WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1942 No. 25273 De verdere ontwikkeling van den oorlog in het Oosten 83ste Jaargang Drie opmerkelijke feiten Ifaliaansch Weermachtsberichf Verspreide Berichten Verduisteren: BINNENLAND Arbeidsvoorwaarden in hei hoiel-, restaurant-, café* en cafelariabedrijl STADSNIEUWS JWN/T IhiIETTEFES GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN Kerk- en Schoolnïeuws BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Drie opmerkelijke feiten staan thans in het middelpunt der belangstelling van militaire Y/aarnemers. Het zijn: 1. De operaties op het Oost-Europeesche oorlogstooneel. 2. De toe stand op de wereldzeeën. 3. Het Moskousche communiqué over de ontmoeting van Churchill en Stalin. In kringen van militaire deskundigen te Berlijn krijgt men den Indruk van nieuwe be slissende ontwikkelingen, waarvan de afloop uitsluitend van het initiatief der mogendheden van het Pact van Drie afhangt. Nu de Duitsche en verbonden troepen het gebied van Donetz en Don bedwongen hebben en hun opmarsch in het groote steppengebied van Oost-Europa zijn begonnen, hebben de of fensieve operaties thans de derde fase bereikt, die in het voorterrein van den Kaukasus reeds begonnen is. Volgt men de Duitsche methode van berichtgeving en bestudeert men de laat ste berichten van het Opperbevel der Duitsche weermacht, dan krijgt men den indruk, dat de Duitsche oorlogsleiding weer een van haar be kende zwijgperiodes is begonnen, waarvan het hoofdkenmerk nog altijd de ontplooiing van bijzonder groote activiteit is geweest. Waar, wanneer en in welken vorm zal het groote offensief in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front verder gaan? Dat is de vraag, die iederen militairen waarnemer het meest interesseert en die naar men te Berlijn meent, reeds spoedig zal worden beantwoord. Als zeker kan men wel thans reeds aannemen, dat na de overwinning van het Kaukasische voorterrein, de Duitsche en verbonden strijd krachten, die naar het hooggebergte oprukken, worden gereorganiseerd, want de strijd in het hooggebergte waagt andere methoden en an dere strijdkrachten dan de strijd in de heete vlakte, waar de pantserformaties heerscheres- sen over het slagveld waren. Op dezelfde wijze moet ook de toestand voor Stalingrad beoordeeld worden, waar met de zuivering van de groote bocht van den Don de slag in zeer nabije toekomst wel in een beslis send stadium zal komen. Hoezeer Stalingrad dc zenuw van het Sovjet-Russische Westelijke 'front is, blijkt reeds daaruit, dat de bolsjewis tische oorlogsleiding met een buitengev/oon groote krachtsinspanning sedert een maand massa's menschen en materiaal in den strijd werpt. Dit gebied heeft gevechten van zeer grooten omvang gezien. In het teeken van pantserwapen en artillerie woedt de strijd voort. 'Het ziet er echter naar uit. alsof in dit offen- siefgebied de Duitsche en verbonden reserves gereed staan voor den sprong om de groote taak aan te vatten het Sovjet-Russische Noor den definitief van het Zuiden te scheiden. Wanneer dat zal zijn geschied, zal de strategi sche positie van de Sovjet-Unie een geheel andere zijn. De toestand op de wereldzeeën wordt ge kenmerkt door de zware vijandelijke verliezen aan oorlogsschepen in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee en in den slag bij de Salomonseilanden, alsmede door het tot zinken brengen van meer dan 550.000 ton Engelsche en Amerikaansche koopvaardij-scheepsruimte al leen in de laatste 18 dagen. Met dergelijke ver liezen wordt de reden begrijpelijk, die Chur chill op het oogenblik van het grootste gevaar naar Moskou voerde om den Sovjet-Russlschen bondgenoot de redenen uiteen te zetten van het niet