ZATERDAG 10 OCTOBER 1942 No. 25318 Zware Sovjet-nederlaag bij het Ilmenmeer 83ste Jaargang Duifsch Weermachtsberichf Represailles in werking Engslschen vuren op italiaansche lazaretten Britsche luchtaanval op Belgisch en Fransch kustgebied Verspreide berichten BINNENLAND Nieuwe punten van de Textielkaart geldig verklaard Inning tonfribufie amusements- en orkestmusici en instelling voorzieningsfonds GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS RECHTZAKEN kKUN/T EN LETTEREN, Verduisteren: De Leidsche Bioscoop-Programma's SPORT LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (Z lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden Pl.verv.: K. Been, Lelden. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het gebied van den Kaukasus zijn de aan valstroepen strijdend opgedrongen en hebben in verbitterde boschgevechten nieuwe reeksen hoogten genomen. Aan het front aan den Don hebben Roemeen- sche en Italiaansche troepen aanvallen van den vijand afgeslagen. t In den centralen sector werden bij succesvolle acties van stoottroepen talrijke bunkers en ge vechtsposities met hun bemanningen vernield en is een aantal gevangenen binnengebracht. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer hebben troepen van het leger, de Waffen SS en veld- eenheden van het luchtwapen, schitterend ge steund door vliegende formaties van het lucht wapen, in harde aanvalsgevechten van verschei: dene dagen een belangrijke terreinsector .ver overd en daarbij vijf bolsjewistische divisies en twee brigades infanterie uiteengeslagen resp. vernietigd. Sedert 27 September zijn 3288 gevangenen binnengebracht, 13 tanks, 108 kanonnen, 400 machinegeweren, 123 granaatwerpers en talrijke andere t infanterie wapens buitgemaakt of ver nietigd. Ongeacht de overige zware, bloedige verliezen bedragen alleen de getelde dooden der bolsjewieken meer dan het drievoudige van het aantal gevangenen. Na een vruchteloozen storingsaanval overda: van een Britsch vliegtuig boven gebied van den Saarpfalz zijn in den afgeloopen nacht enkele vijandelijke vliegtuigen naar de 'Duitsche bocht gevlogen. Een hunner werd neergeschoten. Een tweede bommenwerper werd bij een aanval op de kust van West-Frankrijk neergeschoten. In de ochtenduren van vandaag zijn eenige vijandelijke vliegtuigen naar West-Duitsch ge bied gevlogen. Een gering aantal neergeworpen brisantbpmmen veroorzaakte geen schade. Op de bekendmaking van het opperbevel dei- weermacht van 7 October 1942, waarin tegen maatregelen waren aangekondigd tegen het boeien van Duitsche krijgsgevangenen aan het strand van Dieppe en op het eiland Sercq, heeft de Britsche regeering slechts gebruik gemaakt van uitvluchten en zich beroepen op de verkla ringen van Duitsche krijgsgevangenen, die niet geboeid waren, en verklaard, dat zij het boeien van krijgsgevangenen, die op het slagveld ge vangen genomen zijn, niet goedkeurt en niet zal goedkeuren. Op 't feit, dat ondanks de vroegere en de huidige schijnheilige verklaring van het Britsche ministerie van oorlog Duitsche krijgs gevangenen op ruwe wijze geboeid zijn, is de Britsche regeering niet ingegaan. Derhalve zijn op 8 October om 12 uur 107 Britsche officieren en 1,269 Britsche onder officieren en manschappen, die by Dieppe gevangen genomen zijn, na bekendmaking der redenen, in de boeien geslagen. Niet geboeid werden veldpredikanten, sanitair personeel, gewonden en zieken. Op 8 October des avonds heeft het Britsche ministerie van oorlog be kend gemaakt, dat van 10 October af des middags hetzelfde aantal Duitsche krijgsge vangenen in handboeien en ketenen zal wor den geslagen. Wanneer dat geschiedt zal het opperbevel der weermacht van 10 October af des middags het drievoudige aantal Britsche krijgsgevangenen in de boeien 6laan. DE TOESTAND AAN HET OOSTELIJK FRONT. - Aan het einde van de week meent