WOENSDAG 7 OCTOBER 1942 No. 25315 Het tweede front 83ste jaargang Churchill zwijgt hardnekkig De rede van Göring Radiorede van Soebhas Chandra Bose Verspreide berichten BINNENLAND Mussert spreekt tof vrouwen en moeders van frontstrijders STADSNIEUWS Kamerlingh Onnes-Laboratorium Amerikaansch slagschip tot zinken gebracht Verduisteren: RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy. TelefDirectie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Yelden Pl.verv.: K. Been. Leiden. Naar Reuter meldt, heeft Churchill in ant woord Op een vraag, of de regeering geen ver klaring had af te leggen omtrent de uitlatingen van Stalin over de noodzakelijkheid van een tweede front in het Lagerhuis gezegd: „Het IS volkomen duidelijk, dat op het oogen- blik van de Britsche regeering geen andere verklaringen worden verlangd dan die reeds zijn afgelegd." Hij zei voorts, dat hy natuur lijk heeft nagedacht, over de uitlating van Stalln. De Labour-afgevaardigde Bevan stelde toen de volgende vragen: „Is het niet juist, dat de arbeiders in geheel Engeland over den eigen lijken inhoud vanStalin's verklaring spreken? Moet het Lagerhuis geen gelegenheid krijgen zich met deze verklaring bezig te houden? Be seft de premier de zeer ernstig^ gevolgen, die voor de oorlogsprocluctie zouden- kunnen ont staan, indien he.t gevoel veld wint, dat er een misverstand tuslbhen de Sovjet-Unie en ons bestaat? Zal er niet zeer spoedig gelegenheid zijn om het publiek te dezer zake in te lich ten?" Churchill antwoordde: ,Jk heb aan de zoo even afgelegde verklaring niets toe te voegen." Het Labour-lid Bellenger zei: „Naar uit de verklaring schijnt voort te vloeien, bestaan niet de allernauwste betrekkingen inzake de coördi natie van de stafwerkzaamheden voor politieke doeleinden, zooals wij moesten gelooven op grond van de rede van den premier na zijn terugkeer uit Moskou. Kan hij de verzekering geven, dat tusschen Rusland en Engeland een zeer nauwe samenwerking in aangelegenheden van leiding bestaat?" Churchill antwoordde: „Ik heb niets naders toe to voegen aan de zorgvuldig overwogen ver klaring, die ik omtrent dit onderwerp heb afge legd en ik zou het Lagerhuis dringend willen jadviseeren op een tijdstip, dat stellig van be lang is, deze aangelegenheid niet te overhaas- ten." v Op den eisch van den Labour-afgevaardigde Clement Davies, dat Churchill zeer spoedig de mogelijkheid omtrent het houden van een debat in overweging moest nemen, gaf de premier ten antwoord, dat hij het Lagerhuis zou uitnoodigen de regeering in het door haar ingenmen stand punt te steunen. Toen ook het Labour-lid McLean aandrong op een spoedige verklaring, kwam de speaker tusschenbeide en verbood verdere vragen. (D.N.B.) ANTWOORD VAN STALIN. De Engelsche nieuwsdienst meldt: In diplo matieke kringen te Londen verluidt, dat er bin nenkort een officieel antwoord van Groot Brit- tannië en de Ver. Staten op den eisch van Stalin naar een tweede front, verwacht kan worden De minister van Voorlichting zou ver klaard hebben, dat de Geallieerden zich „in de naaste toekomst" met de voorbereidingen voor de oprichting van een tweede front zouden bezig houden. (D.N.B.) Ce diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: v ,Men kan dc reactie (der wereld op de rede voeringen van Hitler, von Ribbentrop en Görmg volgens het oordeel van Berlijnsche politieke kringen aldus samenvatten, dat de toenemende veiligheid van Duitschland en zijn bondgenc jten en de precaire toestand van hun tegenstanders reeds op vele plaatsen wordt ingezien en soms zelfs openlijk toegegeven. Deze situatie is onge twijfeld een gevolg van het feit, dat Duitschland en zijn vrienden de door hep veroverde streken reeds thans productief maken. Voor het eerst in de geschiedenis wordt Duitschland in staat ge steld, de gebieden, die eeuwenlang tegenover elkander stonden, bij elkaar te doen aanpassen en te organiseeren, zoodat er een groot gebied ontstaat, dat op het gebied van de voedselvoor ziening zijn sporen