83sfe Jaargang ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1942 No. 25276 DuitscHers blijven in den aanval Drievoudige roofmoord te Schiedam De Nederlandsche Staat in het nieuwe Europa Vijandelijke tegenaanvallen afgewezen Duitsch Weermachfsbericht Verspreide Berichten Verduisteren: BINNENLAND Wijziging van de Beurs wel De vier daders gearresteerd De omroep en zijn plannen voor de toekomst Ir. Musserf over een Germaanschen Statenbond Hulp van de schóól jeugd bij den oogst LEIDSCH DAGBLAD Directeur? J. W. Henny. Telef Directie en Administratie 25041 <2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden. Pl.verv.: K. Been, Leiden. Het Opperbevel der Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: „In den Kaukasus blijven de Duitsche en verbonden troepen in weerwil van den hard- nekkigen vijandelijken tegenstand in den aan val. Luchtdoelgeschut heeft in de Straat van Kertsj een transportschip in brand geschoten. In de Zee van Azof hebben Duitsche mijnen vegers, zonder zelf verliezen te lijden, 2 ge pantserde Sovjet-bewakingsvaartuigen, die over zwaardere artillerie beschikten en deel uitmaak ten van een vijandelijke formatie, tot zinken gebracht. Zij dwongen de andere schepen tot den terugkeer en maakten gevangenen. Aan het Donfront mislukten verscheidene Sovjetpogingen om de rivier over te steken. De luchtmacht heeft op de Wolga 3 transportsche pen tot zinken gebracht en een rivierstoomboot beschadigd. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef zijn meermalen gereedstaande vijandelijke troepen uiteengeslagen door het geconcentreerde vuur van alle wapens, met doeltreffenden steun van de luchtmacht. Op andere plaatsen werden Sovjetaanvallen bloedig afgeslagen. Ten Zuid oosten van het ümenmeer zijn vijandelijke af- deelingen, die sedert verscheidene dagen op moeilijk terrein waren omsingeld, vernietigd. Vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd aan de Wolchof en aan het omsingelingsfront van Leningrad hadden geen resultaat. In de Finsche Golf hebben Duitsche gevechts vliegtuigen een vijandelijken mijnenveger tot zinken gebracht en een tweeden zwaar bescha digd. De Finsche luchtmacht heeft op 19 en 20 Augustus 2 Sovj et-duikbooten door bomtreffers tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben de bolsje wisten storingsvluchten boven het Gouverne ment-Generaal en Oost-Duitschland onderno men. De burgerbevolking te Warschau leed eerüge verliezen tengevolge van bommen. Al leen vliegende Britsche gevechtsvliegtuigen kwamen des nachts in het Noord-Duitsche kustgebied. De Engelsche luchtmacht verloor overdag en in den loop van den nacht 9 vlieg tuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht opnieuw de oorlogshaven van Portsmouth gebombardeerd en door bommen van zwaar en zeer zwaar ko-ïiber vernielingen en branden veroorzaakt op de werven en in het havengebied. De vijandelijke verliezen bij de landingspo ging aan de Kanaalkust op 19 Augustus zijn sinds de vorige opgaaf gestegen tot 2095 ge vangenen, onder wie 617 gewonden. Het aan tal gesneuvelden en verdronkenen kan nog niet vastgesteld worden. Het aantal bij deze onderneming neergeschoten vijandelijke vlieg tuigen is gestegen van 112 tot 127. De Duit sche verliezen zijn verminderd van 37 tot 35 vliegtuigen." DE LANDINGSPOGING BIJ DIEPPE. De van geallieerde zijde tevergeefs onderno men poging om een tweede front te openen, wordt thans door de geallieerden gebagatelli seerd tot een „experiment". Dit noemt de Ber- lijnsche pers een „brutale en typisch Engelsche lasterpraat." Het is hiermee, naar de Völklscher Beobach- ter" schrijft, als in de fabel van den vos met de zure druiven. Men heeft een sedert 10 maan den voorbereiden grooten slag willen slaan. Nu men echter een pak slaag gekregen heeft is alles plotseling slechts „een overval" geweest. Naar de Daily Express meldt, heeft Lord Mountbatten, de chef der gecombineerde ope raties, een conferentie gehouden, om de bij Dieppe behaalde resultaten te bespreken. Deze resultaten en die van de gehouden conferentie zullen worden voorgelegd aan het oorlogskabinet DE REIS VAN WENDELL WILLKIE. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Roosevelt op de persconferentie medegedeeld, dat Wendell Willkie als bijzondere gezant van den president naar het Nabije Oosten en de sovjet-unie zal gaan. Naar Roosevelt verder me dedeelde, zal de voornaamste taak van Willkie daarin bestaan „de waarheid te zeggen om trent datgene, wat de V. St. zullen doen om den oorlog te winnen." Interlnf meldt nog: Inmiddels heeft de vroe gere candidaat voor het presidentschap der V. S. zijn reisroute gewijzigd. Aanvankelijk wilde hij n.l. ook een bezoek brengen aan Tsjoeng- king-China, doch Tsjang kai sjek zou te ken nen hebben gegeven, op het oogenblik geen bij zonder belang te stellen in de aanwezigheid van Willkie. DUITSCHE VLIEGTUIGEN VALLEN ENGELSCHE TRANSPORTSCHEPEN AAN. Gisteren overdag hebben Duitsche gevechts vliegtuigen transportschepen der Britten, die troepen van de mislukte onderneming van Dieppe aan boord hadden, aan de Zuidkust van het eiland aangevallen. Drie booten werden in een aanval met boordwapens onder doeltreffend vuur genomen. Duitsche verkenners constateer den. dat op een boot een zware brand was uit gebroken. Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden steden aan de Zuidwestkust van het Britsche eiland. Eenige treffers hadden een goede uitwerking. Er ontstonden eenige branden in de havenwerken (D.N.B.). COMMUNISTEN EN ENGELSCHE VAKVEREENIGINGEN. Naar „Aftontidningen" uit Londen meldt zul len begin September op het congres der Brit sche vakvereenigingen te Blackpool vier vak- vereenigingen voorstellen, de circulaire nr. 16 bij de communisten als „de zwarte circulaire" bekend, in te trekken. In deze van 1934 datee- rènde circulaire was den vakvereenigingsbestu- ren opgedragen alles te doen. ten einde te ver hinderen, dat personen, die behooren tot den staat ondermijnende partijen, hun politiek kun nen toepassen in leidende functies der vakver eenigingen. De „Daily Express" verklaart met betrekking hiertoe nog, dat er in de vakvereenigingen lie den zijn die de communisten de hoogste posten wenschen te doen controleeren. (D.N.B.) Van hedenavond 20.51 uur tot morgenochtend 6.35 uur en van morgenavond 20.48 uur tot Maandagochtend 6.37 uur De maan komt hedenmiddag om 18.12 uur op cn gaat onder om 3.09 uur vannacht om mor genavond om 19.05 uur weer op te komen. In de Staatscourant is opgenomen een wijzi ging der Beurswet 1914 waar wij het volgende aan onlleenen. Het is met ingang van 24 Augustus a.s. ver boden om aandeelen Koninklijke Petroleum, preferente en gewone aandeeieu Dordtsche Pe troleum en scheepvaartaandeclen te beieenen of in onderpand te nemen. Wat de scheepvaart- aandeelen betreft wordt een uitzondering ge maakt voor restantbewyzen der Holl. Stoom bootmaatschappij. Alle prolongatiën. voorschotten in rekening courant en andere geldleeningen van voor 24 Augustus, waarvan het onderpand geheel of gedeeltelijk bestaat uit genoemde fondsen, zijn met ingang van 24 Augustus opzegbaar. De oorspronkelijke pandgever is verplicht, indien het onderpand der geldleeningen geheel of gedeeltelijk bestaat uit aandeelen Koninklijke Petroleum, preferente en gewone aandeelen Dordtsche Petroleum of scheepvaartaandeelen, voor zoover hem dit eenigszins mogelijk is, hetzij het onderpand voor zoover dit uit deze aandeelen bestaat, te vervangen door andere officieel