83sie Jaargang WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1942 No. 25291 BUITENLAND Gebrek van het Sovjet-leger Verspreide Berichten Rede van Churchill Verduisteren: BINNENLAND Het Radio-winterseizoen Onbehoorlijke pr i j sopdri j vingprakti j ken RECHTZAKEN Doodvonnis wegens bezit van wapenen STADSNIEUWS SPORT Nederlandsche jeugd fnM voor Milaan GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.vervK Been. Lelden In een uitzending van radio-Moskou wordt gezegd, dat de gevechten aan het Oostelijke front voor de sovjetlegers buitengewoon zwaar zijn. Het roode leger beschikt weliswaar over uitrusting en techniek, doch één ding ontbreekt: het begrip om van deze techniek een juist ge bruik te maken. In zijn meeste oproepen, al dus de zender, heeft Stalin daarop de aandacht gevestigd. Daarom verlangt men van alle bols jewisten, dat zü een volmaakte techniek krijgen. Woordelijk zegt de zender: „tankbemanningen en artilleristen, wordt meester van uw wape nen." (D.N.B.) DE BESPREKINGEN TUSSCHEN BRITSCHE EN AMERIKAANSCHE VERTEGEN WOORDIGERS. Naar radio-New York meldt, is in het Witte Huis een verklaring afgelegd over de conferen ties die in Juli te Londen gehouden zijn tus- schen Britsche en Amerikaansche regeerings- vertegenwoordigers. De regeering van de Ver. Staten was vertegenwoordigd door Harry Hop kins, den persoonlijken vertegenwoordiger van president Roosevelt, door den chef van den ge- neralen staf generaal Marchall en door den vlootvoogd admiraal Ernest King. De geheele Amerikaansche generale staf hield te zamen met Harry Hopkins belangrijke besprekingen met den Britschen generalen staf en met mi nister-president Churchill, die tien dagen duur den. Op deze conferenties werd de geheele oor logvoering besproken. Met instemming van pre sident Roosevelt werden de vereischte beslissin gen genomen over militaire operaties. Op het zelfde tijdstip was Stephan Early, de secretaris van Roosevelt, in Londen, om besprekingen te voeren met den minister van voorlichting, Brendan Bracken. Op de terugreis brachten de Amerikaansche regeeringsvertegenwoordigers een bezoek aan IJsland. Interinf). AMERIKAANSCHE STEUNPUNTEN OP DE GALAPAGOS-EELANDEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, verklaard, dat de Ver. Staten met goedkeuring van de regeering van Ecuador mi litaire steunpunten op de Galapagos-eilanden hebben gevormd. (D.N.B.) EEN ANTI-INFLATIEVOORSTEL VAN MORGENTHAU AFGEWEZEN. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Washing ton meldt, heeft de financieele commissie van den Senaat een voorstel van het departement van financiën tot invoering van een gecompli ceerde „uitgaven-belasting" van de hand gewe zen. Door deze belasting zouden extra-inkomsten worden opgebracht tot een bedrag van 1625 millioen pond sterling. Deze belasting zou ge heven worden van de tegenwoordige en van de voor de toekomst vastgestelde inkomens. Mor- genthau had tevoren verklaard, dat het pro gram van het grootste belang was om de in flatie tegen te gaan. (D.N.B.) WELLKIE BIJ MENEMENDZJOGLOE. De Turksche minister van buitenlandsche za ken, Menemendzjogloe, heeft Wendell Willkie wütvangen voor een bespreking, die twee uren lurde. (D.N.B.) DE STRIJD OP NIEUW-GUINEA. Geallieerden teruggeworpen. Het communiqué uit het hoofdkwartier van Mac Arthur bevestigt, volgens den omroep te Canberra, dat do Geallieerde strijdkrachten op Nieuw-Guinea zijn teruggeworpen door de Ja- pansche troepen, die bij Kokoda zijn opgedron gen tot de voorste verdedigingslinie. Voorts meldt het legerbericht, dat 26 zware Japansche bommenwerpers een aanval op Port Moresby hebben gedaan. In tegenstelling tot de laatste overwinningsberichten van het Zuid-Oosten van Nieuw-Guinea wordt nog medegedeeld, dat Ja pansche vlootstrijdkrachten Zondag en Maan dagnacht Geallieerde stellingen in de Mllne'oaai hebben beschoten. Radio- New York heeft een bericht van United Press verspreid, volgens het welk de toestand der Geallieerden op Nieuw- Guinea slechter is geworden. De Japanners, zoo wordt in dit bericht gezegd, zijn in opmarsch naar Port Moresby. In een ander bericht van radio-New York wordt toegegeven, dat het den Japanners gelukt is terrein te winnen in het gebied van Kokoda en Miola. (D.N.B.) BERLIJN OVER ROOSEVELTS VERKLARINGEN. Van Roosevelts jongste verklaringen, zijn praatje aan den haard en zijn boodschap aan het congresh, moet naar de opvatting van Ber- ïynsche politieke kringen vooral aan de eerste propagandistische beteekenis worden toegekend. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill in het Britsche Lagerhuis zijn aange kondigde verklaring over den militairen toe stand afgelegd. Churchill begon met toe te geven, dat de scheepsverliezen der Geallieerden nog zeer ernstig zijn. Voor den tijd van Juli tot begin September meent Churchill vergeleken met de voorafgaande maanden bepaalde ver beteringen te kunnen constateeren. Churchill meende, dat er geen reden bestaat om te ver onderstellen, dat men („niet over de middelen beschikt om een overwinning te behalen, voor opgezet, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten hun uiterste krachten inspannen". Met betrek king tot zijn bezoeken aan het Midden-Oosten en de Sovjet-Unie verklaarde Churchill, dat de daarbij behaalde resultaten „thans nog geheim zijn, doch later eenige moeite en kosten wel zouden rechtvaardigen". Voordat ik Engeland verliet, zoo vervolgde de Engelsche premier, was de positie van het leger in de woestijn en van de troepen in Egypte niet geheel bevredigend. Het was hem duidelijk geweest, dat er „drasti sche veranderingen in het hoofdkwartier noo- dig waren". Auchinleck heeft zelf verzocht hem met verlof te zenden, doch hij zal later zijn diensten weer beschikbaar stellen. De invasie poging bij Dieppe bestempelde Churchill als een „harde, woedende botsing" en gaf als zijn mee ning te kennen, dat dergelijke botsingen in het verloop van dezen oorlog waarschijnlijk steeds talrijker zullen worden. Toen er later een vraag gesteld werd over hetzelfde onderwerp, weigerde Churchill gegevens over de Engelsche verliezen bij Dieppe te verstrekken. Churchill zeide, dat de Engelsche regeering aan de regeering van Australië den Britschen kruiser „Schropshire" als vervanging van den verloren geganen kruiser „Canberra" heeft aangeboden. Australië heeft het aanbod aangenomen. In tegenstelling tot de Amerikaansche publicaties beweerde Churchill, dat de productie van nieuwe koopvaardijschepen in de Ver. Staten het aantal der getorpedeerde vaartuigen overtreft. Churchill heeft voorts een aantal vragen beantwoord. Om te beginnen cor rigeerde hij een verklaring, op 13 Juni door hem afgelegd, over het aantal Britsche pantserwa gens, dat in den slag in Libye verloren was ge gaan. Dat hij toen het getal van 230 pantser wagens noemde, zoo zeide hij, was het gevolg van een „gebrekkig telegram". In een week tijds zijn „ongeveer 200 pantserwagens" verloren gegaan. Voorts beantwoordde Churchill vragen over de instelling van een medaille van ver dienste voor opvarenden der koopvaardijvloot en over de uitwisseling van leden der Engelsche en Amerikaansche weermacht in den vorm van bezoeken. Naar de Engelsche Nieuwsdienst voorts meldt, heeft Sir Stafford Cripps in het Lagerhuis be kend gemaakt, dat de minister-president in de volgende zitting een verklaring over Indië zal afleggen. Er zal niet terstond een debat op vol gen. Dat kan pas gehouden worden, wanneer iet Lagerhuis na een nieuw kort reces weer zal zijn bijeengekomen. (D.N3.). van hedenavond 20.11 uur tot morgenochtend 7.05 uur De maan kwam vandaag om te 5.29 uur en gaat onder te 19.46 uur. Het voornaamste wat men daaraan ontleenen kan is, dat de Ver. Staten naar de grootste economische catastrofe der geschiedenis gaan, welker gevolgen nog in het geheel niet te over zien zjjn. Roosevelt heeft het grootste gevaar inflatie en vernietiging der normale productie bronnen door een overdreven georganiseerde oorlogsbewapining ingezien en verlangt daar tegen categorische volmachten. Het