LEfDSCH DAGBLAD Dinsdag 20 Odober 1942 [j LAATSTE BERICHTEN Binnenland RECHTZAKEN Kerk- en Schoolnieuws ÜKUN/TIM LETUREN S UW RADIO DEFECT Buitenland Megerle over bondgenoolen en geallieerden Nieuwe huizengroepen te Stalingrad genomen DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Ifaliaansch Weermachfsberichf AGENDA FEUILLETON HEI GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK ëfi i -- Links: De straatcol lecte van Winterhulp Nederland in Den Haag. - Onder de vele attracties behoorde ook een oude mail-coach, bemand met mole naars en molenaars vrouwen. die het pu bliek de bekende roo- de bussen voorhielden (Polygoon-Meijer m.) Rechts: De Zeevaart- school „Abel Tasman' is uit Delfzijl ver plaatst naar Enkhui zen. Eenige leerlingen tijdens de les in het kompas afpeilen. (Po- lvgoon-v. Bilsen m.) j DIEFSTALLEN TE DELFT OPGEHELDERD. Door de politie te Delft is gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld de 19-jarige J. N. aldaar, die zich gedurende de laatste j anderhalf jaar heeft schuldig gemaakt aan verscheidene diefstallen, verduisteringen en valschheid in geschrifte. Zoo had hij bij een ijzerhandelaax een groote hoeveelheid huis houdelijke artikelen ontvreemd en bij een bonthandelaar te Delft, bij wien hij in betrek - I I king was. twee zilvervossen, ter waarde van Links: Wapens en mu nitie inleveren. - Eéni ge in het Kaukasus- gebëf&te gevangen ge nomen bolsjewisten worden door Duitsche Flak-artllleristen ont wapend. (P.K. Ja- nisch-We.-Po. m.) Rechts: De Sint Nico- 1 aas-actie van den Na- tionalen Jeugdstorm Arnhemsche leden van deze organisatie bij 't inzamelen van speel goed. (Polygoon-Zey- lemaker m.) Links: Bij de Duit sche bergjagers in den Kaukasus. - De last dierencolonne op weg naar een steunpunt der bergjagers op 4200 M. hoogte. Het trans port bestaat uit deelen van een stuk bergge- schut. (P.K. Rieder- Atl..-H. m.) DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. In Rljnsburg had A. van Ree kans gezien 140 kilo aardappelen te koopèn. Maar bij het vervoer werd hij gesnapt. De officier vond het een groote hoeveelheid, die met gevangenisstraf afgedaan zou moeten worden, waarom hij een maand eischte. De rechter veroordeelde tot f. 80.boete subs 40 dagen hechtenis, Een lever, tong en kop van een kalf voor f. 14 kocht de wed. A. M. Burgerhout te Wassenaar. Dat was clandestien, waarvoor de officier een boete van i. 100.subs 50 dagen vorderde. De rechter volstond met f. 40 boete subs 20 dagen hechtenis. Niemand wist er lets van hoe de tien 6tukken vleesch in de schuur van J, C. van Parera te Noordwykerhout waren gekomen.. Misschien weten mijn „buren (dat zijn slagers) er meeT van", zoo opperde verdachte. De buren kwamen voor het hekje „We weten van niets", was hun getuigenis. Maar de officier wist er toen het zijne van: het vleesch werd bij verdachte in de schuur aangetroffen, dus het van niets weten kon hier niet baten. Voor ditmaal 'werd de eisch nog een geldboete van f 150 subs 50 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde tot f. 50 subs 25 dagen hechtenis. Omdat het zulk een koopje was, had de huls vrouw J. Fasseur te Lelden een stukje schapen- vleesch gekocht. Dat was clandestien vleesch. Maar de officier kon hier verzachtende omstan digheden laten gelden, waarom conform den eisch. f. 5 boete subs 5 dagen