83sle Jaargang DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1942 No. 25298 Dr. Goebbels over den oorlog BUITENLAND De strijd om Stalingrad chocolade- of suikerwerk- BINNENLANDDe betaling der luisterbijdrage artikelen op bon 377 algemeen Keuringen voor de Waffen-SS en hel Vrijwilligerslegioen „Nederland" Een realistische beschouwing Portugal's mogelijkheden in een Nieuw Europa Verduisteren: Uitbreiding van het schoolartsenwezen Wateren voor de scheepvaart gesloten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 67055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Te4ef. Redactie 21907 Hoofdredacteur: B. W. Meckhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. De verbitterde huizengevechten in Stalingrad hebben den geheelen dag voortgeduurd. Het ver dere succesvolle oprukken van de Duitsche troepen binnen het vestinggebied werd door sterke formaties van de luchtmacht in aanzien lijke mate gesteund, welke met duikbommen werpers, jachtkruisers en slagvliegtuigen de bolsjewistische strijdkrachten, die geconcentreerd waren om ontlastingsaanvallen te ondernemen, in ononderbroken aanvallen in scheervlucht en met de boordwapens bestookten. Vooral in het Noordwestelijke deel van Sta lingrad werden de bolsjewisten door bommen van zwaar kaliber getroffen, waardoor zij zware verliezen aan menschen, tanks en zware wapens leden. Op het kaartje is met dikke zwarte lijn het Duitsche aanvalsfront op Stalingrad aangegeven. De twee uiterste vleugels van den midden sec tor, die langs den spoorweg via Woroponowo opereerden, zijn in de zuidelijke voorsteden van Stalingrad doorgedrongen. Het middenfront heeft eveneens contact gekregen met de Noorde lijke en Zuidelijke Duitsche eenheden. Stalin grad wordt nu van drie zijden ingesloten. De stad en vesting Stalingrad (voorheen Zarizyn of Tzarizyn genoemd) telt 50.000 inwo ners, is een belangrijk industrie centrum en wordt de stapelplaats van het Beneden Wolga gebied genoemd; men vindt er groote hout en vischmarkten, machine- en wapenfabrieken, GEALLIEERDE SCHEEPS VERLIEZEN. De Brltsche admiraliteit heeft het verlies van beide torpedojagers „Sikh" en „Zulu" tijdens de mislukte onderneming bij Tobroek toege geven. Beide genoemde torpedojagers maken deel uit van de zoogenaamde „Tribal-klasse" en zijn in 1937 van stapel geloopen. Zy hebben een waterverplaatsing van 1870 ton, konden een snelheid van 36.5 knoopen ontwikkelen en waren bewapend met acht 12 c.M. kanonnen, vier lucht doelkanonnen van 4 c.M. en vier torpedobuizen van het kaliber 53.3. De bemanning bestond uit 240 personen. rolgens den Britschen berichtendienst heeft het Amerikaansche vlootcommando thans toe gegeven, dat in den slag bij Midway het Ameri kaansche vliegkampschip Yorktown tot zinken is gebracht. (D.N.B). Uit La Linea wordt vernomen, dat toen ver scheidene Britsche oorlogsbodems Gibraltar bin nenliepen, men uit de richting van de haven een geweldige ontploffing vernam, waar een Éngelsche vrachtboot van 3000 ton zoo snel zonk, dat de toegesnelde reddingsvaartuigen slechts nog enkele leden der bemanning in veiligheid konden brengen. Het grootste deel der beman ning vond den dood in de golven. Omtrent de oorzaken van de ontploffing, die in de vesting groote nervositeit heeft verwekt, tast men nog volkomen in het duister. Men veronderstelt, dat hier ofwel sprake is van een vijandelijken aanval of van een daad van sabo tage. Na den ondergang van het schip stegen er tal van verkenningsvliegtuigen op, die boven de baai rondkruisten, terwijl snelle kleine vaar tuigen langdurig door de straat van Gibraltar voeren, op zoek naar den vermeenden aanvaller. Het juiste aantal slachtoffers van deze ramp staat nog niet vast. (Stefani). ENGELSCHE AANVAL OP VELDLAZARET. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Een Britsche landingsgroep, die in een beschut lig gende baai ten Westen van Tobroek voet aan wal had kunnen zetten, heeft daar met zware infanteriewapenen een groot Duitsch veldlaza ret aangevallen. Ofschoon dit lazaret van groo- ten afstand herkenbaar was aan de Roode- Kruisvlag, zetten de Engelschen hun aanval voort. Zij drongen binnen en vielen de ge wonde Duitsche soldaten met messen aan. De Engelschen in kwestie, allen afkomstig van het Britsche eiland, werden gevangen genomen en verklaarden, dat zij uitdrukkelijk bevel tot de zen overval hadden gekregen, aangezien men op deze plaats den minsten tegenstand ver wachtte. (D.NJ3.) HET EÜROPEESCHE JEUGDCONGRES TE WEENEN. Leidende persoonlijkheden van het Europee- sche geestelijke leven hebben gisteren in de feestzaal van de school van wetenschappen voor delegaties der Europeesche jeugdorgani saties en persoonlijkheden van het cultureele leven van binnen- en buitenland gesproken over den zin van de tegenwoordige worsteling voor de toekomst van Europa. Na een korte inleiding van den leider der bijeenkomst, luitenant-veldmaarschalk Beldy (Hongarije) gaf de leider der fascistische bui- tenlandsche organisatie, Cicco, een overzicht van ontstaan en het wezen van het fascisme en over de politieke noodzakelijkeheid van de vorming van de spil. De bekende schrijver en dichter Svend Fleuron uit Denemarken las voor uit eigen werk. Daarna sprak de Duitsche geleerde Colin Ross over het onderwerp „de wereld van mor gen", die het doel van den oorlog van heden is. De oorlog is ontstaan, doordat een deel van deze wereld zich geplaatst had tegenover het ontstaan van een nieuwe wereld. Een der gun stigste beschikkingen van het lot noemde Colin Ross, dat tegelijkertijd met de geboorte van Groot-Europa, die van Groot-Oostazië tot stand komt. Ook de jeugd begint te begrijpen, dat het bij deze worsteling om een taak voor ge heel Europa gaat. Nooit mag vergeten worden, dat Engeland en Amerika niet alleen Duitsch- lands vernietiging willen, doch ook de versplin tering en daarmede de uitschakeling van Europa als factor voor de wereldpolitiek. (D.N.B.) BON UITERLIJK 19 SEPTEMBER INLEVEREN. Voor de distributieperiode van 6 September j.l. tot en met 3 October a.s. wordt, behalve het normale verspaperingenrantsoen, 100 gram cho colade- of suikerwerkartikelen beschikbaar ge steld op bon algemeen 377 van de bonkaart voor voedingsmiddelen. Dit beteekent derhaiVe, dat iedere consument, onverschillig of hij in het bezit is van een rookerskaart of een versnape- ringenkaart, ditmaal voor bedoelde artikelen in aanmerking komt. Zy, die van genoemden bon gebruik willen maken, dienen deze uiterlijk Za terdag 19 September as. bij den winkelier in te leveren. De winkelier wordt vervolgens in staat gesteld, zich met de bij hem ingeleverde bonnen zoo noodig extra te bevoorraden en zal daarna aan zijn klanten de hoeveelheid, waarop zij, gezien het aantal door hen ingeleverde bonnen, lecht hebben, kunnen afleveren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat. voor deze aflevering geen afzonderlijke bon zal worden aangewezen. In verband hiermede behoort de winkelier bij het in ontvangst nemen van de bonnen alge meen 377 aan den klant, een ontvangstbewijs af te geven. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het publiek er rekening mede dient te houden, dat men op bon algemeen 377 niet dezelfde arti kelen zal kunnen koopen, welke als regel op de bonnen van de versnaperingenkaart worden be trokken, aangezien de aanwijzing van deze extra bon ten doel heeft de fabrikanten en den handel in de gelegenheid te stellen de ten ge volge van de distributie minder gangbaar ge worden soorten af te zetten, Het publiek zal derhalve bij het in ontvangst nemen van de op bon algemeen 377 verkrijgbaar gestelde hoeveel heid versnaperingen genoegen moeten nemen met die soort-en, welke de winkelier hem aan biedt. NIEUWE KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden; 18.9,42 10 uur: Hengelo Deutsches Haus. 16 uur: Zwolle, School Turfmarkt. 