83sfe Jaargang MAANDAG 7 SEPTEMBER 1942 No. 25289 Duitschland strijdt voor Europa De Zwarte Zee-haven Novorossisk bezet Duitsche Weermachtsberichten Italiaansche Weermachtsberichten Hef lof van de Europeesche volken BINNENLAND Bij de voedselvoorziening mag niets verloren gaan Verduisteren: ƒ40.000.— boete voor een textielgrossier Het winterprogramma van den Omroep Radiorede van ing. Herweyer Verspreide Berichten GEMENGD NIEUWS Kerk- en Schoolnïeuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden, Gisteravond maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht in een extra-bencht bekend: De land- en zeevesting Novorossiskde laatste oorlogshaven van belang, welke nog was overgebleven voor de bolsjewistische Zwarte Zee-vloot, is gevallen. Wurtembergsche, Badensche, Frankische en Hessische divisies hebben, met medewerking van formaties Roe- meensche cavallerie, in dagenlang durende, zware vestinggevechten onder de moeilijkste terreinomstandigheden dit trotsche wapensucces bevochten, De buit is nog niet te overzien. zonder onderschelden. Eerste luitenant Graf, Staffelkapitan in een jachteskader; behaalde op 4 September aan het Oostelijke front zijn 150e overwinning in de lucht. En Zondag: Op het schiereiland Taman werd ln een snel oprukken naar het Zuiden de laatste vijandelijke tegenstand gebroken. Daarmede is het geheele schiereiland ten Oosten van de Straat van Kertsj genomen. Talrijke gevan genen werden gemaakt en onder meer 37 stuk ken licht en zwaar geschut buitgemaakt. Voor Novorossisk drongen Duitsche en Roe- meensche troepen ln harden strijd tegen zeer versterkte kazematten steeds dichter tot de stad door. Duitsche motortorpedobooten opereerden in het Oostelijke deel van de Zwarte Zee. Zij brachten vier schepen en vier lichters met een gezamenlijken inhoud van 9500 ton tot.zinken. In den Kaukasus hebben bergtroepen na een stryd van verscheidene dagen tegen een hardnekkigen vijandeiyken tegenstand op nieuw een pas in het hooggebergte genomen. De verbitterde gevechten in het gebied van Stalingrad duren voort. Ook gisteren mislukten, mede door toedoen van de luchtmacht, ontlas- tingsaanvallen, door zeer sterke vijandelijke strijdkrachten uit het Noorden ondernomen. Daarbij werden 84 pantserwagens vernietigd. Stalingrad, vliegvelden ten Oosten van de Wolga en aanvoerwegen van de bolsjewisten werden overdag en des nachts gebombardeerd. Twee Wolga-sleepbooten werden door bommen be schadigd. In het gebied van Woronesj werden bij vijan delijke luchtaanvallen op Duitsche vliegvelden in luchtgevechten 27 vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Ten Zuid-Westen van Kaluga en ten Zuid- Oosten van Rzjew mislukten wederom vijande lijke aanvallen. Verscheidene vliegvelden werden bij verrassing aangevallen, waarbij 20 Sovjet- vliegtuigen op den grond vernield werden. Bij een bruggenhoofd aan de Wolchow ten Zuiden van het Ladogameer en aan het omsingelings front van Leningrad mislukten herhaalde vijan delijke aanvallen. Marine-artillerie heeft bij Kroonstad een Sovjet-mijnenveger en een sleep boot in den grond geboord. In de Finsche Golf werd een mijnenveger door bomtreffers bescha digd. Aan het Noordelijke IJszee-front hebben gevechtsvliegtuigen de oorlogshaven Moermansk en spoorweginstallaties met goed gevolg gebom bardeerd. Van 25 Augustus tot 4 September verloor de Sovjet-luchtmacht 1062 vliegtuigen, waarvan 812 in luchtgevechten; 175 vliegtuigen werden neer geschoten' door luchtdoelgeschut en 33 door af deelingen van het leger; de overige werden op den grond vernield. In dezelfde periode gin gen aan het Oostelijke front 49 Duitsche vlieg tuigen verloren. In Noord-Afrika hebben de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht geopereerd tegen Brit- sche stellingen, concentraties en pantserwagens en