83sfe Jaargang ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1942 No. 25288 Baldur von Schirach antwoordt Roosevelt Het proces tegen de communisten Een volkomen afwijzing De moord op Heydrich Verspreide Berichten BINNENLAND Beukenbladeren als tabak en bedvulling Verduisteren: Tegen zes beklaagden de doodstraf geëischt Hulp van de schooljeugd bij het rooien De berechting van overtreding der prijsvoorschriffen De distributie van taptemelk Intrekking van geldstukken GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.; K Been, Lelden De Relchsleiter voor de Duitsche jeugdopvoe- ding, Baldur von Schirach, heeft gisteravond voor den Groot Duitschen omroep nog eens ge antwoord op de door Roosevelt voor de afge vaardigden der Amerikaansche studenten uit gesproken rede. Hij zeide daarin o.a. dat deze bijeenkomst werd georganiseerd, omdat Roosevelt een boodschap tot de jeugd der wereld wilde richten. Niettegen staande zijn vrouw nog maar weinige dagen geleden verklaard heeft, dat de Amerikaansche jeugd sedert het uitbreken van den oorlog aan een steeds toenemende zedelijke verwaarloozing ten prooi valt, gevoelt 'zich Franklin Delano geroepen als opvoeder der jeugd van de geheele wereld. Roosevelt begon met de mededeeling, dat alle Fransche jeugdorganisaties reeds te voren tegen zijn rede hebben geprotesteerd, om dat Roosevelt de schuld draagt aan den dood van meer dan 100.000 jonge Franschen. Tot toe zijn echter reeds 12 demonstraties van jeugd organisaties bekend, die Roosevelt- eens en voor al het recht ontzeggen het woord tot de jeugd te richten. Geen menschelijk geweten is meer met bloed besmet, dan dat van Roosevelt, die den Amerikaanschen vaders en moeders in 1940 verzekerde hun zonen niet in een vreemden oorlog te zullen sturen en later cynisch van zichzelf zegt, de man te zijn, die dezen oorlog heeft ontketend. Wat zijn uitspraak betreft, dat oude mannen dwaas enr jonge wijs kunnen zijn, zeide Baldur von Schirach, dat wie niet in staat was de jonge generatie van zijn land, behalve de historisch overwonnen frazen van de Fransche revolutie, een zedelijk ideaal te geven en een hooger sym bool dan den dollar en de leer van het zoo genaamde recht van de jeugd op bevrediging van ongeremde genotzucht, inderdaad dwaas is, wanneer hij zich tot de jeugd der volken richt. Ten aanzien van Roosevelts proclameeren van het onvervreemdbaar recht op de bevrijding van airooede en vrees gaf Baldur von Schirach eénige mededeelingen, die berusten op officieele Amerikaansche cijfers. In de Vereenigde Staten loopen vier millioen jeugdige personen verwil derd en zonder werk rond. Er bestaat geen al- gemeene jeugdorganisatie, die zich het lot der jeugd zou kunnen aantrekken. Voor 90.000 kreupele en 45.000 blinde of halfblinde, alsmede 3 millioen hardhoorende kinderen bestaat in de V. S. geen enkele inrichting van onderwijs Het paedagogisch instituut der Carnegi- stichting heeft op 1 October 1941 vastgesteld, dat. er in de V S. 4.3 millioen analfabeten zijn, hetgeen Roosevelt op een persconferentie in Mei van <nt jaar heeft bevestigd. Juist Roosevelt die voort durend uit naam van de menschelijke bescha ving het woord neemt, moest het duidelijk zun, dat de toestanden onder de Amerikaansche jeugd de^grootste schande zijn voor de beschaafde menschheid. Duitschland is in 1933 begonnen het ideaal van een nieuwe sociale ordening op den grond slag van nationale vrijheid en sociale rechtvaar digheid te verwezenlijken. Wie in Amerika zijn kinderen een werkelijk goede schoolopleiding wil geven moet hen naar kostbare particuliere scholen sturen. In Duitschland worden de jeug dige personen die het meest presteeren, onge acht hun stand, uit openbare middelen opge voed en onderwezen. Wat wil Roosevelt de wereld geven? Koel kasten, radioapparaten, jazzmuziek en film vor men geen oplossing voor de problemen vanjlezen tijd. Deze heeft behoefte aan