al begint te verdienen. Dat is een streep door de rekening van degenen, c*ie door het afsnoeren dezer gebieden steeds him verval trachtten te bewerken. Als -het vyandeiijke buitenland de verklaringen van rijksmaarschalk Göring over de voedsel positie in het bezette gebied in dier voege wil uitleggen, dat dat gebied door de bezettings troepen wordt leeggeplunderd, lijkt het afge zien van het feit, dat Hermann Göring in hoofdzaak het Oostelijke gebied, dat ais over- schotgebied bekend staat, bedoeld zal hebben, niet ondienstig, hier een juridische en een zake lijke opmerking te maken. Dat de bezettings troepen gebruik kunnen maken van levensmid- delenvoorraden en van de gemeenten fri die gebieden bepaalde prestaties kunnen verlangen, is volkenrechtelijk vastgelegd in de artikelen 52 en 53 van de Haagsche conventie ten. gunste van het thans bezette gebied te zien. Bovendien meet in aanmerking worden genomen, dat talrijke buitenlanders in Duitschland moeten worden gevoeizoo om een klein voorbeeld te noe men ruim een miilioen Fransche krijgsgevan genen en talrijke Fransche werkkrachten. Een zekere compensatie door prestaties aan de be zettingstroepen lijkt begrijpelijk, ja zelfs van zelfsprekend. De vijandelijke propaganda heeft ook munt willen slaan uit Görings verklaringen over de luchtaanvallen. Tegen de herhaalde bewering, dat de Britsche luchtmacht slechts militaire en voor den oorlog belangrijke doelen aanvalt- en niet de burgerbevolking wil terroriseer en, getui gen onder meer Engelsche propagandapamflet ten, waarin de daden der Britsche luchtmacht worden verheerlijkt. Eenige dezer publicaties, die van talrijke foto's voorzien zijn, konden onlangs worden ingezien door buitenlandsche corres pondenten te Berlijn. Zoo zijn op een in het Nederlandsch gesteld pamflet de door de Brit sche luchtmacht verwoeste wijlen te Lu'oeck duidelijk aangegeven. Tevergeefs zoekt men daarop naar fabrieksterreinen. Uitsluitend een klein stukje ven de bewoonde havenwijk on in hoofdzaak het centrum der stad met- de be roemde kerken en openbare gebouwen zijr. aan den aanval ten prooi gevallen. Een herinnering aan de beruchte uitspraak van den Britschen luchtmaarschalk Harris, ,wij zullen de Duit- schers kneden tot zij niet meer kunnen", lijkt dan ook gemotiveerd. De waarschuwingen, door den Führer en den rijksmaarschalk geuit in verband met het niet te kwalificeeren optreden der vijandelijke lacht- macht. geldt in gelijke mate voor de teivcur- aanvallen van de Bri cbe en van de van Ari sche vliegvelden opstijgende Amerikaansche luchtmacht. Van beide zal het Engelsche voljc dat moet het wel inzien- de verantwoorde lijk en de gevolgen dragen". De Indische vrijheidsstrijder Soebhas Chandra; Bose heeft gisteren opnieuw een radiorede tot het Indische volk gehouden. Hij feliciteerde zijn strijdende landgenooten met de groote successen van hun verzet tegen de Engelsche onderdrukkers en verklaarde o.a.: De Britsche autoriteiten hebben geprobeerd, den waren stand van zaken in Indië te verdoe zelen. Thans wordt de geheele wereld op de hoogte gehouden van de gebeurtenissen in Indië met het resultaat, dat zelfs in de landen, die met Engeland verbonden zijn, de openbare mee ning uiterst verstoord is over de politiek van Churchill, Amery, Cripps e.d. Het Indische volk is 25 Jaar lang systematisch voor den vrijheids strijd opgeleid en zal derhalve zijn strijd voort zetten tot het Britsche wereldrijk definitief in eenstort. Bose herinnerde er aan, dat er volgens offi- cieele verklaringen van de Britsche regeering reeds bijna 100.000 Indiërs in dezen oorlog zijn opgeofferd. Op deze wijze heeft Indië voor het behoud van het Britsche wereldrijk tegen zijn zin en tegen zijn overtuiging reeds 100,000 In diërs verloren. Zou Indië derhalve niet vrij willig 100.000 man offeren aan den nationalerr strijd, opdat het Britsche wereldrijk vernietigd en Indië bevrijd kan worden? De gruwelijke da den van de Britsche autoriteiten in Indië heb ben over de geheele