vliegvelden. Na voltreffers werden ontplof fingen en branden waargenomen. Boven het Noord-Afrikaansche gevechtsgebied en boven Kreta werden door Duitsche en Italiaansche ja gers en door luchtdoelgeschut- 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij vluchten naar het bezette gebied in het Westen werden 10 Britsche vliegtuigen, boven de Noordzee en het Kanaal door schepen van de marine twee Britsche vliegtuigen neerge schoten. Duitsche vliegtuigen hebben gisteren Industrie- en verkeersinstallaties aan de Zuidkust van En geland en in Oost-Engeland aangevallen. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel ove rigens mede; Op het schiereiland Taman werd in een snelle manoeuvre stad en haven Tamanskaja genomen. Ten Noordwesten van Noworossisk vordert de aanval van Duitsche en Roemeen- sche troepen in verbitterde gevechten. In de haven van Noworossisk werden twee trans portschepen door bommen beschadigd. In het vestinggebied van Stalingrad ver overden de Duitsche aanvalstroepen taai ver dedigde en modern uitgeruste gevechtsinstal laties. Vijandelijke tegenaanvallen werden af geslagen. Ten Noorden van de stad deed de vijand met sterke infanterie- en pantser strijdkrachten ontlastingsaanvallen, die werden afgeslagen. Hierbij werden 40 tanks kapotgeschoten. In aanvallen overdag en 's nachts zette de luchtmacht de vernieling van verkeers- en vliegveldinstallaties ten Oosten van de Wolga voort. Ten Zuidwesten van Kaluga duren de zware afweergevechten voort. Ten Noordwesten van Medyn en ten Zuidoosten van Rzjew mislukten herhaalde door tanks- en sterke vliegtuigfor maties gesteunde aanvallen der bolsjewisten. Des nachts werd een steunpunt van de vijan delijke luchtmacht met goede uitwerking ge bombardeerd. Ook ten Zuiden van het Ilmen- meer en voor Leningrad mislukten vijandelijke aanvallen. In de Finsche golf werd een bolsjewistische mijnenveger door bommen beschadigd. Aan het Oostelijke front werden op 3 en 4 Sep tember 182 vijandelijke vliegtuigen in luchtge vechten en door luchtdoelartillerie neergescho ten, 5 andere werden op den grond vernield. Veertien eigen vliegtuigen worden vermist. In den afgeloopen nacht voerden de bolsje wisten storlngsvluchten uit boven het gouver nement-generaal en Oost-Duitschland. Lukraak neergeworpen bommen veroorzaakten enkele verliezen onder de bevolking. Er ontstond ge ringe materieele schade. De vijand verloor een vliegtuig. In den Zuidelijken sector van het front In Egypte mislukten verscheidene met steun van tanks ondernomen Britsche aanvallen. De vijand leed zware verliezen en verloor ver scheidene honderden gevangenen, onder wie zich de commandant van de zesde Nieuw- Zeelandsche brigade bevindt. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee plaatste een Duitsche duikboot een torpe dotreffer op een Britschen torpedojager. Stad en haven van Dover werden door batte rijen vèrdragend geschut zwaar onder vuur ge nomen. De Britsche luchtmacht heeft In den nacht van 4 op 5 September een terreuraanval onder nomen op woonwijken van de stad Bremen. Van groote hoogte neergeworpen brand- en brisant bommen troffen o.a. verscheidene kerken en ziekenhuizen zwaar. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten 11 der aanvallende bommen werpers neer. In den strijd tegen Groot-Brittannië vielen Duitsche vliegtuigen, deels in scheervlucht, in- dust rieele en verkeersinstallaties aan de Engel- sche Zuid- en Zuid-Oostkust aan. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front hebben zich by de hevige, succesrijke af weergevechten der laatste maanden de 11de en 21ste Oost-Pruisische infanteriedivisie zeer bij- VERKLARINGEN VAN MAISKY. Naar aanleiding van een „internationale Jeugdontmoeting" te Londen en de in geheel Engeland door de „jongcommunistische liga' ge organiseerde meetings heeft de sovjet-ambas sadeur Maisky volgens den Britschen berichten dienst opnieuw in een boodschap verklaard; „Tot dusver drukte de voornaamste last van den strijd tegen Duitschland op de schouders van Rusland. Wij verwachten echter, dat deze last reeds spoedig gelijkmatiger ook door onze bond- genooten zal worden gedragen." Voorts zeide hij dat de verliezen der bolsje wieken gemiddeld 6 tot 7000 man per dag be dragen. „Wij strijden hard", zoo zeide Maisky, „en wij lijden groote verliezen". Maisky noo- digde vervolgens Engeland uit steeds veelvuldi- ger luchtaanvallen op Duitschland te richten. NOG EEN SOVJET-OPROEP. De sovjet-radio heeft volgens een Britschen berichtendienst, hedennacht een boodschap ge richt tot het sovjetleger, waarin, nadat gewe zen is op het oprukken der Duitsche troepen naar de Wolga en den Kaukasus, gezegd wordt: „Leven en dood hangen voor ons af van den afloop van de thans woedende veldslagen. Geen stap terug. Houdt stand tot den dood. Dit is het appèl van onze natie." (A.NP.) DE SOVJETLUCHTAANVAL OP HONGAARSCH GEBIED. Geen noemenswaardige schade. Het Hongaarsche persbureau verneemt nog het volgende van militaire zijde; In verband met den luchtaanval van Sovjet vliegers op Hongaarsch gebied kan geconsta teerd worden, dat de vijandelijke aanval geen noemenswaardige schade heeft aangericht Er werden geen militaire doelen getroffen of doe len, die voor de oorlogvoering van beteekenis zijn. Er werd uitsluitend schade aangericht aan gebouwen bestemd voor civiel gebruik, eenige bommen vielen op het open veld. Behalve op de Hongaarsche hoofdstad vielen ook verscheidene brisant- of brandbommen in de streken van eenige steden in de provincie, zonder echter schade aan te richten. Hel aan tal dooden bedraagt acht, dat der ernstig ge wonden 21. De aanval werd uitgevoerd door formaties Sovjet-vliegtuigen, die in verscheidene golven op groote hoogte vlogen. De Honvedminister heeft met ingang van 5 September voor het geheele land de luchtbe scherming van kracht verklaard en de verduis tering afgekondigd. AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Amerikaansche departement van marine medegedeeld, dat in het Zuiden van den Stil len Oceaan een Amerikaansche torpedojager en een hulptransportschip tot zinken zijn ge- brDehtjager is de Blue, het transportschip de VIJANDELIJKE AANVAL IN EGYPTE VERIJDELD. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: In den Zuidelijken sector van onze stellingen in Egypte is gisteren een gevecht geleverd met vijandelijke infanterie-eenheden, welke door tanks gesteund werden. De vijand leed zware verliezen en liet eenige honderden gevangenen in onze handen achter, onder wie de bevelvoe rende generaal van de zesde NIeuw-Zeelandsche brigade. Onze luchtmacht bestookte concentraties vij andelijke tanks err vrachtauto's met bommen. Veertig van deze voertuigen vlogen in brand. In luchtgevechten werden 6 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Eén van onze Jachtvlieg tuigen is niet op zijn steunpunt teruggekeerd. En Zondag: Aan het Egyptische front gisteren geen noe menswaardige gevechten. De Italiaansch-Duit- sche luchtmacht ontplooide een groote bedrij vigheid en viel herhaaldelijk met duidelijke uit werking groepen tanks en auto's in de vooruit geschoven linies en achter het vijandelijke froc-.t geschoven linies en achtei het vijandelijk front aan. Vijandelijke vliegvelden ten Zuid-Westen van Alexandric werden door onze vliegtuigen krachtig gebombardeerd. Bij talrijke gevechten werden 16 Britsche vliegtuigen door de jagers van de spil leergeschoten. Bij een aanvalspoging van Amerikaansche vliegtuigen boven Kreta werden vier vliegtuigen van het type Liberator vernield, twee door Duitsche iagers en twee door het afweergeschut van het eiland. Onze