VRIJDAG 9 OCTOBER 1942 No. 25317 De onrust in BritschJndië 83ste Jaargang Geen onderhandelingen met Gandhi De strijd om Stalingrad De behandeling van krïj gsge vangenen De Duitsche voedselpositie De Britsche vliegluigverliezen De kerkvervolging in de Sovjet-Unie BINNENLAND Bon 52 aangewezen Inlichtingen op economisch gebied Wijziging programma's der eindexamens Voor H.B.S.en Gymnasium Verspreide berichten Herdisiribufie ijzer en staal Verduisteren: RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Heniiy. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 HoofdredacteurB. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de minister van Indië, Amery, in een verkla ring, waarmee hij het Lagerhuisdebat over In dië opende, o.a. erkend, dat de huidige situatie in Indië ongelukkig is. De Indische politiek van Engeland i§ een politiek van vrije, behoorlijke samenwerking. De Engelschen zullen Indië niet ontruimen op bevel van wien dan ook. De rebellie van Gandhi is een misdadige opzet. Na de aanne ming van de bekende motie door het Congres is het doelloos met Gandhi te onderhandelen, aldus Amery. Het snelle handelen der Indische - regeering heeft de geheele zaak derGeallieer den een grooten dienst bewezen. Hij deelde voorts mede, dat tengevolge van de onlusten 846 dooden gevallen zijn en vele1 honderden gewonden. 60 Brltsche regeerings- beambten, militairen en politiemannen zijn om gekomen. Engeland is nog niet aan het eind van zijn moeilijkheden in Indië gekomen. Er wordt nog dagelijks melding gemaakt van onlusten, doch het is te hopen, dat de „krachten van wet en orde" zich zullen baanbreken. Amery verklaar de, dat de Mohammedaansche bevolking zich van de onlusten afzijdig houdt en de autori teiten steimt. In dat opzicht hadden zij een doelbewuste leiding in den persoon van Jinnah. De minister zeide verder, dat er geen onder handelingen met het Congres kunnen plaats vinden, alvorens dit de politiek heeft opgegeven te streven naar de „heerschappij van Indië" door onwettige re revolutionaire methoden. Er is' geen kans het Congres in zijn huidige samen stelling vredelievend te stemmen. Dit zou slechts nog grootere moeilijkheden met Mo hammedanen en de overige partijen scheppen. Ten aanzien van de recruteeringen zeide Amery: „Wij moeten zeer voorzichtig zijn, op dat wij niet met onze poging een beroep te doen op onze onverzoenlijke tegenstanders, een ernstig innerlijk conflict veroorzaken, dat het leger uiteenrukt. Diegenen, wier belangen niet minder dan onze eigen gelegen zijn in het suc ces van de oorlogs-inspanning van Indië, mogen zich wachten voor de illusie, dat de zaak der Geallieerden ei-mede geholpen zou zijn, wanneer men voor in Indië geoefende en gewapende strijd krachten de eenigszins twijfelachtige geestdrift der ongeorganiseerde, ongeoefende en onbewa pende millioénen te hulp roept en de eersten door de laatsten vervangt. Amery eindigde zijn rede met de woorden: „Het beeld van Indië is nog ten deele duister en verward, zooals ik het geschilderd heb. doch het teekent zich over het geheel genomen niet geheel en al hopeloos af. Wij moeten slechts den koers aanhouden, dien wij zijn ingeslagen." (D.N.BT.) Het Lagerhuis heeft met 360 tegen 17 stem men een amendement der Onafhankelijke La- bourpartij op de door de regeering ingediende wet voor Britsch-Indië verworpen. Het amen dement hield in, dat het Huis de wet niet in tweede lezing zou behandelen. Indien deze wet slechts provinciale en bijkomstige kanten van de Indische kwestie behandelt, zonder een po ging te doen tot oplossing der voornaamste moeilijkheden van de centrale regeering, die oorzaak zijn van den verwarden toestand in de provinciën. Tenslotte is de regeeringspolitiek in Indië goedgekeurd met 260—17 stemmen. STRATEGISCH DOEL BEREIKT. Naar de meening 'van