men In militaire kringen te Berlijn te mogen vaststel len, dat de toestand op alle brandpunten aan het Oostelijk front zich gewijzigd heeft in dien zin, dat het initiatief volstrekt bij de Duitsche leiding is en het thans, zij het vooreerst ook slechts tot plaatselijke aanvallen der 'Duitsche en verbonden troepen op al deze punten is ge komen, 0.m. illustreeren dit de cijfers over de operaties ten Zuidoosten van het Ilmenmeer. De grendelstelling ten Noorden van Stalingrad wordt nog steeds als het belangrijkste zwaarte punt beschouwd, terwijl het gat naar het Zui den, vooral het nauw tusschen Don en Wolga ter hoogte van Stalingrad in zijn belang ter stond door de leiding van het Duitsche offen sief is ingezien. Het omzwaaien der krachten ten Noorden van Stalingrad en de vorming der grendelstelling was, naar men verklaart, de laatste schakel in een frontmuur van Koersk via Woronesj langs den Don tot de Wolga. pet tweede zwaartepunt, waaraan men in Berhjn- sche militaire kringen het grootste belang hecht, is het front aan de Terek. Uit de tot dusver verschenen publicaties kan men, naar deze kringen meenen, duidelijk lezen, dat hier volgens een bepaald plan systematisch opge treden wordt, waaruit ook de vorderingen in dit gebied te verklaren zijn. (A.NB.) EENHOOFDIGE LEIDING IN HET ROODE LEGER. Radio-Moskou verspreidt een bericht, volgens hetwelk krachtens een bevel van Stalin de commissarissen en politruks van hun functies in het leger worden ontheven en als plaatsver vangende commandanten bij de troepenonder- deelen warden geplaatst. Alle instituten en andere onderwijsinrichtingen voor commissa rissen en politruks worden opgeheven. Door dit bevel wordt, zoo wordt in het be richt gezegd, in het roode leger een absoluut eenhoofdige leiding geschapen. (D.N.B.). Ter aanvulling op het Italiaahsche weermacht- bericht van gisteren wordt officieel het vol gende meegedeeld: Op 7 October om 13 uur 45 min. namen vier Britsche jachtvliegtuigen van nauwelijks 20 me ter hoogte, zonder eenig risico te nemen, aan gezien de lazaretten als zoodanig niet door luchtdoelgeschut beschermd zijn, dc lazaretten der divisie Folgore onder vuur. De talrijke kenteekenen en de duidelijke opstelling van deze lazaretten op een verheffing van den bodem konden deze misdadige handeling niet verhin deren. Onder de patiënten ontstonden 3 doo den en 12 gewonden. Men kan thans niet meer aan ongewilde ver gissingen gelooven, wanneer men déze nieuwe treurige episode met andere in verband brengt, die zich onlangs hebben voorgedaan bij den Engelschen aanval op Tobroek: De streng on derzochte en duidelijk bewezen feiten kunnen als volgt worden samengevat: Op 13 September drongen een officier en zes vliegers een onzer vooruitgeschoven magazijnen een tiental kilo meters op een vrachtauto de woestijn in, om eenig materiaal te vervoeren. Toen zij een defect aan den motor wilden herstellen, wei-den zij door zes Engelschen uit het Zuiden komende omsingeld. Wegens de numerieke meerderheid en de gegeyen omstandigheden er sprong nl. terstond een veertigtal Australiërs uit de wagens, die voorzien waren van automatische wapens was' elke tegenstand onmogelijk. On der de Australiërs bevond zich een Engelsche officier, die het -bevel over de colonne voerde. Na korten tijd openden" de Australiërs koelbloe dig het vuur op de gevangenen. Zij overtuigden zich ervan, dat de onzen dood of ten doode toe gewond waren en zetten hun tocht in noordelijke richting voort. Een vlieger, die ongewond gebleven was en voor dood'ge houden was, kon later met een ernstig gewon den kameraad een onzer vooruitgeschoven pos ten bereiken rapport uitbrengen. In een ope. Vtfejïevel wordt ten aanzien van den voorgenc* ..en en niet uitgevoerden op- marsch in het landingsgebied gezegd, dat een bepaalde afdeeling een bepaalde kazemat moet