatste instantie deze verbindingswegen noodig zullen hebben, wanneer wij den oorlog naar het land van den vijand willen overbrengen- Wij willen.ook eens slagen uitdeelen in plaats van deze te ïncas- seeren." (D.N.B.), NIEUW OORLOGSCREDIET. De Britsche minister van financiën Kingsley Wood, heeft in het Lagerhuis een nieuw oor- logscrediet van een milliard pond sterling ge vraagd. Tot dusverre, zoo zeide hij, heeft En geland 2y2 maal zoo veel voor den oorlog uit gegeven, als in de eerste drie jaar van den vo- rigen wereldoorlog, n.l. meer dan 12 milliard pond sterling. Daarbij zijn niet begrepen de Britsche schulden, die bij de Ver.^Staten ge maakt zijn en worden in het k&3er van de leen- en pachtwet. Het Huis heeft het crediet toegestaan. (D.N.B.) HET BEZOEK VAN SMUTS. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is Lloyd George uitgenoodigd het voorzitterschap op zich te nemen in de bijeenkomst van de le den van Lager- en Hoogerhuis, waarin gene raal Smuts zijn rede zal houden. George zal als eerste spreken en ook Churchill zal later het woord voeren. Deze bijeenkomst is niet openbaar. (D.N.B.) 1 i NIEUWE COMMANDANT VAN HET NEGENDE BRITSCHE LEGER. Naar de Britsche berichtendienst uit Beiroet meldt, zal luitenant-generaal William George Holmes generaal sir Henry Maitland als com mandant van het negende leger opvolgen. De Britsche berichtendienst voegt hieraan nog toe, dat Holmes na Duinkerken tot luitenant- generaal is bevorderd. (DJNJB.). CHILEENSCHE REGEERING ZOU AFGETREDEN ZIJN. Volgens een Reuterbericht uit Santiago zou het Chileensche kabinet zijn afgetreden. Associated Press" meldt uit Bogota, dat het Amerikaansehe gezantschap aldaar aan de Co- lumbiaansche bladen een verklaring heeft ver strekt over de motieven van de jongste rede van den Amerikaanschen onderstaatssecretaris .Sum ner Welles ïn Boston, waarin Argentinië en Chili werden aangevallen. In de verklaring wordt gezegd, dat deze rede ëerst gehouden werd. toen de Amerikaansehe regeering alle andere mid delen had geprobeerd. (D.N.B.) STEUN AAN SLACHTOFFERS TE LE CREUZOT. Minister-president Laval, hoofd der Fransche regeering, heeft instructies gezonden aan den heer Ingrand, den door het ministerie van bin- nenlandsche zaken afgevaardigden prefect, om een som van 500.000 frs. als eerste hulp ter be schikking te stellen van de slachtoffers te Le Creuzot. Verder vernemen wij,- dat maarschalk Pétain en ministerpresident Laval telegrammen van deelneming gezonden hebben aan den burge meester der stad. (Ofi). DE STRIJD OP MADAGASCAR. Ben handvol Fransche soldaten houdt den opmarsch van aanzienlijke Engelsche strijd krachten op Madagascar tegen, aldus een me- dedeeling van het Fransche staatssecretariaat van koloniën. 18 October hadden de Engelschen na hevige artillerievoorbereiding en een krachtig bom bardement, voor de vijfde maal getracht de Fransche stellingen ten Zuiden van Ambositra te veroveren, maar ook ditmaal was de Engel sche stormloop tevergeefsch. De Engelschen moesten deze onderneming met aanzienlijke ver liezen staken. (D2T3.). DE BIERHANDEL EN DE MINERAALWATER INDUSTRIE. Regeling van loonen en arbeidsvoorwaarden. Blijkens de staatscourant van 20 dezer heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den bierhandel en de mineraalwaterindustrie vast gesteld. Met betrekking tot de loonen zijn de ge meenten naar het inwonerstal ingedeeld in drie gemeenteklassen. De minimum-weekloonen, be rekend op een basis van een 48-urige werkweek, bedragen voor volwaardige mannelijke werkne mers van 24 jaar en ouder, in de eerste, tweede en derde gemeenteklasse respectievelijk f.24. f. 23.04 en f. 22.08. De loonen voor