Vorderingen aan de Terek MAANDAG 5 OCTOBER 1942 No. 25313 Oogstdankfeest van Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten 83sfe Jaargang Duitschland's voedselpositie zeer gunstig Göring verzekert: het moeilijkste is overwonnen Italiaansche Weermachfsberichten Ter dood veroordeeld Duitschland strijdt voor Europa Zware Sovjet-nederlaag ten Zuiden van Ladogameer Duitsche Weermachisberïchtpn Verspreide berichten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Leiden. In het Berlijnsche Sportpalast heeft rijks maarschalk Hermann Göring ter gelegenheid van den dankdag voor den oogst hooge onder scheidingen uitgereikt aan boeren en landar beidersleiders, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de verzekering van de voedselvrijheid van Duitschland en Europa. De minister van propaganda, dr. Göbbels, na"m deel aan deze betooging. Staatssecretaris Backe verwelkomde Göring en verklaèrde, dat de laatste maanden na den zwaren winter den groei en den oogst buitengewoon hebben bevor derd en zoo de hoop van den vijand hebben vernietigd Duitschland door den honger op de knieën te kunnen brengen. Zonder het dappere optreden van het landvolk zou dit succes niet mogelijk zijn geweest en twee verdienstelijke mannen uit hun gelederen heeft de Pührer on derscheiden met het ridderkruis, dat bij het kruis voor oorlogsverdienste behoort. Hierna nam de rijksmaarschalk het woord. Wij bevinden ons aan het begin van het vier de oorlogsjaar, aldus Göring, en kunnen der halve de feesten van de natie niet meer 6p de manier en in den omvang van vredestijd vie ren. Bij deze uiterst zware worsteling van het Duitsche volk bestaat er voor ons allen slechts één plicht, namelijk voortdurend te strijden en .te werken. Hij zou het Duitsche volk openhar tig uiteenzetten op welke voedselbasis het voor het komende jaar kan rekenen. Daarop bracht Göring namens den Pührer dank aan allen, die in zwaren, onvermoeiden arbeid er toe hadden bijgedragen, dat ondanks alle ongunstige weersomstandigheden een oogst kon worden binnengehaald, die veel beter was dan aanvankelijk na den derden ijskouden win ter mocht worden gehoopt. Van de vreeselijke ervaringen uit den wereldoorlog, aldus Göring, heeft mij steeds het schrikbeeld van de blok kade voor oogen gestaan en derhalve zijn tijdig de noodige voorraden gevormd, waardoor de oogsttekorten, veroorzaakt door de beide eerste strenge winters, werden opgevangen. Toen nu in den afgeloopen, derden winter weer vorst- schade in tot dusver ongekenden omvang op trad, dreigde het gevaar, dat de volgende oogst niet gehaald kon worden, zoodat de rantsoenen moesten worden verminderd. Met de zooge naamde blokkade van den vijand hebben deze moeilijkheden niets1 te maken gehad. Genoemd besluit is mij zeer zwaar gevallen. Men kan thans te geruster^over de moei lijkheden spreken, daar zij overwonnen zijn en in het geheel niet kunnen terugkeeren. De rantsoenen werden verminderd in het rotsvaste besluit op hetzelfde moment, waarop de algeheele toestand zulks zou veroorloven, de rantsoenen wper te verhoogen. Een belangrijke grondslag daarvoor is ook de saneering van het transportwezen. Dit probleem is intusschen bij zonder goed opgelost. DE BEZETTE GEBIEDEN. Omtrent de voedselpositie in de bezette ge bieden verklaarde Göring dat weliswaar daar in de propaganda dikwijls officieel wordt ge sproken van een zeer moeilijke voedselpositie, maar dat het daar in werkelijkheid lang niet zoo erg geweest is. Weliswaar zijn ook daar overal bonnen ingevoerd, maar wat men daarop krijgt, is maar een extraatje en men voorziet zich daar in hoofdzaak via den sluikhandel. Dientengevolge is bü mij het onwrikbare beginsel ontstaan, waaraan onomstootelyk wordt vastgehouden: In de eerste plaats en bovenal komt bij de voeding het Duitsche volk De ben er sterk voor, dat in de onder onze hoede genomen gebieden de