MAANDAG 24 AUGUSTUS 1942 No. 25277 De gedragslijn van ons Volk 83sfe Jaargang Hauptdienstleiter Schmidt en de heer Van Geelkerken wijzen den weg Belangrijke bijeenkomst te Amsterdam Rede van den heer Van Geelkerken Rede Haupldienslleifer Schmidt Bekendmaking Duitschland strijdt voor Europa Nieuwe vorderingen in den Kaukasus Krymskaja en Kurtsjanskaja bezet Duitsdie Weermachlsberichten Generaal-majoor Von Gablenz verongelukt Brazilië verklaart den oorlog Japansche actie Verspreide Berichten EERSTE BLAD Verduisteren: LE1DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. mm"S' SE1" in 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Een stampvol Concertgebouw, waar Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten broeder lijk vereenigd waren, heeft Zaterdagavond te Amsterdam in diepe spanning geluisterd naar de pakkende redevoeringen van Hauptdienstleiter Schmidt en den plaatsvervanger van den leider der N.S.B., C. van Geelkerken, Geen plaats was er onbezet in de groote zaal en op het podium en op de balcons hadden velen zich zelfs tevreden gesteld met een staanplaatsje. Men wilde de nationaal-socialistische voorman nen, die op deze gemeenschappelijke bijeenkomst den Nederlanders en Duitschers ernstige dingen te zeggen hadden, hooren en men liet niet na uiting te geven aan zijn Intense belangstelling voor het gesprokene. Men kent de stijlvolle wijze, waarop de natio naal-socialistische vergaderingen worden inge richt, maar steeds weer is men opnieuw ven-ast door de variatie, die men weet te brengen in de aankleeding der zaal en in de smaakvolle, sobere versiering. Ook nu weer werd men getroffen door den stijl en de orde en tegelijk door de feestelijkheid van deze bijeenkomst. Prachtig was het podium ver sierd met strak gespannen Duitsche en Neder landsche nationaal-socialistische vlaggen. Tegen wit fond zag men eea gouden hakenkruis. Roode en witte bloemen en f-risch groen zoomden het podium af, waar geüniformeerde leden der jeugd bewegingen hadden plaats gevonden. Buiten stond een eerewacht van Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten opgesteld, die na de aankomst der autoriteiten het concert gebouw binnenmarcheerde en met de vlaggen een vaandelwacht vormde achter het spreek gestoelte. Met enkele korte woorden opende de gemach tigde van den leider der N.S.B., districtsleider J. W. de Ruiter, de bijeenkomst, waarna hij het woord gaf aan den heer Van Geelkerken. Districtsleider De Ruiter had reeds gewezen op de achting en de liefde, die de beide sprekers in nationaal-socialistische kringen hebben ver worven en het was of het publiek in de zaal dit nadrukkelijk wilde onderstrepen, want het ap plaus waarmede" Van Geelkerken en later ook Hauptdienstleiter Schmidt werd begroet bij zijn verschijnen, liet aan hartelijkheid niets te wen- schen over. En door hun woorden begeesterden beide sprekers ook hun publiek. Zij zeiden ernstige dingen op een duidelijke wijze. Hun taal was klaar en men begreep dat men hier tegenover mannen stond, dien het niet begonnen is om mooie woorden, maar om harde werkelijk heid. Men begreep, dat hier gesproken werd in het belang van de Nederlanders, dat hier was afgedaan met oude begrippen en dat slechts het vooruitzien in den nieuwen tijd de redding zou kunnen brengen. Dat was het wat Van Geelkerken en Hauptdienstleiter Schmidt den menschen duidelijk maakten: strijd voor een ideaal, die gestreden moet worden en die geen oogenblik verslappen mag, ook al zgn er dan moeilijkheden. Ernst, bloedige ernst in dien strijd, die tot het bittere einde gevochten zal worden en die niet gestoord kan worden door elementen, die luisteren naar de misdadige influisterin gen van hen, die op een veiligen afstand zitten en zelf geen gevaar loopen. Want Duitschland vocht voor Europa, dus ook voor ons, en wanneer wij