83sfe laargang VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1942 No. 25287 De opsporing in dienst van de pri j sbeheersching Lezing van den heer A. J. Slienstra Communisten voor het Obergericht BUITENLAND De strijd ter zee Verspreide Berichten Verduisteren: BINNENLAND De nieuwe bonnen Herhaalde prijsovertreding heeft ernstige gevolgen De openbare orde in gevaar gebracht LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie eö Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K, Been, Lelden. TWINTIG MILLIOEN TON IN DRIE JAAR TOT ZINKEN GEBRACHT. Van Duitsche militaire zijde verneemt het D.N.B.: De balans van de door de Duitsche weer macht in de afgeloopen drie oorlogsjaren tot zinken gebrachte Engelsch-Amerikaansche scheepsruimte sluit met een totaal van plm. 20.294.353 ton. Het aandeel van de Duitsche marine bedraagt ruim 16 millioen ton, waar van meer dan 12 millioen ton op rekening van de duikbootvloot komt. In een brief aan de „Times" geeft lord Win ster, de vroegere parlementaire secretaris van den eersten lord der Britsche admiraliteit, een pessimistisch overzicht over de scheepvaartpo sitie. „Wat men in Engeland van de scheep- vaar'tverliezen weet, aldus lord Winster, „komt slechts in onvoldoende mate uit Amerika. Daar zijn in Augustus verklaringen afgelegd, volgens welke de geallieerden ongeveer 12 millioen ton scheepsruimte te kort komen en dat zij naar het zich laat aanzien het jaar 1943 zullen in gaan met minder scheepsruimte dan begin 1942 aanwezig is geweest. In 1920 is in Enge land 2.055.000 ton gebouwd, doch lord Winster is er van overtuigd, dat na drie jaar oorlog in Engeland op het oogenblik in geen geval ten naaste bij een dergelijke tonnage wordt ge bouwd. Daartoe is de uitrusting der werven te verouderd. Lord Winster waarschuwt er te gen aan te nemen, dat de tot nu toe geleden scheepsverllezen door een overeenkomstige toe neming van nieuwe schepen kan worden ge compenseerd. pen dergelijke veronderstelling verliest uit het oog, dat niet alleen scheeps ruimte doch ook waardevolle lading en nog waardevoller bemanningen tot nu toe den zee oorlog aan geallieerde zijde ten offer zijn ge vallen. 160 OPVARENDEN DER EAGLE OMGEKOMEN. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat bij den ondergang van het vllegkampsehip Eagle in den konvooislag bij Malta in totaal 160 leden der bemanning zijn omgekomen, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst. (D.N.B.) HET TWEEDE FRONT. Onder het opschrift „Tweede front" schrijft het Amerikaansche tijdschrift Time, dat na het bezoek van den sovjet-volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, aan Londen en Washington, Downingstreet en het Witte Huls de volgende verklaring aflegden- Volledige overeenstemming werd bereikt om trent de dringende taak nog in 1942 in Europa een tweede front te vormen. Den 18en Juni citeerde Molotof dit gemeen schappelijke communiqué in den oppersten sovjet te Moskou en voegde daaraan nog toe. dat deze verklaring van groote beteekenis was voor de volken der soviet-unie. daar de vor ming van een Lweedé front in Europa den Duitschen legers aan het oostelijk front on draaglijke moeilijkheden zou bereiden. Den 27en Juni verklaarden Churchill en Roosevelt te Washington, de komende opera ties. die wij in bijzonderheden op onze confe renties te Washington onderling en met onze militaire adviseurs bespraken, zullen de Duit sche strijdkrachten van de aanvalsoperaties in Rusland afleiden. In Juli stond in een officieel Russisch ver slag van een vergadering der sovjet-legerlei ding de volgende verklaring: De volkscommis saris las het besluit der geallieerden voor in 1942 een tweede front in Europa te vormen. Dit alles, aldus Time, bewijst dat aan de sovjet-unie een tweede front in 1942 is beloofd. Churchill en Roosevelt, dat blijkt eveneens, hebben deze belofte niet afgelegd in een op welling van"önmilitair optimisme, doch met in stemming van hun miliaire adviseurs. (D.N.B.) ROOSEVELT EN DE JEUGD. In een voor de „internationale