LATIJN GRIEKS DIENSTBODE IEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 4 September 1942 „KLEINTJES" Bloembollenland Distributie van taptemelk De nieuwe bonnen voor voedingsmiddelen De straat van Kerisj overschreden Voorsteden van Sfa'ingrad bereikt Duitsch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT MAIKT ft» IfaSiaansch Weermachtsfeericht Familieberichten OFFICEEELE KENNISGEVINGEN Officieele mededeelingen INSTITUUT VOOR MIDDENSTAND50NTWIKKELING afd. NOORDWIJK E. C. Fontein WEILAND of TEELGROND MEISJE MEISJE voor de linnenkamer ke behooren tot de navolgende distributiekrin gen: Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Amsterdam Apeldoorn, Arnhem, Assen, Beverwijk Bloe- mcndaal, Breda, Bussum. Delft. Deventer Dor drecht, Eindhoven, Enschedé, Goes, Gorlnchem Gouda. "s-Gravenhage, Groningen, Haarlem,' Harlmgen, Heemstede, Heerlen, Helmond, Hen gelo, s-Hertogenbosch. Hilversum. Hoorn, Kerk- ïaGf', Leer nam, Leeuwarden, Leiden, Maassluis, Maastricht, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Oegstgcest. Oldenzaal, Purmerend, Roermond Roosendaal, Rotterdam. Rijswijk, Schiedam, Sneek. Steenwijk, Tilburg, Utrecht, Veendam Velsen. Vlaardmgen, Vlissingen, Voorburg, Wassenaar, Weesp, Woerden, Wormerveer Zaandam, Zwijndrecht en Zwolle, De secretaris-generaal van liet Departement van Landbouw en Visschery maakt het volgen de bekend: Reeds lang leverde de voorziening van de Nederlandsche bevolking met taptemelk moei lijkheden op. De bedrijven en de slijters hadden tot taak de beschikbare melk zoo billijk moge lijk te verdeelen, waarbij zij de grootte der ge zinnen in aanmerking moesten nemen. Het is duidelijk, dat ondanks den goeden wil, die bij het overgroote deel der slijters en melkbezor gers aanwezig was, in enkele gevallen onbillijk heden en moeilijkheden niet konden uitblijven. Slechts een distributie, gebaseerd op heölbon- neilstelsel kon hier uitkomst brengen. Met deze distributie zal op Zondag a.s. een aanvang worden gemaakt. Met ingang van dien datum zullen derhalve taptemelk en karnemelk, alsmede alle uit taptemelk en karnemelk bereide producten, als b.v. ge aromatiseerde tapte- en karnemelk-dranken (cacao-, caramel-, vruchtendranken enz.) taptemclk-yoghurt, vla e.d., slechts aan het publiek verkocht mogen worden tegen in ontvangstneming van de daarvoor nader aan te wijzen bonnen. Van 6 September tot en met 3 October a.s. zal hiertoe per week één met „Reserve" gemerkte bon van de bonkaarten voor voedingsmiddelen, welke zijn uitgereikt aan personen van 14 tot en met 20 jaar en aan personen van 21 jaar en ouder, worden aangewezen, welke recht za1 geven op het koopen van één rantsoen, d.L 13/4 liter taptemelk of karnemelk of een hoeveelheid daaruit bereide producten, waarin 13/4 liter taptemelk of karnemelk is verwerkt. zooals reeds eerder werd medegedeeld, wordt het melkrantsoen voor kinderen tot en met 3 jaar met ingang van morgen gebracht op 5 1/4 liter per week. In verband hiermede worden voor deze kinderen in den vervolge wekelijks drie met „melk" gemerkte bonnen, elk recht gevende op 13/4 hter gestandaardiseerde melk. geldig verklaard. Het melkrantsoen voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar blijft gehandhaafd op 3% liter per week, zoodat voor deze groep van kin deren wekelijks twee met „melk" gemerkte bon nen elk recht gevende op 13/4 liter gestan daardiseerde melk. worden geldig verklaard. In verband met het bovenstaande wordt er tevens met nadruk de aandacht op gevestigd, dat dfe melkbonnen in den vervolge niet meer gedu rende vier weken, doch slechts gedurende één week geldig blijven. Men houde er voorts rekening mede, dat de met de woorden „386 algemeen" gemerkte bon van de bonkaart „voedingsmiddelen 10de periode 1942". welke geldig is verklaard gedurende het tijdvak van 5 September tot en met 3 October 1942, ditmaal uitsluitend recht geeft op het koopen van vermicelli, macaroni of spaghetti en vermicelli-, kippen- of pouletsoep, zoodat P geen maizena. sago, aardappelmeel, puddingpoeder en puddingsauspoeder verkrijg- baai- is gesteld. Duitschland strijdt voor Europa Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Duitsche en Roemeensche troepen zijn op 1 September in samenwerking met afdeelingen van marine en luchtmacht van de Krim uit over de straat van Kertsi getrokken, en hebben