bommenwerpers hebben ook gisteren talrijke brisant- en brandbommen laten vallen op het vliegveld Micabba. Drie onzer vliegtuigen zijn niet van hun vluchten teruggekeerd. Britsche jachtvliegtuigen hebben machinegeweervuui geopend op eenige visschers- vaartuigen ter hoogte van Sicugliana Marina (Agrigento). Een visscher werd gedood, eenige anderen gewond. Calhoun. De Blue had een waterverplaatsing van 1500 ton en een bemanning van 172 kop pen. (D.N.B.) ARTIKEL VAN ROSENBERG. In de „VÖlk. Beobachter" schrijft Alfred Ro senberg, Rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden, dat Duitschland, zooals niet* zelden in het verleden, ook thans de vertegenwoordiger van Europa is. Sedert de 20 jaar na 1918 heb ben de democratieën gepoogd de levenskracht van het Duitsche volk te drukken. In bijna alle landen hebben de loodschè ophitsers van de ge heele wereld vrij spel gehad. Het Duitsche volk heeft zich echter het recht bevochten geen acht te slaan op de aanmatigende eischen van die kringen. De Joodsch-Britsche propaganda, die voort- ER MAG GEEN FRUIT BEDERVEN, De sec.-gen. van het departement van land.- bouw en visscherij deelt aan hen, die op eeniger- lei wijze in hun beroep de beschikking hebben over versch fruit hel volgende mede: In de huidige omstandigheden moet tot eiken prijs worden voorkomen, dat van het beschik bare fruit eenige hoeveelheid door bederf ver loren gaat. De mogelijkheid bestaat, dat ten gevolge van incidenteele oorzaken als stagnatie in het vervoer, weersomstandigheden enz. fruit dreigt te bederven. Dit bederf zal nog kunnen worden voorkomen, indien men plaatselijk in bepaalde situaties snel zou kunnen optreden. Daartoe staan echter wet telijke maatregelen in het belang der voedsel voorziening in vele gevallen ln den weg. Dit nu kan nooit de bedoeling van deze wettelijke voorschriften zijn. Derhalve is bepaald, dat aan een ieder, die met zijn fruit ln bovenvermelde omstandigheden komt te verkeeren, door de vei ling of den plaatselijken bureauhouder onthef fing kan worden verleend van elke bepaling op het stuk der voedselvoorziening hetzij dit een verbod inhoudt dan wel een verplichting oplegt welke het voorkomen van bederf en bij gevolg de aanwending voor de voedselvoorziening in den weg zou staan. Dit geldt niet enkel voor dengene die over het fruit beschikt ten tijde van het optreden der incidenteele oorzaak, doch ook voor diens rechtsopvolgers mits door hen aan getoond kan worden, dat de partij fruit in de bovenbedoelde omstandigheden verkeerde. Ten overvloede moet er op worden gewezen, dat met dezen vorm van toepassing van het „nood breekt wet" op geen enkele wijze bedoeld wordt de be staande wettelijke bepalingen aan kracht en beteekenis te doen inboeten. Voorts zal zorgvuldig worden gewaakt en streng worden opgetreden tegen misbruik en tegen eiken vorm van persoonlijk toedoen in verband met het bederf. van hedenavond 20.15 uur tot morgenochtend 7.02 uur. De maan kwam vannacht op om 3.22 uur en gaat onder te 18.46 uur. OOK ZIJN 5 REIZIGERS BEBOET. De Rotterdamsche grossier ln textielgoederen P. van Buren, heeft in 1941 gedurende ruim een half jaar getracht aanzienlijke extra-winsten te maken bij den verkoop van wol en wollen sok ken. Hij verkocht zijn voorraad van voor-oorlog- schen prijs en kwaliteit bij voorkeur aan die winkeliers, die bereid waren per dozijn paar sokken een toeslag van f.6 te betalen. Den wol- prijs verhoogde hij met f.2,50, f.4 en f.6 per K.G., al naar het mindere of betere kwaliteit was. Ten einde ontdekking der prijsovertredin- gen te voorkomen, berekende de grossier opzijn verkoopfacturen slechts den officieelen prijs, liet de koopers echter aan zijn reizigers den toeslag zonder afgifte van kwitantie bijbetalen. De normale distributie van den goederenvervoer onder de afnemers