aanvallen en al degenen die zich daarin bevin den moet dooden. Het gaat hier dus om een be vel om den tegenstander van kant te maken. Tegenover deze houding, waar nog bijkomen de hieraan voorafgégane aanvallen op lazaret schepen en reddingsvliegtuigen, kan men stel len het optreden van onze commando's, toen ztf, zooals reeds gemeld, een hulpcolonne be schikbaar stelden om vijandelijke gewonden die midden in de woestijn door hun eigen afdee- lingen in den steek waren gelaten, in veiligheid te brengen, of die aan de onder hun bevel staande troepen in de baai van Tobroek nog tijdens den strijd belastten met de redding van talrijke vijandelijke schipbreukelingen .Onze meer dan rechtvaardige represaille zoo besluit de officieele aanvulling op het Italiaansche weer- machtsbericht, zal niet uitblijven. In den loop van gisteren heeft de Britsche luchtmacht met talrijke viermotorige gevechts vliegtuigen, die begeleid werden door een groot aantal jachtvliegtuigen, aanvallen ondernomen op het Belgische en Noord-Fransche kustge bied. Op groote hoogte drongen- de vijandelijke bommenwerpers, waaronder ook vliegtuigen van Amerikaansch type waren, onder gebruikmaking van de sterke bewolking van het westen uit het kustgebied binnen. Luchtdoelartillerie der lucht macht en van de marine verdreeg de vijande lijke .bommenwerpers van voor den oorlog be langrijke installaties, Duitsche jagers, die on middellijk gestart waren, deden vermetele aan vallen op de formaties Britsche jachtvliegtui gen, die voortdurend in de nabijheid der vier motorige gevechtsvliegtuigen bleven. Volgens tot nu toe door het opperbevel der weermacht ontvangen berichten, werd in verbitterde luchtgevechten door de jagers een aantal viermotorige bommenwerpers neerge schoten. Er bevonden zich enkele vliegende for ten onder. Gezien de groote hoeveelheid toestel len door de Britsche luchtmacht gebruikt, staat de door de bommen aangerichte schade niet in .'erho^ding tot de vijandelijke verliezen. Daar de meeste bommen woonhuizen in kleine plaats jes troffen, zijn er onder de Belgische en de Fransche burgerbevolking dooden en gewonden te betreuren. ENGELSCH-AMERIKAANSCH VOORSTEL AAN TSJOENGKING. De Britsche berichtendienst meldt in een ex tra-bericht, dat Groot-Brittannië en de V. S. aan Tsjoengking-China een ontwerp van een verdrag hebben aangeboden, waarin zy afstand doen van hun exterritoriale rechten en privi legiën in China. (D.N.B.) BRITSCH-INDIË. Volgens den Britschen berichtendienst heeft de president der Hindoe Mahasabha, Savarkar, den Engelschen premier, Churchill, een tele gram doen toekomen, waarin hij aandringt op de onmiddellijke vorming van een nationale In dische regeering. Hij voert aan, dat het de Hin doe Mahasabha is gelukt, ten aanzien van de hoofdpunten het nationale verlangen te for muleeren, n.l.: 1. Onmiddellijke erkenning van Indië als on afhankelijk land door het Engelsche parlement. 2. Instelling van een nationale cotalitieregee-- ring gedurende den oorlog, waarbij generaal Wavell opperbevelhebber blijft en de vrijheid heeft, in militaire aangelegenheden tf hande len volgens de aanwijzingen van den geallieer den oorlogsraad. 3. Alle geschilpunten op constitutioneel en ander gebied worden na den oorlog beslecht op een conferentie van alle partijen. (D.N.B.) TER HERINNERING AAN STEFAN HORTHY De Hongaarsche premier, Kallay, heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend, dat beoogt* de herinnering aan den plaatsvervan- genden rijksregent te vereeuwigen. Dit ontwerp behelst bepalingen omtrent een regeling voor de weduwe van Stefanus Horthy, die op zijn naamdag aan het Oostelijk front is gesneuveld, en verleent aan de mannelijke nakomelingen van dezen tak der familie Horthy den titel doorluchtigheid". De opvoeding van den min derjarigen Stefanus zal worden geleid door den rijksregent, zijn