wereld het geweten der openbare meening wakker geschud en sympa thieën voor Indië verwekt. Om de kroon op te, zetten aan de Britsche politiek, werden Brit sche. Amerlkaansch# en Australische soldaten op de weerlooze vrouwen en mannen losgelaten, ten einde Indië een vernis van Engelsch-Ame- rikaansche cultuur en beschaving te geven. Be staat er een beter beeld van de veelgeprezen vrijheid en democratie, dan zooals Churchill en het Atlantische handvest die aan het in slavernij verkeerende Indië beloofden? Vervolgens zette Bose uiteen hoe men de Brit sche heerschappij het best kan bestrijden. Scherp veroordeelde hij de door de Engelsche regeering voorgenomen politiek der vernietiging van Indisch eigendom. Een der bemoedigendste feiten noemde hij het, dat de bewoners der vor stendommen aan den nationalen strijd deel nemen en hij feliciteerde den minister-presi dent 'van Sindh. dat hij als teeken van zijn protest tegen Engeland en van zijn solidariteit met den Indischen vrijheidsstrijd, heeft afstand gedaan van zijn Engelsche titels. Hij en zijn aanhangers zijn niet de eenige Mohammedanen, die er zoo over denken. De voornaamste Mo- hammedaansche organisaties buiten de Moslem liga hebben zich op gelijke wijze uitgesproken en vormen een passend antwoord op de valsche beweringen der arrogante Britsche politiek. Tot de partijen, die nog geen besluit genomen hebben, zeide Bose. dat thans de tijd gekomen is om te beslissen. Het is zinloos van mr. Jinnah, den leider der Moslem-liga. om te droomen van een .pakistan" onder Britsche bescherming. Wanneer hij een werkelijk vrij pakistan wenscht, moet hij gebruik maken van de thans geboden prachtige gelegenheid, om de Britten uit Indië te Verdrijven. Hij moet niet vergeten, dat de geheele Islamitische wereld thans van Egypte tot Indië zich tegen het Britsche impe rialisme als openlijke vijand No. 1 heeft aan eengesloten. Bose keerde zich vervolgens vooral tegen de onder Britsche vaan dienende Britsch-Indische politiebeambten en soldaten. Zij zullen thans definitief voor de Indische vrijheidsbeweging moetey beslissen, willen zij -de misdaad eener ondersteuning van de Britsche regeering in dezen vrijheidsoorlog later niet voor de regeering van het vrije Indië moeten verantwoorden. Dezelfde oproep richtte Bose tot die Indische politici, die thans nog in den uitvoerenden raad van den onderkoning zittin# hebben. Ik ben ervan overtuigd, zoo besloot Bose. dat wanneer alle Indiërs over de geheele wereld hun klachten tot het uiterste inspannen om deel te nemen aan den grooten strijd in het vaderland, de dag der, verlossing van Indië veel vroeger zal komen dan wij thans kunnen verwachten. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE GEZANT TE MOSKOE NAAR HUIS. De Amerikaansche ambassadeur te Moskou, admiraal Standley, zal. naar de Britsche nieuws dienst meldt, naar Washington vertrekken om ruggespraak te houden met Roosevelt. Gisteren heeft hij een onderhoud met Molotof gehad en waarschijnlijk zal hij vóór zijn vertrek nog een bespreking met Stalln voeren. Standley heeft verklaard, dat het in hoofdzaak een bespreking van militaire vraagstukken en de Amerikaansche hulp aan de Sovjet-unie betreft. Hij wordt vergezeld doop den militairen en den maritiemen attaché. Standley verklaarde: „over het algemeen heeft men iiier het gevoel, dat de Amerikaansche hulp aan Rusland niet met de verwachtingen in over eenstemming is. De Russen hebben het gevoel, dat wij niet ailes doen wat wij kunnen. Ik zou willen medehelpen om deze dingen in orde te brengen. Ik ben echter lang weg geweest uit de Vereenigde Staten en deze dingen moeten daar beslist wordgn". Exchange Telegraph meldt uit Londen, dat de leider \an de Oost Europeesche af deeling van het Amerikaansche ministerie van buitenland sche zaken. Henderson, benoemd is tot plaats vervanger van Standley tijdens diens afwezig heid. Henderson heeft destijds Churchill en Hamman naar Moskou vergezeld en is sindsdien in de sovjet-unie gebleven. (D.N.B.) WENDELL