hechtenis werd opgelegd Ambtenaren hielden een vrachtauto aan, waarin zich een doos vet bevond, die geadresseerd was aan J. P. C. Sentel te Oegstgeest. Nu moest ver dachte terecht staan, doch hij verklaarde van niets te weten Hij had geen vet gekocht. Blik baar had iemand hem dat zoo maar toegezonden. Teneinde'in deze zaak getuigen, te hooren. hield de rechter de zaak aan. NED. IIERY. KERK Bedankt voor Neerbosch- Hees, ds. J. C. H. Joerg te St. Johannesga c a. Aangenomen. Naar Voorburg (Ge predikantsplaats) ds D. J. Karres te Sloten Beroepen. Te Brltsum ds. H. J. Witkop te Beets (N.-H Te Rhenoy en Gclllcum (Gld.) cand. J. M. van der Linde te Utrecht Benoemd tot hulppvedlker te Amster dam. ds. K. H. Kroon, laatst predikant bi) de Geref. Kerk in H. V. Te Uithuizen, cand G Bles- kes te Drachten. Te Middelburg, cand A C. Jnllrik te Utrecht. Te Enkhuizen (evangelisatie) cand M Hijlkcma te Koudum. GEREF. KERKEN Beroepen. Te Leeuwarden (vacature ds. J. Mulder), dr. J. L. Koole te Naald wijk. Te Rotterdam-Z ds. H. Veltman te 's-Her- togenbosch Bedankt. Voor Loplk, ds. J van der Sluis te Oldekerk (Gr.) Benoemd tot hulp prediker te Bergen op Zoom en 's-Hertogenbosch cand. R D. Beukema te Nieuwdorp CHR. GEREF. KERK Bedankt. Voor Vlaar- dingen, ds. D. Driessen te Rotterdam-Z GEREF. GEM. Bedankt. Voor St. Annaland en Scherpenlsse, ds. Chr. van de Woestync te Ridderkerk. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSpAG 21 OCTOBER. LEIDEN Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr 19): Nam. 8 uur, completen en lof. ALPHEN AN DEN RIJN Oud Geref Gcm (Lok. v. Mandersloostr.)n^m. 7>/2 uur, de heer Redelijkheid Ned. Herv. Kerk (Hooftstr ge bouw Rehoboth): nam. 7V4 uur, de heer De Jong. KATWIJK AAN ZEE Geref. Gem. (Remlse- str.)Nam. 7J,fc u., ds. Weyting van Amersfoort. NOORDWIJK AAN ZEE Geref. Bond (Jul. v. Stolbefgstr. 27): Woensdag. 8 uur nam. ds. Remme van Amsterdam. EMERITAAT Ds. J. Hoogenraad, Ned. Herv predikant te Uithuizen, lweft tegen 9 Januari a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Hoogenraad stond tc Lelmulden en Meppel en sinds 1915 te Uithuizen. In September J.l. vierde hij z(Jn 40- Jarlge ambtsbediening. Op 3 Januari hoopt ds. Hoogenraad- afscheid te nemen van Uithuizen VOOR WOENSDAG 21 OCTOBER. HllVcrsijni I, 415.5 M. 7 15; Volksliedjes (gr.) 7.30: B.N.O.: Nieuwsberichten 7,40: Vroolijke morgenklanken (gr.) 8.30: B.N.O.: Nieuwsbe richten 8.40: „Zangeressen", voordracht- 8.50 Orkestconcert (gr.) 9.00. „Het lichte lied weer klinkt" (gr.) 9.30: Spiegel van den dag (opn.) 9 40: Gevleugelde melodietjes (gr.) 10.00: Orkestprogramma (gr.) 10 30. Mond open, neus dicht, reportage 10.45: Orkest Rentmeester 11.30: Vocaal en Instrumentaal programma 12.00: Almanak 12.05: Piet van Dijk en zijn orkest 12.45: B.N.O.: Nieuws- en zakelijke be richten 13 00: Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en accordeondpo 14,00: „Half weg", gevarieerd programma 15.00: „Villa's, bosschen en tuinen van Rome", voordracht 15.20: „Halfweg", gevarieerd programma 17.30: „Een kapitein vertelt", reportage 17.45: Rond om de Weensche operette, radio-potpourri lS.00: „Het geheimzinnige Noorden", lezing 19.15: Weensche liedjes (gr.) 19.30: B, N. O.: Nieuwsberichten 19.40: B.N.O.: Zakelijk praatje over den landbouw 19.50: „Levende letters", luisterspel-vraaggesprek-reportage (Van 20.15 af alleen voor de radio-centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken) 20.15: Componlstensplegel 20.30Omroepsymphonle- orktsi 21.20: Zang en piano (gr.) 2145: B.N.O Nieuwsberichten 22.00: „In droomen zingen" (gr) 22 4524.00: Klankenparadijs (gr Hilversum IT, 301.5 M. 7.15—7.40: Zie Hil versum I 7 40: Ochtendgymnastiek 7.50: Sportnieuws -4- 8.00- Boerenland in boek en krant 8.15: Zweedsche dansen (gr.) 8.30: B.N.O. Nieuwsberichten 8.40: Instrumentale en vocale soil (gr 9.00: Composities van Ernst Fischer (gr.) 9.15: Voor de huisvrouw 930: Com posities van Ernst Fischer (gr.) 10.00: Gods dienstige uitzending 10.40: Orkestconcert (gr.) 11.00: Voor de kleuters 11.20: Christelijk AGATHA SNELLEN 80 JAAR. De bekende paedagoge. schrijfster van kinder boeken en sprookjes en dichteres van kindervers jes Agatha Snellen, wier gedichten vrijwel alle van muziek werden voorzien door wijlen Catharina v. Rennes, heeft gistermorgen in de school te Utrecht welke naar haar ls genoemd en waarvan z(J de stichtster is. op feestelijke wijze haar tachtigsten verjaardag gevierd. De heer H, M. Soesan heeft namens het schoolbestuur juffrouw Snellen har telijk toegesproken en haar werk geprezen. Met den wensch dat zij nog Jaren zou mogen geniéten van een goede gezondheid eindigde spr zijn korte rede. Hierop hebben de leerlingen van de school liedjes van Agatha Snellen gezongen. De directeur van de school de heer H Mulder, bood namens de leerlingen de tachtigjarige een groote mand aan, gevuld met allerhande fruit en levensmidde len Met een kort dankwoord heeft Agatha Snellen de leerlingen toegesproken. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Uitg Mij. Oceanus Den Haag: In de serie „Door ,411e Eeuwen": De Gilden, Een bijdrage tot de geschiedenis. Van het volksleven, door Jan ter Góuw. Mecklenbutgers onder Neder- landsche vlag, 17881796, Wanneer een eiland zich vernieuwt, door Gerben Colmjon. In de Fenlx-reeks: Jan Pieter Heye, een Natio naal Volksdichter. 18091876. Uitg. Mij. Westland. Amsterdam: Japan, door dr. Clemens Scharchmldt. Prolessor Land-, en Vol kenkunde van Jajflffr te Berlijn. De Poort van Rusland opengebroken, door Johann von Leers TIJDSCHRIFTEN. Caecllla en de Muziek. „Caecilia en de Muziek" - brengt een Interview met den nieuwen dirigent der H.O.V.. drs. A Koole, waarin dezo zegt, een bescheiden lans te willen breken voor die Jonge Nederlandsche com ponisten. die nog niet den weg tot het publiek gevonden hebben Leo Hanekroot levert een nabe schouwing over het Ned. Radlo-Muzlékfeest. dat z.i. heeft aangetoond, dat onze componisten reeds voor een goed deel bekwaam z\Jn geworden om een nieuwe maatschappelijke functie tv vinden. Voorts o.a. artikelen over den Overleden grooten Belglscheh musicus Paul Gllson en de Centrale Solisten-auditie 1943 ter oplossing Van het pro bleem der veronachtzaamde solisten Bel 24244 De Radiotechnische Dienst 1 E 1V1 C f) n.v. NIEUWE RIJN 32. kinderkoor .Lenteklokjes" (opn 11.30: Joan Lancé en zijn orkest en gramofoonmuzlek 12.30 Programma-overzicht 12.35: Zang met piano begeleiding (gr.) 12.45: B.N.O: Nieuws- en zakelijke berichten 13.00: Landbouwreportage 13 15: Fluit, viool, altviool en cello 14.00: Godsdienstige ultz. 14.30: MaTschen en walsen (gr.) 15.30: Voor de vrofw 16.45f Zigeuners spelen (gr.) 16.00: Stephen