83sfe Jaargang VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1942 No. 25305 BUITENLAND Misleidende geruchten over Finland Verspreide berichten De verjaardag van het Driemogendhedenpact GEMENGD NIEUWS BINNENLAND De nieuwe bonnen Het achtjarig bestaan van den Jeugdstorm Verduisteren: STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie cn Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Leiden. OFFICIEELE FINSCHE VERKLARING. Gisteravond Is te Helsinki de volgende offi- cieele verklaring uitgegeven: „Aangezien in het buitenland omtrent de richting der Finsche buitenlandsche politiek misleidende geruchten in omloop zijn, waarin naar zekere uitlatingen van het Finsche gezantschap in Washington wordt verwezen, heeft het Finsche persbureau van bevoegde zijde het volgende vernomen: Daar in de pers der Ver. Staten den laatst en tijd onjuiste mededeelingen over de toestanden in Finland verschenen zijn, vooral wat de levensmiddelenpositie aangaat, heeft het Fin sche gezantschap in Washington aan het eind van de vorige week de Amerikaansche persver tegenwoordigers uitgenoodigd tot een bijeen komst, waarin, op grond van de uit Finland ontvangen mededeelingen over de werkelijke verhoudingen en de levensmiddelenpositie van ons land, verklaringen werden afgelegd en schriftelijke mededeelingen werden verstrekt over den toestand in Finland en de Finsche kwestie in het algemeen. Hierbij werden de on veranderde richtlijnen der buitenlandsche po litiek van de Finsche regeering naar voren ge bracht, zooals die bij verschillende gelegen heden door leidende Finsche staatslieden zijn vastgelegd. Van het bij die gelegenheid ver strekte uitgebreide materiaal schijnt bij de openbare meening in hoofdzaak slechts dat deel aandacht te hebben getrokken, dat betrekking had op de kwesties van buitenlandsche politiek. Dit materiaal is bovendien vooral buiten de Ver. Staten als basis voor misleidende conclusies ge bruikt, Van zekere zijde zijn in pers en radio uitzendingen verklaringen afgelegd, volgens welke ons gezantschap in Washington had me degedeeld, dat Finland naar een afzonderlijken vrede met de Sovjet-Unie streeft. Onder ver wijzing naar de onveranderde politiek van Finland kan dienaangaande worden verklaard, leen in dezen sector reeds heeft de Duitsche afweer de laatste acht weken 2300 tanks kapot geschoten, ten deele in verbitterde gevechten op korten afstand." DE SPILMOGENDHEDEN IN HET VIERDE OORLOGSJAAR. De teleurstelling der geallieerden over de on gebroken kracht der spilmogendheden in het vierde oorlogsjaar komt tot uiting in een artikel, door Gilbert Murray gepubliceerd in het Sep tembernummer van de Contemporary Review. Murray schrijft: „Het vierde oorlogsjaar heeft een eigen karakter. Op zuiver militair gebied hebben wij geleerd, meer en meer de weinig verheugende gevechtskracht van Duitschland te beseffen. Alle verwachtingen over een ineen storting van het Duitsche moreel, over een revolutie tegen het natlonaal-socialisme, over een plotselinge verandering in de voorziening met petroleum, smeerolie, rubber of werkkrach ten zyn ijdel gebleken. Ten aanzien van petro leum en rubber zijn wy degenen, die de moei lijkheden hebben. De spil heeft vrijwel alle rub- oergebied en een groot deel der petroleumbron- nen veroverd. Duitschland beschikt over vrijwel geheel Europa met zijn geweldige industrieele hulpbronnen. (DN.B. IVnNISTERWISSELING IN HONGARIJE. Het Hongaarsche Telegraaf agentschap meldt, dat de minister van oorlog, generaal Bartha, op eigen wensch is afgetreden. Zijn opvolger is de gepensionneerde generaal Nagy. DE ANTI-INFLATIEMAATREGELEN IN DE VER. STATEN. Naar uit Washington wordt gemeld heeft het Huis van Afgevaardigden met 105 tegen 103 stemmen een aanvulling op het wetsontwerp tot bestrijding der inflatie aangenomen, waarbij de bevoegdheden van Roosevelt met betrekking tot het vaststellen van prijzen aanzienlijk worden ingekrompen. Het keurt nl. den eisch van het boerenblok goed, dat bij het vaststellen van maximumprijzen voor agrarische producten dat al dergelijke