bevolking geen honger lijdt» Als evenwel dooi\ maatregelen van onze tegenstanders moeilijkheden ont staan, dan moeten allen het weten: als er ge hongerd wordt,,dan in geen geval in Duitsch land. De Duitsche arbeiaer en degene, die in Duitschland werkt, wordt qua voeding het best van allen voorzien, dat moet onomstoo- telijk vaststaan. Ondanks alle veroverde gebieden blijft evenwel de oogst van het eigen vaderland beslissend voor de voorziening. Duitschland bevindt zich thans in de gelukkige omstan digheid, dat de geheele Duitsche weermacht aan welk front zij ook staat, uitsluitend door de veroverde gebieden* wordt gevoed en ver zorgd, zoodat de vaderlandsche oogst het volk ten goqde kan komen en nog in toene mende mate uit de veroverde gebieden aan vullingen komen. Op zichzelf zou er dus aan alle moeilijkheden een eind zijn gekomen. Dit is evenwel niet het geval, want wij voeren heden ten dage oorlog en niet alleen aan het front, maar in dezelfde mate ln de fabrieken en wapensmidsen. Evenals de boer is nu ook de Duitsche arbeider naar het front gesneld en dus moet hier ook voor hem vervanging komen door vreemde arbeiders uit bevriende en neutrale landen en door de massa der» krijgsgevangenen. Hier heeft overigens de Duitsche arbeider en boer als strijder gezorgd, dat hij genoeg plaatsvervangers heeft. Maar als iemand moet werken, dan moet hij ook te eten hebben eri wij hebben meer dan zes millioen buitenlandsche arbeiders en meer dan vijf mil lioen krijgsgevangenen mede te verzorgen. Dat beteekent, dat de productieslag nog verder moet worden versterkt. EXTRA-RANTSOENEN. Nu ik den oogst beter kan overzien, heb ik staatssecretaris Backe verzocht, voortaan te zorgen, dat in streken met luchtgevaar het vleeschrantsoen nog met 50 gram wordt ver meerderd. Thansreeds wordt er ijverig aan gewerkt het Duitsche volk met Kerstmis een heel bijzonder extraatje aan vleesch, meel en zoo mogelijk ook andere kostelijke dingen te kunnen geven. Van nu af krijgt voorts iedere Duitsche soldaat van den eenvoudigste tot aan den veldmaar schalk, als hij met verlof is, bij het overschrij den van deg rens in opdracht van den Fiïhrer een pak cadeau met een kilo meel, een kilo x erwten of boonen, een kilo suiker, een pond boter en een groote houdbare worst. Hij krijgt dit niet voor zichzelf, want hij heeft er geen behoefte aan. Dit pak is bestemd voor de zijnen thuis. Omtrent de vetvoorziening verklaarde Göring, dat de geheele raapoogst door de vorst mislukt is. De Duitsche sold? at heeft in de sovjet-Unie de gebieden veroverd, die hiervoor compensatie kunnen geven, waar kilometers ver, waar het oog maar reikt, het eene veld met zonnebloemen zich rijt aan het andere. Er. zonnebloemenolie is nog beter dan onze raapolie. Ook hier zal dus binnenkort een compensatie voor het Duitsche volk worden gevonden. De aardappeloogst overtreft alles wat maar ooit op Duitschen bodem is geoogst. DE BATEN VAN DEN STRIJD IN HET OOSTEN. Omtrent de bewering van den tegenstander, dat de stemming onder het Duitsche volk zoo slecht was, dat men het voor den winter iets had moeten geven om het rustig te houden, ver klaarde de bewindsman: Ik kan tot onze tegen standers slechts zeggen, dat dit zoethoudertje gedurende den heelen oorlog gehandhaafd blijft en zelfs nog wordt vergroot. Ik zou het een mis daad vinden thans het Duitsche volk iets» in uit zicht te stellen, waarvan ik niet zeker weet, dat ik het kan houden. Het moeilijkste is ook in de voedselvoorziening overwonnen. Van nu af aan zal het voortdurend beter worden. Dit is nog slechts een kwestie van organisatie. Maar generaal wirwar is niet bij ons in dienst, maar bij die daar ginds (vroolijkheid en bijval). Wij zullen de beste mannen van on? volk op het land weer als landbouwleiders uit sturen en zij zullen zorgen, dat front en vader- .and door de veroverde gebieden worden voorzien