LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 17 October 1942 Ordening van den arbeid Streven naar sociale gerechtigheid Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Woudenberg over: „De grondwet van den arbeid" Economische Voorlichtingsdienst VERPLAATST BEZUIDENHOUTSCHEWEG 95 AGENDA STADSNIEUWS Dr. J. R. F. Passers legt praktijk neer Rookverbod in de stadstrams Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de regeerings- bevoegdheden in Nederland van 10 Mei 1940 (R.W.B. 1 blz. 778) bepaal ik: AFDEELING I (Betrieb, Betriebsführer en Gefolgschaft). Artikel 1 1) Deze verordening verstaat on der Betrieb de organisatorische eenheid, binnen het kader van dewelke een ondernemer en ten minste één werknemer samenwerken. 2) Onderdeelen van Betrieben, welke organ! satorisch of territoriaal van het Hauptbetrieb zijn gescheiden, doch daarmede door een ge meenschappelijke leiding zijn verbonden, worden slechts dan als zelfstandige Be trieben be schouwd, indien de gemachtigde voor den ar beid zulks bepaalt. Artikel 2 1) In het Betriebwerken de on dernemer als Betriebsfiihrer en de werknemers als Gefolgschaft samen ter öëreiking van de doeleinden van het Betrieb en in het belang van de gemeenschap. 2) De Betriebsfiihrer heeft tot plicht- het wel zijn van de Gefolgschaft te behartigen. Deze is hem de in de Betriebsgemeinschaft vervatte trouw verschuldigd. 3).In alle aangelegenheden, het Betrieb be treffende, welke door deze verordening worden geregeld, beslist de Betriebsfiihrer tegenover de Gefolgschaft. Artikel 3 1) Bij rechtspersonen is de wet telijke vertegenwoordiger en bij vennootschap pen en vereeniging van personen, welke geen rechtspersoonlijkheid bezitten, is de persoon, die bevoegd is het beheer te voeren. Betriebsfiihrer. Indien er meerdere wettelijke vertegenwoordi gers of met het beheer belaste personen zijn. dienen zij één van hen met de uitsluitende waarneming der werkzaamheden van den Be triebsfiihrer te belasten. Indien zulks niet ge schiedt of indien geen overeenstemming betref fende de opdracht wordt bereikt, wijst de ge machtigde voor den arbeid den Betriebsfiihrer aan. 2)) Indien de ondernemer of bij rechtsper sonen de wettelijke vertegenwoordiger of bij vennootschappen cn vereeniglngen van perso nen, welke geen rechtspersoonlijkheid bezitten, de persoon, die bevoegd is het beheer te voeren, het Betrieb niet zelf leidt, dient deze een per soon. die op verantwoordelijke wijze aan het beheer van het Betrieb deelneemt, met de Betriebsführung te belasten. 3) Indien de Betriebsfiihrer wegens afwezig heid gedurende langeren tijd of om andere re denen verhinderd is persbonlijk zijn werkzaam heden waar te nemen; moet hij een plaatsver vanger benoemen, 4) De benoeming varr een Betriebsfiihrer, als bedoeld in de leden 1 en 2. of van een plaats vervanger, als bedoeld in lid 3. dient aan de Gefolgschaft op passende wijze te worden be kend gemaakt. AFDEELING 2. (gemachtigde voor den arbeid). Artikel 4. 1). De ordening van den ajbeid is opgedragen aan een gemachtigde, die onderge schikt is aan den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken. Hij wordt door dezen secretarisgeneraal benoemd en ontslagen. 2). De gemachtigde en overige instanties van staat, provincies, gemeenten en andere publiek rechtelijke lichamen (instellingen) zijn binnen de grenzen hunner bevoegdheid verplicht el kander ambtshalve bij te staan. Artikel 5. 1). De gemachtigde voor den arbeid heeft zorg te dragen voor het hand haven van den arbèidsvrede en de daartoe be- noodigde maatregelen te treffen. HU kan bin nen het kader van zUn bevoegdheid beschik kingen uitvaardigen. 