83sïe Jaargang DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1942 No. 25274 De Britsche landing bij Dieppe Extra bericht Geen gewapende vijand meer op het vasteland Bijzonderheden De strijd in het Oosten Het transportvraagstuk en de oorlog Verspreide Berichten BINNENLAND Ingrijpende wijzigingen in dienstregeling der spoorwegen GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN |RJN/T EN ICTTERE^ LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Mehkhorst. Leiden. PI .ver v.: K. Been. Leiden. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren in een exra-bericht bekend: Een grootsch opgezette landing van Engeische, Amerikaansche, Canadeesche en Gaullisti sche troepen ter sterkte van ongeveer een divisie als eerste golf, die in de ochtenduren van heden aan de Fransche Kanaalkust by Dieppe, onder bescherming van sterke zee- en luchtstrijdkrachten en met gebruikmaking van aan land gezette pantserwagens werd uitgevoerd, is door de voor de kustbescherming gebruikte Duitsche strijdkrachten met groote, bloedige verliezen voor den vyand ineengestort. Sedert 16 uur bevindt zich geen gewapende vijand meer op het vasteland. Dit groote succes werd bereikt zonder dat gebruik behoefde te worden gemaakt van de reserven der hoogere leiding. Naar uit de berichten van de troepen en verhooren van gevangenen blijkt, hebben de landingsoperaties zich als volgt afgespeeld: De eerste golf der landingstroepen werd hedenochtend op open zee van transportsche pen door 300 tot 400 landingsschepen overgenomen en bereikte om vyf minuten over zes de kust, beschermd door 13 tot 15 kruisers, torpedojagers en sterke jachtstrydkrachten. Daarachter stond een drijvende reserve van zes transportschepen en drie vrachtschepen en verder noordelijk een groep van 26 transportvaartuigen als operatieve reserve, waar schijnlijk het gros der landingsstrijdkrachten. Deze zouden in den stryd worden gebracht zoodra het de eerste landingsgolf gelukt was een bruggehoofd rond de haven van Dieppe te vormen. Het is daartoe niet gekomen. De gelande vijand werd in gevechten van man tegen man overal vernietigd en in zee gedreven. Er zijn tot nu toe 28 pantserwagens geteld, die aan land werden gebracht en later vernietigd. Alle steunpunten werden door de dappere kustbezetting gehandhaafd, meer dan 1500 gevangenen bevinden zich in Duit sche hand. Onder hen bevinden zich zestig Canadeesche ofificieren. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Door artillerievuur werden drie torpedojagers, twee tor pedobooten en twee transportschepen tot zinken gebracht. De luchtmacht schoot S3 vijan delijke vliegtuigen neer, bracht twee speciale troepentransportschepen tot zinken en een motortorpedoboot en beschadigde vijf kruisers of groote torpedojagers benevens twee transportvaartuigen met zware bommen. De vyand heeft bij deze landingspoging, die slechts politieke oogmerken diende, maar met elk militair inzicht spotte, een vernietigende nederlaag geleden. De Duitsche macht ln het Westen heeft deze dilettantische onderne ming naar behooren afgestraft. Overigens ziet zy alle andere pogingen van dezen tegen stander tegemoet met de rust en de kracht van een weermacht, die in honderden slagen de overwinningslauweren aan haar vaandels heeft gehecht. het Een oorlogscorrespondent meldt aan D.NJ3. nog volgende bijzonderheden: In de stelling verliep de nacht als vele andere. Dan evenwel veranderde tusschen nacht en dag de rust der paraatheid in de hoogste spanning. Eerste bericht: „Engeische schepen naderen de Fransche kust. Sterke luchtstrijdkrachten escorteeren ze", en dan: .Engeische zeestrijd krachten beschieten Dieppe, met landingsvaar tuigen trekken Tommy's naar de kust op, krij gen aan weerszijden van Dieppe in het vuur van het Duitsche kustgeschut vasten voet op het strand, rukken langs de steile kust naar de stad op en nestelen zich in