WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1942 No. 25279 De strijd om Stalingrad 83sfe Jaargang Sterke luchtaanvallen Churchill's reis naar Moskou Stoffelijk overschot van Horthy te Boedapest Heriog van Kent omgekomen De 23ste Ijzerbedevaart Verspreide Berichten Verduisteren: BINNENLAND Eerste premïetrekking Winterhulploterij GEMENGD NIEUWS Uitgebreide bennenzwendel- affaire te Oss Over den Nederlandschen Staaf in hef nieuwe Europa tD' STADSNIEUWS SPORT LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 Uinenl Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 31507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden. Pl.verv.: K_ Been. Leiden. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben gisteren onop houdelijk zich gemengd in de gevechten van de Duitsche legerformaties in het gebied van Sta lingrad. zoo verluidt van Duitsche militaire zijde. Troepenconcentraties van den vijand werden scheervluchten met bommen en boordwapens bestookt en vernietigd. Talrijke fabrieken en belangrijke verkeers knooppunten aan de beneden-Wolga werden door bomtreffers verwoest. Olieraffinaderijen die zich in de buurt van de Wolga-havcn bevin den, gingen in vlammen op. terwijl opslag plaatsen van benzine der bolsjewieken na het uitwerpen van brisant- en brandbommen in de lucht vlogen. Reeds na de eerste aanvallen ont stonden er groote branden binnen de stad. Andere zware aanvallen waren gericht op het bolsjewistische ravitailleeringsverkeer. Honder den vrachtauto's, bespannen en gemotoriseerde voertuigen werden vernietigd. Talrijke batterijen werden buiten gevecht gesteld. Ook het spoor wegverkeer op de naar Stalingrad voerende lijnen werd herhaaldelijk door de Duitsche luchtmacht aangevallen. Bij Kamyschin werden verscheidene treinen vernietigd. Op de Wolga werd bij het bestoken van het vijandelijke scheepvaartverkeer een koopvaardij schip van middelbare grootte door bommen tot zinken gebracht. Duitsche jachtkruisers steunden in het gebied ten Noorden van Noworossisk de oprukkende Duitsche formaties en vielen in herhaalde scheervluchten bolsjewistische haar den van verzet op de heuvels van den Westelij ken Kaukasus met succes aan. VERLIEZEN VAN DE SOVJET-LUCHTMACHT Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: In de periode van 1 tot en met 23 Augustus verloren de bolsjewisten 2217 gevechts- en jachtvliegtuigen, waarvan de Duitsche jagers cr 1840, de luchtdoelartillerie 301 neerschoten en de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode keerden 137 Duitsche vliegtuigen niet op hun bases terug. De superioriteit van de Duit sche vliegers in de lucht kan niet beter geken schetst worden dan door de verhouding van 1 16 ten gunste van de Duitsche luchtmacht. Naar Reuter meldt, heeft Churchill met eenige zijner ambtgenooten zijn onderhandelin gen te Moskou alsmede zijn bezoek aan Cairo en zijn rondreis aan de fronten in de woestijn en naar andere gebieden van het Midden-Oosten besproken. Zoodra het parlement weer bijeen komt, zal hij een „volledige verklaring" over zyn reis afleggen. Deze verklaring, die waarschijnlijk in openbare zitting zal worden afgelegd, zal wel licht gevolgd worden door een debat. Op het oogenblik heeft men nog niet het voornemen het parlement voor den vastgestelden datum na de zomervacantie bijeen te roepen. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill bij zijn bezoek aan Caïrp met nadruk betoogd, dat Groot-Brittannië vast besloten is, om Egypte en de Nijl-delta te vechten alsof het om Engeland's eigen bodem ging. (D.N.B.). De trein met het stoffelijk overschot van Stephan Horthy is te Boedapest aangekomen, meldt het D.N.B. Aan het station waren aan wezig minister-president Kallay, de leden der regeering, de presidenten van de beide huizen van den Rijksdag, de chef van den generalen staf van de Honved en talrijke andere autori teiten. Een groote menschenmenigte had zich voor het station en in de straten, waar