83sfe Jaargang DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1942 De strijd in het Oosten No. 25286 Toenemend gevaar voor Timosjenko Onrust in Ierland Verspreide Berichten BINNENLAND Afbefalingsmagazijn mei 12 filialen definitief gesloten De Jeugdstorm gaat meer naar kuiten optreden Verduisteren: Prijsbeheersching raakt onmiddellijk bestaan van iederen volksgenoot Uiteenzetting van mr. Schokker Hooge boeten door den tuchtrechter opgelegd GEMENGD NIEUWS De moord op het 8-jarig meisje te Arnhem Kerk- en Schoolnieuws (IN/T IN LETTEREN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. TeLef- Directie en Administratie 25041 (2 lUnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. Het feit, dat snelle formaties van de Duitschc weermacht thans de Wolga ten Noorden van Stalingrad bereikt hebben, is ongetwijfeld het vmeest opmerkelijke symptoom van de geheele militaire situatie aan het Europeesche ooste lijke front, schrijft de militaire correspondent van het D.N.B. Immers, zoo vervolgt hij, hier mede komt niet alleen een unieke militaire prestatie tot uiting, doch hiermede is ook een resultaat bereikt, dat de vijanden nog heel kort geleden voor volslagen onmogelijk gehouden hadden, In hoever dit voorloopig nog plaatselijk be perkte succes zich zal uitbreiden tot een ope ratief resultaat, is thans nog niet te overzien, maar vast staat wel dit, dat het gevaar, dat Timosjenko door het opstellen van alle be schikbare strijdkrachten en wapens in het ge bied van Stalingrad wilde ontloop'en, thans ko lossaal 'is gegroeid, t.w. de vreeselijke mogelijk heid der definitieve scheiding van het Zuiden der Sovjet-Unie van het Noorden en daarmede de isoleering van de geheele legergroep Ti mosjenko. In het gebied van den Kaukasus worden de gevechten eveneens met succes voor de Duit- sche en verbonden troepen voortgezet. Dat hier hard en verbitterd gestreden zou worden, was vooraf te zien, want juist dit gebied vormt voor de Sovjetmacht een vitaal potentieel. Doch juist dit hardnekkig vijandelijk verzet wordt in Duitsche militaire kringen gunstig beoordeeld voor het verdere verloop en den afloop van den strijd in den Kaukasus, omdat een verder uit wijken van den vijand de eigenlijke gevechts zone nog verder naar het Zuiden zou hebben verschoven. Het tempo van het verder oprukken der Duitsche en Roemeensche troepen ten Zuidoos ten van Anapa wordt door moeilijkheden van het terrein bepaald. De uitloopers van den Kaukasus verheffen zich hier tot een hoogte van 500 meter en worden door diepe kloven en steile hellingen doorsneden, die door de bolsje wisten door het aanleggen van uitgebreide ver sperringen versterkt zijn en de ontplooiing van den aanvallenden troep verhindert. Desondanks winnen de daar in den strijd gebrachte troepen dagelijks terrein en dringen zij de bolsjewisten voortdurend terug. Ten Zuidwesten van Kaluga, bij Rzjef en ten Zuiden van het Ladogameer is de hevig heid van de bolsjewistische aanvallen merkbaar minder geworden onder indruk van de dage- lijksche, zeer hooge bloedige verliezen en het verloren gaan van pantserwagens en zware wapens. Het. doel van het Sovjet-Russische of fensief, ontlasting van de in den Kaukasus en aan den Wolgavleugel sterk in het nauw ge dreven legers, is niet bereikt. DR. GOEBBELS OVER DE DUITSCHE KWAAL DER „UEBERGERECHTIGKEIT". Rijksminister dr. Goebbels houdt zich in het weekblad „Das Reich" uitvoerig bezig met de oude Duitsche kwaal der „Uebergerechtigkeit" die in wezen medeschuldig was aan het goede vertrouwen van het Duitsche volk in de vijan delijke beloften van het jaar 1918. Met nadruk wijst de minister op de houding der Engel- schen, die het standpunt innemen, dat de we reld er voor hen is, terwijl de Duitschers het standpunt huldigen, dat zij er voor de wereld