enkele huizen". Het eene bericht ha het andere geeft het verloop der gevechten weer, die thans aan vangen. Hevig zijn ze in den gloed van de heete Augustuszon. Ook tanks zetten de Britten aan land. Maar nog voor het middaguur is aangebroken, ligt het grootste deel der pantserauto's kapotge schoten op het strand, is de situatie hache lijk geworden voor de gelande Tommy's. „Laat ze maar komen", was de wensch van allen, die de wacht aan het Kanaal hielden, toen aan den overkant op het eiland zoa veel drukte werd gemaakt over het tweede front, Nu zijn ze er, nog geen zes uur zijn ze er, en reeds bereiden zij zich voor op een terugtocht. Zij maken een nevelgorchjn om hun schepen. Maar wat helpt hun dat? In het vuur der jagers en lichte gevechtsvliegtuigen gingen de Britsche landingsvaartuigen in vlammen op. De transportschepen trachtten zee te kiezen, maar ook daar duiken de lichte gevechtsvlieg tuigen op en tezamen met hun zware broeders, Do 217's en Ju 88's, slaan zy onder bescherming der jagers groote bressen in de kostbare ton nage der Britten. Ze brengen een snelboot tot zinken en beschadigen nog verscheidene andere oorlogsschepen. Dan achtervolgen ze de vluch tende transportschepen en brengen twee ervan tot zinken. Beide meten 3000 ton, beide zijn vol troepen. „Tien uren tweede front", „Invasiecatastrophe op bevel van Stalin", „Churchills invasie een tweede Duinkerken", aldus luiden de typische opschriften der Berlynsche bladen. De Voelki- scher Beobachter herinnert er aan, dat met den naam van Churchill in beide wereldoorlo gen reeds talryke avontuurlijke en lichtvaardige ondernemingen verbonden zijn geweest, die alle met een catastrophe geëindigd zijn. Daarby komt nu de in enkele uren ineengestorte inva siepoging by Dieppe. Het blad wyst er op, dat Churchill deze Anglo-Amerikaansche landings poging heeft 'opgezet tegen den raad van zijn militaire deskundigen in, alleen omdat Stalin hem de wet van het optreden heeft opgelegd. De Berliner Boersenzeitung schryft: daar is dus het tweede front. Tien uur lang hebben de Britten en Amerikanen om den ongeduldigen gezel in Moskou tevreden te stellen getracht het bestaan van het tweede front te bewijzen en het resultaat is een debacle over de geheele linie. Het blad besluit met de woorden: onze weermacht staat gereed de Britten en Yankees er te allen tyde van op de hoogte te brengen, dat zy in Europa niets te zoeken hebben en dat op dit terrein ook de klinkendste phrase van Churchill en Roosevelt haar effect verliest, wanneer de Duitsche kanonnen spreken. De Engelschen geven een verlies van 95 vliegtuigen! Na de vblledige afdoening van de Engeische landingspoging aan de Fransche kust hernam het leven in de stad Dieppe weer zijn gewonen gang. Reeds van zes uur af waren alle winkels weer open, aldus het D.NE. Het optreden der Fransche bevolking tijdens de gevechten, die omstreeks tien uur duurden, was onberispelijk. Haar houding deed van den aanvang af blijken, dat zij het volste vertrou wen stelde in de Duitsche bezetting en de Engeische actie uitsluitend beschouwde als een hinderlijke storing van den dagelijkschen gang van zaken. IN DEN KAUKASUS. Omtrent de gevechten in den Kaukasus deelt het opperbevel van de Duitsche weermacht het volgende mede: In de ochtenduren van gisteren heeft het in den Kaukasus zwaar geregend, doch eenige af koeling van de tropische hitte brachten de re genbuien niet. Het zwoele weer en de onophou delijke gevechten, ^ie noodig waren om de tal ryke wegversperringen en mynvelden uit den weg te ruimen, eischten van de Duitsche troepen de grootste inspanning. Des te meer respect moet men hebben voor hun resultaten, want zij slaagden er in verder door te dringen in het bergland en den vijand te verdrijven uit verscheidene taai verdedigde plaatsen en steun punten. Duikbommenwerpers en torpedovlieg tuigen ondersteunden den opmarsch der