genoteerde, als onderpand toegelaten fondsen, hetzij zijn debetsaldo ind ie mate ver mindert, dat teruggave van genoemde aandee len mogelijk is. De geldgever is verplicht, indien de geldnemer niet voldoet aan hetgeen hierboven is omschre ven, de geldleening uiterlijk per 8 September op te zeggen, met dien verstande, dat alle in deze voorschriften bedoelde geldleeningen uiterlijk op 15 September a.s. moeten zijn geregeld of zijn afgewikkeld. Wijziging beursvoorschriften 1942. De vereeniglng voor de effectenhandel (be drijfsgroep effectenhandel) deelt mede. dat blijkens een bepaling van den voofzitter pre mie-affaires, als bedoeld in art. 42 en 43 van het reglement voor den effectenhandel, in wel ken vorm ook. na de totstandkoming van de beursvoorschriften 1942 a. niet meer zijn toege staan voorzoover zij betrekking hebben op fondsen, welke volgens de beursvoorschriften 1942 a. niet in onderpand mogen voorkomen. Medewerking aan zoodanige affaires is den leden der vereeniglng voor den effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) derhalve ver boden. VRAAGGESPREK MET DEN DIRECTEUR-GENERAAL. Dezer dagen heeft de Nederlandscbe omroep in de serie „U kent hen, maar kent u hen ook?" een vraaggesprek gebracht met den directeur- generaal van den rijksradio-omroep, dr. ing. W. A. Herweyer. „Hoewel ik de scheiding in den omroep funest acht", aldus de heer Herweyer, „omdat daar door de omroep in Nederland kort voor den oorlog in een dood slop is geraakt, zoo vergeet ik toch niet dat de verschillende radiovereni gingen werkelijk baanbrekend werk hebben verricht. Door hun prestaties waren wij aan vankelijk een van de eersten in Europa op radiogebied en tevens maat- en toonaangevend op het vasteland. Het is echter te betreuren dat wij later door de steeds verdergaande ver deeldheid zoo achterop zijn gesukkeld". Aangaande de plannen voor de nabije toekomst Ir. Mussert heeft op 31 Juli in Lunteren op den Goudsberg een rede gehouden, waarvan wij den tekst aantreffen in het jongst verschenen nummer van „Volk en Vaderland". Er zal een solidair Europa moeten ontstaan uit de worsteling van dezen tijd, aldus ir. Mus sert. Het winnen van den oorlog tegen het ver bond van Aziatische communisme en het Ame- rikaansche kapitalisme, zal gevolgd moeten worden door het winnen van den vrede binnen Europa door de ordening der Europeesche vol keren, de samenwerking, het elkander respec teeren en waardeeren, zoodat de verdediging van Europa wordt beleefd als een algemeen belang en een algemeene plicht. Een statenbond. „Ik acht het niet onmogelijk, aldus de leider van het Nederlandsche Nationaal- Socialisme, dat er een tijdstip zal komen, waarop de Germaansche volkeren in plech tige samenkomst, ieder voor zich, afstand zullen doen van de benaming „Rijk", zoodat er dan geen Groot-Duitsch Rijk, geen Ne- derlandsch Rijk en geen Scandinavische Rijken meer zullen zijn, doch een Groot- Duitsche Staat, een Nederlandsche Staat en Scandinavische Staten, welke Staten te samen den Germaanschen Statenbond zul len vormen. Dit afstand doen zou den weg vrijmaken voor de oprichting van een nieuw begrip, n.l. „het Germaansche Rijk", om vattende de Germaansche levensruimte. Het sein daartoe zou dan toch moeten uitgaan van den man, die de roeping heeft als Germaansch Führer op te treden, niet al leen door zijn genialiteit en de leiding ge vende rol, die hij vervult bij de redding van Europa van het gevaar van vernietiging door het communisme, maar in dit geval tevens duidelijk daarvoor voorbestemd, doordat Adolf Hitler, van geboorte Oosten- rijksch staatsburger en door zijn dienstne ming in 1914 in het Beiersche leger van zijn staatsburgerschap vervallen verklaard, jarenlang statenloos is geweest, dus in die