dit niet begrijpen, zullen wü aan den lijve ondervinden, hoe ernstig en hard de strijd is. De heer Van Geelkerken zeide het kernach tig in zijn rondborstige taal. Hij begon met er op te wijzen, dat de nationaal-socialisten strij den uit innerlijken dwang. Het nationaal-socia- lisme moge ons leeren dat het voor den enkeling noodzakelijk is een vaste levenslijn te hebben, die zoo sterk is, dat hij er nooit van afgetrokken kan worden. Een nationaal-socialistische levens lijn wil zeggen: te weten, dat men gekozen heeft. Als wij zoo'n lijn kennen en weten dat wij on wrikbaar staan, dan is er licht in dezen tijd. Wij hebben de gemeenschapsgedachte leeren kennen. Wij zijn gegroeid en wanneer wij nu hier staan, dan weten wij, dat onze groei geko men is door hen. die met ons op straat gestaan hebben, die gecolporteerd hebben en hun arbeid hebben gegeven, door de eenvoudigen dus. Het nationaal-socialisme stelt het algemeen belang boven het eigenbelang. Dat eischt offers van ons. Maar de natlonaal-socialist is offerbe- reid en zet zichzelf in een uitzonderingspositie omdat het offeren wil voor zijn volk. Vóór Mei 1940 bestond er geen consequentie en niemand was verantwoordelijk. Nu zijn wij de eenige politieke partij in Nederland, maar nu zijn wij er nog niet. Want wij hebben niet gevochten om de éénige politieke partij te zijn. maar om ons volk te winnen. Daarom bestaat er voor ons nu de consequentie, die er nooit voordien geweest is. W\j moeten werken en voorbeelden stellen. Wij moeten dus niet denken, dat wij de menschen kunnen laten loopen. die het niet met ons eens zijn. Wij moeten ook daarheen, waar men ons niet zien wil. Wij komen op voor ons volk en moeten dus onze verantwoordelijkheid dragen. Dan alleen kunnen wij de jeugd in de oogen zien. wanneer deze ons rekenschap vraagt. Wij moeten haar kunnen zeggen, dat wij het geloof hebben gehad. Niemand mag zich dus zooals vroeger in de politieke partijen, aan de conse quenties onttrekken. Men zegge niet: er is oor log en daarom kan nu het nationaal-socialisme niet gebracht worden. Straks echter zal het komen. Men moet durven zeggenhet nationaal- socialisme zal thans gebracht worden voor zoo ver het op het oogenblik-mogelijk is. NIET PRATEN. MAAR DOORZETTEN. Men mag zich niet laten beïnvloeden door on aangename maatregelen of door moeilijkheden welke thans bestaan. Als deze dingen een na- tionaal-soclalist kunnen beïnvloeden, gaat hij langzaam de helling af. Men behoeft niets goed te praten. Men moet- heelemaal niet praten. Men moet alleen doorzetten en het nationaal- socialisme willen brengen. Wij moeten lachen, omdat wij de eenigen zijn. die nog lachen kun nen. De anderen hebben deze week gelachen, toen deze dachten, dat de Engelschen kwamen. Maar zij lachten slechts kort, want de Engel schen kwamen weer niet en zullen ook nooit komen. Duitschland strijdt op 't oogenblik. Het strijdt ook voor de moeders en kinderen in Engeland en Amerika, want als het bolsjewistische mon ster niet wordt verslagen, zullen ook zij de ver schrikkingen ondervinden, als de tijd geko men is. Europa begrijpt dit en wij begrijpen dit ook. Want toen Napoleon naar Rusland trok, nam hij vijftienduizend menschen uit ons land mee. Nu hebben vijftienduizend vrijwilligers gehoor gegeven aan Musserts oproep om naar het Oostfront te trekken, Wij zijn niet bang ons lot aan dat van Duitschland te binden. Duitschland heeft het zwaard opgenomen en het bloed van duizenden gegeven. Het bijt het spit af voor heel de we reld en het is dwaas aanmerking te maken op de wijze van oorlogvoeren door de Duitschers. De Duitschers zbuden het ook anders kunnen doen. Zij zouden hun zorgen kunnen bepalen tot de Duitsche bezetting en de belangen van de Nederlanders kunnen overlaten aan de ge vluchte Nederlandsche regeering in Londen. Zij zouden inderdaad