Duit sche troepen in den Westelyken Kaukasus. Een groot aantal voor vertrek gereedstaande spoor wagens werd door bomtreffers en beschieting met boordwapens vernield of zwaar beschadigd. In de wateren van Toeapse werden twee kust vaartuigen tot zinken gebracht en werd een vyandelyke torpedojager door bomtreffers zwaar beschadigd. In de baai van Temrjuk beschadig den de bombardementsvliegtuigen zes koopvaar dijschepen en acht kustvaartuigen. In het ge bied van Stalingrad ondernamen sterke forma ties van de luchtmacht hevige aanvallen op bolsjewistische strydkrachten. By de zuiverings actie in de groote bocht van den Don kwamen de Duitsche formaties infanterie in contact met een vyandelyke afdeeling, die zich genesteld had in de spelonken van het onherbergzame bergland. Zy werd evenwel door de Duitsche troepen ondekt en volkomen vernietigd. De van Stalingrad naar het Noorden loopende spoorlyn werd herhaalde malen zwaar beschadigd. In luchtgevechten schoten de Duitsche vliegtuigen 38 bolsjewistische machines omlaag. De A.NP.-correspondent te Berlyn meldt: Van de zijde van Duitschlands tegenstanders heeft men steeds de hoop gekoesterd, dat de capaciteit van het Duitsche verkeerswezen, in het byzonder der spoorwegen, op den duur niet voldoende zou zyn om aan de door.den oorlog gestelde eischen te voldoen. Dat deze hoop ydel zal blyken te zyn, wordt uiteengezet in een van bevoegde zyde gepubliceerd artikel in het officieele orgaan van het Duitsche ministerie van verkeer. „Grossdeutscher Verkehr", waarin aan de hand van feiten de conclusie gemoti veerd wordt, dat de vyand ook den verkeersslag moet verliezen. Reeds sedert lang, zoo wordt in het betref fende artikel gezegd, hebben de vyanden op een voor hen hoogst onaangename wijze kun nen merken, dat naast de militaire kracht van den tegenstander ook de transportcapaciteit een beslissende rol in dezen oorlog speelt. In het geheel zal men kunnen rekenen, dat min stens een derde van de totale vooroorlogsche wereldkoopvaardytonnage met inbegrip van de sedert het uitbreken van den oorlog voltooide nieuwe schepen door de asmogendheden tot zinken is gebracht. De asmogendheden bevinden zich hier ln een belangrijk gunstiger positie, daar de overzeesche verbindingen voor hen van veel geringere be- teekenis zijn en door vyandelyk optreden niet gestoord kunnen worden in zoodanige mate. dat de oorlogvoering er invloed van ondervindt. De oorlogvoering der asmogendheden kan in be- slissenden omvang steunen op de landverkeers- middelen, die zich naar hun aard veel meer aan vijandelyk optreden onttrokken dan de zeescheepvaart. Daarom is het in het Europeesche gebied in de eerste plaats een kwestie van organisatie, welk nuttig effect uit de binnenverkeersmid- delen kan worden verkregen. In het artikel wordt een aantal maatregelen opgesomd, die genomen zyn om de capaciteit van de spoorwegen en de binnenvaart zoodanig op te voeren, dat het verkeer te allen tijde gelijken tred kan houden met de nog steeds geweldig in omvang toenemende Duitsche be wapening en bovendien de vitale transporten voor de verzorging van de burgerbevolking kan uitvoeren. Als gevolg van deze maatregelen is reeds thans een ontspanning in de verkeers- positie ingetreden, op grond waarvan met zekerheid kan tforden gezegd, dat aan de nog ,te verwachten verhoogde eischen van het herfst- verkeer en van de verdere toeneming van het Duitsche bewapeningspotentieel met gemak tegemoet kan worden gekomen. BRITSCHE VERLIEZEN. De Britsche admiraliteit erkent het verlies van den luchtafweerkruiser Cairo en van den torpedobootjager Foresight by de convooi-ope- raties by Malta en van den Australischen kruiser Canberra by den slag by de Salomons eilanden. In de bestaande dienstregeling der Nederland- sche spoorwegen worden ingaande Maandag 24 Augustus a.s. verschillende ingrijpende wijzigin gen gebracht, die niet door