verklaringen en conclusies on- rekening wordt gehouden met de hoogere pro iidct pn ongegrond ziin ductiekosten. J In politieke ia-in gen In Washington maakt men zich ernstig ongerust over den keer, dien de zaken hebben genomen. Men verklaart, dat de aan vaarding van deze voorwaarden voor Roosevelt onmogelijk is en dat hij er waarschijnlijk zijn veto over zal uitspreken. De verhooging van de prijzen van landbouwproducten brengt het ge- heele gebouw van de inflatiebestrijding aan het wankelen. Een verhooging van slechts 2 procent van het huidige prijspeil zou de kosten van levensonderhoud der Amerikaansche bevolking jaarlijks met drie tot 3% milliard dollar ver- hoogen. Het wetsvoorstel gaat nu naar den Senaat, waar de kans op een compromis tus- schen het standpunt van Roosevelt en dat der boeren niet minder hopeloos is. Mocht de Senaat de aanvulling van het Huis van Afgevaardigden eveneens goedkeuren.-dan zou dit een echec van Roosevelt tegenover het Congres beteekenen. Roosevelt kan dan slechts op eigen verantwoor ding zijn politiek voortzetten, hetgeen met het oog op de komende verkiezingen een groot ge vaar vormt voor Roosevelt en de democratische partij. (D.N.B.). CONFERENTIE VAN JAP AN SC HE AFGEVAARDIGDEN. Morgen zullen te Tokio 220 afgevaardigden uit alle Japansche kringen voor een vierdaagsche conferentie bijeenkomen ter bespreking van de samenwerking in den boezem van het volk. De conferentie heeft het karakter van een alge- meene nationale vergadering. Het doel is de be vestiging van den wil van regeering en volk om den oorlog in Oost-Azië met succes tot het einde voort te zetten. Er zullen 170 voorstellen besproken worden. Men wil tot overeenstem ming komen over de maatregelen, die genomen zullen worden om het moreel van het Japan sche volk te versterken, ook voor het geval de oorlog van langen duur zou zijn en moeilijk heden zou meebrengen voor de industrie en de algemeene leefwijze. (DNJB.). De diplomatieke correspondent van het D.N B. schrijft: Op 27 September is het Driemo gendhedenpact twee jaar oud. De belasting- proef, waaraan het sedert de onderteekening is blootgesteld, heeft het pact In alle opzichten gesterkt, zoodat de hoofdsteden van den we- reldpolitieken driehoek Berlijn-Rome-Tokio den verjaardag van de onderteekening van het pact met bijzondere demonstraties kunnen vieren. Een, onhoudbaar geworden status van deze wereld stort onder de militaire slagen van de aangevallen volken in een. Groote staten, wel ken tot dusver als rechtsgelijke leden van de menschelijke maatschappij de deelneming aan het genot van de goederen dezer aarde was geweigerd, zullen op grond van de hoogste aller aardsche rechten haar definitieve rechtsgelijk heid veroveren. Deze strijd is echter niet-tegen andere volken gericht, doch tegen het bestaan van een inter nationaal complot, dat er reeds eenmaal in ge slaagd is de wereld in een bloedigen oorlog te storten. Iedere staat echter, welke het voornemen zou koesteren, zich te mengen in het eindstadium van de oplossing van deze problemen in Europa of in Azië, zal de geheele gebalde kracht van de drie volken met meer dan 250 millioen men- schen tegenover zich vinden. Hierdoor zal dit pact in iedere geval dienen tot het herstel van den wereldvrede. Deze verklaring van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken bij de onderteeke ning van het pact liep vooruit op een ontwik keling, welke de mogendheden van het pact van drie steeds duidelijker doet uitkomen als een „magna charta" van een nieuwe orde, wel ke een duurzamen vrede garandeert toen de voorwaarden hiervoor in de preambule van het pact werden opgenomen, dat iedere natie de haar toekomende plaats moet hebben. De constructieve gedachten, welke in de door de mogendheden van het pact van drie be- beerschte gebieden reeds vorm aannemen, zou den de vijanden van de nieuwe orde gaarne willen tegenwerken, door te grijpen naar leu zen zonder eenigen inhoud, zooals voorkomen in de Atlantic Charter, door wat de propagan da betreft, leentjebuur te spelen bij de taal en gedachten