en de levensmiddelen moeten in de grootst mogelijke mate terugvloeien naar het vaderland. Daartoe mpet het Oosten worden georgani- serd. De bolsjewisten hebben immers alles ver brand, wij zullen weer opbouwen: slachterijen, marmelade fabrieken, biscuitfabrieken enz. Dat alles was er immers, eieren, boter en meel in ongeloofelijke hoeveelheden Wij moeten het slechts ter plaatse op de juiste manier verwer ken en ik hoop. dat volgend jaar dan de pakket ten komen. De beste gebieden hebben wij den Sovjets ontnomen. Wij wisten wel wat we deden en hebben genomen, wat doeltreffend was. Eens zal men inzien hoe noodzakelijk deze strijd is. Het was niet uit te houden on^e vreeselijke nau we behuizing. Dat was geen kwestie van oorlog en vrede, blokkade of geen blokkade. Ook in vredestijd zou het op den duur onmo gelijk zijn geweest het Duitsche volk te voeden. Wij moesten uit de benauwing uit. Waardeerende woorden sprak de Rijksmaar schalk over de houding van het Duitsche volk, die van dien aard is geweest, dat men slechts in enkele gevallen heeft möeten ingrijpen. De zwendelaars en woekeraarstypen uit de laatste jaren van den wereldoorlog zijn er thans nauwe lijks en waar zij zijn, worden zij snel opge ruimd Op oorlogszwendelarij en woeker staat de galg. Op het gebied van de grondstoffen is de toe stand even gunstig als bij de voeding. De opge slagen voorraden hebben gediend tot het ocgen- blik. dat nieuwe bronnen bereikt waren. Steen kool' en ijzer bezit Duitschland zelf in voldoende mate, daarbij zijn nog ontzaglijke hoeveelheden veroverd. IJzer en steenkool moeten echter eerst diep uit den grond gehaald worden en met dezen arbeid verricht de mijnwerker het zwaar- Zaterdag deelde het Italiaansche hoofdkwar tier mede Vijandelijke concentraties van troepen en voertuigen in den Zuidelijken sector van het front by El Alamein werden hevig door onze artillerie bestookt. Tydeng luchtgevechten wer den door de luchtstrijdkrachten der as negen Britsche vliegtuigen neergeschoten.. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee hebben onze jachtvliegtuigen, die een kon vooi begeleidden, een vijandelijke formatie vier motorige vliegtuigen opgevangen en aangevallen. Een vliegtuig werd in brand geschoten, terwijl de andere gedwongen werden rechtsomkeert te maken. Engelsche vliegtuigen hebben het plaatsje Punta Secca CRagusa) met mitrailleurvuur be stookt. Een persoon werd gedood en een gewond. Twee van onze vliegtuigen zijn van hun vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. En Zondag: Aan het Egyptische front bedrijvigheid van patrouilles en kanonvuur. Viermotorige vijandelijke escadrilles hebben in twee opeenvolgende golven Navarino (Grieken land) gebombardeerd. Daarbij werd een vliegtuig door jagers neergeschoten. De vliegvelden op Malta werden door onze vliegtuigen herhaalde lijk met brisantbommen getroffen. De Nederlander Voitus van Hamme is bij vonnis van het Duitsche hoogge rechtshof in de bezette Nederlandsche gebieden dd. 3 October 1942 wegens ver boden bezit van wapens ter dood veroor deeld. Van Hamme heeft in strijd met alle Dproepen tot inlevering van de wapens twee pistolen en een vrij groote hoeveel heid munitie nog in Mei van dit jaar tot zich getrokken en in zijn bezit gehouden. Bij zijn 'arrestatie werd bij hem nog een aantal anti-Duitsche geschriften ge vonden. Voorts heeft hij in zijn woning ïen van een vervalscht persoonsbewijs voorzienen jood ongeveer drie weken ver borgen gehouden. Het vonnis vormt een nieuwe, érnstige ?n dringende waarschuwing aan allen, :iie er zich ondanks de steeds weer ge geven waarschuwingen en aanwijzingen nog steeds niet van bewust 2ijn, dat zij alleen reeds door het loutere bezit van een vuurwapen hun leven op het spel hebben gezet. ste werk. dat er bestaat. Uit waardeering voor zijn prestatie heb ik vandaag besloten een ver ordening to