wetsont werp, waarop hij zich hierbij beroept, is ont worpen door den reeds uit den eersten wereld oorlog bekenden Baruch. Wanneer het Roose velt zou gelukken, volgens deze voorstellen te werk te gaan, zou zulks de uitlevering van het geheele bedrijfsleven der Ver. Staten aan het Jodendom beteekenen, dat met behulp van bij zondere wetten van den president de leiding over het Amerikaansche bedrijfslevenin han den wil krijgen en daarmede het geheele Ame rikaansche oorlogsapparaat tegen de machten der ordening zou willen gebruiken, In Berlijn ziet men deze ontwikkeling met belangstelling tegemoet. Men acht Roosevelt niet den man, die het gevaar eener ineenstor ting van het Amerikaansche bedrijfsleven kan tegenhouden. Men is er hier zelfs van overtuigd dat het Amerikaansche bedrijfsleven binnen af- zienbaren tijd een geweldige ineenstorting zal beleven, als gevolg waarvan er een sociaal-re- volutionnaire ontwikkeling zal ontstaan van een nog ongekende afmeting. (A.N.P.) NIEUW UITZENDSCHEMA VAN DEN OMROEP. De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Op Zondag 6 September is een nieuw uitzend schema voor de zenders Hilversum I en II in werking getreden. Het overgaan des avonds om 20.15 uur op de radio-distributie brengt mede, dat een aantal belangrijke uitzendingen naar den vooravond moest worden verplaatst, willen althans de be zitters van eigen ontvangtoestellen in de gele genheid gesteld blijven deze uitzendingen te beluisteren. Niet uit deze noodzaak alleen echter is ditmaal het nieuwe z.g. winterschema gebo ren. Daarnaast is het de bedoeling geweest het aantal schakels in den programmaketen te ver minderen, ma.w. den luisteraar programma's van langeren duur te bieden, die een beter slui tend geheel vormen. Deze bedoeling heeft men in het bijzonder voor den zender Hilversum II kunnen verwezenlijken, waarbij men er tevens in geslaagd is, den luisteraar zooveel mogelijk houvast te geven door vaste tijdstippen voor de uitzendingen in de onderscheiden genres te reserveeren. Zoo is er bijv. iederen werkdag over den zen der Hilversum I tusschen twaalf en één, hetzii dansmuziek (des Maandags, Woensdags, Don derdags en Zaterdags) hetzij een promenade concert (des Dinsdags en Vrijdags). Tusschen één en twee uur geeft Hilversum I steeds een licht lunchconcert en tusschen twee en vijf een groot muzikaal programma. Dins dags en Donderdags bestaat dit laatste voorna melijk uit ernstige-, op de overige dagen over wegend uit lichte-, en des Vrijdags bijv. uit filmmuziek. In het kader dezer groote middagprogramma's biedt Hilversum I des Zaterdags een voor het publiek to eg ankelijken „bonten' middag". Tus schen vijf en zeven brengt deze zender op alle werkdagen een „geïllustreerd radiofeuilleton", een muzikaal verlucht hoofdartikel, bestaande uit klankbeelden uitgebreide reportages of luisterspelen. Dit laatste is des Zaterdags het geval, waarbij er naar gestreefd zal worden vervolg-luisterspelen te brengen, die, naar de ervaring heeft geleerd, een sterke aantrekkings kracht op den luisteraar uitoefenen. De Zondag middag staat op Hilversum I, tusschen twee en vier, in het toeken van de symphonische-, tus schen vier en vijf daarentegen en 's avonds tus schen halfzeven en halfacht in het teeken van de lichte muziek. Op Hilversum II is de Zondag tusschen twee en drie uur gewijd aan het groote luisterspel en tusschen drie en vijf aan opera en operette, die elkaar regelmatig zullen afwisselen. Op de werk dagen hoort men via Hilversum n, van half- twaalf tot half één altijd een middag-, en van halfdrie tot halfvier een namiddag-concert. Uit deze VGcrbeelden blijkt wel, dat verbrok keling van den zendtijd zooveel mogelijk is ver meden. De mogelijkheden, die zich hierdoor openen, zijn door de programma-leiding gretig aangegrepen om in het nieuwe seizoen den luisteraar ook inderdaad iets nieuws voor te zetten. Volledige gegevens kan men vinden in den Luistergids, terwijl bovendien dagelijks na de tweede echtend-uitzending van nieuwsberichten over Hilversum I en des middags om halfcén over Hilversum II voor de microfoon een pro gram ma-overzicht zal worden gegc.'on De nieuwsberichten van den B.N.O. komen op werkdagen, 's ochtends om halfacht en half- negen. 