rouw vlaggen uithingen, verzameld. De rouwstoet begaf zich, begeleid door ver scheidene eere-afdeelingen der Honved en voor afgegaan door minister-president en leden der regeering, naar de koepelzaal van het parlement, waar het stoffelijk overschot in het kader van een korte rouwplechtigheid werd opgebaard. BIJ VLIEGONGELUK. De Hertog van Kent is bij een vliegongeluk om het leven gekomen, heeft de Engelsche nieuwsdienst gemeld. De Hertog van Kent is de jongste broeder van den Koning van Engeland. Hij werd in 1902 ge boren. Het ongeluk is in Noord Schotland gebeurd, waar de Sunderland vliegboot, waarmede de hertog een „dienstreis" naar IJsland maakte, neerstortte. De geheele bemanning van de vlieg boot is eveneens om het leven gekomen. (D.N.B.) In tegenstelling met de vooroorlogsche massa- betoogingen begaven zich bij de 23ste Ijzer bedevaart slechts enkele tientallen genoodigden naar de crypte, waar de plechtigheid aanving met een door den oud-legeraalmoezenier Ber- nerts opgedragen mis ter nagedachtenis van de gesneuvelden en voor den wereldvrede. Het ge bed voor Vlaanderen en den vrede werd voor de eerste maal sinds het ontstaan dezer pelgrims tochten niet opgedragen door E. P. Callewaert. De heer R. F. Demoen hield tijdens de plech tigheid namens de V.O.S. 1914—1918 een toe spraak, waarin hy o.m. het volgende zeide: Vandaag worden hier, in het IJzermonument, de relikwieën bijeengebracht van de verbrijzel de heldenhuldezerken. Zij werden opgegraven uit den weg. waarin een heiligsc.hennende aan slag ze op staatsbevel had weggestopt. Zij blij ven voortaan hier om te getuigen van onzen eerbied en onze liefde voor onze gesneuvelden en van de snoodheid van een volksvreemd re gime. En telkens wanneer wij hier zullen terugko men en met een traan in liet oog die schamele brokken zullen aanschouwen, zal onze wil ge sterkt zijn, zullen wij den geest van dén IJzer in ons hart voelen heropleven, zullen wy pal staan voor een nieuw jaar van koppigen strijd. De geest van den IJzer is niet dood. Hij wordt thans ook gedragen door een uitgelezen schare Vlaamsche soldaten van den nieuwen tijd: soldaten op het Oostfront en soldaten op het thuisfront. Soldaten In het Vlaamsch Le gioen en soldaten in de Vlaamsche Wacht. Prof. dr. N. Daels hield vervolgens zijn jaar lij ksche rede. De heer G. Lefever, voorzitter van de V.O.S., zei de woorden van den eed van trouw aan Vlaanderen voor, die langzaam door de aan wezigen werd herhaald, waarna met het „Wil helmus" en de „Vlaamsche Leeuw" de 23ste Tzerbedevaart werd besloten. FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN VRIJHEID GESTELD. Van Duitsche militaire zijde wordt medege deeld: in verband met de zeer gedisciplineerde houding der plaatselijke Fransche autoriteiten en de bewoners van het in den strijd betrokken gebied tijdens de geallieerde landingspoging bij Dieppe heeft de Führer uit waardeering daar voor bepaald, dat de Fransche krijgsgevange nen, die woonachtig rijh te Dieppe, Neuville. Hautot-sur-mer, Touviïle, Petit Atteville en Arques-la Bataille vrijgelaten zullen worden. (D.N.B.) DE NATIONALITEIT VAN ELZASSERS. De Duitsche Rijksminister voor binnenland- -sche zaken heeft een verordening uitgevaardigd omtrent de nationaliteit ln Elzas-Lotharingen Luxemburg, die onmiddellijk van kracht wordt. Volgens deze verordening krygen voor- loopig die Elzassers, Lotharingers en Luxem burgers de Duitsche nationaliteit die als be trouwbare Duitschers worden erkend. Uit waardeering voor hun bijzondere verdien sten in den stryd voor de Duitsche zaak in den Elzas heeft de chef van het burgerlijk bestuur dat gebied, gouwleider en rijksstadhouder Robert Wagner, den 18 medegevangenen van dr. Karl Roos uit Nancy en de echtgenoot? van laatstgenoemde, de Duitsche nationaliteit ver leend. (Interinf). ROOSEVELT NOODT CURTIN EN SMUTS. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washington, heeft president Roosevelt de pre miers van Australië en Zuid-Afrika, Curtin en Smuts, uitgenoodigd in den loop van dit jaar naar de Ver. Staten te komen. (D.N.B,). HOOGER BEROEP PROCES VON PAPEN, De Turksche justitieele commissie voor het hooger beroep in het proces wegens den bom aanslag op den Duitschen ambassadeur, von Papen, welk beroep naar men weet door de beklaagden was aangevraagd, heeft het verzoek tot behandeling in het openbaar ingewilligd. De zitting is op 15 September bepaald. Tevens is den Turkschen beklaagde Abdoer- raman Jalman meegedeeld, dat hij voor een nieuwen verdediger moet zorgen, daar de vorige, zooals destijds gemeld, van de balie is ver wijderd. (D.NJB.). van hedenavond 20.42 uur tot morgenochtend 6.42 uur De maan ging hedenmorgen om 6.49 uur onder en komt weer op om 20.57 uur hedenavond. Het is dan volle maan. terhulploten in zyn bezit heeft en wie heeft die niet? maakt dus nog een aardige kans op een van bovengenoemde premies, ook al is hij reeds winnaar van een of meer directe- trekprijzen. Spanning zal er vooral zijn om de „Vette" premie van tien mille, welk fortuintje den gelukkigen winnaar (of winnares) in den vhofvt 7q1 Vflllpu I Zij, die bij deze trekking niet aanwezig zijn geweest, zullen onmiddellijk daarna kennis kun nen nemen van de resultaten door de officieele trekkingslijsten van Winterhulp-Nederland. REGELING VAN DEN HANDEL IN MESTSTOFFEN. In de Staatscourant is verschenen het mest stof ."enbesl uit van de secretarissen-generaal van de departementen van landbouw en visscherij en van justitie. Ingevolge dit besluit is het verboden meststoffen in den handel te brengen, die niet voorkomen op de door den directeur- generaal van den landbouw vastgestelde lijst van meststoffen, of die niet voldoen aan de in die lijst opgenomen algemeene en bijzondere eischen. Deze lijst is in hetzelfde nummer van de Staats courant gepubliceerd en zal aan het Rijksland- bouwproefstation te Maastricht verkrijgbaar worden gesteld. Door den directeur-generaal van den land bouw kan ontheffing van het verbod worden verleend. Deze ontheffing moet worden aange vraagd op een door den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij bij beschikking vast te stellen wijze. Voor meststoffen, waarvoor binnen vier we ken ontheffing is aangevraagd, is het verbod opgeheven, totdat op de aanvraag is beslist. NIEUWE BURGEMEESTER VAN BATAVIA. Het Japansche militaire bestuur op Java heeft - -- de benoeming bekend gemaakt van 17 provinciale eenkomst is openbaar, zoodat ieder. die er be- gouverneurs. Voorts is benoemd tot burgemeester lang in stelt, hierbij tegenwoordig kan zyn. van Batavia Sakao Tsoekamoto De burgemees- Men is dan ook van harte welkom De trekkmc ^rs van Soerabaja en andere groote Javaansche van de eerste 71 premies, bestaande uit eer steden zullen eveneens gekozen worden uit Ja- hoofdpremie van f. 10.000 en 70 premies van panners en vooraanstaande Javaansche per- f. 100 elk. zal geschieden ten overstaan van no- I soonliikheden taris Rodenburg te Amsterdam. Ieder, die Win- ZIJ ZAL TE AMSTERDAM PLAATS VINDEN EN IS VOOR IEDER TOEGANKELIJK. Op 1 Aug. J.1, begonnen, is reeds in de eerste weken gebleken, dat de tweede Winterhulploterij haar voorgangster, die de eerste was in ons land, in succes verre zal overtreffen. Het blykt wel, dat het publiek groote belangstelling koes tert voor deze aantrekkelijke loterij en vooral voor de talrijke groote geldprijzen, welke in elke serie voorkomen. De eerste serie van de W.HJï.-lotery, die in totaal uit zes series van elk 1 millioen loten bestaat, moest in enkele weken aan den man worden gebracht, zoo had men zich voorge steld. Elke maand ongeveer een serie en de W.H.N.