studenten- bijeenkomst" gehouden rede noemde Roosevelt de Japansche leuze „Azië voor de Aziaten" on juist en leugenachtig. Vervolgens viel hij de jengdorganisaties van Hongarije, Bulgarije, Kroatië en Italië aan, waaromtrent hij zeide, dat zij er slechts waren om kanonnenvleesch te leveren. De jongelui, die opgeroepen zijn voor den strijd tegen de spilmogendheden, noodigde hij uit heldenmoed te toonen en den dood niet te schuwen. Na de overwinning van Engeland en de V.S. in den laatsten wereldoorlog heeft, naar Roosevelt verder verklaarde, de jeugd het meest te lijden gehad. Daardoor is zij bezweken voor de verlokkingen van „duistere machten", die riepen „de democratie is dood." Na dezen oorlog zal men er voor zorgen, dat de jeugd dei- geallieerde volken niet zooals den laatsten keer lijden zal onder een economischen chaos. Hij motiveerde dit daarmede, dat de V.S., Engeland en het bolsjewisme dan. voor de eerste maal in de wereldgeschiedenis een ware wereldbescha ving zullen scheppen. (D.NJB.) De Reichsleiter voor de Duitsche jeugd, Baldur von Schirach, heeft hierop reeds ge antwoord en verklaard, dat niemand minder dan Roosevelt geschikt is een boodschap te richten tot de jeugd der wereld. Op het gebied der jeugdverzorging hebben de Ver. Staten be halve een oppervlakkige nabootsing van Euro- peesche opvoedingsinstellingen niets gepresteerd Zij komen met him eigen kinderen niet klaar, maar gelooven de kinderen van anderen te kunnen opvoeden. Hun jeugd heeft geen idealen geen kuituur en geen leiding, noch gemeen schap, noch een doel, dat werkelijk waard is om voor te leven. Mevrouw Roosevelt heeft tien dagen geleden toegegeven, dat de verwaar- loozing der Amerikaansche jeugd schrikwek kend toeneemt. Het staat vast, dat bij de spil mogendheden de curve der jeugdcriminaliteit ook gedurende den oorlog voortdurend daalt. Van oudsher zijn in Europa de groote paedago- gische gedachten ontstaan, die geleid hebben to de hooge ontwikkeling der menschheid. De Ver. Staten van hun kant hebben slechts bij gedragen tot de algemeene ongebreidelde de moralisatie. Terecht weigert de jeugd der Euro- pcesche naties een boodschap te aanvaarden uit een land dat van Europa kan leeren. maar niét het recht heeft van zijn kant Europa les sen te geven. De misdadige dwaas in het Witte Huis wordt door de jeugd tot wie hij het woord richt niet gerespecteerd maar veracht. De man die de jeugd van Amerika plechtig beloofde haar niet in den oorlog te leiden, heeft zijn woord niet gehouden. Deze misdadiger jegens de jeugd .der wereld is er volgens eigen beken tenis trotsch op dezen oorlog ontketend te heb ben. Hij draagt dus het voornaamste deel van de schuld aan den dood van die dappere jeugd, die gevallen is op de slagvelden van dezen nieuwen wereldoorlog. Roosevelt heeft in zijn rede gezeg'd, dat er jonge lieden zijn, die ver standig en oude lieden die onverstandig zijn. Wij veroorloven ons, aldus von Schirach, het eerste op te eischen voor de jonge volken van Europa, hét tweede echter op Roosevelt per soonlijk toe te passen. Binnenkort zal de Euro- peesche jeugdorganisatie voor de eerste maal bijeenkomen. De vijftien naties, die zich even eens tegen de arrogantie van de praatjes van Roosevelt bij het -haardvuur tot de jeugd der wereld keeren zullen dan nogmaals eensgezind getuigenis afleggen van haar verwerping van dezen ban en zijn leugenachtige boodschap. De groote revolutionnaire verwordenheid der mo derne Europeesche jeugdopvoeding, de eigen leiding der jeugd, brengt met zich mede, dat in het oude Europa de jonge mensch nog slechts aan leiders gelooft en niet aan dwazen en gouvernantes. Roosevelt echter is door zijn boodschap die even rijk aan frazes als arm aan inhoud is voor de zaak der jeugd geworden tot wereldgouvernante nr. 1, die zich bij de jeugd der geheele wereld heeft prijsgegeven aan belachelijkheid. (D.NJB.) DE ANTI-ENGELSCHE BETOOGINGEN IN BELFAST. In verband met de terechtstelling van den Ierschen nationalist Williams te Belfast, wordt uit Londen gemeld, dat in de