anders oorlog kunnen voeren. Zij zouden het kunnen doen als de Amerika nen, die in 19141918 soldaten naar Europa stuurden en toen zij jaren later in armoede protesteerden voor het Capitool, met gasbom men werden bewerkt en opgejaagd naar Alaska. Zü zouden het kunnen doen als de Engelschen, die in Britsch-Indië, de bevolking regeerenmet bamboestokken, gevuld met lood, die in Egypte de menschen onderdrukken en in Zuid-Afrika boeren en vooral hun vrouwen en kinderen op beestachtige wijze uitmoordden. De wereld heeft ovej- deze moordpartij niet hard meer ge schreeuwd. omdat het goud en de diamanten al dit leed deden vergeten. Duitschland strijdt meedoogenloos hard,, juist om te voorkomen, dat nog ooit zulke din gen zullen voorkomen en om zeker te zijn, dat dit gebroed uitgeroeid zal worden. De Engelsche zender heeft gezegd, dat wij nog even moeten wachten met den opstand, maar dat de „Nederlandsche regeering" het sein zal geven. De hetzers in Londen, die het goud hebben meegenomen, denken, dat wij hen zullen geloo- ven. Zij trachten ons in het verderf te storten en dat zal gebeuren, wanneer wij hen inderdaad probeeren te volgen. Wij echter, zoo eindigde de heer Van Geelkerken, staan samen, verbon den met de Duitschers, bereid om te offeren ten bate van ons volk en ons vaderland en daardoor ten bate van het nieuwe Europa. Hauptdienstleiter Schmidt, hierna het woord voerende, gaf in groote trekken een beeld van de nationaal-socialistische beweging in Duitsch land van 1933 tot den dag van heden en van den Duitschen bezettingstijd in het bijzonder. Spreker schilderde, hoe de Führer na het overnemen van de macht met den opbouw be gon, langs vreedzamen weg het Duitsche volk weer arbeid en brood gaf, den boeren vaste prij zen en hoe hij zich tekens in zijn groote vredes- redevoevingen tot de wereld richtte en zijn hand tot den opbeuw van Europa aanbood. Hauptdienstleiter Schmidt toonde voorts aan. hoe dit tweede programmapunt door de wereld met hoon en spot werd beantwoord en hoe de vroegere vijandelijke mogendheden er niet aan dachten, haar achterbaksch spel van 1919 op te geven. Integendeel, vrijmetselaars en kapitalisten stelden pogingen in het werk om de revolution- naire krachten van het nationaal-socialisme te verstrikken en langzaam met hun geld af te sluiten. OM DE DUITSCHE VRIJHEID. Met enkele voorbeelden stelde spreker nog eens de mijlpalen van dezen strijd om de Duit sche vrijheid in het licht: de uittreding uit den Volkenbond, de terugkeer van het Saargebied, de bevrijding van het Rijnland, de vriendschap met Italië, de bevrijding van de Oostmark van de clericale machten, die zich met het marxisme verbonden en tegen den vrijheidswil van zeven millioen Duitschers gesteld hadden, voorts de terugkeer der Sudeten-Duitschers in het Duit sche Rijk en het plaatsen van Tsjecho-Slowakije onder Duitsche bescherming, waarmede weer een schakel in den keten der vijandelijke mo gendheden gebroken werd. Vervolgens besprak Haupdienstleiter Schmidt den op de Volksduit- schers In Polen uitgeoefenden druk en het groot moedige aanbod van den Führer, waarin van de Polen niets anders verlangd werd dan een ver bindingsweg naar Dantzig en Oost-Pruisen. Op gehitst door Engeland en Frankrijk, ging deze te Versailles opgerichte staat echter niet op het aanbod van den Führer in. doch daagde Dultsch land brutaal uit door militaire demonstraties en nieuwe vervolging van de Duitschers. Op 1 September 1939 verklaarde de Führer in de Rijksdagzitting, dat hij thans het bevel gegeven had om terug te schieten. Duitsche legers zouden nu de bescherming der Duitsche volksgenooten zelf ter hand nemen. Nu alle pogingen van den Führer mislukt waren moesten de kanonnen spreken. De Führer trok zelf het veldgrijs aan, dat hij 4'.