-loterij 1942 zou in een half jaar achter den rug zijn. En in dezen opzet blijkt men glansrijk te slagen. Reeds onmiddellijk na het startschot steeg de verkoop der loten met den dag en wel in zulk een tempo, dat de verkoop door de straatverkoopers nog even moest worden uit gesteld. Het rad van avontuur, elkeen heeft zich ervan kunnen overtuigen, is wel een groot succes geworden. Zoc was spoedig te bemerken, dat zelfs binnen een maand reeds de eerste serie vrijwel uitverkocht zou zijn on met de eerste premietrekking begonnen zou kunnen worden. En zoo kan thans inderdaad deze trek king morgenavond om 7 uur te Amsterdam Slaats vinden en wel in een der zalen van ge- ouw Bellevue aan de Leidschekade. Deze bij RUIM 100 PERSONEN AANGEHOUDEN. Na een uitgebreid onderzoek, dat ruim een maand in beslag heeft genomen, is de Ossche politie er in geslaagd, een wijdvertakt complot van zwendelaars met distributiebonnen te ont maskeren, als gevolg waarvan reeds ruim 100 personen zijn aangehouden. Velen hebben reeds een bekentenis afgelegd, zoodat deze weer op vrye voeten werden gesteld. Slechts een 5-tal, dat hardnekkig ontkende, werd na verhoor in arrest gehouden en zal te zijner tijd ter be schikking van de justitie worden gesteld. Over het onderzoek in deze zaak kan nog het volgende worden medegedeeld: De agent van politie W. de Haan had er lucht van gekregen, dat een aantal personen op den Berghemscheweg te Oss regelmatig groote par tijen distributiebonnen verkocht. Dit leidde er toe, dat zij voortdurend geobserveerd werden en ongeveer vier weken geleden werd op het Ossche station zekere Ouwens aangehouden, die juist op het punt stond met zijn dochter een reisje naar Amsterdam te maken. Het tweetal werd naar het politiebureau gebracht en grondig gefouil leerd, waarbij bleek, 4at de dochter van Ouwens een bundeltje met een 500-tal suiker- en boter bonnen op zich verborgen had. Ziende dat ont kennen niet langer baatte, lieten vader en doch ter hun aanvankelijk onverschillige houding varen en bekenden rij, dat rij deze bonnen luid den opgekocht en aan den banketbakker Za delhof te Amsterdam vilden verkoopen, zooals reeds vaker was geschied. Tevens konden op aanwijzing van Ouwens de gebroeders H. en C. van Gerwen en zekere Geurts, allen te Oss woon achtig, worden gearresteerd, die zich met de zelfde praktijken bezig hielden. Ook de Amster- damsche banketbakker werd aangehouden en bekende. Aanvankelijk scheen het onderzoek betreffende de gebroeders Van Gerwen op niets uit te loopen. daar bij huiszoeking niets ge vonden werd, dat tegen hen kon worden aan gevoerd, terwijl zij hardnekkig bleven ontken nen. Doch mede dank zij hulp van ambtenaren van den crisis-controle-dienst kwamen gaande weg de bekentenissen los en werden telkens nieuwe personen gearresteerd, die als agent voor dc gebroeders Van Gerwen optraden en in verschillende dorpen diverse bonnen opkochten voor bedragen van 100 tot 1000 gulden per week. Het onderzoek bracht voorts aan het licht, dat de beide broers wekelijks voor 10 tot 20.000 gul den aan bonnen verhandelden. Ondanks de tal rijke zonneklare aanwijzingen van hun schuld, bleven zij echter hardnekkig ontkennen, zoodat de politie hen in arrest hield. Dag-in, dag-uit waren inmiddels politie en controleurs op stap om de vele personen op te sporen, die in deze affaire betrokken waren. Zij woonden te Oss, Schaik, Lith, Lithoyen, Alem. Maren, Kessel. Empel, Gewande. Alphen, Heesch, Dreumel enz. In Alphen hield de politie zelfs een specialen zitdag, waarbij niet minder dan 23 verdachten waren opgeroepen. Meestal waren degenen, die in eerste instantie de bonnen verkochten, per sonen, die er hard voor zaten en die te weinig verdienden om datgene te koopen, waarop de bonnen recht gaven. Diverse opkoopers, die het meer van de boeren wilden hebben, gaven niet slechts geld. maar ook textiel zonder bon, of andere schaarsche goederen in ruil voor bon nen. Vastgesteld werd. dat ook de Hagenaar Lokhorst tegen hooge prijzen opkocht en ook deze verdachte is door de Ossche politie gear resteerd. Ten slotte heeft het onderzoek uitge wezen, dat deze handel reeds maanden lang be dreven werd, zoodat er zeer groote bedragen op deze wijze zijn verdiend. Mogelijk zullen nog meer arrestaties