's middags om kwart voor éér. en 's na middags om kwart vóór vijf dus niet meer om kwart over vijf steeds over beide zenders. De eerste avond-uitzending van nieuwsberichten komt op Hilversum II om halfzeven en op Hil versum I om halfacht, de tweede avond-uitzen ding v/eer over beide zenders tegelijkertijd om kwart vóór tien. GEDEELTELIJKE ZONSVERDUISTERING. Morgenmiddag zal zich een gedeeltelijke zons verduistering voordoen, welke ook hier te lande waarneembaar is. De verduistering begint mor genmiddag om 15 u, 57 minuten en eindigt te 19 u. 21 min. Haar grootste fase valt te 17 u. 39 min., waarbij van de zon 0.523 van de mid dellijn door de maan bedekt is. F. 100.000 BOETE VOOR KRUIDENIERS- WARENFILIAALZAAK. De N.V. Andre van Hilst te Waalwijk, welke 33 kruidenierszaken exploiteert, heeft in 1941 herhaaldelijk kruidenierswaren te duur ver kocht. Soms werden bepaalde goederen zonder eenige aanleiding in de filialen duurder ver kocht dan voorheen, in andere gevallen is een artikel, meer in prijs verhoogd dan de stijging van den inkoopprijs veroorloofde. De ernstigste overtredingen zijn echter begaan, doordat arti kelen van ouden en goedkoopen voorraad ver kocht zijn tegen een prijs, welke nieuwe, duur der Ingekochte goederen mochten kosten. Er was een geraffineerd systeem uitgedacht, waar mede men hoopte ontdekking van den laatsten vorm van prijsopdrijving te voorkomen. De di rectie gaf n 1. het personeel voor den vorm aan wijzingen, die geheel in overeenstemming waren met de voorschriften. zy wist echter, dat deze instructies in de practijk onuitvoerbaar waren, De circulaires waren echter even zoovele schrif telijke bewijzen, dat de N.V. de hand hield aan de voorschriften en moesten dan ook dienen om controleerenden opsporingsambtenaren zand in de oogen te strooien. De N.V. heeft zich bij de behandeling van haar zaak niet ontzien de mogelijkheid van in- cidenteele ongeoorloofde prijsverhoogingen ln de filialen open te laten. Het was dan eventueel gebeurd tegen de orders van de directie in en het te veel ontvangene zou door het personeel ten eigen bate zijn aangewend. Deze ongefun deerde poging tot verweer heeft op de berech tende instantie uiteraard een zeer slechten in druk gemaakt. Het feit, dat bovendien de ad ministratie onvoldoende was, pleitte verder al evenmin in het voordeel van de N.V. als het "raffinement, waarmede men getracht had ont dekking te voorkomen. Hoewel de prysovertre- dingen ln deze zaak steeds een centenkwestie waren, moet het bedrag der onrechtmatig ver kregen winst, gezien de vele artikelen, die ge voerd werden en den grooten omzet daarvan, toch zeer aanzienlijk zijn geweest. In hooger beroep is de N.V. van Hilst dan ook door het hoofd van de prijsbeheersching tob een boete van f. 100.000 veroordeeld, terwijl bekendmaking van het vonnis tevens is gelast. NIEUWE DIENSTREGELING BIJ DE BLAUWE TRAM. Met ingang van 13 September zal, gelijk ge meld, een nieuwe dienstregeling worden inge voerd bij de Blauwe Tram. Gelijktijdig worden de tramdiensten op het baanvak Scheveningen- Javabrug te Den Haag en de autobusdiensten A. en B. van, Haarlem naar Bloemendaal en Overveen geheel gestaakt. VEEHOUDER VERPLICHT TOT EXTRA VEE-INLEVERING. Nog zeer onlangs is medegedeeld, dat de secre taris-generaal van het departement van land bouw en visscherii op grond van de hem ver leende buitengewone bevoegdheden is opgetre den tegen enkele veehouders in de provincies Gelderland, Zeeland, Limburg en Drenthe, daar deze gedurende geruimen tijd melk hadden ach tergehouden, hoewel zij volgens de geldende be palingen verplicht waren deze melk bij een melkverwerkend of standaardisatiebedryf in te leveren. Thans is ook in de provincie Overijssel een dergelijke maatregel genomen. De secretaris-ge neraal heeft aan een veehouder» in