ideeele goederen, zooals deze tot uitdrukking zijn gekomen in de werken van de groote zonen van Europa. In Homerus, Dante, Michel Angelo, Rembrandt, Goethe, Mozart en Beethoven. Niet Europa is thans de oude wereld, doch Amerika, want de nieuwe wereld ligt daar, waar een nieuw geloof werd geboren en waar een geestdriftige jeugd voor dito geloof strijdt. Nog deze maand zal de jeugd van Europa zich in een grooten bond vereenigen. Onder leiding van Duitschland en Italië zullen de Europeesche jeugdleiders zich vereenigen en zich uitspreken voor de groote constuctieve ldeeen der nieuwe opvoeding. Zij zullen het niet heb ben over wat door de Fransche revolutie werd verworven, noch over de „declaration of inde pendence" doch over de eigen leiding vaii de jeugd, over sociale rechtvaardigheid en over een kameraadschap, die ook den kleinen volken het recht op nationale zelfstandigheid en volkschen eigen aard verzekert. Europa zal dezen oorlog winnen en dan zal de oude wereld de nieuwe zijn. (D.N3.). Officieel is te Praag het volgende bekend ge maakt: Het standgericht te Praag heeft in zijn openbare zitting van 3 September den ouderlmg van de Tsjechisch-orthodoxe kerk te Praag, Jan Sonnevend, den bisschop van deze kerk, Gorazd (burgerlijke naam Matej Pavlik), den kapelaan van de orthodoxe Carolus Borromeus- kerk te Praag. Resslgasse 9. dr. Wladimir Pe- trek en den predikant aan dezelfde orthodoxe kerk, Vaclav Cikl, tot den dood door den kogel veroordeeld en het vermogen der vier beklaag den verbeurd verklaard. Het vonnis is voltrok ken. De beklaagden hadden de moordenaars van' den S.S.-Gruppenführer Heydrich, alsmede nog vijf valscherm-agenten in de Carolus Bor- romeuskerk verborgen gehouden, verzorgd en geholpen. (D.N.B.) DE AANSLAG OP DEN BRITSCHEN ONDERKONING. De Romelnsche bladen publiceeren de door Indische vrijheidszenders bekend gemaakte bij zonderheden over den aanslag op den Britschen onderkoning in Indië, lord Linlithgow. Volgens dit bericht is de Indiër, die onmiddellijk na den aanslag door Engelsche agenten als waar schijnlijke dader van den aanslag werd doodge schoten, totaal onschuldig. In het bericht van genoemde zenders wordt verklaard, dat op de auto van den onderkoning een schot werd ge lost, zonder dat men echter heeft kunnen con st ateeren, uit welke richting en door wien het schot werd gelost. De politieagenten, die den onderkoning vergezelden, stortten zich echter op een groep Indiërs, die zich op een veld be vonden, niet ver verwijderd van de auto van den onderkoning. De agenten grepen toen een jongen Indischen student en namen hem een lang verhoor af. Ofschoon de 18-jarige Indi sche student zijn onschuld bleef volhouden, werd hij na een kort verhoor door de politieagenten op de binnenplaats van het politiebureau dood geschoten. Eenigen tijd later werd door de po litie opnieuw een diepgaand onderzoek inge steld. Het bleek toen, dat de doodgeschoten In dische student werkelijk niets met den aanslag te maken had. Men kwam tot de conclusie, dat de werkelijke dader- onmiddellijk na den aan slag gevlucht is. De terechtstelling van den jongen Indischen student heeft onder de ge heele bevolking van Indië een groote veront waardiging gewerkt. De politieautoriteiten heb ben intusschen een anoniemen brief ontvangen van den werkelijke dader, waarin deze ver klaart, dat hij het geweest is, die op de on derkoning heeft geschoten, hetgeen hij, naar hij zegt. gedaan heeft om de vele Indische slachtoffers van de vreeselijke onderdrukkings- maatregelen der Britsche autoriteiten te wre ken. (D.N.B.