U.V.S.—VELOX CONTROLEURS LEID5CH DAGBLAD Woensdag 7 October 1942 „KLEINTJES" LAATSTE BERICHTEN Binnenland Buitenland Italiaansch Weermachtsbericht Is mossel-eten goed of Malgobek genomen DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Repres ailles opnieuw toegepast Voedingsgewassen in eigen tuin BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN MA1KT GEMCiHEN^^ BEURSOVERZICHT F amilieberichten Officieele mededeelingen TE KOOP STUKJE LAND Valkenburgerweg 11c, Katwijk a.d. Rijn-Telf. 267 TE KOOP BRITSCHE BOMMEN OP NEDERLAND. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heb ben opnieuw Britsche vliegtuigen boven Neder - landsch gebied gevlogen. Lukraak werden er bommen uitgeworpen, die slechts geringe mate- rieele schade aanrichtten. Een burger werd ge dood. een ander ernstig en verscheldenen licht gewond. VAN EEN 24 M. HOOGE STELLING GEVALLEN Gisteren is de 59-jarige opperman H, van G., wonende aan den Hommelscheweg te Arnhem, bij het* verrichten van werkzaamheden op een 24 meter hooge stelling naar beneden gestort. De man was op slag dood. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan het feit. dat. toen het slachtoffer met behulp van een nijptang een spijker uit een balk wilde trekken, de kop van den spijker afbrak, waar door de nijptang uitgleed en G. zijn evenwicht verloor. DE EISCH VAN STALIN. In de Ver. Statep blijft de pers den eisch van Stalin om onmiddellijk een tweede front te vor men. bespreken. Het orgaan van Roosevelt, Washington Post, schrijft: Stalin heeft nooit opgehouden de vorming van een tweede front te eischen. Hoe zuilen wij op dezen eisch antwoorden? Men mag hoog stens de hoop koesteren, dat wij als volk en regeering tenminste met- sympathie en begrip zullen antwoorden. Voorts wendt de Washing ton Post zich tegen diegenen, die nog steeds niet begrepen hebben, dat het lot van de Ver. Staten zeer nauw ~met dat der sovjets verbon den is. De vijand der sovjet-unie, zoo verklaart het blad, is ook de onze. De Wolga is een Ame- rikaansche rivier geworden, die zoowel ons lot als dat van de sovjet-unie bepaalt. Stalin's ver klaringen beteekenen, dat wij naar zijn mee ning onze verplichtingen om de sovjet-unie te helpen, niet nakomen. De leek is helaas niet' in staat om te beoordeelen of Stalin gelijk heeft. Alles wat wij kunnen- zeggen, is dat wij ook verder vertrouwen moeten hebben in de mili taire bevelhebbers der Ver. Staten. De Times beweert in een bericht uit Wash ington, dat de verklaring van Stalin op de eer ste plaats gericht was tot Washington en dat een soortgelijke oproep van den Tsjoengkinee- schen minister van buitenlandsche zaken aldaar verwacht moet worden. Klaarblijkelijk, zoo wordt in dit bericht van de Times verder ge zegd, bestaat er in de Ver. Staten nog steeds een zeker „militair isolationisme". Dit houdt verband met het moeilijke vraagstuk van de verdeeling der Amerikaansche bewapeningspro ductie, welke een sleutelpositie vormt voor de geheele Amerikaansche strategie. De opbouw van een groot Amerikaansch leger concurreert steeds met de behoeften van de geallieerden dei- Ver. Staten naar grootere leveranties oorlogs materiaal. lederen dag weer zien de militairen zich voor de kwestie gesteld, hoe een evenwicht bereikt kan worden bij de verdeeling der Ame rikaansche bewapeningsproductie tusschen de behoeften der Ver. Staten zelf en.die v%n dè geallieerden en welke behoeften voorrang heb ben. De oplossing van dit probleem houdt na tuurlijk zeer nauw verband met de kwestie van een tweede front. (D.N3.) JAPANSCH TRANSPORTSCHIP MET KRIJGSGEVANGENEN GETORPEDEERD. ,Het Japansche transportschip „Lisbon Maroe" (7052 ton) met meer dan 1800 Britsche en Australische krijgsgevangénen aan boord, is op 1 October in de Oost-Indische Zee op weg naar een Japansche haven door een Amerikaansche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. Onmiddellijk nadat de noodseinen van de „Lisbon Maroe" waren ópgevangen, zijn Japan sche reddingsschepen naar de plaats des on- heils vertrokken. Zy slaagden er in om ver scheidene honderden gevangenen aan boord te nemen, terwijl eenigen zwemmend een in de