WOENSDAG 14 OCTOBER 1942 No. 25321 Vijandelijke troepentransportschepen vernietigd 83ste Jaargang BUITENLAND Handgemeen in Stalingrad Gebrek aan samenwerking De redevoeringen van Churchill en Roosevelt Zuid-Amerika en de Ver. Staten Verspreide berichten Duitschland strijdt voor Europa Verdufeteren: EXTRA BERICHT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Keuringen voor de Waffen S.S. en hef Legioen BINNENLAND De werkzaamheden van „Winterhulp" In een front STADSNIEUWS Prof. dr. F. W. A. Korff overleden LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. Volgens berichten van het opperbevel der Duitsche weermacht hebben de bolsjewisten den 12en October met artillerie van allerlei kaliber, granaatwerpers en machinegeweren een versper- ringsvuur gelegd om de aangevallen zone van Stalingrad. Vervolgens poogden zij met pantser- wegens in de puinhoopen voorwaarts te komen. De ruïnes en uiteengeslagen ijzerconstructies werkten evenwel als pantserversperringen en de in elkaar geschoten kelders als pantservallen. De te zamen met de pantserwagens ^oprukkende bolsjewistische infanteristen stonden spoedig weer alleen in den strijd. Pantserafwéerkanonnen vuurden op hen. Ten slotte beslisten hand graten en schoppea in den strijd van man tegen an. De Duitsche soldaten gaven geen duim gronds prijs. Slagvliegtuigen vielen de terugtrekkende bolsjewisten en de vijandelijke reserves met bom men en boordwapens aan en de vijandelijke aanval stortte ineen. „Stalin heeft den ernstigen wensch zoo meldt de Washingtonsche correspondent van de Londensche Times dat zijn militaire en poli tieke vertegenwoordigers bij de uitwerking der geallieerde strategie nauwer betrokken worden. Met het oog op Japan richt Stalin's wensch zich niet zoo zeer tot Amerika, -Is wel tot de Engel- schen. Ook de Chineezen hebben den wensch uitgesproken een woordje te mogen meespreken. In het bijzonder is Rusland ook ontevreden over de leveranties van oorlogsmateriaal der demo cratieën. Vooral Amerika is zijn beloften niet nagekomen. Men wordt er zich steeds meer van bewust, dat de betrekkingen tusschen de Weste lijke mogendheden eeneerzijds en de Sovjet-Unie en in zekeren zin ook China anderzijds tot een probleem worden. In de Ver. Staten schijnt de groote kwestie te zijn. of de productie van oorlogsmateriaal op de eerste plaats gereserveerd moet worden voor de uitrus'tlng van de eigen strijdkrachten te land. ter zee en in de lucht, hetgeen de meerderheid van de Amerikaansche militairen met de groot ste beslistheid elscht, dan wel of men eerst wapenen moet leveren aan de bondgenooten. Een tweede kwestie is, in welke mate de Stille Oceaan gelijkgesteld moet worden aan het Euro- peesche oorlogstooneel, dan wel of hij slechts secundair moet zijn. Ook de Chineezen eischen met steeds meer nadruk hulp, ofschoon men in Washington er van overtuigd is. dat zoo'n hulp in grooteren omvang niet gegeven kan worden voor de herovering van Birma. In gelijke mate wenschen de Australiërs grootere hulpverleening van hun bondgenooten. Meer en meer wordt men zich in Engeland en de Ver. Staten er van be wust, dat de verhouding tusschen de geallieerden niet is, wat zij moest zijn. In het bijzonder ont breekt eensgezindheid omtrent de richtlijnen eener gemeenschappelijke strategie". (D.N.B.). BERLIJNSCHE COMMENTAREN. Naar het oordeel van Berlijnsche politieke kringen verdienen de door Churchill en Roose velt gehouden redevoeringen minder de aandacht wegens hetgeen daarin gezegd is, dan wel wegens hetgeen zij verzwijgen^ In Churchill's rede val len vooral de vele tegenspraken op, met name de schreeuwende tegenstelling tusschen de be wering, dat