militaire kringen te Berlijn is in den strijd om Stalingrad in zooverre een verandering ingetreden, dat door het be reiken van het strategisch .doel, d.w.z. de inne ming van de kern der stad en het doordringen tot aan de Wolga, de rest der stad niet meer door infanterie en pioniers behoeft te worden bestormd, doch door zware en allerzwaarste artillerie, die intusschen is aangevoerd, syste matisch in puin wordt gelegd. Onder die omstandigheden speelt het volgens de te Berlijn bestaande opvatting in het geheel geen rol meer, nu het eigenlijke doel als bereikt kan gelden, wanneer het tijdstip komt, dat ook de laatste in de gróote fabriekscomplexen inge richte haarden van verzet zullen zijn overwon nen. Het initiatief in de laatste faze van den strijd om Stalingrad ligt naar dezelfde kringen in het bijzonder verklaren, volkomen in handen der Duitsche leiding, In dit verband wordt ook op het feit ge wezen, dat overal elders aan het Oostelijk front, waar plaatselijke frontcorrecties op grootere schaal gaande zijn, het initiatief aan Duitsche zijde is. De. weermachtberichten der laatste dagen spreken van eigen aanvalsoperaties, die voortgang maken. Naar deze .militaire kringen verklaren zijn deze mogelijk geworden, doordien men de bolsjewisten liet naderen tot zij waren uitgepüt om vervolgens tot stelselmatigen tegenaanval over te gaan. NOG GEEN AFDOEND ENGELSCH ANTWOORD. De correspondent van het A.N;P. te Berlijn meldt: Van Engelsche zijde is tot dusver nog niet op afdoende wijze geantwoord op de mededeelingen in het Duitsche weermachtbericht van Woens dag, betreffende het boeien van Duitsche krijgs gevangenen. Wel hebben de Engelschen verklaard, dat zij een neutrale mogendheid in de gelegenheid wil len stellen zich van de behandeling der in En gelsche krijgsgevangenschap verkeerende Duit- schers te overtuigen, doch naar het oordeel van bevoegde Duitsche kringen is dit niet meer dan een afleidingsmanoeuvre. Van Duitsche zijde beschikt men over docu menten, welke het onomstootelijke bewijs be vatten: van de met het volkenrecht strijdige be handeling van Duitsche krijgsgevangenen, doch van Engelsche zijde gaat men hierop met geen woord in en komt met uitvluchten, waarop Duitschland niet kan reageeren. Niet de Duitschers moeten_2ich overtuigen zoo verklaart mén te Berlijn. Het is thans aan de Engelschen met bewijzen te komen. EN DE BEZETTF GF.BIEDEN Reïchslandwirtschaftsrat Detjens heeft - "Rpr lijn voor vertegenwoordigers der buitenlandsehe pers een lezing gehouden over de voedselpositie van het Groot-Duit-sche Rijk, meldt het A.NP. Daarin verstrekte hij vele belangrijke gegevens over den gunstigen stand van den voedselslag en vertelde,' dat in het gebied van Don en van Koeban de herfstwerkzaamheden op den akker volgens de plannen ten uitvoer zijn gebracht, zoodat dit gebied bij eenigermate gunstige weers omstandigheden volgend jaar een bijzonder be langrijke verbreeding van de basis der Euro- peesche voedselvoorziening zal opleveren Van bijzondere beteekenis was voorts, wat de spr. zei over de in D";t«ehlancl werkzame buiten landers. Hij betoogde, dat het aantal buiten- landsche arbeiders en krijgsgevangenen in 'and veel grooter is dan dat der Duitsche soldaten en andere Duitschers in de bezette gebieden. Volgens opvatting van politieke kringen te Berlijn is deze verklaring daarom van zoo groot belang, omdat zij in staat is de bewering der vijandelijke propaganda te weerleggen, dat de bezette gebieden stelselmatig door de Duitschers worden uitgeplunderd. Onlangs reeds is In Berlijnsche politieke krin gen uiteengezet, dat het vanzelf spreekt, dat een compensatie is geboden door deze getalsverhou ding ten gunste van Duitschland DUITSCHE TEGENSPRAAK. Van Duitsche militaire zijde wordt met betrek king tot de verklaring van den Britschen