buurt gelegen eiland wisten te bereiken. Een gering aantal Japansche officieren en soldaten van het tot zinken gebrachte schip is eveneens omge komen. Meer dar» 1000 krijgsgevangenen moeten zijn omgekomen, zegt Domei. PARTIJ-INVLOED UIT HET ROODE LEGER VERDWENEN? Onder de opschriften „De militairen nemen .de macht in de Sovjet-Unie^.over", „de partij invloed in het roode leger is geliquideerd", „de politruks worden onder de militaire leiding ge plaatst", publiceert het Zweedsche blad „Dags- ppsten" een sensationeel opgemaakt eigen be richt, volgens hetwelk de bevoegdheden der po litieke commissarissen in het roode leger op bevel van den nieuwen sovjet-Russischen opper bevelhebber Sjaposjnikof. aanzienlijk beperkt zouden zijn. Tegelijkertijd zouden, naar het blad meldt, de rïog in het leger over zijndé com missarissen onder de militaire leiding worden geplaatst. In geval van vergrijpen tegen de oorlogswetten zouden de commissarissen in het vervolg voor krijgsraden worden gedaagd. (Intêrinf.) Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: „Levendige wederzydsche activiteit van ver kenners en van de luchtmacht aan het Egypti sche front. Het luchtdoelgeschut van een een heid schoot een vijandelijk vliegtuig neer. Een ander toestel werd. door onze jagers neerge schoten. Tijdens een bomaanval van onze formaties verloor de vnand in luchtgevechten met Duit- sche jagers boven Malta twee Spitfires. Twee vliegtuigen zijn van krijgsoperaties niet terug gekeerd." De afd. Visch van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft het volgende: Het gerucht, dat men van mossel-eten ziek kan worden, is taai. Heel wat griezelige verhalen worden daarover verteld. Velen willen nu wel eens precies weten wat daarvan waar en niet waar is, kortom het antwoord op de vraag: Is mossel-eten goed of slecht? Wij kunnen voorop stellen: goed. maar willen toch even op de vraag of mosselvergiftiging (want daar gaat het om) mogelijk is. nader ingaan. Zóe is in werkelijkheid de situatie: sommige, beter slechts- enkele menschen bezitten een persoonlijke overgevoeligheid voor het mossel eiwit, gelijk er ook menschen zijn, die geen eieren, garnalen, aardbeien e.d. kunnen ver dragen. Dit uit zich dan in den vorm van een allergische reactie, zooals netelroos, braken, zich algemeen ziek voelen, het krijgen van een opge zwollen hoofd en andere verschijnselen. Dit zijn dus géén vergiftigingsverschijnselen. Werkelijke gevallen van vergiftiging zijn hier te. lande nog nimmer voorgekomen: bij het gering aantal ge vallen., dat in het buitenland bekend is ge worden. betrof het steeds mosselen, die afkom stig waren uit min of meer afgesloten wateren: onze mosselen worden echter steeds in het open water gekweekt. De mogelijkheid bestaat, dat mosselen van verontreinigde plaatsen bac teriën bevatten, die ingewandsziekten veroor zaken, Wil men deze mogelijkheid volkomen uit schakelen, dan moet men de mosselen koken, ook ete men ,geen mosselen, die voor het koken dood waren. Het zich onwel voelen kan by uitzondering voorkomen. Men kan nu redeneeren: die uit zondering kan ik zijn! Daarom geven wij dit advies: Wie geen enkel risico wil loopen, doet het beste den eersten keer een kleine hoeveel heid mosselen te eten. Blijven bovengenoemde gevolgen dan uit (en dat is vrijwel altijd het geval) dan kan men gerust verder gaan met consumeeren. Ten slotte nog deze raad: Men dient de mos selen,steeds behoorlijk te koken, stoven of bak ken en moet de rauwe of doode exemplaren nimmer opeten! Samenvattend kan men zeggen, dat de kans. dat men zich na het. mossel-eten „ziek" gaat voelen, heel gering is. Het beste r doet men te be ginnen met een kleine hoeveelheid, terwijl, wan neer gebleken is, dat geen enkel nadeel wordt ondervonden, men zonder bezwaar mosselen kan eten. Op de vraag hóé mosselen en andere visch - soorten thkns smakelijk en voedzaam kunnen worden klaargemaakt geven de nieuwe visch- folders van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad antwoord. Wie een briefje met 5 cent postzegels stuurt (of dat bedragje op giro No. 301127 overschrijft) aan de afd. Visch van het