Olst een extra inleveringsplicht van vee opgelegd. Deze man zal nu boven den normalen aanslag in de verplichte veelevering vier koeien moeten af staan. Men kan niet ongestraft de voedselvoor ziening van zijn volk tegenwerken. OVER DE WOLGA. Over deze belangrijke rivier werden de bols jewisten door de Oostfrontstrijders teruggewor pen. Inderdaad, ditr heeft bitteren strijd gekost, want de bevrijding van Europa van het bolsje wisme, wordt ons nu eenmaal niet geschonken, die moet moeizaam veroverd worden. Daarom strijden aan het Oostfront de beste zonen van alle beschaafde landen van Europa. Daarom trekken ook Nederlandsche mannön ten strijde. Die Nederlandsche mannen, land genoot. daaraan zullen wij het straks te danken hebben, dat ons land vertegenwoordigd zal zijn, als na den oorlog over het lot van Europa be slist zal worden. Zij veroveren voor ons een eer volle plaats in dit nieuwe Europa Daarom is het onze dure plicht onze strijders te steunen. Stuurt vandaag nog een flinke bijdrage aan het Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage, giro rekening 432100. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd zijn tot ontvanger der invoer rechten en accijnzen: L. van den Ende te Breda en K. Millenaar te 's-Gravenhage, beiden thans surnumerair der invoerrechten en accijnzen. Aan prof. ir. G. Brouwer is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de technische hoogeschool te Delft. De hoogleeraar dr. H. B. Dorgelo is voor het studiejaar 1942/43 benoemd tot rector-mag- nificus van de technische hoogeschool te Delft. Ch. P. F. M. Strens, Is gerekend van 4 Aug. j.l. af, opnieuw tot burgemeester van Swalmen benoemd. C. J. M. Brouwers is met ingang van 25 Sep tember opnieuw tot burgemeester van Varik benoemd. BIJ DEN POLITIERECHTER. Bij de Twentsche Bank te Leiden stond een fiets onbeheerd, die door W. C. R. v. H. thans gedetineerd, werd gestolen. Daarvoor kwam hij bij den Politierechter, en hij vertelde ln een dronken bul te hebben gehandeld. De rechter veroordeelde hem tot twee maanden gevangenis straf. Er was door mej. M. B. te Zoetermeer leelijk misbruik van vertrouwen gemaakt dat door mej. C. N. in haar gesteld was. ZIJ had de kans benut en uit de woning van laatstgenoemde koffie, thee, vet etc. gestolen. De officier vond het zulk een leelijke streek, dat hij twee maan den gevangenisstraf vorderde, waartoe de rechter ook veroordeelde. Dat A. J. v. B. te Benthuizen een konijn had gestolen, vond de rechter erg, maar dat hij hierdoor zeven Jongen van de moeder beroofde, vond de rechter nog erger. Daarom werd het vonnis conform den elsch, f. 20 boete subs 10 dagen hechtenis. Het werd. voor A. V. te Alphen als een gunstige omstandigheid aangemerkt, dat zijn baas hem ln zijn betrekking had gehand haafd. De verdachte had een hoeveelheid steen kolen weggenomen en daarvoor werd nu de straf f. 25 boete subs 25 dagen hechtenis. A. G. B. te Woubrugge was aan het sloopen geweest. Van een schuur was een deel ln de kachel bij B. verdwenen maar in een brief aan den officier betoogde hij dat het eigenlijk hout van hem zelf was geweest dat nog aan het schuurtje van een ander zit. De officier wilde volstaan met f. 25 subs 15 dagen hechtenis; en het vonnis werd confbrm den elsch. Het Duitsche Obergericht in het be zette Nederlandsche gebied heeft den Nederlandschen staatsburger Pieter Jo- han van Loon uit Rotterdam wegens het bezit van wapenen ter dood veroordeeld. De thans 53-jarige beklaagde Pieter Johan van Loon was eigenaar van een cafébedrijf te Rotterdam. Op 21 April 1942 was de beklaagde in zijn café met een man ln twist geraakt. Toen de man aanstalten maakte het café te verlaten, liep de beklaagde naar zijn slaapkamer en haalde daar een met zes scherpe pa tronen geladen pistool. De beklaagde volgde den man op straat en loste een schot in de lucht om hem schrik aan te jagen. Hoewel de beklaagde op de hoogte was van de voorschriften inzake het be zit van wapenen en van de zware straf fen, die in verband hiermede zijn vast