ï HOOGSTE ONDERSCHEIDING VOOR LUITENANT MARSEILLE. Naar men verneemt, heeft de Führer den len luitenant Marseille bij zijn 125ste overwinning in de lucht als 4den officier der Duitsche weer macht de hoogste onderscheiding voor dapper heid, het eikenloof met de zwaarden en bril janten bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Marseille is de meest succesvolle Duit sche jacntvlieger in Noord-Afrika. Hij heeft al zijn overwinningen behaald op jagers der Brit sche luchtmacht. (D.N.B.). LUITENANT-GENERAAL RITTAU GESNEUVELD. Tijdens de hevige afweergevechten in het ge bied van Rsjef is den 22sten Augustus de com mandant van een divisie infanterie, luitenant- generaal Rittau, gesneuveld. Begin November van het vorig jaar was hem door den Führer het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. (D.N.B.). JAPANSCHE LANDINGSTROEPEN OP KLEINE SOENDA-EILANDEN. Volgens een bericht van den zender van Tokio, afkomstig van het eiland Timor zijn, verschei dene der kleine Soenda-eilanden door Japan- sche landingstroepen bezet. Daardoor is het voornemen der geallieerden om deze eilanden te gebruiken voor hun plannen doorkruist. (D.NB.) VERZOEK OM CAÏRO TOT OPEN STAD TE VERKLAREN. Een delegatie Egyptische parlementsleden en hoogwaardigheidsbekleders heeft tot den mi nister-president Nahas pasja opnieuw het ver zoek gericht, Cairo tot open stad te verklaren. Nahas pasja heeft geantwoord, dat de Engel sche militaire autoriteiten dit nooit zullen toe staan. (Interinf), REORGANISATIE DER SPAAN SCHE REGEERING. Generaal Franco heeft zijn regeering gereor ganiseerd. De door hem benoemde nieuwe man nen zijn persoonlijkheden, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het nationale Spanje op militair en politiek gebied en wier namen ook in het buitenland reeds bekend zijn. Aan bui- tenlandsche zaken komt generaal graaf Jordana in plaats van Serrano Suner. (D.N.B.). CHOLERA ONDER CHINEESCHE TROEPEN. Naar Domei meldt, heerscht onder de Chi- neesche strijdkrachten in de provincie Junan een cholera-epidemie, waaraan velen bezwijken. Als gevolg van leemten in den étappendienst zijn de Chineesche troepen aangewezen op het nuttigen van wilde vruchten en grassen, waar door uitbreiding van de ingewandsziekten is veroorzaakt. De sterfte bedraagt 30% der ziekte gevallen en veroorzaakt een ware paniek onder de Chinee zen. DE REIS VAN WILLKIE. Naar het Turksche telegraafagentschap uit Caïro meldt heeft Wilkie een onder houd van 3 uur met den Egyptischen minister president. Nahas pasja, gehad. Later is hij door koning Faroek ontvangen. Volgens de laatste plannen zal Willkie Zondagmiddag te Ankara aankomen. (D.N.B.). MAAR VOOR 35 CENT PER 100 GRAM. Het rookgrage deel van de Nederlandsche bevolking zal, wil het zijn tabakrantsocn aanvullen, zich het genot van „edel sortie blad" moeten gaan ontzeggen. De inspec teur voor de prijsbeheersching te 's-Gra- venhage heeft n.L dezer dagen wegens over treding der prysvoorscliriften den fabrikant van dit product, dat ter vervanging van tabak door hem in den handel werd ge bracht. een boete van f.2500 opgelegd en hem bovendien voor den tijd van drie jaar verboden in surrogaten te handelen. De veroordeelde, J. W. Roeloffs, Hasebroek- straat 62 te Den Haag, is in December 1941 begonnen met de vervaardiging van surrogaat voor tabak. Daartoe betrok hij groote hoeveel heden beuken- en eikenbladeren uit Apeldoorn en liet deze bladeren eenige bewerkingen on dergaan, zooals schoonmaken en snijden. Ver volgens verpakte hij het goed in zakjes van 100 gram en bracht het onder den naam „edel sor tie blad van Hollandschen bodem" tegen den prijs van f. 2.50 per kg. in den handel. Hij ad viseerde den winkeliers de klanten f. 3.50 en f.4 in rekening te brengen, dit is 35 en 40 ct. per 100 gram, hetgeen voor afgevallen beuken bladeren wel iets te hoog is. Roeloffs vertelde bij het verhoor, dat hij het aan de winkeliers overliet, waarvoor zij het „edel sortie blad" wilden laten doorgaan. Vol gens hem kon het echter alleen dienen voor pijptabak of voor bedvulling. De inspecteur, die den naam Roeloffs in ver band met andere surrogaten reeds verscheidene keeren onder oogen heeft gehad, achtte het naast een hooge geldboete noodzakelijk aan Roeloffs te verbieden voor den tijd van drie jaren handel t^ drijven in surrogaten. E. P. DEJVIONCHY OVERLEDEN. Te Rotterdam is op 87-jarigen leeftijd over leden de heer E. P. de Monchy Rz., oud-lid van de firma Pakhuismeester en en van M. en R. de Monchy. Van 19081922 is hij president geweest van de Rotterdamsche kamer van koop handel en fabrieken. Ook is hij voorzitter ge weest van het comité van graanhandelaren, terwijl hij voorts vele commissariaten heeft waargenoiïfën en in Rotterdam een bekende figuur in het maatschappelijk leven was. De heer De Monchy was o.m. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. van heden- en morgenavond 20.19 uur tot morgen- en Maandagochtend 6.59 uur 5 Sept.: maan op 1.34 uur; onder: 17.28 uur. 6 Sept.: maan op 2.25 uur; onder: 18.09 uur. SCHADE AAN KERKGEBOUWEN IN MESSINA. Officieel wordt door het Vaticaan medege deeld. dat de aartsbisschop van Messina zich bezig houdt met het herstel van de zware schade, welke te Messina aan tal van kerken en kerke lijke gebouwen is aangericht bij het recente bombardement door Engelsche vliegtuigen. De schade aan de kathedraal van Messina wordt op verscheidene millioenen lires geraamd. De plannen voor den opbouw der vernielde kerke lijke gebouwen van Messina zijn reeds opgesteld, doch zullen pas worden uitgevoerd, wanneer het gevaar voor nieuwe Britsche bombardementen niet meer bestaat (D-NJ3.). Na een uitvoerig requisitoir van den Staatsanwalt luidden de eischen tegen de acht verdachten in het sabotageproces te Utrecht, als volgt: Fr. A. Kolder, metaalbewerker, 38 jaar, doodstraf. K. den Braven, metaalbewerker, 24 jaar, doodstraf. G. Schuurmi« arbeider Nederl. Spoor wegen, 25 jaar, doodstraf. Fr. Greefkens, schilder, 27 jaar, doodstraf Levie Roodenburg, bakker, 23 jaar, dood straf. M. van der Steen, draaier, 21 jaar, dood straf. P. D. van Straeten, bouwvakarbeider, 33 jaar, tien jaar tuchthuisstraf, terwijl de eisch tegen den 57-jarigen loodgieter W. E. T. Fallentin, werd uitgesteld in verband met het aanhangig maken van een nieuw proces tegen den verdachte. De zitting van het Duitsche Obergericht be gon met- het verhoor van den getuige a déchar ge G. Hoogendoorn, die op verzoek van den verdediger van den verdachte Den Braven me dedeelde, hoe Den Braven bekend stond. Vol gens get., die verdachte heel goed kende, was Den Braven een jongen van christeiyken huize, wiens rustige verschijning altijd de aandacht had getrokken. Ook zijn patroons waren zeer tevreden over hem, hetgeen uit getuigschriften bleek. Hoe Den Braven tot zijn communistische actie was gekomen, kon getuige niet verklaren. Vermoedelijk is hij uit zijn evenwicht geraakt door den oorlogstoestand. Hierop werd de zit ting voortgezet met gesloten deuren. Aan enkele verdachten werd door den pre sident opheldering omtrent bepaalde punten gevraagd. Ten slotte werd door een der rech ters uitvoerig het bewijsmateriaal, gevonden in geschriften, pamfletten en vlugschriften, voor gelezen. Om half twaalf was het woord aan den Staatsanwalt. die zijn requisitoir aanving met de opmerking, dat, alhoewel de communisti sche partij officieel was verboden, de leiding niet heeft opgehouden tegen het nationaal so cialisme en tegen het Duitsche rijk te hetzen. De kopstukken van de C.P.N. zijn wel zoo ver standig geweest zelf buiten schot te blijven. Wij hebben aldus spr. aldoor gehoord over Lien, Karei en anderen, maar de verdachten uit dit proces wisten zelf niet eens wie deze personen waren en wat zij in hun schild voer den. Min of meer argeloos hebben deze ver dachten zich laten gebruiken, al was htm na tuurlijk heel goed bekend, met welk een staats gevaarlijk werk zij zich ophielden. De kopstuk ken van de communistische partij lieten deze verdachten het vuile werk doen. zooals schend- lectuur in elkaar zetten, die te verkoopen en met deze geschriften onder de arbeiders ln de groote bedreven tegen Duitschland en de Mus- sertbeweging te stoken. Naar spr.'s oordeel is Levie Roodenburg een der hoofdschuldigen uit dit proces. Hij was het hoofd van een solida- riteitsgroep en deelde de lakens uit. Zijn streven was gericht tegen het nat.