onderteekenen, die den mijnwerker speciale voordeelen verleent voor zijn geweldig werk. Hij moet met zijn loon aan het hoofd komen van alle beroepen en zijn zware werk moet volgens het prestatiebeginsel erkend en gewaardeerd worden. De Rijksmaarschalk richtte vervolgens nog maals een beroep op het geheele Duitsche volk om geen onnoodige energie te verbruiken. Als krachtbron waaruit de ontzaglijke prestaties van het Duische volk op alle gebieden to ver klaren zijn noemde Hermann Göring. de her wonnen eenheid, die het geheele volk tot een eedsgefrieenschap aaneensluit. De Duitsche ar beider heeft zich in de Sovjet-Unie van de „zegeningen" van het communisme met eigen oogen zoo grondig kunnen overtuigen, dat hij daarvan eens en voor altijd is genezen. Van een dictatuur van de arbeidersklasse is aan gene zijde ook niet het geringste spoor te zien. De eenig bevoorrechte is in werkelijkheid de jood, die de dictatuur uitoefent. De volksge meenschap legt dén enkelingr- vooral in oorlogs tijd, echter ook zekere beperkingen van zijn persoonlijke vrijheid qp. Ook hier onderscheiden wij ons principieel van de democratieën, die onder vrijheid slechts teugelloosheid verstaan. Het resultaat van dit vrijheidsregime is een ontzaglijke ellende in de democratieën, en zelfs Roosevelt kan niet bestrijden, dat. in „Gods eigen land" de ellende thuis is. Wanneer de strijd van alle Duitschers verhoogde persoon lijke offers eischt, zfj dienen slechts het eene doel en de eene gedachte: den oorlog te winnen. HULP AAN LUCHT-AANVAL- SLACHTOFFERS. Ook slachtoffers van de laffe vijandelijke lucht aanvallen, zoo zeide de- Rijksmaarschalk, moeten groote beperkingen van hun persoonlijke vrijheid op zich nemen. De leiding weet hun offers en hun leed volledig te waardeeren. De tegenstan ders kunnen zich niet schoon praten met te zeggen, dat zij industrieele doelen op het oog hebben gehad, wanneer zij weerlooze Woonwijken met hun bommen vernietigen. „Wij hebben", aldus Göring, met krachtige stem, „origineelc bevelen in handen. Zoo heeft b.v, een Engelsche luchtgeneraal zyn vliegers bevelen gegeven, waarin gezegd wordt, dat niet de oorlogsindustrie het belangrijkste is, maar de vernietiging van de woonwijken." De terreur voor de Duitsche bevolking, het neerwerpen van borninen op vrouwen en kin deren is voor dezen heer dus het beslissende. Zij kunnen er zeker van zijn, dat alles, wat voor menschen mogelijk is aan inspanning, in het werk gesteld zal worden om in den toestand van deze slachtoffers van den oorlog uit de lucht, hulp te brengen. Het zwaartepunt van den stryd. ook van het luchtwapen, ligt op het oogenblik echter in het Oosten. Wanneer Chur chill bluffend heeft verteld, dat hij iederen nacht een pleiziertocht door duizend vliegtuigen boven Duitschland zal laten maken, dan moet daarop geantwoord worden, dat hij nog nooit vluchten in dien omvang heeft ondernomen en er ook geen ondernemen zal. Overigens komen hem deze pleiziertochtjes" zoo duur te staan, dat hy zich reeds beperkingen heeft opgelegd. Ons luchtafweerwapen wordt verder zeer ver groot en het zal steeds beter schieten met be hulp van nieuwe, betere instrumenten. De nacht- jagers worden over het geneel Duitsche ry'k Toespraken van Mussert en Stabsleiter Fr. Schmidt in den Haagschen Dierentuin. In het kader van een reeks gemeenschappe lijke bijeenkomsten van N.S.B. en N.S.D.A.P., die gisteren in vele plaatsen van ons land als „Oogstdankfeest" zijn gehouden, hebben op een groote vergadering in den Haagschen Dieren tuin, Mussert, de leider der Nationaal-Socialisti- sche Beweging der Nederlanden en Stabsleiter Fr. Schmidt het woord gevoerd. Bij de aan komst voor het gebouw inspecteerde Mussert, die zich ih gezelschap bevond van General- Kommissar Schmidt, General der Polizei Rau- ter, den gemachtigde voor Zuid-Holland, baron Jfaersolte van Haerst en den Haagschen dis^ tritsleider der N.S.B.Van Ierssel, de opgestelde eerewachten van de W.A. en de N.S.D.A.P. Bij het binnenkomen van de zaal, die op strakke wijze met Duitsche en NB.B.