2). De gemachtigde is verplicht bU maatrege len van principieele beteekenis overleg te ple gen met den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront. Artikel 6. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken kan lasthebbers aanstellen, die aan den gemachtigde onderge schikt zijn. De werkzaamheden, welke den last hebbers zyn opgedragen, worden door den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken vastgesteld. De lasthebbers zijn gebonden aan de aanwijzingen van den gemachtigde voor den arbeid. Artikel 7. 1). De gemachtigde voor den arbeid benoemt ter adviseering in principieele vragen betreffende zUn bevoegdheid een raad van bUstand. Van dezen raad maken tien tot twintig vooraanstaande persoonlijkheden uit het sociale cn economische leven in Nederland deel uit. Betriebsfiihrer en leden van de Gefol- geschaft moeten in gelijken getale worden be noemd. 2). Voor de benoeming der leden van den raad van bUstand moet de gemachtigde voor den arbeid overleg plegen met den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, voor zoover deskundigen uit den landstand in aanmerking komen, met den boerenleider. 3)De deskundigen moeten de in lid 1 bedoel de -benoeming aannemen. ZU dienen de hun opgedragen werkzaamheden op behoorlijke wijze te vervullen en in de hun door den gemachtigde aangeduide aangelegenheden geheimhouding te bewaren. Uitdrukkelijk wotdt hun, alvorens zU hun werkzaamheden aanvangen, de verplichting hiertoe opgelegd. ZU ontvangen een passende vergoeding, alsmede, op hun verzoek, een scha deloosstelling wegens derving van inkomsten. 4). De gemachtigde voor den arbeid benoemt ter adviseering in de gevallen, als bedoeld in de artikelen 9 en 10. alsmede in andere gevallen, waarin hU zulks noodig oordeelt, één of meer dere commissies van deskundigen. Het bepaalde in lid 1. laatsten volzin, en in de leden 2 en 3 is van toepassing. AFDEELING III. (Reglement van het Betrieb, regeling van arbeidsvoorwaarden, Tarif- Ordnung.) t Artikel 8. In ieder Betrieb met in den regel ten minste tien leden van de Gefolg schaft moet de Betriebsfiihrer, na overleg met den socialen voorman van heö Nederlandsche Arbeidsfront, een reglement van het Betrieb uitvaardigen. Nadere bepalingen betreffende vorm en inhoud van het reglement van het Be trieb, alsmede betreffende de wUze, waarop hetzelve wordt uitgevaardigd, worden getroffen door den secretaris-geneeraal van het departe ment van sociale zaken. Artikel 9. De gemachtigde voor den arbeid kan, na~ beraadslaging in een commissie van deskundigen, richtlijnen vaststellen voor den in houd van de réglementen van de Betrieben en van afzonderlijke arbeidsovereenkomsten. Artikel 10. Om een behoorlUke loonvor ming te 'bereiken kan de- gemachtigde, voor den arbeid, na beraadslaging in een commissie van deskundigen, schriftelijk een regeling van ar beidsvoorwaarden voor een Betrieb of voor een groep van Betrieben uitvaardigen. De bepalin gen van de regeling van arbeidsvoorwaarden zijn als minimum-voorwaarden bindend voor de arbeidsverhoudingen, waarop deze betrekking heeft Hiermede strijdige bepalingen in regle menten van de Betrieben en afzonderlijke ar beidsovereenkomsten zUn nietig. Artikel 11. De gemachtigde voor den ar beid is bevoegd bU regeling van arbeidsvoor waarden of voor afzonderlUke arbeidsverhou dingen ten opzichte van loonen en salarissen een grens naar boven bindend vast te stellen. Artikel 12. RichtlUnen, als bedoeld in arti kel 9 en regelingen van arbeidsvoorwaarden, als bedoeld in de artikelen 10 en 11, worden in de Nederlandsche Staatscourant .bekend ge maakt. Artikel 13. Ten aanzien van hen, die in de huisindustrie werkzaam