jaren reeds uitsluitend Germaansch leider v/as." Ir. Mussert houdt verder een pleidooi voor het gebruik van de Duitsche taal als voertaal, niet omdat het Duitsch .een betere of een hoo- gere taal zou zijn dan het Nederlandsch of het Zweedsch, maar omdat er 80 millioen Germa nen zijn, die Duitsch spreken, waartegenover slechts veertien millioen, die Nederlandsch spreken en 8 millioen, die Zweedsch spreken. Het niet willen bezagen van de Duitsche taal als voertaal tusschen de Germaansche volkeren, is separatisme. Tegengaan van separatisme. Noodig voor de samenwerking is, afweer van imperialisme en separatisme. Daarbij moet er tegen gewaakt worden, dat rechtvaardige, bil lijke Duitsche belangen niet worden geofferd uit vrees daarvoor, dat zij als Imperialisme wor den uitgekreten. Daarbij moet er tegen gewaakt worden, dat rechtvaardige, billijke nationale aspiraties van het Nederlandsche volk zouden worden onderdrukt, onder voorwendsel van het tegengaan van separatisme. Is deze afweer dus de negatieve kant van de samenwerking tus schen de Germaansche volkeren, de positieve kant daarvan is de wederzijdsche wil tot re specteering van elkander, het besef, dat een verlies, dat de één treft, ook den ander raakt. Wij moeten eens zoover komen, dat een bom bardement van Keulen, Lübeck of Rostock ons Nederlanders treft, alsof het Amsterdam, Utrecht of Delft zou zijn. Zoover Is het nog niet, maar eens moet het toch zoover komen. En omgekeerd, elk verlies van Nederlandsch bezit moet den Duitschers treffen. Gemeenschappelijke verdediging. Over de gemeenschappelijke verdediging van Europa, schrijft Mussert: .,Ik ben er van overtuigd, dat de Nederland sche soldaat, behoorlijk afgericht, modern be wapend en goed aangevoerd, niet zal behoeven onder te doen voor een Duitsch soldaat en dat zij dus in de toekomst gelijk gerechtigd, naast elkander zullen kunnen staan. Wij kunnen er zeker van zijn, dat de grenzen van Europa blij vend bewaakt zullen moeten worden. Wij zeiven wonen aan de Westgrens en dat wij dus ons aandeel zullen hebben bij te dragen in de ver dediging van de Westkust van Europa, spreekt vanzelf. Maar behalve in het Westen, moet de wacht voor Europa worden betrokken in het Oosten, aan de Wolga, tot aan de Noordelijke IJszee. Ook daarin zal het Nederlandsche volk zijn deel hebben te dragen; het Nederlandsche con tingent zal in verhouding tot het Duitsche, een sterkte moeten hebben als overeenkomt met de verhouding tusschen het totaal aantal Neder landers en het totaal aantal Duitschers, dat ln Europa woont en leeft. De nieuwe Nederland sche Regeering heeft tot plicht de maatregelen te nemen, die daartoe zoo spoedig mogelijk leiden. De Beweging moet zuiver zijn. Komend tot een bespreking van de teak en de rechten tfan den Nederlandschen nationaal- socialistischen Staat, merkt lr. Mussert op: „De politieke partijen zijn er niet meer en het parlement is ter ziele. Wanneer daarvoor niets in de plaats zou komen, zou het niet lang du ren of het Staatsabsolutisme vierde hoogtij. Vandaar tot een terreursysteem. dat het geheele volk in knechtschap zou brengen, ten behoeve van machtswellust en gouddorst van een kleine groep uitbuiters, zou nog slechts één stap zijn. Daarom is er noodig een politiek dragende volkskern, die haar organisatie vindt in de Be weging. Die Beweging moet zuiver zijn; iedere vorm van corruptie in de Beweging moet als een veel ernstiger fout worden aange zien dan corruptie in den Staat. Onze Beweging zal zich op dit punt sterk hebben te bezinnen en het is mijn bedoe ling, wat dit betreft, geleidelijk maar zeker de teugels straffer aan te trekken. Binnen de Beweging moet onderlinge critiek en wrijving mogelijk zijn, in dien vorm, dat daaruit blijkt, de wil