19.9.42 10 uur: Assen, Dienstgebouw, Vaart 161. 14 uur: Groningen, Concerthuis, Poele straat. 20.9.42 10 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat 21.9.42 10 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 16 uur: Utrecht. Wehrmachtheim. Maria- plein. 22.9.42 10 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Ka- pelweg. 23.9.42 10 uur: Den Haag, Café Den Hout. Be- zuidenhoutscheweg. Tijdens de keuringen voor de Waffen S.S. en het legioen kunnen zich ook diegenen mel den, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) willen toetreden. WIJ BLIJVEN VRAGEN. Ja landgenoot, wij houden niet op. Wy blijven uw steun vragen voor ons fonds. Immers in het Oosten woedt de strijd voort. Nog steeds geeft de bolsjewist zich niet gewonnen, nog steeds biedt hij verbeten tegenstand. Nog steeds kam pen aan het front ook onze mannen voor de vrijheid van Europa. Zoolang dit het geval is, blijven wij uw aandacht op ons gironummer vestigen, want steeds meer pakketten moeten aan onze dappere Oostfrontstrijders gezonden worden. Wij -blijven vragen, van alle goede vaderlan ders, dus ook van u, een flink bedrag op giro rekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwil ligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK. Wk niet goed verduistert, is mede verant- woofflelijk voor slachtoffers, die bij vergissing getroffen worden. Dat wilt gij toch niet? Goed verduisterd, goed beschermd. VAN 1 NOVEMBER AF NIET MEER OVER DE GIRO. De luisterbijdrage kon tot nog toe worden voldaan met radiozegels en door middel van de giro. Het hoofdbestuur der P.T.T. deelt nu mede gedwongen te zijn daarin verandering te brengen. Van 1 November a.s. af komt de giro betaling geheel te vervallen (dus ook de auto matische overschrijving)Het desbetreffende gironummer wordt opgeheven. Van dien datum af kan de luisterbijdrage dus alleen worden vol daan met radiozegels. Aan allen, die indertijd hebben opgegeven, dat zij over de giro zouden betalen, maar van wie nog niet is gebleken, dat zij aan hun verplich ting hebben voldaan, is of wordt een luister- vergunning 1942 toegezonden. In een begeleiden den brief wordt hun gevraagd op welke wijze zy hebben betaald, met verzoek eventueel alsnog tot betaling over te gaan. Een redacteur van het A.N.P., die vernomen had, dat het met dat binnenkomen der luister bijdragen niet zoo vlotte als men wel had ver wacht, is met den chef van de administratie der luisterbijdragen, den heer P. A, Enserinck, gaan praten en deze vertelde o.a. het volgende. Van de ongeveer anderhalf millioen luis teraars zijn er rond 1.2 millioen in het bezit van een eigen radiotoestel en een kleine 300.000 aan gesloten by de plaatselijke distributiecentrale. Laatstbedoelden betalen hun bijdragen tegelijk met het abonnementsgeld aan de instelling, waarbij zij zijn aangesloten. Bij hen verandert dus niets. Van de overigen plakken er ruim 800.000 geregeld hun zegeltje op de luisterver- gunningskaart en 320.000 hebben den wensch te kennen gegeven, per giro aan hun verplichting te voldoen. Van deze 320.000 toestelbezitters is ech ter de helft die belofte niet, althans niet op de juiste wijze, nagekomen. Allerlei variaties heb ben zich hierbij voorgedaan. Er zijn duizenden luisteraars, die het voornemen tot betaling per giro hebben laten varen zonder ons, aldus de heer Enserinck, van die wijziging in hun ge dragslijn in kennis te stellen en die nu weer zegeltje plakken. Deze categorie heeft ons. veel last bezorgd, want zij waren reeds overgebracht naar een afzonderlijke carthoteek voor de giro- betalingen. Hoe moeten we nu nagaan of zy in derdaad betaald