straten storm achtige anti-Engelsche betoogingen door de Iersche republikeinséhe militie zijn gehouden. Tijdens deze betoogingen werden alle Britsche officieren, die zich op straat vertoonden, uit gescholden en aangevallen. De betoogers trok ken onder het zingen van nationalistische strijdliederen door de straten der stad. Scotland Yard heeft de vervolging van de Iersche nationalisten verscherpt en naar men zegt verscheidene complotten ontdekt en wa- penvoorraden in beslag genomen. De Iersche republikeinsche militie (Ira) is verboden. (D.N.B.) REEDS GROOTE MATERIEELE SCHADE IN INDIE. De Times-correspondenten te Delhi en Cal cutta maken melding van nieuwe onlusten in Indië. In de centrale provinciën blijft het open bare leven gestoord en ook in Bengalen berei den de nationalistische betoogingen zware zor gen. In Bolpur hebben troepen het vuur op de menigte geopend, toen deze den export van rijst wilde verhinderen. In Bihar is de onrust zoo danig toegenomen, dat troepenversterkingen derwaarts gezönden zijn. In berichten uit de grensgebieden van Napal wordt gemeld, dat aldaar zeer ernstige onlusten zijn uitgebroken, die thans nog aanhouden. Zelfs de verbindin gen met Napal zijn verbroken. De News Chronicle verneemt via zijn corres pondent te Delhi, dat practisch het geheele oorlogsapparaat in Indië zoolang stil ligt. als het niet gelukt, de onlusten meester te wor den. Reeds thans is er geweldige schade ont staan, die millioenen ponden sterling bedraagt. Alleen te New Delhi is een reeks gebouwen van ongeveer 200 panden, behoorende aan de Brit sche autoriteiten, verwoest. Overal elders in het land is min of meer groote schade ontstaan aan raadhuizen, regeeringsgebouwen en politie- bureaux. De golf van onrust is nog niet tot stilstand gekomen. De politie moet nog steeds optreden. In vele industriecentra is het werk ernstig gestoord. Op vele plaatsen hebben de anti-Engelsche nationalisten de voor de wa- penbedryven bestemde zendingen steenkool te gengehouden. (D.N.B.) van hedenavond 20.23 uur tot morgenochtend 6.56 uur De maan kwam heden op om 0.49 uur en gaat onder te 16.41 uur. Voor het tijdvak van 6 Sept. tot 12 Sept. zijn op de bonnen No. 46 de gebruikelijke rantsoenen verkrijgbaar van brood, be schuit, vleesch, aardappelen, melk, tabak en sigaretten. Voorts zijn aangewezen voor de gebrui kelijke rantsoenen van 6 Sept. t/m 3 Oct.: 382 suiker, 383 jam, 384 peulvruchten, 385 gort, 386 vermicelli, 387 t/m 389 kaas, 392 t/m 395 bloem, brood of gebak, 4-49 en 4-50 reserve rijst, 46 en 47 versnaperingen chocolade, 48 en 49 versnaperingen suiker werk en 390 koffiesurrogaat. FILIAALBEDRIJF VOOR GOED GESLOTEN. Wegens herhaalde grove vergrijpen tegen de prijsvoorschriften heelt de prijsbeheersching de 20 filialen van een Dordtschen schoenenhandel voor goed gesloten. De in deze zaken in beslag genomen voorraden schoenwerk zijn daarbij verbeurd verklaard. Reeds in April van dit jaar was de firma J. M. Peels te Dordrecht, handelende onder den naam „Hector", wegens prijsopdrijving met een bedrag van ongeveer f. 100.000 beboet. De firma had nl. in 1941 van 12 fabrikanten, die boven het him toegestane afleveringskwantum ver kochten, aanzienlijke hoeveelheden schoenen zonder bon tegen steeds stijgende prijzen ge kocht en verkocht, waarmede een bedrag van meer dan een half millioen was gemoeid. De tijdens het onderzoek in beslag genomen voor raden werden daarna weer vrijgegeven, zoodat de filialen na 3 maanden sluiting konden her openen. Dat de firmanten Peels niet veel hadden ge leerd, bleek evenwel toen de ambtenaren van de prijsbeheersching in Juni in de Utrechtsche filialen van „Hector" constateerden, dat er opnieuw met de prijzen werd geknoeid. Een partij van 7000 paar in den zwarten handel ge kochte schoenen, die in den winkel op zijn hoogst f6,25 mochten kosten, werden verkocht voor een veel hoogeren prijs. Aanvankelijk was men in de veronderstelling, dat de filiaalhou ders de schoenen uit eigen beweging te duur verkochten, doch het feit, dat dezelfde overtre