volwaardige vrouwelijke werknemers van 21 jaar en ouder zijn onderscheidenlijk in de drie gemeenteklas sen bepaald op f. 13.92, f. 11.04"' en f. 10.08. Voor jeugdige arbeiders bedragen de loonen verhou dingsgewijze minder. De werknemers, die in het bezit zijn van het diploma vakbekwaamheid, vereischt ingevolge het vestigingsbesluit mine raalwaterbedrijf 1941, zullen boven het weekin- komen een extra weekloon genieten van f.2. indien zij 25 jaar of ouder zijn en van f. 1.in dien ze jqnger zijn dan 25 jaar. Werknemers, die een cursus volgen tot opleiding voor het bedoelde diploma, moeten, indien deze cursus dit ver eischt. in de gelegenheid worden gesteld gedu rende twee maanden elders in de mineraalwa terindustrie werkzaam te zijn met het recht om na afloop van dezen practjjktijd wederom in hun vroegere functie te worden gesteld. Voorts bevat de regeling bepalingen omtrent overwerk, ehristelyke feestdagen, kort verzuim, vacaiwie en bepalingen omtrent het beëindigen der dienstbetrekking. Dr. ir. A. H. W. Hacke te 's-Gravenhage is aangewezen als instantie, be voegd tot het toestaan van afwijkingen van de regeling. Deze regeling treedt in werking met ingang van de loonweek. waarin Maandag 26 October a.s. valt. HET SPROKKELEN VAN HOUT EN ROOIEN VAN STOBBEN. Ongeveer een maand geleden werden eigena ren van boschperceelen in een publicatie in de dagbladen door den productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt opgeroepen om hem voor 15 September mede te deelen. of zij hun eigendom willen openstellen voor het sprokkelen van hout en het rooien van stobben. Het beschikbaar stellen van sprokkel- en stob- benhout, aldus luidde het in dezen oproep, is niet alleen een groot sociaal belang, doch het zal bovendien beter dan welke politiemaatregel houtdiefstal voorkomen. Voor het geval, dat van de zijde der boscheigenaren niet voldoende medewerking zou worden verleend, 'werden dwingende maatregelen als onvermijdelijk in het vooruitzicht gesteld. Het A.NP. heeft dezer dagen inlichtingen in gewonnen naar het resultaat van dezen oproep. Dit blijkt van dien aqrd te zijn, dat tot het nemen van genoemde maatregelen behoudens misschien in één enkel geval niet zal be hoeven te worden overgegaan. Vele bosch-eige- naren verklaarden zich per brief bereid, aan den oproep gevolg te geven, terwijl anderen van hun' gezindheid blijk gaven door liet indienen van een formulier tot het verkrijgen van efn ver gunning voor het rooien van stobben, waarop de vraag: voor welk doel worden de stobben gebruikt?' werd beantwoord met: „het. gratis ter beschikking stellen van de bevolking". Tevens bleek, dat een groot aantal boscheigenaren in den vorigen strengen winter reeds eigener be weging hun landgoederen voor het verzamelen van brandhout had opengesteld, zoodat op verschillende goederen niet veel dood hout meer voorhanden is. Talrijke burgemeesters van gemeenten met boschbezit verklaarden zjeh bereid, het rooien van stobben te bevorderen, ten einde deze koste loos ter beschikking te kunnen stellen van armlastige inwoners. Anderen ^verzochten ont heffing van de verplichting, het bij dé velling van hout-gewas vrijkomende afvalhout voor ge- neratorhout. te bestemmen, ten einde het als brandhout te kunnen verdeelen. Het generator hout kan echter niet gemist worden: niettemin zijn er regelingen getroffen, die het mogelijk maken, althans een gedeelte van dit afvalhout voor gebruik als brandstof vrij te geven, BESPOEDIGING VAN IN- EN UITLADEN BIJ SPOORWEG- EN SCHEEPSVERKEER. De Rijkscommissaris heeft een verordening uitgevaardigd ter bespoediging van het in- en uitladen bij het spoorweg- en bïnnenscheep- vaartverkeer. Daarin