zijn. Weest niet al te rechtvaardig, roep dr. Goeb bels het Duitsche volk toe, en vervolgt dan al dus: niets zou ons er toe kunnen brengen, den tegenstander te onderschatten en niets helpt beter om hem goed te leeren kennen als hem ijverig te bestudeeren. Wij aarzelen daarom niet te bekennen, dat wij de Engelschen uit het diepst van ons hart haten, omdat zij ons leven bedreigen, omdat zij ons in de nauwte van ons nationale bestaan gevangen willen houden, en zulks alleen uit nijd, afgunst en misplaatste na- tionale jaloezie. Hoe kwamen wij er toe, recht vaardiger tegenover hen te zijn dan zij het je gens ons zijn? Wij voeren den oorlog volgens de beginselen van zuivere doelmatigheid. Wij willen niet nog eens een catastrofe beleven als in November 1918. Op de genade van den te genstander hebben wij het niet begrepen, doch op ons recht, dat door militaire machtsmidde len verkregen wordt. Waar zou het heen moe ten, wanneer wij uit zuivere objectiviteit en zucht naar rechtvaardigheid ten slotte onrecht vaardig jegens ons zelf zouden worden? Onze bekrompenheid van heden is voor een aanzien lijk deel een gevolg van deze Duitsche natio nale ondeugd. Het ontbrak ons in de beslissen de uren van onze geschiedenis aan de noodige portie gezond nationaal egoïsme, dat zonder rekening te houden met objectiviteit, en zucht naar rechtvaardigheid, onvoorwaardelijk voor de nationale belangen opkomt en zich daarin door geen sentimentaliteit van de wijs laat brengen. Onze wereldtaak van heden bestaat daarin, het Duitsche volk als het hart van het mensch- dom. een breederen grondslag aan zijn leven te geven. Het burgerlijke tijdperk van valsche en leugenachtige begrippen van menschlievendheid is voorbij. Een harde eeuw is aangebroken, die niet met preutschheid geregeerd wordt, maar met manlijkheid en kracht. De wereld is ver vallen ln partijen van liefde en haat. Slechts hy staat op vasten bodem, die precies weet. waar hij moet liefhebben en waar hij moet ha ten. Er bestaat slechts één feit en één eisch. die voor ons objectief juist en onaanvechtbaar is: dat wij moeten overwinnen (D.N.B.) De Ier Thomas Joseph Williams is gisteroch tend vroeg terechtgesteld, zoo meldt de Brit sche berichtendienst. Williams, die 19 jaar is. werd aangeklaagd wegens moord op een politieagent, hoewel hij zelf niet geschoten had. Talrijke Iersche per soonlijkheden hebben bij de Britsche regeering moeite voor hem gedaan, doch tevergeefs. De Britsche berichtendienst meldt uit Du blin. Jat zich aldaar in de middaguren groote volksverzamelingen in de straten hadden ge vormd. De pogingen van de politie om deze uit een te drijven zijn mislukt. In Belfast zijn twee mannen wegens rebet- listisch optreden en het veroorzaken van licha melijk letsel tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zy maakten deel uit van een de- monstreerende menigte, die in de nabijheid van het stadhuis het verkeer tot stilstand ge bracht luide kreten geuit en liederen gezongen had Toen beide mannen door een politie agent werden gearresteerd, begon de menigte met flesschen en andere voorwerpen uit de vuilnisvaten te gooien. Zij volgde den politie agent en poogde de arrestanten te bevrijden. Gewapende mannen zijn bij Culloville (graaf schap Armagh) per vrachtauto op Noord-Iersch gebied aangekomen. Een patrouillewagen der politie van Ulster werd beschoten met machine pistolen en automatische geweren, waarbij de politieman Irwin werd gewond. De aanvallers, van wie er een gewond was. zijn met hun auto weer over de grens naar Eire gevlucht. Een groote politiemacht patrouilleert op de wegen in Noord-Ierland en de Amerikaansche troepen moeten in de kazernes blijven om pro vocaties te voorkomen. Bovendien heeft de le- gerraad van de I.R.A. te Belfast een manifest verspreid, waarin