ding in alle filialen gelijktijdig werd gepleegd, wees erop, dat de heeren van het hoofdkantoor er meer van wisten. De extrawinst hadden zy dan ook rustig geïncasseerd. Bij de strafoplegging werd het feit, dat dit de tweede prijsovertreding binnen zeer korten tijd was, den vennooten ernstig aangerekend. Ook dat de overtreding zich heeft voorgedaan bij een firma, die volkszaken exploiteert, heeft zwaar gewogen. De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft nu de in 23 zaken in beslag genomen gelden en goederen verbeurd verklaard en de groot handel zoowel als de circa 20 winkels in Dor drecht en de rest van het land zijn voorgoed gesloten. Tevens is pog.^an de firma Ten Peels voor den duur van 2 jaar verboden om werk zaam te zijn in den schoenhandel in den ruim- sten zin. Ten slotte werd openbaarmaking van dit vonnis gelast en de betaling van f. 10.000 tuchtstraf proceskosten gevorderd. VESTIGING ALS MAKELAAR. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van handel, nijver heid en scheepvaart, waarbij het wordt verbo den zich, zonder daartoe van hem verkregen vergunning, te vestigen als makelaar in den zin van artikel 62 van het wetboek van koop handel. Beëediging als makelaar kan voorts slechts geschieden ten aanzien van degenen, wien zoo danige vergunning is verleend. Het besluit treedt heden in werking. Onder degenen, die aan het woord waren op de dezer dagen door den dienst van den ge machtigde voor de prijzen uitgeschreven en in het Departement voor Volksvoorlichting en Kunsten gehouden persconferentie, was ook de heer A. J. Stienstra, hoofd der afdeeling „Op sporing." Hij begon zijn uiteenzetting met er op te wijzen, dat de opsporing den eersten stoot moet geven om tot een berechting te komen. In haar eerste en voornaamste taak, namelijk het ver krijgbaar houden der gerantsoeneerde en ge distribueerde levensmiddelen, is de afdeeling geslaagd. Haar apparaat breidt zich geleidelijk uit rond een kern van goed gedisciplineerde man nen, Alleen bekwame politieambtenaren zijn voor dit werk te gebruiken, want de prijsont- duikingen monden vaak uit in den zwarten handel en daar is de verleiding dikwijls groot. De afdeeling beschikt momenteel over een corps van 200 gedetacheerde ambtenaren. Zij oefenen de interlocale controle uit. Aanvulling met een 90-tal nieuwe goede krachten vindt in de komende weken plaats. Het zwaartepunt van het prijstoezicht ligt echter bij de plaat selijke politie (gem. politie en marechaussee). Het hoofd van de plaatselijke politie blijft verantwoordelijk voor de prijzencontrole in zijn gemeente; met dit verantwoordelijkheidsbesef staat of valt de prijsbeheersching! Gelukkig werkt een groot deel der politie voor de volle honderd procent mede. Naar deze stille, harde werkers mag de dank van het volk uitgaan. Onder leiding van den gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie wordt op het oogenblik een reorganisatie van het economisch apparaat der Nederlandsche politie voorbereid. Gewerkt wordt voorts aan een nauwere binding en activeeren van de prijscontrole-afdeelingen der rijksbureaux aan de afdeeling opsporing van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen. De medewerking van het publiek. Wil ons werk slagen aldus vervolgde de heer Stienstra - dan hebben wij vóór alles ech ter de medewerking van 't publiek zelf noodig. De kooper behoeft in dit verband geen angst te koesteren voor strafbaarheid.Wie meewerkt aan het opruimen van ergerlijke prijsknoelers en zich vrijwillig vertrouwelijk tot de politie wendt met een aangifte, kan steeds op een discrete behandeling rekenen. Op twee dingen dient echter nog de aandacht gevestigd te worden. Het is voor ons en voor de plaatselijke politie natuurlijk niet mogelijk de klacht van iedere huismoeder, van ieder particulier maar direct te onderzoeken'. Wat wij wel kunnen is, uit al die aangiften de directe oorzaak destilleeren en daarop ingrijpen. Van zelfsprekend zullen de opgegeven adressen na tuurlijk in de gaten worden gehouden en loo- BOND