van de jonge naties en door het in den strijd werpen van die militaire machts middelen, welke zonder de beveiligingsmaatre gelen van de mogendheden van het pact van drie het einde der cultuur zouden hebben ge bracht, welke de Anglo-Amerikanen en him partijgangers zoogenaamd ook willen verdedi gen Juist nu, v/aar door de voortschrijdende vernietiging van het bolsnewistische gevaar perspectieven opkomen, die de vijanden van de nieuwe orde tot een wanhopige krachtsinspan ning aanzetten, krijgt het woord van de gebalde kracht van de drie volken van meer dan 250 millioen menschen, die het eindstadium van de oplossing hunner problemen niet zullen laten beïnvloeden, een bijzondere beteekenis. Gedacht als een instrument van den wereldvrede, zal het driemogendhedenpact, daar de anderen het zoo willen, zich ook als het scherpste gevechts instrument handhaven, want zijn volken zajn er meer dan ooit van ^overtuigd, dat voor het veelbelovende woord „vrede" het ijzeren woord „overwinning" moet staan. (D.N.B.) DE STRIJD OM STALINGRAD. Naar door een Duitsch persbureau ter infor matie wordt medegedeeld, zoo meldt het A.NP. uit Berlijn, karakteriseerde men gisteravond in Duitsche militaire kringen den toestand van het oogenblik in Stalingrad als volgt: „Al spreken wij dan ook niet over den aan staanden val van Stalingrad, toch kan men wel aannemen, dat de kracht van den tegen stander als gevolg van de aanzienlijke vorde ringen der Duitsche troepen is verzwakt. Men betoogt, dat de Duitsche aanval op de stad in geenen deele eenigszins tot staan gekomen is, maar blijft vorderen volgens de plannen. Terwijl de bolsjewieken bij Stalingrad al wat zij maar bezitten in den strijd werpen, zonder acht te slaan op de verliezen, heeft de Duitsche aanvoering een groote bestorming, die geen rekening hield met de offers, opzettelijk ver meden. Zij geeft de voorkeur aan stelselmatig optreden, al moeten daarbij dan ook het Duit sche volk en de wereld nog wat wachten op het groote succesbericht van Stalingrad". 2300 BOLSJEWISTISCHE TANKS BIJ RZJEF VERNIELD. Van militaire zijde wordt aan het DNJB. ge meld „Twee maanden langal probeeren de bolsjewieken bij Rzjef in massa-aanvallen een doorbraak dooi- de Duitsche stellingen te for- ceeren. In deze gevechten zijn 35 bolsjewisti- SLACHTOFFERS VAN ENGELSCHEN LUCHTAANVAL. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Britsche vliegers door het lukraak uit werpen van eenige brisant- en brandbommen in een kleine plaats in het Noorden des lands min of meer zware schade aangericht aan hui zen. De burgerbevolking had door dezen zinne- loozen aanval vijf dooden en een aantal zwaar-, resp. lichtgewonden. Eén persoon wordt nog vermist. INBRAAK OPGEHELDERD TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche politie heeft'klaarheid ge bracht in een inbraak, die in den nacht van 5 op 6 Augustus in een pelterijenfabriek te Rot terdam werd gepleegd en waarbij voor ettelijke duizenden guldens aan bontwerk werd gestolen Men ontdekte namelijk, dat de 36-jarige aanne mer C. van H. bontwerk van dezen diefstal af komstig verhandelde, terwijl bij huiszoeking kwam vast te staan, dat een deel van het ge- stolene zich in zijn woning bevond. Te zamen met den 35-jarigen graancontroleur W. S. be kende Van H. het bont verhandeld te hebben aan een viertal personen, die eveneens werden aangehouden. Het bleek nu, dat Van H. in de woning van een vriendin kennis had gemaakt met drie mannen, die het bont te koop aan boden. Deze mannen, die de daders van de in braak bleken te zijn, de 30-jarige chauffeur J. B., de 28-jarige havenarbeider B. v. d. M. en de 28-jarige heler A. J„ waren reeds uit an deren hoofde in het huis van bewaring gedeti neerd, toen de politie hun aandeel in deze affaire had opgehelderd Zij bekenden en ver telden, dat zij den buit hadden verborgen in de woning van den 43-jarigen heier J. B. W. De rest van het bont is ten slotte nog bij vier op- koopers in beslag genomen. De politie heeft in totaal tegen 11 helers en 3 inbrekers proces verbaal opgemaakt. MEISJE DOOR AUTO