middel van wijzi gingsbladen ter kennis van de reizigers gebracht kunnen worden. Een aantal treinen vervalt, andere worden vervroegd of later gesteld. Dit beteekent, dat het nieuwe spoorboekje geldig van 24 Augustus af, in belangrijke mate afwykt van het thans geldende. Ter voorkoming van teleurstelling zal men een nieuw spoorboekje dienen aan te schaffen. Het nieuwe boéfcje zal van 22, zoo mogelijk reeds van 21 Augustus af, verkrijg baar zyn. BURGEMEESTERS. Met ingang van 1 September is R. H. van Schaik opnieuw tot burgemeester van Maar- heeze benoemd on mr. dr. H. J. Wytema met ingang van 15 September opnieuw tot burge meester van Beiien. Verder is mr. L. C. A. Lepelaars met ingang van 24 Augustus tot burgemeester van Haas trecht, Stolwyk en Vlist benoemd. HET HOUDEN VAN VOLKSTUINEN. De houder van een volkstuin kan, naar de productiecommissaris voor den tuinbouw en den ooftteelt mededeelt, tot en met Zaterdag 22 Augusus nog de inschryving van zyn volks tuin aanvragen. Den volkstuinder, die zyn tuin nog niet heeft doen inschryven, wordt aange raden dit alsnog te doen, aangezien het gebrui ken van een niet-ingeschreven volkstuin ver boden is. TARIEVEN VOOR LIJN- EN BODEDIENSTEN De pryzen, welke ondernemers van lyn- en bodediensten aan hun verladers berekenen, geven gedurende den laatsten tyd in toenemen, de mate aanleiding tot ernstige klachten. De vervoerders maken zich in vele gevallen schul dig aan grove willekeur en negeeren geheel en al de bepalingen van het vervoerprysbesluit van 13 December 1940. Er zyn thans stappen gedaan, om aan dezen ontoelaatbaren toestand een einde te maken. De gemachtigde voor de pryzen deelt mede, dat op korten termyn een algemeen bindend tarief voor het goederenvervoer door middel van bode- en ïyndiensten kan worden tegemoetge zien. In dit verband wordt opnieuw en met nadruk onder de aandacht van belanghebbenden ge bracht, dat zoowel het vervoeren als het ver zenden van goederen met lijn- en bodediensten tegen prijzen, die hooger zyn, dan volgens de bepalingen van het vervoerprysbesluit is toe gestaan, strafbaar is. Dit geldt dus evenzeer voor den verzender als voor den varvoerder. SCHILDERLINNEN VOOR RIJKSDUITSCHE KUNSTSCHILDERS. De gevolmachtigde van de Reichskulturkammer voor Nederland maakt bekend: Ryksduitsche kunstschilders in Nederland voor zoover zy verplicht zyn zich aan te mel den voor de Reichskulturkammer (Reichskam- mer der bildenden Künste), moeten verzoeken tot toewijzing van schilderlinnen voor telkens twee maanden richten aan den Beauftragte der Reichskulturkammer voor Nederland, Den Haag, Kneuterdyk 20. „DE JEUGD KLIMT IN DEN PENHOUDER' Hedenavond van 19.0519.20 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 1 over een brandende kwestie, getiteld: „De jeugd klimt in den penhouder." ACHTER DE SCHERMEN. De strijd tegen de bolsjewistische misdadi gers is een strijd, die niet achter de schermen wordt uitgevochten, maar op de slagvelden in het Oosten. Hier speelt de diplomatie geen rol, hier is geen compromis mogelijk. Hier spreekt het zwaard, totdat er geen bolsjewisme meer zal bestaan. Achter de schermen trachten Roo sevelt en Churchill, de boezemvrienden van Stalin, Europa aan het bolsjewisme uit te leve ren. Op de slagvelden in het Oosten echter strijden dappere kerels. Zij voegen nieuwe over winningen toe aan de reeks die zy reeds be haalden en zy zullen ook de eindoverwinning bevechten. Achter de schermen fluisteren en hitsen „Nederlanders." Zy beschimpen zelfs onze dappere Oostfrontstrijders. Landgenoot, komt vanachter die schermen, treedt voor het voet licht, meldt u aan by het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gra- venhage. HET GEMAK VAN EEN GIROBOEK. Voor in uw giroboek is een bladzyde waarvan veel gemak kunt hebben. Daarop kunt u aanteekenen welke automatische overschrijvin gen u maandelijks laat verrichten, overschrij