HEEMSCHUT. In de to Amersfoort gehouden vergadering van den Bond Heemschut werd in de vacature J. P. Strijbos als bestuurslid gekozen de heer dr. ir. W. C, Klein. Mr. P. G. van Tienhoven werd herkozen. VERSPREIDE BERICHTEN. Voor den tijd van vijf jaren is benoemd tot eersten-ondervoorzitter van de vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis, mr. W. J. baron van Lijnden te 's Gravenhage en tot lid van het dagelijksch bestuur van genoemde vereeniging dr. Ch. W. F. Winckel to Blaricum. Het Duitsche Obergericht heeft Woensdag morgen in het gerechtsgebouw te Utrecht een aanvang met een proces gemaakt tegen acht personen, die zich hebben schuldig gemaakt aan liet vervaardigen, vermenigvuldigen en versprei den van communistische pamfletten en mani festen, welke met name de arbeidende klasse op hitsten tegen de bezettende Duitsche overheid in ons land. Te verantwoorden hebben zich de 38-jarige metaalbewerker P. A. Kolder, de 57- jarige loodgieter W. E. Th. Fallentin. de 24- jarige metaalbewerker K. den Braven, de 25- jarige wagenlichter der Nederlandsche Spoor wegen N. S. G. Schuurman, dc 27-jarige schilder F. Greefkes, de 23-jarige joodsche bakker Levie Roodenburg, de 33-jarige bouwvakarbeider P. D. Verstraeten, allen wonende te Amsterdam en de 21-jarige metaalbewerker M. van der Steen uit Utrecht. In de dagvaarding werden zij er van beschuldigd van October 1941 tot Mei 1942 ge regeld en gedeeltelijk in onderlinge samen werking op grond van de geldende voor schriften strafbare handelingen te hebben ge pleegd, die er toe hebben geleid, dat de open bare orde in het bezette Nederlandsche gebied ernstig in gevaar is gebracht, omdat zij Duitsch vijandige geschriften en afbeeldingen publiceer den. verspreidden of in hun bezit hadden. Zr hebben zich te verantwoorden wegens overtre ding van art. 1 van de verordening tot afweer van sabotagehandelingen van October 1941 en art. 8 van de verordening van den Rijkscommis saris inzake de Ordnungsschutz. Allereerst werd gehoord de ongehuwde arbei der Schuurman, wiens levensloop de president nauwkeurig naging. Het bleek, dat hij vroeger lid is geweest van de communistische partij, doch dat hij later alleen was aangesloten bij een illegale „dansclub" in het centrum van Amsterdam, waar niet alleen werd gedanst, maar ook aan politiek werd gedaan, o.a, werden daar boeken van Russische schrijvers „behandeld" en naar verdachte verklaarde, was hij zoodoende zeer sympathiek tegenover het communisme komen te staan. Een zekere Frits Koning haal de hem er toe over. mee te doen tegen Duitsch- land en hem werd gevraagd, zorg te dragen de papiervoorraad, waarvan geheime pamfletten werden gemaakt, op peil te houden en latei- om mee to helpen stencils te maken. Een zekere „Frans" bracht verdachte boeken over Lenin en daaruit deed hij de noodige communistische kennis op. De president vroeg hem, of ..Bob" de opvolger van Frits Koning was en dit bevestigde verdachte. Op een vraag van den president hoe de achternaam van Bob was, antwoordde hij. dat hem van zijn communistische vrienden geen achternamen bekend waren. Hij kende alleen Frits bij zijn achternaam en deze had hem ge vraagd het tweemaal per maand verschijnend illegale blad ,.De Waarheid" naar bepaalde adressen te brengen, waar men deze vlugschrif ten verder zou distribueeren. Op een vraag van den president met wien hij nog meer in contact was ge,komen, antwoordde hij met Klaas, Paul, Henk, Willem, Nico en nog enkele anderen, van wie hij echter niet den achternaam wist. Pres.: „U wist toch, dat de communistische partij verboden was? Verd.: Ja. dat was mij bekend, maar ik zag in hetgeen ik deed niet zoo erg veel kwaad. Pres.: tl heeft toch wel in de kranten gelezen, dat Sneevliet en anderen ter dood zijn gebracht, juist wegens hun communistische acties. Had u dit niet tot voorbeeld kunnen strekken? U voelt wel, dat geen bezettende overheid zich dit kan laten welgevallen. In de metaalbe werkerswereld is door deze communistische actie ernstige onrust ontstaan. Wat dacht