o.a. wordt gezegd: „Wanneer bij het opnieuw uitbreken van vijandelijkheden tusschen Engeland en de Iersche republiek Amerikaansche troepen bij het conflict worden betrokken, dan dragen diegenen hiervoor de verantwoordelijkheid, die zich hebben aangema tigd om Noordoost-Ierland zonder toestemming van het Iersche volk als militair steunpunt te gebruiken." De „Daily Express" meldt, dat een document van de I.R.A. (Iersche Republikeinsche Leger) gevonden is. waarin tot een gewapenden op stand in Noord-Ierland wordt aangespoord. Het blad meldt verder. da,t reeds gevechten aan den gang zyn. (D.N3.). SCHOONZOON VAN HORTHY VERONGELUKT. De schoonzoon van den Hongaarschen Rijks bestuurder, graaf Julius Karolyi, is bij een vliegongeval om het leven gekomen. Graaf Ka rolyi, die voorzitter van de Hongaarsche Lucht- vaartvereeniging was, had zich aangemeld voor den militairen vliegdienst. Gistermiddag is hij met zijn toestel nabij Erd in de Donau gestort. Graaf Karolyi was 36 jaar oud. Zijn echtge- noote. Paulette Horthy, is 2 jaar geleden ge storven. (D.N.B.). HET BRITSCHE BEVEL BETREFFENDE HET BOEIEN VAN GEVANGENEN. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft gisteravond een verklaring uitgegeven betref fende de mededeeling in het bericht van gis teren van het opperbevel der Duitsche weer macht. volgens hetwelk in een bij Dieppe buit gemaakt Engelsch bevel gezegd wordt, dat. waar dat ook maar mogelijk is, den gevangenen de handen geboeid moeten worden, opdat zij hun papieren niet kunnen vernietigen. In de ver klaring van het Engelsche ministerie van oorlog wordt gezegd, zoo meldt de Britsche berichten dienst, dat een onderzoek wordt ingesteld om na te gaan. „of inderdaad een dergelijk bevel is uitgegeven". Nadrukkelijk wordt ontkend, dat ook maar van één Duitschen gevangene de handen geboeid zijn." Ieder bevel van dien aard", zoo besluit de Engelsche verklaring, „zal. wanneer het mocht zijn uitgegeven, herroepen worden". (D.N.B.). JAPAN KRIJGT NIEUWEN MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Naar Domei verneemt, zal in Japan een nieuwe minister van buitenlandsche zaken benoemd worden, die tevens leider wordt van het pas opgerichte ministerie voor Groot-Oostazië. Voorts wordt vernomen, dat de nieuwe mi nister van buitenlandsche zaken binnenkort be noemd zal worden, daar minister-president Tojo de gelijktijdige uitoefening van den post van minister van oorlog en van ministers van bui- tenlansche zaken ónvereenigbaar acht m^tzyn vele verplichtingen, die verband houden met de oorlogvoering. GOEDERENVOORRAAD VERBEURD VERKLAARD. De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft den eigenaar van het afbetalingsma gazijn A. C. Korpcrshoek te Rotterdam met f. 50.000 beboet, terwijl de goederen, welke voorradig waren in de 12 door hem geëxploiteerde filialen zyn verbeurd ver klaard. Alle zaken in Rotterdam en elders zijn verder voorgoed gesloten en Korpershoeks bedrijfsmiddelen definitief stilgelegd, terwijl het hem bovendien is verboden gedurende 2 jaren een nieuw afbetalingsmagazijn te vestigen of zich met den afbctalingshandel in te laten. Het vonnis gelast ten slotte tot de openbaarmaking van deze straffen en betaling van f. 10.000 proceskosten. Aanleiding tot deze veroordeeling was de voortgezette prijsopdrijving, welke op verschil lende wijzen gedurende 2 jaren na Mei 1940 is gepleegd. Het tegen de prijs voorschriften in bij prijzen van de reeds voorradige goedkoopere goederen als er nieuwe duurdere zendingen aankwamen, was een- vaste gewoonte in dit be drijf. Ook waren er voor-oorlogsche goederen, zooals meubelen, rijwielen, haarden, kleeding- stukken enz. zonder eenige aanleiding ver bo ven den voor-oorlogschen prijs verkocht. De veel gunstiger voorwaarden, waaronder de