GEDOOD. Eergistermiddag is het 4-jarig meisje D. Agasi uit de Dantelaan te Utrecht in de Lessinglaan aldaar onder een auto van den gemeentelijken reinigingsdienst geraakt en op slag gedood. WIJNSTROOM TE HILVERSUM. In de Havenstraat te Hilversum heeft zich een wijnfeest afgespeeld, dat zeer zeker uit zonderlijk mag worden genoemd. In een garage aan deze straat stond een zeer groot vat, in houdende 4500 liter overjarige witte wijn, dat eigendom was van een Hilversumsche firma. Doordat de wijn is gaan gisten, sloeg aan de onderzijde een gat in het vat, waandoor het kostlijk vocht wegspoot. Weldra had dit de hoogte van den drempel bereikt en stroomde de wijn over het trottoir en de straat. Omwo nenden en voorbijgangers kwamen op den ster ken wijngeur af en toen de gealarmeerde poli tie ter plaatse verscheen, lagen vele tientallen personen, onder groote belangstelling en hila riteit, op de knieën gebukt, den wijn op te likken en met allerlei voorwerpen op te schep pen. Aan dit wijnfeest werd spoedig een einde gemaakt, toen de politie met behulp van om standers de deur der garage forceerde. De vloer der garage was In een wijnvijver veranderd. Een ijlings gewaarschuwd kuiper wist het lek snel te dichten, doch inmiddels was toch ruim 500 liter wijn weggestroomd. BIJ KEURING VAN EEN REKSTOK DEN HALS GEBROKEN. De vrachtrijder De G. uit Oss, die voor zijn kinderen een rekstok had vervaardigd, wilde het speeltuig eerst eens op zyn deugdeiykheld toetsen, met het gevolg, dat hij omlaag tuimel de en eenige halswervels brak. In uiterst zorg- wekkenden toestand Is de man naar het St. Annaziekenhuis te Oss overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEG-ONGELUK IN DE VER. STATEN. Uit Phoenix (Arizona V. St.) meldt de Brit sche berichtendienst, dat acht officieren en soldaten om het leven zijn gekomen, toen twee Amerikaansche legervliegtuigen by oefenvluch- ten met elkaar in botsing kwamen. De vlieg tuigen gingen in vlammen op en stortten van uit een hoogte van 300 meter neer. Voor het koopen van de gebruikeiyke rant soenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk en tabak (voor mannen) zyn aangewezen de bonnen 49 en voor taptemelk de bonnen 1-52 en 2-52 reserve. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN. Zooals bekend, organiseert het Langemarck- Studium twee keer per jaar een serie schlf- tfn^kampen voor zyn candidaten. Door sport beoefening en door gemeenschappeiyk kamp leven, door schrifteiyk werk en door lange ge sprekken ontstaat hier voor de kampleiding de mogelykheid, inzicht te krijgen In de persoon- lykheid van den candidaat. Zoo kan worden vastgesteld over welke ver- standeiyke gaven deze jonge mannen beschik ken, in welke richting hun neiging en be gaafdheid gaan en in hoeverre zij, wat hun innerlyk wezen betreft, geschikt zyn voor de positie die ze zich in de toekomst wenschen. Als candidaten tot een schiftingskamp wor den jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar toe gelaten. Hun maatschappelyke positie of wel stand speelt geen rol, daar de Langemarck-op- leiding gratis is, doch zy moeten zoowel gedu rende de schifting als eventueel later in het Langemarck-Studium steeds weer door de daad bewijzen, dat zy zoowel naar het verstand als naar het karakter tot de besten van ons volk behooren. Na een voorbereidende studie van 1 jaar of 2% jaar kunnen zij zich dan respectieveiyk aan een middelbare vakschool of aan een uni- versiteit bekwamen voor datgene, wat ze altyd graag hadden willen worden, doch dat ze door de maatschappelyke omstandigheden tot dusver niet konden bereiken. Inlichtingen over schifting en opleiding ver strekt het Langemarck-Studium, Waalsdorper- weg 12, Den Haag. DE NEDERLANDSCHE GEÏNTERNEERDEN IN BRITSCH-INDIË. Aan verwanten, vrienden en kennissen van in Britsch-Indië geïnterneerde Nederlanders wordt verzocht om van de ontvangst - in het verleden of de toekomst - van brieven uit Ramgarh, Bombay of elders, onder vermelding van datum van afzending en van plaats van herkomst, mededeeling te willen doen aan den gemach