-socia- lisme in Duitschland en Nederland en hij heeft eerlijk bekend, dat zijn doel was de vernietiging van het nationaal-socialisme. Door hem is de jongste van de verdachten, de 21-jarige Van der Steen, eveneens actief voor het communisme ge-' worden. Zoo jong als hij is. zoo groot was zijn activiteit. Hij liet zich letterlijk voor elk werk gebruiken. In Utrecht werd het dezen verd. te heet onder de voeten en daarom week hij uit naar Amster dam, waar hij minder kans had ontdekt te wor den. Het valsche persoonsbewijs, dat de politie bij zijn arrestatie op hem vond, wijst er op, hoe geraffineerd men in zijn kringen te werk ging. Wat Verstraeten betreft: Spr. had eerst aan genomen. dat hij aldoor had staan liegen. Daar om had men zijn vrouw gehoord en toen was gebleken, dat hij toch voor een deel de waarheid had gesproken. Zijn aandeel in deze sabotage actie is minder groot geweest dan van de an deren. Daarom zal spr. voor hem een mildere straf vragen. De figuur Greefkes is psychologisch heel merkwaardig. Wat hij voor de communistische partij heeft gedaan, valt niet gemakkelijk in een zin samen te vatten, maar men kan gerust zeg gen. dat deze verd. een der eersten uit de partij is geweest. Dat hij zich in de gevangenis z.g. tot het nat.-socialisme heeft bekeerd, is als symptoom interessant, doch heeft voor spr. geen enkele waarde. Schuurman was, ondanks zijn raadselachtige verklaringen, waar niemand en hij zelf het al lerminst, iets van begreep, in ieder geval com munistisch georiënteerd. Dat hij meer van deze affaire wist dan hij thans heeft losgelaten, staat voor spr. vast. Den Braven heeft openlijk ge zegd anti-Duitsch te zijn. Dat op zichzelf zal het Obergericht niet Interesseeren. Dat hy echter zijn anti-Duitsch zyn op deze wyze heeft mee- nen te moeten uiten, wordt hem wel kwalijk ge nomen. De verd. Fallentin heeft, naar is ge bleken, met deze zaak wel Iets te maken, maar niet veel. Daarom zal zyn zaak uit dit proces worden gelicht en zal een nieuw proces tegen hem begonnen worden, waarbij personen, die verd. heeft genoemd, betrokken zullen worden. Aan het einde van zijn requisitoir zeide de Staatsanwalt .dat hy zich zou houden aan het geen de verdachten hebben bekend. Dat is al erg genoeg. Zy hebben zich in zeer ernstige mate schuldig gemaakt aan overtreding van art- 1 van de verordening tot afweer van sabotage- handelingen van Oct. 1941 en van art. 8 van de verordening van den Rijkscommissaris inzake de Ordnungsschutz. Daar het hier een politiek pro ces betreft, zal geen clementie worden toege staan. Nadat de tolk aan de.verdachten de straffen had voorgelezen, welke mededeeling uiterlijk zonder eenige emotie werd aangehoord, was het woord aan de verdedigers. ZIJ IS ALLEEN ALS RESERVE TE BESCHOUWEN. Betreffende het verzoek van den secretaris generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming aan de scholeq om in het uiterste geval hun medewer king te verleenen by het rooien van aardap pelen, wordt het volgende bericht. Zooals in de eerste mededeeling aangaande de oogsthulp reeds werd bekend gemaakt, zal de hulp van de schoolklassen die zich daarvoor hebben opgegeven, alleen worden ingeroepen in die streken, waar het niet mogelyk zou biy- ken de aardappelen voor den aanstaanden win ter tydig te oogsten. Hiervoor zal dan gebruik worden gemaakt van de schooljeugd uit den omtrek. Indien eens een afstand per trein of tram zou moeten worden afgelegd, zal dit steeds zóó geregeld worden, dat de schooljon gens, die gedurende den geheelen dag onder leiding van een leeraar of onderwyzer biyven, niet te vroeg van huis behoeven en omstreeks etensty'd weer thuis