Voorlichtingsbureau va.n den Voedingsraad, Trawlerkade 41. IJmuiden, krijgt ze toegezonden. OPROEP TOT RUSSISCHE VOLK. Radio-Moskou heeft een artikel van het Tele graaf agentschap Tass verspreid, waarin de sov jetvolken worden aangespoord om een „ijzeren discipline" te bewaren, daar dit noodig is om den vyand tot staan te brengen. Alle krachten moeten worden ingespannen en de krijgstucht moet versterkt worden. Evenals aan het front, zal ook in het achterland diegene, die de dis cipline niet handhaaft, doodgeschoten worden, (D.N.B.), FRANSCHE VISSCHERSBOOT OPGEBRACHT De Fransche visschersboot „Ver luisant" is door een Engelsch oorlogsschip opgebracht en gedwongen een Engelsche haven aan te doen. Het desbetreffende bericht is door een andere visschersboot gebracht, die er in slaagde aan opbrenging door de Engelscnen te ontkomen. (D.N.B.). TOESPRAAK VAN PÊTAIN. Maarschalk Pétain heeft een delegatie van Bretonsche burgemeesters ontvangen, In een korte toespraak legde de maarschalk dan nadruk op het feit. dat l^efc lot van Frankrijk op het spel staat en dat derhalve de regeering autori taire volmachten bezit. Het ongeluk, waaronder Frankrijk thans lijdt, is het gevolg van een po litiek volgens welke de Kamers het lot van een regeering bepaalden. De prefecten en burge meesters zyn baas in eigen ressort en het plan is hun nog meer volmachten te geven. (D.N.B.) AFGHAANSCH PROTEST TE LONDEN. De Afghaansche regeering heeft officieel by de Britsche regeering prqtest aangeteekend tegen de schending der grens van Waziristan door de Britsche land- en luchtstrydkrachten. De Britsche regeering heeft haar verontschul digingen aangeboden: (O^i). Duitschland strijdt voor Europa Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In het Noordwestelijke deel van den Kaukasus hardnekkige gevechten in het gebergte. Ten Zui den van den Terek hebben formaties van het leger en de Wafferi-SS by uiterst moeilijke weers- en terrein-omstandigheden in harden strijd van. man tegen man de in een belangrijk petroleumgebied liggende stad Malgobek ge nomen. Ten Noordwesten van Stalingrkd werd dering ,om de ingesloten vyandelyke strydkrachten weer nauwer aangehaald. Duitsche en Roemeensche luchtstrydkrachten hebben bolsjewistische vlieg velden en ravitailleeringstrajecten aan weers- zyden van de Wolga met goed effect aangevallen. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer maakt do eigen aanval tegen taaien weerstand in onbe gaanbaar bosch- en moerasterrein goede vorde ringen. Duitsche formaties duikbommenwerpers en Kroatische gevechtsvliegers hebben een by- zonder aandeel genomen aan deze gevechten. In hevige luchtgevechten boven het eiland Malta hebben Duitsche jagers twee Britsche vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Lichte Duitsche zeestrydkrachten hebben in den nacht van 5 op 6 October voor de Vlaam sche kust een groep Britsche motortorpedoboo- ten ontmoet. Een vyandelyke boot werd door een mynenveger tot zinken gebacht, een tweede door een mynenzoeker in brand geschoten én door rammen tot zinken gebracht. Andere Brit sche booten kregen in den strijd op korten af stand geschutstreffers. Door afzonderlijke Britsche vliegtuigen by storingsvluchten overdag boven het Westen van Duitschland neergeworpen brisantbommen ver oorzaakten ^riechts geringe schade. Nachtelijke aanvallen flan het Britsche luchtwapen waren gericht op Noordwest Duitsch gebied- vooral op de stad Osnabrueck. De bevolking leed verliezen. Ei- ontstonden vernielingen en brandschade, voornamelijk in woonwijken en aan openbare gebouwen. Zes van de aanvallende bommenwer pers werden neergeschoten. Het opperbevel der weermacht maakt verder bekend: Na de mislukte landingspoging by Dieppe had een buitgemaakt Engelsch bevel, waarin last gegeven werd tot het boeien van Duitsche gevangenen het opperbevel der weermacht ge dwongen om ter bescherming van de Duitsche soldateneer overeenkomstige maatregelen aan te kondïgen, Daarop verklaarde het Britsche mi nisterie van oorlog, op 2 September, „met na druk wordt ontkend, dat welken Duitschen ge vangene ook de handen gebonden zyn. Ieder bevel van. dien aard