Jansen's dameskoor 16.20 Twee vleugels 16.45: B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten 17.00: Voor de Jeugd 18.15 Marschen (gr.) 1830: B.N.O.: Nleuwsberlchtèn 18.40: Spiegel van den dag 18 50- B.N.O Brabant-sch praatje 19.00: Muset- teklanken (gr.) 19.15: „Pension 't Stekeltje", luisterspel 19.30: Omroepsymphonle-orkest en solist (Van 20.15 af alleen' voor de radio-cen trales. die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.15: Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmuzlek 21.15: Theo Uden Mas- man en zijn dansorkest oph.) 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Politiek praatje 22 10: Avondwijding 22.20—24.00' Zie Hllv.I. GEMEENTELIJK R ADIO-DTSTRIBL TIEBEDRIJF. Voor Woensdag: Ie proernmma: 7.1524.00: Hilversum I. 2e programma: 7/1522.15: Hilversum n 22.15-L24.00: Bultenlandsch programma. 3e programma: 7.0024.00: Bultenl programma 4e programma: 7 0024.00: Bultenl programma ongeveer f. 1000. Op naam vari dezen bonthan- delaar had hij voorts verschillende kwitanties geïnd en het geld zelf gehouden. Verder stal hij ten nadeele van zijn patroon 300 textielpun ten, terwijl hij ten slotte nog twee inbraken I in een consumptietent op zijn geweten heeft. In verband met de arrestatie van N. is nog proces-verbaal opgemaakt tegen den 30-jarigen V. en zijn echtgenoote wegens opzettelijke he- ling. Zij kochten nl. diverse artikelen van N. I terwijl zü wisten dat deze van diefstal af komstig waren BOERENLEIDER VOOR ZUID-HOLLAND VERTREKT NAAR OOSTLAND. In tegenwoordigheid van boerenleider E. J. Roskam Hzn., heeft boer A. de Waard, provin- 1 ciaal boerenleider voor Zuid-Holland, in de j gisteren gehouden vergadering van streeklei- ders in het provinciaal kantoor van den land- stand te Den Haag. afscheid genomen van zijn naaste medewerkers, in verband met zijn ver trek naai- de Oekraïne. Daarbij heeft allereerst de pl.v. boerenleider voor Zuid-Holland, de heer J. Rijlaarsdam Jzn„ het woord gevoerd. Hij schetste met hartelijke woorden de goede samenwerking tusschen boer De Waard en hem. Uit dit oogpunt speet het spr., dat hij als pl.v. boerenleider, zijn steun zal moeten missen. Anderzijds ziet hij in boer De Waard den aangewezen man om ginds in Oostland leiding' te geven aan de vijftig boeren, die met hem meegaan. Spreker twijfelde er niet aan of de vertrekkende zal ,Jn den vreemde den naam van ons land hoog houden. Boerenleider Ro6kam schetste allereerst den arbeid, welke door hemzelf is verricht, om den boer op de plaats te brengen, waar hij thuis hoort, Die strijd is zwaar en spr. zag het daarom als een verlichting, dat In de Oekraïne een stuk land, zoo groot als Nederland, is vrij gegeven waar de boer zijn vrijheid kan be vechten. In korte trekkën gaf boerenleider Roskam weer, wat boer De Waard gedaan heeft voor de boeren en tuinders in Zuid-Holland en hij sprak den wensch uit. dat het den boerenleider voor Zuid-Holland in de Oekraine gelukken zal. de taak. welke hij vrijwillig op zich heeft ge nomen, tot een goed ëinde te brengen. Ook werd nog het woord gevoerd door den heer K. Hoogenboom te Oud-Beijerland. als hoofd van hoofdafdeeling 2 van den landstand in de provincie Zuid-Holland. De vertrekkende boerenleider bracht ten slotte dank aan zijn vele trouwe medewerkers voor de wijze, waarop zij hem steeds hebben bijgestaan in