LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 29 Augustus 1942 Strijd tegen den verdrinkingsdood Gemeeniebesluiten Kerk- en Schoolnïeuws AGENDA STADSNIEUWS FEUILLETON Duel met diamanten In de Diergaarde Blij-Dorp te Rotterdam is dezer dagen een gnoe kalfje geboren, dat nu reeds met zijn moeder over de weide draaft. (Polygoon-Hof m). Op 16 September a.s. zal het zwemmend redden 25 jaar landelijk zijn georganiseerd dooi den voormaligen Nederl. bond tot het redden van drenkelingen, nu gefuseerd met den Ned. Zwembond onder den naam van Ned. Zwem en Reddingshond, verkort N.Z.R.B. Eerstgenoemde bond is gesticht door vijf klei ne brigades, Den Bosch, Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Breda, met het sociale doel de gemeenschap te dienen. Door middel van de radio, de pers, door voorlichtingsavonden met lantaarnplaten,, ook films, door demonstraties, enz. heeft de bond zijn organisatie uitgebreid tot omstreeks 100 brigades, met 15.000 mannen en vrouwen, bereid en paraat, ook bij nacht en ontij, hulp te bieden aan den in nood verkee renden medemensch. Vergoeding of dank. wordt niet verlangd. Gevallen van te water geraken zijn vele: Ongevallen, overboord geraken, te water geraken bij diepe duisternis in grachten, kanalen, rivieren, doorzakken dc/r het ijs, in een wak rijden, baden en zwemmen in zee en in binnenwater met een auto, bus of taxi te water rijden, enz. enz. In samenwerking met de Maatschappij tot redding van drenkelingen, met den Ned. Zwem bond, met het Oranje Kruis, heeft de N.R.B.D. krachtdadig aangepakt in velerlei richtingen om den verdrinkingsdood te bestrijden, met het resultaat: Ten eerste: uitbreiding der zwemkunst. Ten tweede: belangrijke daling van het aan tal verdrinkingsongevallen. Ten derde: het aantal reddingen uit het wa ter is ten zeerste verhoogd. Mogen we wijzen op enkele cijfers? De eerste ons bekende statistiek is afkomstig van dr. C. J. Mfjnlieff te Amsterdam, loopende over het tijd vak 1903 tot 1910. in welk tijdvak ook de op richting der eerste reddingsbrigade viel, n.l. Den Bosch in 1908. In het genoemde tijdvak ver dronken 5678 mannen, vrouwen en kinderen, dus gemiddeld 939 dooden per jaar. Nemen we nu weer het laatste tijdvak van zeven jaar. van 1935 tot en met 1941, statistiek van den bond. dan vielen er 4231 dooden te betreuren, of gemid deld 605 per jaar. Bedenken we nu, dat de jaren met verduisteringsplicht, 1940 en 1941 zeer hooge verdrinkingscijfers gaven en dat oe be volking tusschen die beide tijdvakken is toege nomen met meer dan 2500.000 zielen, dan is relatief de verhouding tusschen vroeger enthans no<* veel gunstiger. Nu nog een paar cijfers. De bond is in 1933 overgegaan tot het aanleggen van een statistiek over reddingsgevallen. welke in ons land niet bestond. Wij nemen weer een tijdvak van zeven jaar van 1935 tot en met 1941 Gered zijn: 6244 personen, gemiddeld per jaar 892. Het allergrootste deel werd door zwemmers en zwemmende redders (ook zwemsters en red sters) gered, het allerkleinste deel wist zichzelf in veiligheid te brengen. De strijd tegen den verdrinkingsdood moet worden .voortgezet. Bon den of vereenigingen, die een voorlichtingsavond of filmavond wenschen. kunnen zich richten tot het secretariaat van den N.ZJR.B., Kleine Hout weg 139a. Haarlem. HET ELECTROTECHNISCH EN HET CENTRALE VERWARMINGSBEDRIJF. Regeling van looncn, enz., ingaande 1 September Blijkens de Staatscourant van 28 dezer heeft het College van Rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het electrotechnisch bedrijf en in het centrale ver- warmingsbedrijf vastgesteld. Volgens eerstgenoemde regeling zijn de werk nemers ingedeeld in eerste monteurs, monteurs, hulpmonteurs en leerlingen. Tusschen deze werknemers zal een zekere getalsverhouding worden in acht genomen. De gemeenten in Ne derland zijn ingedeeld in 6 klassen. Voor ieder dier klassen is een loon bepaald, dat voor eerste monteurs varieert van 76 ct. tot 55 ct. en voor monteurs van 70 ct. tot 49 ct. Bij de regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden in het centrale verwarmingsbedrijf zijn de werknemers ingedeeld in eerste monteurs, monteurs, hulpmonteurs en aankomende mon teurs en leerlingen. Ook hier is een getalsver houding vastgesteld. Er zijn 5 gemeenteklassen. In deze