zijn, en in den regel alleen of met hun gezihsleden en met niet meer dan twee vreemde hulpkrachten werken, is ten aanzien van de verhouding tot hun opdracht gevers het bepaalde bU. de artikelen 9 tot en met 12 van overeenkomstige toepassing. Met deze personen, die in de huisindustrie werk zaam zijn, kan de secretaris-generaal van het Departement van sociale zaken of de gemach tigde voor den arbeid andere in de huisindustrie werkzame personen, tusschenpersonen en an dere met werknemers overeenkomende perso nen wegens hun economische onzelfstandigheid gelUkstellen. AFDEELING IV. (Bijzondere bepalingen). Artikel 14 De voorschriften dezer .veror dening zijn, met uitzondering van het bepaalde in de artikelen 10 tot en met 12, niet van toe passing ten aanzien van zeeschepen, luchtvaar tuigen en derzelver bemanningen. Artikel 15. 1). De voorschriften dezer ver ordening zijn van toèpassing ten aanzien van de binnenscheepvaart, voor zoover in de leden 2 en 3 niet anders is bepaald. 2). Binnenvaartschepen zij die schepen, welke tot de vaart op rivieren van de binnen wateren zijn bestemd en welke hiertoe door den eigenaar voorden gebruikt. Met den eigenaar wordt degene, die een schip heeft uitgerust, ge lijkgesteld. 3). De gezamenlijke binnenvaartschepen van een ondernemer vormen een Betrieb in den zin dezer verordening. Betriebsfiihrer is de eigenaar van de schepen. De gezagvoerder (kapitein) is plaatsvervanger van den Be triebsfiihrer, als bedoeld in artikel 3. lid 3. Artikel 16. De voorschriften dezer veror dening zijn van toepassing ten aanzien van den overheidsdienst, voor zoover de secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken, in overeenstemming met den secretaris generaal van het departement van algemeene zaken en den secretaris-generaal van het ter zake be voegde departement van. algemeen bestuur, zulks bepaalt. AFDEELING 5. (Strafbepalingen). Artikel 17 1). Hij, die opzettelijk of door groVe schuld in strijd handelt met schriftelijke beschikkingen van den gemachtigde voor den 1 arbeid, welke deze ter uitvoering van de hem opgedragen werkzaamheden uitvaardigt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste I vier jaren en met geldboete tot een onbeperkt j bedrag of met een dezer straffen. 2). De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den gemachtigde voor den arbeid. 3). De bij lid 1 strafbaar gestelde handelingen zijn misdrijven. 4). Acht de gemachtigde voor den arbeid een straf ingevolge het bij lid 1 bepaalde niet noodig, dan kan hij een administratief-rechterlljke straf oplbggen. 5). Het bepaalde in de leden 1 tot en met 4 is mede van toepassing ten aanzien van hande lingen in strijd met het bepaalde bij artikel 7, lid 3, eersten en'tweeden volzin. 6). Nadere bepalingen betreffende de admini- stratiefrechterlijke strafprocedure worden ge troffen door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, in overeenstem ming met den secretaris-generaal van het depar tement van justitie. AFDEELING 6. (Slot- en overgangsbepalingen). Artikel 18 De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken vaardigt, in over eenstemming met de secretarissen-generaal van de ter zake bevoegde departementen van alge meen bestuur, de ter uitvoering van deze ver ordening noodzakelijk voorschriften uit. Artikel 19 1). Deze verordening treedt op 1 November .1942 in werking, met uitzondering van artikel 18. hetwelk in'werking treedt op den dag der afkondiging. 2). Op 1 November. 1942 treden buiten werking: 1). de arbeidsgeschillenwet van 4 Mei 1923 (staatsblad no. 182), 2). De wet op de collectieve arbeidsovereen komst van 24 December 1927 (staatsblad no. 415). 