zijn werk voor de vrijmaking van den boer. Met de woorden: „Ik zal van de Oedcraine maken, wat er van te maken ls" ein digde htl zUn korte rede Onder het opschrift „Bondgenooterw en geal lieerden" publiceert de „Beniner Aersenzei- tung" een artikel van haar diplomatieken mede werker Karl Megerie, waarin hU commentaar levert op de meeningsverschillen en spanningen in de Anglo-Amerikaansch-bolsjewistische com binatie. Terwijl het driemogendhedenpact niet een door den tijd bepaalde samenwerking is. doch neerkomt op definitieve doelstellingen en een nieuwe wereldorde, waarvan de dragers ook in vredestijd dezelfde doelen nastreven, is het met de geallieerden anders gesteld. Hij wijst er op, dat de sovjet-unie onder overwinning de inlos sing van haar aanspraken op de wereldrevo lutie verstaat, terwijl Engeland niet alleen voor het.behoud van zijn empire, doch ook voor de consolidatie en het herstel van de Britsche wereldpositie strijden moet. De V, S. daaren tegen zijn, naar Megerle met nadruk verklaart, vastbesloten om door dezen oorlog de leiding van de wereld aan zich te trekken. Zooals uit den toestand der dingen voortvloeit, kan de Amerikaansche aanspraak voornamelijk slechts op kosten van het Britsche wereldrijk verwe zenlijkt worden. Woordelijk schrijft Megerle dan het volgende: Het wantrouwen tegen de ware doelstellingen van de Engelschen en Amerikanèn heeft Stalin genoopt om aan Willkie over den toestand van ?ijn land klaren wijn te schenken. Waar der gelijke nauwelijks met elkaar in overeenstem ming te brengen speciale belangen en aanspra ken op de totaliteit met elkaar in botsing ko men en het den deelnemers duidelijk is, dat het alleen maar toevallige factoren zijn ge weest, waardoor zij in één kamp zijn gekomen, zal nooit een graad van solidariteit bereikt worden als bil de mogendheden van het pact van drie. m Om de Britsch-Amerikaansche verhouding te kenschetsen, citeert Megerle den open brief van het Amerikaansche tijdschrift „Life" aan het Britsche volk. volgens welken de Engelschen er mede dienen op te houden om den oorlog voor het. Britsche empire te voeren, daar de V.S. niet bereid zijn zich hiervoor in den strijd te wei-pen. Megerle merkt naar aanleiding hiervan op. dat dit de zwakste plek is in de Britsche oorlogsdoèlstellingen. Want terwijl het den En gelschen bij het begin van den oorlog'er om te doen was om dc versterking van Duitschland. Italië en Japan te verhinderen, heeft de oorlog zich intusschen ontwikkeld tot de beslissende vraag of het Britsche wereldrijk behouden kan blijven of dat het zal verdwijnen. Thans is het derhalve de grootste zorg der Britsche leiding om het Engelsche volk aan het verstand te brengen zich niet door sentimenteele overwe gingen van het inzicht te laten afbrengen, dat het wereldrijk op het spel staat Een dergelijk inzicht der Engelschen stuit echter op een opgeblazen zelfbewustzijn der Amerikanen^ die zich in dezen oorlog de eerste plaats in de we reld willen veroveren. De Amerikaansche eisch aan het Engelsche volk kan derhalve alleen zoo opgeVat worden, dat de V. S. de ontbinding van het empire willen laten voort-duren in de hoop Duitschland strijdt voor Europa Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In het dicht beboschte terrein ^van het West- Kaukasische gebergte werd in weerwil van on gunstige