hebben? Andere luisteraars hebben'hun naam en adres op het linkerstrookje van het stortingsbiljet zoo onduidelijk ingevuld, dat wij niet kunnen vast stellen, van wien de bijdrage afkomstig is. Om nu te zorgen dat binnen afzienbaren tijd alle toestelbezitters in het bezit gesteld zullen zijn van een gelalge luistervergunning zal aan allen, die destijds opgegeven hebben dat zij de luisterbijdragen door middel van den postchèque en girodienst zouden betalen maar van wie nog niet is gebleken dat zy aan hun betalingsplicht hebben voldaan, toch een luistervergunning 1942 worden toegezonden vergezeld van een toelich tend schrijven, waarin hun wordt verzocht, mede te deelen op welke wijze zij hebben be taald, dan wel, indien dit mocht zyn verzuimd, de betaling alsnog ten spoedigste te verrichten. Over eenigen tijd kan dan worden aangenomen dat alle zegelbetalers die hun luis ter ver gunning op de voorgeschreven wijze hebben omgewisseld en alle giro-betalers in het bezit zijn van een luistervergunning. Dit zijn er in totaal ruim 1.000.0Ö0. Tevens zal, zoo eindigde de heer En serinck zijn mededeelingen, de gelegenheid tot betaling per giro voor de luisterbijdragen wor den afgeschaft, want de practijk heeft ons vol doende geleerd, dat een groot deel van de hon derdduizenden luisteraars niet voldoende stipt heid weet te betrachten om dat op zichzelf zoo gemakkelijk betalingssysteem voor dit doel te handhaven. Voortaan zal dus iedere niet bij een radiocentrale aangesloten luisteraar er voor moeten zorg dragen dat zijn luistervergunnings- kaart is voorzien van het vereischte aantal zegels. GEEN RAATHONING MEER. In de Staatscourant is de pryzenbeschikking 1942 honing gepubliceerd, waarmede de oude tot nu toe geldende honingprijzen vervallen zijn. Raathoning, die uitsluitend als luxe-artikel te beschouwen is, mag voortaan niet meer worden verhandeld. Voor slingerhoning is een kleine prysverhooging voor den verbruiker, en een overeenkomstige verhooging van de tusschen- handelspryzen noodig gebleken om de bijenteelt voor den imker aantrekkelijker te maken en uit breiding ervan te bevorderen. Voor de bestui ving der landbouwgewassen is een bloeiende bijenstand voor ons land immers van onschat baar belang. „WAGEN WE DEN SPRONG?" Hedenavond van 19.0519.20 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum I in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Wa gen we den sprong?". In „Das Reich" publiceert dr. Goebbels een hoofdartikel „de steile weg opwaarts", waarin hij zich bezig houdt met de vraag van den vermoe- delyken duur van den oorlog. Overal, aldus de minister, ziet men de dingen thans realistischer dan in den aanvang. Duitsch- land heeft den oorlog van den beginpe af van den realistischen kant gezien en er steeds voor gezorgd hem niet te licht, maar ook niet te zwaar op te nemen. Wy zien in den strijd een geweldig tragisch volkerendrama, dat wij met inspanning van onze geheele nationale kracht tot een zegevierend einde moeten brengen en van welks afloop het afhangt, of wij in onbe perkte mate zelfbeschiKking zullen verwerven ot zullen ondergaan. Het spreekt vanzelf, dat het daarbij niet onverschillig is, hoe lang de oorlog duurt, maar die vraag staat in geen verhouding tot het feit, dat wij den oorlog moeten winnen en dat daarvoor alle voorwaarden aanwezig zijn. De vraag naar den duur van den oorlog wordt meestal door den steller der vraag in zijn wenschvoorstelling bepaald. Zij is bijna altijd af hankelijk van wat de individu van den afloop van den oorlog verwacht. Een definitief ant woord kan men niet geven, maar de ervaring leert, dat oorlog en vrede vaak niet komen, wanneer men ze dichtbij waant, en dat ze er even vaak plotseling zijn, wanneer men ze niet verwacht. Geen Éngelsche bewering, aldus Goebbels, is zoo dom als deze, dat men alle