kunnen zyn. Dit betee- kent, dat er geen verre reizen met de klassen ondernomen zullen worden en dat de jongens ook niet by boeren zullen overnachten, doch ge woon thuis zullen slapen. De kosten voor even- tueele vervoermiddelen zullen uiteraard door de overheid gedragen worden. De geheele organisatorische regelihg hiervan berust bij de Nederlandsche Heidemaatschappy die er voor zal zorg dragen, dat de school klassen op de plaats van aankomst zullen wor den opgewacht door één harer vertegenwoor digers, die de klassen naar de oogstvelden zal brengen en aldaar op de werkzaamheden toe zicht kan uitoefenen en technische aanwyzin gen zal geven. De klassen blyven echter onder de leiding van den leeraar of onderwyzer. Uiteraard behoeft er geen vrees te bestaan dat de jongens als volwassenen zullen worden beschouwd en dat zij dienovereenkomstig lang- durigen en zwaren arbeid zullen moeten ver richten. De overheid is zich in dezen haar groote verantwoordelykheid bewust, welke ver antwoordelijkheid zij alleen aanvaardt in de wetenschap, dat op deze wyze de geheele oogst veilig kan worden binnengebracht en dat daar mede de aardappelvoorziening voor ons volk voor dezen winter is verzekerd. Er wordt voorts nog de aandacht op geves tigd, dat, indien door de overheid een beroep op deze schoolklassen zal worden gedaan, dit geschiedt buiten het kader van het hier en daar gebruikelyke landbouwverlof om. Verzoe ken om landbouwverlof of oogstvacantie voor leerlingen, die op eigen bedryf of in den om trek de noodzakeiyke landbouw-werkzaamheden kunnen verrichten, behooren dan ook niet by het bureau oogsthulp van het Departement van Opvoeding Wetenschap en Kuituurbescherming te worden ingediend, doch moeten nog steeds gericht worden tot dezelfde instantie als ln voorgaande jaren. De aanmeldingen van leer krachten en leerlingen bij het bureau oogst hulp worden uitsluitend beschouwd als de laat ste reserve, waarop de overheid in uiterste noodgevallen een beroep zal kunnen doen. Ten behoeve van het werk op den akker worden voor deze jongens vele klompen be schikbaar gehouden, die na afloop der werk zaamheden hun eigendom blyven. Ook krygt iedere jongen, die in dit verband heeft meege- oogst, aan het einde der week 10 K.G. aard appelen mee naar huis. Derde en laatste spreker op de persconferentie, dezer dagen te Den Haag door den dienst'van den gemachtigde voor de pryzen belegd, was mr. J. A. M. Pott, hoofd der afdeeling „prijs- beheerschingsbesluit". Deze wees erop dat het tuchtrecht van het prysbeheerschingsbesluit be- stuurstrafrecht is en als zoodanig afwykt van het gewone strafrecht. Is dit laatste in het al gemeen passief van instelling, genoemd tucht recht stelt zich actief in tegenover het wette lijke voorschrift. Het bestuursapparaat acht zich niet alleen verantwoordeiyk voor een goede toe passing, maar bovendien hiervoor, dat het doel, hetwelk de wetgever zich heeft gesteld, de grootst mogelyke repressie, nameiyk onder alle omstan digheden, wordt bereikt. Spreker onderscheidde In het algemeen vier soort verdachten: a) zy, die te goeder trouw te veel verdienen (juridisch gezegd: aantoonen, dat zy de over treding niet hebben kunnen vermyden), b) zy, die gebrek aan discipline vertoonen, dus tyde- lijk onwilligen zyn, c) de in normalen tyd bonafide zakenman, die nu van de tydsomstan- digheden wil profiteeren, d) de zwarte hande laar. Voor elk der vier is een ander strafrecept. C) en d) worden uiteraard het scherpst aan gepakt. By de strafoplegging wordt afgeweken van de klassieke methode, dat hy het zwaarst gestraft wordt, die de grootste schuld heeft, en in moreel opzicht het zwaarste vergryp heeft begaan,. Na- tuurlyk staan deze factoren ook by de prys- berechting op den voorgrond, maar even zwaar weegt en moet wegen de factor, of de over treding al dan niet begaan is op een voor de volkshuishouding vitaal punt. Het kan dus ge makkelijk