volgen. INBRAAK TE DEN HAAG OPGEHELDERD. Daders verkochten de gestolen waar op straat. In den nacht? van 14 op 15 Aug. j.l. is inge broken in een bakkerij van suikerwerken aan de Nieuwe Haven te Den Haag. Een party van 220 K.G. suikergoed was ontvreemd. Thans is het gelukt deze inbraak op te helderen. Men vernam, dat een paai- jongens in de Pasteur straat met bruidssuikers hadden loopen venten. Na een onderzoek werden deze jongens, de 17- jarige P. van D. en de 18-iarige J. F., aange houden. Hierby bleek voorts, dat deze jonge lieden resp. 6 en 8 maanden tuchtschool te goed hadden, terwijl Van D. tevens de ouderlijke woning ontvlucht was. Zij bekenden schuldig te zijn aan de inbraak. Er bleken echter nog 2 personen bij den diefstal betrokken te zijn, n.l. de 22-jarige J. R. en de 26-jarige H. A. De buit was naar het huis van A. gebracht, die in een hofje in de buurt woont. Den volgenden dag had men alles op een bakfiets geladen en naar het huis van een zwager van R. gebracht, den 37-jarigen T. F. Deze had de gestolen waar tij delijk verborgen. De eerste helft werd verkocht aan den 29-jarigen H. B.. een portier in een café, voor f442.50. Het geld werd onder de die ven verdeeld, terwijl T. f50 voor het bewaren kreeg. De snoepwaar werd nog in haar geheel aangetroffen ten huize van B. De andere helft was verkocht aan den vis- scher A. J. van der B.. een zeer goeden bekende van de politie, die zich al gedurende 40 jaar op het pad der misdaad bevindt, waarvan hij de helft in de gevangenis heeft doorgebracht. Voorts is nog proces-verbaal opgemaakt tegen den 54-jarigen arbeider T. K.. die getracht had een doos bonbons te verkoopen. Behalve laatstgenoemde rijn allen in bewaring gesteld. BOTERKAART VERKOCHT VOOR 15 CENT! Bij de Almelosche politie werd aangifte ge daan. dat kinderen, die van hun ouders een boterkaart hadden weggenomen, deze hadden verkocht aan een tot nog toe onbekend ge bleven persoon voor 15 centen. ni. E weg in de toekomst is op uitvoerige wyze uitgestippeld door den Leider der Nationaal Socialistische Beweging in een rede, welke hij op den Goudsberg te Lunteren heeft gehouden. Deze rede is van zeer vérstrek kende beteekenis, omdat daarin punten vervat zyn, die voor de toekomst van ons Volk en Va derland van belang zijn. Als Mussert spreekt over den Germaanschen Statenbond, dan valt daarbij direct in het oog de gelijkgerechtigheid, welke als basis, als grondslag, moet dienen. Eerst dan kan Nederland deel hebben ln de Germaansche levensruimte, indien het zich be wust is van de positieve taak, welke het in de wereld te vervullen heeft. En een positieve taak heeft twee kanten: eensdeels heeft men plich ten, aan den anderen kant geniet men rechten. Men kan deze rechten niet verkrijgen, voordat aan de plichten is voldaan. Trouwens dit is een begrip, dat in de nieuwe gemeenschapsgedachte steeds van doorslaggevenden aard is. Mussert toont dit zoo treffend door te wijzen op de militaire taak, welke Nederland ln de Europee- sche weermacht te vervullen zal krygen. Reeds zyn 15.000 vrijwillige Nederlanders in de weer macht ingeschakeld en doen hun plicht in de Waffen SS, het N.S.KX, het Vrijwilligersle gioen, de Nachrichtentroepen en de Ambulance. Maar waar blijven de vele andere duizenden Nederlanders, die nog ter zijde staan? Zijn zij niet in staat hun aandeel te leverèn? Begrijpen zy den ernst van dezen tyd niet? Weten zy dan niet, dat alleen din een gelukkig Europa zal komen, wanneer wij verlost rijn van hetmensch onteerende bolsjewisme en het Amerikaansche kapitalisme, welk laatste alles ondergeschikt wil maken aan zijn wil en een sociale rechtvaardig heid onmogelijk maakt, omdat zulks in lijn rechte tegenstelling is met de belangen van dat kapitalisme? De Nederlander kan een goed soldaat rijn. Zij, die het niet goed met ons Volk en Vaderland meenden, hebben in het verleden maar al te vaak beweerd, dat de Nederlander geen goed soldaat is. De tijden van thans heb ben