kwam door deze praktijken natuurlijk ln het gedrang, want zooals dat in dergelijke gevallen altijd gaat. kregen zij, die bereid waren den hoogeren prijs te betalen een aanmerkelijk grooter kwantum toegewezen dan de winkeliers, die aan de oude prijzen vast hielden. Deze omvangrijke prijopdrijving werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage bestraft met een boete van 40.000 gulden, terwijl de 5 reizigers van Van Buren, die extra-provisie van de toeslagen hadden ge noten, met bedragen varieerend van f.400 tot f.900 zijn beboet. PETER TON EN JACOB JANSE HERDACHT. Gisteren heeft op de begraafplaats Nieuw Elk en Duinen, de heerban Den Haag het feit ner- dacht, dat weerman Peter Ton voor twee Jaar in den strijd van de beweging gevallen is. Er was veel belangstelling. De waarnemend heerbancommandant, ban leider A. F. Henken, sprak een herdenkingsrede uit. Vervolgens sprak onderbanlelder J. van der Hout. Nadat mevrouw Ton een krans op het graf van haar zoon had gelegd, volgden kransen van len leider der Nat. Soc. Beweging en van het district. Dr. Schuon legde een krans namens het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Voorts legden ver tegenwoordigers van het vendel Peter Ton. jeugdstorm en N.S.K.K. en van nevenorganisaties kransen op het graf. De herdenking werd besloten met het laatste appèl. Te Utrecht heeft de heerban 8 van de W.A, der N.S3. den dood herdacht van wachtmeester Jacob Janse, die op 6 Juni 1942. het slachtoffer De directeur-generaal van den Nederlandscnen Omroep, dr. ing. W. A. Herweyer, heeft in zijn gisteren voor de radio gehouden rede over het volgende gezegd: Ook de omroep staat voor een nieuwen winter en de omroep heeft gedurende den zomer ge spaard en gezorgd voor den winter, die komt. Ook dezen winter zult u geregeld Maandags en Donderdags om 19.00 uur over Hilversum I Max Blokzijl kunnen beluisteren. Ook Woudenberg, Hollander en Den Dré van Ulvenhout- zullen weer geregeld tot u spreken. Een goed avond programma zult u lederen avond van half acht of kwart over zeven af kunnen beluisteren. Het Omroep-Symphonieorkest. de groote Ne- derlandsche symphonieorkesten, het Omroep piano-trio, bestaande uit de drie kamermuziek spelers van eersten rang Willem Noske, Albert Leerkens en Theo van der Pas. verder vrijwel alle goede Nederlandsche solisten en vete buiten landers zullen u ook dezen winter hun kunst doen hooren. Renaissance, barok, rococo en ro mantiek zullen elkaar opvolgen. Naast, onze dirigenten zullen Weisbach, von Hoeslin, Schu- richt, Abendroth, De Vecchl en misschien ook Von Karajan en Van Kempen ons symphonie- orkest leiden. Naast de Nederlandsche solisten durend bezig Is de bevolking van de bezette gebieden van Europa op te hitsen tot daden van sabotage en tot lijdelijk, verzet, doet alsof niet Engeland en zijn boiidgenooten, maaT Duitschland aanstichter van dezen wereldbrand is Vele volken, die vroeger weinig van Duitsch land hebben willen weten en naar Engeland lonkten, hebben een verschrikkelijke les gehad van de bolsjewistische bloedroes. Na deze erva ringen hebben de getroffen volken meerendeels zich bereidwillig ter beschikking van Duitsch land gesteld. Hei nationaal-socialistische rijk wordt niet door kleingeestige wraak gedreven en heeft het vermeden onnutte represailles uit te oefenen De nationaal-socialistische revolutie heeft bewezen grootmoedig jegens een tot inzicht gekomen tegenstander 1e kunnen zijn. doch hard tegen over doodsvijanden er tegenover hen. die nadat de beslissing is gevallen nog steeds gelöoven te kunnen speculeeren op Duitsche goedhartigheid. De nieuwe vormgeving van Europa ls slechts met Duitschland denkbaar. Hoe meer menschen van het vasteland zich daarbij inschakelen, des te sneller zal de oplossing van het Europeesche probleem en het einde van