-6 jaar lang als eenvoudig musketier en Gefreiter in den wereldoorlog ge dragen had en verklaarde aan het Duitsche volk en de wereld, dat hij het veldgrijs' pas dan zou uittrekken, wanneer Europa definitief tot rust zou zijn gekomen, de arische menscheh be schermd zouden zijn en de absolute overwinning zou gehecht zijn aan de Duitsche vaandels. STRIJD OP LEVEN EN DOOD. Nadat aldus, zoo vervolgde spr., Duitschland In dezen geweldigen strijd op leven en dood ge treden was, moesten Polen en de wereld onder vinden, dat de trefkracht vaA de Duitsche Weermacht zoo geweldig was, dat dit tot de tanden gewapende Polen in 18 dagen werd ver nietigd. Door afspraken met de Sovjet-Unie had de Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: „Ondanks de gegeven waarschuwing en het ter plaatse aangeslagen verbod, heb ben den 21sten Augustus wederom jeug dige Nederlandsche personen het afge sloten kustgebied betreden.. Zij zijn daar bij met een mijn in aanraking gekomen en door de ontploffing werd een jongen gedood en een zwaar gewond. Ei* wordt nogmaals gewaarschuwd te gen het in weerwil van het verbod be treden van het afgesloten kustgebied. Den overtreder dreigt niet alleen een zware bestraffing, doch ook levensgevaar. Ne derlanders, denkt daaraan en waar schuwt uw kinderen!" Führer in Augustus 1939 geprobeerd tot een vergelijk met de Sovjets te komen. Na het marxisme als eersten vijand in eigen land te hebben leeren kennen en te hebben vernietigd, was zulks voor alle nationaal-socialisten vol doende reden om het bolsjewisme slechts in zooverre te vertrouwen als het voor ons stond. Aan den Westwal hielden Duitsche soldaten trouw de wacht. Aanvallen van de vereenigde strijdkrachten werden afgeslagen. Slechts heel kleine successen konden in de bocht bij Saar- brücken behaald worden. De Engelschen zon gen hun mooie lied: „Wij hangen onze wasch op aan de Siegfried-linie", dat inmiddels vol komen verstomd is terwijl er op het oogenblik nog wel nauwelijks iemand in Engeland te vin den zal zijn, die dit lied zal zingen. Het lied evenwel, dat dienzelfden tijd in Duitschland ge zongen werd, klinkt thans nog over de zenders en verkondigt de macht van de Duitsche ma rine. Het was een aansporing voor de Duitsche zeelieden, die dit lied „Wir fahren gegen Eng land" zongen. In dien tijd van den Duitschen afweer begon reeds, precies zooals op dit oogenblik, het ge praat over uitbreiding der fronten. Overal we zen Fransche en Engelsche staatslieden op deze noodzakelijkheid. Churchill had inmiddels als premier in Londen de zaken overgenomen. De Führer echter was de Engelsche actie in Noor wegen twee uren voor. De Engelsche landings troepen mt de lucht werden reeds door de luchtmacht en de marine verslagen en binnen enkele dagen werden de laatste resten van den vfjand uit het gebied van Noorwegen wegge vaagd. DE 10de MEI. Zoo kwam ook de 10e Mei, waarop de Wes telijke legers overgingen tot den aanval en de vernietiging van de Engelsch-Fransche strijdkrachten. Dat ook bij deze operaties Nederland niet verschoond kon blijven, spreekt thans voor ieder nuchter denkend mensch vanzelf. Als dientengevolge Duit- Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede In het gebied van den beneden-Koeban hebben Duitsche en Roeraeensche troepen, die op fel vijandelijk verzet stuitten, de taai ver dedigde plaatsen Krymskaja en Kurtsjans kaja ingenomen. Ook in den Kaukasus werd de vijand, ondanks hardnekkigen tegenstand en uiterst moeilijke weers- en terreinomstandigheden uit versterkte bergstellingen geworpen. Ten Oosten van Wjasma en bij Rsjew werden weer verscheidene door pantserwagens onder steunde aanvallen der Sovjets verijdeld. Ook ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en voor Leningrad mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. In de Finsche Golf werd een vijandelijke mijnenveger door bomtreffers tot zinken gebracht. In het Hooge Noorden bestookte de lucht macht een vliegveld bij Moermansk. alsmede een troepenkamp op het Visschersschiereiland. Een kleine vrachtboot werd tot zinken gebracht. Aan het Oostelijke front werden gisteren in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie 98 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Zes an dere machines werden op den beganen grond vernield. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. Aan de Zuidkust van Engeland plaatsten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval overdag voltreffers op voor de oorlog voering belangrijke militaire inrichtingen. Aan de Belgische kust van het Kanaal werd een Britsch vliegtuig door jagers neergehaald. Ma rine-artillerie schoot in het Westelijke deel van de Oostzee vier Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. En Zondag: In den Kaukasus zijn Duitsche en verbon den troepen door sterke vijandelijke stellingen en wegversperringen .heengebroken. Tegen aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Op de Wolga zijn op 21 en 22 Augustus een sleepboot en twee vrachtschepen door bomtref fers tot zinken gebracht, een andere sleepboot en vier tankschepen werden in brand geworpen. Aan het Don-front werden op verscheidene plaatsen pogingen van den tegenstander om over te steken afgeslagën. In het gebied ten Zuid-Westen van Kaloega en bij Rzjef zijn aanvallen van sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten van den vijand in harde gevechten, met steun van doeltreffend ingrijpen van het luchtwapen, afgeslagen. Hier bij werden gisteren 161 tanks vernietigd, waar van 86 alleen in den sector van één legercorps. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer en. vóór Leningrad bleven afzonderlijke vijandelijke aan vallen in het Duitsche afweervuur steken. Het Sovjet-luchtwapen verloor gisteren in luchtgevechten en door afweergeschut 122 vliegtuigen, drie andere werden op den grond vernield. Vier eigen vliegtuigen keerden niet terug van de vlucht. In Egypte hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen in den nacht van 21 op 22 en ln dien van 22 op 23 Augustus met succes verscheidene Brit sche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië be stookt. Bij aanvallen overdag en des nachts, gericht op verscheidene wapenings- en verkeersinstal- laties in Zuid- en Oost-Engeland werd en krach tige ontploffingen en branden waargenomen. Aan de Zuidkust werden zeven Britsche lan dingsbooten door bomtreffers in den grond ge boord. Bij overdag ondernomen vluchten naar de be zette Westelijke gebieden schoten afweerge schut' en jagers vier Britsche vliegtuigen neer. De door Roemeensche troepen ingenomen stad Kurtsjanskaja ligt op een landrug tusschen het moerasachtige lage gebied aan den Koeban en den lagunengordel van de zee van Azow, aan den eenigen bruikbaren weg, die via Temrjoek het schiereiland Taman met het gebied van den Koeban verbindt. Het verlies van deze stad is zeer gevoelig voor de bolsjewisten en zij hebben dan ook getracht door talrijke, vergeefsche in fanterie- en pantseraanvallen de plaats te her overen. De stad Krymskaja Is een knooppunt van spoorwegen, die naar Noworossisk, Rostow en Krasnodar voeren. De bolsjewisten ondernamen talrijke tegenaanvallen om de stad te herwinnen, doch zij werden onder bloedige verliezen afge slagen. Daarbij werden 10 pantserwagens ver nield. VLIEGTUIG IN DE OMGEVING VAN MUHLBERG NEERGESTORT. Vrijdag is generaal-majoor Freiherr von Gablenz. Amtschef van het ministerie van lucht vaart en bestuurslid van de Deutsche Lufthansa, met ministerial-direkto:- prof. dr. Krümmel. Amtschef van het ministerie voor wetenschap, opvoeding en volksontwikkeling, bij een vlieg tuigongeluk om het leven gekomen, meldt het D.N.B. Gen.