u wel als dit eens zou uitkomen? Verd.: Dat ik gestraft zou worden, maar niet, dat dit zoo ernstig zou worden opgevat. Pres.: Juist omdat u zich schijnbaar niets meer weet te herinneren, is uw verhoor het moeilijkste, dat ooit heeft plaats gehad in bezet Nederland. Het komt mij voor, dat u van mee ning was, dat het heelemaal niet tot een straf zou komen, omdat Duitschland wel gauw ver nietigd zou zijn. U begrijpt wel. dat waar de Duitsche weermacht bezig is het geheele bols jewisme uit te roeien, wij wel weten af te rekenen met een paar communisten in Neder land. Vervolgens werd gehoord verdachte K. den Braven. Verd.: Toen ik uit Duitsche krijgsgevangen schap kwam, bleek mij,dat het grootste deel van ons volk vijandig tegenover Duitschland stond, en weldra werd ook ik antiiDuitsch. Een zekere „Jan", dien ik niet kende, maar die. nadat ik uit Duitschland was teruggekeerd, her haaldelijk aan mijn deur kwam, vroeg my mee te werken aan een illegale communistische actie. Ik stemde toe en my werd opgedragen in het bedrijf van de Droogdokmaatschappij U trachten „De Waarheid" te verkoopen onder de arbeiders. Pres.: En wat stond daar alzoo in „De Waar heid"? Verd.: Russisch nieuws van het Oostfront en verder hevig gescheld tegen Duitschland. Uit het verloop van het verhoor van dezen verdachte kwam vast te staan, dat hij en zijn communistische vrienden onderling een code hadden en dat zij elkaar alleen bij gefingeerde voornamen noemden. Verdachte werd b.v. met het begrip „Ajax" aangeduid. Verder werden de pakketten pamfletten en manifesten .niet naar bepaalde adressen gebracht, doch men ging te werk volgens een lettersysteem. Zoo kon het gebeuren, dat een pakket via Piet over Klaas naar A. werd gebracht, die het verder aan D. moest overhandigen. Het versüreiden van deze geschriften beoogde onder de arbeiders een anti-Duitsche stemming te verwekken en op te hitsen tot sabotage e.d. Pres.: Is u iets bekend van een communisti sche weerbaarheidsgroep? Verd.: Juist voordat ik daarvan iets begreep, werd ik gearresteerd. Ik was niet zoo zeer com munist als wel strijder voor een vrij Nederland. Na den 38-jarigen arbeider Kolder werd ver hoord de 23-jarige joodsche bakker L. Rooden burg. Pres.; Hoe zit het nu met die werkgroep van jullie? Verd.: Het was de zoogenaamde solidariteits- groep, welke werkte voor de nagelaten betrek kingen van slachtoffers, die gevallen waren voor de vrijmaking van Nederland. Eerst be stond de groep uit Bob, de Hond, Van dei- Steen, enkele anderen en ik. Deze groep is uit elkaar gegaan en later weer bijeengekomen en toen kwam Van Straeten er bij. Pres.: Wie had de leiding in deze groep? Vera.: 3ij mij thuis kwam het contact tot stand en daar kregen wij onze instructies van Bob, die zeide in opdracht te handelen van een zekeren Rinus. Ons doel was aanvankelijk de joden te steunen, maar later werkten wr onder de leuze „Nooit een Mussertregeering". Pres.: En wat deden jullie dan alzoo? Verd.: Wij maakten affiches, stelden oproepen voor de arbeiders samen en verspreidden strooi biljetten. waarin de menschen tot sabotage wer den aangezet. Vooral een zekere Frits, wiens achternaam ik niet kende, had veel in deze groep te vertellen. Pres.: Wat stond er op die plakkaten? Verd.: (na lang nadenken): B.v. houd de ko peren cent vast. Pres.: Kom, kom. het bleef toch niet by zulke onschuldige leuzen? Verd.: Er waren ook plakkaten, waarop stond „Nederland vrij, saboteer zooals wij" of „Mussert kraken, morgen staken". Dan wordt verdachte Fallentin gehoord. Pres.: U bent een van diegenen, wiens woor den wij ernstig in twijfel trekken. U doet ver standig nu maar de waarheid te zeggen. In uw huis zijn papieren gevonden, waarop stond, dat men moest weigeren in Duitschland te gaan werken. Is dat zoo en hoe zit dat? Verd.: Het is best mogelijk. Er waren wel meer oproepen voor de metaalbewerkers bij, maar ik heb die papieren maar een nacht in huis gehad en toen werd ik al gearresteerd. Verdachte bekent ten slotte, dat hij Kolder kent en dat hij van hem