grootvader. Het ontwerp bepaalt voorts, dat ter nage dachtenis aan den overledene instellingen in het leven geroepen zullen worden, die loven en behalve de wettelijke voorzieningen het lot van oorlogsweduwen en -weezen zullen verlich ten. (D.N.B.) AMERIKA'S FINANCIEELE POLITIEK. Met betrekking tot het vraagstuk van de snelle stijging der Staatsschulden in de Ver. Staten heeft president Roosevelt onlapgs vol gens een bericht uit Washington verklaard, dat ook na den oorlog een groot deel van de nieuwe belastingen zal blijven voortbestaan. De presi dent wil vermoedelijk dezelfde methoden tot schuldenaflossing toepassen, welke in de twin tiger jaren door Mellon werden gebruikt. Het is opmerkelijk, datrRoosevelt de financieels po litiek van Andrew Mellon, die werkte onder de presidenten Harding, Coolidge en Hoover, thans prijst, hoewel Mellon als vertegenwoordiger van het typisch Amerikaansche kapitalisme door de New Deal-aanhangers fel werd aangevallen. Thans wil Roosevelt de financieele politiek van Mellon zelfs nog overtreffen. Het was nl. een fout van Mellon geweest, dat hij den belasting druk na den eersten wereldoorlog te sterk had verlaagd, hetgeen had geleid tot een te ver- Met ingang van heden kunnen van alle tex- tielkaarten, welke per 1 November 1941 zijn uitgegeven, de punten 21 t/m 40 voor den aan koop van textielproducten worden gebruikt (zooals bekend zijn de tex tielkaarten voor kin deren beneden den leeftijd van 1 jaar reeds vol ledig geldig). Bovendien kunnen met ingang van heden, te gen gelijktijdige afgifte van het vereischte aan tal punten, kousen en sokken worden gekocht op alle niet geldig verklaarde kousenbonnen, welke bestemd zijn voor den aankoop van kou sen en sokken, met uitzondering van skisokjes en van kousen en sokjes voor kinderen beneden den leeftijd van 3 jaar. Skisokjes en kousen en sokjes voor kinderen beneden de 3 jaar moeten in allekwaliteiten, welke voorradig zijn, worden afgeleverd alleen op punten doch zonder kou senbónnen. De president der Nederlandsclie Kultuurkamer heeft bepaald, dat op 11 October as. aan alle ontspannings- en orkestmusici een voorloopig lidmaatschapsbewijs zalworden uitgereikt, ter wijl van dien datum af met de inning van de voor deze groep kuituurwerkers vastgestelde contributie zal worden aangevangen. Tevens heeft de president ingesteld een voorzienings fonds, met de uitvoering waarvan het hoofd der afdeeling sociale zaken der Nederlandsche Kul tuurkamer is belast. Het döel van dit fonds zal zijn het verschaffen van uitkeering bij werk loosheid, ondersteuning in bijzondere gevallen, overlycens- en begrafenisuitkeering. enz. Alle ontspannings- en orkestmusici worden automa tisch lid van het voorzieningsfonds. Voor de leden van den voormaligen Neder landse hen Toonkunstenaarsbond geldt ,het vol gende: Zij, die van den datum van opheffing van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond, 29 Juni j.l., tot 10 October 1942 geen contri butie hebben voldaan, zullen op een daartoe gesteld verzoek alsnog in de gelegenheid worden gesteld, deze binnen een bepaalden termijn te voldoen, waarna zij him rechten zullen behou den. Zij, die zich als lid van het NAJ. hebben doen inschrijven, zullen per 11 October 1942 door de Nederlandsche Kultuurkamer worden opgenomen. Ten aanzien van de uitreiking van de voorloopige lidmaatschapskaarten der Neder landsche Kultuurkamer wordt er in het belang van betrokkenen de aandacht op gevestigd, dat alle tot bovengenoemde groepen belioprende mu sici, die op 17 October 1942 niet in het bezit gesteld zjjn van "bedoeld bewijs, zich onmid dellijk dienen te wenden tot de Nederlandsche Kultuurkamer, afd. ledenregistratie, 2de Van den Boschstraat-46, Den Haag. Bij uitoefening van het beroep zonder een op naam gesteld voorloopig lidmaatschapsbewijs zal men zich aan een