3). De wet op het algemeen verbindend en het onverbindend verklaren van bepalingen van col lectieve arbeidsovereenkomsten van 25 Mei 1937 staatsblad no. 801). 4). De verordening no. 111/1940 betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen. 5). De verordeningmo. 217/1940 betreffende de totstandkoming van regelingen ter zake loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden. 3). De overige rechtsvoörsohriften, welke in strijd zijn met de bepalingen van deze verorde ning treden buiten werking op het door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken in overeenstemming met de secre tarissen-generaal der ter zake bevoegde departe menten van algemeen bestuur vastgestelde tijd stip. 's-Gravenhage, 13 October 1942. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied. SEYSS-INQUART. In een zeer drukbezochte persconferentie heeft de leider van het NAF1., de heer H. J. Wouden berg. gesproken over de afkondiging van« de verordening van den arbeid, welke hij een. zeer belangrijke gebeurtenis noemde in den socialen ontwikkelingsgang van ons land. De verordening heeft in de eerste plaats een principieele beteekenis Immers zij vormt het ideëele kader van een ordening van den arbeid binnen de volksgemeenschap en daarmede te vens in socialistischen zin, welk kader op grond van en in overeenstemming met de practische behoeften met nadere maatregelen kan worden gevuld. Dit beteekent allerminst, dat deze verordening slechts abstracte beteekenis heeft. Veeleer vormt zij de grondwet van den arbeid en daar mede ook van het sociale leven. Als zoodanig stelt zij de richtlijnen vast. vol gens welke het sociale leven zich zal moeten ontwikkelen, wil het tot volle ontplooiing komen in overeenstemming met en in het. belang van de gemeenschap. GEMEENSCHAPSBELANG VOOROP. Het belang van de gemeenschap staat in de verordening op den- voorgrond. Voor de eerste maal in de Nederlandsche wetgeving wordt hier bij principieel vastgesteld, dat de arbeid in het bedrijf, respectievelijk de onderneming, dit be lang tot hoogste doel heeft. De maatregelen, welke op grond van deze verordening en binnen het kader daarvan in de naaste toekomst zullen worden genomen, zullen de daadwerkelijke be teekenis in dezen zin bevestigen. In dit verband moet de verordening betref fende de ordening van den arbeid worden be schouwd als een 4naatregel van historische be teekenis en als bevestiging van een omwente ling der sociale verhoudingen, welke zich van het midden van 1940 af onmisbaar en niet tegen te houden voltrekt. Het feit. dat deze maatregel niet is los te maken van de ontwikkeling, welke zich tevens ver buiten Nederland uitstrekt, beteekent niet. dat binnen het gegeven kader niet de eigen Nederlandsche verhoudingen tot uitdrukking komen. De verordening verbreekt slechts een isole ment door Nederland, wat betreft de ordening van den arbeid, principieel te plaatsen in direct verband met de wordende Europeesche gemeen schap. In hoeverre dc op grond van deze basis ie nemen maatregelen een eigen karakter zullen hebben, en daarmede ook ons eigen karakter zullen weerspiegelen, hangt af van onze positieve medewerking. LEIDERSBEGINSEL. Wanneer ook in deze verordening het leiders zin van het liberalistische „baas in eigen huis", doch zeer bewust en nadrukkelijk in den zin van de aan dit leiderschap onafscheidelijk verbonden sociale verantwoordelijkheid, zoowel naar binnen ten opzichte van de Gefolgschaft, als naar bui ten ten Opzichte van de gemeenschap, waardoor ook dit leiderschap positief is ingeschakeld in- en onderdeel vormt van het socialisme. Reeds nu kan worden vastgesteld, dat de zorg voor de „Gefolgschaft", die