tigde van den leider van de Nationaal Socialisti sche Beweging der Nederlanden voor Indische zaken, Zeestraat 76. Den Haag. GASGENERATOREN VOOR VISSCHERSSCHEPEN. Het ls thans gelukt van de groote visschers- schepen een groot aantal loggers met gasge neratoren in de vaart te brengen; aan vele log gers wordt nog gewerkt. Ook van de kleine schepen, die steeds voor de dagvisschery be stemd waren, zyn er vele verbouwd, met namè verscheidene IJselmeervaartuigen. Op 31 Maart kwam het eerste generatorschip in de vaart. Het was de van IJmuiden varende SCH. 130, en met opmerkeiyk succes, wat de vangst be treft. Vier proefschepen volgden en het resul taat was eveneens uitstekend. Natuuriyk lie pen de vangsten aanmerkelyk terug, toen in Juli de nachtvisschery verboden werd. In het algemeen kan men echter zeer tevreden zyn, daar de met olie gestookte schepen slechts een week per twee maanden konden visschen en generatorschepen de visschery lederen dag kunnen uitoefenen. Eigenaars van schokkers, kust- en IJselmeer- visschers dienen te bedenken, dat waarschyniyk in de toekomst voor schepen zonder generator geen olie meer beschikbaar is en derhalve ver dient het aanbeveling, alsnog over te gaan tot generatorbouw. „DE JEUGDSTORM IS DE STOOTTROEP DER TOEKOMST" Van Geelkerken. Acht jaren Jeugdstorm. Acht jaren strijd tegen alles, wat de krachten der Jeugd trachtte te ondermijnen, tegen halfheid, slapheid en lam lendigheid. acht jaren stryd voor een herleving der jeugd, voor ware vaderlandsliefde, voor moed, eer en trouw. Ziedaar in een paar woorden den inhoud van acht jaren stryd van den „Nationalen Jeugd storm", waarin thans reeds eenige duizenden Nederlandsche jongens en meisjes de vervulling van hun jeugdig élan en jonge geestdrift vin den. omdat deze jeugdbeweging in al haar uitingen jong is en volkomen wortelt In voelen en denken der jeugd. Wanneer Max Blokzijl er toe gedwongen wordt het in menig praatje te hebben over de jeugd, die hunkert naar den Jeugdstorm, maar nog slechts .door volwassenen gehinderd wordt den weg van het hart te volgen, dan is dat wel het overtuigende bewys voor de groote plaats, die de Jeugdstorm reeds thans in de harten der jeugd van Nederland inneemt. Met een onme telijk verlangen volgen zy de flinke jongens en meisjes, met hun wapperende vlaggen, hun lie ren blik en hun frisschen zang. Het is nog maar een kleine, onbelangryke groep der jeugd, die slechts nog kan leven by de tonen van op- zweepende negermuziek en by den borrel. En het is gelukkig gelukkig niet het beste deel der jeugd. De jeugd, die later het welzyn der volksgemeenschap op haar schouders gelegd zal krygen, is gewonnen voor den Jeugdstorm en daarbij vooral de Jeugd van 10 tot 14 jaar. En dat dit geen holle en grove demagogie is be- wyzen de honderden brieven, ontvangen door Max Blokzijl. Geeft ons den Jeugdstorm. Wanneer wordt de Jeugdstorm toch eindelyk verplicht gesteld? Uit menigen brief klinkt deze hartekreet van een jeugdig Nederlander, die geen antwoord weet op de groote strydvraag: moet ik dien. laaienden, innerlyken drang volgen, die my drijft naar den Jeugdstorm of ben ik mijn ouders gehoorzaamheid verschuldigd, ook hier, waar zy blyk geven niets te willen zien of hooren? Is de Jeugdstorm dit verlangen der jeugd waard? Het antwoord moet volmondig „ja" lui den. In acht jaren stryd. waarin den jongens en meisjes van den Jeugdstorm niets gespaard is gebleven, waar zij de volle maat der democra tische terreur terreur tegen jeugd kregen te slikken, is de Jeugdstorm gelouterd, heeft hy die innerlijke kracht, die positieven grondslag gekregen, die hem in staat zal stellen, straks de Nederlandsche jeugd die opvoeding te geven, die haar toekomt om als lichamelyk en gees telijk door en door gezonde 'en innerlijk en uiterlijk geharde volwassenen den levensstryd sche tankbrigades met 2500 vechtauto's van alle I aan tê kunnen, afmetingen uiteen gedreven of vernietigd. Al- De Jeugdstormleiding is zich hier volkomen van haar verantwoordeiykheid bewust, wetend, dat elke fout aan de jeugd bedreven, zich