wordt voorgosenreven, dat hij, die goederen door middel van het spoorweg- of binnenscheepvaartverkeer verzendt, gehouden is met het inladen in de vrachtruimte onmid dellijk. nadat deze hem daartoe ter beschikking is gesteld, te beginnen en de inlading onver wijld te doen plaats hebben. Voorts moet de ontvanger onmiddellijk, nadat de vracht te zijner beschikking 'is gesteld, mét het uitladen beginnen en deze uitlading onverwijld doen ge schieden. Komt de verzender of de ontvanger ueze verplichting niet na en dreigt daardoor een in- ot uitladingstermijn te worden over schreden dan kan de vervoerder zelfstandig de in- of uitlading doen geschieden. Hij kan bij uitlading de zaak op een andere dan de oor spronkelijke bepaalde plaats ter beschikking van den ontvanger stellen en hij kan haar bij een derde opslaan. De vervoerder dient in zoo verre rekening te houden met de belangen van verzender of ontvanger als van hem redelijker wijze. de behoefte aan bespoediging van het in- of uitlaten in aanmerking genomen, kan worden gevergd. De verzender of ontvanger moet in het voorgaande geval aan den vervoerder de ge maakte kosten vergoeden, terwijl dan bij de uit lading het risico van de zaak van het begin der uitlating op den ontvanger overgaat. Voorts" is de vervoerder in deze gevallen uitsluitend aan sprakelijk voor opzet en grove schuld. Verder is bepaald, dat de burgemeesters der door den secretaris-generaal van het departement van waterstaat aan te wijzen gemeenten in over eenstemming met het gewestelijk arbeidsbureau laadploegen samenstellen, welke aan een ver voerder, die een in- of uitlading op grond van het voorgaande doet geschieden, op diens ver zoek op de snelste wijze ter beschikking kunnen worden gesteld. De ter uitvoering van deze laatste bepaling noodzakelijke voorschriften worden door de secretarissen-generaal van de departementen van waterstaat, van binnenland- sche zaken en van sociale zaken gemeenschap pelijk uitgevaardigd. Overtreding van zoodanig voorschrift wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 weken of met geldboete van ten hoogste 500 gulden. Deze verordening is gisteren in werking, ge treden. STENCILS, STENCELINKT EN CARBONPAPIER. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart zijn stencils, stencilinkt en carbon papier aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der distributiewet. DE HEER O. HISGEN TE GRONINGEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 68 jap.r is te Groningen na een langdurig ziekbed overleden de heer O. Hisgen, directeur van de electriciteitsmaat- schappij Veenkoloniën (E.M.V.) met stand plaats Veendam. 0 De overledene werd in Npw York geboren. Gedurende bijna veertig jaar was hij directeur van de E.M.V. in welke functie hij zich hoogst verdienstelijk heeft gemaakt. DE GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN KRIJGT MEER BEVOEGDHEDEN. Het verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende de be voegdheden van den gemachtigde voor de prij zen. Daarin wordt bepaald, dat de bevoegdheden van de secretarissen-generaal van de departe menten van algemeen bestuur op het gebied van prijsvorming en prijsbeheersching overgaan op den gemachtigde voor de prijzen. Deze vaardigt rechtsvoorschriften op grond van deze bevoegd heden echter slechts uit in overeenstemming met den tot dusver tot het uitvaardigen daarvan bevoegden secretaris-generaal. Voorts is bepaald, dat de gemachtigde zijn nieuwe bevoegdheden met toestemming van den betrokken secretaris-generaal kan overdragen aan een andere instantie. Al het voorgaande is niet van toepassing ten aanzien van de bevoegdheden, welke de secre