minis ter van luchtvaart, Sinclair, in het Lagerhuis dat de eerste negen maanden van dit jaar 1032 Engelsche vliegtuigen verloren zijn gegaan, mee gedeeld, dat van 1 Januari tot 30 September 1942 meer dan 3750 Britsche vliegtuigen door de Duit sche afweer vernietigd zijn. De verliezen der Britsche luchtmacht aan het Afrikaansche front, waarover Sinclair in zijn verklaring in het Lagerhuis geheel zweeg, be dragen alleen dit jaar reeds 1453 toestellen. DE VERWOESTINGEN TE LUBECK. Vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers hebben te Berlijn gelegenheid gekregen, zich door middel van een kort filmpje op de hoogte te stellen van het Lübeck van vroeger en van de verwoestingen, die de lukrake aanvallen der Britsche luchtmacht hebben' aangericht in deze Noord-Duitschë stad met groote traditie, aldus het D.N.B. Deze film vormt een scherpe aanklacht tegen het optreden der Britten en een weerlegging van de Engelsche bewering, dat de Britsche luchtmacht slechts militaire en oorlogsecono- misch belangrijke doelen aanvalt Hierdoor wordt onweerlegbaar bewezen, dat in Lübeck uitsluitend woonwijken en oude. waardevolle cultureele bouwwerken en monumenten het slachtoffer van Britsche terreurvluchten zijn geworden. De metropoliet der orthodoxe kerken van het rijkscommissariaat Ostland. Sergius, keert zich in een verklaring tegen de uitlatingen van den metropoliet van Moskou, die volgens den Lon- denschen nieuwsdienst o.a. gezegd zou hebben, dat de Duitschers in het bezette Oostelijke ge bied de orthodoxe kerk bestrijden, haar heilig dommen vernielen en het orthodoxe volk mar telen. Hiertegenover verklaart de metropolietSer gius, dat de bolsjewieken tijdens hun 'heer schappij de orthodoxe kerk en in het algemeen eiken godsdienst in Rusland onafgebroken gruwelijk vervolgd hebben. Van de vernietigende uitwerking der bolsjewistische kerkvervolging getuigen onweerlegbaar de honderdduizenden martelaren en belijders, die terecht gesteld, ten doode toe gefolterd, opgesloten en ontvoerd zijn. Alle kerken werden door de bolsjewieken uitgeplunderd. Bijna alle gesloten en bezoedeld, zeer vele verwoest. De bolsjewieken hebben zon der uitzondering alle kloosters en klooster scholen gesloten, de geheele kerkelijke pers uit-' geschakeld en de prediking eenvoudig onmo gelijk gemaakt. In geen enkele school mocht godsdienstonderricht gegeven worden, niets kwamen de kinderen te hooren over Christus, Zijn leer en Zijn kerk. ja, de laatste jaren wer den de kinderen niet eens gedoopt. Het Chris tendom werd door de bolsjewieken systema tisch uitgeroeid. Thans dwingen de bolsjewieken den metro-, poliet van Moskou, zoo verklaart metropoliet Sergius, verklaringen af te leggen, die den aarts bisschop van Canterbury goed passen. De me tropoliet van Moskou weet immers, dat hij de /houding der Duitschers tegenover de orthodoxe kerk onjuist voorstelt. Wij getuigen luide voor de geheele wereld, zoo vervolgt de verklaring, dat de orthodoxe kerk in het geheele onder ons gezag staande gebied op geen enkele wijze door de Duitschers wordt bestreden, doch dat de Duitschers haar integendeel volop de mogelijk heid eener vrije ontwikkeling verzekeren en ons moeilijke werk in hei; bevrijde Russische gebied op lofwaardige wijze verlichten. Het volk. welks godsdienstzin het bolsjewisme niet heeft weten te breken, het geruïneerde geteisterde volk stroomt in massa naar de kerken, biecht en ontvangt, het avondmaal, laat duizenden kin deren doopen en vindt zijn troost in het feit. dat het thans in een vrije kerk weer vrij mag bidden. Door niemand worden wij verhinderd den mensch weer de waarheden des geloofsr de plichten der vroomheid, de beginselen der ker kelijke moraal te prediken. In één woord, alles wat door de bolsjewieken op godsdienstig ter rein verboden en kapot gemaakt werd. wordt ons door de Duitschers toegestaan en gewaar borgd. Dit is alleen mogelijk geworden, zoo be sluit metropoliet Sergius, door de bevrijding van dit gebied van het bolsjewisme en alleen de definitieve overwinning over het bolsjewisme zal de kerk in staat stellen een nieuw tijdvak te openen van vrijen en vreedzamen groei. (D.N.B.) Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, be schuit, vleesch, melk en aardappelen aangewe zen de bonnen No. 52. Voor het tabak-rantsoen voor mannen is eveneens bon 52 geldig, terwijl taptemelk ge kocht kan worden op de bonnen 1-58 en 2-58 reserve. Met ingang van gisteren trad in werking een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende 'ver plichting tot het verstrekken van inlichtingen op economisch gebied. Daarin wordt bepaald, dat-een ieder gehou den is aan den Rijkscommissaris of aan de door hem aangewezen instantie inlichtingen te ver strekken aangaande: a. De benoodigde of aanwezige werkkrachten:, b. De benoodigde grondstoffen, materialen, producten, machines of apparaten, de voorra den van elk. alsmede het doel. waarvoor zij worden gebruikt. c. De benoodigde steenkool of energie dan wel de productie daarvan. d. De benoodigde, de werkelijk verrichte of de mogelijkerwijze te verrichten economische prestaties. e. De urgentie van de onder a. tot en met d. genoemde behoefte, in zooverre zoodanige in lichtingen door de bovengenoemde instanties voor het ontwerpen en voor de uitvoering van maatregelen op economisch gebied noodzake lijk worden geacht. Hij, die opzettelijk of door schuld de bedoelde Inlichtingen niet. niet tijdig of niet volledig, dan wel bij zijn inlichtingen onjuiste opgaven verstrekt, wordt gestraft met tuchthuisstraf, met gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaren of met geldboete tot een onbeperkt bedrag, terwijl in ernstige gevallen vrijheidsstraffen en geldboeten naast elkaar kunnen worden opge legd. Hij die zich voor de inwerkingtreding van deze Verordening wegens onjuiste, niet, niet tijdig of niet volledig verstrekte inlichtingen als boven bedoeld. overeenkomstig andere strafbepalingen aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt, verkrijgt vrijdom van straf, wanneer hij de on juiste opgaven binnen een maand na 8 October bij de instantie, waaraan hij deze opgaven heeft verstrekt, herstelt of aan deze instantie alsnog de niet. niet, tijdig of niet volledig ver strekte opgaven doet toekomen. Het voorgaande is niet van toepassing, wan neer tegen den dader repels een vervolging is ingesteld of een vooronderzoek is aangevangen. Tot berechting van de bovengenoemde straf bare feiten is het Duitsche Hooggerechtshof als bijzonder gerecht bij uitsluiting bevoegd. De voorschriften betreffende de bevoegdheid van den Duitschen Krijgsraad en van de bij zondere rechtbank voor strafzaken voor leden van de S.S. en voor de leden der politie-organi- saties met een bijzondere taak blijven onaan getast. CHINEESCHE BOODSCHAP VOOR ROOSEVELT Wendell Willkie is naar radio New-York meldt na een verblijf van vijf dagen uit Tsjoengking vertrokken. De Chineesche minister van finan ciën heeft hem een boodschap voor president Roosevelt meegegeven, waarin de Chineesche wenschen op de volgende wijze worden gefor muleerd De Amerikaansche bondgenooten moeten ln China een groote luchtmacht gereed houden voor den strijd tegen de Japanners. De geal lieerden moeten zoo snel mogelijk een poging doen om Birma te heroveren. Het front in China moet gelijkgesteld worden aan dat in Europa. (D.N.B.), EEN KOSTELOOZE VAKOPLEIDING AAN MIDDELBARE VAKSCHOOL OF UNIVERSITEIT. Vooral voor hen, die hun school- of vakoplei ding in de jaren voor den oorlog genoten, is het op het oogenblik mterst moeilijk hun toe- komstdroomen. wat betreft een voortgezette vakstudie te verwezenlijken