strafrechterlijke vervolging blootstellen. AAN DE FAMILIELEDEN VAN DE NEDER LANDSCHE VRIJWILLIGERS IN DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: Door de geweldige toename van vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen Nederland, wordt het aantal te vèrzenden brieven en pak jes steeds grooter. Dit is een verheugend tee- ken; echter moet er ook voor gezorgd worden, dat de vrijwilligers Inderdaad hun post zonder vertraging ont/angen. In het belang van een goede en snelle postverzending wordt dringend verzocht van het onderstaande góede nota te nemen Pakjes moeten zoo goed mogelijk ingepakt worden, het liefst in stevig carton. Verzend nooit artikelen, die aan bederf onderhevig zijn, b.v. fruit. Ook niets wat breekbaar is, b.v. pot ten jam of glaswerk. Bedenk, dat het pakket een lange reis heeft af te leggen. Schrijf vooral duidelijk naam en adres. Doet men dit niet, dan is het gevolg dikwijls niet aankomen of in ieder geval veel vertraging. Brieven en pakjes moeten geadresseerd wor den als volgt: An dass SS-Ersatzkommando, Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132. te zenden aan: rang: -naam: veldpostnummer of adres: Indien u dezen weg volgt, is dit een garantie, dat onze vrijwilligers hun post zoo snel moge lijk in hun bezit krijgen, ARBEIDSDIENST EN AARDAPPELOOGST. Terwijl drie weken geleden ongeveer 1000 arbeidsmannen in de provincie Drente aan lipt werk werden gezet voor hulpverleening bh de boeren bh het aardappelrooien. is him aantal thans aanzienlijk uitgebreid. Het 3de korps ont ving een versterking van 600 man en ook in de overige aardappelgebieden van ons land togen talrijke N.A.D.-afdeelingen aan het werk ten behoeve van de Nederlandsche voedselvoorzie ning. Hierdoor werd de arbeidsdienst inzet totaal op ruim 2000 man gebracht. VERSPREIDE BERICHTEN. - Gistermiddag kwamen er 55 kinderen aan het station S.S. te Den Haag terug, die voor een viertal weken dóór den Nederlandschen Volks- öienst waren uitgezonden naar de Steeg (bh Arnhem). Alle jongens hadden nog wel 4 we ken willen blijven, zoo echt hadden ze het naar hun zin gehad. Maar ja, er. ziin nog vele hon derden andere kinderen, die ook eens uit willen. En dat laatste zal weer spoedig gebeuren, want a.s. Donderdag. 15 October, vertrekken er 72 jongens en meisjes voor 4 weken naar Eg- mond aan Zee. INBREKERS TE BLOEMENDAAL GEARRESTEERD. Dezer dagen ontdekte een inwoner van Bloe- mendaal, dat twee mannen bezig waren, in te breken in een tijdelijk onbewoonde villa aan de Cearalaan aldaar. Bh zijn nadering sloegen de Inbrekers op de vlucht, waarbij zh een vloer kleed, dat uit de villa afkomstig was, achter lieten. De politie werd gewaarschuwd en liet het huis bewaken, daar zij vermoedde, dat de on- gewenschte bezoekers nog eens terug zouden komen. Inderdaad verschenen Donderdagavond twee mannen, die de villa binnengingen. Enkele oogenblikken later waren zy gearresteerd door de recheurcheurs, die zich in het huis verdekt hadden opgesteld. Het bleken de gebroeders Van der V. uit Haarlem te zhn. die reeds meer malen met politie en justitie in aanraking waren geweest. De mannen, die fietsen by zich hadden, wer den naar het politiebureau overgebracht, doch op weg daarheen wierpen zh plotseling hun fietsen voor de voeten der rechercheurs en namen de vlucht. Toen zy niet voldeden aan de sommatie te blijven staan, losten de politie mannen eenige schoten, waardoor de eene vluch teling in een arm en de andere in een been getroffen werd. Deze laatste moest naar een ziekenhuis te Haarlem worden overgebracht. Zijn broer werd in het politiebureau te Bloe- mendaal opgesloten. Het onderzoek wees uit, dat zh uit de villa reeds een radiotoestel, dekens, een groote partij onderkleeding en een hoeveelheid levensmidde len hadden weggehaald. Blijkbaar waren zy van plan, successievelijk