voor het geheele verdere leven wreekt. De democra tische jeugdopvoeding heeft maar al te zeer be wezen, welk een levenshouding zij voor het latere leven aankweekt. In den Jeugdstorm wordt een ware vaderlandsliefde beleefd en be leden. In den Jeugdstorm leeft het ware Oranje- ideaal. Oranje, de kleur, waar de reactie, die zich in het verleden niets aan Oranje gelegen liet liggen, thans by zweert. Zuiver en rein wordt dit Oranje-ideaal behoed. In het kader- vormingsblad van den Jeugdstorm lezen wy: „Ook in onze uniform licht het Oranje op. ge lijk het oplicht uit de bladzijden onzer historie, waarvan wy de nieuwe dragers willen zyn. Zon der Willem van Oranje is onze natie niet denk baar, zonder dat Oranje zal ook de Jeugdstorm niet denkbaar zijn. Wij voeren het Oranje met ons mede, ook nu we voor de poorten staan van een nieuwen tyd. Dien tyd zullen we moeten scheppen, met onze eigen krachten. Ook ons jonge Nederland is niet denkbaar zonder Oranje als grondlegger van onze natie en zoo blijft dat Oranje voor ons de zichtbare gelofte, dat we in trouw en offervaardigheid niet de minderen wil len zyn van hen die 3 eeuwen voor ons leefden A.an den grootsten Oranje zijn wij eeuwig verplicht dit schoone vaderland niet. verder te doen ver zinken. maar het op te beuren door onze jonge kracht en het te leiden op nieuwe wegen van glorie en roem". De Jeugdstorm heeft bewezen met het volste recht der wereld het Oranje-symbool verder te mogen dragen en voor ons vaderland te behoe den. Welke machtsmiddelen voor den lOen Mei 1940 ook tegen den Jeugdstorm werden gebruikt, hoe valsch en onwaarachtig ook de redenen waren, waarom men tegen den Jeugdstorm meende te moeten optreden, het handjevol jon gemannen en vrouwen, kinderen nog, bleven trouw aan hun gegeven woord en trotseerden alle haat en verdachtmaking, aanvaardden alle moeilykheden, die hun lid-zyn van den Jeugd storm vaak allesbehalve „pleziertje" deed zyn, Zy verloren vriendjes, in hun klasse kwamen zii alleen te staan, zy trotseerden de geniepige plagerytjes van hen, die „paedagogen" heeten te zyn. De stormers en stormsters. echter ston den pal. Verstandelyk konden zij het niet be redeneeren. Hun niet bedriegend gevoel zei hun echter, dat zy voor iets goeds, voor iets schoons op de bres stonden. Wat men ook van hen zei. zy wisten het va derland werkelyk lief te hebben. Hier is geen sprake van onwaarachtigheid, van een misbruik maken van het fijn afgestemde gevoel der jeugd. Vraag het den stormer of stormster. die u tegenkomt, u zult verbaasd staan hoe een goed zuiver ideaal bezit kan nemen van een kind. Nog hebben zy veel te verduren, de leden van den Jeugdstorm. En de Jeugdstorm moet wel alles voor hen beteekenen, dat zy. ondanks alles, trouw blijven aan hun jeugdbeweging. Dat zij lange dagen van geplaag en haat doorstaan om enkele uren per week in den Jeugdstorm hun dienst te doen. die werkelijk geen gemakkelyk van hedenavond tot morgenochtend 19.34 uur 7.31 uur De maan komt heden op te 20.15 uur en gaat morgenochtend te 8.52 uur onder. Dezer dagen is in Weenen een Europeesch jeugdverbond opgericht. In elk land van Europa stryden jongens en meisjes onder dezelfde moei lykheden voor de nationale bewustwording van hun land. Slechts in Duitschland en Italië is de stryd reeds tot een goed einde gevoerd en het voorbeeld in deze landen in het bewustzyn voor een heerlijke zaak te stryden, welke strijd, ge wonnen zijnde, grenzelooze perspectieven opent. Voorbeelden? De Jeugd van Duitschland en Italië bereikt op de Europeesche jeugdlanden- wedstryden resultaten van internationaal ge halte: en dat zyn dan jongens en meisjes tot 19 jaar. Op de cultuur-byeenkomst der, Europeesche jeugd in Weimar en Florence speelden Duitsche en Italiaansche jeugdorkesten op een wyze, waarvoor geen woorden te vinden waren. Jon gens en meisjes Jonger dan 19 jaar. In welk land gebeurt het, dat de jeugd een werkzaam aandeel heeft in de totale cultuur van haar volk? Waar komt het voor, dat de jeugd zelf een welhaast onbegrypelijken kunst zin ontplooid, In Duitschland