slagen kan ver liezen om den laat-sten te winnen. Dit klopt alleen, wanneer een overwinnend volk, zooals wij in 1918, de noodlottige fout begaat, vrijwillig afstand te doen van den troef der gewonnen veldslagen. Duitschland heeft thans zooveel van dergelijke troeven in de hand, dat het niet be hoeft te vreezen voor den afloop van den oorlog. Nooit eerder in de geschiedenis heeft zich een oorlogvoerende mogendheid in een betrekkelijk zoo korten tijd zooveel voorwaarden voor de overwinning geschapen. Terwijl Duitschland altijd nog in het offensief is gebleven, bestond de wijsheid van den tegen stander in het telkens wachten op den winter om een rustpoos te krijgen. Wij zouden ook niet Weten, hoe en waarom de loop der dingen kan veranderen, want iedere nieuwe zomer heeft ons oorlogspotentieel op ieder gebied vergroot. Wat bij voorbeeld grondstoffen en wapenen betreft, staan wij er thans veel en veel gunstiger voor dan in het begin van den oorlog, om nog te zwijgen van het aantal en de hoedanigheid onzer geschoolde troepen. De Anglo-Amerikaansche mogendheden zijn zelfs bij de grootste inspan ning, waarvan zij nog ver verwijderd zyn, niet tegen ons opgewassen en de aan menschen en grondstoffen zoo rijke sovjet-unie L° al zoozeer geamputeerd, dat haar oorlogspotentieel op zijn minst beslissend verzwakt genoemd mag worden. Minister Goebbels besluit met de woorden: „waarom zouden wij den toestand rooskleuriger zien dan hy is? Hy geeft ons toch al alle kansen op de overwinning Nog veel offers en veel in spanning zullen van ons gevergd worden, maar wij achten het juister het publiek tijdig daarop opmerkzaam te maken, opdat noch wij noch ons volk in eenig opzicht misleid worden. Een steile weg opwaarts ligt nog voor ons, maar wy ge- looven, dat die eerder wordt afgelegd door een volk, dat door een jarenlange harde, oefening in het bergbeklimmen getraind is dan door een volk, dat het bergbeklimmen slechts op de vlakte heeft leeren kennen. Wy hebben geen aanleiding, onszelf of de wereld iets voor te praten. Wij zijn ons volkomen bewust van onze taak, maar ook van onze kansen. Wij weten wat wij willen, maar, wat nog belangrijker is, wij willen ook wat wij weten". (DN.B.). ■4» 1~*\ ORTUGAL is ee van de landen, dat in de huidige constellatie nog geen JL definitief standpunt heeft bepaald. Ook in het Nieuwe Europa, dat zich bezig is te vormen, zal het natuurlijk noodzakelyk zijn dat het land Portugal wordt opgenomen. De moge lijkheden daartoe zyn aanwezig, doch uit de betrekkingen, welke Portugal onderhoudt met de geallieerde landen, valt op te maken dat het aan den eenen kant zich aan deze Anglo-Ame- rikaanschè zijde schaart, terwyl het daarnaast toch in aanmerking wil komen voor de voor- deelen van het Nieuwe Europa. In alle opzich ten heeft Portugal te kennen gegeven, dat het neutraal wil zyn en de verdediging van zijn gebied ter hand neemt. Wat dit laatste betreft, kan nog worden opgemerkt, dat Portugal aller lei versterkingen naar de Azoren heeft gezon den en wat dat betreft zijn wil tot verdediging wel krachtig onderstreept. Zeker kan Portugal zich niet onttrekken aan het feit, dat het een deel vormt van Europa en het zich in de daar in groeiende ordening zal moeten inschakelen om voor weggevallen handelsmogelijkheden an dere te zoeken, wil het zyn eigen volkshuis houding niet volkomen ontredderen en aan volkswelvaart te niet doen, wat in de laatste 15 jaar is opgebouwd. „Nieuw Nederland", maandblad voor econo mie, staatskunde en cultuur, geeft in zajn jong ste nummer in een artikel van Joh. C. A. Vroegindewey aan in hoeverre het Nieuwe Con tinentaal-Euroi>a daarbij behulpzaam kan zijn. De schrijver merkt naar aanleiding van de hui dige Portugeesche politiek op, dat een omscha keling in het Continentale blok mogelijk is, in dien zijn regeering nu vooral