tot stand komen van het tweede front. DUITSCHLAND EN DE OEKRAÏNE. De Rijkscommissaris voor de Oekraine gouw leider Erich Koch, beantwoordt in de Deut sche Ukraine Zeitung eenige vragen betreffen de de Duitsche politiek ten aanzien van de Oekraine. Ter inleiding wijst de Rijkscommissaris er op dat zijn eerste taak heeft bestaan m de mobilisatie van alle krachten der Oekraine voor den strijd van de Europeesche volkeren tegen het bolsjewisme: de voeding van de strijdende frontlegers moest worden verzekerd en een zoo groot en spoedig mogelijke aanvulling voor de voorziening van levensmiddelen en grondstoffen in het vaderland moest worden bereikt. Voorts moest het rijkscommissariaat zoo gepacificeerd worden, dat een vlotte ravitailleering voor het front in het Oosten gewaarborgd zou zijn Bo vendien was het een voor den oorlog belang rijke taak arbeidskrachten van de Oekraine naar Groot Duitschland te sturen in plaats van de voor den militairen dienst opgekomen Duit- schers Al deze taken moesten gevoegd wol-den in de groote doelstelling de Oekraine in te schakelen in den Europeeschen kring en haar weer te maken tot de korenschuur van Europa. De rijkscommissaris deed vervolgens mede- deelingen over de vernielingen van het bolsje wisme en de groote moeilijkheden! waarvoor het civiele bestuur zich in de Oekraïne gesteld ziet. In dit verband deelde hij mede, dat men er in geslaagd was ondanks.de oorlogsomstan digheden in den vorigen heefst den oogst byna geheel te bergen. In het voorjaar was het weer niet overal gunstig, vooral ontbraken tracto ren, dieselolie en paarden en wagens Dank zij de hulp van de bevolking kon de Oekramsche bodem gedeeltelijk tot 90 procent van de op pervlakte. die ook door de bolsjewisten was be bouwd, bewerkt worden. Het Duitsche volk zal aanvullingen voor zijn voeding krijgen, waarop het recht heeft. Voorts zeide de rijkscommis saris, dat er tot dusverre ruim 500.000 Oekram sche arbeidskrachten vrijgemaakt zijn voor de Duitsche oorlogseconomie. Dit aantal zal in ae eerstvolgende weken nog aanzienlijk vergroof worden Ook sprak de Rijkscommissaris over de opheffing van het systeem der kolchozen, de religieuze tolerantie en de opbouw-maatre gelen van het geestelijke leven. De rijkscom missaris besloot met de woorden: ons optreden in de Oekraine heeft ten doel het veroveren van de eindoverwinning van de Duitsche wa pens. Bovendien mogen wij echter niet vergeten dat reeds thans de grondslagen gelegd moeten worden voor een grootschen opbouw na de overwinning. (D.N.B.) DE OORLOG TER ZEE. Reeds 20 millioen ton weid vernietigd. Met betrekking tot het tot zinken brengen van 11 koopvaardijschepen der Engelsch-Amc- rikaansche ravitaiileeiTngsscheepvaart met een gezamenlijke tonnage van 72.000 ton en van een huipkruiser van 12.000 ton door Duitsche dulkbooten, wijst het Opperbevel der Duitsche Weermacht er op. dat in deze zoo geringe tjjd- DUIKBOOTSUCCESSEN. Het communiqué van het Italiaansche hoofd- kwartier van gisteren luidt: Aan het Egyptische front werd een levendig vijandelijk artillerievuur met goed gevolg door onze artillerie beantwoord. Eenige aanvallen van vijandelijke pantserwagens werden onmid dellijk afgeslagen. Bij een nachtelijken aanval van drie vijandelijke bommenwerpers in de streek van Mersa Matroe werden twee dier vliegtuigen door het luchtdoelgeschut neerge haald. Twee Curtiss-toestellen werden in een gevecht met. Duitsche jagers vernield, een derde door het afweergeschut van een groote leger- afdeeling neergeschoten. Vliegtuigen der spilmogendheden vielen de lucht- en vlootbasis van Malta aan. Op een grooten koopvaarder, die zwaar beschadigd in een sleep voer, werden opnieuw treffers ge plaatst. Te