verschillende geschrif ten had ontvangen. De 27-jarige schilder F. Greefkes uit Am sterdam wenschte een lijvig dossier over zijn werk in de communistische partij voor te lezen. Al spoedig bleek, dat aan verdachtes brein zoo veel onzin was ontsproten, dat er weldra geen touw meer aan vast te knoopen was. Aan het slot van zijn „bekentenis", welke meer dan een uur in beslag had genomen, zei ver dachte, dat hij niet meer ii> het communisme gelooft. Hij zou tot het geloof in een Almach tige zijn gekomen en wenschte nu ook kennis te nemen van het nationaal-socialisme. In zijn cel had hij gevraagd om „Mein Kampf" want, zoo merkte hij op, voor ik tot het fascisme over ga. moet ik toch eerst iets afweten van deze nieuwe levensbeschouwing. Het aandeel van den 33-jarigen bouwvakbei- der P. D. Verstraeten uit Amsterdam in de politieke agitatie bleek niet zeer- groot te zijn, doch de president twijfelde aan zijn eerlijkheid. De laatste verdachte is de 21-jarige draaier M. van der Steen. Deze is gearresteerd, toen er onder de arbeiders van de Jaffafabriek een staking uitbrak en men hem verdacht van agitatie. Na het verhoor schorste de president de zit ting tot heden. pen zij groote kans bij een razzia b.v. met een bezoek te worden vereerd. Voorts verdient het aanbeveling, dat men controleerenden ambtenaren steeds naar hun legitimatiebewijs vraagt. Zij zijn hiervan allen voorzien. Gebleken is namelijk, dat pseudo- ambtenaren opduiken en een onderzoek instel len, dat ten onrechte op onzen naam geschreven wordt. Overzicht van de resultaten. Hierna gaf de heer Stienstra een overzicht van de resultaten, waarbij hij opmerkte, dat het onderzoek zich in de eerste plaats richt op het constateeren van prijsopdrijving met le vensmiddelen, in de tweede plaats op die met dekking en kleeding, en dan pas op die met de rest. Wat het overzicht betreft, het volgende: Een groote strijd wordt nog steeds op het terrein van de groenten gevoerd. Er zijn tal rijke venters in de groote steden, die f20 tot f40 per dag weten te verdienen. Het publiek wil koopen en zal bij schaarschte ook te duur koopen, doch laat men ons niettemin vertrou welijk inlichten over de betaalde prijzen. Een euvel van den laatsten tijd zijn de prijs- overtredende groentenveilingen. In vele gevallen zijn de bestuurders dezer veilingen onmiddellijk geïnteresseerd, omdat zij ook telers zijn. De slagers staan den laatsten tijd eveneens in het midden van de belangstelling. Aanzien lijke resultaten zijn behaald. Dat het kwaad hier diep geworteld zit. blijkt wel uit het feit, dat zich onder de overtreders zelfs bestuurders van de vakgroep bevinden. Met de eieren is het een lijdensgeschiedenis. Alleen al bij een zaak, die in Meppel aan het rollen is gekomen, zijn 20 verdachten betrok ken. Er werden 170.000 eieren in beslag geno men. Voorts zijn omvangrijke knoeierijen met zuivel aan het licht gekomen. Zoo liet de direc teur van een zuivelfabriek te Sommelsdyk de boter vervalschen en de verkregen meerop brengst werd een ruilobject, waarvoor de wijn handelaar, de manufacturer en anderen zeker gevoelig bleken. Verder werd over het geheele land het brood gecontroleerd. Bonlooze koeken ontsnapten daarbij niet aan de aandacht. Wat Zuid-Hol land betreft, kan wel gezegd worden, dat deze controle permanent is. Deze koeken zijn vaak uit frauduleus meel gemaakt of van meel, dat aan de broodfabricage is onttrokken. Hier ls sprake van een zeer ernstige fraude. Over de kruideniers kan gunstiger gesproken worden. Zij hebben hun zaken over het algemeen tame lijk goed in orde. Bij de rookartikelen loopt het aantal in be slag genomen partijen terug. Het verdwijnen van de in den zwarten handel voorhanden partijen, welke ten slotte maar één keer opgerookt kun nen worden en tevens de distributie, hebben het aantal transacties op deze markt aanzien lijk doen dalen. Een artikel, waarmede den laat sten tijd groote winsten worden gemaakt, is Shampoo. Het aanbod was groot genoeg, maar wat men voor zijn geld krijgt, is rommel. In het vacantieseizoen