den juisten koers zal weten te houden en zich van de Éngelsche vriendschap tijdig zal weten terug te trekken. Tot deze conclusie komt het blad na eerst uit voerig de ontwikkeling der volkshuishouding gedurende de laatste 15 jaren te hebben belicht en den arbeid van minister-president Salazar met waardeering te hebben genoemd. Salazar aanvaardde in 1928 het bewind en reeds na eenigen tijd bleek, dat zijn werkkracht resul taten afwierp. .Nieuw Nederland" merkt op: „In 1932 werd Salazar ook minister-president en sindsdien heeft hij in rusteloozen arbeid het gebouw van den staat in alle opzichten hersteld. Een nieu we grondwet werd in 1933 van kracht, waarin een corporatieve opbouw van het land is vast gelegd, geïnspireerd door den geest van „Reinm Novarum"." Na jaren van groote politieke oneenigheld, welke haar terugslag op den nationalen wel stand niet miste, brak een periode van rust aan, waarin men zich metterdaad met alle zaken kon bezig houden. „Zoo voltrok zich, al dus genoemd blad, „in de grootste rust en kalmte en zonder eenigerlel storing in de volks huishouding te veroorzaken, de overgang van den democratischen (we mogen wel zeggen den anarchistischen) staatsvorm naar het gematigd corporatieve stelsel, wederom in tegenstelling met Spanje, waar door de revolutie deze over- Het slotartikel verschijnt in ons blad van morgen. gang juist zeer schokkend, ja eigenlijk te schokkend is geweest." Reeds bij het uitbreken van het Europeesch conflict deden de moeilijkheden zich gevoelen. Niet alleen, dat Duitschland als één der be langrijkste betrekkingen afviel door het isole ment, maar ook kwamen er groote wijzigingen in de betrekkingen met Engeland en Frankrijk, waardoor de handel terugliep. „Vooral ten aan zien van de in- en uit te voeren artikelen en ook de Duitsche blokkade tegenover beide landen bleef dit niet zonder uitwerking," aldus .Nieuw Nederland". Het verdere verloop van den oorlog in Europa is niet zonder gevolgen geweest voor Portugal. Met veel cijfermateriaal toont het blad dit aan en merkt te dien aan zien op: „Het succesvol verloop der Duitsche operaties in het Westen, heeft ten slotte de economische isoleering van Portugal slechts van korten duur doen zyn, en heeft de mogelijkheid van contact en transport met de Centraal- en Noord-Europeesche landen weer geschapen. Een intensief handelsverkeer vindt echter niet plaats. Wel moet geconstateerd worden, dat Portugal nog steeds relaties onderhoudt, zoowel met Engeland en Amerika, als met de in eerst genoemd land gevestigde emigrantenregeeriii- gen. En dat laatste is uiteraard niet bevorder lijk voor een goede verstandhouding, ook han delspolitiek, met Duitschland en de bezette lan den. Ook funtionneert de handel Portugal-En- geland npg, zij het dan ook dat deze door de gevaren ter zee, door de blokkade van het Én gelsche eiland en door het steeds nijpender wordende scheepsruimteprobleem, zeer belang rijk is ingekrompen." Toch blijkt wel, dat de moeilykheden, waar voor de Portugeesche handel geplaatst is, groot zyn. Daarom moeten compenseerende markten voor Portugal worden gezocht. En de schrijver stelt allereerst de vraag, of Continentaal- Europa den overvloed van Portugeesche export producten kan opnemen. Daarnaast doet hij de vraag, of het Continent in staat is Portugal te voorzien van alles, wat het tot nu toe van En geland en de Vereenigde Staten ontving. Ten aanzien van de eerste vraag, welke zeer uit voerig te uitgebreid om in dit bestek weer te geven wordt behandeld, merkt Joh. O. A. Vroegindewey o.a. het volgende op: „Na dezen oorlog zullen we zoo ver mogelyk ontwikkelde autarkische continenten krijgen en al zal de handel met andere werelddeelen zeker noodzakelijk en gewenscht zijn, in welken vorm deze zich al ontwikkelen is nog niet hee- lemaal duidelijk, al meenen wij, dat'in