De strijd in het Oosten VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1942 No. 25281 83ste Jaargang Successen der Duifsche troepen Grieksch zeilschip door Brilsche duikboot tof zinken gebracht Verspreide Berichten V erduisteren: BINNENLAND De nieuwe bonnen Invoering van het achtste leerjaar Het rad van Fortuna draaide Verzorging van kinderen van leden der Duitsche weermacht GEMENGD NIEUWS Een blik in de toekomst BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Teler. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leidon. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt met betrekking tot de gevechten ln het Zuide lijk deel van het Oostelijk front nog mede: In de straat van Kertsj poogden de bolsjewis ten met verscheidene schepen, die met vluchte lingen en materiaal beladen waren, door te breken. Door treffers van de Duitsche kustartillerie en de luchtdoelartillerie werden vijf schepen in brand geschoten en één schip ernstig bescha digd. Ten Zuiden van den benedenloop van de Koeban staakten de bolsjewisten wegens de hoog© verliezen, die zij de voorafgaande dagen hadden geleden, hun tegenaanvallen op de oprukkende Duitsche en verbonden troepen. In het gebied van den Kaukasus verbreedden de Duitsche eenheden haar stellingen, die zij op de pashoogten hadden veroverd en zuiverden het gevechtsterrein van haarden van verzet en uiteengeslagen bolsjewistische gevechtsgroepen. Tijdens luchtgevechten boven het gebied van den Kaukasus schoten Duitsche jagers tien bolsjewistische vliegtuigen neer. Ten Zuidwesten van Stalingrad is een Duitsche pantserdivisie er dezer dagen in geslaagd 40 kilometer achter de vijandelijke stellingen door te dringen. Forma ties der Duitsche luchtmacht hebben gisteren wederom de verdedigingsinstallaties van den vijand in het gebied van Stalingrad met goede uitwerking met bommen bestookt. 26 pantser wagens, een benzineopslagplaats en verscheidene opslagplaatsen van munitie werden vernietigd. 19 stukken geschut werden door voltreffers buiten gevecht gesteld. Hoewel het bergterrein in den Kaukasus de verdediging van den vijand begunstigt, winnen de Duitsche aanvallen nog steeds aan terrein, hoewel felle gevechten geleverd worden op de hoog gelegen stellingen. Als gevolg van de krach tige Duitsche aanvallen heeft de slag om Sta lingrad een bijzonder verbitterd karakter aan genomen. De sovjets probeeren door tegenaan vallen eenige verlichting te bewerkstelligen. Stalingrad is door de inrichting van uitgebreide veldversterkingen tot een vesting gemaakt. Diepe verdedigingswerken beheerschten tot ver in den omtrek het voorterrein rondom de stad. Om daar doorheen te dringen, wordt steeds weer een bijzondere nieuwe krachtsinspanning ver- eischt. De toestand bij Stalingrad is alarmeerend. hetgeen blijkt uit de jongste berichten uit Moskou, zoo meldt de „Goeteborg Posten". Evenals in Moskou en Leningrad zijn ook in Stalingrad alle weerbare mannen en vrouwen opgeroepen om schouder aan schouder te strij den met het geregelde Russische leger. Zij zijn van wapens voorzien. In de groote afweergevechten ten Zuidwesten van Kaloega en bij Rsjef hebben de sovjets weer op verschillende plaatsen krachtig aangevallen, zonder een doorbraak te Hunnen bewerkstelligen. In militaire kringen te Berlijn sprak men met betrekking tot de gevechten rond Stalingrad als over den strijd om een „vesting". Het is gebleken, aldus deze kringen, dat het gelieele gebied rond Stalingrad zeer hecht versterkt is en wel op de bekende manier der bolsjewieken: goed voorbereide veldstellingen, die uiterst moeilijk te overwinnen zijn. Naar voorts verklaard wordt zijn de aanvallen der bolsjewisten in het gebied van Rsjef nog steeds zeer krachtig. Het succes, dat de bolsjewisten ondanks hun wekenlange groote aanvallen daarmede bereikt hebben, bedraagt naar de