Rome werd gisteren even na 17 uur luchtalarm gemaakt, daar een vliegtuig van niet-herkende nationaliteit in de veiligheids zone der stad was gekomen. De jagers, die on middellijk opstegen, constateerden, dat het een Fransch vliegtuig was. Een onzer duikbooten, staande onder bevel van den fregatkapitein Giovanni Bruno, heeft op den Atlantischen Oceaan het gewapende Engelsche motorschip Medon, het Amerikaan sche s.s. California en een derden, eveneens gewapenden koopvaarder, tezamen 18.885 ton, getorpedeerd en tot zinken gebracht en een ander motorschip van 10.000 ton getroffen. van hedenavond 20.57 uur tot morgenochtend 6.31 uur. De maan kwam hedenmiddag om 14.51 uur op en gaat vannacht om 0.31 uur onder. Het is heden eerste kwartier. ruimte elk uur ongeveer 3500 ton naar den bodem van de zee verdween. Sedert het begin van den oorlog tot den 18cn Augustus zijn alleen door de Duitsche oorlogsvoering ter zee in totaal 20 millioen ton vernietigd. 120 VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. De Duitsche eerste luitenant Herman Graf, escadriliekapitein bij een jachteskader, heeft op 14 Augustus aan het Oostelijke front zijn 120ste overwinning in de lucht behaald. (D.N.B.) BIJ DE SALOMONSEILANDEN. Hopelooze positie. Do operaties der Amerikaansche strijdkrach ten in het gebied der Salomonseilanden zijn volkomen tot stilstand gekomen. Op de beide eilandjes Toelagi en Guadalcanar wordt nog fel gestreden, waarbij de aldaar aan land ge zette Amerikaansche mariniers zware verliezen lijden. De Japansche -marine-luchtvaart heeft de omliggende wateren van vijandelijke sclïe- pen gezuiverd en verhindert elke nadering van Amerikaansche transportschepen, die den lan dingstroepen aanvoer zouden willen brengen. De positie der op de beide eilandjes strijdende Amerikaansche troepen is hopeloos en gelijkt op die van het schiereiland Bataan, welke ein digde met det capitulatie van de Amerikanen. (D.N.B.) GENERAAL ALEXANDER OPVOLGER VAN AUCHINLECK. Generaal Alexander is, naar de Brltsche be richtendienst meldt, benoemd tot opvolger van generaal Auchinleck. Tegelijkertijd wordt ge meld. dat luitenant-generaal Montgomery als opvolger van luitenant-generaal Ritchie be-> noemd is tot commandant van het achtste Brit- sche leger. De afzetting van generaal Auchin leck en zijn medewerkers wordt door de Ro- meinsche ochtendbladen een van die mutaties genoemd, die Londen pleegt te ondernemen na iedere nederlaag. Wat zijn opvolger betreft, herinneren zij aan de onafgebroken reeks ne derlagen, die generaal Alexander in Birma heeft geleden. (DJsT.B.) FELLE DEMONSTRATIES IN BENGALEN. De Engelsche nieuwsdienst maakt uit Britsch- Indië melding over nieuwe betoogingen. Tot bijzonder felle demonstraties zou het gekomen zijn in de provincie Bengalen. De Engelsche mi litairen traden tegen de betoogers op. Ook uit Calcutta en Delhi komen berichten over de monstraties De verontwaardigde menigte heeft in Delhi niet alleen het raadhuis, maar ook het Britsche belastingkantoor in brand gestoken, nadat de politie en militaire versterkingen eerst op de weerlooze massa het vuur geopend hadden. De reeds bestaande staat van beleg in Delhi is ver scherpt en de Britsche regeering heeft zich inmiddels gedwongen gezien in allerijl nieuwe militaire versterkingen naar Delhi te ontbieden, die thans dag en nacht door de straten pa trouilleeren. Soortgelijke incidenten van zeer ernstig karakter zijn niet alleen in Calcuta, maai- ook in een heele reeks andere steden voorgekomen, vooral in Lucknow en Allahabad. De politie gaat er thans toe over de nationale pers in Indië te verstikken. (D.N.B.) ZWEEDSCH SCHIP GETORPEDEERD. Door Sovjet-duikboot. Naar uit een officieele