den „Betriebsführer" tot eersten plicht wordt gemaakt, ook waar deze technisch wordt begrensd door de economisch^ mogelijkheden van' de onderneming, krachtens de algemeene ideologie, die aan deze verordening ten grondslag ligt, boven de verplichting en ten opzichte van het kapitaal voorrang heeft. De nieuwe sociale politiek gaat uit van de grondgedachte dat de werkende mensch. de wer ker, die door het inzetten van zijn arbeidskrach ten zijn plicht tegenover de volksgemeenschap nakomt, van die volksgemeenschap kan eischen 's-GRAVENHAGE. De bibliotheek van den Economise hen Voorlichtingsdienst is van RIJNSTRAAT 28 naar De bibliotheek is voor hel publiek geopend óp: Werkdagen van 917 uur; 's Zaterdags van 9 tot 12.30 uur. Het Nederlandsche arbeidsfront vindt zijn taak op hetzelfde terrein. Het wil alle Neder landsche werkers te zamen brengen en bij hen een geest geboren doen w:orden. welke de oude klassenstrijdgedachte uitbant. De gemachtigde voor den arbeid heeft dan ook tot plicht, alvo-- rens ingrijpende maatregelen op bovengenoemd gebied te treffen, in overleg te treden met den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, Wij zouden dus kunnen zeggen, dat het Ne derlandsche Arbeidsfront uitdrukking geeft aan de sociale verlangens der Nederlandsche wer kers, die verlangens opvangt, een bepaalden vorm geeft en nadat zulks is geschied, deze doorgeeft aan den gemachtigde voor den ar beid. die den staat vertegenwoordigt. Dit staat dus diametraal tegenover het Staatssocialisme, waarbij de staat alles tot in details regelt. Ook in dit geval blijft, geheel in overeenstem ming met het leidersbeginsel, de uiteindelijke beslissing aan den gemachtigde. De aard van diens taak brengt echter mede. dat tusschen den gemachtigde en den leider van het Neder landsche Arbeidsfront althans in beginsel over eenstemming moet bestaan, zonder welke deze laak als onvervulbaar moet worden beschouwd. Bij de krachtens de vverordening in te stellen raad van bijstand en commissies van deskun digen is dezee overeenstemming stellig eveneens gewenscht doch niet bepalend voor het vervul len van de taak van den gemachtigde. In be paalde gevallen kan het advies van zakelijk deskundigen, .ook zonder principieele overeèn- stemming van nut rijn. TAAK VAN DEN GEMACHTIGDE. De werkelijke inhoud van de grondwet van den arbeid zal in sterke mate door den gemach tigde worden bepaald. Daar. waar hij tot taak heeft in te grijpen op alle punten waarop per soonlijke of groepsbelangen met het maatschap pelijk belang in tegenspraak dreigen te komen, gaat zijn beteekenis ver uit boven die van den rijksbemiddelaar, in zooverre deze slechts in grijpt als het conflict, dat in laatste instantie uit de economische en sociale structuur van de kapitalistische maatschappij zelve voortkomt, is ontstaan, terwijl de gemachtigde voor den ar beid primair tot taak heeft arbeidsconflicten hun economische en sociale oorzaken te ont nemen. Op grond van zijn verordenende bevoegdheid kan de gemachtigdè hiertoe o.a. richtlijnen geven voor den inhoud van betriebsreglemen- ten en algemeene regelingen van loon- en ar beidsvoorwaarden bindend vast stellen. Ook op dit punt zal zijn taak verder'strekken dan die van het college van rijksbemiddelaars, daar deze taak moet worden gezien als het leggen van den grondslag voor socialistische arbeids verhoudingen, in den zin van een evenwicht van belangen van de maatschappelijke krach ten, gebaseerd op de erkenning van den arbeid als de levende bron van de olkswelvaart en volgens hun waarde en betéeKenis voor de volksgemeenschap HEDEN. Stadszaal: JUbu's variété. 