gemeenteklassen varieert het loon voor eerste monteurs van 76 ct. tot 62 ct. en voor monteurs van 68 ct. tot 55 ct. Voor het overige bevatten de beide regelingen bepalingen betreffende arbeidsduur en extra- betaling bij overwerk, betaling van reis- en ver blijfkosten. doorbetaling van loon tijdens z.g. kort verzuim, bij ziekte en over christelijke feest dagen en eenige bijzondere verplichtingen van werkgevers en werknemers. In de regeling voor het electrotechnisch bedrijf is bovendien een ploeg en toeslag vastgesteld. De werknemerszullen per jaar 6 dagen va- cantie genieten. Aan dr. ir. A. H. W. Hacke, te 's-Gravenhage is de bevoegdheid toegekend, dispensatie te ver- leenen van de bepalingen der regeling. In ver band met de invoering dezer beide regelingen zijn wijzigingen aangebracht in de regeling van arbeidsvoorwaarden in de metaalnijverheid, in het carosseriebedrijf en in het smedenbedrijf en aanverwante bedrijfstakken. Ook in deze regelingen is de bevoegdheid tot het verleerien van dispensatie toegekend aan ar. ir. A. H. W. Hacke. De regelingen gaan in op 1 September a.s. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET KAPPERSBEDRIJF. Blijkens de Staatscourant heeft het college van rijksbemiddelaars het verzoek tot algemeen verbindend verklaren der collectieve arbeids overeenkomst voor het kappersbedrijf op for- meelen grond afgewezen, doch in de plaats hiervan een regeling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden in het kappers- en postiche- bedrijf vastgesteld. Bij deze regeling zijn de werknemers verdeeld in leerlingen, aankomende bedienden, tweede en eerste bedienden. Voor het heerenkappers- en dameskappersbedrijf zijn voor ieder dezer groe pen loonen vastgesteld. Daartoe, zullen de kap perszaken in 4 groepen worden ingedeeld, over eenkomstig de 4 tariefgroepen, die door het departement van handel, nijverheid en scheep vaart zullen worden goedgekeurd of vastgesteld. De weekloonen exclusief verval, bedragen voor tweede bediende vanaf het tweede jaar f. 8.50 a f 11.50, indien zij in het bezit zijn van een schooldiploma f11 f. 14, voor eerste be diende stijgen deze loonen tot f. 18 f. 25. Daarna zal bovendien provisie worden genoten. Per jaar zal gedurende 6 dagen vacantle worden gegeven. Voor het overige bevat de regeling bepalin gen betreffende doorbetaling van het loon over christelijke feestdagen, en bij zoogenaamd kort verzuim. Ook is bepaald, dat de werkgever een voorschot op het loon zal betalen bij onge val van denwerknemer. Voorts zijn eenige verplichtingen van den werknemer vastgesteld en zijn bepalingen opge nomen betreffende beëindiging der dienstbetrek king die in het algemeen zal plaats vinden met inachtneming van een opzeggingstermijn van 2 weken. Aan di-. ir. A. H. W. Hacke. te 's-Graven hage is de bevoegdheid toegekend, dispensatie van de bepalingen der regeling te verleenen. De loonbepalingen zullen in werking treden zoodra de te nemen beschikking betreffende de indeeling der kapperszaken in tariefgroepen in werking zal treden. De overige bepalingen gaan in op Maandag 7 September. Een stelling van het Italiaansche af weergeschut op een eiland in het Oosten van de Middellandsche Zee. (Orbis-Luce-Holland m.). Publicatie van ■Rot Ooporloment »8n Hendel, Nijverheid eti Schoepvewtfc IIET BINNENBEURTVAARTBEDRIJF. Blijkens de Staatscourant heeft het College van Rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het binnen- beurtvaartbedrijf vastgesteld. Deze regeling geldt voor varend personeel'en voor walperso- neel. Dit laatste met,uitzondering van de chauf feurs op lijndiensten, yoor wie de loon- en va- cantieregeling voor werknemers in het beroeps- goederenvervoer van 27 Mei j.l. van toepassing is. Voor het varend personeel is een diensttijd van 60 uur per week vastgesteld. Voor de bepa ling van het loon der werknemers zullen de ondernemingen door het College van Rijksbe middelaars in 3 klassen worden ingedeeld. Zoo wel voor volwassenen als jeugdigen zijn loonen vastgesteld. Voor overwerk en dienst op'Zon dagen wordt extra betaald. Voor het walpersoneel bedraagt de arbeids duur 55 uur per week. De loonen voor volwas senen en jeugdigen zijn vastgesteld naar drie klassen, overeenkomstig de in de regeling opge nomen gemeenteklasse-indeeling. Ook hier wordt voor overwerk en voor arbeid op Zondagen een extra-vergoeding vastgesteld. Ten slotte is bepaald, dat alle werknemers per jaar een vacantie van 6 dagen zullen genieten. Aan dr. ir. A. H. W. Hacke te 's-Gravenhage is de bevoegdheid toegekend, dispensatie in de bepalingen der regeling te verleenen. De regeling gaat in op 1 November a.s. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot commissaris van politie te Zwolle mr. W. de Bouter, inspecteur van politie le klasse te Hilversum, tijdelijk belast met de leiding van het politiekorps te Zwolle. Winterhulp Nederland loterij 1942 beteekent ook: „Voor het volk, door het volk". BENOEMINGEN EN ONTSLAG. Aan de professoren dr. J. A. J. Barge en mr. R. P. Cleveringa ls eervol ontslag verleend als curator van het Gymnasium, aan eerstgenoemde tevens al6 lid van de commissie voor de Laken hal. Als curator van het Gymnasium zijn benoemd mevr. H. G. de Ruyter van Stevenlnckvan Bosse en de heer A. Krantz. Wegens bedanken van den heer T. Groeneveld ls benoemd tot lid van de Monumentencommis sie de heer E. Pellnck. Benoemd zijn tot onderwilzeres aan: a, de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Drie Octoberstraat MeJ. J. H. Schol ten te 's-Graven hage: b. de o.l. school aan de Paul Kru gerst raat. MeJ. M. van Bohemen te Zaandam: c, de o.l. school aan dc Medusastraat A. MeJ. M. Koolman te Garmenvolde; d. de o.l. school aan de Medusastraat B, MeJ. J. M. Bartels te Utrecht. VERPACHTING VISCHRECHT. Het vlschrecht in de Haarlemjnertrekvaart (vroeger verpacht aan den Hengelaarsbond voor Lelden en Omstreken) ls thans voor f.200 ver pacht aan C, D. Zandvliet, alhier. VRIJE DINSDAGMIDDAG VOOR HANDELAREN IN RIJWIELEN. De groote meerderheid van de hier ter stede gevestigde handelaren ln rijwielen heeft ver zocht om een verplichte Dinsdagmiddagsluiting voor hun winkels ln het leven te roepen Zil wezen er daarbij op. dat zij bezwaarlijk ge bruik kunnen maken van de mogelijkheid, om des Maandags hun zaken tot 14.30 gesloten te houden, aangezien Juist des Maandags veel rij wielen ter reparatie worden aangeboden. Op Dins dag kan dan tevens aan het personeel de ver plichte vrije halve dag gegeven worden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland, Kantoor Lelden, ter zake om ad vies gevraagd, heeft in overweging gegeven het verzoek ln te willigen. Aangezien ook den Burgemeester het verzoek voor inwilliging vatbaar voorkwam, met dien verstande, dat het verbod niet geldt op Dinsdagen vallende in weken waarin bepaalde feestdagen vallen, heeft de Burgemeester een desbetreffend besluit genomen. COMMISSIES EN BESTUREN. Volgens de geldende bepalingen treden leden van door de gemeente Ingestelde commissies en besturen ln den regel slechts periodiek af. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen, welke tusschentlldsche aftreding wenschelijk of noodzakelijk, maken, zooals langdurige ziekte, afwezigheid, dan wel andere redenen, welke leden ongeschikt maken hun lidmaatschap to blijven waarnemen. Ook ls het niet noodlg Imperatief voor te schrijven dat. alvorens tot een keuze door den Burgemeester, waarnemende de taak van den Raad of Burgemeester en Wethouders, wordt overgegaan, een aanbeveling of voordracht aan hem wordt gedaan of dat raadpleging moet plaats hebben, gelijk ten aanzien van verschil lende commissies of besturen is bepaald. Verder ls het. nu de werkzaamheden van den Gemeenteraad rusten en openvallende plaatsen in dien Raad niet meer worden aangevuld, ge- wenscht om het' voorschrift ln sommige veror deningen. bepalende, dat een of meer raadsleden ln commissies of besturen moeten worden be noemd. buiten werking te stellen. Ten slotte maakt de omstandigheid, dat ook de werkzaamheden van Burgemeester en Wet houders rusten, afwijking van het voorschrift ln verordeningen, bepalende, dat de voorzitter van commissies of besturen door Burgemeester en Wethouders uit hun midden wordt aangewezen, noodlg. VOLKSTUINTJES. Met den Leldschen Bond voor Volkstulndcrs- vereenlgingen zijn onderhandelingen gevoerd over de verpachting van perceelen weiland en tuin land voor de uitgifte van volkstuintjes. Overeen stemming werd bereikt. De pachtprijzen zouden van f. 75 tot f. 153.70 bedragen. De huurtermijn ls voorloopig op een jaar bepaald. Ingegaan 1 Januari J.l., waarvoor