gesteld, had hij het bijna twee Jaar lang opzettelijk achterwege gelaten, het pistool en de munitie in te leveren, en had hij het wapen in zijn bezit gehou den. Het Duitsche Obergericht heeft zich derhalve genoopt gezien de zwaarste straf toe te passen, die de wet voor schrijft. Ook dit geval beteekent een dringende waarschuwing aan alle Nederlanders. Ook bij het bezit van een vuurwapen dreigt de doodstraf. TWEEVOUDIG JUBILEUM BIJ VAN WIJK'S DEKENFABRIEK. Gisteren was het veertig jaai geleden, dat de heeren J. G J. Verheij van Wijk en B. Corts hun intrede deden in het bedrijf der tegenwoor dige N V. Leidsche Textielfabrieken Gebroeders van Wijk en Co., waarin zij 10 jaar later als firmant werden opgenomen, terwijl zij in 1921, in welk jaar de firma werd omgezet in een naamlooze vennootschap, benoemd werden tot directeur, welke functie beiden thans nog be kleeden, In verband met de tijdsomstandigheden was afgezien van eenige feestelijke viering van dit dubbele jubileum en droeg de herdenking, welke in strikt besloten kring plaats vond, slechts een zeer eenvoudig kardkter. De fabriek en kanto ren waren gisteren den geheelen dag gesloten, zoodat het personeel vrijaf had en dan ook in grooten getale gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid om den jubileerenden directeuren gistermorgen ten kantore aan de Heerengracht zijn gelukwenschen aan te bieden. Toespraken bleven op uitdrukkelijk verzoek van de jubilarissen achterwege, doch de tallooze bloemstukken, welke de lokaliteiten sierden en het groot aantal mondelinge, schriftelijke en te legrafische gelukwenschen, dat hen op dezen dag bereikte (alleen van het personeel kwamen niet minder dan 400 leden hun opwachting maken!), spraken toch een duidelijke taal, waarvan groote waardeering en warme erken telijkheid de ondertoon vormden. Het gezamen lijke personeel offreerde een prachtig bloem stuk, terwijl de jubilarissen wederkeerig aan het personeel een aandenken aan dezen dag aanboden. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer Zandvliet een winkel in kantoorbenoodigdheden opende, welke in de afgeloopen kwarteeuw is uitgegroeid tot den huldigen boekhandel, ge vestigd aan de Haarlemmerstraat 117. Hoewel geen feestelijke viering was aangekondigd, had de herdenkingsdag toch een alleszins feestelijk verloop. Vele bloemstukken vroolijkten het in terieur op, terwijl velen persoonlijk felicitaties kwamen aanbieden, w-.o. collega's, schoolhoof den, artsen, directeuren van uitgeversmaat schappijen, vertegenwoordigers der plaatselijke geestelijkheid en tal van zakenrelaties, vrien den en kennissen. Ook langs télegrafisehen en schrlftelijken weg bereikten den heer Zandvliet tal van gelukwenschen. TUINIERS- EN BLOEMISTENVER. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN." Bovengenoemde vereeniging hield in café „Royal" aan de Doezastraat de jaarlijksche ten toonstelling van door de leden gekweekte plan ten. De inzending was dit jaar groot en bij zonder geslaagd te noemen. De jury, bestaande uit de heeren Jonker. Cuneaus en Galjaard, kon de volgende prijzen toekennen: Afd, particulieren tuin-kweekers: le prijs met wisselbeker J. de Keuning, 2e pr. Th. Buis, 4e pr. G. Philippo. Afd. vaklieden tuin-kweekers: le pr, M. Gal jaard. Afd. vaklieden onder glas: A. Zwart 2e prijs. Afd. particulieren tuin-kweekers onder glas: le pr. C, Baart met wisselplaquette; 3e pr. H v. d. Leek; 4e pr. A. DooL Afd. vensterkweek: le pr. A. de Bruin; 2e pr. P, Helverstefjn; 3e pr. M. Habraken; 4e pry zen F. Roman en D. Ernst. In verband met de Europeesche Jeugdwedstryden welke van 2428 September ln Milaan worden gehouden, ls naby Utrecht een trainingskamp In gericht voor den Natlonalen Jeugdstorm. Reeds van 19 Augustus af verbiyven de uitverkorenen daar, waar zij onder toezicht van opper-kompaan C, G. v. Aelst door vaandrig IJssennacher worden getraind. De Utrechtsche slntelbaan biedt den athleten daarvoor alle mogelijkheden. Zaterdag mogen zy naar hun woonsteden terugkeeren om dan Donderdag wederom