en Italië gebeurt het. Hoe zou het gros der Nederlandsche jeugd van het oogenblik zich gedragen wanneer zy vier uren lang In een schouwburg zou moeten zitten om een opera aan te hooren? De Duitsche Jeugd geniet van Wagner, die Meistersanger von Nürnberg, Onbegrypehjk? Onbestaanbaar? Neen, begrip voor de jeugd en een zuiver afge stelde opvoeding. En dit alles is ook het voor land der Nederlandsche jeugd. Ook in de Ne derlandsche jeugd sluimeren krachten, die slechts op ontwaken wachten. Onze jeugd be hoeft niets onder te doen voor welke jeugd ter wereld dan ook. Het volle volksche leven zal ook de Nederlandsche jeugd bereiken, ja, de jeugd zal dit volksche leven bezielen met haar geestkracht, met haar dadendrang. Niet alleen de uiterlyke moed van een De Ruyter en een Tromp zullen tot de jeugd spreken, maar ook de innerlyke grootheid van een Vondel en een Rembrandt. En dit zal dan geen leege napratery zyn, maar diepste belevenis. Zoo weet de Jeugd storm het toekomstige leven en streven van de geheele Nederlandsche jeugd te zullen vormen. Inhoudsvol en diep doorleefd zal dit leven en streven zyn. Het is de jeugd, die zal beslissen over het zyn of niet zyn van ons volk en de Jeugdstorm beteekent leven voor ons volk. Aan den vooravond van het achtjarig bestaan staat een Jeugdstorm in geheel ons Nederland aangetreden om den strijd, welke achter hem ligt. te gedenken en zich te bezinnen op den striid om de toekomst van volk en vaderland. OPLEIDING TOT BEROEPSKADERLID VAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM. De jonge Nederlandsche vrouwen van 18 tot 25 jaar, die zich in de naaste toekomst als kaderlid van den Nationalen Jeugdstorm willen inzetten voor de leiding van de Nederlandsche jeugd in het nieuwe Europa, kunnen zich daar toe aanmelden by het stafkwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Koningslaan 9 te Utrecht. Van 1 November a.s, tot 1 Februari volgen zy dan een leergang voor beroepskaderleden aan het kaderheem „De Meent" te Blaricum, waar na gebleken geschiktheid een aanstelling volgt. De aanmelding moet vóór 10 October ge schieden met vermelding van: naam en voor namen (voluit); volledig adres (eventueel tele foonnummer); geboortedatum en plaats; be roep; genoten onderwys en opleiding. Op de enveloppe plaatst men in den linker bovenhoek „beroepskaderleergang-vrouwen". Lidmaatschap van den Jeugdstorm is geen vereischte, maar dient wel vermeld te worden. Na de aanmelding worden de noodige formu lieren met by zonderheden toegezonden. Voor nadere inlichtingen richte men zich tot het stafkwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Koningslaan 9, Utrecht. VRIJ NEDERLAND. In de dagbladen hebt gy gelezen van de schandelyke methoden, waarvan de „Neder landsche" joden, die in het te Londen uitge geven tydschrift „Vry Nederland" zich aan dienen als vertegenwoordigers van ons volk, zich ten opzichte van de Duitsche kinderen, denken te bedienen. Een en ander natuuriyk na de „overwinning" van Churchill en zyn vrinden. Het is beschamend dat dergelijke misdadigers in ons land nog menschen vinden, die het met hen eens zyn, terwyi ginds in het Oosten jon ge kerels hun leven offeren terwille van een werkelyk vry Nederland in het nieuwe Europa, dat komende is. Landgenoot indien gy mee wilt helpen bou wen aan een werkelyk vrij Nederland, steunt dan onze dappere kerels aan het Oostfront. Dit kunt gy doen door een flink bedrag te stor ten op girorekening 432100 t. n. Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Konin ginnegracht 22, te 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. C. W. Luyendyk is met ingang van 21 October a.s. opnieuw tot burgemeester van Ameide en Tienhoven benoemd. Benoemd is tot substituut-officier van justitie bij de .arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage: mr. L. Hamelberg, thans ambte naar van het openbaar ministerie by de kan tongerechten in het arrondissement 's-Graven hage en tot ambtenaar van het openbaar mi nisterie by de kantongerechten iy het arrondis sement 's-Gravenhage: mr. J, N. Kemper, thans waarnemend ambtenaar van het openbaar mi nisterie by de kantongerechten in het arrondis sement Assen. Op zyn verzoek is met Ingang van 1 Oct. aa. eervol ontslagen mr. L. W. S. M. Lasonder als officier van justitie bU de arrondissements rechtbank te Assen. „pretje" is, maar die er in al zyn uitingen op welke nog komen gaa.t, een vaderland, dat zich afgestemd is, in de jeugd het warme gevoel voor een eervolle plaats zal verwerven in het nieuwe volk en land te ontwikkelen. 