zal, wanneer het mocht zyn gegeven,, herroepen worden." Intusschen zijn beide verklaringen, van net Britsche ministerie van oorlog of wel lichtvaar dige. ongecontroleerde beweringen, of bewuste leugens gebleken. Want uit het gerechtelijk ver hoor van een Duitschen onderofficier, een ober- gefreiter, en vyf soldaten, benevens vijf man nen van de organisatie-Todt, die by Dieppe tydeiyk in Britsche gevangenschap waren ge raakt en later bevrijd zyn, biykt, dat zy allen tusschen 10 minufen en lte uur geboeid zyn geweest. Huil werden of wel de handen op den rug gebonden, dan wel de polsen, deels zelfs de afzonderlijke vingers voor de borst 'samenge bonden. Afgezien nog hiervan, heeft zich een soortge lijke gebeurtenis voorgedaan op 4 October op het Kanaaleiland Sercq. Daar hebben in de vroege ochtenduren 16 Engelschen een Duitsch arbeidscommando, bestaande uit een onderoffi cier en vier man overvallen. Dezen werd, terwijl zij in hun hemd stonden en met een dun, maar- zeer sterk, rond gevlochten touw geboeid, wa ren, belet andere kleedingstukken aan te trekken. Zy werden naar het strand geleid. Toen de Duitsche soldaten zich verweerden tegen deze ongehoorde behandeling, werden de onderoffi cier en een man met schoten en steken met de bajonet gedood. Een tweede soldaat, werd ge wond. Deze feiten zyn door de verklaringen van een pionnier bevestigd, die er in slaagde in het handgemeen te ontkomen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het boelen systematisch was voorbereid. Daarmede bezit het Duitsche opperbevel der weermacht het ondubbelzinnige bewys. dat beide verklaringen van het Britsche ministerie van oorlog van 2 September 1942 zijn afgelegd in stryd met de waarheid. Het opperbevel der weermacht ziet zich der halve gedwongen last te geven tot het volgende: 1. Van 8 October af om 12 uur zullen alle bij Dieppe gevangen genomen Britsche officieren en soldaten in de boeien geslagen worden. Deze maatregel blijft zoolang van kracht, tot het Britsche ministerie van oorlog bewijst, dat het in hit vervolg ware verklaringen aflegt omtrent het boeien van Duitsche krijgsgevangenen, of dat het zich het gezag heeft verschaft om zijn bevelen by de troep ook ten uitvoer te doen leg- HET INKUILEN VAN AARDAPPELEN EN ANDERE KNOLGEWASSEN. Wanneer men binnenshuis niet over 'voldoende ruimte beschikt om zyn eigen geteelde voor raad aardappelen of andere knolgewassen te bergen, kan men deze in het najaar ook buiten in den tuin inkuilen. *-Uit het woord „inkuilen" moet men niet de conclusie trekken, dat de aardappelen in een kuil komen te liggen. Dit is volstrekt niet het geval. Bij het inkuilen stort men de aardappelen gewoon als een pyramidale hoop op den vlakken grond óp de te voren uitgezochte plek. Men moet ze daarbij niet te hardhandig uitstorten. Een wat voorzichtige behandeling is zeer ge- wenscht. In een matige hoeveelheid kan zulk een pyra midale hoop aardappelen 80 k 100 c.M, breed zyn en 65 a 75 cM. hoog. Naar gelang van de hoeveelheid make men den hoop rond of lang werpig. Men moet voor de bewaring alleen gave aardappelen gebruiken, welke bovendien goed droog zijn. Den aardappelenhoop dekt men af met een laag droog riet of droog stroo van ten minste 12 c.M. dikte. Oyer deze deklaag van riet of stroo komt een laag aarde van ten minste 10 15 cM. Door deze aarde te steken uit den grond rondom de pyramide. ontstaat een greppel, waarin het regenwater kan afvloeien. Daardoor verzamelt zich op den bodem van de bewaarplaats geen grondwater en blijven de aardappelen droog. Ter voorkoming van bevriezing by strenge vorst wordt voor het invallen van de winterkoude over de deklaag van aarde nog een flinke laag ruigte of nog wat meer aarde aangebracht. Aldus kunnen de aard^DDelen den geheelen winter gaaf biy'ven en tot in het voorjaar of voorzomer worden gebruikt. Op deze zelfde rtljze kuilt men ook koolrapen, bieten en winterwortelen in. GEBORENHendrlka. dr. van W A. p. van der Vet en M. W. Plezier Antonlus Johannes, zn. van J. A. Vlanen en M. H. Janmaat Gerharda Maria Johanna, dr. van A. van D(jk en C. T. de Boer Cornelia Hendrlka, dr. van H. G, Bent- veld en C. Haarland. OVERLEDEN: D. Wagemans, wed. van W. Chris, tiaanse. 