ot opbouw en zuive ring. Er zijn uitingen in de Beweging en hare organen, die er op duiden, dat van deze voor elk leven noodzakelijke vrijheid wordt gebruik gemaakt om elkander af te kraken of te hinderen. Ik volg deze uitin gen nauwkeurig en op het tijdstip, waarop ik dit gewenscht zal achten, zal aan de zon daren hun zonderegister worden voorgehou den met de gevolgen van dien. De politieke wil van het Volk wordt dus ge vormd in de Beweging en uitgedragen door de Beweging bij haar leidinggevende taak in het Volk. Daarom zullen de gezagsdragers der Be weging ln de naaste toekomst een belangrijke positie innemen, die zeker niet onderdoet voor die, van de gezagsdragers in den Staat. Volksordening. Voor de volksordening is gedacht aan zes groote arbeidsgemeenschappen. De eerste is de Landstand, omvattende allen die werkzaam zijn in landbouw en visscherij. De tweede is het Arbeidsfront, omvattende hen, die werkzaam zijn in het economisch leven De derde omvat allen betrokken bij onderwijs en opvoeding. De vierde hen, die ln de volksgezondheid en de volkszorg werken. De vijfde omvat de cultureele werken en de zesde ten slotte de ambtenaren en de politie." Ten slotte zal een eigen leven gegeven wor den aan gewesten, streken, steden en dorpen. Ir. Mussert wil het Gewestelijk leven tot bloei brengen. Een straffe eenheidsstaat is op weg naar staatstyrannie. De staat zal daar regee- ren, waar centrale en eenvormige voorziening noodzakelijk is. „Het zal dan ook gewenscht en nuttig zijn om een volksvertegenwoordiging te doen ont staan, die natuurlijk niet gegrond zal zijn op politieke partijen, maar voortkomende uit Be weging. arbeidsgemeenschappen, gewesten, eco nomisch leven, universiteiten enz., die een waarlijke afspiegeling zijn van het volksleven ln zijn rijke verscheidenheid." Een afschuwelijke roofmoord, gepleegd in den nacht van verleden week Woensdag op Donderdag op drie Rotterdamsche vrouwen, is door de Schiedamsche politie in record tijd tot volledige oplossing gebracht. Reeds vier en twintig uur na het vinden van twee vrouwenlaken in de Maas, had zij een spoor te pakken en Zaterdagochtend, 15 Augustus, werd de hoofddader, de 39-jarige groente- koopman P. H. te Rotterdam gearresteerd. Het vreeselijke misdrijf werd uitgevoerd door drie mannen, terwijl drie vrouwen de slacht offers waren, namelijk de 80-jarige H. de Vries uit Rotterdam, met haar belde dochters, de 56- jarige Henrietta en de 52-jarige Mien. De vrou wen waren door de kerels naar den Maaskant gelokt en daar neergeslagen, waarna zij waar schijnlijk in bewusteloozen toestand van de glooiing in de Maas geworpen werden. De jongste bleek echter nog bij kennis te zijn. Zij kon zich drijvende houden en gilde om hulp. Twee van de mannen begaven zich daarop te water om de vrouw definitief onschadelijk te maken. Na dit schandelijk misdrijf \yerd in een huisje op een in de nabijheid liggenden volkstuin de buit gedeeld, welke zich bevond in de van de vrouwen afgenomen handtasschen. Tot groote teleurstel ling van de daders bleek zich in totaal slechts f. 300.aan baar geld in de tasschen te be vinden. Een dag later, dus verleden week Donderdag, tegen den avond, werden twee lijken drijvende gevonden. De schedels vertoonden breuken, zoo dat de politie onmiddellijk misdrijf vermoedde, een vermoeden, dat den volgenden dag bevestigd werd door dr. Hulst uit Leiden, die de sectie verrichtte. Onderwijl was ook de identiteit van de vrouwen vastgesteld. Het waren de lijken van de 80-jarige mevr. H. de Vries-Schnltzler en haar oudste dochter, wonende in de Claes de Vrieselaan te Rotterdam. Het huis bleek evenwel geheel leeg te zijn en buren vertelden, dat de dames, drie in totaal, waren vertrokken. De jongste bleek als