-vlaggen versierd was en waarin door-korenaren aan het karakter van deze vergadering werd herinnerd, werden de hooge bezoekers door de vele honderden be zoekers luide toegejuicht. Plechtig werden on der de tonen van den defileermarsch, ten gehoore gebracht door een muziekcorps van de Luft waffe, de standaarden der nationaal-sociallsti- sche formaties binnengedragen. Mussert nam daarop als eerste spreker 't woord en werd met luid .hou-zeegeroep op het podium ontvangen. REDE VAN MUSSERT. De leider der N.S.B. greep terug naar het jaar 1937, waarin de N.S.B., na de nederlaag bij de verkiezingen tegen den aanval van alle politieke partijen, zich bezon en zich reken schap gaf van de jaren van strijd. In dien tijd, vijf jaar geleden, zjjn de bronnen van het na- tionaal-sociallsme ontstaan: Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid. Mussert omschreef de eerste bron als het vertrouwen op God, het besef van de menschelijke kleinheid ten aanzien van God en zyn pogen om het goede te doen voorgaan bo ven het kwade alsmede zyn bereidheid tot die nen en offeren. Ontbreken van Godsvertrouwen is een beletsel voor waarachtig nationaal-socia- lisme. Wij zyn vaAdaag bijeengekomen om God te danken voor den oogst en ons verbonden te voelen met den bodem en de leden van den landstand. Wij beleven daarin een sterk stuk nationaal-socialisme. De zaadkorrel moet zich geheel offeren om een honderdvoudige herrijze nis mogelijk te maken. Dit zoo simpele feit is de-grondslag van het leven. Het is dan ook een bron van groote troost en berusting in de haf ten van de nabestaanden der gevallenen. Wie onzer is niet dag en nacht met zijn gedachten bij de strijders in het Oosten? Zij offeren zich als het zaad in den bodem, hun offer is niet vergeefsch, maar een noodzakelijke voorwaarde voor de herrijzenis van Europa. De herinnering van de gevallenen dient aan ons oogstdank feest vooraf te gaan. Voortgaande betoogde Mussert dat dit oogst dankfeest berust op drie peilers: in de eerste plaats wordt het gevierd om God te danken voor de letterlijke verhooring van het gebed: „geef ons heden ons dagelijksch brood." In de tweede plaats om te denken aan het herlevend besef voor het verband tusschen volk en bodem. En ten slotte om eer te geven aan wie het toe komt, aan het landvolk waarmede geheel Ne derland zich op dezen dag één gevoelt. De leider bracht in herinnering hoe in de jaren voor den oorlog de dankdagen der kerken tot een pas kwil werden door de voedselvernietiging op last van de overheid. Onze bodem is klein, te klein. Maar hy is goed, dank zij der noesten arbeid van vele voorgeslachten. In den N.O.-polder en in den Zuid-West-polder van het IJsselmeer, op de Wadden en in Zeeland zijn nog honderd duizenden H.A. grond te winnen. Het is van de boeren een enorme prestatie om hier per K.M.2 273 menschen te voeden en ook nog uit te voe ren. Wij zyn trotsch op onzen boerenstand, die zooveel bijdraagt tot het winnen van den oor log. Mussert gaf ten slotte uiting aan zijn vuri- gen wensch dat de tijd niet ver meer zal zijn 1 waarop het mogêlijk zal zijn nood en ontbering weg te nemen van ons volk, waarin Europa's vijanden zullen zyn afgedeinsd, waarin Europa zal zijn gereorganiseerd en tot bloei en voor spoed gebracht door nationaal-sqciallsme en fascisme, voor de verbonden volkeren van een verjongd continent (langdurig applaus). REDE FR. SCHMIDT./ Stabsleiter Fr. Schmidt, .een der naaste me dewerkers van Rijksminister Rosenberg, noemde dit dankfeest een uiting van de gemeenschap tusschen front en vaderland, en een bewijs dat men zich ook in Nederland opofferingsgezind wil Inzetten voor Europa. Deze oorlog is een oorlog om brood. Het leven van de volken is