82 J. P. van Schooten, m.. 37 j. J. C, E. Kerckhoff. m.. 41 J. D. J. Pardon, zn., 1 maand J. W. Goedbloed, m„ 61 J. W. J. Hogervorst. zn.. 16 jaar, ONDERTROUWD: P. D van Vliot. jm. 29 j. en A. Privé. Jd 25 jaar. BOSKOOP. 6 Oct. „De Boskoopsche veiling" Rozen per bos: Ellen-Poulsen 1.001.40; Ingar Olsson 1.141.38; Rosalandla 1.802.60; Else Poul sen 0.94; Edith Helen 2.203.20; Better Times 2.604.20; Brlarclif 1.902.40; Orange Triumph 0.82—1.14, Hadley 2.60—3.20: Butterfly 2.40—3.20; Pechtold 2.00; Gloria Mundl 0.400.60; Dorua Rijkers 0.60—0.70; August Noach 1.50—1.90: Ge mengde rozen 0.500.70;Vlerlanden 4.00. Diver sen per bas: Dahlia's in soorten O.IS-1—0.26; Phy- salis1 Francettl 0.480.70: troschrysanten 0.41 0.71; Chrysanten gr.bl. 3.00; Floks 0.100.12; As ters 0.150.26; Clematis Durandl 0.95; ld. Mevr. Ie Coultre 2.30; Idem Prins Hendrik 1.70—2.00; Spirea's 0.22; Sneeuwbesson 0JU„~0.31; Ligustrum (goudbont) 0.190i30. AMSTERDAM, 7 October. De beurshandel was vandaag van kalmen aard. ,By de opening werd afgedaan boven de vorige topprijzen en daarna voltrok zich spoe dig een inzinking. Een herstel volgde en de koersen stegen bijna algemeeen tot het begin punt of zelfs nog daarboven. Olies openden 292Vi. Na een daling tot 288 kwam by een sta ging de 300 grens in zicht, H.V.A.'s zakten in van 291 tot 287 en liepen weer een tiental punten op. Amsterdam Rub bers daalden aanvankeiyk van 178 tot 175, om daarna boven 180 te komen. De tabakken waren stil en iets hooger. By Scheepvaartunies viel een inzinking waar te nemen van 162 tot 160 en daarna een stijging van een viertal punten. Oude Booten en Vaarten waren iets hooger. Unilevers waren niet bepaald levendig. Na da ling vin 161 tot 158 te werd tot het punt van uit gang teruggekeerd. De Philipsaandeelen rea geerden van 264te tot 258 en herstelden zich weer geheel. Aku's, Van Berkel en Calvé waren prijs houdend. Voor de Beleggingsniarkt was de belangstel ling niet groot. De Nederlaydsche Staatspapie ren waren geneigd tot oploopen en de nieuwe 3te procent obligation Nederland kwamen thans boven pari. Prolongatie 2 1/4% (A-NP.). ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Nolthenius-Delvoye z„ Aardenburg; Eggelaar-Knapen z., Maarssen; Eenhuis-Heu- makers d.. Almelo; Smit-Zonderhuis d., Helloo; Van den Broek-Robberecht z., Hilversum; Fa- noy-Verwey d.. Den Haag. Ondertrouwd: M. E. Thijs en J. W. Wertwijn, A'dam. Gehuwd: J. P. S. Lucardle en C. Nieuwenhuis, Arnhem; W. H, de Wilde en B. van Kooten, Bussum; J. Vernooys en A. Kok, A'dam; W. P. A. M, van Haaren en H. J. M. M. Smits, Steen bergen. Overleden: C. H. van Erk m„ 76 J., Bussum; P. C. Groenewege m.. 22 j„ St. Maartensdijk; J. de Gee-Van Aaien v., 69 j., Hlllegersberg; M. Scholte-Blom v.. 71 j., R'dam; Ch. Schüller- Demand v., 76 j., R'dam; J. Linnlng lil., 70 j., A'dam; H. M. Kaak-Lamers v., 74 j., Groenlo; G. Molenaar-Kleyn v., 83 j„ A'dam; M. M. van der Ham, m„ 65 j„ Den Haag; W. Ch. Stolp- Hllmer, v„ 79 j.. A'dam; M. Duprée-de Haan, v., 79 j., Apeldoorn; A. Frelier m., 51 j. Ede gen. In het vervolg zullen alle terreur- en sabotagetroepen der Britten en hun handlangers, die zich niet als soldaten, maar als bandieten gedragen, door de Duitsche troepen ook als zoo danig /behandeld worden en waar zy optreden, meedoogenloos in den strijd neergelegd worden. BLAUWMAANZAAD AFLEVERING VOOR MORPHINEBEREIDING. Het bedrijfschap voor hooi, stroo en ruwvoeder maakt bekend, dat dit. Jaar voor het eerst het knf van den blnnenlandechen maanzaadoogst voor de bereiding van het voor de geneeskunde onontbeerlijke pijnstillende middel morphine zal worden gebruikt. Een vergunning tot het koopen en ontvangen van dit kaf is verleend aan het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, dat hiervoor gebruik zal maken van do diensten van den heer P. Blaauboer. directeur der zaalzaad- telersvereenlglng „waard en groet" te Kolhorn (N.H.). De heer Blaauboer heeft ln cle provincies Groningen. Friesland, Noord-Holland, Zuid-Hol land. Zeeland en Noord-Brabant commlsslo rui airs aangesteld. In