voorkomen, dat iemand, die minder schuldig is dan een ander, tocl» veel zwaarder wordt gestraft, omdat hy werkzaam is op een terrein, waarop geen enkele inbreuk kan worden geduld. Het uitrekenen var de winst, welke in vele gevallen geschiedt, heeft geen andere bedoeling dan dat de straf in het algemeen nimmer ge ringer mag wezen dan de onrechtmatig ver kregen winst. De samenwerking met accountants van goede reputatie van de verdediging is volgens mr. Pott zeer gelukkig geweest. Bij de advocaten waren de ervaringen wel eens minder bevredigend. Het komt voor. dat zy te formalistisch zyn en de rechtsgeldigheid der voorschriften in twyfel trekken, waarbij zy dan wel eens vergeten on de zaak zelf in te gaan. De pogingen, in verschillende bedryven ge daan, om de aansprakelijkheid door middel van contracten op het personeel af te wentelen, zijn zinloos. Het hoofd van een onderneming biyft aansprakelyk. De toenemende werkzaamheden van de afdee ling prijsberechting blijken uit de volgende cy- fers. Het aantal behandelde zaken bedroeg ln 1941 in Maart: 446, April: 549, Mei: 1303, Juni: 2006, en ln dezelfde maanden van 1942 resp. 5569, 6126, 6158, 6347. VERSPREIDE BERICHTEN. J. C. de Rooy, is op zijn verzoek, met in gang van 1 October a.s. als burgemeester van Hilvarenbeek eervol ontslagen. In aansluiting óp het bericht van gisteren kan nog het volgende worden gemeld: Kinderen beneden den leeftyd van 14 jaar komen niet in aanmerking voor taptemelk, aan gezien zy reeds bonnen bezitten, welke recht geven op het koopen van gestandaardiseerde melk. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de onderscheiding tusschen „stad-" en „land"-bon- nen, welke met ingang van heden in werking treedt, ook geldt voor de voor taptemelk aan te wijzen bonnen. Na 3 October as. zullen ter ver- kryging van taptemelk voor personen van 14 jaar en ouder speciale bonnen worden aange wezen, welke op de bonkaarten, welke dan in gebruik zullen worden genomen, zul.Ien voor komen. Bovendien zullen binnenkort bonnen „1/7 rantsoen taptemelk" in gebruik genomen worden, welke, uitsluitend in café's, restaurants, hotels e.d., recht zullen geven op het koopen van 1/4 liter taptemelk. Voorts zullen na 6 September a.s. geen bonnen meer worden aangewezen van de speciale melk- kaarten voor personen, die in het zg. „volle melk gebied" woonachtig zijn. Deze personen zullen na dien datum op de voor taptemelk aangewezen bonnen 13/4 liter volle melk kunnen koopen. Ten slotte wordt er op gewezen, dat, evenals dit bij de bonnen voor gestandaardiseerde melk het geval ls. tegen Inlevering van de bonnen voor taptemelk de hoeveelheid van 13/4 liter hetzy ineens, hetzij in gedeelten kan worden gekocht. Wenscht men het rantsoen in gedeelten te betrekken, dan dient men den bon op den Zaterdag vóór de week, waarin de bon geldig is, reeds bij den melkhandelaar in te leveren. Hotels, restaurants, café's en dergeiyke in stellingen zullen van de plaatselyke distributie- diensten toewy zingen voor taptemelk ontvangen voor het schenken van koffie en thee en voor keukengebruik. Het publiek zal derhalve voor genoemde dranken en voor spijzen, die met be hulp van taptemelk zijn toebereid, geen bonnen behoeven af te geven. By beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van financiën zijn met ingang van heden de in omloop zynde gangbare zilveren ryksdaalders, gul dens, halve guldens, kwartjes en dubbeltjes en de bronzen halve stuivers buiten omloop gesteld. Deze munten en de reeds op 6 Maart j.l. ingetrokken nikkelen stuivers en bronzen centen kunnen tot en met 19 September a.s. worden ingewisseld by de kantoren van de Nederlandsche Bank, de postkantoren, de bykantoren en hulpkantoren der poste ryen en de poststations. VLOTTERE TERUGBETALING DOOR DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Dank zij het persoonsbewijs. Tot nog toe was het by de rykspostspaar- bank zoo: zonder voorafgaande aanvraag kon men alleen op het kantoor, waar men was in geschreven, dadelijk een zeker bedrag (ten hoogste f.100) op zyn boekje terug ontvangen. Op dat kantoor alleen berustte n.l. de hand- teekening van den inlegger, waarmede die on der de kwitantie moest wórden vergeleken.