in weerwil van hardnekklgen vijandelijken te genstand de vijandelijke kustverdediging door broken en gisteren na een snellen opmarsch de verbinding met de uit Oostelijke richting aan vallende Roemeensche troepen tot stand ge bracht. De gevechten tegen de op het schier eiland Taman staande vijandelijke strijdkrach ten duren nog voort Ten Noordwesten van No- worossiisk zijn opnieuw versterkte heuvelstel lingen genomen. Duitsche motortorpedobooten vielen in weer wil van het slechte weer het vijandelijke scheepsverkeer in het Oosten der Zwarte Zee aan en brachten 3 schepen met een gezamen- lijken inhoud van 8500 ton, waaronder 1 tank boot. tot zinken. Daarmede hebben aan de op pervlakte varende Duitsche vlootstrijdkrachten sedert het begin van het offensief in den Kau- kasus in totaal 35.400 ton sovjet-koopvaardij- scheepsruimte vernietigd. De aanval op Stalingrad kon gisteren tot aan de Westelijke voorsteden vooruitgeschoven wor den De ten Noorden van Stalingiad aan de Wolga staande troepen van net leger hebben tot dusverre 3 kanonneerbooten, 2 monitors. 6 vrachtschapen en talrijke kleinere vaartuigen tot zinken gebracht. Ten Zuidwesten van Ka luga en ten Noordwesten van Madyn werden wederom aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Ook in het gebied van Rzjef mislukten herhaalde aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten. De vijand verloor in deze gevechten 83 pantserwagens. Bij een viiandelijken luchtaanval op een Duitsch vliegveld in de centrale zone werden 24 der 37 aanvallende vliegtuigen neergeschoten. De rest werd tot omkeeren gedwongen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer werden ver scheidene plaatselijke Sovjetaanvallen afgesla gen. Ten Zuiden van het Ladogameer en aan het omsingelingsfront van Leningrad mislukten eveneens verscheidene vijandelijke aanvallen. Bij een poging om de Newa over te steken werden 20 van de 28 vijandelijke booten vernietigd. In Egypte slechts gevechten van plaatselijke beteekenis. Aanvallen van de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht waren geviolit op vij andelijke troepen, autoconcentraties, vliegvel den en aanvoer. Bij luchtgevechten werden 25 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht werden boven de Duitsche bocht 2 Britsche vliegtuigen neerge schoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten gisteren voltreffers op industrie- en veraeersinstalalties aan de Zuidkust van Enge land, De eerste luitenant Marseille, escadrillekapï- tein bij een jachteskader, heeft op 2 September aan het Egyptische front zijn 125ste overwin ning in de lucht behaald, nadat hij in de lucht gevechten van den voorgaanden dag 16 Engel- sche tegenstanders had overwonnen". AMSTERDAM, 4 September. Bij opening was de stemming overwegend zwakker, vooral voor de meeste Indische fond sen. Het slot kwam op de meeste afdeelingen iets beneden het vorig slot-, H.V.A. opende op 382, en herstelde tot 384. Vorstenlanden boek ten een verbetering van 103 3/4 tot 105, Deli Batavia opende op 176,waarna een ver betering intrad tot 178. Deli Mij noteerde 221— 222, Senembah 174175. Indische Sporen kwa men op 5216Amsterdam Rubber daalde tot 234, doch steeg later weer lichtelijk tot 236, Olies werden ingezet op 384%, of iets beter dan het vorig slot. Bij verdere verloop werd gehan deld tegen 382 3/4. Philips gaf op eenig aanbod een reactie te zien tot 350, tegen het vorig slot van 359. Een herstel kon daarna intreden tot 355 Aku opende op 163 3/4, in welke noteering geen verandering kwam. Van Berkel en Calvé waren onveranderd. Lever-Unie opende op 217%, en na een reac tie tot 216 3/4, trad een herstel in tot 216 3/4 217. Scheepvaartunies openden op 195% en ste gen daarna tot 198%-199. Vaarten waren onver anderd. Op de Beleggingsmarkt was de stem ming prijshoudend. De nieuwe 3%% Nederland 1941 was onveranderd. De 3% 1937 kon van 93 15/16 aantrekken tot 94 1/1694 1/8. Prolongatie 2 1/4 (A.N.P j LEIDEN. 4 Sept. 1042. Veemarkt. Aangevoerd: 33 stieren: 78 kalf- en melkkoeien 550800. t. vl.; 58 varekoelen e.a. 300500; 230 vette koelen, 184 pinken 100—300, mat:: 36 graskalvcren; 57 nuchtere slachtkal veren; 50 schapen: 589 weide- schapen 6080. mat; 221 biggen 20—30. mat: 40 veulens 600—900. t. vl.; 105 bokken en geiten 20-—70, mat. r VRU Sept. Goudsche kaas le srt. f. 61.5062.50. 