gelukkig het tegenovergestelde bewezen. Wij moeten goede soldaten hebben, want terecht merkt Mussert in rijn groote rede op. dat nog altijd de ijzeren wet geldt, dat zij, die zich niet kunnen of willen verdedigen, te gronde gaan. Wanneer wij ons laten opnomen in de Ger maansche weermacht, dan volgt hieruit het recht tot opname in den Germaanschen Staten bond. Velen vragen zich af, hoe die Germaan sche Statenbond er uit zal zien en wat zijn grondslagen op staatkundig gebied en de onder linge verhoudingen e.d. zullen zijn. Dit zijn evenwel dingen, die nader door den Führer aller Germanen, Adolf Hitler, zullen worden beslist. Wel kan thans reeds gezegd worden en daarover zegt Mussert in zijn rede reeds het een en ander dat de Germaansche volkeren in dien Statenbond een groot vertrouwen in de toekomst moeten hebben en zich bewust moeten zijn van hun levenswil. Bovendien kan een der- gelyke Statenbond het niet dulden, dat zijn po sitie in de wereld wordt aangetast of op eenige wyze ook ondermijnd. De Germaansche volke ren zullen in de toekomst ook een groote taak in het Oosten van Europa te vervullen krygen; Mussert noemt dit de Europeesche levensruimte in het Oosten. Ook hier zullen Nederlanders worden ingeschakeld. Reeds velen zijn uit in nerlijke overtuiging naar de Oostelijke gebie den vertrokken, doch straks zal het geheele Volk als één man zijn talenten in dienst moe ten stellen van deze levensruimte in het Oos ten. Het is een dringend noodzakelijk iets. dat zulks gebeurt, daar dit een levenskwestie is voor ons geheele Volk. In den loop der eeuwen zyn wy Nederlanders tot onnoemelijk groote dingen in staat geweest ook nu kunnen wij dat weer toonen door ons in te schakelen in die Oostelijke gebieden, waarheen reeds vroeger onze voorouders als kolonisten gingen en de Ger maansche cultuur brachten tot heil van de wereld. Vooral voor hen, die buiten de Nationaal So cialistische Beweging staan, heeft de Leider Mussert in zijn rede belangrijke uitspraken ge daan ten opzichte van de begrippen Staat en Beweging. Dit zyn volkomen nieuwe ideeën, die ten grondslag liggen aan den nieuwen tyd. De Beweging zal straks het stuwende hart zyn, waarin de wil wordt gevormd, welke door den Staat in wetgevenden en besturenden vorm tot uiting moet worden gebracht. Het is het waarachtige begrip van de volks leiding. Sinds de Fransche Revolutie heeft de Staat geheel afstand gedaan van de volkslei ding, welke dus nu in den nationaal-socialistl- schen Staat wordt ingesteld in den eenig juls- ten vorm en op de eenig mogelyke wijze. In dien nieuwen nationaal-socialistischen Staat zal dus geen vacuum kunnen voorkomen, waarin joden, vrymetselaars en andere ondermyners van de volksgemeenschap zich kunnen storten. Hieruit blykt, dat de Beweging een belangrijke taak krijgt te vervullen. Mussert zegt dit in zyn rede ook en vooral in dat deel, waarin hy spreekt over de zuiverheid der Beweging. „Onze Beweging zal zich op dit punt," aldus de Lei der, „sterk hebben te bezinnen en het is nujn bedoeling, wat dit betreft, geleidelyk maar zeker de teugels straffer aan te trekken." Dit is vol komen begrypelyk, als men weet, dat in den nieuwen Staat de gezagsdragers der Beweging een belangryke positie zullen gaan innemen, die zeker niet onderdoet voor die van de ge zagsdragers in den Staat. In de democratische periode werd een Volk gezien als een groep in dividuen. Mussert stelt daartegenover een orga nisme. dat het recht heeft op ontplooiing met de beperking, dat die ontplooiing niet mag ontaarden in onderlinge bestryding. noch in het afbreuk doen aan het geheel. Ieder orgaan in den nationaal-socialistischen Staat moet er principieel op gericht zyn bij te dragen aan het welzyn en den bloei van het geheel. In dit ver band noemt Mussert zes groote arbeidsgemeen schappen, die ieder een zoo zelfstandig mogelijk leven voeren, opdat zy zich zooveel mogeiyk zullen kunnen ontplooien, In het laatste deel van zyn rede spreekt