7y2 uur nam. Zondag. LI do-theater: Film voor steil ihg N. S.B. „Die Rothschilds". 10 üur voorm. Stadszaal: Ellen Durleux ln „Betje regeert". 1\<2 uur nam. Maandag. Noord wijk Binnen (Geref. Kerk): Or gelspel Feike Asma. 8 uur nam. Schouwburg: Rotterdamsch Tooneelgezelechap. „Boete". l\'j uur nam. BIOSCOPEN, f 18 jaar; 14 jaaj^ g alle leeftijden. Luxor-Theater: .JDaar klopt Iets niet".-8 u. Ma: Dlnsd., Woensd. en Dond.-middag ook 2*6 u. Lido-Theater: „Vracht van Baltimore" - Da- gelijks te 2.15 en 7 J/2 uur. V2 TrianonrTDeater: Geheimakte WB I" - Dag, 2 en 7i/2 uur. Zond. 26»/2 uur doorl. Casino-Theater: Dag. 2 en 7Vz u. Zond. 2, 41/4, 6V2 en 8.45 uur: „Hallo Janine" Kex-Theater: „Watt en Half Watt als dakloo- zen" - 2 cn 7'2 uur. Zondag 26V4 uur döorloopend. De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden 'wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmor gen 8 uur waargenomen door de doktoren van Bcckel. P. van Es. Kortmann, Lahr en Teeuwen. Te Óegstgeest door dr. Varekamp, Tel. 21916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apo theken te Leiden wordt vair Zaterdag 17 October 20 uur tot Zaterdag 24 October 8 uur waarge nomen door de apotheek Duyster, Nieuwe Rjjn 18. Tel. 20523. Te Óegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door de Oegstgeest-sche Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. BEDRIJFSREGLEMENT. Het hednjfs- resp. ondernemingsieglement (Betriebsordnung), dat voor elke onderneming met meer dan 10 medewerkers verplicht is, zal in de eerste plaats den grondslag moeten vor men voor de bedrijfsgemeenschap. Daar hierbij nadrukkelijk ovei'leg met den socialen voorman van het Nederlandsche Arbeidsfront wordt ver- eischt, is de organisatie van den arbeid hierbij wettelijk ingeschakeld en heeft tevens de sociale, voorman rijn wettelijke plaats in het Neder landsche bedrijfsleven gekregen. Hoewel betreffende vorm en inhoud van de Betriebsordnung door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken nadere bepalingen zullen worden vastgesteld, zal daar mede toch uniformiteit op grond van een xiJÜLw .«xi .jmodel-reglement" niet worden nagestreefd. dat zij ook onder alle omstandigheden voor hem 1 Veeleer moet het reglement uit eigen initiatief zorgt. En nu komt het er op aan, dat die sociale 1 voortkomen en de bijzondere verhoudingen en zorg, evenals andere sociale wenschen en behoef- het bijzondere karakter van de betreffende on- ten, zooveel mogelijk tot uitvoering wordt ge- derneming op den grondslag van een oewusten bracht door de werkers zelf. Dit is het bekende 1 wil tot socialistische arbeidsgemeenschap, zooals beginsel'der zelfzorg. <*eze binnen de gegeven verhoudingen mogelijk Binnen het raam der economische mogelijk- is, tot uitdrukking brengen, heden zal de „Betriebsführer" er voor hebben te REGELING LOONEN. zorgen, dat het allen werkers goed gaat. Hij leidt tevens de zelfzorg van de werkers in zijn bedrijf. Daarnaast kan de gemachtigde voor den ar- T",I„i.,:x hplrl <7e>liriArri non r»nmmi.<iSlP VflV) flPsklinn l<?PTl Deze beschouwing sluit den klassenstrijd princi pieel uit. PERSOONLIJKE VERANTWOORDELIJKHEID In overeenstemming niet het leidersbeginsel, dat uitgaat van het groote belang v^n de per soonlijke verantwoordelijkheid, is in de verorde ning deze persoonlijke verantwoordelijkheid bij Cechtspersonen, vennootschappen, zoowel als in- eval de ondernemer niet persoonlijk de leiding heeft, geregeld. Nadrukkelijk is er hierbij naar gestreefd steeds een werkelijk verantwoordelijke persoon als „Betriebsführer" aan te wijzen. De bepalingen betreffende den persoon van den verantwoordelijken „.Betriebsführer" en de regeling van diens plaatsvervanging