Meerendeels hebben zij een leeftijd van pl.m. 20 jaar bereikt en zijn reeds geruim en tijd practisch werkzaam, In sommige gevallen verhindert het feit. dat ze kostwinner zijn. hen ook nog geld voor avond cursussen of dure schriftelijke lessen uit te geven, zoodat alles bij alles het er meestal op begint te lijken, dat de jeugddroomen wel altijd onvervuld zullen blijven. Ofschoon dit levensgeluk en arbeidsvreugde niet behoeft uit te sluiten, -moet een dergelijke toestand toch als ongezond worden beschouwd. Het komt er niet op aan. dat ieder van ons een plaats krijgt in de samenleving, doch dat ieder de plaats krijgt, waarvoor hij het best geschikt is. Daarom is de iristelling van het Langemarck- Studiïim als een sociale daad van den eersten rang te zien. Alle jonge mannen van 16 tot 22 jaar .die meenen. dat zij ondanks hun leeftijd en ondanks het feit, dat zü reeds min of meer op eigen beenen hebben gestaan, toch de kracht hebben nog weer de studie op te nemen, krijgen door deze instelling de kans daartoe. Voor waarde is slechts, dat zij bewijzen kunnen, dat ze voor een dergelijke studie over de capaci teiten beschikken en dat ze haar, wat hun per soonlijkheid betreft waard zijn. Kunnen ze dit, dan kunnen ze de Lange- marck-opleidfng kosteloos volgen. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij het Langemarck-Studium. Waalsdorperweg 12. Den Haag. PAKKETTEN VOOR HET FRONT. Steeds meer pakketten worden door het Ver- zorgingsfonds naar onze dappere Oostfrontstrij ders verzonden. Dat dit aantal gestadig toeneemt danken wij aan het feit, dat steeds meer land- genooten gaan inzien van hoeveel belang de strijd is. die voor de toekomst van Europa ge streden wordt. Nederlandsche mannen doen daarbij hun plicht en het is onze plicht voor deze mannen te zorgen zoo goed als wij kunnen Daarom jenden wij pakketten met boeken, tijd schriften. tabak, sigaren, sigaretten, versnape ringen en nuttige gebruiksvoorwerpen naai' het Oostfront en daarom vragen wij u ook telkens weer ons daarbij te helpen door geregeld een flink bedrag te storten op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Ne derland". Koninginnegracht 22. te 's-Graven- hage WIJZIGING DER ZIEKTEWET. VERSCHILLENDE ONDERWERPEN VERVALLEN. De secretaris-generaal van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming heeft voor 1943 in de programma's voor de eindexamens der gymnasia, HBB. en daarmee gelijk te stellen examens wijzigingen aangebracht. Gymnasium. Het eindexamen der gymnasia en het 'daar mee gelijk gestelde staatsexamen in 1943 zal niet omvatten de volgende onderwerpen: a. Voor de A-leerlingen: 1. Voor de geschie denis: een uitvoerig overzicht van de Vader- landsche geschiedenis van 17951813 en van de algemeene geschiedenis van 1789—1848: van deze tijdvakken zullen alleen de hoofdzaken worden gevraagd; 2. voor de stelkunde: de gra- phische voorstelling van gebioken functies, de oneigenlijke machten en de reststelling; 3. Voor de meetkunde de afleiding der formules voor oppervlakten en inhouden van den bol en zijn deelen. b. Voor de B-leerlingen: 1. Voor. de stelkunde, de samengestelde interestrekening; 2. Voor de natuurkunde: de mechanica en de geluidsleer, voor zoover deze niet bij de andere hoofdstuk ken ter sprake komen, en de geometrische optica. 3. Voor scheikunde uit de anorganische scheikun de de metalen, voor zoover deze niet bij de andere hoofdstukken der scheikunde ter sprake komen, en voorts de technische bereidingswijze van lichte metalen, ijzer, ammoniak, soda. zwavel zuur. watergas, lichtgas, aardolieproducten, zeep en suiker; 4. Voor de natuurlijke historie, de morphologle der plant, de gewervelde dieren en de protozoën. Kennis van het menschelijk lichaam wordt wel gevraagd. De bovengenoemde onderwerpen waarover niet zal worden gevraagd, vervallen voor den cursus 1942—1943 uit het algemeen leerplan van de zesde klasse der openbare gymnasia. De H. B. S. De eind-examens der openbare H.B.S.