de overige provincies zal het blauwmaanzaadkaf niet worden verzameld. Het bedryfschap verzoekt allen telers ln boven genoemde provincies dringend ten volle hun me dewerking to vorleonen door liun kaf' te koop aan te bieden aan deze commlsslonnalrs. Verkoop ervan aan anderen ls verboden, ingevolge de ver ordening blauwmaanzaadkaf 1942, Ingovolgo ar tikel 2 van dezë verordening zal het aan- en verkoopbureau voor akkerbouwproducten het kaf van hen, die dit niet to koop aanbieden aan den heer Blaauboer. ln bézit kunnen nemen. Daar het tot het verkrijgen vón een goed© op brengst aan morphine noodig Is, dat het maan zaad goed droog wordt gedorscht, wordt verzocht zoo mogelijk er voor zorg te dragon, dat dit het geval is. Bij evt. tljdelljken opslag aan de boerde rij wordt den telera dringend verzocht het pro duct op een drogp plaats goed té bewaren tot bet wordt afgenomen. 5718 STROOREGELING RAYONNEERING. De Provinciale Inkoopcontrale van Akkerbouw producten voor Zuid-Holland maakt bekend, dat de telers van stroogewassen, die ln ondergenoom- de gebieden hun bedrijf uitoefenen, verplicht zijn, hun stroo te vorkoopen aan den bij hun'gemeen te vermelden handelaar. Onder de verplicht te verkoopon hoeveelheid valt niet het kwantum, dat zU Jijt eigen oogst toegewezen hebben gekregen en ook niét datgene, waarvoor zij van de Provlnolale Inkoopcentralö van Akkerbouwproducten toestemming heb ben gekregen om het t© verhandelen van boer tot boer. De betaling van het afgenomen stroo moet geschieden tegen overgave van een kwitan tie van de Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruw- \oedet te 's-Gravenhage. Ook kan de teler van den land handelaar of van den detaillist bi) levering vooruitbetaling elscben. In aansluiting op de reeds gepubliceerde voor- looplge regeling maakt de P.I.C.A. thans het vol gende bekend: 1. Toegewezen nan den landhandelaor L. zy- derhand, Breedeweg 107 te Moercapelle: de ge meenten: Bergschenhoek, Blelswyk, Zoetermeer, Hazerswoude, Berkel en Rodenrijs, Nootdorp, PIJnacker, Leidschendam, Stomp wijk en Zoeter- woude, 2. Toegewezen aan den land handelaar T. zy- derliand, Achterweg 191 te Moercapelle: de ge meenten: Moercapelle, Zevenhulzen, Waddlnxvoen Boskoop en Reeuwijk. 3. Toegewezen aan den detaillist P. de Vry, Dorpsstraat 238 te Benthuizen: d© gemeente: Benthuizen. 4. Toegewezon aan den detaillist M. Kamladje, A. 164, H'oubrugge: de gemeenten: Lolmuldon, Rijnsaterwoude en Woubrugge. 5. Toegewezen aan den detaillist Jae. v. 't Kruis, Dorpsweg 25, Nleuwveen: de gemeenten: Nleuw- veen en Zevenhoven, De telers van stroogewassen ln de niet genoemde gebieden, kunnen by de P.I.C.A. steeds informee- ren aan welken handelaar zij hun stroo dienen te verkoopen. In geen geval mogen zy stroo eigenmachtig afleveren. Tevens wordt er nogmaals uitdrukkelijk op ge wezen. dat telers van stroogewassen een toewij zing voor gebruik van stroo uit eigen oogst bij hun Plaatseiyken Bureauhouder moeten aanvra gen, Wanneer dit niot gedaan wordt, loopen zij gevaar, dat zy al het stroo aan den handel zullen moeten leveren. Van tyd tot rijd zullen do bedxyven worden gecontroleerd, waarby nagegaan zal worden of aan de voorgeschreven bepalingen de nand is gehouden. o5709 Wanneer aan bovenstaande niet voldaan ls, zullen strenge maatregelen genomen worden. VEIPLICHT OOK VOOR PASTINAKEN. Do Nederlandsche groenten- en frultoentrale maakt bekend, dat behalve voor herfstrapen, koolrapen (met uitzondering van de witvleezlge) alle peen (dus zoowel roode als gele) en alle uien ook voor pastlnakon veilplicht bestaat. Ver bouwers van pastlnaken zulley deze producten dus slechts mogen verkoopen vla een by ge noemde centrale aangesloten velling voor tuin bouwproducten. 