dezen oorlog mo gelijk zijn. (DN.B.). VAN DE FRANSCHE NATIONALITEIT VERVALLEN. Naar officieel te Vichy is medegedeeld is den vroegeren Franschen ambassadeur te Ankara, Helleu, de Fransche nationaliteit ontnomen. Helleu. die vóór zijn verplaatsing naar Ankara gezant te Athene was. is eenige maanden ge leden tot de beweging van De Gaulle overgegaan Voorts is. naar het D.N3. verder meldt, de Fransche nationaliteit ontnomen aan de loden Charles en Georges Weiskopf alias Bombault, die sedert den wapenstilstand in loondienst van Engeland en het Gaullisme als hoogverraderlijke opruiers tegen de regeering van Vichy optraden voor den Londenschen zender. VOORWAARDEN VOOR DE VRIJLATING VAN GANDHL Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn aan Gandhi de voorwaarden bekend .gemaakt, waaronder de Indische regeering bereid is hem vrij te laten. De Indische regeering, zoo wordt in het be richt gezegd, kan Gandhi slechts in vrijheid stellen, wanneer hij zijn dreigement, een mas sabeweging tegen de regeering te organiseeren, intrekt. Wanneer Gandhi dit niet döet, dan zal hij tot aan het einde van den oorlog geïnter neerd blijven. Intusschen blijft het in Indië nog altijd woelig. (A.N.P.), zullen Eduard del Puyo, Wilhelm Kempfi en Walter Gieseking u van hun groot pianospel doen genieten. Helmuth Zernicke. Juri Shaka en Gurla Bustabo zullen hun viool en Gaspar Cassado en Tibor de Macula hun cello in uw huiskamer doen weerklinken. Het Jeugdconcert onder Leo Ruygrok zal uw zoons en dochters binnenleiden in de kathedralen der muziek. Voor de zoo ge liefde opera is een populair speelplan opgesteld. Iedere veertien dagen zult u op Hilversum 2 des Zondagmiddaga een opera kunnen beluisteren, terwijl er ook nog opera-concerten op ons pro gramma staan. Ik noem u: Orfee, Das Nachtlager von Gra nada. Zar und Zimmermann, Lohengrin. Die lustigen Weiber von Windsor, Figaros Hochzeit, Don Juan, Fidelio, Traviata, Rigoletto, Trou badour, La Bohème, Cavalleria Rusticana. Der Barbier von Se villa, La fille du Regiment, Ma- non, Thais, Carmen, Pêcheur de Perles, Faust, Parzifal, Die Meistersinger, Christ elflein, Der Rosenkavalier. Een lijst, waar iedere Nederland sche operaliefhebber van zal watertanden. Ook enkele Nederlandsche opera's zullen worden uit gezonden. Met Kerstmis zullen weer de klokken lulden en wij hopen ook dezen keer door de klokslagen van middernacht alle Nederlandsche harten op oudejaar te binden tot 'n grooten samenklang Lezingen en luisterspelen. Wij zullen u vertellen over Nederlandsche, Duitsche, Fransche en andere boeken, die in dezen tijd waard zijn om door een ieder gele zen te worden. De belangrijke week- en maand bladen zullen lederen Zaterdagmiddag worden besproken. Door vraaggesprekken en luister- flitsen zullen bekende boeken met hun schrij vers voor u gaan leven. Bij de luisterspelen komen alléreerst tot uit voering de bekroonde werken uit de prijsvraag en wel drie belangrijke series: vervolg-onder- houdende en cultuur-historische luisterspelen. Bach, Gluck, Reger, Liszt en andere componis ten zullen als hoofdpersonen van een luisterspel tot u spreken. De taalclub van lezer eD schrijver staat ook weer op het programma, terwijl ge op wekelijks terugkeerende onderhoudende raadselprogram ma's uw denkvermogen zuli kunnen scherpen. Uitzendingen voor de jeugd. Er is ook gedacht aan de jongens en meisjes. Wij brengen een dierenclub en willen nog sa men een speelgroep oprichten. We gaan eens samen op reis naar die wondere sterrenwereld. Den jongens zullen we eens wat vertellen over do. wonderen der techniek. De dichtende Jeugd van Nederland heelt reeds 1500 gedichten aan ons Ingezonden. We zullen deze gaan bespreken ln een reeks, welke oihstreeks Kerstmis begint. Door streek- en stedendagen zullen wij u voorts door ons vaderland