WILLKIE. In Washington wordt in zeer sterke mate ver moed, aldus laat zich de Londensche „Daily Mirror" vandaar berichten, dat Roosevelt het voornemen heeft Wendell Willkie tot minister van buitenlandsche zaken te benoemen. Roose velt is n.l. van meening. dat de reis van Willkie naar Moskou boven alle verwachtingen succes vol is geweest en de spanning tusschen Washington en Moskou heeft doen afnemen. Met het oog op de onlangs gebleken anti-sovjet- "Russische stroomingen bij het I ministerie van buitenlandsche zaken overweegt Roosevelt mu taties en wil hy met name den minister ven buitenlandsche zaken, Huil. vervangen door den meer liberalen Wendell Willkie. (DUB.). N.SV.O.-BIJEENKOMST IN UTRECHT. De persdienst der S.N.B. meldt: In een der zalen van het N.V.-huis te Utrecht werd een bijeenkomst gehouden voor de vrouwen, verloofden en moeders van de Nederlandsche strijders aan het Oostelijk front. De organisatie daarvan berustte bij de afdeeling „Hulp en Bij stand" van de Nationaal-socialistische vrouwen organisatie. Na een kort begroetingswoord van de districtsvertegenwoordigster van „Hulp en bij,- stand", sprak de N.S.V.O.-leidster, mevr. O. dei RuiterVan Lankeren Matthes. zy betoogde dat van de vrouwen de toekomst van Nederlaiyi afhangt. De levenshouding van de nationaal- socialistische vrouwen moet een voorbeeld zyn voor de anderen. Nooit mag voor den front soldaat de terugkeer een teleurstelling brengen. Mussert werd by zün verschynen op het spreekgestoelte hartelyk toegejuicht. Hy stelde vast dat de Nederlandsche nationaal-socitalis- ten, evenmin als hun Duitsche kameraden, den oorlogsftoestand van 1940 ooit hebben gewind. Het is niet onze schuld, aldus de leider, dat er hier geen nat. soc. regeering bestond, maar de schuld van hen die dit hebben tegengehou den. Wanneer men een oogenblik aanneemt dat de oorlog aan Nederland voorbij zou zijn ge gaan en er dus geen bezetting was, dan zou het geen vraag meer zijn, waar het tweede front zou worden gevormd. Dat zou natuurhjk hier geschieden aan de Nederlandsche kust. De op richting van zulk een front in Nederland noem de Mussert het ergste wat ons vaderland nog zou kunnen overkomen, het zöu het sluitstuk van onze ellende zy'n. zy, die daarop hopen zyn, vaak zonder dat ze het weten, de slechtste Nederlanders. Van 1920 tot 1936 zwelgde de wereld in pa cifisme. Duizenden meenden iets goed te doen door met een gebroken geweertje te loopen. zy wisten niet dat tegelijkertijd in de onmeteiyke vlakten van Rusland 180 miilioen menschen de eenvoudigste levensbehoeften moesten missen, omdat alles werd ingesteld op de wapenfabri- cage. Het parool van bolsjewisten en joden was: wapenen in Rusland, het gebroken geweertje in Europa. Gelukkig is het nationaal-socialisme en fascisme gekomen om Europa te beschermen. Het is ontzagiyk moeiiyk om den oorlog te winnen, maar het zal nog veel moeiiyker zyn, om den vrede te winnen, want dat kan alleen door gerechtigheid. De vrouwen hebben ook de taak daaraan mede te werken. Aannemende dat de vrede op basis van rechtvaardigheid zal worden gevestigd, doe ik, aldus Mussert, al wat in myn vermogen is, om Nederland zyn plaats te doen innemen. Wij willen een behoorhjk stuk van Europa worden dat zyn plicht doet en zyn recht eischt omdat het zijn plicht doet! Na de pauze die op "het vertrek van. den lei der volgde, werden nog eenige films vertoond. De bijeenkomst werd op de gebruikelyke wyze met het volkslied gesloten. COMMISSARIS P. KRAMER ONDERSCHEIDEN. De burgemeester van Den Haagvprof. dr. H. Westra, heeft gisteren den heer P. Kramer, commissaris van politie aldaar, aan wien met ingang van 1 October J.l. eervol ontslag is ver leend. op hartelyke wyze dank betuigd voor de vele en belangrijke diensten, welke de heer Kramer in zyn ruim 39-jarige werkzaamheid aan de gemeente heeft bewezen en hem daarbij de hoogste onderscheiding, waarover het ge meentebestuur kan beschikken, namelijk de gouden medaille, doen toekomen. MR. J. W. GOEDBLOED