- Met handhaving van deze regeling zal, met Ingang van Maandag a.s., op elke postinrich- ting in ons land. die voor den volledigen spaar- bankdienst ls opengesteld, een bepaald bedrag op dat boekje kunnen worden opgenomen, be halve door Inleggers onder 15 jaar, gemachtig den, wettelyke vertegenwoordigers en andere dan natuurlyke personen (vereenigingen, fir ma's e.d.) Voorwaarde daartoe is, dat men zyn persoonsbewys toont. Het bedrag, dat op een ander kantoor dan dat van inschryving rechtstreeks wordt terug betaald, is voorloopig beperkt tot f.50 in zeven dagen, met dien verstande, dat men ln zeven dagen in totaal niet meer dan f.100 recht streeks kan ontvangen. UITGEBREIDE FABRDEKSDIEFSTALLEN ONTMASKERD TE HENGELO. De Hengelosche recherche heeft dezer dagen een groot succes geboekt by de ontmaskering van een complot fabrieksarbeiders(sters), die by een elementenfabriek in Hengelo, waar zy werkzaam waren, gedurende langen tyd kans hebben gezien, allerlei in de fabriek vervaar digde goederen te stelen. De directie vermiste den laatsten tyd geregeld verschillende goederen, doch slaagde er niet in de daders op te sporen. De arbeiders en arbeid sters hadden nameiyk afgesproken om, wat er ook zou gebeuren, elkaar niet te verraden. Eerst toen de politie in de zaak gemengd werd, lekte alles uit. Niet minder dan 17 personen werden in de fabriek gearresteerd. Onder hen bevinden zich enkelen, die 15 jaar en langer bij bedoelde fabriek in dienst waren. Men verklaarde, dat de een door den ander er op attent was gemaakt, hoe gemakkelyk het zou vallen zoo nu en dan iets weg te nemen en toen dit enkele malen gebeurd was, werd de diefstal tot een gewoonte. Voor duizenden guldens aan batteryen, ano des, garen. enz. is reeds by de daders thuis aan getroffen en nog is alles niet achterhaald. De vrouwelyke verdachten bleken het vooral voor zien te hebben gehad op het garen, dat in de fabriek gebruikt wordt om de elementjes in de batteryen vast te binden. Van dit garen hadden de meisjes reeds allerlei artikelen vervaardigd en zöo liepen er in Hengelo jongedames rond met sokjes truien en kousen, die gebreid waren van het gestolen garen uit de fabriek. Van de batteryen e.d., alsook gereedschap, dat gestolen was, hadden de arbeiders reeds een groot deel verkocht. Veel ervan is reeds achter haald. Naar de rest wordt een onderzoek inge steld. In verband met dit onderzoek worden binnenkort nieuwe arrestaties verwacht. De verdachten, die allen een volledige beken tenis hebben afgelegd, zyn na hun verhoor voor loopig weer op vriie voeten gesteld. TUSSCHEN DE BUFFERS BEKNELD GERAAKT. De 12-Jarige A. Verhagen, wonende aan den Zinkerweg te Rotterdam is gisteren tusschen de buffers van twee goederenwagens, welke by het veilinggebouw aan den Persoonsdam werden voorgereden, bekneld geraakt. Het meisje trachtte op het laatste nippertje tusschen beide wagons door te springen, doch het kind kwam met het hoofd tusschen de buffers. In ernstl- gen toestand ls het naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar het later is over leden. GROOTE BRAND TE WEESP. Eergisteravond omstreeks kwart over zes is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de lompensorteerdery van de firma M. Boers en Zoon te Weesp. In korten tijd hebben de vlammen zich door het Oosteiyk deel van het gevulde fabrieksge bouw een weg gebaand. Tot ondersteuning waren de brandweren van naburige gemeenten en van andere firma's te hulp gekomen. Duitsche militairen hebben een werkzaam aandeel genomen in het blusschingswerk.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1