secretaresse werkzaam te zijn geweest bij een groote onderneming te Rotter dam en daar werd een draad gevonden, welke naar de oplossing van de tragedie zou lelden. Een collega wist namelijk te vertellen, dat de dames reeds eenigen tijd het plan hadden te „verdwijnen" door zich ergens schuil te houden, en daarvoor allerlei methoden trachtten te vin den. Zij had over dit voornemen gesproken met een reiziger, die veel ln de zaak kwam en deze had er weer met zijn broer over gesproken. Deze deelde spreker mede, dat ook dit jaar weer door den Nederlandschen omroep een groot muziekfeest georganiseerd wordt. In de maand September zullen niet alleen ln de studio's te Hilversum, maar ook van verschillende groote steden van ons land uit welverzorgde concerten worden uitgezonden, waarop voornamelijk wer ken van Nederlandsche componisten worden ge speeld. In Amsterdam zal het openingsconcert van de muziekfeestweek gegeven worden in het Concertgebouw. Het sluitingsconcert heeft plaats in het gebouw van kunsten en wetenschappen te Den Haag. In de hoofdstad van ons land zal eveneens een groot volksconcert geboden worden, en, in samenwerking met het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, een uitgebreide muziektentoonstelling in het stede lijk museum. De taak van de radio is echter tweeledig. Naast het verdiepen en verbreiden van de cultuur ln ons volk en het meehelpen aan een verderen opbouw van de cultuur, moet de omroep ook voorlichting geven, vooral in dezen tijd, nu het Nederlandsche volk van zijn anker is losgeslagen. Wat de radio als technisch instrument be treft. deze is nog lang niet aan het einde van zijn ontwikkeling. In Engeland. Duitschland en Amerika wordt de televisie deze nieuwe tak der techniek reeds in de praktijk gebracht. In Berlijn zijn dagelijksche uitzendingen voor televisie. Men kan zelfs ln verschillende zalen televisie-progTamma's zien en beluisteren. In Nederland hebben we dit nog niet. Ook dit is een gevolg van de verdeeldheid, omdat tele visie buitengewoon kostbaar is. Het zal moeite kosten om dezen achterstand in Nederland in te halen, maar we zijn vast van plan om zoodra er na den oorlog mogelijkheid is, dezen in te loopen. Belangwekkend is echter ook de stereofonische radio. Deze brengt de diepte in het geluid, iets wat wij op het oogenblik nog niet kennen. Als men op het oogenblik naar de radio luistert dan hoort men slechts een vlak beeld, doch niet het natuurlijke geluid van de muziek. Men kan im mers niet zeggen: zit de violist rechts of links in het ensemble óf zit hij ver vooraan of achteraan. De stereofonische overbrenging heeft dit ech ter opgelost en de proeven die ik heb bijgewoond, hebben mij er van overtuigd, dat, wanneer de stereofonie eenmaal in den omroep zal zijn toe gepast, dit een buitengewone vooruitgang zal zijn en men dan pas kan gaan spreken van een natuurgetrouwe reproductie van het geluld. Dit is natuurlijk ook op cultureel gebied van belang. ONTSLAG AAN BURGEMEESTERS. Onmiddellijk ingaand ontslag is verleend aan: mr. D. Breebaart als burgemeester van Zijpe; rrir. H. D. A. van Reenen als burgemeester van Bergen (N.H.); L. C. Kolff als burgemeester van Wleringen; G. G. Loggers, als burgemees ter van Wieringermeer; J. C. Haspels, als bur- gemester van Enkhuizen; S. M. Middelhof f, als burgemeester van Hoogkarspel; mr. H. C. Leem- als burgemeester van Hoorn; Jhr. J, P. W. van Doorn als burgemeester van Heemstede; H. C. J. Gunning, als burgemeester van Ierseke; mr. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, als burgemeester van Kloetinge; S. van Hoeve, als burgemeester van Zaamslag; A. A. Elenbaas, als burgemeester van 'sHeer Arendskerke; Jhr. A. van Citters, als burgemeester van Burgh; J. L. Dregmans, als burgemeester van Koude- kerke (Z.)Jhr. R. J. H. S. Röell, als burge meester van Haamstede; L. H. Julsingha, als burgemeester van Delfzijl. BELANGRIJKE CIJFERS. In de dagelijksche Duitsche weermachtsbe- richten lezen wij cijfers, die ons bewijzen hoe hard de strijd in het Oosten is. Cijfers, welke aangeven het aantal bolsjewistische vliegtuigen, tanks en stukken geschut, welke buitgemaakt worden of vernietigd. Het aantal bunkers dat genomen wordt, het aantal kilometers, dat niet tegenstaande hevigen tegenstand, door de Duit sche legers opgerukt wordt. Deze, cijfers leeren ons begrijpen met hoeveel doodsverachting en heldenmoed de dappere Oostfrontstrijders de bolsjewisten bestrijden. landgenoot, daar in het Oosten wordt een heldenstrijd gestreden ter wille van de toekomst van Europa. Als goed vaderlander is het uw plicht uw aandeel te le veren. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Koninginnegracht 22, te 's-Gra- venhage. broer liet er lets over los tegenover den reeds eerder genoemden groentekoopman J. H., in wiens brein onmiddellijk het lage plan van een roofmoord opkwam. Hij deelde dit plan mede aan zijn kornuiten, den 48-jarigen los-werkman J. M. W., en den 31-jarigen los-werkman J. B., beiden te Rotterdam, terwijl ook de verloofde van een hunner, de 25-jarige Lenl L. uit Schie dam, erin gekend werd. Dit meisje heeft van het begin tot en met het onmenschelijke einde van de geschiedenis meegedaan. De drie dames werden eerst naar de woning van J. B. In <ie Zwarte Paardenstraat te Rot terdam gebracht en vervolgens naar een adres in Schiedam, vanwaar zü in den laten avond van Woensdag 12 Augustus meegenomen werden door het drietal en de verloofde, teneinde naar de zoogenaamde definitieve verblijfplaats ge bracht te worden. Van deze wandeling keerden zij niet levend terug. Na het vaststellen van de ld^itf't van de slachtoffers duurde het nog geé-. *Htien uur of de Schiedamsche recherche 'le hand te leggen op den hoofddader P. H. -te -Rotterdam. Ook het Schiedamsche meisje kon spoedig wor den gearresteerd, doch de beide andere daders, gealarmeerd door een oproep tot het verstrekken van inlichtingen in de plaatselijke pers, bleken gevlogen. Na ijverig speuren werd het tweetal evenwel Donderdag in samenwerking met de hoofdstedelijke politie te Amsterdam gearres teerd. H. en het meisje hadden reeds direct een volledige bekentenis afgelegd. De politie ver wacht, dat ook de belde anderen spoedig tot een bekentenis zullen komen. Het viertal is op het oogenblik in verzekerde bewaring ln het politie bureau te Schiedam en zal ter beschikking van den officier van justitie te Rotterdam worden gesteld. De mannen 'hebben in den korten tfld, niet langer dan twee dagen, dat de dames De Vries in hun macht waren, ook nog kans gezien toe stemming te krijgen haar huisraad en andere zaken uit de woning te halen. Deze plundering geschiedde zoo deskundig, dat er werkelijk niets werd achtergelaten. Alles werd opgeslagen ln een schuurtje, natuurlijk met de bedoeling de goe deren later te verkoopen. Door het tijdig ingrij pen van de politie is het zoover niet gekomen. Het huisraad en wat er zich verder in het schuurtje aan eigendommen van de dames heeft bevonden, is in beslag genomen. VRIJWILLIGE AANMELDING. Het voornaamste voedsel voor den aanstaan den winter ls ongetwijfeld de aardappel. Zooals reeds werd bekend gemaakt, is de uitpoot van aardappelen dit jaar zoo hoog mogelijk opge voerd en wijl de gewassen er thans gunstig voorstaan, belooft de oogst aanzienlijk te zul len zijn. Maar zoo min als de huisvrouw vol daan is alvorens zij de winterprovisie in haar kast heeft, zoo min zijn de landbouwer en de overheid tevreden voor en aleer de oogst is binnengehaald en