ln Utrecht bijeen te ko men en den volgenden dag, dus op vnjdag, den grooten tocht te aanvaarden. De Jongensploeg bestaat uit 26 athleten, dlo zullen uitkomen op de 100, 400 en 800 meter, kogelstooten, speerwerpen, ver- en hoogspringen, en de 4 x 100 en 4 x 400 meter estafette, alsmede 2 zwemmers resp. voor de 100 meter borstcrawl en 200 meter schoolslag, 2 tennisspelers en 4 wielrenners, die zullen starten ln een 80 en een 100 k.m, wegwedstrijd. Onder de athleten ls Mullaert de favoriet, dlo op de kampioenschappen ook reeds de beste pres taties leverde. De tennisspelers worden getraind door vaandrig Leembruggen en kompane Hugban- Desmet. de zwemmers door kompane mevr. De DoodKoenen, alsmede opperkompaan C. G. van Aelst. De meisjes zullen met een even groote ploeg uitkomen en worden thans getraind ln het kamp te Blarlcum, waarby zy gebruik maken van de nieuwe slntelbaan ln Hilversum. Hier ls de training onder leiding van schaar- leldster B. du Mee. De favorieten bij de meisjes zijn de gezusters van Meurs, terwijl de zwemster Koby Koster zich op de 200 meter schoolslag ook niet onbetuigd zal laten. De Jongste deelneemster ls het 14-Jarlg meisje de Boer, die zal starten op het nummer 80 meter horden. VOETBAL. FINALE SPELREGELTOETSAVONDEN Za terdagavond houdt de Scheidsrechter Ver. groep Lelden en Omstreken haar finale-toetsavond ln het café „Ruimzicht", Heerenstraat 1. De finalisten zyn Alphen, Llsse, Roodenburg en Quick Boys. De vereeniging, welke dien avond het hoogst aantal punten behaalt, wordt eigenares van den uitgeloofden beker. KORFBAL. SCHOOLTOURNOOI VAN „FLUKS" Evenals verleden Jaar organiseert de Leidsche Korfbal Vereeniging „Fluks" een schoolkorfbal-tournool en wel op Zaterdagmiddag, 19 Sept. a.s. Dit tournool gaat vooraf aan de schoolwedstryden, welke georganiseerd worden op 26 Sept. door den N.K.B. afd. Lelden. Fluks heeft zestig scholen tot deelneming ult- genoodlgd en wacht nog verschillende antwoor den af aan het adres van den wedstryd-secreta- rls Hugo de Grootstr. 4, alhier. (Tot 11 Sept.). Als attractie ls aan deze wedstryden een op- stellen-prysvraag verbonden, waarvoor als be looning enkele boekwerken beschikbaar werden gesteld. BOKSEN. MAX SCHMELING GEEFT HET BOKSEN OP Volgens een mededeellng van zyn promotor Ma- chon zal Max Schmellng zyn titel als zwaarge wicht kampioen van Europa zonder stryd afstaan. Tevens heeft Schmellng besloten zyn licentie als actief bokser niet meer te vernieuwen, hetgeen practisch het einde van zyn glansryke boksloop- baan beteekent. Schmellng werd tot dit belang- rhke besluit geleld door de overweging, dat zyn bij het Kreta-offenslef opgedane verwondingen de zware sportieve prestaties van een beroepsbokser niet meer veroorloven. Voor den vrijkomenden titel komen drie candi- daten ln aanmerking en wel ln de eerste plaats de Duitsche en Itallaansche kampioenen Walter Neusel en Lulgl Musina en eventueel de Zweed Olie Tandberg, die van eerstgenoemde twee heeft verloren. BILJARTEN. HET TOURNOOI TE ROTTERDAM De acht- DIEFSTAL TE NIJMEGEN TOT OPHELDERING GEBRACHT. Einde Augustus werd te Nymegen ingebroken in een kleermakerij, waarby 30 costuums, 20 coupons en 10 kruiken jenever gestolen werden. De daders hebben hun buit weten te verbergen tot een van hen dezer dagen een coupon goed te koop aanbood. Dit kwam de politie ter oore, die onmiddellyk tot arrestatie van den verdach te overging. De man, de 30-jarige F., bekende en zeide met den 20-jarigen W. ingebroken te hebben in bedoelde kleermakerij. Bij het on derzoek in hun huis werden nog verschillende costuums en coupons gevonden. Tegelykertijd ontdekte de politie onder een hoop hout een groote hoeveelheid levensmiddelen, welke af komstig waren van zes verschillende inbraken. De daders zyn aan de justitie uitgeleverd. LAMP SPRONG UIT ELKAAR. Toen de arbeider J. K. uit Finsterwolde bezig was met het ontsteken van een carbidlamp, sprong deze uit elkaar. K. werd met ernstige verwondingen naar het r.