2o srt. f.6061. 27 part.; Leidsche kaas le srt f. 59—60. 6 part. Totaal 43 partften. Handel matig. - i WJNSBURG. 3 Sept. Bloemenveiling. Dahlia's 1.00—1.2°, Chrysanthen 40 ct„ Asters wit 1.00— 1.40, gemengd 0.80—1.00, Helianthcn klein 0 70 100 idem groot 2.50—3.00, Statlce 18—20 ct. MontbreUa 0.801.00, Gladiolen gemengd 3.00 blauw 5.00, rood 3.00, wit 3.00. Ten slotte wordt er nog op gewezen, dat bon „390 algemeen", welke recht geeft op het koo pen van 250 gram koffiesurrogaat, ditmaal gel dig is gedurende een tijdvak van 4 weken, dus tot en met 3 October 1942. BEDRIJFSCHAP VOOR MARGARINE, VETTEN EN OLIËN. Bij besluit van het bestuur van het bedrijf schap voor margarine, vetten en oliën zijn, volgens mededeeling in het Voedselvoorzienings blad. benoemd tot directeur van het bednjf- ,-schap: dr. J. B. R. van dr Schoot te 's-Graven- hage en tot secretaris: G. M. Maassen, te 's-Gra venhage. ECONOMISCH HERSTEL OP JAVA. Berichten uit Batavig. maken melding van het resultaat van de opbouwwerkzaamheden, die tot dusverre door het militaire bestuur van Java zijn verricht. Het grootste gedeelte van de Ja- vasuikerindustrie werkt weer evenals ten deele de productie van ruwe rubber, koffie, thee, hen nep en cocosnoten. Het spoorwegtransport Is weer gestegen tot ongeveer zeventig procent van het vooroorlogsche niveau. Het post- te legraaf en telefoonverkeer is weer hersteld. De electriciteitsverzorging wordt geleidelijk aan van stoom- op waterkracht omgeschakeld. (A.NP.) WAARSCHUWING TEGEN KETTINGBRIEVEN De wnd. commissaris van politie van den justi- tieelen dienst B, te 's-Gravenhage, waarschuwt met klem tegen het verzenden van zoogenaamde kettingbrieven, waarin verzocht wordt een broodbon aan een met name genoemd persoon te doen toekomen en waarin de ontvangst van 243 B-broodbonnen in uitzicht wordt gesteld. De afzenders dezer brieven maken zich aan een ernstig strafbaar feit schuldig en stellen zich aan ernstige justitieele maatregelen bloot. ECHTPAAR ZWAAR GESTRAFT VOOR ANTI-DUITSCHE HANDELINGEN. Het Duitsche Landesgericht te Den Haag heeft het echtpaar, den herbergier J. Roos en diens vrouw C. koos uit Den Haag, wegens ver grijp tegen de radiobepaling, het doorgeven van een anti-Duitsch geschrift en anti-Duitsche de monstratie veroordeeld, en wel den man tot een totale straf van 3 jaar en 6 maanden tuchthuis, de vrouw tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Het echtpaar heeft niet alleen zelf sinds vrij langen tijd geregeld naar de berichten van den Engelschen zender geluisterd, doch steeds opnieuw ook gasten in de gelegenheid gesteld mede naar den zender te luisteren. De man heeft voorts op boosaardige wijze den Führer beleedigd en een anti-Duitsch geschrift door gegeven. BOTSINGEN IN EGYPTE. Het 830ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In Egypte zijn botsingen tusschen gepant serde afdeelingen in ons voordeel geëindigd. De vyarid verloor eenige tanks; talrijke Nieuw-Zee- landers wei-den gevangen genomen. De lucht macht der spil heeft hevige aanvallen gedaan op BriCsche troepenconcentraties en gemotori seerde strijdmiddelen. Een afdeeling vijande lijke verkenners werd bij verrassing aangevallen en vernietigd. In hardnekkige gevechten werden 25 vliegtuigen door Italiaansche en Duitsche jagers neergeschoten. Een formatie Italiaansche vliegtuigen met grooten actieradius bombar deerde de streek der raffinaderijen te Haifa veroorzaakte branden en trof een goederen trein. Alle vliegtuigen keerden op hun basis terug." ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Rahusen-Roelofsz.. z„ A'dam. Ondertrouwd: A. Hamstra (Weesp) en T. Ree (Hilversum): G. N. Enkelaar (Krimpen) en L. M. Prinsen (Btosmendaal); H. Kirbis en G. v. Huët (A'dam): C. B. Salzmann (Bvaunau) en J. A, A. Lodewijks A'dam); C. Niemantsver- driet en J. de Klerk. R'dam. Gehuwd: S. J. Pieké en T. Adama (A'dam); P. Doves en A. Pool CA'dam); J. H. Staal (Hil versum) en M. v. Rees (Utrecht); P. E. Teixiera de Mattos en J. M. Nanning, Den Haag; H. O. R. van Tuyll van Serooskcrken en L, A. Quarles van Ufford. Breukelen; W H. Jansen en C. Griebling, A'dam: C J. Zeldenrljk en M. N. van Wijk, Den Haag; P. L. v. Vlijmen en B. Ver- kaaik, R'dam; D. Stockmann en G. v. Konings- bruggen. A'dam. Overleden: F. Teding van Berkhout, m. 59 i„ EllecomJ. J. Schaap, m. 79 j.. A'dam; A. C. Jungblutr—WohJdeckev, v. 80 J„ Castricum; C. C. F. Teljer-De Ridder, v. 75 j.. Hilversum; M. C. E. v. Rietschoten-Van de Kamer, v. 55 j„ Den Haag; E, Hendriks, v. 73 j.. Den Haag: Y. Kamstra. m. 55 j„ R'dam; P. M, Buskens-Van Haaren, v. 69 j., R'dam; J. Meerdink-Van de Poll, v.. VlaardingenC. A. Hqpgland-Punt, v. 54 j,. Alkmaar. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN a.cl. RIJN Alpheusche brug aange varen Door een motorboot, geladen met vlas en varende achter een sleep ls 's avonds de Alphensche brug aangevaren en daardoor flink beschadigd. De schade was van dien omvang, dat voor de eerste herstellingen zelfs eenige uren noodig waren om de brug te kunnen ophalen. Tegen den betreffenden schipper werd proces verbaal opgemaakt, daar deze met volle vaart doorvoer ondanks bet feit, dat de roode of z.g. stopborden uitstonden. Vermoedelijk hoeft de ge zagvoerder een en ander niet gezien ln verband met de hooge oplast. De politie heeft tegen 2 jeugdige 'personen proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van aardappelen ten nadeele van den landbouwer R. alhier. BOSKOOP Toelatingsexamens RUkstutn- bouwschool Voor het toelatingsexamen aan de Rijkstuinbouwschool alhier gehouden op 31 Aug. en 1 Sept. 1942 slaagden 42 candldaten, t.w.: A. van Drlel te Alphen a/d Rijn; J. Jansen te Amsterdam: E. C. J. Teding van Berkhout te Apeldoorn: W. Proper te Arnhem; W. A. Roest en D. H. Verner te Baarn;; F. van Haaren te Boskoop: B. de Vries te Bussum: D. Bournan te Dordrecht; W. J. Gunning. H, K. van Horck. J. G. Huitker, J. Keunen en J. Scholleé te 's-Gra venhage: A. J. de Graaf. A. van Haaren en J. J. Sluyter te Haarlem; G. de Ruiter te Hazerswoude; N. van der Waa te 's Heer Arendkerke; P. C. M. van der Commen te HUlegersberg; I. Wessel te Hoorn: R. B. Bekkering te Musselkanaal, P. G. Veeger te Nijmegen; C. B. M. de Koning te Oegstgeest; P. J. F- van der Bom te Oudenbosch; C A. van der Wolf te Reeuwijk; M. C. Alers en H. J. van der Veere te Rotterdam; A. J. Meyer te Rijssen; B. M. J. Hanraads te Schoorl; M. Touber te Soest; G. B. M. Basten Batenburg te Tegelen; F. E. J. M. Geelen te Uithoorn; P. C. Sanders te Utrecht: H. F. Klevn van Willigen te Vleuten; J. F, Coertzen de Koek en J. J. ten Wolde te Voorschoten; H. F. J. M, Smelt te Waalwijk; C. Kelder te Wormerveer; F. Kok en A. G Kragt te IJmulden; N. C. Pfeifle te Zwolle. 1 candldaat herexamen heesterkennis; 3 candl daten nog geen uitslag; 9 candldaten afgewezen. 1 candldaat heeft toelatingsexamen gedaan voor de 2e klasse en is niet geslaagd. Tot pastoor alhier is benoemd de heer J. A. G. Adank. NA-UITREIKING BONKAARTEN VOEDINGSMIDDELEN 10c PERIODE. Zij, die hun bonkaarten voor de 10e periode, niet op tijd op de voor hen voorgeschreven da tum hebben afgehaald zullen op Maandag 7 en Dinsdag 8 September a~s., alsnog in de gelej genheid worden gesteld deze af to halen, uit sluitend aan het uitreikkantoor Utrechtsche Veer 3. Genoemd kantoor zal voor deze uitrei king geopend zijn van 912 uur en van 14—16 u. 30. De Burgemeester van Leiden. STEVENINCK. Lelden, 4 September 1942. 4191 DISTRIBUTIE VAN TAPTEMELK. In verband met de distributie van taptemelk, welke Zondag a.s. ingaat, wordt het volgende voor instellingen (Hotels, Restaurants, Café's en Koffietenten e.d.) bekend gemaakt. Genoemde instellingen, ingeschreven bij het Centraal-Distributiekantoor, (nr. 9001 t/m 9999) kunnen zich Zaterdagochtend 5 September a.s. tusschen 9 en 11 uur aan het Distributiekan toor Breestraat 117 vervoegen, teneinde toewij zingen voor taptemelk in ontvangst te nemen De kaart met het codenummer, alsmede het bewijs van inschrijving bij de Rijks H.O.R.E. C.A. moeten worden medegebracht. Als basis van de uit te reiken toewijzingen is bepaald, dat per rantsoen koffie-surrogaat, toegewezen Voor de 10e periode, één rantsoen taptemelk wordt verstrekt terwijl bovendien die instellingen, die voor keukengebruik tarwe bloem ontvangen, per rantsoen tarwebloem (verstrekt voor de zelfde periode) een half rantsoen taptemelk zal worden toegekend. Eén rantsoen taptemelk is één en driekwart liter 13/4 liter. Niet bij het Centraal Distributiekantoor inge schreven instellingen, welke per periode rant soenbonnen ontvangen, worden op dezelfde wijz en de zelfde basis bevoorraad. Belanghebbenden kunnen zich voor het ver krijgen van rantsoenbonnen voor taptemelk vervoegen, vanaf 7 September a.s. aan het Distributiekantoor afd. Rantsoenbonnen, Steen- schuur 15. Eveneens dient het bewijs van inschrijving van de Riiks-H.O.RE.C.A. te worden medege bracht. De Burgemeester van Leiden, VAN STEVENINCK. Leiden, 4 September 1942. 