eerste instantie de zuivere goederenruil, dat is dus in den vorm van compensatietransacties, de meest voor de hand liggende vorm zal zijn er zal tijd noodig zijn om dezen weer in den ouden omvang te herstellen. Dat beteekent, dat onge twijfeld een deel van den afzet van industrieele producten, die door Duitschland bijv. voordien naar Overzee werden uitgevoerd, nu aan Euro pa, dus ook aan Portugal ten goede kan komen." Ditzelfde geldt natuurlijk ook voor wat be treft de door Amerika geleverde benzine. Im mers nu de Roemeensche oliebronnen ter be schikking van Europa staan en de Éngelsche invloed volkomen is uitgeschakeld, openen zich hier eveneens nieuwe perspectieven voor Portu gal, óm daarnaast nog niet eens over Oost- Europa te gewagen. Over de uitvoerartikelen kan gezegd worden, dat deze hun weg zeker zullen vinden, vooral nu momenteel op vele gebieden een schaarsch- te is opgetreden. vcm hedenavond 19.52 uur tot morgenochtend 7.18 uur De maan kwam heden op te 15.02 uur en gaat vannacht om 0.01 uur onder; het is vandaag Eerste Kwartier. BIJZONDERE LEERSTOEL VOOR SCHOOLARTSEN TE UTRECHT. In Mei van dit jaar heeft het departement van sociale zaken een aanvang gemaakt met een belangrijke uitbreiding van het schoolart senwezen. Daartoe werd een besluit uitgevaar digd betreffende een verdeeling van ons land in districten, die elk één of meer gemeenten om vatten. Men onderscheidt hierbij tusschen ge meenten, die een zoodanigen omvang hebben, dat het raadzaam is, dat zij een eigen school- artsendienst onderhouden en gemeenten, die, in onderlinge samenwerking, gemeenschappelijk een districtsschoolartsenclienst zullen moeten exploiteeren. Deze reorganisatie bevindt zich op het oogenblik in vollen gang. In de reeds be staande 11 districtsschoolartsendiensten, alsmede de ongeveer 35 gemeentelijke schoolartsendien sten, werd een goede grondslag gevonden, waarop kon worden voortgebouwd. Als straks de reorganisatie haar beslag zal hebben gekregen, hetgeen binnenkort het geval zal zijn, zal ons land, naast de genoemde gemeentelijke dien sten, nog een 70 k 80 districtsdiensten tellen. Het juiste cijfer daarvan valt op het oogenblik nog niet te noemen, daar dit uiteraard met de in deeling van de districten samenhangt, een ar beid, waarmede de inspecteurs voor de volksge zondheid thans druk doende zijn. Van de ge meentebesturen wordt hierbij veel medewerking ontvangen. Het ligt in de bedoeling, dat de schoolartsen voortaan ambtenaren in volledigen dienst zullen zijn, die de kinderen regelmatig aan controle kunnen onderwerpen. Daartoe is het noodzake lijk, dat zy him taak in niet te omvangryke ambtsgebieden vervullen. De districtsdiensten zullen een gebied van ongeveer 40 50.000 zie len bestryken, hetgeen beteekent, dat de dis- trictsschoolaxtsen gemiddeld ongeveer 6 k 7000 leerlingen van de kleuterscholen, het lager, uit gebreid lager en nyverheidsondenvys onder hun toezicht krygen. Het spreekt vanzelf, dat in de groote gemeenten meer dan één schoolarts het werk doet. Een en ander brengt met zich mede, dat het aantal schoolartsen belangrijk zal moeten wor den uitgebreid. Welke eischen worden nu aan deze functionnarissen gesteld? In het algemeen zal de keuze vallen op den huisarts, die reeds over eenige jaren praktyk-ervaring beschikt. Ten einde den overgang naar dit speciale werk te vergemakkelyken, is aan de rijksuniversiteit te Utrecht een bijzondere leergang voor school artsen ingesteld, die twee maanden duurt. De cursus van dit voorjaar, waaraan door 20 k 25 artsen werd deelgenomen, ls reeds een groot succes geweest en wekte bij de deelnemers een sterken geestdrift. Alle medische hoogleeraren verleenen aan dezen leergang hun medewer king. In den as. herfst vangt een tweede cursus aan. Overigens beperkt de taak van den school arts zich tot het houden