meening van bevoegde kringen te Ber lijn hoogstens eenige kilometers terrein. Blijk baar, zoo zeggen Duitscho militairen, pogen de bolsjewisten tegen eiken prijs Stalingrad en den Kaukasus bij Rsjef te redden. Het onwankelbare Duitsche verdedigingsfront heeft echter in dit gebied overal stand gehouden en ondanks hun hoogen inzet konden de bolsjewisten noch het lot van Stalingrad noch dat van den Kaukasus keeren. EERSTE PLAATSVERVANGENDE VOLKS COMMISSARIS VAN DEFENSIE BENOEMD. Volgens den bobjewistischen berichtendienst meldt Tass, dat de vaad van volkscommissaris sen der sovjet-unio den legergeneraal Sjoekow heeft benoemd tot eersten plaatsvervangenden volkscommissaris van defensie. (D.N.B.). Aan de Grieksehe kust der Middellandscbe Zee zijn, naar het D.N.B. verneemt, twee reddingsboolen met den kapitein en eenige leden der bemanning van een 200 brt. groot Grieksch zeilschip aangekomen. Het schip was met marktprodueten voor dc burger bevolking van de eene haven naar de andere onderweg. Bovendien had het 110 mannen en vrouwen aan boord, allen Grieken. Onderweg dook plotseling een duikboot naast het schip op. De kapitein maakte met twee leden der bemanning een boot in orde en voer naar de duikboot. Van boord der Britsche duik boot werd hun toegeroepen uit het schootsveld te gaan. De duikboot loste toen drie schoten op het zeilschip, dat met de zich nog aan boord bevindende 110 passagiers in de golven verdween. Drie leden der bemanning, die overboord waren gesprongen, werden met mitrailleurvuur be schoten, doch wisten zich door duiken aan den kogelregen te onttrekken. Vervolgens dook de duikboot en verdween. VONNIS TEGEN GEBR. ROECHLING ONGEDAAN GEMAAKT. Krachtens een wet in het Fransche Staats blad is het door het militaire gerechtshof te Amiëns op 24 December 1919 uitgesproken von nis tegen de industrieelen van het Saargebied Robert en Hermann Roechling ongedaan ge maakt. Robert Roechling was tot 10 jaren tucht huis, 5 jaar verblijfsverbod en 10 millioen francs boete veroordeeld, Hermann Roechling tot 10 jaar tuchthuis, 15 jaar verblijfsverbod en 10 millioen francs boete. De veroordeelde gebr. Roechling waren vervolgd wegens beweerden diefstal, roof en opzettelijke vernieling van Fransche fabrieken in het bezette gebied. Van Fransche zijde wilde men het vonnis weliswaar intrekken wanneer de veroordeelden voor een Fransche rechtbank wilden verschijnen, maar daar deze eisch was afgewezen, was het vonnis tot op heden geldig gebleven en van tijd tot tijd had de Fransche justitie zelfs nog aangemaand tot betaling van de 10 millioen francs met in begrip van de renten en kosten aan de Fransche schatkist. (DNB.) CUBA EN DE SPIL. De regeering van Cuba heeft een besluit af gekondigd volgens hetwelk aan onderdanen van de spilmogendheden het Cubaansche burger recht niet meer kan worden verleend. Verder is het Duitschers en Italianen verboden het land te betreden. (D.NP.). DE HERTOG VAN KENT. Naar dc Britsche berichtendienst meldt, is het stoffelijk overschot van den hertog van Kent uit Schotland naar de kapel van het kasteel Windsor overgebracht. Daar zal het tot de definitieve teraardebestelling opgebaard blij ven. (A.N.P.) COMMUNISTISCHE PAMFLETTEN BOVEN BULGAARSCII GEBIED. Naar het opperbevel van de Bulgaarsche luchtbescherming officieel bekend maakt, heb ben in den nacht van 26 op 27 Aug. twee vreemde vliegtuigen boven Bulgaarsch gebied gevlogen en daar communistische pamfletten uitgeworpen met oproepen tegen het nat. so cialisme en voor „de rechtvaardige zaak van de sovjet-unie en de geallieerden". De vliegtui gen werden door nachtjagers in de richting Sklopje en Zuidelijk Bulgarije verdreven. ((D. N. B.) PLAATSVERVANGEND BRITSCH MINISTER VOOR HET MIDDENOOSTEN. Te Londen is officieel bekend gemaakt, dat lord Moyne is benoemd tot plaatsvervangend minister van staat in het middenoosten om den minister van staat Casey terzijde te staan. (.D.N.B.) van hedenavond 20.38 uur tot morgenochtend 6.45 uur Dc maan ging hedenmorgen om 9.20 uur onder en komt weer op om 21.50 uur hedenavond OP DE B-BONNEN Vz K.G. AARDAPPELEN MEER. Voor de volgende week zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en tabak de bonnen 44 aangewezen. Dit geldt ook voor aardappelen met dien verstande, dat het rantsoen op de B-bon (houders van vet kaarten) is verhoogd van tot 1 kg. WIJZIGING VAN DE LAGER ONDERWIJS WET. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming, houdende wijziging van de lager onder wijswet en van eenige besluiten in verband met de invoering van het achtste leerjaar aan- de scholen voor gewoon lager onderwijs. De voor naamste wijzigingen zijn: Aan de vakken, waarin aan lagere scholen bovendien onderwijs kan worden gegeven, wordt toegevoegd „eenvoudige huishoudkunde". Het schoolonderwijs wordt onderscheiden in: a. gewoon lager onderwijs: b. voortgezet ge woon la-ger onderwijs; c. vervolgonderwijs; d. uitgebreid lager onderwijs: e. buitengewoon la ger onderwijs. Het gewoon lager onderwijs, voor zoover het geheel of gedeeltelijk uit- openbare kassen wordt bekostigd, wordt gegeven in scholen met zes achtereenvolgende leerjaren, het leerplan omvat de vakken lezen, schrijven, rekenen, Nederland - sche taal, vaderlandsche geschiedenis, aard rijkskunde, kennis der natuur, zingen, teekenen. lichamelijke opvoeding en nuttige handwerken voor meisjes. Daaraan kan het vak handenar beid worden toegevoegd. Het voortgezet gewoon lager onderwijs wordt gegeven in scholen met ten minste twee achter eenvolgende leerjaren, aansluitende aan het 6de leerjaar eener school voor gewoon lager onder wijs. Het leerplan omvat de vakken lezen tot en met nuttige handwerken als bovengenoemd. Duitsche taal, algemeene geschiedenis, handen arbeid en eenvoudige huishoud kimde, terwijl daaraan toegevoegd kunnen worden de vakken landbouwkunde en tuinbouwkunde en met machtiging van den secretaris-generaal ook een of beide vakken wiskunde en handelskennis. Het vak Duitsche taal wordt ten minste gedu rende vier uren per week gegeven. Van de verplichting tot het geven van de vakken han denarbeid en eenvoudige huishoudkunde kan de secretaris-generaal, den Inspecteur gehoord, ontheffing verleenen. Waar de oprichting van een school voor voort gezet lager onderwijs naar de meening van den secretaris-generaal niet mogelijk is. kan dit onderwijs gegeven worden in scholen met ten minste acht achtereenvolgende leerjaren. Voor het zevende en de hoogere leerjaren dier scholen geldt, wat de omvang van het leerplan betreft, het hiervoren bepaalde- Tot een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs mogen slechts worden toegelaten leerlingen, die het zesde jaar van een school voor gewoon lager onderwijs hebben doorloo- pen. Tot een school voor uitgebreid lager on derwijs mogen slechts worden toegelaten leer lingen, die het zesde leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs met goeden uitslag hebben doorloopen en wier ontwikkeling en aanleg naar het oordeel van het hoofd der eerstgenoemde school zoodanig zijn, dat met grond mag worden verwacht, dat zfj het on derwijs der school voor uitgebreid lager onder wijs zonder bezwaar zullen kunnen volgen. De secretaris-generaal kan in bijzondere gevallen ontheffing verleenen van den eisch. dat het zesde leerjaar moet zijn doorloopen. Aan elke school voor voortgezet gewoon lager onderwijs wordt, het hoofd bijgestaan door ten minste één onderwijzer, zoodra het aantal leer lingen een en dertig bedraagt. Voor elk dertig tal leerlingen boven de een en dertig wordt een onderwijzer meer vereischt. Dit besluit is gisteren in werking getreden. Het. wordt ten aanzien van elke school eerst toegepast