Mussert over de kracht van den Staat. Dit ls geheel in overeenstemming met het leidend be ginsel der Nationaal Socialistische Beweging, waarin het gezegd wordt: „Voor het zedelyk en Uchameiyk welzyn van een Volk is noodig een krachtig staatsbestuur". De kracht, die de Staat zal ontwikkelen, zal hebben voort te komen uit de verantwoordelykheid van het Staatshoofd, die als Leider der Beweging ver ankerd is in het Volk. Mussert voegt er in zyn rede aan toe, dat dit Staatshoofd het vertrou wen moet hebben van den Führer van den Ger maanschen -Statenbond. Herinnerd mag nog worden aan de rede, welke de Rijkscommissaris in December van het vorige jaar te Utrecht heeft gehouden ter gelegenheid van het tien jarig bestaan der N.S.B. en aan de woorden, welke Hauptdienstleiter Schmidt Zaterdag j.l. in het Concertgebouw te Amsterdam heeft ge sproken. Hauptdienstleiter Schmidt zeide toen: „Mussert, die reeds in September 1940 den Führer zyn denkbeelden over de vorming van een Germaanschen SFatenbond had uiteenge zet, besloot in de dagen van den zwaarsten win- terveldtocht in het Oosten, op 12 December 1941 in de nieuwe Rykskanselarij te Berlyn den Führer trouwe volgzaamheid tot in den dood te beloven. Hierdoor had de Nationaal Socialis tische Beweging onder haar Leider in den loop van 10 jaar de uitsluitende aanspraak op lei ding in Nederland veroverd." Mussert's rede is klaar en duideiyk. Het is de weg in de toekomst, de weg, welken ons Volk te gaan heeft. Moge het geheele Nederlandsche Volk doordrongen zyn van deze ernstige woor den, welke de Leider sprak en het hem moge- lyk maken, in de plaats van den ineengestorten democratischen Staat een nieuw gebouw op te richten, een veilig tehuis biedend aan alle Ne derlanders. waar ter wereld rij ook wonen, een gebouw, dat past in het gebouwen-complex, waarin elk Volk van Europa zich geborgen weet als het deelneemt aan de solidariteit van Europa, de noodzakeiyke voorwaarde voor het voortbestaan van ons Continent in de eeuwen, die komen gaan. BUITENLANDSCH GEMENGD. AARDBEVING IN PERU. Een derde deel der stad Nazca in Zuid-Peru is geheel verwoest door een aardbeving, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Lima. Volgens een officieel bericht zy'n 20 menschen omgeko men en velen gewond. De eerste aardstoot duurde byna 5 minuten en daarop volgden verscheidene andere in een paar uur. Het gemeentehuis, het politiebureau en de kerk bevonden zich onder de vernielde gebouwen, terwijl het postkantoor en het ge rechtsgebouw zwaar beschadigd werden. De dak- looze bevolking kampeert op de straten en plei nen der stad en in de omgeving. 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER W. VERHOOGT. Winterhulp Nederland loterij 1942 beteekent: 1 prijs op 3 loten! WAT EEN VERRASSING. „Hartelyk dank. Wat een verrassing, zoo'n pakket uit Holland". Zie hier in het kort den aanhef van de vele honderden brieven, die wy van onze Oostfrontstrijders ontvangen. Het ls een genot te lezen hoezeer de pakketten op prijs worden gesteld en hoe dankbaar onze le gioensoldaten er voor zyn. het bewys te ont vangen, dat wij in het vaderland hen niet Ver geten. Landgenoot, het is een goed werk dat u doet, wanneer u ons verzorgingsfonds helpt, het is een prachtig werk op deze wyze den ge weldigen stryd van onze dapperen aan het Oost front te steunen. Laten wij de handen ineen slaan en meer, steeds meer. pakketten zenden aan deze vechters voor de toekomst van ons land en volk. Het gironummer is 432100 t. n. Verzor gingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland. Ko ninginnegracht 22. te 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. Bepaald is, dat de vacature van notaris te Amsterdam ontstaan door het aan mr, dr. B. J. F. Steinmetz verleende eervol ontslag, niet zal worden vervuld. Gisteren herdacht de heer W. Verhoogt den ig, waarop hy voor 40 jaar in dienst trad by de N.V. Ned. Grofsmederij. Ten kantore van de Grofsmederij werd de