weersomstandigheden krachtig vijan delijk verzet in kazematstellingen gebroken. Aan den weg door den pas naar Toeapse werd de verbinding tusschen de beide aanvalsgroe pen, die ten Noorden en ten Zuiden den weg al strijdende- hadden bereikt, op den weg zelf tot stand gebracht. In den sector van den Terek mislukten vij andelijke tegenaanvallen. In luchtgevechten werden tien bolsjewistische vliegtuigen neerge- scnoten. In de Noordelijke voorstad van Stalingrad ontrukten de Duitsche troepen den bolsjewis ten nieuwe huizengroepen. De gevechten tot zuivering van het fabrieksterrein van derka- nonnenfabriek „Roode Barricade" duren nog voort. Vliegende artillerie bombardeerde hoofd zakelijk de krachtig versterkte steunpunten van de fabriek „Roode October". Formaties ge vechtsvliegtuigen vernietigden in het ressort van den benedenloop van de Wolga verschei dene transporttreinen, een sleepboot en zes op den grond staande vliegtuigen. Aan het Donfront sloegen Roemeensche troe pen vijandelijke aanvallen af. Aan het front van El Alamein vielen lichte Duitsche en Itallaansche gevechtsvliegtuigen concentraties van Britsche tanks en auto's aan. Vergezellende jachtvliegtuigen en jachtkruisers schoten vier Britsche vliegtuigen neer. De strijd tegen de Britsche vliegvelden op Malta werd door Duitsche en Itallaansche luchtstrijdkrachten voortgezet. In Oost-Engeland heeft de Duitsche lucht macht gisteren overdag uitgebreide aanvallen gedaan op militaire doelen en voor den oorlog belangrijke installatiës." LUCHTACTIE. In zijn weerniachtbericht van heden maakt het Itallaansche opperbevel het volgende be kend: Matige activiteit te land in Egypte. De lucht macht van de as deed aanvallen op het achter- waartsche gebied van den vijand en beschoot met mitrailleurs concentraties gemotoriseerde voertuigen. Boven Tobroek bond luchtmaar- schalk Guërriero Agostini alleen den strijd aan met een formatie viermotorige bommenwerpers. Hij slaagde er in een vijandelijke machine brandend neer to schieten en twee toestellen te raken. Vier andere Britsche vliegtuigen wer den vernield in luchtgevechten door Duitsche Jagers. Overdag en des nachts werden herhaalde aanvallen ondernomen door formaties Itallaan sche en Duitsche vliegtuigen qp de steunpun ten van Malta. Tijdens hevige luchtgevechten verloren de vijandelijke jagers twee toestellen, terwijl vier andere machines op den grond in brand geraakten. Twee vliegtuigen zijn van de krijgsverrichtingen van dien dag niet terug- gekeeerd. In het Oostelijke bekken van de Middelland - sche Zee heeft een van onze vliegtuigen tijdens een aanvallende verkenningsactie van geringe hoogte een vrachtschip gebombardeerd, dat ernstig beschadigd werd. Generaal Federico Ferrari Orsi. aanvoerder van een legercorps aan het Egyptische front, is gevallen op het veld van eer. Generaal Orsi was een der meest gedecoreerde officieren van het Itallaansche leger. Eenige dagen voor zijn dood had de Führer hem het IJzeren Kruis eerste klasse verleend voor de in dezen oorlog bewezen diensten. Generaal Ferrari Orsi is ge vallen aan het hoofd van zijn troepen op 18 October j.l. aan de meest vooruitgeschoven stel lingen. HEDEN. Doopgez. Kerk: Uitvoering Kerkkoor. 7u nm. Leger des Hells: Evang. Conferentie te 71/2 uur nam. Morsehweg 59: Stadsevangelisatie te 7 1/2 uur nam. Rem. Geref. Kerk: Spr. prof. Heerlng over: .Heeft het leven een zin". 