OVERLEDEN. Op 61-jarigen leeftyd is gisteren te Oegst- geest overleden* de, heer mr. J. W. Goedbloed, voorzitter van den raad van arbeid te Middel burg en bestuurslid van de vereeniging van raden van arbeid. Ook was hij oud-raadslid en oud-secretaris van den christelyken boeren- en tuindersbond. VERBETERING VAN AKTEN VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. De secretaris-generaal van het departement van Justitie heeft bepaald, dat een verzoek tot verbetering of aanvulling van akten van den- burgerlyken stand mede door het openbaar mi nisterie by de arrondissementsrechtbank kan worden ingeleverd. - Kennelijke schrijf- of spellingfouten kunnen ook zonder tusschenkomst van den rechter wor den verbeterd. De verbetering geschiedt door den ambtenaar, onder wien de registers berusten, op verzoek en volgens aanwijzingen van het open baar ministerie. Dit besluit is gisteren in werking getreden. CORD. H. VAN^ERK OVERLEDEN. Te Bussum Is Maandag op 76-jarigen leeftyd overleden de heer Cord. H. van Erk, een zeer vooraanstaand figuur in de zakenwereld. De heer Van Erk was de man, die in ons land de kas registers introduceerde en ook den naam „kas register" in Nederland bracht. Hy begon hier mede in 1889 en vertegenwoordigde het nationale kasregister voor Nederland en koloniën. Hy dreef deze «aak tot 1920 en heeft haar hier grootge maakt. DAAR. Dat is de titel van ons nieuw affiche en de roode pyien wijzen naar Rusland, want daar is het dat de vrijheid van Europa bevochten wordt. Daar strydt de Duitsche soldaat en zyn bond- genooten tegen de sovjets, daar vernietigen zy de machtige legers, die Stalin gereed had staan om geheel Europa in de macht van het bolsje wisme te brengen. Daar in Rusland strijden ook Nederlandsche mannen, die hun volk en vader land bewaren willen voor de ellende die ook over ons volk zou komen, indien de misdadigers- benden van Stalin niet vernietigd zouden wor den. Kerels van Nederland, ook uw plaats is in de gelederen van ons legioen. Meldt u aan by het vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22, te 's Gravenhage. H. BLANCHE KOELENSMID OVERLEDEN. Te Berlyn is na een korte ongesteldheid over leden de heer H. Blanche Koelensmld. die be hoorde tot de oude garde der Nederlandsche journalisten. Hij woonde reeds voor den eersten wereldoorlog in Duitschland. eerst eenige jaren in München, daarna onafgebroken in Berlyn, waar hij voor vele Nederlandsche bladen werk zaam was. o.a. als Berlijnscn correspondent van het Rotterdamsch Nieuwsblad. De laatste jaren ging hij over naar de redactie van, den zender Bremen. In de nationale organisatie der Neder landers in Duitschland heeft de heer Koeien- smid een groote rol gespeeld. Hy was lange jaren secretaris in het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond in Duitschland en redac teur van het bondsorgaan. BELANGRIJKE OVEREENKOMST MET TECHNISCHE HOOGESCHOOL. In zyn rede by het begin van den cursus heeft de rector-magnificus der Technische Hoo- geschool te Delft gewag gemaakt van een be langrijke regeling tusschen de Hoogeschool en het Kamerlingh Onnes-laboratorium alhier. Ten gevolge van de sluiting der Leidsche uni versiteit was het te vreezen, dat het voortbe staan van dit laboratorium, hetwelk zooveel heeft bygedragen tot den wetenschappelijken roem van Nederland, ook in het buitenland, door gebrek aan toevloed van jonge medewer kers en door afvloeiing van personeel, in ge vaar zou komen. De hoogleeraar-directeur van het laborato rium, prof. dr. W. J. de Haas, heeft daarom contact gezocht met de hoogleeraren in de na tuurkunde aan de Technische Hoogeschool; het gevolg is geweest, dat het Leidsche Instituut voor dén cursus 1942'43 ter beschikking van het laboratorium voor technische Physica der Hoogeschool wordt gesteld. Met de leiding van de nieuwe afdeeling is prof. dr. E. C. Wiersma belast. De overeenkomst is voor Delft in de eerste plaats van belang, omdat het laborato rium voor technische physica aldaar een