af- betalingshandel in de laatste jaren heeft kun nen werken, immers men kan nu vaak A contant leveren of in elk geval aan zorgvuldig uitgezochte afnemers en met een korter crediet dan voorheen hebben in de prijzen, welke in de zaken van Korpershoek werden gevraagd, in het geheel geen of een volstrekt onvoldoenden weerslag gevonden. Aan de hierdoor noodzake lijk geworden prijsverlaging of grootere korting werd meestentijds zelfs niet gedacht. Het feit, dat in de afbetalingsbranche zaken gedaan worden met het minst-draagkrachtige deel van de bevolking, maakte het gewenscht. dat de prijsbeheersching. zooals nu ook is ge beurd, aan bovengenoemde praktijken definitief een einde maakte, NED. VER. VAN REINIGINGSDIRECTEUREN De Nederlandsche Vereeniging van Reini- gingsdirecteuren begon gisteren te Zwolle haar jaarvergadering, die heden werd vervolgd niet de huishoudelijke besprekingen en enkele uit stapjes. Nadat de deelnemers aan het congres in hotel Gijtenbeek bijeen waren gekomen, zijn zij offi cieel ontvangen op het gemeentehuis, waar bur gemeester jhr. mr. P. M. van Karnebeek hen heeft toegesproken. De voorzitter der vereeni ging, ir. A. M. Noppen, uit Amsterdam, heeft deze redevoering beantwoord. Hierna volgde de lunch. In de middagvergadering heeft de heer O. Neijssel. directeur te Zwolle, een en ander uit de geschiedenis van de stadsreiniging te Zwolle verteld. Na den heer Neijssel heeft "dr. ir. M. P. de Bruyne, directeur van den gemeentelijken ver voer- en motordienst, en der reinigings- en ontsmettingsdienst te Rotterdam, 'n rede gehou den over: „Een en ander over fethogene micro- organismen".' EIKENLOOF MET DE ZWAARDEN VERLEEND. De Pührer heeft aan kapitan-leutnant Reln- hard Suhren, commandant van een duikboot, als 18den soldaat der Duitsche weermacht het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. (D.N.B.) PLANNEN VOOR DE NAASTE TOEKOMST. Het hoofdkwartier van den Jeugdstorm meent, dat thans het oogenblik is aangebroken om naar buiten van zich te doen spreken. Om het Ne derlandsche volk van zijn plannen voor de naaste toekomst mededeeling te doen, heeft de heer E. Zilver, opperhopman en waarnemend leider van ae af deeling voorlichting, de pers een inzicht gegeven van hetgeen de Jeugdstorm zich voorstelt in de komende weken te onder nemen. Allereerst al het feit, dat er bij den Jeugdstorm een af deeling „voorlichting" in het leven is geroepen, wijst er op, dat de propa ganda van den Jeugdstorm in nieuwe banen zal worden geleid. Er bestaat ondanks het reeds jarenlang be kend zijn van een bestaan van den Jeugdstorm, nog veel misverstad. Daarom ook is er naast de afdeeling voorlichting een afdeeling gekomen onder leiding van kompaan Barkhuis, welke vooral de film- en fotopropaganda ter hand zal nemen, terwijl ook van het onderdeel „documen tatie" veel wordt verwacht. Als begin van onze nieuwe werkperiode zal de Jeugdstorm voor het eerst op de straten met zijn bladen „Stormmeeuw" en „Stormvlag" gaan oolporteeren. De plaatsvervangende leider van den Jeugdstorm, opperbanheer Quispel (die kortelings van het Oostfront is teruggekeerd) zal a.s. Zaterdag een dagorder uitgeven, waarin hij den geheelen Jeugdstorm zal oproepen zich in te zetten voor de propaganda. Zaterdag zal derhalve in alle deelen van het land de eerste landelijke Jeugdstormcolportage worden ge houden. Het vrouwelijk kader, de stormsters en de meeuwkes, zal tegelijkertijd marschen maken, zoodat het geen mensch op straat zal ontgaan, dat de Jeugdstorm van zich doet spreken. Bij deze colportage zal het echter niet blijven. In tal van plaatsen van ons land zullen leeskasten worden ingericht, terwijl het tevens in de be doeling ligt op verschillende pleinen in stad en land zoogenaamde inlichtingententjes te laten verrijzen. Op de straten zullen