dc toestemming van de Grondkamer voor Zuid-Holland werd verkregen. De perceelen welland moesten worden ge scheurd: de kosten hiervan bedragen rond f. 5.800.Aangezien de bond niet over de noo- dlge middelen beschikte om deze uitgave geheel te financieren, moest hem een renteloos voor schot worden verleend van f. 5.500.Doordat de kosten van het scheuren ln de huren van de tuintjes zijn verdisconteerd, kan de bond het voorschot ln twee Jaren terugbetalen. AANKOOP PERCEELEN. De gemeente ls in de gelegenheid geweest de perceelen aan de Burgsteeg nis 12 en 10/10a. welke ln openbare velling zouden worden ge bracht. ondershands aan te koopen voor f. 13.000, t. w. het perceel Burgsteeg No. 12 voor f7.500. en het perceel Burgsteeg No„ 10/10a voor f. 5.500. Aankoop van deze panden ls voor dc gemeente met het oog op hun ligging ten opzichte van ,,de Burcht" van belang. EEN WONINGBEURS GESTICHT. In verband met de huidige woningschaarschte ln deze gemeente ls het noodlg een overzicht te verkrijgen over vraag en aanbod van woningen. Te dien einde ls het gewenscht. om een woning- beurs ln te stellen als bedoeld bij artikel 15 van de Woningwet. Uit de Instelling van een wonlngbeurs vloeit voor den verhuurder, die een woning te huur heeft of een woning verhuurd heeft, en voor den eigenaar, die een onbewoonde woning te koop aanbiedt of verkocht heeft, de verplichting voort daarvan aan de wonlngbeurs mededeellng te doen overeenkomstig de voorschriften en blnnan den termijn bij verordening (wonlngbeursveror- denlng) vast te stellen. Ter completeering van de door middel van de wonlngbeurs te verkrijgen gegevens en ten einde de contróle op de naleving van de wonlngbeurs- verordening te vergemakkelijken, verdient het aanbeveling het zich vestigen in en het verhui zen binnen de gemeente afhankelijk te stellen van een vooraf verkregen vergunning. Verder zullen de gegevens worden aangevuld met die omtrent nieuwe gezinsvorming, gezinsontbinding, vertrek en vestiging van gezinnen en van ver huizing van gezinnen binnen de gemeente, welke door de afdeellng Bevolking van de Gemeente secretarie aan de wonlngbeurs zullen worden De wonlngbeurs zal bil den dienst van Ge meentewerken worden ondergebracht. De daaruit voor dien dienst voortvloeiende werkzaamheden kunnen voorshands door het aanwezige personeel v/orden verricht. Belangrllke kosten zullen der halve uit de instelling van een wonlngbeurs voor de gemeente niet behoeven voort te vloeien. HUCR-O VERDRACHT. Ingevolge raadsbesluit van 10 Februari 1936 is het winkelhuls aan de Hooigracht no. 6 ver huurd aan L. C. Heynen. alhier, tegen f. 450. per Jaar van 1 April 1936 tot cn met 30 April 1937 en vervolgens van Jaar tot jaar. uiterlijk tot 1 Mei 1946. De heer Heynen heeft verzocht deze huur per 1 Augustus a.s. te mogen over doen aan C. J. Cramer, alhier, hetgeen ls Inge willigd. SUBSIDIE^VERHOOGING. De Jongste wijziging van de steunregeling voor valide werkloozen heeft aanleiding gegeven orp ook de steunnormen voor hen, die door de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon worden ondersteund te herzien. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 30 AUGUSTUS. LEIDEN Geref. Kerk (Zulderkerk) Voorm. 10 uur. ds. Weggemans. nam. 5 uur, ds. W. Bouw man te Den Haag Geref. Kerk Heerengracht) Voorm. 10 uur ds. Wierslnga; nam. 5 uur, dr. Westerink Geref. Kerk (Oude Vest:Voorm. 10 uur, ds. W. Bouwman; nam, 5 uur ds. Weggemans Geref. Kerk (Morschweg): Voorm. 10 uur, dr. Westerink; nam. 5 uur, ds. Wierslnga Geref. Kerk in H.V. (Breestraat 64)Nam. 5 uur. ds. B. A. Venemans Doopsgez. Gem.: Voorm. 10,30 u. ds. F. ten Cate Eglise Wallone pas de service Chr. Geref. Gem. (Steenschuur 9): Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. J. A. Rlekel van Delft Evang. Luth. Gem.: Voorm. 10.30 uur, ds. Bleger Ver. Vrije Herv. (Volkshuis)Voorm. 10.30 uur. ds. J. Zuurdeeg van Hilversum Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19:: Voorm. 10,30 uur, Gezongen Mis Marekerk: Nam. 7 uur, dr. G. J. Streeder. jeugddienst. AARLANDERYEEN Ned. Herv Kerk: Voorm. 10,30 en nam. 7 uur, ds. v. Beusekom Geref. Kerk: Voorm. 10,30 en nam. 7.30 uur, ds. H. Moolhulzen, ALPHEN AAN DEN RIJN Geref. Kerk (Raad- hulsstraat) Voorm. 10 uur cand. A. W. Bol van Den Haag; nam. 5 uur. ds. J. Hartkamp Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Voorm. 