van den dag af, waarop na het in werking treden van dit besluit op deze school het eerste nieuwe schooljaar of de eerste nieu we* schoolcursus aanvangt. De secretaris-generaal of een door hem aan te wijzen instantie kan op desbetreffend ver zoek toestaan, dat dit besluit op een school, welker schooljaar of schoolcursus in Septem ber begint, eerst toegepast wordt bij het be gin van het schooljaar of den schoolcursus. welke in Sept 1943 begint als het- niet moge lijk is, het achtste schooljaar voor 1 October a.s. in te stellen. DE EERSTE PREMIETREKKING VAN WINTERHULP. Het embleem van Winterhulp Nederland dat gisteravond het podium van de tooneelzaal van Bellevue te Amsterdam sierde, had ditmaal .eigenlek een klaver-vier behooren te zijn. nu daar onder toezicht van notaris J. F. Roden burg de eerste van de zes premietrekkingen werd gehouden van de groote Winterhulp-loterij 1942. De mededeeling, dat aan alle aanwezigen een gratis lot zou worden uitgereikt, had ongetwij feld velen aangelokt en de groote zaal was dan ook goed gevuld, toen de heer W. Eckhard, kort na 7 uur, namens de leiding van Winter hulp Nederland de aanwezigen verwelkomde. Na een korte inleiding begon het rad van Fortuna te draaien, om allereerst de vijf loten aan te wijzen, waarop een premie van f. 100 zou vallen. Toen kwam het groote oogenblik van den avond: de trekking van de hoofdpre mie ad f. 10.000. De zes wielen suisden en vol spanning wachtte het publiek op den uitslag. De houder van het lot No. 241928 werd.de gelukkige win naar. Daarna werden de overige 65 premies van f. 100 gedraaid. Tijdens de pauze, welke deze trekking onderbrak, werd aan ieder der aanwe zigen een lot in de tweede (b) serie uitgereikt, waarop uiteraard ook een aantal gelukkigen een kleinen prijs won. De totale uitslag van de premie-trekking der le serie (letter a) luidt als volgt: Hoofdpremie ad f10.000, op No. 421928. Premies ad f.100 op de Nos.: 54263, 85284. 96233. 104322, 128466, 129941, 130052, 131904, 140961, 147236, 153319, 156321, 175560. 176960, 191365. 199125, 222108, 235374, 237213. 253462, 266230, 326060, 332022, 336282, 340248, 352332, 376788, 388132, 393820, 393905. 422888, 428758. 452615, 466348. 479903, 496194, 496840, 524646, 530804, 534208. 556803, 570161, 572883, 615732, 617256, 627188. 652843, 659781, 708614, 724298, 737717, 750456, 766419, 796346, 800760, 804481, 811089, 826491, 828145, 846814, 856415, 861832, 876328, 896184, 921327. 935257, 941939, 942001, 972835, 986294. Het verordeningenblad bevat dc volgende ver ordening van den Führer van 28 Juli j.l. be treffende de verzorging van kinderen van le den van de Duitsche weermacht in de bezette gebieden. Artikel 1. Tot behoud en ter bescherming van het rassisch waardevolle Germaansche erf goed, wordt aan kinderen, die in de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden door le den van de Duitsche weermacht zijn verwekt en uit Noorsche of Nederlandsche vrouwen zijn geboren, op verzoek der moeder, een bijzondere ondersteuning en verzorging vanwege instan ties van de Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden toegekend. Artikel 2. De ondersteuning bestaat in het dragen van de kosten der bevalling, de toeken ning van steun in de kosten van levensonder houd aan de moeder gedurende den tijd voor en na de bevalling, de uitkeering van steun in de kosten van levensonderhoud voor de kinderen, de opneming der moeders in klinieken of te huizen, en met toestemming van de moeders ook de opneming van de kinderen in tehuizen alsmede soortgelijke maatregelen. De nadere bijzonderheden worden geregeld c.oor de Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden. Artikel 3. De verzorging van moeders en kinderen geschiedt met het doel. dat de moe ders geen enkel nadeel ondervinden en de ont wikkeling van de kinderen wordt