-k. ziekenhuis te Win schoten overgebracht. GELDKISTJE MET F. 30.000 GESTOLEN. Te Amsterdam is een inbraak gepleegd by een grossier in rookartikelen aan de Keizers gracht, waarby een groote buit werd behaald. De inbrekers die waarschyniyk van de situatie op de hoogte waren hebben eerst de straatdeur opengebroken en bereikten ver volgens met behulp van een ter plaatse aan wezig trapje, een in den muur ingebouwde safe, welke, onvoorzichtig genoeg, niet afgesloten was, zoodat zy den inhoud: een geldkistje met 30.000 aan. contanten, slechts voor het gry.pen hadden. Verder namen de dieven nog 5000 sigaretten, 4 kistjes sigaren, 700 tabaksbonnen en toewy- zingen voor 2500 rantsoen sigaretten mee. daagsche wedstryd te Rotterdam ls gisteren voort gezet en beëindigd met het tournool over drie banden. De einduitslag was 1. De Leeuw 6 346 523 7 0.661 2. Sengers 5 1/2344 561 7 0.613 3. Sweerlng 5 333 489 6 0.680 4. Vreeswyk 5 320 585 6 0.547 5. Verbeek 2 309 543 9 0.569 6. Gehrels 2 308 612 7 0.503 7. Tournier 1 1/2263 557 4 0.472 8. Helnrlch 1 262 608 5 0.430 BRIDGE. VERGADERING VAN „DE SLEUTELS" In Schuttershof hield de bridgeclub „De Sleutels" gisteravond haar goedbezochte algemeene ver gadering onder leiding van den heer Bleuzé. Het verslag van den secretaris, den heer Slebos, was ln optlmlstlschen toon gesteld. Het wees o.m. op het groote succes van den door den heer Gicskens geleiden cursus voor beginners on meldde verder o.a. dat er dezen winter niet minder dan 128 leden aan de paren-competltle hebben deelge nomen. „De Sleutels" ls thans een van de grootste vereenlglngen in den Ned. Bridgebond! Het ver slag van den penningmeester, den heer Mol, ver meldde aan Inkomsten ruim f. 2147 en aan uit gaven ruim f. 2129. Er ls dus een klein voordeellg saldo, doch hier staat tegenover dat er nog f. 70 betaald moet worden aan bondscontrlbutlc. Bij de bestuursverkiezing werd medegedeeld, dat van deaftredende leden de heeren Bleuzé, Staal en Verboog Jr. zich niet herkiesbaar stel den. Tot voorzitter werd gekozen de heer Slebos, tot secretaris de heer Verboog Sr., terwyi het bestuur verder zal bestaan uit de heeren Mol (aftr.). Gans (aftr.), Wakka (aftr.). Prins en Been. De wedstrijdcommissie zal gevormd worden door de heeren Verboog Sr., Vrljenhoek en Baar- loo. Een bestuursvoorstel om, wegens financieel© redenen, niet deel te nemen aan de parencompe titie van den bond. doch uitsluitend een onder- lingen parenwedstrijd te houden, vond geen in stemming. Algemeen stelde men prys op deel name, mits de zaak van bondswege beter v/ordt geregeld dan ditmaal het geval ls geweest. Het bestuur zal de kwestie alsnog nader onder oogen zien om te trachten tot een bevredigende orga nisatie te komen. Ook dit Jaar zal weer een cursus voor beginners worden gehouden en wel onder leiding van den heer Castelein. Een voor stel om de leden ln twee groepen te verdeelen, welke respectievelijk op Dinsdag- en Donderdag avond te gaan spelen, vond by de vergadering geen gehoor. Wel deelde de voorzitter mede dat de omstandigheden dezen winter tenslotte zouden kunnen dwingen naar een kleinere speellokali- telt om te zien (eventueel het achterste gedeelte van de cafézaal van Schuttershof) ln dat geval zal men natuuriyk twee speelavonden moeten Instellen. Voor Iedere groep ln de competitie zal een commissaris van orde worden aangewezen ter assistentie van de wedstrydcommlsslc. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermorgen is de 71-jarige P. S„ wonende te Groningen, in de gemeenteiyke bad- en zweminrichting by het zwemmen verdronken. BUIYENLANDSCH GEMENGD. OPZIENBARENDE KERKDIEFSTAL. In een der laatste nachten zyn uit de kathe draal van Beauvais 450 orgelpypen gestolen. De inbrekers hadden zich loopers aangeschaft voor een van de deuren. De orgelpypen bestaan uit zink. De kleinen wegen twee kilo, de groote 20. De waarde van deze gestolen orgelpypen be draagt 2 millioen francs. Het orgel van Beau vais is een van de oudste in Frankryk en heeft vyf registers.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1