vingen waaraan u dan verder niets meer be hoeft te doen. U kunt het dan ook niet verge ten. Hebt u het gironummer 87600 er reeds op vermeld staan? Neen, dan wordt het toch hoog tyd. Want dan zult u zeker niet meer vergeten maandelijks een bepaald bedrag te storten op de girorekening van de Nederlandsche ambulan- Maak het daarom vandaag nog even in orde. Maandelijks een automatische overschrij ving op gironummer 87600 Nederlandsche Am bulance Koninginnegracht 22. Den Haag. VEERTIG STAMKAARTEN IN ZIJN BEZIT. Razzia op Haagschc kettingiiandelaren. De Haagsche politie heeft Dinsdag in ver schillende straten weer eens personen aange houden, van wie zij veronderstelde, dat zy zich aan kettinghandel schuldig maakten, aldus „De Tyd". Daaronder waren de 28-jarige teekenaar G. de B„ die veertig distributie-stamkaarten met inlegvel in zy'n bezit had, de 32-jarige J. W., zonder beroep, die geen verklaring kon ge ven voor de herkomst van tachtig aardappel bonnen, die hy hem werden aangetroffen, en de 40-jarige biljartmaker C. O., die in het bezit bleek van vyftig eieren, die hy voor 40 cent per stuk had gekocht. In de woning van den 34-jarigen melkhandelaar D. van D. werden levensmiddelen in beslag genomen, welke ken- nelyk voor een kettinghandel bestemd waren. Voorts werden bij den 27-jarigen koopman W. P.. die zich geverbaliseerd zag wegens het koo- pen buiten de distributie om en tegen opgedre- BUITENGEWOON CONCERT „LEIDSCHE HOUT". Zondag a.s. zal een buitengewoon concert worden gegeven in de „Leidsche Hout", 's mid dags van 46 uur. Het concert zal evenals vorig jaar worden verzorgd door de bekende Leidsche Accordeon-Harmonie „D.V.V.", onder directie van den heer D. van Wouw. Uitgevoerd zullen o.m. worden de concert nummers waarmede „D.V.V." onlangs- groot succes oogstte tydens het optreden voor de radio van den Ned. Omroep. CARILLONCONCERT. Het programma van het carillonconcert op hedenavond van 20—21 uur, waarby als beiaar dier optreedt Fred, de Nie, luidt als volgt: 1. Praeludium, Staf Nees. 2. Gavotte, de Fesch. 3. Het boerinnetje van voorheen, Rich. Hol. 4. Boerenvrijage, V. Loosjes. 5. Menuet, Baustatter. 6. Aria „an meinen Tabackspfeife", DE ZOON VAN GANDHI GEARRESTEERD. Als redenen voor de arrestatie van den zoon van mahatma Gandhi is genoemd, naar de En geische nieuwsdienst meldt, dat deze geen ge volg heeft gegeven aan de instructie in zyn blad niet meer dan drie kolom congresnieuws te publiceeren en over de huidige onlusten geen foto's te publiceeren en geen koppen van meer dan drie kolom. Hori, de woordvoerder van het Japansche bu reau van voorlichting heeft in een radiotoe spraak de Indische leiders- en het Indische volk opgewekt de actie vastberaden voort te zetten totdat volledige bevrijding bereikt is van de Britsche overheersching. Hy waarschuwde, dat Engeland thans wellicht zyn politiek van on derdrukking zal wijzigen en een Vredelievende houding wil aannemen, doch hieraan moet het Indische volk geen gehoor geven, want op deze wyze zou nooit het ideaal verwezenlijke kun nen worden van „Indië voor de Indiërs." Enge land weet beter dan wie ook, dat het verlies van Indië de ineenstorting van het Britsche rijk zou verhaasten. Het ligt derhalve voor de hand. dat Engeland er met alle middelen naar zal streven een uitbreiding van de onafhanke lijkheid voor Indië te voorkomen, hoewel het wellicht beweert stappen in die richting te doen. Indien de Indiërs zich van de Britsche overheersching willen losmaken dan moeten zy zich niet door verraderlijke Britsche intriges laten beetnemen maar zich hecht vereenigen teneinde hun land van den Britschen invloed te bevryden. (D.N.B.) DE PRESIDENT VAN CHILI. De president van Chili, Rios, zal ook een bezoek brengen aan Argentinië en Panama op zijn reis naar Washington. ven pry's van een hoeveelheid levensmiddelen, C. Bach, 7. Bist du bei mir, J.S. Bach. 8. Ave 'Maria, C. Franck. 