'Europa, dat geboren wordt. AFSCHEID P. J. B. BALSIEBEN. Gisteren heeft de heer P. J. B. Balsieben, assistent der directe belastingen, invoerrechten en accynzen ter Inspectie Leiden le afd„ we gens bekomen eervol ontslag den belasting dienst met pensioen verlaten. Bij dit afscheid is hy door het actieve personeel van de post Leiden D. B. gehuldigd als een ambtenaar, die, naast een gedegen kennis van de wetten en voorschriften, groote tact had om met het pu bliek om te gaan. Door onderscheiden sprekers werd ook dank gebracht voor de jarenlange ondervonden col legialiteit en vriendschap. Onder aanbieding van een stoffelijk blyk als aandenken werden hem en de zynen nog vale goede jaren toege- wenscht. Getroffen door de sfeer van dit afscheid sprak de heer Balsieben een dankwoord, waarby hy deed uitkomen, dat hy hoewel metterwoon naar Gelderlands Achterhoek vertrekkende, al tijd met zeer veel genoegen aan zyn veeljarig werk en verbiyf in Lelden zal terugdenken. FLORALIA-KWEEKWEDSTRIJD SCHOOL MEDUSASTRAAT B. Gisteravond hadden de ouders van de leer lingen van bovengenoemde school gelegenheid de door hun kinderen gekweekte plantjes te bezichtigen, welke in het gymnastieklokaal wa ren opgesteld. Een zestiental prijzen kon worden toegekend n.l. aan: le kl. le pr, Henny Homburg, 3e pr. Piet Mieremet; 2e kl. le pr. Jannie Zitman, 2e pr. Loekie Ouwerkerk; 3e kl. le pr. Cobie Fillippo, 2e pr. Beppe Welling; 4e kl. le pr. Henk Siykhuis, 2e pr. Flentje Geerlof, 3e pr. Jan Bekooy, 4e pr. Cornelis Donkers; 5e kl, le pr. Bertus Boom, 2e pr. Cobus Zitman; 6e kl. le pr. Gerda Montanus 2e pr. Joeke Zoethout, 3e pr. Jo Teske, 4e pr. Piet v. Vliet. GEREF. KERK IN H.V. Beroep aangenomen door ds. B. A. Venemans. Ds. B. A. Venemans te Harkema-Opeinde (Gr.) nam het beroep aan naar de Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband te Leiden-Noordwyk. LEIDSCHE VOLKSHUIS. De voordracht, welke drs. E. Pelinck, directeur van „De Lakenhal", gisteravond in het Leidsche Volkshuis heeft gehouden in verband met de in genoemd museum ingerichte tentoonstelling „Leidsche poorten en wallen", mocht zich in een druk bezoek verheugen, terwyl zich een 60-tal deelnemers aanmeldde voor de morgenmiddag te houden excursie. Ook voor de diverse cultureele cursussen van wege het Volkshuis blijkt bevredigende belang stelling te bestaan; de natuurkunde-cursus telde bijv. meer dan 100 deelnemers! NIEUW STRATENBOEKJE VOOR LEIDEN EN OEGSTGEEST. Onze stadgenoot, de heer K. W, Wijk. inspec teur van politie 1ste klasse, heeft zich wederom verdiensteiyk gemaakt door de uitgave van een zesden, nieuw bewerkten druk van het „Offi cieel Stratenboekje der gemeente Leiden", waaraan thans ook de gemeente Oegstgeest is toegevoegd. Het boekje is samengesteld naar de laatste gegevens van beide Bureaux van Ge meentewerken en bevat, behalve een platte grond, een alphabetische strateniyst met nadere plaatsaanduiding, zoomede een opsomming der musea en voornaamste bezienswaardigheden. Een handig boekske, dat zyn bestaansrecht reeds ruimschoots heeft bewezen; het is uitge geven by de N.V, Leidsche Uitgeversmaatschappij De heer W. J, Zieck alhier, slaagde te Groningen voor het artsexamen eerste deel. De heer R. W. Hendriksen alhier slaagde dezer dagen voor het examen ter verkrijging van het groot diploma jiu-jitsu voor amateurs. Onze stadgenoot, dr. W. Labruyère is door den burgemeester van Arnhem met ingang van 1 dezer benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de HH.S. met 5-jarigen cursus B aldaar.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1