bevorderd. Desgewescht wordt aan de moeder een pas sende werkkring verschaft. Artikel 4. Voor zoover in overeenstem ming met het in artikel 2 bepaalde prestaties worden toegekend, gaan de wettelijke aanspra ken op onderhoud op het Duitsche rijk over. Artikel 5. Op verzoek stellen de weer machtsgerechten met toepassing van het Duit- ;che recht vast, of het lid van de Duitsche weermacht als vader van het kind moet wor den beschouwd. De gewone Duitsche gerechten zijn ten aan zien van de beslissing over de vaststelling van het vaderschap, over aanspraken op onderhoud alsmede andere aanspraken ter zake van het vaderschap jegens leden van de Duitsche weer macht onbevoegd. Artikel 6. De Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden worden gemachtigd, met toestemming van den rijksminister en chef van de rijkskanselarij, een regeling overeenkomstig die der artikelen 1 tot en met 5 te treffen ten aanzien van kinderen van andere in Noorwegen of Nederland te werk gestelde Rijksduitschers. Artikel 7. De ch?i' van het oppercommando van de weermacht wordt gemachtigd de ter uitvoering en aanvulling dezer verordening noodzakelijke rechts-.en administratieve voor schriften in overeenstemming met de betref fende rijksministers alsmede met de Rijkscom missarissen voor de bezette Noorsche en Neder landsche gebieden uit te vaardigen. De chef van het oppercommando van de weermacht kan in overeenstemming met den rijksminister en chef van de rijkskanselarij het gebied, waarvoor deze verordening van kracht is. geheel of gedeeltelijk tot andere bezette ge bieden uitbreiden. De uitvoering van deze verordening berust bij den Rijkscommissajis. WIJZIGING VAN HET BESLUIT OP DE COMMISSARISSENBELASTING. Eij besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën zijn eenige wij zigingen gebracht in het- besluit op de commis- sarissenbelasting 1941. Artikel 1 eerste lid luidt na deze wijziging als volgt: Onder den naam van „commissarissenbelas- ting" wordt een bijzondere belasting geheven van de belooningen hierna aan te duiden als commissarisloon door binnenlandsche belas tingplichtigen, genoemd in artikel 2 van het besluit op de vennootschapsbelasting 1942 hierna aan te duiden als lichamen voor de werkzaamheid van hun commissarissen toege kend. Voorts wordt artikel 5 gelezen als volgt: Voor de heffing van de loonbelasting, de in komstenbelasting en de vennootschapsbelasting van den commissaris wordt slechts in aanmer- merking genomen het bedrag, dat na de In houding wegens de commissar issenbelasting overblijft. BURGEMEESTER VAN APELDOORN ONTSLAGEN. By besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is mr C den Bes ten met ingang van 20 Augustu- ontslagci als burgemeestei van Apeldoorn UITVOERING VAN DE LUCHTBESCHER MINGSVERORDENING. In het verordeningenblad is verschenen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van justitie, van binnenland sche zaken en van sociale zaken ter uitvoering van de luchtbeschermingsverordening. Hierin wordt om. bepaald, dat onder het ter beschikking stellen van goederen ten behoeve van algemeene doeleinden der luchtbescherming in den zin van artikel 13 tweede lid der luchtbeschermingsverordening mede worden begrepen alle op bevel van de be voegde instanties getroffen maatregelen ter ca moufleering, overbrenging van voorraden, ver plaatsing of stopzetting van bedrijven of in richtingen om redenen van luchtbescherming. De kosten van schadeloosstellingen ter zake worden door het rijk gedragen. Personen, werkzaam bij den Ned, Volksdienst, die by luchtaanvallen, telkenmale op bevel van den plaatselijken luchtbeschermingsleider of van den door dezen hiertoe gemachtigde, werk zaamheden verrichten ten behoeve van de so ciale verzorging der getroffenen, hebben voor den duur van deze werkzaamheid de rechten en plichten van de leden