-en, der aangewezen bijzondere H.B.S.-en en de pro gramma's der extraneï-examens in 1943 zullen niet omvatten de volgende onderwerpen: 1. Voor de Hoogere Burgerschool A en het staatsexamen Hoogere Burgerschool A: 1. Voor de handelswetenschappen: a. van bedrijfshuis- houdkunde en boekhouden: enkel boekhouden; balansen en verlies- en winstrekeningen van le vens- en schadeverzekeringsmaatschappijen, van transportondernemingen en van deposito- en credietbanken; zelfstandige admlnisratie van pensioen- en ondersteuningsfondsen; fi- liaalboekhouden: kameraalstijl, b. van de organisatie en techniek van den handel en handelsrekenen; arbitrage; winstverdeeling; termijnhandeL c. Van het recht van het maat schappelijk verkeer: kennis van de merkenwet en de handelsnaamwet: belastingwetgeving. 2. Voor de staathuishoudkunde en de sta- I len A en B. tistiekaandeel van de overheid in het maat schappelijk inkomen (belastingopbrengst); ge schiedenis van het Nederlandsche muntwezen: geschiedenis der Nederlandsche Bank; de waar devastheid van het geld (ten aanzien van bin nen- en buitenland). 3. Voor de aardrijkskunde: de beginselen der natuurkundige aardrijkskunde, behalve voor zoover de kennis daarvan noodzakelijk is bij de behandeling van Nederland, Ned.-Indië, Suri name en Curapao: behandeling van het sociaal- economische leven, zooals het zich openbaart in voortbrenging, verdeeling en verbruik der voor naamste goederenenkeleonderwerpen uit de volkenkunde van de overzeesche gewesten. 4. Voor de geschiedenis: de vaderlandsche ge schiedenis tot 1813, de algemeene geschiedenis tot 1848: bijzondere onderwerpen uit de econo mische geschiedenis van Nederland en de voor naamste Europeesche staten tot 1648. II. Voor de Hoogere Burgerschool B en het staatsexamen Hoogere Burgerschool B: 1. Voor de reken en stelkunde: samengestelde interest- rekening; exponentieele vergelijkingen; eenvou dige beginselen der differentiaal- en integraal rekening; de functie y (ax^+bx+c)(px= -f9x+f)herhaling en uitbreiding van het ge talbegrip; 2. voor de driehoeksmeting: extremen 3. Voor de meetkunde: meetkundige behande ling van de eenvoudigste eigenschappen van parabool, ellips en hyperbool. 4. Voor de stereometrie; de stelling van Euler, het regelmatig 12-vlak en het regelmatig 20-vlak 5. Voor de beschrijving meetkunde; kegel, cylinder en bol ln eenvoudige ligging. 6. Voor de mechanica; de plaatsbepaling van het zwaartepunt, de verticale cirkelbeweging. 7. Voor de natuurkunde; licht en geluid, voor zoover de kennis daarvan niet noodzakelijk is in verband met warmte en electriciteit. 8. Voor de scheikunde: uit de anorganische scheikunde de metalen, voor zoover deze niet. bij andere hoofdstukken der scheikunde ter sprake komen, en voorts de technische bereidingswijze van lichte metalen, ijzer, ammoniak, soda, zwa velzuur, watergas, lichtgas, aardolieproducten, zeep en suiker. 9. Voor de natuurlijke historie: het genoemde onder 3 en 5 van het eindexamenprogramma. 10. Voor de staathuishoudkunde: bedrijfsor ganisatie, organisatie van werkgever en werk nemers. sociale wetgeving en economische poli tiek, voortzetting der waarde- en prljsleer, ver- bruiksleer en bevolkingsleer. 11. Voor de aardrijkskunde: de natuurkun dige aardrijkskunde, behalve voor zoover de ken nis daarvan noodzakelijk is bij de behandeling van Nederland, Ned.-Indlë, Suriname en Cura sao, hoofdstukken uit de algemeene land- en volkenkunde. 