leiden en ons volk en ons land laten zien. In reportages over den „werker en zijn beroep" zult u beluisteren hoe ons volk leeft en streeft. Een serie „Sporen van het Terleden" zal een nieuw licht werpen op het leven onzer voor ouders. De omroep wil ons volk wijzen op de plaats, die wij ln dit Europa kunnen innemen, op onze plichten, die wij tegenover Europa hebben. Wij willen nagaan, welke groote Nederlandsche persoonlijkheden in het verleden van geheel Europa van groote beteekenis zfjn geweest. Wij willen u toonen, welke belangrijke bouwsteenen juist ons volk voor de gelukkige toekomst der Europeesche volken kan bijdragen. Voorts zullen bonte programma's, bijv. op Zaterdagmiddag, doen genieten en lachen. De heer Merkelbach zal u weer het origineele volkslied uit vele Europeesche landstreken voor zetten. Ook het Nederlandsche lied hebben wij niet vergeten. Verder hopen wij u ook een keur van operettes te kunnen doen hooren, verzorgd door ons voortreffelijke orkest en onze uitste kende zangers. Wij willen niet meer, maar ook niet minder zijn, dan de vriend van ieder Nederlandsch huisgezin. Luistert u ook naar ons, wordt een vriend van den Omroep. werd van een moordaanslag, gepleegd tijdens een colportagetocht met nationaal-socialistische propagandalectuur. Te twee uur marcheerden gisteren ruim drie honderd W.A.-mannen van het kringhuis der N.S.B. aan de Kromme Nieuwe Gracht naar de Kanaalstraat, waar de moord plaats vond. Ter plaatse waar door vier W.A.-mannen de eerewacht was betrokken, werd halt gemaakt eri een minuut stilte, in acht genomen, terwijl de commandant den groet braent. De stoet marcheerde vervolgens naar het kerk hof, waar reeds vele leden der N.S.B. te zamen waren gekomen; onder hen bevonden zich de burgemeester van Utrecht, de heer C van Ravenswaaij en de waarnemend chef van den staf der W.A., banleider Harten. Verschillende kransen werden op het graf ge legd, o.a. van den leider der N5.B., ir. Mussert, namens het staf kwartier der W.A., het vendel Jacob Janse en den nationale jeugdstorm. Hierna werd het appèl van het vendel Jacob Janse gehouden en speelde het muziekcorps „de laatste groet". Onderbanleider J. J. van der Hout, sprak een kort2 herdenkingsrede uit. Tot slot van de herdenkingsplechtigheid vond een défilé van alle vendels langs het graf plaats. POLITIEK WEEKPRAATJE MAX BLOKZIJL. Hedenavond om 19.05 tot 19.20 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 1 zijn po litiek weekpraaaje uit, getiteld: „Een vreese- lijke ervaring," BRIEVEN VOC-. ZUID-AFRIKA ALLEEN VIA HET NED. ROODE KRUIS. Het komt nog al eens voor, dat men poogt brieven van Nederland uit over het Portugee- sche roode kruis en het Zuid Afrikaansche roode kruis naar inwoners van Zuid Afrika te zenden. Wij wijzen er op, dat dit door de bezettings- overneid niet wordt toegelaten en zelfs strafbaar is. Met Zuid-Afrika kan alleen door middel van de bekende roode kruls-formulieren worden ge correspondeerd. ERNSTIGE AANRIJDING TE OEGSTGEEST. Een doodc en verschillende gewonden. Vrijdagavond te kwart voor tien heeft in de de Kempenaerstraat te Oegstgeest een zeer ern stig verkeersongeval plaats gevonden. Een auto, waarin 6 personen zaten 3 voorin en 3 achterin reed in snelle vaart, komende uit de richting Geversstraat, tegen een links van de straat staanden wagen van den groenten- handelaar O., die daar juist met eenige ande ren bezig was afval van groenten te laden. De gevolgen waren verschrikkelijk. De auto reed, na de botsing met den wagen, die ernstig vernield werd, met onverminderde snelheid naar rechts tegen een boom en toen weer naar links tegen een winkelpui van den heer B., welke pui, evenals de auto, totaal vernield werd. De bestuurder, de 30-j. W. M. M. B. uit R'dam werd zóó zwaar gewond, dat hij nog denzelfden nacht in het Ac. Ziekenhuis is overleden. De naast hem zittende mej. S. uit Den Haag be kwam een hersenschudding en de heer G. uit Den Haag een gebroken been. Belden werden eveneens naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd, de laatste vervolgens naar zijn woning. De drie andere inzittenden, de heeren v. K. en B. uit Den Haag en de heer de R. uit R'dam, werden licht gewond en konden, na verbonden te zijn in het Ac. Ziekenhuis, naar huis gaan. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag, waartoe ook de Officier van Justi tie uit Den Haag mr. Wilbrenninck, op do plaats van het ongeval aanwezig is geweest. Op-diens verzoek is sectie gehouden door dr. Hulst uit Leiden op het stoffelijk overschot van den bestuurder. VISSCHERS STALEN VISCH AAN BOORD VAN HUN SCHEPEN. De recherche te IJmuiden is erin geslaagd een complot van vischdieven te ontmaskeren. Reeds geruimen tijd geleden had de politie het ver moeden, dat een aantal opvarenden van vis- schers vaar tuigen, die te IJmuiden hun visch aan de markt brengen, zich schuldig maakte aan diefstal van visch. Deze visch ontvreemdden zij aan boord van hun schip. De politie ging hun gangen na en kon Donderdagmorgen de dieven op heeterdaad be trappen, juist toen een tweetal visschers uit Katwijk bezig was, om een partij visch, die zij in een openbare uniroir verborgen hielden, over te laden op een auto. De man, die hierbij de wacht hield, werd eveneens gearresteerd. Des avonds ging de politie over tot arrestatie van een zestal opvarenden van een te IJmuiden lig gende trawler. Per overvalauto werden deze naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Vrij dag werden nog twee opkoopers gearresteerd, die ervan verdacht worden, eveneens visch te hebben gekocht. De politie kon het geld in be slag nemen, dat afkomstig was van een reeds eerder gestolen party visch. TRAGISCH VERDRINKINGSONGEVAL TE ZOETERWOUDE. Gistermiddag te lialfdrle werd het zoontje van de familie Tyssen aan den Hooge Ründyk onder Zoeterwoude vermist. Daar het ventje met zyn broertje in den Rhn had gevischt, bestond het vermoeden dat de jongen in het water was ge vallen. OnmiddelUjk werd met dreggen begon nen en het ventje opgehaald. De levensgeesten bleken echter helaas reeds geweken. Het jon getje zou vandaag juist vijf jaar geworden zyn. BUITENLANDSCH GEMENGD. WOLVEN IN NOORD-PORTUGAL. In het Noorden van Portugal neemt de wolven- plaag steeds erger omvang aan. Terwyi de roof dieren tot dusver vooral kudden schapen over vielen, komen thans aanvallen op menschen veelvuldiger voor. Zoo zijn kortgeleden een naaister en een bedelares bij Pinno door wolven gedood, terwijl Zaterdag by het plaatsje Tor- neiros een wynboer door de wilde beesten is verscheurd, zoo meldt het blad Seculo. NED. HERV. KERK Beroepen. Te Zeerijp (toezegging) cand. F. de Boer te Castrlcum. Te Altforst en te Appeltern cand. D. Lekkerkerker, üulppredlker te Alphen a. d. Rijn. Te Bergen op Zoom, cand. F van Aalst, voorganger van den Ned. Protestantenbond te Ede. Benoemd tot hulp prediker te Enschedé cand. G. A. Waardenburg van Utrecht; te Middelburg, cand. w. Bartlema. hulpprediker te Markelo. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Zwijn- diecht, ds. H. Visser te Mlddelharnls. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Steenwyk, cand. J. A. Albert? van Amsterdam- Noord: te Amsterdam-Centrum voor de evangeli satie, cand. A. M. van der Zanden: te NtJkefk, cand. K. Kramer, hulpprediker te Nlcuw-Vennep; te Nieuwe Schans, cand. R. Koolstra te Veen- hulzen. ROOMSCH KATH. KERK Benoemd ln het bisdom Roermond tot pastoor te Lom ma. M. J. F. Aarts, rector te Konlngslust. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Den Burg, ds. Th. van der Veer te Veendam- Pekela.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1