alles uit de villa mee te nemen wat van hun gading was. SPOORWEGDIEFSTALLEN TE ELST ACHTERHAALD. De politie te Eist is er in geslaagd een drietal benden te ontmaskeren, die reeds maandenlang op en bh het spoorwegemplacement opereerden. Zy braken goederenwagens open en roofden daaruit allerlei artikelen, die daarna in den zwarten handel verdwenen. Nadat nachtelijke surveillance geen resultaten had opgeleverd, kreeg de politie een draad in handen bh de' arrestatie van een reiziger uit Nijmegen. Uit zyn koffertje kwamen tal van artikelen tevoor schijn, welke klaarblijkelijk van diefstal afkom stig waren. Onmiddellijk werden huiszoekingen verricht en spoedig had men toen voor een groote waarde aan gestolen goederen achter haald o.m. 'een aanzienlijke party kousen rook waar, kazen, doozen bonbons, zoolleer, dames mantels, neerencostuums enz. In verband hier mede konden 7 personen worden gearresteerd, o.w. twee verdacht van heling. Deze zaak leidde voorts tot de arrestatie van nog twee andere benden, zoodat in totaal 15 personen werden ingerekend, terwijl vele pro cessen-verbaal werden opgemaakt tegen men- schen, die van deze gestolen goederen hebben gekocht. De gearresteerden zyn, nadat zy een bekente nis hadden afgelegd, in het huis van bewaring te Arnhem ingesloten. DOODELÏJKE VAL. De 86-jarige oud-organist der basiliek te Meerssen (L.), J. Timmermans, is voor zyn woning van een trapje gevallen en korten tijd later aan de gevolgen van dezen val overleden. DUIZEND TENNISBALLEN GESTOLEN. Toen een bewoner van den Leusderweg te Amersfoort, die een tennispark exploiteert. *in zhn pakhuis kwam. vond hij de deur geopend. Tot zhn grooten schrik bemerkte hij, dat 1000 tennisballen waren gestolen. 3£.000 SIGAREN ONTVREEMD. De directie van een sigarenfabriek te Amers foort heeft aangifte gedaan, dat ten nadeele van haar fabriek 19 pakken, te zamen inhoudende 39.000 sigaren, welke ter verzending aan de Spoorwegen waren aangeboden, zyn ontvreemd. MEISJE VERDRONKEN. Het driejarig dochtertje Gretha van de fa milie F. Bulthuis te Winssum geraakte in een onbewaakt oogenblik dicht bij de ouderlijke wo ning in een sloot en verdronk. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand September 1942 werd op spaarbankboekjes aan het kantoor Leiden en ressort ingelegd f. 224.829,89 en terugbetaald f. 139.331,09. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 227. DOOR AUTO OVERREDEN. Gistermorgen omstreeks kwart over elf is de 39-jarige F. v. W., wonende alhier, by het over steken van den Morschsingel bh den Stations weg door een auto aangereden. De achterwielen gingen over het lichaam van het slachtoffer, dat met een bekkenfractuur naar het Acade misch Ziekenhuis werd overgebracht. Wh vragen aandacht voor de publicatie betreffende het aanwezig moeten zhn van zand in de woningen. HAAGSC'HE RECHTBANK. De grondwerker W. F. van A. te Leiden heeft een hecle verzameling straffen byeen gebracht. Hij ls thans bezig straffen van drie, van zes en van acht maanden uit te zitten, en verscheen ter afwisseling in de rechtzaal, om zich te verant woorden voor een rijwieldiefstal Daar vorderde de officier thans een Jaar gevangenisstraf voor. Voor het Inwinnen van een rapport was de be slissing van de rechtbank in een zaak tegen J. B. te Lisse aangehouden. HIJ had ten nadeele van Z. In die gemeente konijnen gestolen. De elsch luidde thans zes maanden gevangenisstraf. Ter zake rijwieldiefstal vorderde de officier tegen N. N. uit Wassenaar, na het rapport over ver dachte, plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van een Jaar. Twee fietsen werden door H. K. uit Lelden ge stolen. Een rapport over verdachte adviseerde om Jeugdgevangenisstraf te doen qndergaan. In verband hiermede vorderde de officier thans een Jaar Jeugdgevangenisstraf. Uitspraak in deze zaken over 14 