9. .Aan U o Koning der I eeuwen. 10. Improvisatie. ZAK DIPLOMA-ZWEMMEN. Gisteravond vond onder groote belangstelling in de zweminrichting „De zyi" het zakdlploma- zwemmen plaats. De navolgende zwemsters en zwemmers zyn hiervoor geslaagd: C. Teyn, J. Hanselaar, J. de Jong, G. de Vos, B. Blankensteyn, Th. de Wolf, E. Enseling, A. v.d. Blom, N. Verstoop, R. Byleveld, A. Pley, L. Monteba, L. den Daas, A. v. Rooyen, C. Boeff, M. v.d. Berg, B. Labordus, P. de Wolf. J. Valk. C. v. Haasteren, R. Bodrij, S. v.d. Berg, W. Smit, G. Piket, B. v.d. Berg, J. Diepenbach, G. v.d. Reyden. N. Ry'sbergen, R. Swaak, C. Stik- kelorum, G. Zitman, T. Delsasso, S. v.d. Berg, C. v. Leeuwen, G. Wijsman, C. Fasseur, J. Trago, J. Pardon, R. Huisman, C. Slipdonk, B. Ouwer- kerk, A. Duyverman, J. Does, R. v. Rooyen, A. Zandvliet, S. v. Berkel, T. Oort, C. v. Waard- huyzen, P. Kop, S. Heemskerk, L. v. Meurs, T. Montagne, D. Flieming, R. v. Rooyen, W. v. Ryn, H. de 1' Ecluse, R. Zandvliet, R. Veld hoven, Clara Versluis, M. Raaphorst, M. de Neef, B. Muisse, A. Kop, L. Spies, J. Wortman, M. Zaalberg, J. v. Leeuwen, N. Ouwerkerk, N. Polanen, W. Geertsma, W, Jasperse, en de da mes H, J. W. Wesselo, R. Oudshoorn, M. E. M. Oudshoorn—van Iterson en M. S. Oudshoorn- v. Went. M. Kromwijk, P. Langezaal, W. v.d. Helm, W. Deaaling, D. J. v. Kooten, S. Jonge- jans, J. v. Kleef, M. Kuivenhoven, T.'Vermond, H. Hollander, D M. Burgy, H. J. Visser, J. Prevo, Maryt, A. G. Cramer, J. Prevo, J. H. Prevo, K. Broekhof, G. Aenmey, J. Keyer, W. Mulder, J. Schouten, N. Dool, P. v.d. Weyden, H. Jansen, W. J. Wagemaker, W. Stokkerman, L. Timmers, H, Rynsburger, C. D. Schats, W. J. Blikman, H. v. Schaik, N. Stouten, K. Ro- zier, H. de Koning, P. v. Dam, H. M. Silvester, K. Verhoog, J. Th. v. Schooten, J. Zandvliet. P. Hozee, C. Hozee, P. Blom, J. Bey, W. Bonte, P. v. Vliet, G. v. Biezen. D. Meyer, C. J. Klein. G. Rozier, F Heuzen, L. C. J. Oudshoorn. H. A. Beteke, J. Wisse, A. Singeling, T. Broeken, J. la Lau, J. P. Slegtenhorst, P. Brandt en P. Laman. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: Van Ditmar's Boeken- Import N.V. (f.) Breestraat 123 en Haarlem merstraat 82, Leiden, hoofdz.: Amsterdam. Sin gel 90. Beh. fil.: B. A. Reichel en P. A. Kreke laar, Leiden. B. Abbink en Zn. (BP.), Kapelstraat 7. Lisse groot- en kleinhandel in aardappelen. Venn.: B. Abbink, Lisse; S. Abbink, Sassenheim; en W. Abbink, Lisse. Wijzigingen: Van der vyver's Conservenfa- brieken N.V., Katwykereind 7. Rynsburg. De N.V. Is met ingang van 31 Juli 1942 ln liquidatie getreden. Liq.: C. D. van der Vijver, Rynsburg. Naamlooze Vennootschap Kleiwarenfabriek ..Nieuw Werklust". Ryksstraatweg A. 24. Hazers- woude. De N.V. is met ingang van 31 Dec 1941 in liquidatie getreden. Liq.: E. H. van Hel ten Scheveningen. SCHOOL-ZWEMWEDSTRIJDEN. De door den Ouderraad Leiden uitgeschreven school-zwemwedstrijden zullen gehouden wor den op Zaterdag 29 Augustus te 4 uur mn. in de zweminrichting „De Zyl". vleesch en vleeschwaren, een aantal distribu- tiéstamkaarten met inlegvel gevonden. Enkelen der aangehoudenen zyn voor nader onderzoek in arrest gesteld. KIND IN ZWEMBASSIN VERDRONKEN. In de gemeentelyke openlucht-zweminrichting „De IJzeren Man" te Eindhoven, bemerkte Dinsdagmiddag een baadster, die zich in het ondiepe bassin begaf, dat een kind op den bo dem lag. Na langdurige pogingen om het kind tot bewustzyn te brengen, moest de ontboden dokter, den dood constateeren. De verdronkene bleek een 8-jarig zoontje van de familie Van Vlerken uit Eindhoven te zyn. Waarschijnlyk heeft het ventje reeds ongeveer 5 7 minuten onder water gelegen voordat het ongeluk bemerkt werd. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gistermiddag waren drie jongens, waarvan er twee konden zwemmen en een niet. aan het baden in een in aanleg zynden vyver in het Zuiderpark te Den Haag. Op een gegeven oogen blik werd de 13-jarige D. van M., uit de Hont- horststraat te Den Haag, gemist, waarop zyn twee vriendjes de politie waarschuwden. Een agent heeft eenlgen tyd gedregd, waarop hij het lyk van den verdronken jongen ophaalde. By het baden in de Lek is gistermiddag het 12-jarige zoontje van de wed. Bouter, wonende te Streefkerk, verdronken. De jongen kon niet zwemmen en toen hy in de stroom geraakte, verdween hij in de diepte, zonder dat iemand hem te hulp kon komen. ZEILEN. friesland-hollandwedstrijd voor re genbogen Gisteren was het „hardzellclag" te öneek en reeds meer dan een eeuw is dat een feestdag voor alle Sneekers, die op kermiswoens- dag steevast naar het Sneekermeer trekken om de zeilwedstrijden van de zellvereeniglng Sneek bij te wonen. En ook komen op dien dag de bezoe kers van heinde en ver uit Friesland en andere deelen van ons land naar het Sneekermeer, zoodat de hardzelldag ln alle opzichten een zeilfeest is voor Jong en oud. Het was dan ook geweldig druk op het startterrein. De voornaamste gebeurtenis op dezen dag was de teamwedstrijd Holland-Fries land ln de regenboog-klasse. De Friezen bleven de Hollanders met groot verschil de baas, n.l. 13.1 pnt.8 pnt., daar Van Dijk (Fr.) en Oppcnhul- zen (Fr.) de eerste en tweede plaats bezetten, waarna Bergsma uit Voorburg als derde volgde en S. de Wit (H.) uit Zaandam als vierde. De derde Hollander Harrlng fungeerde na den Fries Vrolijk als hekkensluiter. Het ls dus vrijwel zeker, dat CT2 Hollanders dit Jaar een tweede nederlaag ln deze tradltioneele ontmoeting zullen ïyden. Ook de vr()e wedstrfjd ln de regenboog-klasse leverde, na twee valsche starts, een Friesche zege op, n.l. voor P. van Dijk. die profiteerde van een vinnig duel tusschen Bergsma en Vrolijk. Bergsma eindigde als tweede, Hendriks als derde en Vrolijk werd vierde. Voor de Olymplalollen was een extra teamwedstrijd Holland-Frlesland-Gronlngen aan het programma toegevoegd, elk team bestaande uit drie Jollen. De eerste wedstrijd werd met 20.1 pnt. door het Friesche team, waarvan Oppenhui- zen de eerste plaats bezette, gewonnen. Gronin gen bezette de tweede plaats met 16 pnt.. Holland de derde plaats met 6 pnt. De strijd ln de Valkenklasse, waarin ook twee maal gestart moest worden, was ln zooverre In teressant, dat Zuiderbaan door Brink uit Leeuwar den verslagen werd, maar tocli behoudt Zuider baan, die nu al tweemaal eerste en eenmaal twee de was, de beste kans op den hoofdprys, de zilve ren Watersport. Recourt en Bier speelden ln de open olymplajollen-wedstrfjd de eerste viool én gaven de Friezen geen kans. Ten slotte zij nog vermeld, dat Alberda uit Sneek zyn overwinnin genreeks ln de 16 M2 eenheidsklasse voortzette. H() won n.l. weer en heeft ln deze Sneekweek (het was reeds de vfjfde dag) nog geen wedstrijd ver loren. SCHAKEN. DE BONDSWEDSTRIJDEN TE EINDHOVEN Na vier ronden luidt de stand ln het bondstour- nool te Eindhoven als volgt: Vierde groep: P. Bronkhorst 3 p.. H. v. d. Lin den en J. Oudenarden elk 2y2 p.. P. Seewald, J. Moonen en M. Jacobson elk 2 p., R. Schoen makers 1 p.. H. Struyck van Bergen 0 p. Zesde groep: P. de Lange. a. Modderman. G. ter Plegt. J. Blanken en J. Hendriks elk 2 1/2 p., H. Mondria en F. Stiel elk 1 p.. J. Waal 1/2 p. Dertiende groep: A. Groenendijk 4 p.. E. Han- ken 2 1/2 p.. A. Jensen 11/2 p.. C. Landwehr, J. van Eyk en H. Rodzant elk 1 p„ W. Broekmans en Ch. Letters elk 1/2 p. Zestiende groep: B. Pertors en J. Donk elk 3 p.. D Tlggelaar. W. Wolttlez en C. van Gin- kel elk 2 p.. J. Jager 1 1/2 p.. J. Broeken 1 p.. N. Bastran 1/2 p. GEBOREN: Pleuna Genoveva, dr. van H. H. B. Ravensbergen en J. v. Tongeren Relnler. zn. van R. Kooien en M. J. H. C. Bodyn Wil helmus Cornells, zn. van M. v. Schalk en M. v. d. Hoogen DIJonlslus. zn. van P. v. d. Tuln en A. C. v. Leeuwen Helena Johanna, dr. van J. W. Hartlng en A. E. de