de leden van den Jeugdstorm demonstraties geven. In ver schillende bioscopen in de stad. maar ook op het platteland zullen voor de jeugd filmvertoo- ningen worden gegeven, welke voor den jongen mensch in Nederland van belang zijn. In deze geheele propaganda-actie zit een climax, welke zijn bekroning vindt in de vie ring van „De dag van den ouden Jeugdstorm". Deze viering zal geschieden op Zaterdag 26 Sept. en wel in alle plaatsen waar een afd. van den Jeugdstorm is. met als middelpunt Arnhem zooals men wellicht weet, de bakermat van den Jeugdstorm. De Jeugdstorm telt thans ruim 18.000 leden, aldus besloot spreker, en met dezen kern van de Nederlandsche jeugd zullen eens alle jongens en meisjes van Nederland voor den nieuwen tijd worden gewonnen. „OUDERS EN JEUGD AAN HET WOORD." Hedenavond van 19-0519.20 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Ouders en jeugd aan het woord." van hedenavond 20.25 uur tot morgenochtend 6.55 uur J De maan kwam heden op te 0.11 uur en ging onder te 15.49 uur. In een te Den Haag gehouden persconferentie hebben de gemachtigde voor de prijzen, mr. H. C. Schokker, het hoofd van de prijsberechting mr. J. A. M. Pott en de heer A. J. Stienstra, hoofd van de afdeeling opsporing, een aantal journalisten een blik vergund in het werk van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen. De conferentie werd o.m. bijgewoond door Ober- regierungsrat dr. K. Trabold, leider der afdee ling „Preisbildung" van het Rijkscommissariaat, en dr. A. Winsemius. hoofd der afdeeling „prijs vorming" bij den dienst van den gemachtigde. In drie artikelen zullen wij hetgeen naar voren werd gebracht, behandelen. Uiteraard was de uiteenzetting van mr. Schok ker de belangrijkste, omdat deze een overzicht gal van den stand van zaken, eenig inzicht in hetgeen de overheid doet op het gebied der prijsvorming en daarin voorts de lijn werd uit gestippeld, die voor de naaste toekomst zal worden gevolgd. Spr. wees er op. dat de prijs politiek, die noodzakelijk gevoerd moet worden, in een systeem van geleide economie, zoowel de prijsvorming als de prijsbeheersching omvat. Toen daarmede begonnen werd. bleken allereerst noodig een centralisatie van alle departemen tale diensten, welke werkzaam waren op het ge bied der prijsvorming en het uitstippelen van een principieele lijn. Voor deze laatste werd vorig jaar de grondslag gelegd met de afkon diging van het prijsvormingsbesluit. Twee belangrijke punten werden daarin vast gelegd. Ten eerste de begrippen „maatschappe lijk verantwoorde prijsvorming" en de „verant woordelijkheid van 'den ondernemer" op dit terrein, en ten tweede het beginsel, dat de prijs vorming geen automatisch werkend mechanisme ter honoreering der kostenstijging behoort te zijn, want de prijsvorming dient mede om te komen tot een rationeele productie. Zij heeft de daartoe noodige prikkels in het leven te roe pen. In dit verband verwees spreker naar een Delangrijke rede van minister Fischböck. com missaris-generaal voor financiën en economie, over dit onderwerp, waarin hij zeide. dat het declareeren van kosten zijn grenzen heeft. Daar tegenover dient een dienovereenkomstige be looning der prestatie te staan. Vandaar dat men in Duitschland gekomen is tot in cijfers uitge drukte prestatieprijzen. HET DUITSCHE PRIJZENPEIL BEREIKT. In ons land verliep de ontwikkeling der prijs vorming echter in zooverre afwijkend, dat men een -aantal noodzakelijke kosten-stijgings-ele- menten en tendenzen moest aanvaarden. Deze factoren hadden eenigen tijd noodig om uit te werken. Dezo toegelaten prijsstijging heeft tot resultaat gehad, dat voor de daarvoor in aan merking komende sectoren in hoofdtrekken thans nagenoeg het Duitsche prijzenpeil is be reikt. Dit komt o.m. tot uiting in een aanmer kelijke