12. Voor de geschiedenis: de vaderlandsche ge schiedenis tot 1813 en de algemeene geschiede nis tot 1848. De bovengnoemde onderwerpen, waarover niet zal worden gevraagd, vervallen voor den cursus 1942'43 uit het algemeen leerplan voor de vijfde klasse der openbare Hoogere Burgerscho- Het verordeningenblad bevat een met Ingang van 1 November a.s. in werking tredend besluit van den secretaris-generaal van dè departe menten van sociale zaken en van financiën tot wijziging der ziektewet. O.a. vervalt het tweede lid van artikel 26, waardoor de mogelijkheid wordt geopend even eens als verzekerd zijnde aan te wijzen perso nen. uitsluitend of in hoofdzaak belast met het verrichten in de huishouding van private personen van huiselijke of persoorilijke diensten. Van deze mogelijkheid Is bij hetzelfde besluit gebruik gemaakt, door te bepalen, dat mede overeenkomstig de bepalingen der ziektewet verzekerd zjjn die personen, die in loondienst van een p^vaat persoon voor het verrichten in diens huishouding van huiselijke of per soonlijke diensten werkzaam zijn en die. hetzij bij den werkgever inwonen, hetzij in dezelfde kalenderweek ten minste vijf dagen in dienst van denzelfden werkgever plegen werkzaam te 1 zijn. BEVOEGDHEID TOT VERBEURDVERKLARING. Het Verordeningenblad bevat een Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, houdende de verplichting tot aangifte van, het verbod tot het beschikken over en de bevoegdheid tot verbeurdverklaring van Ijzer- en staalmateriaal. In deze verordening wordt het volgende be paald: hij. die op dit oogenblik eigenaar of hou der is van ijzer- of staalmateriaal, zooals dit is opgesomd in de bij deze Vei'ordening gevoegde materialenlljst, dient dit Uiterlijk op 25 October a.s. bij het Rijksbureau voor IJzer en Staal, Lange Houtstraat 11, te 's-Gravenhage. aan te geven. Tot aangifte is niet gehouden hij, die eigenaar of houder is van minder dan tien ton ijzer of staalmateriaal. Zonder vergunning van den Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor Financiën en Econo mische Zaken) of van een door hem gemach tigde instantie is elk beschikken over Ijzer- en staalmateriaal, dat dient te worden aangegeven, verboden. Dit geldt mede ten aanzien van be schikkingen, waartoe-/ iemand is verplicht op grond van een voor het in werking treden dezer Verordening aangegane rechtshandeling. Rechts handelingen, aangegaan in strijd met alt verbod, zijn nietig, terwijl met rechtshandelingen zijn gelijkgesteld beschikkingen, welke plaats vinden bij executie of bij het leggen van een beslag. Het beschikkingsverbod en de voorschriften omtrent rechtshandelingen zijn niet van toepas sing ten aanzien van: a. het Ijzer-en staalmate riaal, dat bestemd is voor Duitsche opdrachten, waarvoor de „Zentralantragstelle" een schrifte lijke vergunning heeft afgegeven; b. het ijzer- en staalmateriaal, hetwelk tot en met 31 December 1942 noodzakelijk moet worden gebruikt voor de uitvoering van opdrachten en waarvoor Duit sche controle-nummers (Eisenscheine) of Ne- derl. toewijzingen of bewijzen van overdracht aanwezig zijn (dit materiaal moet bij de ver plichte aangifte afzonderlijk worden opgesomd) en c. veertig procent van de niet onder a. en b. vallende voorraden aan ijzer- en staalmateriaal, welke bij handelaren zijn opgeslagen. De Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken) kan ijzer- en staalmateriaal. dat onder het beschik kingsverbod valt. ten behoeve van den Neder- landschen staat, verbeurd verklaren, waarna de eigenaar of houder dit verbeurd verklaarde ma teriaal aan de in de ter zake genomen beschik king genoemde instantie en op den daarin be paalden tijd moet afleveren. Deze aflevering vindt plaats zonder Duitsche controle-nummers en zonder Nederlandsche toe wijzingen of bewijzen van overdracht. De secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vaardigt voorschriften uit voor de vergoeding, welke voor het verbeurd verklaarde materiaal moet worden uitgekeerd. Hij. die opzettelijk of door schuld in strijd handelt met bovengenoemde voorschriften, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaren en met geldboete tot een onbeperkt be drag of met een dezer straffen. Naast de straf kan het ijzer- en staalmate riaal. waarop de strafbare handeling betrekking heeft worden verbeurd verklaard. UITKEERQ&G BIJ BEVALLING AAN NIET VERPLICHT VERZEKERDEN. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat vrouwe lijke arbeiders in den zin der ziektewet, die in verband met het bepaalde bij de artikelen 24 en 25 dier wet of met het bepaalde bij de arti kelen la en lb van het K.B. van 28 Januari 1931 niet verplicht verzekerd zijn. bij bevalling tegenover haar werkgever dezelfde aanspraak hebben op de ultkeering van 55 gulden, als de verplicht verzekerden, indien de dienstbetrek-1 king ten minste drie maanden heeft bestaan. 1 van hedenavond tot morgenochtend 19.01 uur 7.54 uur De maan kwam heden op te 6.41 uur en gaat onder te 19.05 uur. Deze aanspraak wordt eveneens toegekend aan de echtgenooten van de ingevolge bovengenoemde artikelen niet verplicht verzekerde arbeiders, alsmede aan hun dochters, stief- of pleegdoch ters. die voor de bevalling ten minste 3 maanden met den arbeider in gezinsverband hebben ge leefd, voorzoover zij" niet zelf reeds een aan spraak hebben en de dienstverhouding van den arbeider met den werkgever ten minste drie maanden heeft geduurd. Deze regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 November 1941, terwijl is bepaald, dat de voor 1 Januari 1943 gedane uitkeeringen ten laste komen van het rijk. HET ZIEKENFONDSENBESLUIT EN DE ARBEIDERS BIJ DE ORGANISATIE TODT. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat de bepa lingen van het ziekenfondsenbesluit en de in gevolge dit besluit vastgestelde of nog vast te stellen uitvoeringsvoorschriften buiten toepassing blijven ten aanzien van de arbeiders, werk zaam bij de organisatie Todt of bij ondernemin gen, aangesloten bij die organisatie, ten aanzien van wie de voorwaarden van bedoeld besluit vervuld zijn. Deze bepaling heeft terugwerkende kracht tot 15 April ƒ.1. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de proefondervindelijke natuurkunde: dr. J. M. W. Mllatz, thans conservator aan die uni versiteit. Benoemd zijn tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam: 1. prof. mr. Ph1. A. N. Houwing. hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam; 2. mr. W. M. E. van Rossem, advocaat en procureur te Rotterdam; 3. mr, C. J. de Vriese, advocaat cn procureur te Rotterdam. HAAGSCHE GERECHTSHOF. T. A. H. te Warmond en J. A. van R. uit dezelf de gemeente, waren elk tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Uit een vaartuig bij Warmond hadden zij een zeil gestolen, dat voor f. 25 werd verkocht. Dat feit bekenden de ver dachten wel, doch zij vonden de straf er voor wel erg hoog. De proc.-generaal meende dat reeds clementie was gebruikt, want fie eisch tegen ver dachten luidde zes maanden gevangenisstraf, zoo dat bevestiging van het vonnis werd gevraagd. De verdediger wees erop dat de zaak tegen deze verdachten gelijk werd behandeld met een com plot uit Warmond, waar echter deze verdachten niets mee te maken hadden, hoewel bij de be slissing de rechtbank vermoedelijk die omstan digheden van invloed heeft doen zijn. MeJ. F. E. F. te Lelden deed bij de politie een valsche aangifte omtrent een feit dat haar zou zijn overkomen. De politierechter veroordeelde haar tot f. 5 boete van welk vonnis de officier ln hooger beroep ging. Verdachte bekende. De proc.-generaal wees op den ernst van dergelijke delloten, en vorderde thans een maand gevange nisstraf. Arrest over 14 dagen. Uitgesproken: H. Th. Pennings, Nleuw-Venaifc Cur. Mr. J. H. van Wijk, Haarlem. Mede Cur. F. van Blerkom, Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1