de maanden Augustus en September voor de oorlogsinspanning der 'geallieerden be moedigend geweest zijn en de vlak daarop afge legde verklaring, dat de geallieerden ..het zwart ste oogenblik" van den oorlog bereikt hebben. In Roosevelt's praatje aan den haard interes seert vooral de verklaring: „Voordat ik onze nieuwe fabrieksinstallatiesgezien had, had ik geen grondige voorstelling van het Amerikaan sche optreden in den oorlog". Daarentegen heeft Roosevelt niets gezegd over de kwestie der in flatie, over de schulden van het bedrijfsleven, over het uitzenden van Amerikaansche troepen buiten het Westelijke halfrond, over de schaarschte aan grondstoffen en over de gewel dige militaire nederlagen. Noch de verklaringen van Churchill, noch die van Roosevelt, worden te Berlijn beschouwd als een nieuwe bijdrage voor den politieken of den militairen toestand. (D.NS.). In een artikel over de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en de Zuid-Amerikaansche landen oefent de Washington Post openlijken druk uit op Argentinië en Chili. Het blad schrijft onder meer, dat de betrek kingen met deze belde landen „slechter worden". Het geduld, dat Washington heeft gehad met de dubbelhartige politiek van Chili en Argentinië, raakt uitgeput, aldus het blad. In een tijd, dat de Vereenigde Staten om hun bestaan vechten, benadeelt de door Chili en Argentinië gevolgde politiek de buurstaten, die in oorlog zijn. De tijd is gekomen, dat ieder land zich moet uit spreken. Naar de Britfiche berichtendienst uit Washing ton meldt, heeft de Amerikaansche minister van marine, Knox, op do persconferentie medege deeld, dat hij naar Zuid-Amerika zal vertrekken een „zorgzuldig onderzoek" in te stellen, welk onderzoek in verband staat met den duik boot -orlog. Vervolgens verklaarde Knox, dat op het oogenblik alle schepen der Braziliaansche marine met de Amerikaansche strijdkrachten samenwerken. De Argentijnsche bladen publiceeren het be richt, dat Brazilië zijn vloot geplaatst heeft onder het bevel van* den Amerikaanschen admiraal Jonas Ingram. Voorts melden de bladen, dat een deel der Braziliaansche luchtmacht geplaatst is onder het bevel van den Amerikaanschen generaal Robert Walsh. (D.N.B.). GENERAAL SMUTS TE LONDEN. Volgens een bericht van den Britschen nieuws dienst is de Zuid-Afrikaansche minister-presi dent. generaal Smuts, te Londen aangekomen voor het houden van besprekingen. (D.N,B.). GEALLIEERDEN ZENDEN LEVENSMIDDELEN NAAR RUSLAND. Naar Reuter meldt, heeft Law. onderstaats secretaris van het Britsche ministerie van bui- tenlandsche zaken, in het Lagerhuis medege deeld. dat de geallieerde landen groote hoeveel heden levensmiddelen naar de Sovjet-unie zenden. (D.NB.). UIT AMERIKA. De dienstplicht in de Ver. Staten. De Amerikaansche minister van oorlog, Stim- son, heeft den beiden Kamers van het Congres dringend verzocht, het wetsontwerp tot verla ging van den dienstplichtigen eeftjjd van 20 op 18 jaar zoo spdedig mogelijk aan te nemen. Volgens een bericht van Associated Pressheeft het Amerikaansche ministerie van marine de fabrieken van de Eastern Explosives Company van twee dochtermaatschappijen overge nomen. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat de vice-president der maatschappij, een civiel inspecteur van het leger en een civiel-inspec- teur der marine in deze fabrieken zijn gearres teerd. Zij worden beschuldigd van het aan- nefrien van steekpenningen. (D.NJB.). van hedenavond 18.50 uur tot morgenochtend 8.03 uur De maan kwam heden op om 12.55 uur en gaat onder te 21.57 uur. Het opperbevel van de Duitsohe weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben opnieuw snel le kostbare vijandelijke troepentransportsche pen vernietigd. Zij brachten voor Kaapstad tot zinken het Britsche passagiersschip „Orca- dcs" yan 23.456 b.r.t. en tusschen Free town en Kaapstad het Britsch-Canadeesche passagiersschip „Duchess of Atholl" van 20.119 bj.t. Deze beide voor het vervoer van 9.000 tot 10.000 manschappen en wapens ingerichte snelle schepen werden gebruikt voor het vervoer van troepen naar Egypte en het Midden-Oosten. In dezelfde wateren werden nog twee an dere schepen van 17.425 b.r.t. tot zinken ge bracht, zoodat de vijand voor de Westkust van Zuid-Afrika weer 61.000 b.r.t. aan scheeps- ruimte verloreh heeft. Hoewel aanhoudende uiterst zware na jaarsstormen de operaties sterk belemmeren, brachten andere duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan In da genlange uiterst felle achtervolgingsgevech ten 14 schepen tot zinken die deel uitmaakten van volgeladen en krachtig beschermde voor Engeland bestemde konvooien. Deze veertien schepen hadden een gezameniyken inhoud van 82.000 b.r.t. Voorts beschadigden deze duikbooten twee andere schepen door torpedo treffers. Daarmede heeft de vijand de laatste vier dagen tusschen New-Foundland en Kaap de Goede Hoop door Duitsche onderzeebooten opnieuw 18 schepen verloren met een totalen inhoud van 143.000 brt. By de gevechten tegen de convooien in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan heeft de duikboot van den liritenant-ter-zee tweede klasse Trojer zich bijzonder onder scheiden. Uit een convooi bracht deze duikboot acht schepen met een gezameniyken inlïoud van 47.000 brt. tot zinken. GEBOREN: Sara Theodora Margaretha, d. v. L. Viele en T. M. van Opijnen Menachem. z. v. J. Phlllpson en H. Simons. ONDERTROUWD: S. Glastra, jm., 22 Jaar en D Zlerfuss, Jd., 21 jaar J. van Rijnswou, jm., 25 'aar en C. M. van Hove, jd., 22 Jaar C. van der Leeden, 1m.25 Jaar en H. Slere, ld., 24 Jaar. GETRÓUWD: W. Roodenburg. jm. en M. Jan sons. wed. Bij onze vrijwilligers. Een kijkje in één der vele magazijnen, dikwijls direct achter het front. Van hieruit v/orden dagelijks de jongens verzorgd en dat het goed is. toont de foto. (S.S.PJC.-Alstadt-O.-H.) die tot de Germaansche-SS Nederland (Neder- landsche SS) willen toetreden. 15.10.42, 11.00 uur, Zwolle, school Turfmarkt. 16.10.42, 11.00 uur, Deventer, NSDAP, Parkweg 2 17.10.42, 11.00 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 18.10.42, 14.00 uur. Venlo, Deutsches Haus, Era- mastraat. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat 19.10.42, 11.00 uur. Eindhoven, huls Maria, vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen Kruisstraat. zich op onderstaande date bij de genoemde 20.10.42, 11.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Bra- adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te bant, Markt 45. worden. 21.10.42, 10.00 uur, Tilburg, WerkUedenvereeni- Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en ging, Tuinstr. 68. wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen 21.10.42, 17.00 uur, -Rotterdam, Deutsches Haus. hebben hun dienst buiten Nederland te vervul- 22.10.42, 10.00 uur, Amsterdam, school Iepen- len, dat thans de mogelijkheid bestaat om weg 13. dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. 22.10.42. 17.00 uur, Utrecht, Wehrmachtheim, De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl Mariaplein. de inzet van dit bataillon ook in Nederland 23.10.42, 10.00 uur. Den Haag, café Den Hout, blijven zal. Bezuidenhoutscheweg. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en 24.10.42, 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw het legioen kunnen zich ook diegenen melden, Kapelweg. BELANGRIJK BETERE RESULTATEN DAN VERLEDEN JAAR. In een vergadering te Amsterdam heeft gister avond de directeur van Winterhulp Nederland, de heer F. W. van Vloten, een overzicht gegeven van de werkzaamheden in het afgeloopen seizoen. Het ls thans voor de tweede maal, aldus de heer Van Vloten, dat Winterhulp Nederland verantwoording aflegt over het Winterhulpwerk in het afgeloopen seizoen. Met groote voldoening kan ik daarbij vaststellen, dat de resultaten, die van het eerste jaar belangrijk overtreffen. On danks de tegenwerking en het vooroordeel van velen in den lande, bewogen zich de inkomsten in stijgende lijn, .waardoor het mogelijk was een grooter bedrag uft te keeren dan in het eerste jaar het geval was. De totale inkomsten beliepen, inclusief f. 267.617.56, zijnde het bij het begin van het vorige jaar aanwezige saldo in geld, f10.096.076.47 tegen rond f. 7.000.0a0.— in het eerste jaar. Zij werden verkregen door de bekende lijsten- en straatcollecten, waarvan er 12 werden gehouden, door giften in geld, bij elkaar f. 7.788.094.25, door giften in natura tot een waarde van f. 740.364.66 door de opbrengst van de lotery van f. 1.300.000. De verzorging vond plaats in waardebons en contanten, voedsel en giften in natura, welke laatste bestonden uit levensmiddelen, kleeding, huishoudeiyke artikelen en brandstoffen. In waardebons werd uitgekeerd een bedrag van rond f. 3.600.000.in contanten rond f. 290.000. in voedsel en giften in natura rond f. 673.000. totaal f. 9.563.000.— De hierop vallende bedrijfsonkosten en sala rissen bedroegen f. 331.000.zijnde 3.46 van het totaalbedrag der uitkeeringen. Gemiddeld werden per uitkeering 3/4 millioen menschen geholpen. Hiervan waren er 65.000 jonger dan 3 jaar, 70:000 van 3 t/m 5 jaar, 162.000 van 6 t/m 13 jaar, 72.000 van 14 t/m 17 jaar, 385.000 van 18 jaar en ouder. Wat de grootte der uitkeeringen betreft, deze bedroeg f. 12.68 per persoon tegen f. 7.28 ln het eerste Winterhulpselzoen. De gemiddelde uitkeering per gezin was f. 50. De verdeeling der verzorging over de provin cies en de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag was als volgt: waardebons contanten natura totaal Groningen f. 430.000 f. 26.000 f. 19.000 f. 475.000 Friesland f. 455 000 f. 10.000 f. 38.000 f. 503.000 Drente - f. 430.000 f. 60.000 f. 49.000 f539.000 Overijssel f. 405.000 f. 6.000 f. 56.000 f. 467.000 Gelderland f. 855.000 f. 12.000 f. 56.000 f. 923.000 utrecht f. 481.000 f. 10.000 f. 38.000 f. 529.000 N. Holland f. 610.000 f. 24.000 f. 74.000 f. 708.000 Z. Holland f. 768.000 f. 17:000 f. 50.000 f. 835.000 Zeeland f. 255.000 f. 5.000 f. 11.000 f. 271.000 N. Brabant f. 860.000 f. 15.000 f. 21.000 f. 896.000 Limburg f. 445.000 f. 11.000 f. 41.000 f. 497.000 Amsterdam f. 990 000 f. 23.000 f. 98.000 f. 1111.000 Rotterdam f. 1019.000 f. 25.000 f. 44.000 f. 1088.000 Den Haag f. 597.000 f. 46.000 f. 78.000 f. 721.000 DE VOLKSDIENST. Buiten de gegevens over het Winterhulpwerk deelde de heer Van Vloten ook nog eenige van de prestaties van den Nederlandschen Volks- dlenst mede. Het ledenaantal is gegroeid tot ruim 25.000. De werkzaamheden van den N.V.D. bewogen zich o.a. ook op het gebied van kinder- en moederuitzendingen, terwyi tevens de school- tandverzorging ter hand werd genomen. In totaal werden er tot nu toe 9407 kinderen uitgezonden,^ waarvan 8128 naar pleegouders ln Duitschlandf 295 naar tehuizen in Duitschland, 100 naar pleegouders in Holland en 884 naar tehuizen in Holland. Dit jaar zullen nog 5000 kinderen worden uitgezonden. Het aantel uitgezonden moeders is tot nu toe 744, waarvan 150 naar Duitschland en 594 in Holland. Er zijn 17 