10 uur, ds. J. Hartkamp: nam. 5 uur cand. A. W. Eol Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm. 10 en nam. 6.30 uur, ds. J. H. A. Bosch Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst Ned. Herv. Kerk (Juliana v. Stolbergstraat): Voorm. 10 uur, ds. Stehouwer; nam. 6,30 uur, ds. Lekkerkerker Ned. Herv. Kerk (Hulpgebouw Gouwsluls): Nam. 6,30 uur ds. Scheers Ned. Herv. Kerk (Oudsh.- weg) Voorm. 10.30 uur, ds. Cannegieter; nam. 2.30 en 7 uur. de heer De Jong Martha Stich ting: Voorm. 10 uur. ds. Mayer Oud. Geref. Gem. (L. van Manderslootstr.)Voorm. 10 en nam. 4.30 uur. leesdienst Chr. Geref. Kerk: nam. 7 uur, ds. Smits van Dordrecht. BENTHUIZEN Ned. Herv. Kerk: V.m 10.30 en n.m. 7 uur ds. W. Bieshaar Jr, Geref Gem. V.m. 10.30 en n.m. 7 uur leesdienst, BODEGRAVEN Ned. Herv. Kerk* V.m. 10 uur ds. Klusener, nm. 6 uur de heer Dekker Geref. Kerk: V.m. 10 en n.m. 6 uur cand. clen Boer Ev. Luth. Kerk: N.m. 5 uur ds. J. J. Slmon uit Gouda Geref. Gem.: V.m. 10 en n.m. 6 uur leesdienst. BOSKOOP Ned. Herv. Kerk- V.m 9.30 en n.m. 6 uur ds. Joh. Batelaan van Tholen Geref. Kerk: V.m 10 en n.m. 6 uur ds. Van der Stoel Chr. Geref. Kerk: V.m. 10 en n.m. 6 u. ds. Kleisen Rem. Geref.' Gem.: V.m. 10 uur ds. Zuurdeeg Geref, Gem.: Vun. 10 en n.m. 6 uur leesdienst. DE KAAG Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. W. Th. v. d. Windt. HAZERSWOUDE Ncd. Hen*. Kerk: V.m. 9.30 en 11 en n.m. 7 uur ds. P. L. Klehl Ger. Kerk: V.m. 10 en n.m. 7 uur ds. M. Heuzeveldt. HILLEGOM Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. bevestiging van ouderlingen; nam. 5 uur. ds. Eerhard Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Krabbe Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Henstra van Haarlem. KATWIJK A. D. RIJN Ned. Hen'. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 5 uur ds. E. Warmolts Ger. Kerk: V.m 9.30 en n.m. 5 uur ds. J. G. Aalders KATWIJK A/ZEE Ned. Hen. Kerk: V.m. 10 uur ds. W. J. Keller, van Nilkerkerveen; n.m. 6 uur ds. R. P. A. Rutgers (Dank en bidstond voor het Chr Onderwijs) Ned. Herv. Kerk (Oude Kerk): V.m. 10 uur dr. G. Ph. Scheers. van Alphen; n.m. 6 uur ds. C. A. van Harten (Dank en bidstond voor het Chr. Onderwijs) Zaal v. Chr. Brot. Belangen: V.m. 10 uur ds. W. G. Krijkamp van Sassenhelm Geref. Kerk: V.m. 10 uur ds. G. Koenekoop van 's-Gravenmoer; n.m. 5 uur ds. A. van Egmond van Yerseke Zaal Irene: V.m. 10 uur ds. van Egmond: n.m. 6 uur, ds Koenekoop Geref. Gem. (Remisestr.) Voorm. 10 en nam. 5 uur. leesdienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Binsbergen Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. LEIDERDORP Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 u. dr. Streeder van Lelden; nam. 6,30 uur. de heer De Bres, cand. tot den H.D. Geref. Kerk: V.m. 10 en nam. 6,'30 uur, ds. Dijk. LETDSCHENDAM Geref. Kerk: V.rr, 10 en n.m. 5 uur ds. Verspuy van Ruinenvolde. Zondag Ned. Leger des Hells: Voorm. 10.30 u.. wiidings- dlenst. Maandag. Hooglandsche Kerk: 7,30 uur nam. orgelcon cert Felke Asma. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe_ ken te Leiden wordt van Zaterdag 29 Augustus 20 uur tot Zaterdag 5 September 8 uur waarge nomen door: de Apotheek .,Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48. Tel. 21060; de Doeza-Apo- theek, Doezastraat 31, Tel. 21313, Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek Raadhuispark 8. Tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van hedenavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman. Stof fers. Simons, Veldhuyzen en Do Vries. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Hugenholtz. tel. 20390. De aanpassing is zoodanig tot stand gebracht, dat de ondersteuningen voor armlastigen ln het algemeen zijn verhoogd en gebracht op bedragen, welke gemiddeld f. 0.50 per week beneden den steun voor ongeorganiseerde werkloozen blijven. De hieraan gepaard gaande verhooging van het subsidie aan genoemde Commissie voor het Jaar 1942 moet nog op de gemeentebegrooting wor den geregeld. Eveneens dient nog op de gemeentebegrooting te worden geregeld de verbooging van het sub sidie over 1942. voortvloeiende uit het mede ver strekken van een extra-winterultkeerlng aan door de Commissie ondersteunden. Beide verhoogingen to zamen worden begroot op f 133.000.