4192 Officieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Zuid-Holland. BROUWGERST OOGST 1942. Evenals vorig Jaar zal voor gerst, welke aan de voor brouwgerst gestelde elschen voldoet-, een toeslag van 50 cent per 100 kg. worden betaald boven den bij de classificatie vast-gestelden prijs. Voorlooplg geldt als uiterste termijn voor het aanbieden van gerst als brouwgerst: 30 November 1942. Slechts de allerbeste part (Jen zomergerst (ln bet algemeen (lus alleon AiKwnütelt, welke bo vendien aan de hierna genoemde elschen voldoen, dienen als brouwgerst te worden geclassificeerd 1. De partij moet bestaan uit rasochte Kenia, Saxonla of Mansholt's tweerijïge. Pit moet biy- ken uit ecu schriftelijke verklaring van den teler. 2. De party dlont raszuiver te zijn, ze mag derhalve niet bestaan uit een mengsel van ver schillende rassen. 3. De gerst moet prima gezond Zijn, een ge zonde kleur en esn frlasohon reuk .hebben. De korrels moeten goed gevuld („stukklg") zijn. 4. Het vochtgehalte mag ten hoogste 17 be dragen. 5. Partijen met schot, halve of beschadigde kor rels. verontreinigingen met andere granen, on kruidzaden. enz., komen niet voor brouwgerst ln aanmerking. In tegenstelling met vorig Jaar kunnen Dar tyen, welke (le hiervoor genoemde gebreken ver- toonen. ook al is de brouwgerst-kwaliteit door bewerking te verkregen, niet als brouwgerst wor den geclassificeerd. 6. Partyen, die beschimmelde korrels, broeikor- rels, klander of door klander aangevreten korrels bevatten, komen nimmer voor brouwgerst ln aan merking. Voldoet de ger6t aan bovengenoemde elschen. dan kan de partij by de districtskeuring voor looplg als brouwgerst worden geclassificeerd. De finitieve keuring als brouwgerst geschiedt ver volgens door de Centrale Erouwgerst-kcurlngs- commlssie te Den Haag. Eerst wanneer door deze Commissie ls bepaald, dat de partij voor den brouw* wordt bestemd, wordt de toeslag van f 0.50 per 100 kg. betaald. PROVINCIALE INKOOPCENTRALE VAN AKKERBOUWPRODUCTEN VOOR ZUID-HLLAND. LEESTARWE. Met nadruk wijzen wy er op, dat het lezen, van aren alleen ls toegestaan, wanneer door den be treffenden boer schrifteiyk toestemming wordt gegeven. De boer mag nimmer toestemming geven, zoo lang de scliooven nog niet van het land af z.yn. Te allen tijde dient de boer voorts de vergun ningen ln redelijk mate te verstrekken, zoodat aangenomen kan worden, dat dc tarwe, die op zijn land geraapt wordt, ook Inderdaad alleen maar raaptarwe ls. Eerst wanneer aan de hierboven omschreven voorwaarden ls voldaan, geeft de Ploatseiyke Bureauhouder voor het vervoer van de leestarwe vervoerbewyzen af. PROV3NCIALE INKOOPCENTRALE VAN AKKERBOUWPRODUCTEN VOOR ZUID-HOLLAND. VERPLICHTE RUNDVEELKVERING 1942. In tegenstelling met uiteenzettingen ln vorige landbouwmededeelingen gedaan, moeten wy thans mededeelen, dat ultoriyk 18 October a.s. do verplichte rundveelevering 1942 haar beslag gekregen dient te hebben. Er is nameiyk be paald, dat de bedrijven op dien datum het zoo genaamde bedrijfsmnxlmum bereikt moeten, heb ben, dat wil zeggen, dat dan niet meer vee aan wezig mag zyn dan gedurende de beperkings periode 1942/1943 ls toegestaan. Vorige week hebben allo veehouders oen kaart ontvangen, waarop aangegeven staat, hoeveel" runderen boven l Jaar geduronde don winter op- gestald mogen worden. Dit getal ls nog niet bin dend. Elke veehouder dient echter na te gaan en zorgvuldig te overwegen, hoeveel runderen hij door den winter kan brengen. Is hy tot een be slissing gekomen (de voederpositie op zyn be drijf moet daarbij een groote rol spelen), dan dlont hy voor 15 October schrlftoiyk by zijn PlaatsGliJken Bureauhouder op te geven, hoe groot hy zijn toewijzing ründvee vastgesteld wenscht te zien. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de aan slag 1943 gebaseerd zal worden op de toewijzing rundvee en dus niet op het aantal runderen, dat men ln werkeiykheld aanhoudt. In verband hiermede willen wy de veehouders nogmaals aanraden, alvorens tot het koopen van leveringsbewijzen over te gaan, grondig te over wegen, hoeveel runderen zoowel boneden als boven 1 Jaar gedurende den winter aangehouden' kunnen worden, en zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen, hoeveel runderen geleverd kun nen worden. Het ls niet Juist thans nog bonnen te koopen, terwijl straks toch runderen geruimd moeten worden. De veehouders dienen er rekening mede to houden, dat per 1 October 80 van den aan slag. én per 15 October de geheele aanslag ge leverd moet zijn. Voor de gemengde bcdryven zal hierop een uitzondering worden gemaakt, daar hier gelegenheid gegeven zal worden runderen uit eigen veestapel te contracteoren ln verband met het feit, dat op deze bedryven de ruwvoo- derposltle gunstiger ls dan op de weidcbedrljven. De houders van gemengde bedryven, die niet wenschen te contracteeren. zullen eveneens per 15 October a.s, aan den geheelen aanslag voldaan moeten hebben. 4157 LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND Redactiestai. B W Menkhorst Buitenland en fdbneel; K. Been Binnenland en Sport; J. Brou wer, Stadsnieuws: Th. J Hannema. Omg. en Muz Verantwoordelijk voor de advertenties: A Poortman AANSLAGKAARTEN VERPLICHTE INLEVERING VAN EIEREN. De Provinciale Voedselcommlssarls voor Zuid- Holland herinnert er by deze de pluimveehouders nog eens aan, dat de aanslagkaarten voor ver plichte levering van versche kippeneieren vóór 5 September a.s, wederom by den Plaatselijken' Bureauhouder moeten worden Ingeleverd, Het aan de kaart bevestigde strookje mag nlot door den pluimveehouder zelf worden Ingevuld en afgescheurd. Dit zal de Plaatseiyke Bureau houder doen, Indien volledig aan den opgelegden aanslag werd voldaan. Pluimveehouders, die per 28 Mei 1942 minder kippen hadden dan waarvoor zy zyn aangeslagen en nog geen verlaging van den aanslag ontvingen, kunnen alsnog verlaging van den aanslag verkrlj_ gen. Indien'zy ten genoege van den Plaatseiykon Bureauhouder kunnen aantoonen dat zy op dien datum inderdaad minder kippen'hadden. Dit zal moeten blijken uit de opgaven op de verschl- Jende reglstratlekaavt.cn en uit het vceboekje. Alleen zy. die volledig aan hun verplichting tot leveren hebben voldaan, ontvangen het strook je Ingevuld en onderteekond terug. 4184 STROOREGELING'RAYONNEERING. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voor Zuid-Holland maakt bekend, dat de telers van stroogewassen. die ln ondergenoemde gebieden hun bedryf uitoefenen, verplicht zyn, hun stroo te verkoopen aan den bij den gemeente vermelden landhandelaar. Onder de verplicht te verkoopen hoeveelheid valt niet het kwantum, dat zij uit eigen oogst toegewezen hebben gekregen en ook niet datgene, waarvoor zy van de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten toestemming hebben gekregen om het te verhandelen van boer tot boer. De betaling van het afgenomen stroo moet ge schieden tegen overgave van de kwitantie van de Bedryfschap voor Hooi, Stroo en Rmwvoeder te 's-Gravenhage. Ook kan de teler van den landhandelaar bij levering vooruitbetaling elschen. Voorlooplg ls de volgende verdeellng vastge steld: le. Het eiland Goeree en Overflakkee. a. Toegewezen aa») den landhandelaar Joh. MÜnders. Nieuwewog 190 te Mellssant. De gemeenten: Den Bommel, Dlrfcsland. Her- kingen. Mellssant. Middelharnls, Nieuwe Tongo, Ooltgensplaat, Oude Tongo, Sommelsdyk en Stad. aan het Haringvliet. Toegewezen aan den landhandelaar M. v.d. Baan, Voorstraat No. 258 te Melissant. De gemeenten: Ouddorp, Goedereede en Stel lendam. 2e. De Uoekschc Waard en Putten. a. Toegewezen aan den landhandelaar J. Boekee, Zuldzyde B 3. Nieuw-Beyerjand. Het eiland Putten en de gemeente Piershll. b. Toegewezen aan den landhandelaar C. Bou rnan Voorstraat 8, Nleuw-Beyerland. De gemeenten: Goudswaard, Nleuw-Beyerland en Oud-Beljerland. c. Toegewezen aan den landhandelaar Joh. van Prooyen. C 28, Helnenoord. Do gemeenten: Helnenoord, Mynsheerenland en. Westmaas. d. Toegewezen aan den landhandelaar W. West- dyk. Kelzevsdyk C 76a, Maasdam. De gemeenten: 's-Gravendeel, Maasdam en Puttorshook. e. Toegewezen aan den landhandelaar H. Zwyns, Ryksstraatweg 144 te Numansdorp. De gemeenten: Klaaswaal, Numansdorp. Strijen, en Zuld-BeUerland. 3e Toegewezen aan den landhandelaar Fa. Dek ker en De Jong te Papendreoht. Het eiland van Dordrecht, Alblasserwaard, Beer- polder en het eiland Tlengemeten. 