afneming van het aantal aanvragen tot inidividueele prijsverhooging. In dit stadium is het nu zaak de juiste ver houdingen in aanmerking te nemen. Voorts dient men te bedenken, dat men hier niet met een autonoom stelsel te doen heeft, doch met één dat werkt binnen het kader van het Euro peesche prijzenpeil. Aandacht zal moeten wor den geschonken aan de wisselingen in dit prij zenniveau. Zyn in de onlangs afgekondigde richtlijnen voor de prijsvaststelling de principieele grond slagen gelegd voor een maatschapoelijk verant woorde prijsvorming, deze richtlijnen en met name de binnenkort uit te geven „richtlijnen voor het normbedrijf" zullen de toetssteen op leveren, welke de prijsvorming in staat stelt in de prijzenwetgeving den juisten samenhang te brengen. Deze richtlijnen voor het norm- bedrijf zullen tevens de oplossing brengen voor de vergoeding voor prestaties. Tegenover eenige nog noodzakelijke prijsverhoogingen. die niet te vermijden zullen zijn op grond van het door werken van kostenstijgingen hier en daar. zul len dan compenseerende prijsverlagingen wor den doorgevoerd. Onder handhaving van een redelijke belooning voor den ondernemer, moet het mogelijk zijn voor verschillende catego rieën van goederen tot een prijsverlaging te komen, met name voor de zg. nieuwe artikelen op het gebied der levensmiddelen (surrogaten- beschikking). Het totale prijsbeleid zal hierdoor een vrijwel evenwichtig beeld te zien geven. DE RENTABILITEIT VAN HET BEDRIJFSLEVEN. Op dit punt, aldus mr. Schokker, zou ik mij even op een zijpad willen begeven. Er wordt wel eens beweerd, dat de gemachtigde voor de prij zen het bedry'fsleven onrendabel zou maken. Daartegen kan ik aanvoeren, dat wij onze be slissingen slechts nemen na grondig onderzoek en tot heden is daartegen niet veel steekhou dends ingebracht. Ten bewijze hiervan kan een onderzoek worden aangehaald naar de renta biliteit van verschillende industrieele bedrijfs groepen in de jaren 38 tot en met 41. Onder zocht werd de verhouding tusschen de winst eenerzijds en het kapitaal en de reserves an derzijds. De analyse leert, dat 1941 een bevre digend jaar is geweest, de resultaten waren wel niet gelijk die van topjaren, maar toch wel als die van '38. Met de rentabiliteit staat het dus niet zoo erg als wel eens voorgesteld wordt. Dit onderzoek gold voor een spreiding van bedrij ven. waaronder dus ook zulke, welke te maken hebben met rantsoeneering enz. ZIJN DE PRIJZEN VOOR DE GROENTENKWEEKERS LOONF.ND? Een andere opmerking wil spr. maken naar aanleiding van een opmerking, dat de prijzen, die de groentenkweekers voor hun producten krijgen toegewezen, niet loonend zouden zijn en dat het derhalve verklaarbaar is. dat zij bij verdienste zoeken door die producten langs een anderen dan den normalen weg tegen hoogeren prijs te verkoopen. Hiertegenover stel ik al dus spr. een onderzoek, ingesteld naar de uit komsten der tuinderij in het Z.-H, glasdistrict, het gebied Hoosezand-Sappemeer, dat rond Venlo en in de Venen. Allereerst de cijfers voor de kostenstijging sedert 1939 in de onderzochte bedrijven. De kosten in 1939 werden daarbij gesteld op 100. De percentages luiden voor de genoemde ge bieden, in volgorde ongeveer 17. 21, 15 en 22 procent. De nettoveiling opbrengst in 1941 (1939 is honderd) bedroeg respectievelijk 120, 76. 80 en 75 procent, meer dan die in 1939. De winst uitgedrukt in procenten der totaal kosten in 1939 respectievelijk 9. 10. 14,9 en 1.3 procent en in 1941 respectievelijk 57,6, 7.9. 