tekort aan ruimte heeft, en het daar thans ook aan de noodige zwaardere apparatuur ontbreekt. Niet alleen echter uit practische overwegingen was het Leidsche aanbod voor Delft van belang. Naar het oordeel van prof. De Haas en prof. Wiersma is de wetenschappelyke afstand tus schen Leiden en Delft al te groot. De Leide- naar is te weinig technisch, en, globaal gezien, dreigt te Delft het wetenschappelyke element door het technische op den achtergrond te wor den gedrongen. Door het contact zal nu een vruchtbare samenwerking mogelyk zyn. Nog in een ander opzicht kan de regeling voordeel afwerpen. Naar prof. Wiersma mede deelde, neemt het Nederlandsche aandeel in het wetenschappelyke speurwerk op koude-gebied een zeer vooraanstaande plaats in; daartegen over staat, dat het buitenland een grooten voor sprong heeft op het terrein van physisch-tcch- nische publicaties. Ook daarin zal thans veran dering kunnen komen. Wat dit, niet alleen voor het natuurkunde-onderwys op zichzelf, beteeke- nen kan, maar ook voor de industrie, laat zich gemakkeiyk begrijpen. Immers, de „koude-in- dustrie" vormt een zeer belangrijk element in ons economisch bestel; men denke aan de voedselvoorziening. De animo onder de Delftsche studenten voor de door de overeenkomst geschapen mogelykhe- den is groot. Voorloopig zullen er vyf of zes hun studie in Leiden voortzetten. Of dit aantal voor uitbreiding vatbaar is. zal de toekomst moeten uitwyzen. (,,Hbld.") IN MEMORIAM FRANK SCHOLTEN. Na een lang en smartelijk ïyden overleed onlangs hier ter stede de bekende Palestina - kenner Frank Scholten. Schol ten werd op 30 Augustus 1881 te Amsterdam geboren, waar zyn vader een bankierskantoor leidde. Van jongs af interesseerde hy zich voor kunst-geschiede- nis, zoodat hy op twintig jarigen leeftyd aan de Universiteit tc Berlyn kunstgeschiedenis ging studeeren. Na afloop van deze studie maakte hy een aantal groote reizen naar Italië en Griekenland, maar het waren ten slotte Egypte en vooral Palestina, die in het byzonder zyn aandacht trokken. Na den wereldoorlog vestigde hy zich in 1921 in Palestina, om er tot 1929 te biyven. Deze acht jaren heeft Frank Scholten benut om een collectie photo's, het Heilige Land betref fende, aan te leggen, die wegens haar omvang en de zeldzaamheid der photografieën, uniek mag worden genoemd. Zoo kwam zyn grootsche conceptie, het plaatwerk „Palestina" tot stand, waarvan hy zelf slechts twee deelen kon vol tooien en uitgeven. Deze beide deelen behan delen de havenstad Jaffa, welke hy noemde „de Toegangspoort". In de jaren 19291935 ver schenen er e?n Fransche, een Duitsche, een Engelsche, een Nederlandsche en een Vlaam- sche editie. Het verzamelwerk „Palestina" be oogt een volledige illustratie van den By bel, voor zoover deze nog mogelyk is. te bieden, en wel uitsluitend met afbeeldingen, die door Scholten zelf in het Heilige Land gemaakt zijn. Scholten ging uit van het standpunt, dat de vraag, wat er van het Bijbelsche Palestina overgebleven is, haar beantwoording vindt in de photo's van het moderne Palestina. Hij trachtte door het heden het verleden te bena deren. In de jaren 19311935 en 19351937 vertoef de hy weer in Palestina om de volgende deelen voor te bereiden. By zyn terugkeer kreeg hy in 1938 in Lyon een auto-ongeluk, waarna zich by hem een sleepende ziekte openbaarde, die hem •na vier jaren uit het leven wegnam. Tijdens zyn ziekte werkte hij rusteloos door, zich zelf helaas niet ontziende, waardoor het ziektepro-1 ces verhaast werd. De verwachting bij het ver- schynen der beide eerste deelen door vele re censenten uitgesproken, zal echter niet be schaamd behoeven te worden. Toen hy zeker heid had, dat hy zyn werk niet zelf zou kun nen voltooien, trof hy by testamentaire be schikking maatregelen, waardoor in de eerste plaats de voltooiing van zyn werk verzekerd zal zijn. Maar daarnaast opende hy, naar thans gebleken is, de mogeiykheid, dat een gedeelte van zyn nalatenschap gebruikt zal worden voor een intensiveering