4e Toegewezen aan den landhandelaar A. L. Noordermeer Vildersteeg C 39. Rozenburg. Rozenburg en het eiland Voorna. 5e. -Toegewezen aan den landhandelaar L. zy- derhand, Breedeweg 107 te Moercapelle. De gemeenten: Bergsehenhoek, Blelswyk. Zoe- termeer, Benthuizen. Hazerswoude. Berkel en Rodenrijs, Nootdorp, pynacker, Leldschendam, Stompwijk en Zoeterwoude. 6e. Toegewezen aan den landhandelaar T. zy- derhand. Achterweg 191 te Moercapelle. De gemeenten: Moercapelle, Zevenhuizen, Wad_ dlnxveen. Boskoop en Reeuwyk. De telera van stroogewassen ln do niet genoem de gebieden, kunnen ln afwachting van nadere instructies, b(l de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten Informeeren, aan wolken handelaar, zy hun stroo dienen te verkoopen. in geen geval mogen zy stroo eigenmachtig afleve- ^Tevens wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat telera van stroogewassen een toewijzing voor ge bruik van stroo eigen oogst by hun Plaatseiyken Bureauhoudcr moeten aanvragen. Wanneer dit niet gedaan wordt, loopen zy gevaar, dat zy al het stroo aan den handel zullen moeten leveren. Van tyd tot tijd zulen do bedryven worden ge controleerd waarbü nagegaan zal worden of aan de voorgeschreven bepalingen de hand la gehou den. 4142 Wanneer aan bovenstaande niet voldaan is, zullen strenge maatregelen worden genomen. BEBRIJFSMAXIMUM AAN TE HOUDEN RUNDVEE IN DE PERIODE 1 DECEMBER 1042— 1 MAART 1943. Aan de veehouders in Zuid-Holland zyn ln den loop van de vorige week de kaarten toegezonden, vermeldende het aantal stuks vee, dat ln de periode van 1 December 19421 Maart 1943 ten hoogste mag worden aangehouden. Dit bedryfsmaxlmum zal de basin vormep voor den aanslag ln de veelevering ln de periode van 1 December 19421 December 1943. Diegenen, die voornemens zijn, minder veo boven l jaar aan te houden dan het bedryfsmaxlmum toelaat, dienen daarom ln hun eigen belang een lager maximum aan te vragen. Een dergelijk verzoek zal te allen tyde worden Ingewilligd. Do veehouders, die meenen meer veo te kun nen aanhouden dan het bedryfsmaxlmum aan geeft kunnen een hooger maximum aanvragen. Dezereclames zullen beoordeeld worden naar de bedrijfsomstandigheden. Indien een veehouder kan aantoonen, dat hy ln staat ls het meerdere vee voldoende te voeden, zal in het algemeen een hooger bedryfsmaxlmum worden vastgesteld. Het ls gowonscht, dat veehouders zoo spoe dig mogeiyk hun roolames inzenden by hun Plaatselilken Bureauhouder en daarmede nlot wachten tot 15 October a.s. De reclames kunnen dan 3poedlg behandeld en een leder bytyds ln kennis gesteld worden van het definitieve aantal stuks vee, dat door hem aangehouden zal mogen worden Degenen, die nog geen kaart ontvangen heb ben en recht meonen te hebben op toewyzlng tot het aanhouden van rundvee, dienen zich oveneens ten spoedigste tot hun Plaatseiyken Bureauhou der te wenden. 4183 YERVOERVERBOD RUNDVEE. Het bedrijfschap voor vee en vleesch maakt bekend, dat met Ingang van 7 September 1942 een vorvoerverbod van rundvee zal worden af gekondigd. Het vervoer van rundvee zal dan slechts geoorloofd zijn, Indien voor de desbe treffende runderen geleidebilJetten zijn afgege ven. Dit verbod geldt niet voor: a. voor nuch tere kalveren; b. indien het vervoer loopend plaats vindt voor eigen bedryf over een wogaf- stand van ten hoogste 5 km. Het vervoer van rundvee naar een markt en binnen de bebouw de kom van een marktplaats op den dag van de markt en den dag daarvoor moet steeds door een geloldeblljet gedekt zijn, BU verkoop -van een rund of'lnscharlng op een ander bedryf dient voor het vervoer van het desbetreffende rund steeds een geleldeblljet te worden aangevraagd, ook al ls de wegafstand, waarover het rund ver voerd wordt, minder dan 5 km. Voor het vervoer van bedril f naar een markt of van een veehouder naar een veehouder zijn geloldeblljetten te verkrijgen by do plaatseiyice bureauhouders; voor het vervoer van een markt bij het daarvoor aangewezen personeel op deze markt. Bij rechtstrecksehen verkoop van veehouder naar veehouder, dient de kooper by zyn p. b. h. eefst een machtiging (aankoopvergunnlng) aan te vragen. Deze aankoopvergunning dient door den verkooper onder overlegging van zijn vec- boekje bij zlln p. b. h. Ingeleverd te worden die hierop een geleldeblljet uitreikt. Aan handolnren kan tegen Inzage van het handelaarszakboekje en het veeboekje van den verkooper-veehouder, een geleldeblljet worden afgegeven zonder dat een aankoopvergunning wordt overgelegd. 