van toezicht en het bevorderen, dat waar noodig, de door hem on derzochte kinderen de juiste behandeling krij gen, die dan verder aan den huisarts of specia list wordt overgelaten. Voor de financieele zijde van deze aangele- heid is een regeling getroffen, volgens welke het rijk eeh derde voor zijn rekening neemt van de aan nieuw op te richten schoolartsendiensten verbonden kosten. Ook wanneer belangriike ver beteringen worden aangebracht draagt het rijk een derde in de kosten by. De rest moet worden opgebracht door de gemeenten en eventueel ook door de provincies. VERDUISTERING. Verduistering. Oorlogsnoodzaak met tweeledig, doel: de oriënteering voor vliegtuigen onmoge- lyk te maken en de bevolking in de schuts der De marinebevelhebber in Nederland deelt op grond van artikel 5, alinea 1 nummer 2, alinea 2 van de verordening nr. 100/41 van den Rykscommlssaris voor de bezette Nederlandsche gebieden over byzondere maatregelen inzake de kustbescherming mede: De West-Friesche Waddenzee.de wate ren van Zeeland en het Hollandsch Diep tot aan de brug over den Moerdyk, zyn met onmiddellijken ingang van zonson dergang tot zonsopgang voor de geheele scheepvaart gesloten. Overtredingen worden gestraft volgens artikel 7, alinea 2 van de verordening nr. 100/41. duisternis op te nemen. Of de burgery dit laatste voldoende beseft, dient te worden be- twyfeld. Een goed verduisterd perceel vindt lang niet altyd zyn oorzaak in het juiste in zicht van de(n) bewoner (bewoonster), doch veelal in de angst voor een bekeuring, al dan niet gevolgd door de nog onaangenamer maat regel van stroomafsluiting. De zorg, waarmede de verduistering wordt doorgevoerd, hangt dan af van de meer of min der intensieve controle, door de politie uitge oefend. Men verliest hierby geheel uit het oog dat het hier mede een maatregel van zelfbe scherming betreft, een maatregel dus, die in de eerste plaats strekt tot eigen veiligheid. Wordt deze maatregel maar ten halve of onvoldoende doorgevoerd, dan levert men mede gevaar op voor de omwonenden. Dit maakt, dat de nalatigheid niet meer is een persoonlyke aangelegenheid, doch een in gaan tegen het gemeenschapsbelang. Het zou niet de eerste maal zyn, indien een onvoldoende verduistering de oorzaak was van bomafworpen, die niet de(n) nalatige zelf tref fen, doch zyn medeburgers in de^nabyheid. Een lichtpunt hoe, in beeldspraak ge bruikt-, ook toe te juichen levert in oorlogs tijd ernstig gevaar op. Laat men dit beseffen en inzien. Dit Inzicht zal de burgery er toe brengen, niet te verduis teren uit vrees voor straf, doch uit welbegrepen eigenbelang en ter beveiliging van eigen en andermans leven en goed. OPROEP NATIONALE JEUGDSTORM. Jonge Nederlandsche mannen van 17 tot 25 jaar, die zich in de naaste toekomst als kader lid van den Nationalen Jeugdstorm willen in zetten voor de leiding van de Nederlandsche jeugd in het nieuwe Europa, dienen zich daartoe aan te melden bij het stafkwartier van den Na tionalen Jeugdstorm, Koningslaan 9, te Utrecht. Van 1 November 1942 tot 1 Februari 1943 vol gen zij dan een leergang voor beroepskader leden aan het kaderheem te Ommen (O.), waar na gebleken geschiktheid een aanstelling volgt. De aanmelding moet voor 1 October 1942 ge schieden en vermelden: Naam en voornamen (voluit); volledig adres (eventueel telefoonnummer); geboortedatum en -plaats; beroep; genoten onderwys en opleiding. Op de enveloppe plaatst men in den linker bovenhoek „beroepskaderleergang". Lidmaat schap van den Jeugdstorm is geen vereischte, maar dient wel vermeld te worden. Na de aan melding worden de noodige formulieren met byzonaerheden toegezonden. Voor nadere inlichtingen leze men de bladem en richte men zich tot het stafkwartier van de% Nationalen Jeugdstorm, Koningslaan 9, Utrecht

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1