Zweedsche mededee- ling blijkt heeft een Sovjet-Russische duikboot opnieuw een Zweedsch schip aangevallen. Het agentschap T.T. deelt mede, dat het Zweedsche stoomschip C. F. Liljevalch gistermiddag nabij Vastervik door een duikboot is getorpedeerd. Het stoomschip maakte deel uit van een naar het Zuiden varend convooi. De begeleidende oorlogsschepen wierpen dieptebommen. Doordat het schip in 25 seconden zonk, kon den slechts 7 opvarenden het leven redden, zoo dat 33 man om het leven zijn gekomen. Dat is het grootste aantal slachtoffers bij een Zweedsche scheepsramp in de Oostzee tijdens den oorlog. Svenska Dagbladet schrijft, dat de Zweedsche lucht- en vlootstrljdkrachten de vrijheid moe ten hebben om dergelijke gebeurtenissen door snel optreden te voorkomen en de aanvallende duikbooten terstond van haar kant aan te vallen. BEZOEK AAN WASHINGTON^ President Rios van Chili zal een bezoek aan Washington brengen, vergezeld o.a. door- de op perbevelhebbers van lege_r, vloot en luchtmacht. REGELING TREEDT OP 1 OCTOBER IN WERKING. Blijkens de Staatscourant heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor werknemers in het hotel-, restaurant-, café- restaurant-, café- en cafétariabedrijf. Ter vaststelling van het loon der werknemers zullen de Ondernemingen in dit bedrijf, met uitzondering van cafétaria's, door het college van rijksbemiddelaars in 3 klassen worden in gedeeld. In de bijlagen van de regeling zijn de loonen vermeld, die voor iedere functie in iedere klasse gelden. De loonen voor het per soneel in cafétaria's, die niet in loönklassen worden ingedeeld, zijn in een aparte bijlage vastgesteld. Voor café-restaurant-kellners en café-kellners, die bedieningsgeld ontvangen, is bepaald, dat zij in ieder geval ook een vast loon genieten, dat hooger wordt naarmate hun wekelijksche omzet geringer is. Verder is voorgeschreven dat, indien op tronc gewerkt wordt, de in rekening gebrachte be- dieningsgelden in een kas worden gestort, om op vaste tijden onder de desbetreffende werk nemers te worden verdeeld. In verband hier mede zijn in de regeling bepalingen opgenomen betreffende het beheer en de verdeeling van dezen tronc. Voor het geval, dat in een onder neming geen tronc bestaat, doch niettemin dooi den werkgever bedieningsgeld in onvangst wordt genomen, zijn eveneens bepalingen opgenomen. Behalve loon in geld zullen sommige werk nemers bepaalde emolumenten, namelijk brood- kost. vollen kost of vollen kost en inwoning genieten. De regeling geeft een omschrijving hiervan en bepaalt, dat deze emolumenten mogen worden vervangen door een in de rege ling vermeld bedrag in geld. Omgekeerd mag het loon in geld met een zoodanig bedrag worden verminderd, indien deze emolumenten worden verschaft aan werknemers, die volgens de bepalingen der regeling geen recht daarop hebben. Het is den werkgever verboden, voor het in dienstneming of in dienst houden van een werknemer eenige betaling aan te nemen. De normale arbeidsduur Is vastgesteld op maximaal 120 uur per 2 weken. Ingeval over werk moet worden verricht, wordt hiervoor een extra-vergoeding betaald. De werknemers hebben recht op een weke- lijkschen onafgebroken rusttijd van ten minste 30 uur en op kleinere dagelijksche rusttijden. Verder moeten zij wekelijks in de gelegenheid worden gesteld, een kerkdienst bij te wonen. De kosten van aanschaffing en onderhoud der uniformkleeding zijn voor rekening van den werkgever, die van aanschaffing en onder houd der beroepskleeding voor rekening van den werknemer. Aan werknemers, die op 1 April van eenlg jaar ten minste 16 maanden in dienst zijn, wordt 8 dagen vacantie gegeven. Aan hen, die korter in dienst zijn, wordt voor elke maand dienst een