39,3 en 27,2 procent. PRIJSDISCIPLINE. De meesten onzer Nederlandsche ondernemers zien met hun bekende nuchterheid wel degelijk het nut en de noodzaak van prijsvorming en prijsbeheersching in. Er zijn echter nog uitzon deringen, die het bont maken. Tot die categorie behooren bijvoorbeeld bepaalde restaurants, verwerkers van houtproducten (meubelindus trie) en vervaardigers van surrogaten, tegen welke laatste groep onlangs maatregelen zijn getroffen. Deze hebben de aandacht van den dienst. Ook hier zal spr. pogen tot een ver antwoorde prijsstelling te komen. HET ZWAARTEPUNT BIJ DE PRIJSBEHEERSCHING. De prijsvorming aldus vervolgde mr. Schok ker is thans in een fase gekomen, waarin zij haar arbeid op andere wijze zal moeten richten. In belangrijke mate zal zij steun moeten gaan verleenen aan de opsporing. Stelselmatig zullen meer uniforme prijzen worden ingevoerd. Met het afkondigen van verdere administratievoor schriften, waarvan er al enkele zijn. zal hier van voor de opsporings- en berechtingsinstanties een vereenvoudiging der werkzaamheden het ge volg zijn. Van heden af zal het zwaartepunt van den dienst komen te liggen bij de prijsbeheersching. Wat deze betreft, heeft de dienst te maken met veerschillende complicaties. Eerstens moest het apparaat voor de prijsbeheersching uit niets worden opgebouwd En wat verder de berech ting betreft, er is hier sprake van een zich ont wikkelend bestuursstrafrecht als nieuwe en vrij wel onbekende instelling, die in het vroegere strafrecht wel eenige aanrakingspunten had, doch voorloopers die nog weinig bekend waren. Dit bestuursstrafrecht moet begrip toonen voor het doel, dat bereikt moet worden en zich daardoor in zijn overwegingen laten leiden. In de afgeloopen periode is in dit opzicht al heel wat ervaring opgedaan. Naar aanleiding van velerlei critiek zeide spr„ dat men zich liever de vraag stelle: Welke prij zen zouden gelden voor het eenvoudige dis tributiepakket. indien er geen prijsbeheersching bestond? Wat zou men dan te betalen krijgen? Eenig denkbeeld kan men zich daarvan vor men aan de hand van de prijzen, die thans gel den op de zwarte markt. Daarop betaalt men voor gesmolten rundvet 24 tot 30 gulden per K.G.. boter f. 12.5017.50 per K,G., aardappelen f. 27,50—35 per mud. rogge f.2—2,75 per K.G maizena f. 1,50 per pakje, suiker f.3.504,20 per K.G. en voor bruine boonen f.22,75 per kilogram. Volgens spr. werken prijsvorming en prijs beheersching dan x>ok zoowel naar binnen als naar buiten. De prijsbeheersching raakte het onmiddellijk belang van iederen volksgenoot. Voor den zakenman beteekent zil de dekking onzer valuta, voor den verbruiker de dekking van zijn directe levensonderhoud.... Landbouwers en veehouders, die hun plichten ten aanzien van de voedselvoorziening van ons volk in ernstige mate verzaken, hebben zich, bij ontdekking van hun met de voor hen geldende voorschriften strijdige handelingen, voor den tuchtrechter te verantwoorden. Met het nijpen der worden van de voedselpositie worden be doelde handelingen hun steeds zwaarder aan gerekend. Reeds eerder zijn gevallen gemeld, waarin veehouders, die niet al hun beschikbare melk aan een melkvenverkend of standaardi- satiebedrijf afleverden, zich hooge boeten zagen opgelegd. Dezer dagen veroordeelde de tuchtrechter te Assen een veehouder te Meppel voor bovenge noemd feit tot f. 1000.boete. De tuchtrechter te Arnhem legde een landbouwster te Haaften voor hetzelfde feit eveneens een geldboete van f. 1000.— op; zij had bovendien, terwijl zij daar toe niet gemachtigd was, een hoeveelheid kaas bereid. In een ernstiger geval veroordeelde de tucht rechter te Alkmaar twee gebroeders, landbou wers te Sloten (gm. Amsterdam) resp. tot een geldboete van f6000.en f3000. Een landbouwer te Winterswijk had gedurende een lange periode zelf zonder vergunning melk gestandaardiseerd en deze melk, zonder daar voor distributiebescheiden in ontvangst te ne men, verkocht. Hij zag zich door den tucht rechter te Arnhem een geldboete van f.2000. opgelegd. Een boete van f7000.werd opgelegd aan een kaashandelaar te Arnhem, die op een hem door de zuivelcentrale toegezonden formulier moest opgeven de hoeveelheid kaas, die hU van be paalde categorieën handelaren had aangekocht. Deze hoeveelheden had hij veel te hoog opge geven. Behalve met een boete van f. 7000.werd hij nog gestraft met onvoorwaardelijke schrap ping als georganiseerde bij de zuivelcentrale voor den tyd van een jaar. TE WEINIG HAVER EN ERWTEN INGELEVERD F. 2000.