de producten veilig op de daarvoor bestemde plaatsen zijn opgeslagen. Vele maatregelen worden thans dan ook ge troffen om het tijdig binnenhalen van den oogst te verzekeren en zooals het zich momenteel laat aanzien, zal men er in kunnen slagen zonder bijzondere maatregelen alle aardappelen waar het hier voornamelijk om gaat tijdig te rooien. Door onvoorziene tegenslagen b.v. bijzon der ongunstige weersomstandigheden is het mogelijk, dat alle genomen voorzorgsmaatrege len niet voldoende blijken om tijdig alle aard appelen en suikerbieten uit den grond te krij gen. Dat zou beteekenen, dat een meer of min der belangrijke hoeveelheid menschelijk voedsel zijn bestemming niet zou bereiken, niet op tafel zou verschijnen, noch bij den stedeling, noch bij den plattelander, niet in het groote gezin, niet ln het kleine huishouden. Onder geen beding mag de grond vasthou den, wat voedsel voor den mensch in den aanstaanden winter beteekent. Indien het on danks alle door de overheid genomen maat regelen onmogelijk zou blijken met de ter be schikking staande werkkrachten den oogst tijdig binnen te krijgen, rest den met de voed selvoorziening belasten Nederlandschen auto riteiten nog slechts één redmiddel: de arbeids- bron te benutten, die zonder ontwrichting van het economisch leven direct kan worden in geschakeld: de schooljeugd. En deze jeugd, die het recht heeft in den aanstaanden winter gevoed te worden met producten, die op Nederlandschen grond door Nederlandsche werkkracht en kunde zijn voortgebracht, heeft den plicht naar vermogen bij te dragen tot het in veiligheid brengen van ons voedsel. En zij zal dit ongetwijfeld gaarne doen. Daarom zal alleen als de met de voedsel voorziening belaste autoriteiten geen anderen uitweg zien op de medewerking van de schooljeugd bij het rooien van aardappelen, een beroep worden gedaan. Het ligt ln de bedoeling, dat deze oogsthulp van de schooljeugd zooveel mogelijk in klasse- verband geschiedt met een onderwijzer of lee- raar aan h'et hoofd, die toezicht kan uitoefenen. Jongens van de zesde en hoogere klassen der lagere school en jongens van de u.Lo.-, middel bare- en dagnijverheids- en kweekscholen, ko men voor deze oogstwerkzaamheden in aanmer king en zij kunnen zich hiervoor thans reeds vrijwillig opgeven bij het hoofd hunner school of bij eer. door dezen aangewezen docent. De totale opgaven der scholen worden vervolgens opgezonden naar het noor den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming, prof. J. van Dam, ten departemente ingestelde bureau Oogsthulp 1942. De oproep tot deelneming aan den oogst indien deze althans door de met de voedsel voorziening belaste instanties noodzakelijk wordt geacht zal in dat geval aan de verschillende scholen uitgaan van dit bureau, dat met het departement van Landbouw en Visscherij en met de scholen voortdurend contact onder houdt. Voor de door de scholen te maken onkosten, b.v, voor de reis met de klassen naar de oogst- velden c.d., zal een regeling worden getroffen. Tevens zal getracht worden klompen beschik baar te stellen, wijl de schoenen, die de meeste jongens thans bezitten, zich niet leenen voor het werk op den akker. Nadere bijzonderheden dienaangaande zuilen rog worden bekendge maakt. Het vertrouwen wordt uitgesproken, dat zoowel de jeugd als leerkrachten en ouders zullen be seffen dat, mocht een oproep om medewerking der jongens van overheidswege afkomen, dit de voedselvoorziening van ons volk ln den aan staanden winter betreft 'en dat het de plicht van allen is met alle kracht daaraan mede te wer ken. De tijden zijn hard en ernstig, ook voor Nederland, dat zoolang buiten de branding bleet, doch er thans midden in staat.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1