bij langere afwezigheid of verhindering zijn taak te vervul len, voorkomen dat deze, in het kader van de verordening betreffende *de ordening van den veiuiueiuiig ucn ciitnuc -uc ui «1,111115 arbeid zoo belangrijke figuur, een abstractie j beid. gehoord een commissie van deskundigen, bindende regelingen van de Iconen en andere arbeidsvoorwaarden voor een bepaalde onder neming of groep van ondernemingen vaststellen Deze regelingen hebben in de eerste plaats ten doel de mmimum-voorwaarden vast te leggen welke de staat als algemeene garantie voor het belang van de werkers aan de nadere regelinr van arbeidsvoorwaarden binnen het kader van de ondernemingen bindend ten grondslag legt. De bepaling, dat de gemachtigde voor den arbeid bevoegd is niet slechts minimum-loonen vast te stellen, doch tevens loonen en sala rissen met bindende werking naar boven te be grenzen, staat in direct verband met den samen hang van het geheele economische en sociale leven, ^hetwelk niet door wanverhoudingen op benaalde punten mas worden verstoord. De loonpolitiek, welke een zoo belangrijke rol speelt in het sociale leven, krijgt een eigen en beginsel wordt bevestigd geschiedt dit niet in den meen belang. blijft. Tevens heeft hierdoor de sociale voorman zijn wettelijken partner gekregen. De ordening van den arbeid is opgedragen aan een gemachtigde voor den arbeid, die ten aanzien van den socialen sector van den staat bepaalde volmachten heeft gekregen. Als «oodahig vertegenwoordigt hij het alge- De in Schalkhaar afgerichte compagnie Haagsche politie, heeft voor het hoofd bureau gedefileerd yoor den hoofdcommissaris van politie in den Haag mr. P. M. C. J. Hamer en verschiilendè Duiteche politieautoriteiten. (Polygoon-MeUer m.) Ai-beid is het meest waardevolle goed van de volksgemeenschap en kan derhalve nimmer een object zijn, dat men verhandelt of waarover men onderhandelt. De nieuwe loonregelingen, welke de gemachtigde voor den arbeid zal vaststellen, zijn geen resultaten van onderhandelingen, maar geven uitdrukking aan hetgeen binnen het raam der economische mogelijkheden, als sociale ge rechtigheid wordt gezien. In dit verband mag ik aldus spreker wellicht erop wijzen, dat de nieuwe verordening ook niet spreekt van werk gevers of werknemers en ook dus uit dezen hoof de duidelijk blijkt, dat deze tegenstelling uit het verleden is uitgebannen met alle nevenverschijn selen van dien. SOCIALE POLITIEK OP NIEUWEN GRONDSLAG. De nieuwe grondwet van den arbeid maakt een begin met de eenheid van economisch en sociaal streven, door beider doeleinden te brengen op één noemer: de welvaart van het gezamenlijke volk, welke door verwaarloozing van elk van deze beide evenzeer in gevaar wordt gebracht. Slechts in volkomen evenwicht van economisch en soqi- aal streven, waarvoor de verordening betreffende de ordening van den arbeid één van de noodza kelijke grondslagen legt, kan de werkelijke volks welvaart, waarbij het belang van den één niet noodzakelijk gaat ten koste van den ander, en die dus in tegenstelling tot het individueele *wel- vaartsstreven het belang van allen insluit, wor den ingediend. - Naar wij vernemen zal dr. J. R. F. Rassers met ingang van/26 dezer om gezondheidsrede nen zijn algemeene huispraktijk neerleggen. Dr. Rassers, die zich onmiddellijk na de beëindi ging van rijn academische studies in 1911 hier ter stede als arts vestigde, blijft evenwel na dien consultatieve praktijk uitoefenen, uitslui tend voor maag- en ingewandsziekten. Zijn talrijke oud-patiënten en patiënten zul len van het besluit van zijn heengaan ongetwij feld met leedwezen kennis nemen. Veel beloven, weinig gevenDe Nederland sche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. De directie N.Z.H.T.M. heeft met ingang van 15 dezer het rooken in de stadstrams, zoowel te Leiden als te Haarlem verboden. Dit besluit is genomen, omdat het aantal klachten, van reizigers, wier kleeding brand- gaatjes vertoonde, in verband met de drukbe zette tramt, steeds toenam. Dit rookverbod geldt evenwel niet voor de interlocale trams naar Katwijk, Noordwijk, Haarlem en Den Haag, waarin het rooken in de daarvoor aangewezen af deelingen blijft toe gestaan. 