dagen. NEDERLANDSCHE HEDENDAAGSCBE KUNST TE STUTTGART. Heden vond te Stuttgart de opening plaats van een Nederlandsche tentoonstelling van hedendaag- sche kunst. Na de tentoonstellingen te Freiburg en Karlsruhe is dit de derde Nederlandsche kunst tentoonstelling, die dit Jaar ln Dultschland wordt georganiseerd door het Departement van Volks voorlichting en Kunsten' te samen met de Abtel- lung Kultur van het Rijkscommissariaat. Bij de opening sprak de heer H. C. van Maasdijk, Neder- landsch president der Nederlandsch-Dultsche Kui tuurgemeenschap. NIEUWE UITGAVEN. Het liart van Brabant, Ter gelegenheid van het 100-Jarlg bestaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omgeving (11 October 1942) schreef dr, P. C. Boeren, onder den titel „Het hart van Brabant", een boek over het nationale belang van de Tllburgsche wolindustrie van ouder da tum en ln haar ouden vorm, over de centrale beteekenls van Tilburg voor het Zuiden en over de geschiedenis en de werkzaamheid der Tllburgsche Kamer van Koophandel, die er ln den jongsten tijd zooveel heeft toe bijgedragen Tilburg de exponent te doen zijn van het Brabantsche eco nomische leven. Het met tal van foto's verluchte boekwerk ls uitgegeven bij de drukkerij Henrl Bergmans N.V. te Tilburg. van heden- en morgenavond 18.58 uur tot morgen- en Maandagochtend 7.57 uur 10 Oct.: maan op te 7.55 nar; onder: 19.31 uur (Nieuwe Maan). 11 Oct.: maan op te 9.11 uur; onder: 20 uur. gaande opleving in de consumptiegoederen industrie, welke leidde tot een speculatiegolf en eindigde in de beursdebacle van 1929. De pre sident voorspelde voorts een stijging van de staatsschuld tot 175 milliard dollar, of zelfs tot een hooger bedrag, wanneer de oorlog lang zou duren (A.NJ.). Lido-Theater. „Haa* eerste Liefde". Treffi, een bekoorlijk meisje, wordt door twee jonge mannen, Peter en Paul, bemind. Van Peter houdt zij en Paul vindt zij een aardigen jongen. De liefde van Peter is wederkeerlg. Maar wan neer zij ook eens met Paul uitgaat, zonder te beseffen Peter daarmee te kunnen verliezen, komt dit verkeerd uit. Gelukkig komt alles toch weer in orde. wat dan tevens het einde is van deze aardige film. De bekende acteurs, Hilde Krahl en Frits v. Dongen dragen veel tot het succes by. Trianon-Theater. Dit theater heeft de film „Die Grosze Liebe", waarin Zarah Leander nieuwe successen oogst, voor een week gepro longeerd. Zij wordt in het uitbeelden van een conflict, ontstaan door den huldigen oorlogs toestand, bijgestaan door Victor Staal en Paul Hörbiger. Luxor-Theater. De film „Heimkehr" geeft de dramatische gebeurtenissen weer, die de Duitsche minderheid in Polen onderging in de tijden vlak voor en na het uitbreken van den huidigen oorlog. Deze voortreffelijk gespeelde film,zal niet nalaten grooten indruk op den toeschouwer te maken, en wel voornamelijk door het bijzonder suggestieve spel van Paula Wes- sely, die als Duitsch meisje, directrice van een Duitsche school in het Poolsche grensgebied, een onontbeerlijken moreelen steun geeft aan de honderden, óïe te lijden hebben van de Poolsche vervolgingen. Zij wordt in haar indrukwekkende rol bijgestaan door Peter Peterson, Attila Hör biger en Otto Wernicke, die eveneens een uit stekende vertolking geven van de hun toebe deelde rollen. Casino-Theater. Marika Rökk is een revue ster bij uitnemendheid Zij is lenig en charmant, danst voortreffelijk en brengt met haar goede stem ook in de film „Hallo Janine" een reeks van leutige liedjes, waarnaar het een vreugde te luisteren is. Janine 'ls in dit verhaal een nog onbekend, maar talentvol danseresje, die om een vriendin te wreken een ,/krj^ppen jongen graaf een poets wil bakken enop ha&r beurt zelf er tusschen genomen wordt! Wat niet wegneemt dat zij, ondanks eenigen tegenspoed, toch door dien gravelijken jonge ling de hoofdrol krijgt in een nieuwe