is ook de aandacht gevallen op de hum-- en verkoopprijzen van plcizierbooten. Echter niet alleen hierbij, maar ook bij utiliteitsvaartuigen w°r(it schromelijke prijsopdrijving gepleegd. Zeil- en sleepbooten gaan van f.5000 tot f. 40.000 te duur In andere handen over. Controle is ook uitgeoefend op de prijzen tegen welke zeiljachten werden ver huurd. Controles werden verder gehouden op kermissen en in pensions, hotels en restaurants. In Brabant werden voorts groote partyen klom pen in beslag genomen. Voor wat de tweede hands goederen betreft, hebben we nu een wettelyk voorschrift," aan de hand waarvan thans krachtig wordt opgetreden. De heer Stienstra zeide nog groote aandacht te zullen besteden aan de knoeierijen in de schoenenbranche, de meubelindustrie, de prijzen van landbouwgereedschappen en die van vlsch en van brandhout. In Overschie werd een partij van 300 rywielen. In beslag genomen. In Amsterdam 700 stofzui gers. Ook andere zaken, waarvan men nauwe lijks verwacht zou hebben, dat die ook al een. object voor sluikhandel zouden vormen, werden in groote partijen in beslag genomen Zoo b.v. 7000 brilmonturen, 300 polshorloges, duizenden haarkammen. 39.000 tuben solutie. De prijs voor gouden horloges was b.v. f. 870. terwijl vooi goedkoope verschroomde horloges „slechts f.54 werd gevraagd. In Maastricht werd getracht een. party emaille waren van inferieure kwaliteit, "root 100.000 stuks, te verhandelen. Een beeld van de activiteit der ambtenaren geven volgende cijfers van de aantallen proces sen-verbaal, die werden opgemaakt. Alle con- trole-tostanties zijn daaronder begrepen dua ook CCD R.V.V.0. enz. In Maart van dit jaar werden in totaal opgemaakt 4158 processenver- haal in April 4768. in Mei 5288. m Juni <>-''• en in Juli 8527. Het aantal verbalen verdub- belde dus to dien tijd. terwijl het aantal amb tenaren ongeveer gelijk Meet. ZOMERCONCERT I.EO MENS. Solist: Jaap Stotün. Het laatste zomcrconcert van den orBanlst der Pieterskerk Leo Mens verheugde zich in groote belangstelling. In niet gcrlnge mate.drMg hler- toe bij de medewerking van den onvergelilkeiu ken hoboïst Jaap Stotijn, wiens bezonken wecr- eavo van de In klare, rustige en vloelende l lnen gehouden 4-deellge Sonate in G van Haridc' tot een zuivere balsem van ziel en geest "erd. Het antwoord op de vraag: „Is er Mooter meester op dit verrukkelijke Instrument denkbaar? moet beslist ontkennend lulden. Ook de kennismaking met Voormolen's Pastorale, als welhaast leder werk van dezen dichterlijken componist lnsplia- tief hoogstaand en waardevol qua Inhoud en sfeer werd donk zij het bewonderenswaardige spel 'en dc intelligente, muzikaal gevoelige voor dracht een verheffende verkwikking in dezen van groote spanningen vervulden tijd. Den fljn- zinnlgen Stotiin te mogen beluisteren, behoort tot de edelste voorrechten, die men zich noch- thans minder zeldzaam zou wcnschen! Mens omlijstte diens optreden met het Prea- ludium en Fuga In c van den Duitschen groot meester Bach en een korte, onbeduidende, schoon dankbaar voor orgel geschreven Prélude van den door Berlioz hoogelijk geprezen Brusselschen. orgelvirtuoos Alphonse Mallly. Een „Complainte" en een ..Madrigal" van Louis Vierne. beiden tceder van kleur en karakter, waren smaakvol geregistreerd. Joseph Rhelnberger. vruchtbaar orgelcomponist uit het midden der vorige eeuw. heeft boelender composities geschreven dan het thans gespeelde Intermezzo en Pastorale. In een suite van Leo Mens over oud-Nederlandsche lie deren. bewerkt voor orgel en hobo welk voor treffelijke combinatie toch! waardeerden wü uitermate het stijlvolle en tegelijkertijd sugges tieve effect der timbre's, dat mede door loffe lijke harmonisatie bereikt werd. Bevreemding wekte echter het niet steeds beantwoorden der tempi aan de opschriften ln het programma. Ook een bewerking van twee oud-Nederlandsche liederen met hoerenliedje voldeed aan de bedoe ling en werd door Mens met beheerschlng voor gedragen. Th. J. Hannema.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1