van den luchtbescher mingsdienst. Zij dragen bij hun werkzaamheid een witten band met opdruk „Nederlandsche Volksdienst", voorzien van een zegel, om den linkerbovenarm. Het gasmaskerbesluit en het vermelde onder 11 van het besluit van 26 Maart 1921 worden ingetrokken. Dit besluit is gisteren in werking getreden. BURGEMEESTER VAN DELFT GAAT HEEN. Naar wij vernemen zal de heer F. W. van Vloten binnenkort zijn functie als burgemeester van Delft neerleggen, ten einde zich geheel te kunnen wijden aan zijn taak als directeur-ge neraal van Winterhulp Nederland en landelijk leider van den Nederlandschen Volksdienst. CONGRES NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERSVEREENIGING TE GOUDA. Nadat aan den vooravond een begroetingsbij eenkomst had plaats gehad van de uit alle doe len des lands te Gouda bijeengekomen verte genwoordigers der afdeelingen van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeniging, is eergisteren te Gouda de algemeene vergadering dier vereeni- ging gehouden, onder leiding van den vice- voorzitter ds. P. M. de Jong. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren W. Elgersma, burgemeester van Franeker en dr Joh. van der Spek, directeur-geneesheer van „Maasoord" te Poortugaal (Rotterdam) werden herkozen, terwijl in de vacature-B. Biesbergen te Eindhoven gekozen werd de heer J. J. Smit, hoofd eener Chr. School te Vianen. Een door het hoofdbestuur ingediend voorstel om te komen tot kringvorming werd aangeno men. Door ds. J. H. Ledelver en den heer W. El gersma werden inleidingen gehouden over de propaganda-actie. Besloten werd de algemeene vergadering vol gend jaar te Amsterdam te doen houden. Aan het eind der vergadering hield ds. Joh. van der Spek een referaat over: „Geestelijke Weerstand", Met een samenkomst in de Kleine Kerk, waarbij als voorgangers optraden, ds. P. M. de Jong, uit Zutphen en ds. H. van Dijken, uit Gouda, is het congres besloten. NEDERLANDSCHE JEUGD OP VACANTIE NAAR DUITSCHLAND. Het aantal kinderen, dat door bemiddeling van den Nederlandschen Volksdienst naar pleegouders in de mooiste streken van Duitsch- land gezonden wordt, neemt steeds toe. Zoo zullen er in September niet minder dan vier extra treinen met Nederlandsche jongens en meisjes vertrekken, die daar zes weken zullen vertoeven. Het eerste transport van 550 kinderen uit Noord Holland reist 1 September af naar Wurttemberg, het tweede met ongeveer 600 kin deren uit Amsterdam enkele dagen daarna, op 5 September naar Sudetenland. Voorts zullen op 16 en 20 September nog twee treinen met juichende kinderen naar onze Oosterburen vertrekken. DRACHTSTER TRAM ONTSPOORD. Vijf personen gewond. Gistermiddag tegen half vijf is de Drachtster tram, die om vier uur in Groningen moest ar- riveeren, ter hoogte van Peizermade onder de gemeente Peize ontspoord. De locomotief kan telde en de eerste personenwagen kwam dwars over de rails te staan. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De volgende drie wagons ontspoorden eveneens. Ter plaatse van het ongeluk werd een groote ravage aangericht en werden de rails over een grooten afstand verbogen. Doordat zich in de voorste wagons slechts enkele passagiers bevonden, was het aantal ge wonden niet groot. De machinist D. de Vries uit Drachten alsmede vier mannelijke passa giers uit Groningen kregen min of meer ern stige verwondingen. Het zijn de 25-jarige J. Bekkering, de 48-jarige F, R. Bos, de 21-jarige student G. A. Kuiper en de 22-jarige schipper J. W. Toeben. Allen werden per auto naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Talrijke reizigers moesten te voet hun reis voortzetten (ongeveer 6 kilometer). Nader is bepaald, dat tot nader order van de plaats van het ongeluk naar Groningen bussen zullen rijden. TWEE LANDBOUWERS ONDER EEN MAAIMACHINE. Beiden ernstig gewond, Eergistermlddag