revue en al op den eersten avond uitbundige successen oogst. Die revue, rijk aan grootsch opgezette, zoowel als han geestige scènes, hdudt u gerui- men tijd aangenaam bezig, terwijl ook verder het spel van Johan Heesters, e.a. de volle aan dacht waard is. De muzikale illustratie is van Peter Kreuder en dat beteekent dus: rhythme en amusement, zoodat de film „Hallo Janine" u een genoeglijken avond waarborgt: Rex-Theater. Rex-Theater brengt deze week de reprise van de spannende film „Groot Alarm", waarin de hoofdrollen worden vertolkt door Heli Finkenzeller en Ernst von Klipstein. P. Bok. VOETBAL. A.S.C.L.F.C. Voor dezen wedstrijd ls het LFC-elftal als volgt samengesteld: doel: H. W. Duffels: achter: G Crama en J. Koning; midden: J. Kukler, B. Pynaker en J. Neuteboom Sr.; voor: J. Sira, J. Laurier. T. Herreur. A. Link en J. v.d. Blom. L.F.C. IIH.B.S. III De LFC-reserves komen tegen HBS II als volgt uit: doel: W. Paalman: achter: J. Neuteboom Jr. en J. Brokaar; midden: W. Nleuwenburg, H. Zonderop en I. Arnoldus; voor: H. Brakhoven, A. v. Leeuwen. F. v. Wave- ren, R. Sloos en A. Cavè. BLAUW ZWART—ROODENBURG Rooden- burg komt met het volgende elftal uit tegen Blauw Zwart in Wassenaar: doel: M. du Prle; achter: Martljn en Zlrkzee; midden N.N., v. Po- lanen en Al. du Prle; voor: v. Dorp. v.d. Weijden. Blnsbergen, And. du Prle en P. Fakkel. T.O.N.A.V.V.S.B. Hot Tona-elftal ls voor dezen wedstrijd als volgb samengesteld: Doel: A. v. Meurs; achter: F. Kooreman cn K. Kooreman; midden: J. Phillppo. P. J. Phlllppo en D. Stok- kel; voor J. Kooreman G. Koet. H. Ros. J. Klui vers en W. Vermeulen. ZEILEN. NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN In de vergadering van de technische commissie van de Verb. Ned. Watersportverenigingen is een. voor stel voor de aam-taande algemeene vergadering voorbereid, v/aarbij het organlseeren van plauise- HJke en gewestelijke zellkampioenschappen wordt verboden en daarvoor ln de plaats nationale kam_ pioenschapswedstryden ln de voornaamste een heidsklasse v/orden Ingesteld, te organlseeren door het Verbond, zooveel mogeiyk naar het voorbeeld van het Nationale kampioenschap ln de klasse der Olymplajollen. BIJ booten, die met meer dan één persoon bemand zyn, zou het kampioenschap aan den stuurman komen. De vraag werd besproken, of ln wedstryden ln het algemeen de behaalde pryzen toekomen^ aan de eigenaars of aan de stuurlieden der pryswin- nende vaartuigen, een vraag, die vooral van be lang ls ln wedstrydreeksen of afzonderiyke wed stryden, waarbij van stuurman verwisseld wordt. Vastgesteld werd. dat de prys toekomt aan den eigenaar van de boot, tenzy ln de ultschryvlng van den wedstryd anders ls bepaald Het is dus in het algemeen voor do wedstrydgevende ver- eenlgingen niet noodlg, vast te stellen wie als stuurman is opgetreden. BILJARTEN. NED. BILJARTBOND AFD. LEIDEN De uit slagen van de voortgezette wedstryden om het driebanden kampioenschap waren: ItersonG. M. Tegelaar 14^—30 car.;B. TegelaarDe Roo 30— 14; G. M. TegelaarPaauw 3016; Schouten De Roo 2130; PaauwIterson 2030; Slra B Tegelaar 2330; SchoutenSlra 3021: G. M. TegelaarSlra 3022 en SchoutenB. Tege laar 1430. De laatste partyen worden Dinsdag a.s. gespeeld ln ..De Poort van Cleef". Het programma voor de eerste week van de competitie luidt: Maandag a.s. TOG VTOG VI; Dinsdag: Carambole II—TOP IH; TOP II— P. v. Cleef IH; Vlerk. II—SDO III Woensdag: OSL III—TOG VH; P. v. Cleer II— TOP I; BOS I—OSL I; TOG III—'TOG IV; Vlerk, I—SDO II. Donderdag: BOS nOSL II: P. v. Cleef TV BOS III; TOG VIII—Vlerk. in. DAMMEN. HUISMAN WINT TE ZWOLLE Hulsman heeft te Zwolle ook de derde party tegen den plaatseiyken kampioen J. Duim gewonnen. Er zyn nog twee partyen te spelen maar Hulsman, die met 60 voor staat. Is reeds definitief win naar.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1