0 5708 Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brou wer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema. Omg. on Muz. Verantwoordeiyk voor do advertenties: A. Poortman. WOONSCHIP 16x3 M. TJALKSCHIP met giroote roef 17.56 x 4.25 M. 5707 GDRR. v. d. LAAN, Woubrugge, Telefoon 13. of EILANDJE te koop gevraagd omgeyiing Kager-plassen. Brieven met udtv. inlicihtingen onder No. 5697 aan het Bureau van diit Bladi. Fabriek van Radio en Stofzuigers te Den Haag zoekt enige voor mechanische en electrische controle. LEEFTIJD: 1022 jaar. OPLEIDING-: Aimlbaohtsschool (electrotechnieik en maöhme-iban'kwecken) en/of enige practijlkervaring. SALARISVolgens vaste loonschaal na/ar leeftijd en prestaties. Sollicitaties schriftelijk onder No. 6691 aan het Bureau van dit Blad. ZONDAG A.S. Vtoorverikoap van alle rangen van Donderdag af bij: J. CHAK/ITÉ, Morsctoweg 3 P. KANTEKEEN, Baarlemineistr. 73 P. HEMDRiKS, v. 't Hfoffstraat 35. 5678 Heeft U moeite met 3675 LOON-, OMZET- EN INKOMSTENBELASTING. Wendt U zich dan tot P. PIERS Iiu-tcMe", llUllouden en eontrolceren van boekhoudingen. BlUJfk tarief. MANNBORG- of HOFFBERG ORGEL te koop gevraagd. Brieven met volledige omsolirijivtng' ondier No. 5694 a. tl. Bur. v.'d. Bttod'. 7 Open laadbakken en 1 laad bak met kap van vrachtauto's, zeer geschikt voor sleepers- en groentenwagens. Ook een .partij planken te koop VIAN LEEUWEN, St. Aagtenstraat 21, Tel. 24074. Dagelijks in speciale rubrieken, hoogstens 30 woorden (1 woord max. 12 letters) 72 cent. (Voor de rubrieken „Personee\ gevraagd" en „Personeel aangeboden" 60 cent) by vooruitbetaling. Bewijsnummers 5 ct. extra. Toezending van ingeko men brieven 10 ct. extra. Gevraagd Voor jongen van 16 jaar een winterjas. Erlev. Bur. v. d. Blad ond. No. 5012k. Gevraagd een reken- liniaal. Adres: P. j. Blok- straat 39. B Negendeellg konijnen hok. Meerdere deelen geen bezwaar. Br. lett. N. Agent L. D. Noordwijk a/Zee. E Lederen jas, defect geen bezwaar. Brieven Bur. v. d Blad onder No. 5035 k. Wie helpt mij aan een fok vergr. B.M. of één waaruit die gesneden kan worden? Brieven Bur, v.d. Blad opder No. 6073 k. Moderne radio, beslist niet ouder dan 1937. Moet bekend merk zyn, wil hoo- gen prijs betalen. Trekweg 282. Den Haag. Aangeboden Mosselen. Donderdag middag pa 4 uur ben lk weer aan de Kalvermarkt met een party zeer goede mosselen A 10 cent per kilo. De man uit Zeeland. Een havmonica. zoo 'goed als nieuw, plano- klavier, merk Barcarole. 36 toetsen, 80 bassen. Liefst met prijsopgaaf. Brieven Bur. v. d. Blad No. 5993 k Voor een leuk, en span nend boek, e.en cowboy- of detectiveroman, naar, „Elk wat wils". Levendaal 145. Wist U, dat wij nog steeds enveloppen verkoo pen? Zoolang de voorraad strekt! 2 witte dameslaborato- riumjassen maat 40, 2 witte heerenlaboratorium- Jassen maat 50, rood fla nellen meisjesfletsmantel- tje leeft. pl.m. 16 J. Mor gen tusschen 3.30 en 5.30. Hoog© Eijndyk 3 a, Uw radio defect? Stuur even bericht „Radio Ser vice" Levendaal 145. Wij komen direct. Reparatie van alle merken. Verhuur van versterkers 20-50 Watt nloffcrgrnmophoon. in goeden staat en enkele platen, tegen elk aann. bod. Pr. Frederlkstr. 21A. Haardkachel merk Cis- ka 3, Bioscoopappar. Nor maal film met een vervolg film in 7 actes van Judas Iskarloth i. h. Hollandsch Te bevragen bij den Agent van dit Blad Hoofdstraat No. 214, Leiderdorp. Een pathéfoon niet 26 goed bespeelbare platen, voor billijken prijs. De platen ook afzonderlijk te verkrygen. Scheistraat 98. g) Bruidsjapon met lange sleep te koop of ruilen voor lap stof of regenman tel. Br, Agent L. Dagblad letter K. Noordwijk a/Zee. Blauw sucde pumps, zwart suède damesmolières blauw veterband dames schoenen, lederen zomer schoenen, alle maat 36, wollen dressohrlooper, lin nen heerenboorden mt. 15 Morgen tusschen 3.30 en 5.30. Hooge Ryndyk 3 a. Een groot© bakfiets op massieve zijwielen. SIE- BRECHT Katwykerweg No. 18. Valkenburg Z.H. Grijsroodstaart met ver chroomde kool en Sla- meesch poesje. v. d. NEUT's Melkinrich ting. Alphen a/d. Rijn. Sw'aggermantel. zonder punten. Tevens gevraagd el'ectr. comfoor. Br. A. C. C-ARDOL, Agent L. D, te Llsse. Aangeboden een Godin kachel, flinke maat en een kastje, opgelegd eiken. Levendaal 189. 