—. Ook zal aan de kinderen van armlastigen op overeenkomstige wijze als aan de kinderen van werkloozen kosteloos melk wprden verstrekt. De kosten van deze verstrekking worden voor 1942 geraamd op f14.200.en zullen eveneens door verhooging van het gemeentelijk subsidie moeten worden gevonden. In totaal zou het subsidie dus moeten worden verhoogd met f. 133.000.en f. 14.200.of f. 147.200Aangezien echter op de begrooting van de Commissie een bedrag van f. 30.000.is uitgetrokken voor extra-verstrekkingen, kan met een subsidieverhooging van f. 117.200.worden volstaan. OVERDRACHT AAN DE GEMEENTE. De N.V. Leldsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen te Leiden heeft om niet aan de gemeente aangeboden strooken grond en water, gelegen respectievelijk aan de Nassau- straat, de Groenoordstraat, tusschen de Alexan der- en de Prinsenstraat, de Raamstraat, de Rijn- en Schlekade cn de Hasebroekstraat, zoo mede de eigendomsrechten, welke genoemde N.V. op de Leuvenstraat kan doen gelden, onder voorwaarde, dat de op de overdracht vallende kosten voor rekening van de gemeente komen. Tegen de overneming onder de genoemde voorwaarde bestaat geen bezwaar. Weliswaar ls het gebruikelijk, dat strooken grond, welke deel uitmaken van de openbare straat, slechts zonder eenige kosten voor de gemeente door haar wor den overgenomen doch, aangezien zich onder de over te nemen grond ook een tweetal stroo ken bouwterrein bevindt, ls er aanleiding i.e. van dezen regel af to wijken. LEIMUIDEN Ned. Herv. Kerk: V.m. 10.30 uur ds. Lekkerkerker van Alphen Geref. Kerk:, V.m. 10.30 en n.m. 3.30 uur ds. C. Gilhuis. LISSE Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Brónsgeest van Velsen; nam. 5 uur, ds. J. Th. van Veenen Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. P. H. van Eyk van Solo Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. A. Ponsteln Geref. Gemeente: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. A. Verhage Oud-Geref. Gemeente: Voorm. 9,30 en nam. 3 uur, leesdienst. NIEUWKOOP Nea. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. cand. Bres uit Leiderdorp; nam. 7,30 uur, ds. van Roon Rem. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7,30 uur. candidaat Lambitz uit Rijswijk Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10,30 en nam. 7,30 uur. ds. Baan van Bussum. NIEUWVEEN Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 u. ds. Kater Geref. Kerk. V.m. 10 en n.m. 7 uur ds. Speelman Evangelisatie: V.m. 10 en n.m. 7 uur de heer A. v. Scherpenzeel. NIEUW-VENNEP Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en n.m. 7 uur ds. Lazonder Geref. Kerk: V.m. 10 en n.m. 3.30 uur ds. Smilde Chr. Geref. Kerk: Vm. 10.30 en n.m. 4 uur leesdienst. NOORDEN Herv. Kerk: V.m. 10.30 en n.m. 7.30 uur ds. Zwiinenburg Geref. Kerk: V.m. 10.30 en n.m. 7.30 uur leesdienst. NOOKD WIJK-BINNEN Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds, Slddré Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. NOORDWIJK AAN ZEE Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. den Hertog van A'dam; nam. 5 uur, ds. Baas van Hoogmade Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Borlma Geref. Kerk ln H.V".: Voorm. 10 uur, ds Venemans van Harkema Geref. Kerk In H.V.. Voorm. 10 uur, ds. B. A. Venemans. NOORDWIJKERHOUT Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. van Harten van Katwijk a. Zee, OEGSTGEEST Groene Kerkje: Voorm. 10,15 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven Geref. Kerk (Mauritslaan)Voorm. 10 uur. cand. Blokland, nam. 5,30 uur, ds. Eringe Geb. v. Chr. Belan gen (Morschweg Voorm. 10 uur, ds. Erlnga; nam. 5 uur, cand. Blokland. OUDE-WETERING Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur. cand. van Rhoon van Nieuwkoop - Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 5 uur, ds. v. d. Bos. RIJNSBURG Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 u. dr. G. C. v. Nlftrlk; nam. 5 uur, ds. C. M. Luteyn van Groningen Kerkzaal: Voorm 10 uur de heer H. P. Breukelman; nam. 5 uur, dr. Van Nlftrlk Ger. Kerk (Voorhouterwee)Voorm. 10 uur cand. Molenaar van 's-Gravenhagc; nam. 6 uur, dr. M. C v. d. Loo Ger. Kerk (Rapen burg)Voorm. 10 uur, ds. Van der Loo; nam. 6 uur. ds. Van Wolven van Ambt-Vollenhove Concordia- Voorm. 