Roo Adrlanus Fer dinand. zn. van B W. v. Zetten en W. C. de Graaf Allda Aria. dr. van D. v. d. Bent en J. de Jong Maria Petronella, dr. van J. H. M. Knaap en C. W. Di.jkmans Johannes Corne lls. zn van G. Bakker eü J. R, E. v. Leeuwen Simon, zn. van J. Janse en C. M. v. d. Burgh Johannes Jacobus, zn. van J. J. Cornet en M. Krlek. ONDERTROUWD: H W. Bothe 1m. 21 j. en C. Gljsman Jd. 19 J F. Vergunst. jm 36 J. en v3n Wyk. Jd. 36 J. e In jrr J. L. den Edel, Jm.. 25 J. en W. A. v. d. Linden, Jd., 20 J. N. de Kruis, Jm., 25 J. en M. v. d. Steen. Jd., 19 J. GEHUWD: G. F. v. Arkel Jm. en J. de Graaf ;d. K. P. Boer jm. en M. M. Laman Jd. G. Dool Jm. en M. Cornet Jd. J. W. Freeke Jm. en J. Bastiaan Jd. P. GUsman Jm. en M. E. Kooreman Jd. H. v. d. Leek Jm. en E. Boers Jd. H. J. Orth Jm. en G. Stouten Jd J. M. Th. Pierrot jm. en Ph. J. Melman Jd. W. Prins Jm. en J. v. d. Linden. Jd. J. W. de Reus Jm. en G. v. Woersum Jd. J. L. H. Schramp wedn. en A. P. A. M. Schullng Jd. W. P. Slegten horst wedn. en C. M. A. Wamsteker Jd. A. v. d. Wal Jm. en F. de Groot Jd. i NIEUWE UITGAVEN Menschcn, die niet be grepen worden Onder dezen oltel schryft de Leidsche zenuwarts, dr. F. P. Muller een we tenschappelijke verhandeling, die niet alleen bestemd ls voor de vakmenschen, doch ook voor niet-vakmenschen. al ls er voor gewaakt, dat het een populalr-wetenschappeiyk werk werd. Voor een zuivere leek op het terrein van psychologie psychiatrie en geneeskunde ln het algemeen lshet boek niet bestemd, het geeft meer! Het ls een boek over opgedane ervaringen Ineen loop van laren, met menschen, die psychiatrische hulp noodig hebben en Juist daardoor veelal niet begrepen worden, door him medemenschen. Be doeling ls een beter begrip te doen ontstaan en inhoud en opzet der verhandeling wettigen de hoop, dat deze bedoeling zal slagen. Het werk ls uigegeven by G. J. Noorduyn en Zoon N.V. te Gorlnchem. DE FEESTSPELEN TE BAYREUTH Het ANP meldt uit Bayreuth: De ln het derde oorlogsjaar gehouden muziekfeesten te Bayreuth zyn beëin digd. Wederom waren het frontsoldaten en de tot hun overwinning bijdragende mannen en vrouwen uit de bewapenlngsbedryven die, als gasten van den Ftihrer, dit groote gebeuren op muziekgebied hebben kunnen bywonen. Dat him aantal, on danks de geweldige, worsteling aan de fronten, dit laar tot 40000 (tegen vorig Jaar 19.000) kon worden opgevoerd en alle gouwen van Groot- Dultschland waren vertegenwoordigd, kenmerkt ten volle de perfecte organisatie en de bewonde renswaardige prestatie, die het Duitsche Arbeids front en haar N.S. Gemelnschaft Kraft durch Freude" zoowel ten aanzien van het vervoer als van de verzorging der gasten op dit muziekfeest heeft volbracht. Naast deze sociaal-politieke gebeurtenis, die al leen reeds een treffend bewijs voot het Duitsche begrip van de „Volksgemeenschap" vormt, mag hetgeen de Bayreuther Festsplele midden ln den oorlog op cultureel gebied hebben geboden, zeker niet minder hoog worden aangeslagen. De .Flle- gende Hollander" en de „Gotterdaemmerung", met ln totaal 16 opvoeringen, alsmede een geslo ten opvoering van den „Nlbelungenrlng" die als waardig besluit van de muziekfeesten uitsluitend voor soldaten en de delegaties van de bevriende mogendheden was bestemd, vormden het feestpro gramma van dit Jaar. wederom lieten de meesterlijke ensceneerlng van Heinz Tletjens en de heerlijke decors van Emll Praetorlus diepe onultwlschbare Indrukken achter. De spelen zyn thans kunstgetulgenissen gewor den, zooals Richard Wagner rich deze droomde n.l. tot kunstfeesten voor het geheele volk. OVERLEDEN: H. G. de Hen. wed. van P. Es- sers. 86 J. G. v. Zulllen. m„ 66 J. M. C. v. Romburgh. hsvr. van: J. G. de la Bye 63 J H. P. Kooien, vr.. 61 J. G. F. F. Schluter. wed. van H. Z. Rynevelt. 74 J. M. H. Lasander. wed. van G. A, v. d. RetJden, 84 J.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1