afhankelijk van de mogelijkheid brood voor eigen volk uit eigen bodem te winnen. Spr. legde er den nadruk op, dat Duitschland ook zonder oorlog in eenige tientallen jaren tijds door zijn prestaties op ieder gebied, de eerste en leidinggevende mogendheid van Europa zou zyn geworden. Duitschland had daarvoor geen oorlog noodig. Zijn vijanden hadden dien oorlog noodig voor het handhaven van hun macht in Europa. Stabsleiter Schmidt trad vervolgens in beschouwingen over de beginselen en het geloof van het nationaal-socialisme, dat uitgaat van de ^telling dat gelijk bloed en dus ook gelijk karakter bijeen behoort in dezelfde gemeen schap. De zin van het leven is voor Duitsch land's tegenstanders slechts de zucht naar macht en rijkdom. Voor den natlonaal-soclalist beteekent het echter zijn karakter uit te leven en in zyn arbeid trouw, ijverig en dapper te zijn. De Duitsche soldaat is ook niet slechts de beste omdat hij de beste wapens en de beste leiding heeft, maar omdat hij doordrongen is van de groote zedelijke wet. Zoo komt het ook dat het Duitsche volk dat een stervend volk was. weder groeiende is, in tegenstelling met de bevolking van de U.S.A., die uit verschillen de bestanddeelen is samengesteld zoodat geen leiding daarin orde kan scheppen. Daarom moeten de leiders der U.S.A. wel de vlucht nemen in het begrip „wereld". De Europeeesche bevolking kent daartegenover het begrip volk. Het spreekt dus van zelf dat de joden de na tuurlijke vijanden van Europa zyn. Wie mede lijden heeft met joden die naar de plaats worden gebracht waar zij behooren, wordt uit- genoodigd eens een bezoek te brengen aan het Oostelijk front. De randstaten van Europa hebben begrijpe lijkerwijs langen tijd geleefd in de Engelsche sfeer van indiyidualisme. Duitschland heeft het recht te verlangen dat men zich in die landen het Engelsche juk zal afschudden al is het ook duidelijk dat dit niet in eens gaat, reden waar om Duitschland de volkeren dan ook tijd laat. Zoolang geen Europeesch volk zich gelijke offers heeft getroost als Duitschland, heeft niemand het recht ons, aldus spr., de leiding in Europa en het benutten van de mogelijkheden van Europa, te betwisten. Ook deze rede werd door de aanwezigen luide toegejuicht. Het slotwoord werd daarop ge sproken door General-Kommissar Schmidt. Deze zeide o.m. dat nu het in Nederland nog niet mogelijk is, als in Duitschland, de rant soenen te verhoogen, de Duitschers in Neder land eveneens niets méér kunnen krygen. Zij krijgen dezelfde rantsoenen als de Nederlan ders. Men moet hierbij bedenken dat Duitsch land al sedert 1939 distributie heeft gehad en Nederland eigenlijk ffas in 1940 en 1941. Het spreekt dus vanzelf dat het rijk in dit opzicht het eerst aan de beurt was. Spr. gaf uitdruk king aan de dankbaarheid jegens den Neder- landschen boer. De dag is niet ver meer dat geheel Europa uit de onmetelijke vlakten in het Oosten gevoed zal kunnen worden. Haupt- dienstleiter Schmidt besloot met te wijzen op den ontembaren overwinningswil van den Führer, den eersten arbeider en den eersten soldaat van Europa, en eerde hem daarop met een drievoudig „Sieg heil", dat door alle aan wezigen spontaan werd overgenomen. Met het Deutschlandlied, het Horst-Wessel- Ued en het Nederlandsche volkslied, gevolgd door den plechtigen afmarsch der vaandels, werd het oogstdankfeest in Den Haag besloten. verbreid. Wanneer in het Oosten de tegenstan der neergeslagen is, dan spreken wy elkander goddank ln Engeland weer. De rijksmaarschalk riep vervolgens het Duitsche volk op, even on buigzaam en wonderbaarlijk als tot dusver te Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: In het Kaukasusgebied werden de aanvallen op vijandelijke stellingen in het gebergte in hevige gevechten voortgezet. De aanval op het Noordelijk deel van Stalingrad heeft overal de voor gisteren vastgestelde doelen bereikt. Ten Zuiden en ten Noorden van de stad mis lukten sterke ontlastingsaanvallen na zware gevechten. Hierbij werden 41 bolsjewistische tanks vernietigd. Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten bestookten het vijandelijke ravitailleeringsver- keer op de spoorlijnen aan de Kaspische Zee en in het gebied van den benedenloop van de Wolga. Aan het Don-front sloegen Italiaansche troe pen verscheidene pogingen om de rivier over te steken, af. In het gebied van Rzjew zijn bij eigen aan- valsoperaties en bij het afweren van vijandelijke tegenaanvallen verscheidene honderden gevan genen gemaakt. 26 tanks, 44 stukken geschut en talrijke zware en lichte wapens zijn buitgemaakt of vernietigd. De vijand leed zware, bloedige ver liezen. Luchtaanvallen met vernietigende uitwerking werden sedaan op spoorlijnen en het uitladen van bolsjewistische troepen ten Zuidoosten v^n het Ilmenmeer. De slag ten Zuiden van het Ladogameer eindigde met een volledig succes. Troepen van het leger hebben in voorbeeldige samenwer king met formaties der luchtmacht de na hevige gevechten ingesloten strijdkrachten van den vijand ter sterkte van 7 divisies vernie tigd, 12,370 gevangenen gemaakt, 244 tanks» 307 stukken geschut, 491 granaatwerpers en 843 mitrailleurs, alsmede een groote hoeveel heid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De verliezen van den vijand aan gesneuvelden bedragen meer dan 28.000 man. Het aantal van zijn gewonden is niet te schatten. Bij een aanval op de Britsche Kanaalkust heb ben motortorpedobooten in den nacht van 1 op 2 October, ondanks hevigen afweer van torpe dojagers een vijandelijk kóopvaardijschip van 2500 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Een ander schip, waarvan het zinken niet meer kon worden waargenomen, werd be schadigd. Ook in den nacht van 2 op 3 Oct. ontstond voor de Nederlandsche kust een zeegevecht tus schen Duitsche beVeiligingssstrijdkrachten en Britsche motortorpedobooten. die door doeltref fend artillerievuur verdreven werden. Na enkele storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking vielen Britsche bommenwer pers in den afgeloopen nacht West-Duitsch ge bied aan. De bevolking leed verliezen. In woon- vójken van verscheidene steden, in het bijzonder in Krefeld, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Vijf der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Bij aanvallen overdag op de bezette gebieden in het Westen verloor de vyand nog zeven andere vliegtuigen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen onderna men gisteren overdag aanvallen in scheervlucht op voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuidkust van Engeland. En Zondag: In het Noord-Westen van den Kaukasus zijn verscheiden boschstelllngen en gevechtsinstal laties ondanks hardnekkigen vijandelijken tegenstand genomen. De luchtmacht bestreed nog voor de eigen voorhoede vyandelyke ko- lonnes en troepenconcentraties. Ten Zuiden van de Terek werden de als vesting versterkte, taai verdedigde steden Elkotowo en Werchny- koerp stormenderhand genomen. In het Noorden van Stalingrad is de vijand opnieuw in zware gevechten uit versterkte blokken huizen en versterkte stellingen ge worpen. Sterke groepen vliegende artillerie en luchtdoelgeschut van de luchtmacht steunden hierbij de formaties van het leger. Andere vlieg tuigen zetten de verplettering van Sovjet-etap pever binden voort. Een vrij groot aantal vijan delijke transporttreinen werd vernietigd, een motorschip op de Wolga in den grond geboord. Nachtelijke bomaanvallen waren gericht op vliegvelden en artillerieconcentraties der bols- wisten ten Oosten van de Wolga. In den midden-sector hebben stormtroepen succesrijke ondernemingen ten uitvoer gelegd. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer heeft een eigen aanval nieuwe vorderingen gemaakt. Op de plaats, waar Duitsche patrouillevaar tuigen in het nachtgevecht van 1 October aan de Nederlandsche kust Britsche snelbooten aan den grond (hadden geboord, hebben beveiligings vaartuigen te midden van een massa wrakstuk ken drie Britsche officieren en twaalf man ge vangen genomen. HET TWEEDE FRONT. Naar de Brische nieuwsdienst meldt, heeft Stalin tegenover Henry Cassady, vertegenwoor diger van United Press te Moskou, verklaard, dat het tweede front bij de calculaties der sov jet-unie de eerste plaats inneemt. Op de vraag, hoe de bondgenooten hun hulp kunnen uitbrei den en verbeteren, antwoordde Stalin, dat de geallieerde hulp aan de sovjet-unie weinig doeltreffend is in verhouding tot den steun, dien de sovjet-unie haar bondgenooten biedt, door dat zij het grootste deel vqn het gewicht van den tegenstander heeft te verdragen. De bond genooten moeten in de eerste plaats hun plicht „volledig en tydig" vervullen. Naar uit Tsjoengking gemeld wordt, heeft Willkie tegenover persvertegenwoordigers daar verklaard, dat hij een „onmiddellijk groot offen sief" van Engeland en de Vereenigde Staten noodig acht. (D.N.B.), volharden en zich door geen enkelen terreurs- aanval uit de lucht te laten schokken. Ik zal er zelf zorg voor dragen, aldus de Rijksmaarschalk, dat terstond groote opslagplaatsen worden ge vormd, waaruit terstond voor de uit de lucht getroffenen geput kan worden. Ik heb in alle voor mij toegankelijke landen, zonder rekening te houden met de kosten, voorraden in ontzag lijken omvang opgekocht, opdat degenen, die vandaag alles verliezen, morgen ten minste het noodige terugkrijgen. HET TWEEDE FRONT. Met bijtenden spot sprak Göring vervolgens over het streven van de tegenstanders tot op richting van een tweede front. Daarbij geeselde hij scherp het egoïsme van de Engelschen, die er zich niets van aantrekken, wanneer hun bondgenooten. de Sovjets, moeten volharden on der het gewicht der Duitsche slagen. Wat de Amerikaansche wapening betreft, alle verwachtingen daar zijn vooreerst gebaseerd op astronomische getallen. Zonder de Amerikaan sche wapenindustrieën te onderschatten, moet vastgesteld worden, dat ook voor hen twee maal twee vier is en niet zes of acht. Ook in Amerika heeft men voor de productie grondstoffen en ar beiders noodig en kan men niet tegelijkertijd een leger van miUioenen opstellen en aan den anderen kant het aantal arbeiders verdrievou digen. In Amerika schrijft men één woord met groote letters, dat woord is „bluf". Voortgaande sprak de Rijksmaarschalk over de bedriegelijke verwachtingen, die de democratieën ook heden ten dage nog hebben ten aanzien van een innerlijk verval van het Duitsche volk. Zij zijn nu eenmaal onverbeterlijk en gelooven ook thans nog te kunnen werken met middelen, waarvoor zij Inden wereldoorlog bij ons reeds een vooroefening hebben gehad. Het Duitsche volk heeft echter intusschen uit het verleden zijn lessen getrokken. Met spot en hoon wees Göring ook door de tegenpartij uitgestrooide geruchten van de hand, welke ten doel hebben het vertrouwen ln de Duitsche leiding te ondermijnen en ver klaarde vervolgens, dat men zich na den Führer ook uitvoerig met hem zelf heeft bezig gehouden en ojn. beweerd heeft, dat niet alleen het ge heele bezit van de Hermann-Goerlng-Werke, maar ook de Duitsche luchtvaartindustrie en tallooze „onder de hand" opgekochte fabrieken in de nieuwe bezette gebieden zyn particulier eigendom zijn. Hy is dus feitelijk de rijkste man en heeft thans ook uit buitenlandsche bron vernomen, dat hij een belangrijk deel van zijn rijkdom ala voorzorgsmaatregel naar het bui tenland heeft overgeschreven. Laat men mij slechts zeggen, waar deze rijkdommen in het buitenland zich bevinden, opdat ik ze te pakken kan krygen. Ik zou gaarne het grootste deel daarvan ter beschikking stellen van het Duit sche volk!

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1