10 uur. ds. Van Wolven: nam. 6 uur, cand. Molenaar Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Joh. Jansen van Lelden. RIJNZATERWOUDE Ned. Herv. Kerk: V.m. 10.30 en n.m. 7 uur ds. J. H. de Vries Chr. Geref. Kerk: V.m, 10.30 cn n.m. 6 30 u. leesdienst SASSENHEIM Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 u. ds. Bakker van A'dam; n.m. 5 uur ds. Krijkamp Geref. Kerk: Vjn 9.30 uur ds.tKulper; n.m. 5 uur cand. Bouma Chr. Geref. Kerk: V.m. 10 en n.m. 5 uur leesdienst. VALKENBURG Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6,30 uur, ds. Jongeboer Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, cand. Rijke van Maas sluis. VOORHOUT Ncd. Herv. Kerk. v.m. 10 uur, cand. v. Alsem van Leiderdorp. VOORSCHOTEN Ned Herv. Gem.: V.m. 10 en nam. 5 uur. ds. H JP. Fortgeris Geref. Kerk V.m. 10 en n.m. 5 uur ds. J. C. Houtzagers Geref. Gem. (Leidscheweg 66)N.m. 4,30 uur Leesdienst. WADDINXVEEN Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en n,m. 6.30 uur, ds. Vroeglndewey Geref. Kerk: V.m. 10 en n.m. 6 uur ds. WIelenga van Alblasscrdam Oud Geref. Gem.: V.m. 10 en n.m. 6 uur ds. van der Kraats. WARMOND Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 u. ds de Bel. WASSENAAR Geref. Kerk: Voorm. 10 on nam. 5 uur. ds. Feringa Geref. Kerk (Wasse naar-Zuid) Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. v. Buuren van abcoude. ZEVENHOVEN Herv. Kerk: V.m. 10.30 ds. de Stoppelaar Geref. Kerk: V.m. 10.30 en n.m. 7.30 uur ds. de Ruig. ZOETERMEER Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en n.m. 6 uur dr. J. J. Woldendorp Geref. Kerk: V.m. 10 en n.m. 6.30 uur ds. H. Versluys Ger. Gem.: V.m. 10 en n.m. 7 uur leesdienst Ver. tot Verbr. der Geref. Waarh.: V.m. 10 en n.m 7 uur. cis. Abbrlng van Hoevelaken Ver. van Vrljz. Herv.: N.m. 6.30 uur. ds W. de Voogd v. d. Straaten. ZOETERWOUDE Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 ^hr_^ds. L. G. Bruyn van Heteren. ZWAMMERDAM Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en n.m 6.30 uur, ds. Pop Geref. Kerk: V.m. 10 tjur. Voorbereiding H. Avondmaal, n.m. 7 uur. ds. Zwaan. Rem, (Geref.) Gemeente: V.m. 10 uur. da. Gtlnther. ORGELCONCERT FEIKE ASMA. Feike Asma speelt Maandagavond ln do Hooglandsche Kerk Fantasieën en Vaiiaties over Oud-Ned. Volksliederen van Jan Zwart en Willem Mudde; de Koekoek en Nachtegaal van Handel; Toscata et Fuga in d van Bach; Wee klacht van Guilmant en Fantasie en Fuga over Psalm 72 11 van Jan Zwart. In verband met de verduistering begint dit concert om half acht. De toegang is vrij. BOTSING TUSSCHEN BUS EN TRAM. Gistermiddag omstreeks kwart over vier is op den oprit van de Blauwpoortsbrug, zijde Steen straat, een aanrijding ontstaan tusschen een stadstram en een autobus. Beide voertuigen reden in de richting Prinsessekade. Toen de tram de brug opreed haalde de autobusbestuurder de tram links in en reed deze links voorbij, doch week niet voldoende uit, tengevolge waarvan de rechter achterkant van de bus tegen de linker voorzijde van de tram kwam. Een inzittende van de bus. een 47-jarige inwoner van Den Haag, die met den rechter elleboog buiten het neergelaten raam van de bus stak, kreeg aan den rechter onderarm een zeer diepe vleesch- wonde. De Eerste Hulpdienst heeft hem ver bonden en voor behandeling vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis. De materieele schade aan de bus en de tram is wij gering. door H. L. RUMPFF. (70 Tenminste dat wat Grischa en Bruck, dacht Gervaise, dat wat Gervaise en Bruck, dacht Grischa dat wat Grischa en Gervaise, dacht Bruck, voor den Cataract hielden. De arme zwakzinnigen, die geloofden aan de vertwijfe ling, welke men zoo mooi wist te spelen! Ja, het voorwerp waar alles om draaide was weg! Was dat niet prachtig? Het maakte bo vendien voor allen de zaak 1000 procent een voudiger. Mooier kon het immers' niet maar niemand mocht vermoeden wat men dacht. Neen. nu hoeft men niet meer voorzichtig te zijn voor den heer Van Zet, die Ramon le Grue heette en zich zelf een titel gaf, die hem niet toekwam. Alleen voor elkaar moest men nog oppassen, meer dan ooit. Men moest eiken blik, elk woord, elke stembuiging volkomen beheer- schen en voorwenden, dat men de vertwijfeling nabij was. De slapheid na het doorstane lijden kwam te hulp. Het was volkomen