schooltandverzorgingsklinieken, welke over de verschillende provincies van het land verdeeld zyn. Bij bominslagen heeft de N.V.D. zich ingezet en door directe hulp de eerste nooden der ge troffenen opgevangen. In totaal is hiervoor een bedrag van ruim f. 87.000 verstrekt. WAT MEN IN DE TREINEN VERGEET. Veiling te Utrecht. In het notarishuis achter St. Pleter te Utrecht werd gisterochtend de gebruikelijke verkooping van gevonden, voorwerpen der Nederlandsche Spoorwegen gehouden. Him, die mochten meenen, dat het publiek in dezen tijd minder vergeet en zuiniger gaat worden op zijn bezittingen, kan worden gezegd, dat zulks niet het^eval is. Het bureau gevonden voorwerpen der spoorwegen krijgt nog dagelijks stapels goederen binnen en het zijn vooral de avondreizigers, die voorwerpen ln den trein laten liggen. De verduistering is ongetwijfeld van invloed op de vergeetachtigheid der menschen. Toch deed het merkwaardig aan, dat er zich, in tegenstelling tot andere veilin gen. dit keer geen enkel rijwiel onder de ver geten goederen bevond. Ook fototoestellen zocht men tevergeefs. Er werden thans voornamelijk onedele-metalen, hoeden, flesschen en natuur lijk wandelstokken en parapluies in overvloed geveild. Er was van prijsopdrijving geen sprake, al werden er wel behoorlijke pry zen betaald. Doch wanneer de prijzen te hoog gingen, liet de veilingmeester zijn stem ter waarschuwing hooren. De kisten met heeren- en dameshoe den hadden natuurlijk veel aftrek, maar voor velen was het een teleurstelling, toen werd me degedeeld, dat voor den verkoop van hoeden behalve geld, ook textielpunten verschuldigd waren. De zaal deinde van spanning toen een kist met honderd schoenen aan bod kwam. Maar ook hier werd op het enthousiasme spoedig een domper gezet want het bleek, dat het een kist was met enkele schoenen en er zich geen enkel paar onder bevond. Toch had men voor het kistje nog grif veertig gulden over. PAKKETTEN PAKKEN. De medewerkers van onze afdeeling Verzor gingsfonds weten wat het zeggen wil: pakketten pakken. Duizenden pakketten hebben zij reeds gepakt en zy zullen er no^ vele duizenden verc zorgen. Pakketten voor het Oostfront, deze worden met zorg samengesteld, want zij zijn be stemd voor onze dappere strijders, die ver van huis en haard op de bres staan voor een ge lukkige toekomst van ons land en volk. Een pakket uit het vaderland. Kunt gy u voorstellen met hoeveel vreugde zoo'n pakket wordt ont vangen. met hoeveel waardeering de inhoud in gebruik wordt genomen? Indien u daarover even nadenkt, dan zult u geen oogenblik langer aar zelen, maar gaarne een financieel offer brengen, Pakketten pakken. By ons verzorgingsfonds be hoort men handen tekort te komen om alle pakketten geregeld verzendklaar te maken. Eerst dan zijn wy tevreden. Dus landgenoot, stort veel en geregeld op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22, te 's-Graven- hage. BETALING VAN DE LUISTERBIJDRAGE PER GIRO. De berichten over de betaling per giro van de luisterbijdrage schijnen by een deel van het publiek tot misverstand geleid te hebben. De zaak is. dat de bezitters van een eigen ontvang toestel de verschuldigde luisterbijdrage na 1 November a.s. niet meer per giro zullen kunnen voldoen. Men zy er dus op bedacht, dat het over het jaar 1942 eventueel nog verschuldigde bedrag tot 1 November as. nog kan worden overgemaakt op postgironummer 400200. Dit nummer wordt op dien datum opgeheven. Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat voor de aangeslotenen bij de rijksradiodistributie aan de wyze van betaling der contributie niets verandert. DE EERSTE SIGAREN VAN BEETWORTELBLAD. Naar wy vernemen, aldus „De Tyd", hebben de voortgezette proefnemingen met de sigaren fabricage uit beetwortelblad ertoe geleid, dat dezer dagen een eerste kwantum van deze sigaren in den handel verkrijgbaar zal worden gesteld. Het gefermenteerde blad toont sterke overeenkomst met tabak, terwyl mede door het suikergehalte van dit rookkruid de smaak doet denken aan dien van een Brazielsigaar. by wel ker bereiding van rhum gebruik wordt gemaakt. De nieuwe sigaar brandt uitstekend. Bij het vervaardigen van omblad uit beetwortelloof deden zich echter moeilijkheden voor, welke nog niet geheel overwonnen zijn, zoodat deze eerste party „beetwortel-sigaren" nog met een papieren omblad wordt afgeleverd. De fabricage van „beetwortel-tabak" zal voorloopig nog niet in den omvang geschieden als aanvankelijk ln de bedoeling lag. Uit land- bouwkringen zijn stemmen opgegaan, die waar schuwden tegen het onttrekken ln groote hoe veelheden van waardevol veevoedsel aan de beschikbare voorraden, welke o.a. met het oog op de melkvoorziening in den komenden winter van het grootste belang zijn, SLAGERS MOETEN BIJ LEVERING AAN HUIS VERKOOPNOTA'S AFGEVEN. De gemachtigde voor de prijzen heeft be paald. dat slagers met ingang van 13 November a.s. verplicht zijn goederen, welke zij aan het huis van den kooper afleveren, te doen verge zellen van een nota, welke ten minste de vol gende gegevens bevat: datum van levering; naam en adres van den leverancier en van den afnemer; omschrijving van het goed met aan duiding van de kwaliteit; hoeveelheid en prijs per eenheid. HOUTWALLEN EN HAGEN. Onlangs werd vanwege het departement van opvoeding, wetenschap en kuituur bescherming een mededeeling gepubliceerd, waarin er op werd gewezen, dat houtwallen, heggen en in het cultuurland verspreid staande boschjes en boomgroepen, niet alleen zeer aantrekkelijk; elementen in het landschap vormen, maar tevens een uiterst nuttige functie vervullen, doordat zy het verstuiven van akkergronden, waardoor vaak groote schade wordt aangericht, op doeltreffende wyze tegengaan. In verband hiermede wordt in herinnering gebracht, dat het op grond van de bodemproductie-be schik king verboden is houtwallen en houtopstanden te kappen of te rooien zonder vergunning van den productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt te Utrecht. TEEDS wanneer de Rijkscommissaris het woord neemt, houdt dr. Seyss-Inquart T N--' het Nederlandsche volk de toekomst voor oogen en spreekt dan op een wijze, welke aan duidelykheid niets te wenschen laat. In de afge loopen twee jaren heeft de Rykscommissaris in verschillende redevoeringen een volkomen duide lijk beeld gegeven van den weg, welken ons volk te gaan had, wilde het in de toekomst de plaats innemen, welke het krachtens zijn verleden be hoorde in te nemen. En over dat grootsche ver leden heeft de Rijkscommissaris met waar deering gesproken, maar ook direct er aan toe gevoegd, dat een verleden niet althd recht geeft op een groote toekomst. Voor deze toekomst moet gewerkt, gestreden worden en het hangt van den inzet van ons volk af hoe deze toekomst ten slotte zal zijn. Ook in zyn te Arnhem gehouden rede ter ge legenheid van het tweejarig Arbeitsbereich der N.S.D.A.P, in Nederland heeft de Rijkscommis saris afgerekend met de vijanden en tegenstan ders van het nationaal-socialisme en heeft geen twijfel laten bestaan aan de vastbeslotenheid om lederen tegenstand, van buiten of van binnen, te breken. Aaii den anderen kant wees de Ryks commissaris naar degenen, die in Nederland voor dezelfde idee strijden. Dr. Seyss-Inquart richtte een dringend beroep op het leiderscorps der party om de nauwste kameraadschap met de N.SJB. te betrachten. Hij