40-JARIG JUBILEUM D. SIERAG. Onder vele hartelijke blijken van belangstel ling heeft vandaag de monteur D. Sierag zijn 40-jarig jubileum herdacht in diénst van het Technisch Bureau W. Zwart aan den Apothe- kersdijk. - Hedenmorgen werd de jubilaris met zijn fami lie per auto -/an huis gehaald en in tegenwoor digheid van de familie Zwart en tal van^ zaken relaties, bij wie de \jubilaris veelvuldig werkzaam is, toegesproken door den heer W. Zwart, dieniet groote waardeenng getuigde van de voortreffe lijke ijver en plichtsbetrachting van den jubila ris. Spr. wees er daarbij op hoe Sierag als 13- jarige jongen bij zijn vader in dienst is-getreden achtereenvolgens in alle afdeelingen van het be drijf is werkzaam geweest om zich in de laatste jaren vooral toe te leggen op de afdeelingen gas- en waterleiding. Bekwaam /vakman-, prettig mensch in den omgang en bereidwillig collega, wordt hij zoowel door de cliënten als door het overige personeel ten zeerste gewaardeerd. On der het uitspreken van hartelijke felicitaties en den wensch, dat de jubilaris nog tal van jaren een onmisbaar onderdeel van <tfe firma Zwart, zal mogen blijven, bood spr. hem ten slotte een ge-k schenk onder couvert aan zoomede het vereerend getuigschrift en de gouden draagmedaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het gezamenlijke personeel offreerde, den jubileeren- de collega een pastelteekening, terwijl ook tal van persoonlijke en zakelijke relaties door het zenden van bloemen, fruit en andere geschenken dezen dag voor den jubilaris tot een onvergete- lijken feestdag maakten. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: Administratiekantoor „Joh. Brouwer en Zoon" (Beperkende Bepalin gen). Stadhouderslaan 17, Leiden. Vennooten: J. Brouwer, Leiden, en P. Brouwer. Leiden (aan laatstgenoemden vennoot is handlichting ver leend). Firma Tol en Koenen (Beperkende Bepalin gen), Stationsweg 156, Lisse, aannemersbedrijf voor het aannemen van hoogbouw-, weg- en waterwerken. Vennooten: K. J. Tol, Lisse cn M. E. Koenen, Heiloo. Opheffingen- Herman Meijer, Thorbeckestr. 37, veehandel. Vereffenaar: „Omnia" Treuhand- gesellschaft, 's-Gravenhage. I Knorrmga, Regentesselaan 38. Óegstgeest, veehandel en handel in ruwe wol. Vereffenaar: ..Omnia" Treuhandgesellschaft, 's-Gravenhage. E Pinto, Regentesselaan 42, Óegstgeest. vee handelaar, Vereffenaar: „Omnia" Treuhand gesellschaft, 's-Gravenhage. Wijzigingen: Erven J. Treur, Morschsingel 11a. Leiden, handel in eieren, gevogelte. Nieuwe ven noot: J. Treur. Leiden (handlichting verleend). Joh. Vlasveld, Stómpwijkscheweg 3, Zoeter- woude, groot- en kleinhandel in boter, marga rine-mengerij, boterpakkerij. De kleinhandel is dd- 12 Oct. 1942 overgegaan aön P. J. Vlasveld. A. Mosseveld. Kanaalstraat 82. Lisse. rund-, varkens- en kalfsslagerij. Uittredend eigenaar: A. Mosseveld, dd. 1 Sept. 1942. Nieuwe eigenaar: J. van Stam. Lisse. Wijziging handelsnaam in: Jan van Stam. Mej. F. Pluim alhier slaagde te Amster dam voor het examen apothekersassistent. Mej. J. Elfert alhier, slaagde voor het diploma stenografie „Groote". 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2