van die wetenschappen in Nederland, die zich met de beschavingen van het geheele oude Nabije Oosten bezig houden. Met Scholten is een groot, doch bescheiden mensch heengegaan. Hetgeen hij voltooide van zyn werk noemde hy bescheiden „de Toe gangspoort", maar de velen, die aan zyn hand en onder zyn leiding, deze poort binnen gingen, zullen Frank Scholten niet vergeten en in zijn geest biyven werken. SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER". Geslaagde feestavond. Gisteravond werd vanwege de speeltuinver. „Westerkwartier" in de zaal van „Oud-Hortus- zicht" een vrouwen-propaganda-avond gehou den. Om even halfacht nam de voorzitter, de heer G. F. Lardee, het woord en riep allen aan wezigen een hartelijk welkom toe. Spr. begroette in het byzonder den afgevaardigde der Leidsche Speeltuinfederatie- en bracht voorts dank aan de dames, die dezen feestavond hadden mogelyk gemaakt. Spr. wees ook op het Bouwfonds, dat gesticht is, opdat niet alleen de kinderen een eigen tehuis zullen krijgen, waar zij, 's winters kunnen dammen en schaken, maar waarin ook de leden kunnen vergaderen en hun feestavon den houden. Voortaan zal van leder lid elke week één cent voor dit Bouwfonds worden ge vraagd. Ook dit jaar zal niettegenstaande de moeiiykheden, aan 500 kinderen een St. Nicolaas- feest worden bereid. Daarna gaf hy het woord aan den heer Alb. Gerritsen, die met zyn leuke liedjes de stemming er In wist te brengen. In de pauze werden de dames getracteerd, terwijl allerlei attracties werden aangeboden. Nadat nog een zangwedstrijd om pry zen was gehouden, bracht aan het slot van den avond de heer Lardee dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. In een extra-bericht maakt het Italiaaiv- sclje hoofdkwartier bekend, dat de Italiaan- s^hé duikboot Barbarigo onder bevel van ka* pitcin En zo Grossi op den Atlantische® Oceaan een Amerikaansch slagschip van do Mississippi-klasse tot zinken heeft gebracht. De torpedeering had plaats om 2 uur 35 min. des nachts, op 330 zeemyl ten zuiden van Free town West-Afrika)De oorlogsbodem werd door vier torpedotreffers van den Italiaanschen onderzeeër tot zinken gebracht. De drie schepen van de „Mississippi-klasse", de Idaho, de New-Mexico en de Mississippi, hebben een waterverplaatsing van 33000 ton. zy werden gebouwd in de jaren 19171919 en zyn eenige jaren geleden geheel gemoderniseerd. De bewapening bestaat uit 12 kanonnen van 35 cM, in vier geschutstorens opgesteld, 12 ka nonnen van 12 c.M.. 8 stukken luchtafweer van 12 c.M. en 12 stukken van kleiner kaliber. De schepen kunnen geen torpedo's lanceeren. Zy hebben drie vliegtuigen aan boord die van twee catapujten kunnen worden afgeschoten. De be manning telt normaal 1300 koppen. van hedenavond 19.06 uur tot morgenochtend 7.51 uur De maan kwam heden op te 4.19 uur en gaat ónder te 18.13 uur. DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. Het vervoer van een kist met vleesch naar het café „In den Vergulden Turk" ln Lelden was aanleicüng tot de ontdekking van een clandestiene slachterij, waarmee handel ln vleesch gepaard ging. Een bode uit Zoeterwoude bracht vleesch mee, dat hij had ontvangen van N. van Rooyen te Zoeterwoude. Deze had hem gezegd dat het vleesch van clandestiene slachting afkomstig was. Deze mededeellng gold nu als bewijs tegep van.R. die ontkende te hebben geslacht. Daarom werd deze verdachte conform den eisch veroordeeld tot een Jaar gevangenisstraf. Niet alleen dat F. K. Kemperman te Lelden, thans gedetineerd ln het Huls van Bewaring, een kalf clandestien had geslacht, maar hy had ook gehandeld ln vleesch. Hy had ook de achtervoet van een koe gekocht en ln zijn winkel verkocht op bonnen, om achterstand ln te loopen. De of ficier vorderde een Jaar en drie maanden gevan genisstraf. dat ook het vonnis werd. A. Vermeer te Lelden had ln een paardenstal gelegenheid gegeven tot clandestien slachten. Dat was drie-' maal gebeurd. De verdachte zei niet te hebben geweten wat er ln zyn stal gebeurde, doch