-majoor von Gablenz bestuurde zelf het vliegtuig op een dienstreis van Berlijn naar het Zuiden van Duitschland. Door een technische storing is het vliegtuig in de nabijheid van Mühlberg neergestort. Ook de marconist kwam om het leven. Met von Gablenz verliest de Duitsche lucht macht een van haar leidende figuren. Von Gablenz stamt uit een oude officiersfamilie en nam deel aan den oorlog van 1914. Na hersteld te zijn van een verwonding werd hij bij de vlie gers ingedeeld, waarna hij zich aan alle fronten onderscheidde. Na den oorlog kwam hij bij de civiele luchtvaart. In 1933 werd hij in het be stuur van de Deutsche Lufthansa opgenomen. Ook in dezen oorlog nam hij aan verscheidene fronten met succes aan den strijd deel. Na zijn bevordering tot generaal-majoor werd hij in den herfst van 1941 tot Amtschef van het ministerie van luchtvaart benoemd. Er zij nog aan herinnerd, dat von Gablenz in 1936 de eerste verkeersvlucht naar New York maakte en een jaar later een vlucht maakte naar Oost-Azië, waarbij hij als eerste over het Pamir-~eberg.te vloog. AAN DUITSCHLAND EN ITALIË. Te Berlijn wordt megedeeld: Brazilië had onder Amerikaansche pressie reeds in Januari van dit jaar de betrekkingen met dé mogendheden van de spil verbroken. Gevolg gevend aan een nieuwe Amerikaansche afpersing, heeft de Braziliaansche regeering thans aan Duitschland en Italië formeel den oorlog verklaard. Brazilië had zich reeds zoo zonder beperking ter beschikking van de Amerikaansche oorlog voering gesteld, dat de officieele deelneming aan den oorlog zonder beteekenis is. Naar uit Uruguay wordt gemeld, heeft de pre sident der republiek, Baldomir. bekend gemaakt dat Uruguay Brazilië ook voórtaan de rechten van een niet-oorlogvoerende mogendheid zal toekennen. Naar het D.N.B. uit militaire kringen te Tokio verneemt, heeft het versterkte optreden van Japansche duikbooten in de Tasmanzee, in de Groot-Australische Baai en in de Bass-straat het geallieerde hoofdkwartier aanleiding gegeven sterkere zee- en luchtstrijdkrachten in de wa teren van de Tasman-zee samen te trekken, om het daar bestaande duikbootgevaar meester te worden. De Cook-straat alsmede groote gebieden van de Tasman-baai zijn gevaarlijk door mij nen, zoodat de geallieerde scheepvaart binnen kort zal worden verlegd. Ook de Plenty-baai en de Hauraki-golf ten Noorden van Nieuw-Zee- land zijn voor de scheepvaart nauwelijks nog bruikbaar. Uit de wateren ten Westen van Nieuw-Caledonië worden geallieerde sóheeps- bewegingen van vrij grooten omvang gemeld. Behalve Port Moresby zijn Townsville, Wind- ham, Port Darwin en Broome Vrijdag docr Japansche vliegtuigen wederom gebombardeerd. Dien dag bevonden zich meer dan 200 Japansche bommenwerpers boven Australisch gebied. On danks den hevigen afweer gelukte het den Ja- panschen formaties opnieuw zware vernielingen aan de haveninstallaties en aan de militaire be langrijke installaties der aangevallen steden toe te brengen. In de haven van Broome werden vier transportschepen door bomtreffers tot zin ken gebracht, twee andere in brand geworpen. In Port Darwin ging een pakhuis in vlammen op. ook aan de militaire barakken van Port Darwin werden groote vernielingen toege bracht. Een Australische batterij luchtafweer- nut werd door volle treffers tot zwijgen ge bracht. Slechts drie der aanvallende Japansche vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN. De Britsche duikboot Upholder is volgens een berichte van de Britsche admiraliteit verloren gegaan. WILLKIE OOK NAAR TURKIJE. Alle Turksche bladen publiceeren een bericht uit Washington, dat Wendell Willkie op zijn reis naar het Naburige Oosten en Rusland ook een officieel bezoek zal brengen aan Turkije en daarbij aan president Ineunoe een boodschap zal overhandigen van president Roosevelt als mede het werkplan van de Amerikaansche wa penindustrie. (D.NJ3.) RECHTSTREEKSCH LUCHTVERKEER