7 1/2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 17 October 20 uur tot Zaterdag 24 October 8 uur waarge nomen door de apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. Tel. 20523. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door de Oegstgcestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. losgeraakte deelen van het empire in de eigen machtssfeer te kunnen opnemen. Megerle ves tigt er voorts de aandacht op, dat Roosevelt alles doet en gedaan heëft om zijn doel voor Engeland te verbergen. Er is nl. van Canada tot West-Indië, van IJsland tot Afrika, van Voor-Azië tot Indlë, in China. Australië en Nieuw-Zeeland geen stukje Britsche grond meer, waar de Amerikaansche invloed zich niet gevestigd heeft. Ook de uitdaging van Argentinië en Chili door Sumner Welles kwam niet als een verrassing, want Roosevelt probeert ook hier het Ameri kaansche imperialisme te bevorderen en te sta- biliseeren. Megerle wijst er op. dat Argentinië en Chili met trots en waardig' gereageerd heb ben op de verklaringen van Welles. Megerle besluit zijn artikel als volgt: Het is bekend hoezeer de Zuid-Amerikaansche staten door het deelnemen van de Ver, Staten aan den oorlog e<jpnomisch benadeeld zijn.^Overal is er gebrek aan industrieproducten, scheeps- ruimte, benzine en "machinerieën. Slechts aan Amerikaansche agenten, soldaten matrozen, propagandisten en aan geld om personen om te koopen is geen gebrek. Wij hebben er niets tegen, dat deze nieuweling op het gebied der wereldpolitiek zich naar voren dringt. De mo gendheden van het pact van drie zullen hem op een respectabelen afstand weten te houden. Zijn imperialistische appetijt zal voornamelijk ten koste van Engeland gestild kunnen worden. Daarom werd aan de Engelschen den eisch ge steld om den strijd voor het behoud van het wereldrijk te staken (D.N.B.). door FRANZ WENDELMI7TH. Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B L. VENZELAAR (24 „De catastrophe kwam al. toen we nog maar een paar uur de volle zee bereikt hadden", ging de ander voort. „Er stond e$n hooge zee en het was stormweer. Kort voor middernacht, ik be- diendev in den rooksalon. De vier mannen zaten aan een tafel. Twee van hen speelden schaak, terwijl de twee anderen als toeschouwers fun geerden." „Oh!" riep Wildschut tevreden, „dat is het. waarop ik gewacht heb. Vertel verder alstublieft." „Nu ja, wal valt er meer te vertellen?" ging de steward na een korte pauze voort. „Gedu rende de weinige -oogenblikken, die aan de ramp voorafgingen, hingen de mannen als kllt- ten aan elkaar. Ze dronken ontzettend veel cog nac en whiskey Ik weet niet waarom, maar ik kreeg den indruk, dat ze elkaar niet vertrouw den. maar nog meer. dat ze geen van vieren zuiver op de graad waren pardonik bedoel. „Ga door", lachte de inspecteur. „Ik begrijp heel goed wat je bedoelt. Je denkt, dat ze het een of ander te verbergen hadden. een dief stal of iets dergelijks" De steward knikte. „Ik kan dat niet nader beoordeelen" zei hij. „Het was een gevoel of zooiets. Zoo'n onbe stemd gevoel, alsof er ergens iets met de man nen niet in den haak was. Begrijpt u? Het kwam mij voor. alsof ze bang voor elkaar waren, alsof de een den ander niet vertoruwde. Daarom vielen de mannen mij dadelijk op en het was. alsof ze een soort comedie speelden Ik