tarissen-generaal hebben op grond van het be sluit, houdende regelen met betrekking tot rechtshandelingen ten aanzien van landbouw gronden, het besluit ter voorkoming van opdrij ving van- hypotheekrenten, het pachtbesluit of het besluit betreffende het bank- en crediet- wezen. Rechtsvoorschriften van den gemachtigde op grond van zijn nieuwe bevoegdheden worden be schouwd als prijsvoorschriften in den zin van het prijsbeheerschingsbesluit. Deze verordening is gisteren in werking getreden. VERSPREIDE -BERICHTEN. Benoemd is tot commissaris van politie te Tilburg: H. Boersma, inspecteur van politie eerste klasse aldaar. Op 56-jarigen leeftijd is gisteren te Was senaar overleden ir. L. A. M. Riemens, oud- hoofdingenieur van de spoorwegen in Ned. Indië. Vandaag viert de heer 0. J. Ph. Zaalberg, te 's-Gravenhage, oud-directeur-generaal van den arbeid, zijn zeventigsten verjaardag. van hedenavond 18.35 uur tot morgenochtend 8.16 uur De maan komt heden op te 17,52 uur en gaat morgenochtend te 5.54 uur onder. UIT HET RAAM GEVALLEN EN OVERLEDEN. De 76-jarige alleen wonende J. G. R. te Ede had veel last van de jeugd, die peren bij hem stal. Om dit tegen te gaan betrok R. telkens een uitkijkpost voor een raam, vanwaar hij een goed uitzicht had op zijn boomgaard. Vermoe delijk heeft R. zich Zondagavond te ver uit het raam gebogen. Den volgenden morgen von den buren hem althans buiten onder het raam liggen, bewusteloos, met een wonde bij het lin ker oog. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is R, in het Johannitenziekenhuis te Bennekom, waarheen hij werd overgebracht, overleden. Aangenomen moet worden, dat R. door de tuimeling, die hij maakte, met zjjn hoofd op den grond is terecht gekomen, waardoor hij een schedelbasisfractuur bekwam. BENOEMING HOOFDINSPECTEUR BELASTINGDIENST. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Financiën, is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot hoofdinspec teur van 's Rijks belastingen en aangewezen als hoofd van de inspectie der belastingen te Lei den. eerste afdeehng, de heer J. de la Sablo- nière van Eelde, inspecteur v&p 's Rijks belas tingen, thans toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te 's-Gravenhage eerste afdeeling. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. De heer J. H. den Boestert uit Voorburg hield gisteravond in „Zomerzorg" voor de LA..V.V, een r,praatje bij- zijn foto's". Deze foto's bleken een dertigtal zeer fraaie opnamen te zijn, welke zeker tot het beste behooren dat heden ten dage gemaakt wordt. Er waren landschappen, por tretten, decente naaktstudies en een enkel stilleven. Na een korte inleiding, waarbij spreker de beoefenaars der fotografie in technici, chemici en daadwerkelijke fotografen splitste, vertelde hij zeer interessante dingen over het ontstaan van zijn werk. Vooral bij de foto's van het naakt stond spreker wat langer stil, omdat deze tak van de fotografie nog zoo weinig wordt be oefend en in het algemeen niet., of met een zekere schroomvalligheid, wordt aanvaard. Aan het slot van zijn leerzame beschouwing stelde de heer Den Boestert de aanwezigen in de ge legenheid om vragen te stellen, waarvan door eenige aanwezigen gebruik werd gemaakt. Na de pauze werd nog een Bonds-collectie zwart-wit diapositieven geprojecteerd, waarna deze geanimeerde vergadering werd gesloten. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Eerste Hillegomsche Fijnwasscherij, Brouwerlaan 19, Hillegom. Ven- nooten: P. W. Wijngaarden en P. Kalkhoven. Wijzigingen: B. C. A. M. Ouwerkerk. Nieuwe Rijn 38, Leiden, graan- en meelhandel. Wijzi ging handelsnaam in: B. Ouwerkerk. Eerste Algemeene Begrafenis Associatie (Be perkende Bepalingen), Haagweg 31. Lelden. Nieuwe vennoot: D. van der Luit. Oegstgeest. N.V. Hotel-Restaurant „De Kaag", Warmond. Overleden, commissaris: B. C. A. M. Ouwerkerk, Leiden, dd. 7 Oct. 1942. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames D. F, L. Roem (Den Haag), G. Zeewuster (Den Haag), W. M. van Liere (Voorburg) en A, van Nood (Leiden). SMOKKELEN PER ZIEKENAUTO. Dat smokkelaarslist het meermalen moet af leggen tegen de waakzaamheid der politie, werd te Putten bewezen, waar de aandacht der be ambten getrokken werd door een groote uit Noord-Holland afkomstige ziekenauto, die op vallend lang ter plaatse verbleef, en nu eens hier dan weer daar parkeerde. Toen de wagen tegen het invallen der duisternis de gemeente wilde verlaten, was de politie op haar post en moest de ohauffeur stoppen. De wagen werd geopend en bleek in plaats van een zieke een groote hoeveelheid rogge te bevatten. De be stuurder, zekere H. uit Hilversum, werd naar het bureau overgebracht, en bekende, dat de rogge uit Pptten afkomstig was en bestemd was voor den sluikhandel. Inbeslagneming volg de. Bij het onderzoek naar de herkomst van het graan, boekte de politie een tweede succes. Bij een huiszoeking te Putten werd n.l. een groot bedrag aan zilveren rijksdaalders, guldens en koperen pasmunt opgespoord en in beslag genomen. De schuldigen zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Eergisteravond is de 43-jarige gehuwde heer H. Wielinga te Groningen bij het Hoendiep door de duisternis te water geraakt en verdron ken. HIJ ZAMELDE DEKENS IN VOOR HET OSTFRONT.... De Utrechtsche recherche is er in geslaagd den 38-jarigen koopman A. D. te arresteeren. Deze man belde bij verschillende burgers te Utrecht en in de omgeving aan, voorgevende dat hij dekens inzamelde ten behoeve van de Duitsche weermacht aan het Oostfront, i De man bleek echter een gewone oplichter te zijn, die op deze wijze zijn slag trachtte te slaan, waarbij hij geassisteerd werd door een anderen man, die tot dusverre nog niet gevat kon wor- den. FRANSCHE TEGENSPRAAK. Door het Fransche ministerie van marine worden opnieuw Engelsche berichten, dat duik booten der spilmogendheden in Fransch-West- Afrika geholpen worden, met nadruk tegenge sproken. Verklaard wordt, dat de Fransche admiraliteit als gevolg van de vele onjuiste En gelsche berichten deze niet alle kan tegenspre ken. doch dat echter met het oog op den om vang van de onjuiste berichten in de laatste dagen medegedeeld moet worden, dat alle ge ruchten -hierover lederen grondslag missen. CD.N3.), Bij onze vrijwilligers. - Een der mooiste momenten van den dag. De kok heeft het eten klaar en dat onze vrijwilligers wat lusten, daar kan hü van mee praten. Maar er is genoeg, meer dan vol doende en een gezonde eetlust is kenmerkend voor een goed sol daat. (S.S.PK. Altstadt O.-H. m.) dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit batalllon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Nederland (Neder- Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat landsche SS) willen toetreden, vrijwilligers voor# de Waffen-SS en het legioen 22.10.42. 10.00 uur. Amsterdam, zich op onderstaande data bij de genoemde school Iepen- Wehrmachthelm, Mariaplein. 23.10,42, 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuldenhoutscheweg. weg 13. adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te 22.10.42. 17.00 uur, Utrecht, worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul- 24.10.42, 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw len, dat thans do mogelijkheid bestaat om Kapelweg.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1