de officier geloofde daar niets van, zoodat de eisch en ook het vonnis zes maandten gevangenisstraf werd. Voor het verder behandelen van het vleesch zou P. de Ruiter te Lelden zyn woning beschik baar hebben gesteld, doch dit werd door verdach te ontkend. HIJ had alleen maar wat vleesch ver voerd. De officier vorderde drlo maanden gevan genisstraf. doch de rechter vond geen voldoende bewys, en sprak verdachte vry. Voor het café _,.In den Vergulden Turk" te Leiden had W. J. J. A. Couwenberg een hoeveelheid kalfs- en lams- vleesch van clandestiene slachting afkomstig gekocht van denslager Kemperman. Voor ditmaal vorderde de officier f. 1000 boete subs 6 maanden hechtenis, dat ook het vonnis werd. Een gelljko straf werd opgelegd aan W. Boer, die voor het café „Het Schuttershof" cl- id kalfsvleesch had gekocht. \de prijzen in de groentenjvinkees. Een aantal handelaren beboet. Dat vele groentenhandelaren het met de prys- voorschrlften niet al te nauw nemen kan een leder constateeren als hy de pryzen, die ln den winkel of aan de kar berekend worden, vergelijkt met de -pryslijst voor groenten en fruit, die elke week ln de dagbladen wordt bekend gemaakt. Het zou én voor den groentenhandelaar én voor het publiek voordeel afwerpen. Indien men er vaker toe overgaat genoemde" pryslijst te raad»- plegen. De groentenboer behoeft dan voor den inspecteur voor de prysbeheerschlng niet zoo be vreesd te zyn cn opk zou hij dan niet vry wel zeker eens voor de noodzaak worden gesteld een soms aanzienlijk deel van zyn bedryfskapitaal als boe- tegeld af te staan. Het publick tenslotte kan zich een extra uitgave besparen van 10 tot 30. Ja soms zelfs 40 en 50 van het bedrag, dat het ln den groentenwlnkel uitgeeft. Hoewel er oen verbetering ln den toestand valt waar te nemen, maken de opsporingsambtenaren, die belast zijn met dc controle nog regelmatig processen-verbaal op tegen prysopdrljvende groen tenhandelaren. Het gevolg hiervan ls dat de In specteur voor de prljsbeheerschlng te 's-Graven- hage even regelmatig deze overtreders krygt te veroordeelen. Onlangs moesten zich uit Lelden cn omgeving de volgende groentenhandelaren tegenover hem verantwoorden: E. O uit Oegstgeest. W. de M. uit Rynsburg, P. O. uit Lelden. W P. de H. uit Noordwijk en L. van D. uit Katwyk aan den Ryn. De Inspecteur legde hun boeten op varlecrcn<J van f. 40f. 150. De groentenhandelaar T. van Nederstlgt. Hoo gwerf straat IA te Hillegom dlc rabarber en aard beien had verkocht tegen f. 0.18 en f. 1 per kg., terwyi de vastgestelde prijs respectievelijk f. 0.13 en f. 0 56 was. werd veroordeeld tot f. 40Als bykomende straf werd de openbaarmaking van het vonnis bevolen. HANDELSREGISTER K. v. K. Wyzigingen: De Concurrent, Hoogl. Kerksteeg 10-12, Leiden, handel in heeren- en kinderklee- dlng, vervaardigen daarvan en verhuren van gelegenheidskleding. De zaak is dd. 1 Sept. om gezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Herenkleding-Magazyn, Verhuur- inrichting en Atelier „De Concurrent". (Beper kende Bepalingen). Vennooten: Chr. Wijling en J. J. Wijling. Leiden. Jachthaven ..Allemansgeest" B. Klaassen, Hof weg. Voorschoten. Volmacht verleend aan; W. L. van der Ham, Voorschoten (Beperkende Be palingen). Naaml. Venn. Bloembollenbedryf Belle en Teeuwen, Heereweg 325. Lisse. De N.V. is dd. 30 April 1941 in liquidatie getreden. Liq.: A. Teeuwen. Llsse en mr. G. H. Wissenburgh, Lei den. Het bedrijf wordt voortgezet onder den naam: Bloembollenbedryf Belle en Teeuwen. door den heer A. Teeuwen, Lisse (Huweiykschè Voorwaarden), als eenig eigenaar. GROOTE PARTIJ ROOKARTIKELEN GESTOLEN. In den nacht van Maan(fag op Dingdag is in- gebroken in een groothandel van tabaksfabrika- ïn aan de Oude Vest. De inbrekers, die vermoe- delyk via het dak zyn binnengedrongen, ont vreemdden een party van 35.000 sigaretten, L9t kistjes sigaren en 100 pakjes shag, tot een totafe waarde van f. 1800.De politie stelt een onde*» zoek in.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1