TUSSCHEN NEW YORK EN CAIRO. Tusschen Cairo en New York is een recht- streeksche luchtverbinding tot stand gebracht, naar radio Cairo meldt. De reisduur bedraagt 3^ dag. (D.NB OVERSTROOMING VAN DE GELE RIVIER. Uit Kalfong ln de provincie Honan wordt ge meld, dat 2.400.000 Chineezen getroffen zijn door de overstrooming van de Gele rivier. Volgens een nader bericht zouden Tsjoengkingtroepen de dijken van de rivier hebben doorgestoken, waar bij nog zware regenval is gekomen, zoodat uit gestrekte deelen van de vlakte der provincies Honan en Anhoei overstroomden. In de onder- geloopen gebieden zijn geen sanitaire maatre gelen genomen, zoodat epidemieën zijn uitge broken. Door de nationale Chlneesche r'egeering zijn hulpmaatregelen ter hand genomen. (D.NJB.) Dit Nummer bevat TWEE Bladen van hedenavond 20.46 uur tot morgenochtend 6.39 uur De maan ging hedenmorgen om 4.17 onder en komt weer op om 19.48 uur hedenavond. sche en Nederlandsche soldaten in conflict zijn geraakt, dan dragen diegenen daarvoor de verantwoordeUjkheid, die thans niet meer in Nederland zijn, maar aan de overzijde, in Engeland en Amerika, stoken. Wij wil len het lot dankbaar zijn, dat deze onge lukkige strijd slechts kort duurde en dat de helden, die aan beide kanten zijn gevallen, ons steeds ln herinnering zullen brengen, dat het in de toekomst nooit weer mag voorkomen, dat Nederlanders en Duitschers in den strijd tegenover elkaar staan. Nadat de capitulatie van het Nederlandsche leger zich had voltrokken, benoemde de Führer bij zijn decreet van 18 Mei 1940 Reichsml- nister dr. Seyss-Inquart tot Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied. Dr. Seyss-Inquart nam 29 Mei 1940 in een plechtige bijeenkomst in Den Haag de bestuurs macht op zich. Het is goed, als wij ons af en toe deze historische feiten in de herinnering terug roepen. De Rijkscommissaris zeide destijds: „Alle wapensuccessen en de heerlijkste overwin ning, die ooit is bevochten en die thans in Vlaanderen werkelijkheid wordt, veranderen niets aan het feit, dat wij, Duitschers, liever in dit land waren gekomen met de ten groet op geheven hand dan met de wapens in de vuist. Dit feit zal eenmaal voor den rechterstoel dei- geschiedenis beslissen en de verantwoordelijk heid voor alle ongeluk en vernieling leggen op de schouders van degenen, die niet opgewassen waren tegen de grootheid van dit uur". Destijds zeide hij voorts: „Wij Duitschers zijn nu eenmaal geplaatst in een gebied, dat ons .in het Oosten en in het Westen zonder bescher ming heeft overgeleverd aan den aanval van wie op het oogenblik machtiger is. Eeuwenlang ston den wij bloot aan de rooftochten en roofoor- logen der Franschen. Eeuwenlang stortte de storm van het Oosten zich over ons, dien wij tot redding van het avondland steeds weer af weerden. Het Germaansche bloed in onze aderen verschaft ons het initiatief en den onderne mingsgeest, die de Nederlanders flinke zeelieden en kooplieden deden, worden en ons, Duitschers, in den strijd voor onze levensrechten hebben ge maakt tot de beste soldaten ter wereld". DUITSCHE WAARDEERING VOOR NEDERLAND. In deze rede zeide hij verder: „Wij Duitschers, nu, die thans met een blik, gescherpt door het inzicht in de door het bloed bepaalde waarden van een volk, door dit land gaan, verheugen ons over de Nederlandsche menschen. Wij verheu gen ons over de kinderen. Wij wenschen den jongens hier toe, dat zij moedige, krachtige, ondernemende mannen worden en we wenschen den meisjes toe, dat ze goede vrouwen en blij moedige moeders van gelukkige gezinnen wor den." Deze woorden waren 'derhalve geen woorden van haat maar woorden van waardeering, waarin een aansporing lag om mede te werken aan de groote gebeurtenissen. Hij bekrachtigde dit, door te zeggen: .Het Duitsche volk heeft zijn Groot- Duitschland lief en is bereid