4189 De geleidebiljetten moeten bij den p.b.h. wor den aangevraagd ten minste drie dagen voordat het vervoer plaats vindt; latere aanvragen wor den niet ln behandeling genomen. Bij het aan vragen van een geleldeblljet voor hot vervoer van rundvee van een markt af dient of het han- delaarszakboejcje of het veebookje van den vee houder, waarheen het betreffende rund vervoerd wordt, ter Inzage t-e worden gegeven; een aankoop vergunning ls hierbij niet benoodigd. De gelelde- biljetten. uitgereikt voor het vervoer van run deren naar een bedrijf, dienen door den geadres seerde bil zijn p. b. h. to worden Ingeleverd ultor iyk 2ix 24 uur nadat de desbetreffende runderon op zijn bedrijf zijn aangekomen, onder overlog- glng van zijn veeboekje of handelaarszakboekje. Directeur die Heer G, A. WTöGEiRS. SECRETARIAAT HOOFDSTRAAT 3A, TELEFOON 2172 De nieuwe CURSUS ter verkrijging- van het Middenstandsdiploma Algemene Handelskennis (ingtevolige Vestigingswet 1937) zal ongeveer half September a.s. aanvangen. Aanmelden van Leerlingen van heden af bij den SEQRjETARIS, den Heer J. v. d. Steen, Hoofdstraat 3a. Het cursusgeld bedraagt per Cursusjaar f. 30. Bij aanmelding moet hiervan f5.— gestort worden. De rest in twee maandefhjfoscihe termijnen bij voorudtbetailing. Onze CURSUS heeft een officieele ERKENNING, hetgeen vooral thans, nu steeds straffer de hand wordt gehouden aan de EXAME'NEISCHEN, van de grootste beteekenis is. Leerlingen van onze Erkende Cursus genieten bovendien f5. reductie op het Examengeld. De Cursus zal worden gehouden ln de Ohr. M.UJL.O. School. 4053 Namens het Bestuur, J. v. d. STEEN, Secretaris. Opleiding voor 2609a STAATSEXAMEN A EN B. lifct. class, docta. Hooge Rijndijk 17. TELEFOON 22113. Hoog en eenigszins gunstig gelegein perceel te koop ge vraagd. Omgeving stad. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 4176. Aangeboden f3 Mod, kinderwagen, drie- pits gastoestel met plaat, Jaquet met vest maat 48. alles ln prima staat. De Sltterlaan 8 a. H 1-pers. houten .ledikant met 2 stroomatrassen, ln goeden staat on kamer scherm 3-deellg, 1.60 M. hoog. Haarlemmerstr. 299a 42 stuks weckflessen elk 2 liter Inhoud compl. met weckketel aangeboden. Tevens gevraagd een 2- pers, opklapbed. Br. Bur v. d. Blad ond. No. 2534 k H Enorm succes hebben wy met onze Inmaakpot- ten, voorkom teleurstel ling, bestel spoedig by Sla- gery FILLIPPO, Janvos- sensteeg en by Wed. HO- GENDIJK, v. d. Helmkade 16, Lelden. A, VONK. Ro zenstraat 28. Tel. 77, Ai ohen a/d. Rijn. Vouw wagentje. Zuidsin gel 45 A. Carbidlampen f. 11.35. Een zee van licht, Carbid- gastoestellen compleet f 39 Levering uit voorraad. A, v. d. OUWEELEN en ZOON Hooigracht 100. BI Goed onderhouden mo- erne kinderwagen f25. Morschweg 172 beneden Personeel gevr. Voor direct, helpster ln kleuterklas gevr. Ook ge negen enkele hulsh. bezig heden te verrichten. (Liefst in bezit van flets). Aanmelding 's avonds half 7-half 8. 101 Zoeterw. Singel. Personeel aaneeb. Huishoudster b. a„ 36 Jaar, G.G., by Heer alleen of klein gezin. Brieven le Tuindwarsstraat 15, Alkmaar. Diverspn Verloren. Maandagmor gen 24 Aug. 7 u.. gaande Noordeinde, Kort Rapenb. zwartlederen portemonnale inhoudende: weekkaart (StationZllverfabr.) en ongeveer f. 3.50 en oud kwitantie. Eigenaar zou portem. graag terugzien. Flinke belooning. Noordelnde 15. B Verloren schakelarm band met Inscriptie. Te gen belooning terug te be zorgen Roodenburgerstr. No. 27. S Huwelijk Gepenslon. werkman, middelb. leeft., zoekt langs dezen weg een vrouw, ook van middelb. leeft., om na wederz. goed vinden te huwen. Br. Bur. v. d. Blad ond. No. 2547 k Gevraag-d b5j Dame, betrouw baar fUinlk van 7.30 tot mid'd. Zaterdag ook 's namiddags, 's Zondags niet. Goed loon en vr. behandel. Getuigsdhr. gew. Brieiven Bur. van dit Blad onder NO. 4167. Zelfstandige fUntoe gevraagd voor dag em nacht. Goed' loon. Tevens WERKSTER gevraagd. 4172 Mewouw A, GtRÜPSTRA, W'aagdam 164, Warmond. In de lmriohiting Endegeest te Oegstgeest kan een worden geplaatst. 4165 Aanmelden bij het Hoofd der Huishouding op Endegeest. TE HUUR GEVRAAGD met of zonder naland 600 Roeden vers Tulpenland. ALB. D. DEN HAAN, Rijnsburg. 4182

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3