weet niet. of u mij volgeij kunt". „Toch wel", zei Wildschut aandringend „Je bedoelt, dat de mannen elkaar het liefst stuk voor stuk overboord hadden gegooid". Achterberg knikte levendig. „Ja, zoo bedoel ik het. Het scheen mij een gewapende vrede. Zoo was het en niet anders. Telkens als er niemand in hun nabijheid was. leek het mij van het buffet af toe, dat ze tegen elkaar scholden en dat' hun oogen niet veel 'goeds voorspelden. En daarbij speelden ze den geheelen avond schaak. Om de beurt. eerst de eene twee en dan de anderen en die niet speelden keken toe alsof hun leven ervan af hing. Ze schenen bezeten te zijn van het spel". „Kan je zelf ook schaken?" vroeg Wildschut onverwacht. „Dat zou ik denken!" lachte de ander. ,Ik geloof, al zeg ik het zelf, dat ik een tamelijk sterk speler ben en dat kon men van de vier kerels niet zeggen. Het waren ontzettende stumpers in het spel en ze maakten fouten als een kind van twee jaar". „Misschien waren het beginnelingen", meende dp Inspecteur „Ik geloof, dat ze de spelregels niet eens kenden", lachte de steward „Kun je my een nadere beschrijving van hen geven?" vroeg Wildschut, „Waarom niet? De Hollander. Robert Sand was een vlerkante man met een ronden aard- appelneus en een gezicht als een hyena"» Hij wierp een vragenden blik op den bezoe ker. „Ja, ik weet wat je bedoelt", glimlachte deze. „De Zweed had blond haar, met kunstmatige krullen, blijkbaar door een kapper gewater golfd. Wat mij betreft, zag hij er wel een beetje te deftig uit. Ik zou hem geen kwartje toever trouwen. Men heeft zijn beroepservaringen, niet waar?" „Volkomen met je eens", lachte de inspec teur. „En hoe is het met de twee Engelschen?" „Ach, daar kon ik niets bijzonders aan zien. Ik denk dikwijls, dat alle Engelschen er precies eefeder uit zien. net als de Chlneezen. Ik kan het niet helpen, maar die knakworstenneuzen werken altijd op mijn zenuwen. Een van de twee was zwart en droeg een klein snorretje. Voor hem schenen de anderen nogal respect te hebben. Hij had zoo'n eigenaardige manier om zijn woorden kracht by te zet een" „Hm", mompelde zijn bezoeker" nu kan ik my zoo ongeveer een beeld van hen vormen" '„Degene, die zich Tom Barner noemde, was iets ouder dan de anderen. Hü kon ongeveer vijf en veertig Jaar zijn en was tamelijk ge zet. Hij was dunbehaard, drie haren In vier rijen, zopals men dat noemt". Wildscnut maakte een paar aanteekeningen, toen nam hij de lijst, welke de namen der ge redden bevatte. Volgens deze lijst behoorde George Trevor, de zwartharige Engelschman en de Zweed Adamson tot de geredden. Robert Sand en Tom Barner stonden op de lijst der vermisten. „Wil je mij iets vertellen van het oogenblik, toen de ramp plaats vond? Voor alles zou ik willen weten, wat ze op dat oogenblik deden en wat daarna". „Ze speelden schaak, zooals ik al zei. Te voren hadden ze veel gedronken en waren juist begonnen met een nieuw spel, waarop ze een zeker bedrag hadden gezet. Maar geen oogen blik speelden ze met ernst, de partije.n waren steeds binnen vijf of hoogstens tien minuten beëindigd en dan begonnen de twee anderen te spelen. Ze hadden evengoed een spel kaarten kunnen nemen en „Zwarte Piet" spelen". „En toen volgde de explosie, nietwaar?" (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)'» 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2