hiervoor alles op te offeren. Het voelt evenwel de hoogere betee kenis van de aan het Duitsche volk gestelde roeping tot medewerking aan den opbouw van een nieuw geordend, vredelievend Europa. In het besef van de grootheid van deze taak is het bereid geweest zijn hoogste goed te weten Groot-Duitschland zelf in de waagschaal te stellen om het nieuwe, schoonere Europa te helpen tot stand brengen!" Nu ook in den tegenwoordigen tijd steeds weer de vraag vernomen kan worden, waarom de Duitsche bezettingsautoriteiten slechts met de nationaal-socialisten samenwerken, zou ik nog eens in de herinnering willen terugroepen, dat deze kameraadschap in de kerkers der vroegere regeering is gesmeed. Wie heeft Duitsche en Nederlandsche natio naal-socialisten gemeenschappelijk opgesloten? Wie heeft er voor gezorgd, dat zij op de meest onwaardige wijze werden mishandeld? Wie heeft er laf en arglistig weerlooze menschen neerge schoten in treincoupé's? Het is tijd, kameraden, dat wij ons deze dagen herinneren en onze deze misdrijven voor oogen stellen om daaruit de noodige conclusies te trekken voor de hardheid van onzen politieken strijd. Deze kameraadschap, die destijds ont stond, zal haar hechtheid ook in de moeilijk ste, zwaarste dagen bewijzen. Destijds is het geheele volk aangespoord tot medewerking. De kameraadschap kon evenwel slechts ge schonken worden aan degenen, die voor de zelfde idee hebben geleefd en geleden. Als derhalve destijds mannen opstonden als Colijn. die in zijn brochure „Op de grens van twee werelden" de massa van het volk toeriep, dat de zelfstandigheid der kleine staten wel niet zou terugkeer en, dan stond toch tusschen de regels te lezen: Wij zullen wel probeeren te zij ner tijd die Duitschers weer kwijt te raken en wfj zullen zoo mogelijk ook bijdragen tot een Engelsche overwinning op de nationaal-socia listische krachten. Ook de toenmalige commissaris der provincie Groningen, Linthorst Homan, v/endde zich ln zijn brochure: „Aanpakken" tot het volk en spoorde aan tot de nieuwe orde, altoos evenwel onder zekere voorwaarden en voorbehoud. Desondanks heeft de Rijkscommissaris aan alle partijen gelegenheid gegeven weer werk zaam te zijn. Zelfs de marxisten meenden, dat wij op grond van onze overeenkomst met Mos kou nu zelf marxisten en vereerders van het communisme waren geworden. Uit hun schuil hoeken kwamen zij te voorschijn en ze zagen zich alweer als wereldredders met hun parool: „Proletariërs aller landen vereenigt u". DE BLIK NAAR HET OOSTEN. In dezen tijd trokken ook de oude nationaal- socialistische strijders der N.S.B. naar hun ver gaderplaats te Lunteren op. Mussert richtte toen den blik van zijn strijders naar het Oosten en wekte het Nederlandsche volk op. te breken met de oude methoden der pro-Engelsche ge zindheid en zich te schikken naar de noodzaak der gebeurtenissen. Hij deed dat, terwijl hij alle Nederlanders opwekte nu niet meer te spreken van vijanden, maar van broeders. De bezettende macht heeft deze ontwikke ling nauwkeurig gadegeslagen en daaruit nader hand de noodzakelijke gevolgtrekkingen ge maakt. Overal vormden zich groepen: en veree- nigingen, die steeds weer betoogden Dultsch- gezind te zijn. maar die tevens Engeland lief hadden. Deze twee harten ln één borst hadden echter niets te maken met de eerlijkheid van een politieken strijd. Sedert begin 1940 vlogen Engelsche vliegers bij nacht en ontij naar Duitschland en wier pen zelfs in Nederland, België en Frankrijk hun bommen op weerlooze menschen. De Führer Waarschuwde nogmaals. Pas n&dat hU had vast gesteld, dat op zijn waarschuwingen geen acht werd geslagen, viel hij ook met zijn bomeskaders aan en zette Engeland betaald, wat het Duit schen menschen had aangedaan. Men zie voor vervolg pag. 1 van het 2e Blad.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1