geloofwaardig, dat men na deze tien dagen van storm, welke het heele reisplan in de war hadden gestuurd, niets anders kon doen dan zich slap en ongeïnteres seerd te gedragen. Maar men knapt gauw weer op. Bijna zoo vlug als het schip, dat na het ontzettende, zenuwverscheurende dreunen, nu was vervuld van vroolijk lachen en zingen, van het geluid dat honderden emmers schrobwater maakten, welke de matrozen over de dekken uitgoten. Het was een complete schoonmaak van onder tot boven, alle smeer, dat van de zee zelf en dat, hetwelk het lijdende schip zelf geprodu ceerd had, alles moest worden verwijderdd. Ook op een Nederlandsch schip viert de Holland- sche groote schoonmaak hoogtij. En alles was zoo vroolijk. De eetzaal was weer vervuld van de bekende geluiden, van praten, van het klinken van glazen, van ge dempte muziek. Alles moest worden ingehaald, eten en drinken, vooral eten. Denk maar eens aan het voordeel, dat de scheepvaartmaat schappijen hebben bij zoo'n storm wanneer er zoo weinig wordt gebruikt! Als zij het konden zouden ze wel altijd storm willen hebben, zoo dachten sommige passagiers. Zij echter, Grischa, Gervaise en Bruck, in wie de vreugde zoo groot was, dat ze haast niet meer goed uit hun oogen konden zien, zij moes ten treurig zijn, de wanhoop moest uit hun oogen blinken. Ze moesten doen alsof ze woest waren op Gervaise, die de oorzaak was, dat Bruck door Van Zet was beroofd. Na een er varing van 20 jaar was ze er in geloopen en dat nog wel ondanks Bruck' s veelvuldige waar schuwingen. „Ik zou je kunnen vermoorden" raasde Gri scha en hij verdraaide zijn oogen maar in werkelijkheid dacht hij „Wat fijn, dat het zoo geloopen is!" „Van het eerste oogenblik af wist ik, dat een vrouw de heele zaak in het honderd zou gooien" sitse Bruck tusschen zijn tanden. Maar hij j dacht: knap gedaan, mijnheer Van Zet. Dacht jij Bruck te berooven? Dat zat je niet glad. „Ellendige stommerikken" dacht Gërvaifce. maar ze zei: „Ik ben al voldoende gestraft! Voor mjj is alles af geloopen 1" i Zij dacht er aan. dat zij een heel andere be doeling had met die laatste woorden. Maar zij kon er nog steeds niet overheen komen, dat haar illusies ten aanzien van Van Zet zoo wreed waren verstoord. Wanneer een vrouw met veertig en eenige jaren voor het eerst aan de liefde begint te gelooven, de alles overheerschen- de, zelfopofferende liefde van een jong mensch, dan komt men die slag nooit meer te boven. Men gelooft dan nimmer meer aan de taal der oogen, aan het stamelen van een mond, aan den druk van een handnooit, nooit weer! In dit menschelijk opzicht is de wereld voor haar leeg geworden. Nog maar één ding is er: wraak! En geld! Een grootscheepsche wraak van een verbitterde! Maar daar is geld voor noodig. Om alle ervaringen en ontgoochelingen te veran deren in een extract van vergelding, waarvan één druppel voldoende is om doodelijk te treffen die drank kan slechts met geld bereid worden! En dat geld bezit ze! Tenminste zoo goed als. Dan heeft ze in elk geval nog een levensdoel, als wraak voor het dooden van haar vrouw zijn. Neen, de rijke Gervaise zou geen goed- ^jrdig wezen worden! - Zoo lieten ze alle drie de hoofden hangen. Dat was wellicht de reden waarom ze elkaar niet aankeken. Dan konden ze elkaar ook niet doorzien, Camoufleerend werkte ook het tikje medelijden, dat de een toch nog voor de ander in zijn hart voelde, omdat hij of zij den toekom- stigen rijkdom niet zou deelen. Maar in dat medelijden was toch ook een tikje angst verborgen van het slechte geweten van den bezitter! Later, zoo dacht een ieder, zou men den beiden armen slokkers toch wel iets moeten geven, zoo noodig anonym en dan het liefst van grooten afstand; deze gedachte kwam hun zoo edel voor, dat de trouwbreuk er als het ware door te niet werd gedaan. Wat moest er nu nog worden gedaan, nadat de edelsteen was gestolen? (Met angst dachten allen: Wat zou er moeten worden gedaan, wan neer hij werkelijk was gestolen?!) Ze hielden voor den schijn raad, met van zorgen gerimpelde gezichten. Over drie dagen zou men in Kaapstad zijn en wat moest er ge beuren? De schoft zou natuurlijk trachten over land Bloemfontein zoo snel mogelijk te bereiken. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) •'"JU 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2