waren twee landbouwers, ds gebr. K„ te Deurne bezig met een maalmachine het koren te maaien, toen plotseling het nog zeer jonge paard, dat voor het eerst voor dit werkje werd gebruikt, schichtig werd en op hol sloeg, Het sprong tegen een der broers op, die voor de maaimachine kwam te vallen en werd meegesleurd. De andere broer, die op de maal machine zat, geraakte met een been tusschen de machine. Eerst na 200 meter kwam het paard tot stil stand. Beide slachtoffers bleken er zeer ernstig aan toe te zijn. De eene broer had zijn been op twee plaatsen gebroken, terwijl de andere zware inwendige kneuzingen had opgeloopen. Beiden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is ernstig. Een gelukkige omstandigheid was, dat opliet oogenblik van het ongeval, de maaimessen wa ren uitgeschakeld. DOODELIJKE VAL VAN EEN LADDER, Gistermiddag viel de ruim 65-jarige schilder G. van Bergen te Gennep tijdens zijn werk zaamheden van een ladder. Hij kreeg zulke ernstige verwondingen, dat hij enkele oogen- blikken later overleed. Het slachtoffer was on gehuwd. II. 4 1 NE oorlog, waarin de geheele wereld be- Y I J trokken is, onderscheidt zich in vele I Jopzichten van vroegere oorlogen. De huidige gaat gepaard met een algeheele omvor ming van systemen. Probeerde het kapitalisme het opkomende socialisme weer in zijn ketenen te slaan en te regeeren over millioenen, thans heeft dat socialisme duidelijk doen blijken, dat het tijdstip is gekomen, waarop deze ketenen zullen worden afgeschud en de tijd van het imperialistische kapitalisme tot het verleden behoort. Twee duistere machten, het kapita lisme en hét joodsche bolsjewisme, hebben in dezen eindstrijd een bondgenootschap gesloten en probeeren de wereld aan hun macht te on derwerpen. Hauptdienstleiter Schmidt zeide in zijn groote rede te Amsterdam, 1) dat evenals in het tijdperk van den Mongolenstorm, waarin de wereld een ander aanzien kreeg, het er ook thans om gaat, of de volken van Europa in de door hen geschapen cultuur zullen voortleven dan wel vernietigd worden en ondergaan. Deze worsteling, die tegenwoordig in den Kaukasus, aan de Wolga en voor Moskou zich afspeelt, is een worsteling om de vrijheid van Europa. Niet genoeg kan de volgende passage uit de rede van Hauptdienstleiter Schmidt worden ge lezen en herlezen: „Indien deze strijd ln het Oosten mocht wor den verloren, dan is er op het geheele vasteland geen mensch meer, wien dit niet aangaat. Ieder zou deze nederlaag moeten ondervinden en be speuren aan het eigen lichaam. Nu moet nie- man$ zich verbeelden, dat dit bolsjewisme halt zou maken voor zijn woning. Ik weet, dat er thans in Nederland nog altoos menschen zijn. die willen vergeten, wat het bolsjewisme sedert het jaar 1917 onder de volken in het Oosten heeft aangericht. Het geheele cultureele en sociale leven heeft men dezen volkeren ontno men, Volslagen verdelgd werd ieder, die het slechts waagde een woord te zeggen over den vroegeren tijd van het tsaristische Rusland, Massa-executies van ongeloofelijken omvang werden voltrokken, waartegenover de Fransche revolutie slechts het werk van leeken en begin nelingen is geweest. Tien tot vijftien millioen menschen en nog meer werden uitgemoord. Dertig millioen stierven den hongerdood, daar men volgens de marxistische theorie probeerde den bodem, die geslachten lang door gezinnen werd bewerkt, thans in een communistisch kol- gozenstelsel te persen. Voorts werden 20 millioen menschen gedeporteerd en gingen in de Noorde lijke ijswoestijnen en in de Siberische steppen de vernietiging tegemoet. Wat overgebleven is, is een zielloos mensch." Velen schijnen thans plotseling vergeten te zijn, waaróver zij vroegerruim twee jaren geleden nog zoo verontwaardigd waren. De oorlog tegen het dappere Finland was in Ne derland aanleiding tot het houden van