wees op de verplichting om voor de Nederland sche nationaal-socialisten, die in een zwaren strijd hun vuurproef doormaken, onverbrekelijke kameraadschap te behouden en by hen het ge voel te wekken in één front te staan. Alleen onverbrekelijke kameraadschap, zoowel in moeilijke uren als in tyden van voorspoed is een voorwaarde, welke ulteindeiyk tot succes kan leiden. Aan de fronten staan de Nederlandsche nationaal-socialisten schouder aan schouder met de Duitschers en ook in den politieken strijd in ons land zy dit het geval. Straks zal gehéel nationaal-socialistisch Europa één front zijn en de Germaansche Statenbond, waarin Nederland als geiykgerechtigde staat zal zijn opgenomen, een blok vormen van onverbrekelijke trouw. In één front zullen allen staan, omdat het verder voortbestaan van Europa hiervan afhangt. Het is de gedachte van de groote gemeenschap, waarin ook het Nederlandsche volk zal worden opgenomen. In het Diaconesscnhuis te Haarlem, waar hy sedert geruimen tyd werd verpleegd, ls in den afgeloópen nacht op slechts 54-jarigen leeftijd overleden, prof. dr. F. W. A. Korff, hoogleeraar in de godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Leidsche Uni versiteit. Familie-foto. VERSPREIDE BERICHTEN. - Te 's-Gravenhage is op 69-jmigen leeftijd overleden dr. J. C. Eringa. oud-wethouder van Deventer en oud-reserve-kolonel bij den motor- dienst. 7 Wyien Prof. dr. Korff. Frederik Willem Adrianus Korff werd 6 December 1887 te Amsterdam geboren. HU stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1911 werd hij door het Prov. Kerkbestuur van Gelderland toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Hoogersmilde in Drente was zyn eerste standplaats, waar hij 4 Mei 1913 in het ambt werd bevestigd. In 1918 verwisselde hij deze gemeente met Dedemsvaart in Over- yssel om in Januari 1933 een beroep te aanvaar den naar Heemstede. Op 26 Januari 1922, pro moveerde ds. Korff aan de Rijksuniversiteit te Groningen tot doctor in de theologie op het proefschrift getiteld „Christelijke Religie en Historie ln de Theologie van W. Hermann". In een op 8 Juni 1932 gehouden buitengewone ver gadering van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd hy uit het door de commissie van voordracht opgemaakte drietal: dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, predikant te Rotterdam, dr. F. W. A. Korff, predikant te Heemstede en dr. M. J. A. de Vrijer, predikant te Amsterdam als opvolger van prof. dr. H. M. van Nes hier ter stede benoemd als kerkelijk hoogleeraar, welk ambt hy op 14 October van dat jaar aanvaardde met het uitspreken van een oratie over „De wetenschap des geloofs". Prof. Korff doceerde dogmatiek, zendings geschiedenis, kerkrecht en chrlsteiyke ethiek. Van de vele publicaties, welke van zyn hand zyn verschenen, noemen wij hier: „Antiek en modern Christendom", „Fatalisme", Kerkorgani satie en het ethisch beginsel", „Advent", „Le vensproblemen by Shakespeare", „Eeuwigheid en tyd", „Op weg naar een nieuwe levenseen heid", ,Jong geloof", „De wetenschap des ge loofs" en „Het lijden van Christus". GOUDEN DOCTORAAT. Zaterdag as. zal het 50 Jaar geleden zyn, dat dr. J. W. C. Kolff, rustend arts te Noord wijk aan Zee aan de Leidsche Universiteit promo veerde tot doctor in de geneeskunde. .3ETJE REGEERT!" Zondag as. komen in de Stadsgehoorzaal de Schouwspelers een opvoering geven van Henk Bakker's blijspel „Betje regeert!" met Ellen Durieux in de hoofdrol. - Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames J. H. Zwijsen (Rotterdam) en H. van der Werf (Voorburg) en de heer F. Brunnekreeft (Den Saag).

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1