— BOETE. Niet alleen veehouders, die te weinig melk In leveren, worden krachtig aangepakt, doch ook landbouwers, die een gedeelte van hun oogst langs onwettige kanalen van de hand doen en niet bij de provinciale inkoop centrale van akker bouwproducten inleveren, zien zich den laatsten tijd tot hooge boeten veroordeeld. Zoo heeft zich dezer dagen voor den tuchtrechter te Tilburg een landbouwer uit Zegge (gem. Rucphen) te verantwoorden gehad, die op grond van de dorschcijfers van zijn bedrijf en andere factoren een hoeveelheid haver en erwten van oogst 1941 voorhanden of in voorraad had moeten hebben, die hij dien dag echter niet ter beschikking van de P.I.C.A. had. De tuchtrechter heeft den man op dien grond veroordeeld tot betaling van een geldboete van f. 2000.— EERVOL ONTSLAG AAN INSPECTEUR RIJKSVELDWACHT. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft den inspecteur der rijks- veldwacht A. van Zoelen met ingang van 1 November a-s. eervol ontslagen en gepension- neerd. GEARRESTEERDE ZUSTER LEGT BEKENTENIS AF. Op Zondag 19 Juli werd zooals bekend het 8-Jarig dochtertje van de familie Van Braak, wonende aan den Klarendalschweg te Arnhem, vermoord aan den weg langs 't Haze- grietje te Arnhem gevonden. Als verdacht van dezen moord had de politie een zuster van het jeugdige slachtoffer, de 23-jarige G. H. W. van B. gearresteerd, aangezien deze zuster omtrent den moord bijzonderheden had verteld, welke zij anders onmogelijk had kunnen weten. Tot nog tee had deze zuster hardnekkig ont kend iets van den moord af te weten. Niette min waren zooveel aanwijzingen tegen haar verzameld, dat zij in het huls van bewaring werd ingesloten. Naar wij vernemen heeft het meisje thans be kend den moord gepleegd te hebben. BLIKSEMINSLAG. Dinsdagmiddag sloeg de bliksem in den stal van J. de Smet aan den Asscheweg bij Hulst. Daar de bliksemschicht van achter naar voor de geheele werkplaats doorvloog, stond in een minimum van tijd alles in lichter laaie. De eigenaar en vijf knechten bevonden zich geluk kig Juist bij de deur, waardoor zij zich. doode- lyk verschrikt, onmiddellijk in veiligheid kon den brengen. De Hulster brandweer kon niets meer redden. Bij Nyverdal ontstond door blikseminslag ln den nacht van Maandag op Dinsdag brand ln de kapitale boerderij van den heer H. Nahuis in de buurtschap Haarle. In een oogwenk stond alles in lichter laaie, zoodat de brandweer van Haarle en die uit Nijverdal eigenlijk niets kon den uitrichten. De geheele boerderij met inboe del werd een prooi der vlammen. Een drachtig varken kwam ook nog in de vlammen om. Het andere vee bevond zich in de weide. De bewo ners konden zich met veel moeite in veiligheid stellen. Huis en inboedel waren verzekerd. GEREF. KERKEN Aangenomen naarZwaag- westelnde cand. R. Bakker te Enschede. Benoemd tot hulpprediker te Tuindorp-Oostzaan cand. W. H. de Boer te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Ter- neuzen ds. T. Dorresteyn te Opheusden. Tweetal te Kampen ds. W. C. Lamaln te Rotterdam-Z. en ds. J., Vreugdenhll te Rllssen. NED. HERV. KERK Aangenomen de benoe ming als hulpprediker te Koudekerke cand. J. J. Saraber te Nilmegen. MARIE BRAAKEXSIEK OVERLEDEN. Na een ziekbed van eenige weken is te Dtt Haag op 54-Jarlgen leeftijd overleden de actafe Marie Braakenslek.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1