jubilaris in den middag ontvangen door de directie, waarby tevens te genwoordig waren de bedryfsleider. de heer Stam, en de personeelchef. Hier wercKgememo- reerd hoe de jubilaris als jongen in dienst trad en thans na 40 jaren, waarin hij steeds in ver schillende functies een eerste kracht was, zelf sinds enkele jaren als voorman de opleiding van de nieuw-aangekomen krachten verzorgt. Als blijk van erkenteiykheid werd hem de ge bruikelijke enveloppe met inhoud overhandigd, evenals een getuigschrift voor 40-jarigen trou wen dienst. De juiblaris bracht het verdere gedeelte van den dag in den hulselijken kring door. BEPERKING TRAMVERKEER DER H.T.M. Tusscben half acht en half tien maar één rit. Ter verkrijging van een dringend vereischte stroombesparing zullen de diensten op alle tramlynen der Haagsche Tramweg Maatschap- py beperkt worden. Als eerste maatregel zullen met Ingang van heden de avonddiensten op alle tramUjnenmet inbegrip der bultenlynen tusscnen 19.30 en 21.30 uur stop worden gezet dus ook die van den Haag naar Leiden en omgekeerd behoudens één rit van elk eindpunt te 20.30 uur. PROEFALARM. Wij herinneren er aan, dat morgen tusschen 11 en 111/4 uur door den Luchtbeschermings dienst een proefalarm zal worden gehouden. Geslaagd te Den Haag voor het diploma B Scheepsbouwwerktuigkundige de heer H. J. wytenburg alhier. ZEILEN. WEDSTRIJDEN ZAANLANDSCHE ZEILVER- EENIGING Gedurende vier dagen zyn er op het Alkmaardermeer wedstrijden gehouden door de Zaanlandsche Zellvereenlglng. De pryswlnnaars waren 45 M2.-krul6erklasse: „De blauwe vogel", P. Molenaar. Drakenklasse B: ..Barbara B", H. A. Burgerhout. Idem A: „Claes Compaen", E. G. v. d. Stadt. Regenboogklasse: „Annemarle", L. de Wit. Valkenklasse: „Valk", C. Bruljnzeel. Olymplajollenklasse A: „Boreas". S. de Wit; idem Br „Paraat", Kor Kant. Pampusklasse„Oppassertje", H. Stumpe. 16 M2. toerklasse: „Argus 2", Jac. Swart. 12 M2. Sharpyklasse A: „All Weather", J, P. Stap; Idem B: „Robbedoes", P. Prins. 16 M2. Eenheidsklasse: le groep: ..Roerdomp 3", J. Brunt; idem 2e groep: „Squall", W. de Jongh. 12 Voetsjollenklasse A: „LuckyStrlke". J. van Geenhulzen: Idem B: „Daphnla", M. Hoedemsker. BAf.-klasse: Gladoor". D. Stelling. IVi M2. Zeilkano's: „Mug", G. Rem. WATERPOLO. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN L.Z.C. Morgen avond te halfacht zullen voor de 2e ronde van de nederlaagwedstrijden der Leldsche Zwemclub, ln de Zweminrichting De Zyi, gespeeld worden de wedstryden L.Z.C. IMaas I (Rotterdam) en L.Z.C. II—Maas H. A.Z.C.L.Z.C. Hedenavond worden ln Alphens Zwembad gespeeld: A.Z.C.- -L.Z.C. I; A.Z.C. IIL.Z.C. II; A.Z.C.-damesL.Z.C.-dames, GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFWEEK De derde ronde van de wedstryden om den Palace Hotel- wlsselbeker, matchplay voor heeren, leverde de volgende uitslagen op: D. J. van Aalst (12) wint van D. R Hudlg (14) met 6 en 5; J. C. Brassem (20) wint van Jhr. H. Hooft (16) met 4 en 3. Voor de vierde ronde werden gespeeld: E. J. J. B. Cremers (10) wint van W. Sölner (18) met 6 en 4; H. Smldt vnn Gelder (12) wint van J. C. Brassem (20) met 2 up; O. Koopman (15) wint van H. Binnendijk (12) met 4 en 3. De tweede ronde van de dameswedstryden om den P. W. van Heukelom-wleselbeker gaf de vol gende resultaten te zien: Jkvr. H. Gevers (18) wint van mevr. L. Furnée (12) op de 19de hole: mevr. Hudlg (24) wint van B. Glelchman (15) met 1 up: mevr. de Koster (20) wint van mevr. Kro nenberg (24) met 6 en 5: mevr. van Aalst (24) wint van mevr. Buma (4) met 5 en 3. ATHLETIEK. OSENDARP NAAR OSLO Aan het internatio nale sportfeest op 5 en 6 Sept. In Oslo zullen 10 Duitsche athleten deelnemen o.w. Mellerowier voor de 100 en 200 M. en Homburg op de 400 meter. BIJ deze Duitsche ploeg sluit zich de Nederlander Osendarp aan. Goede Nederlanders weten, dat zij hun volk dienen, door lid te worden van den Nederland schen Volksdienst.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1