4 M. lange bruidssluier, lange bruidshandschoenen maat 6 3/4, wit satijnen bruidsschoenen, bruin gla cé-lederen pumps. Morgen tusschen 3.30 en 5.30. Hooge Ryndijk 3 a. Matrassen ln uitsteken den staat, zoo goed als nieuw, oude kwaliteit. Te bevT, 'sav. na 7 uur. J. J. v. d. STEEN, Lage Rijndijk No. 76 A. Partic. b. abruin woll. pak met plus-fours, Ja ponnen 42, 44, 46, pr, f.,5/ f. 10, f. 15, d^choenen, woll. tafelkleed, zllvérvoe, paraplule enz. Zoeter- woudsche Singel 106. i Dierenvrienden, Kippen krachtkorrels p. kg. f. 0.60 Hoender. konijnen, var kens, geiten, eendenmeel per kg, f. 0.30 en f. 0.40, Idem krachtmeel per kg. f 0.50.vischmeel per kg. f. 0.80. „DE NATUUR VRIEND", Levendaal 37. Telefoon 25834. Kort dames jas Je f. 7.50 en beste heerenschoenen m, 42. Te koop gevraagd goede heerenschoenen m, 4445, hoogste prils en warm kindergoed JohgetJe 2 Jaar. Kacheltje. Oude Singel 196 a. Te koop melkbussen m. kranen, verschillende ma ten, voor elk aannemeiyk bod. Rijnstraat 28. Lelden. Z. g. a. n. damesschoe nen maat 37 a 38, hooge hak, zwart suède f. 10. Stationsweg 33, Tel. 25917 alleen 's avonds tussen 7 en 8 uur. B „Elita" haard ln goeden staat, geheel compleet. Te zien 's morgens voor 12 u. Vreewijkstraat 29. B Winterberging voor ka no's. Tevens opslagruimte voor meubelen of goede ren. HeerengTacht 83, Telef. 21865. Personeel gevr. H Tegen half October een kraamverzorgster, in net gezin. Hooge Ryndijk Zoe- terwoude. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6275 k. B Voor direct, net meisje. Plantage 4. B Voor direct net dag meisje. pl.m .17 Jaar. v. g. mond. get. v. Morschkade 11a, Lelden. B Een net meisje, van 8 8.30 uur of heele dagen met volle kost. Goed loon. CHR. VONK, Hoofdstr. 289 Sassenhelm. Telef. 7174. B Terstond een flinke dagdienstbode. Adres: A, DE KRAMER, Stationsstr. 138, Zoetermeer. B Net meisje, om als win keljuffrouw te worden op geleid, van^O12 en 26. Depót C. JAMIN, Dorps straat, Zoetermeer. B Biedt zich aan nette dagdienstbode. Briev. Bur. v. d. Blad ond No. 5021 k. Kamers gevraagd B Eenvoudig meisje zoekt net kosthuis of zlt-slaap- kamer. Liefst centr. stad. Br. Bur. v.d. BI. No. 6329k Personeel aangeb. B Biedt zich aan een net te Jonge werkster, onge huwd. voor heele of halve dagen. Brieven Bur. 'v. d. Blad onder No. 6068 k. Kamers aano B Te buur aangeb. gestof feerde zit- of zit en slaap kamer, stookgelegenheld. stroomend water etc. TuinstadwlJk, halte Blau we Tram Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5040 k. B Fer 1 Nov. op le etage, een gemeub, zlt-slaapka- mer met groot balkon. Goed verzorgde maalrijden, alle modern comfort aan wezig. Dageiyks te bezich tigen: Warmonderweg 58. B Te huur voor dame al leen zit-slaapkamer of zit- en slaapkamer, le stand b/d. Petruskerk. Brieven Bur. v. d. Blad onder No, 15015 It. Huizen gevraagd B Jongelui die willen gaan trouwen zoeken woning of gcd. d.v., omg. Lisse tot Lelden, tot f30 p. rand. Br. aan C. CARDOL. Agent L. Dagblad. Huizen aangeb. B Twee arbeiderswoningen voor f. 6550.Huurop brengst f. 9.25 per week (spoed). Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5013 k. B Bootenhuls te huur, Rustige ligplaats aan het Poelmeer. Bootruimte: lang 11 Meter. ,Te bevr.: G. WILLEMS, Haarl.trek- vaart 22, Oegstgeest. Dwersen B De. verborgenheid Gods. Morgenmiddag 3 u. in ge bouw Nomateg, le Binnen vestgracht 21 (voorheen Boerhaavestraat)Spreker: M. HEYMANS. Godsdienst onderwijzer alhier. Toegang vrij B Verloren, ln gele tram. halte Rijnsb.weg, blauw koffertje, inhoud 2 ver- pleegstersschorten. Tegen belooning terug te bezor gen: Zr W. WILDSCHUT. Villa RhJjngecst, Oegstgeest B De beer, die Zaterdag j.l. op de Koninginnel aan 88 was, om te spreken over het vinden van een bruin leder portefeuille met in houd. wordt vriendelijk verzocht zich opnieuw op dat adres te vervoegen. B Wie wil ruilen 3 ons witte wol, voor donker blauw en een paar schoen tjes m. 21 in goeden staat voor dito schoentjes m. 25 of 26. Prinsenstraat 31A. Wie wil een paar bruine hpoge jongensschoenen m. 39 ruilen voor een paar Jongensschoenen mt. 32 of 33? Middenweg 28, Val kenburg (Z.H.). B Verloren rood-brulnc portefeuille, inh. persoons- en legitimatlebewys. twq^ bankbiljetten van f. 10.—. Daar vinder bekend is wordt hem aangeraden de portefeuille ln- eigen belang spoedig terug to bezorgen aan Wiet 13, Zoeterwoud®.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3