speciale kerkdiensten. Mannen en vrouwen van allerlei rang en stand togen uit om iets te doen voor dat dappere Finsche volk, dat door dien sovjet werd overrompeld en overweldigd. Is men dat allemaal vergeten? Eén vraag slechts: Speelde men toen de rol van huichelaar of nu? Het eenige antwoord is, dat een houding als vóór twee jaren nu niet past, omdat men blind wil zijn voor het huidige wereldgebeuren. Moge de rede van den heer Schmidt in dat opzicht verhelderend werken! Europa wil blijven voortleven en daarom stor men Duitsche troepen zegevierend voorwaarts met aan huri zijde ook Nederlandsche vrijwil ligers. En dit alles geschiedt ter beveiliging van Europa. Wat doet niet-nationaal-soclalistisch Nederland? Hauptdienstleiter Schmidt gaf hierop het antwoord: „Op een oogenblik, waarop het Duitsche volk honderdduizenden zijner beste zonen offert voor de toekomst van Europa, ls het onverdragelijk, dat in een land menschen probeeren in vrijwel ongestoorde gezelligheid te leven en zich over te geven aan de rust. Aan wie danken deze menschen hier in Nederland hun leven dan eigenlijk wel? Aan hun eigen prestaties zeer beslist niet," Het is de groote verdienste van den Führer en zijn nationaal-socialistische idee, dat hij ons werelddeel heeft behoed voor den stormloop der bolsjewisten, die Europa willen slaan ln de ke tenen van knechtschap. Ook Nederlandsche mannen zetten zich in. Nederlandsche natio- naal-socialisten, die nooit moede zijn zich voor de gemeenschap op te offeren. Het bolsjewisme gaat zijn vernietiging tegemoet, Duitsche duik- booten en vliegtuigen voeren in het Westen hun succesvollen strijd, terwijl dc soldaat aan Europa's Westkust zijn paraatheid heeft be wezen. Het oogenblik zal aanbreken, waarop het Avondland in oude schoonheid weer zal op staan. de edele kunsten weer zullen beoefend worden en der menschheld een lange vrede zal zijn beschoren. Hauptdienstleiter Schmidt be sloot zijn rede met de volgende overtuigende woorden: „Overwinnen zal het nationaal-socia- lisme in ieder geval. Wij zullen de laatste batal jons in het veld brengen en daarmede ook den een of anderen dag deze worsteling beëindigen. Smeeken wij van den Almachtige den zegen af voor den Führer, Adolf Hitler, en voor al zijn soldaten." Het is de kameraadschap, die voortspruit uit het geloof in de nationaal-socialistische idee, en het mogelijk maakt tot groote dingen in staat te zijn. Moge deze kameraadschap spoedig bij lederen Nederlander aanwezig zijn, opdat dan met overtuiging en opoffering de toekomst, waarop Hautdienstleiter Schmidt een blik heeft gericht, van ons Vaderland kan worden opge bouwd onder leiding van hem, die reeds jaren ijvert voor de vernieuwing van zijn Volk! 1) Onder den titel „Bouwers of doodgravers" brachten wij gisteren onze eerste beschouwing over deze rede. GEBOREN Wilhelmus Johannes z. van W. J. Stokkel en A. Bavelaar Cornelia Maria Jacoba dr. van L. A. Schrler en A. M. Zwetsloot Petrus Leonardus Adreas z. van W. J. Overdevest en I. F. Dlepold. ONDERTROUWD J. G. L. Tervooren Jm. 22 jaar en K. de Boer Jd. 21 jaar A. Chaudron Jm. 29 Jaar en J. M. Huijgens jd. 27 Jaar. GETROUWD J. A. van Duren jm. en J. L. Veenhoff Jd. OVERLEDEN B. Grlekspoor man. 54 Jaar L. G. van Marls zn. 19 uren A. de Bolster man 41 Jaar J. Regenboog wed. van F. H. de Bruljn 76 Jaar. BUITENLANDSCH GEMENGD. AARDSCHOK IN ALBANIË. Gisterochtend heeft een aardschok het stadje Pesjkopija in Noord-Albanië vrij ernstig be schadigd, zoodat 80% der huizen niet meer be woonbaar zijn. De aardschok duurde enkele seconden en werd ook te Tirana en in andere Albaanscha steden gevoeld. Tal van dorpen leden aanzien» lijke schade. Volgens de eerste berichten zon» den er talrijke dooden en gewonden zijn. BB regeering heeft terstond hulp gezonden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1