halve dag vacantie gegeven. Over deze vacantie wordt het loon doorbetaald, ver meerderd met een vacantietoelage. Voors zijn bepalingen opgenomen betreffende het zgn. mastiek maken, doorbetaling van het loon bij ziekte en bij zgn. kort verzuim, risico voor schade en betreffende leerlingen en de invoering van een leerlingboekje. Aan dr. ir. A. H. W. Hacke te 's-Gravenhage is de bevoegdheid verleend, te dispenseeren van bepalingen der regeling of van haar bijlagen. De regeling gaat in op 1 October a.s., met uitzondering van de bepalingen betreffende het leerlingboekje, die ingaan op een nader te be palen tijdstip. 50 MILLIOEN VITAMINE-C-TABLETTEN UITGEREIKT. Het gratis verstrekken van vitamine-C door de overheid is voor dit jaar achter den rug. Het A.N.P, heeft te bevoegder plaatse inlich tingen ontvangen omtrent de verstrekte hoe veelheden. Zoo men zich herinnert, zijn deze tableten verstrekt aan a.s. moeders, leerlingen van de lagere school en industrie arbeiders. Vier fabrieken hier te lande hebben gewerkt aan de vervaardiging van 51.500.000 tableten, waarvan het leeuwenaandeel, namelijk 39 mil lioen. door de leerlingen van de lagere school is gebruikt. Voor de industrie-arbeiders zijn 6 VS millioen tabletten beschikbaar geweest, voor de a.s. moeders 11.7 millioen. De ziekenhuizen ontvingen er 2.9 millioen, terwijl voor proef nemingen en andere doeleinden nog ongeveer P/2 millioen werden gereserveerd. De tabletten zijn door alle groepen ter plaatse geconsumeerd, behalve voor wat de a.s. moeders betreft. Voor haar werden de toegewezen hoe veelheden in de distributielokalen beschikbaar gesteld. Helaas moet- worden geconstateerd, dat vele vrouwen de uiterst belangrijke rol, die deze stof speelt bij den gezondheidstoestand van den mensch nog steeds niet hebben begrepen. Slechts ongeveer de helft dergenen, die er voor in aanmerking kwamen, heeft de tabletten doen afhalen. Het ligt in de bedoeling zoo mogelijk half Maart 1943 de verstrekking van vitamine-C te hervatten. TOT HET BITTERE EINDE. De strijd in het Oosten tegen den aartsvijand van de beschaafde Europeesche volkeren zal door de Duitsche weermacht en haar bondge- nooten tot- het bittere einde uigevochten wor den. Tot het bittere einde, tot het bolsjewisme volkomen vernietigd is. Alleen dan zal het mo gelijk zijn een nieuw Europa te bouwen. Landgenoot, het zou oneervol zijn onze man nen aan het Oostfront alleen dezen strijd tot het bittere einde te laten uitvechten. Maak u gereed uw aandeel te leveren. Be wijs dat ook gij pal staat voor een betere toekomst van ons land en volk. Meld u aan bij het vrijwilligerslegioen Nederland, Koning innegracht 22te's-Gravenhage. TOEGANGSBEWIJZEN TOT DEN NOORD OOSTELIJKEN POLDER, Na 24 Augustus a.s. zal ieder, die zich zonder toegangsbewijs in den Noord-Oostelijken polder bevindt, daaruit kunnen worden geweerd. Elk bewijs moet zijn voorzien van het stem pel van een der beide diensten, te weten den dienst der Zuiderzeewerken, Heerengracht no. 2, te 's-Gravenhage en de directie van de Wie- ringermeer (Noordoost-polderwerken)postbus 56, te Zwolle, en van de handteekening van den tot uitreiking bevoegden ambtenaar. Het geldt slechts gedurende op het bewijs vermelde periode. Voor het betreden van den dijk wordt afzon derlijk vergunning verleend, waartoe alleen de kantoren der Zuiderzeewerken bevoegd zijn. Het proefveld te Kadoelen wordt tot den dijk gerekend, 10-JARIG BESTAAN CHR. GER. K. V. SAMUEL. Onder groote belangstelling heeft gisteravond in het gebouw Patrimoniumde Chr. Ger. K. V. Samuel haar tien-jarig bestaan herdacht. Na opening door den voorzitter, den heer J .J. Overduin, sprak de oud-voorzitter en mede oprichter een inleidend woord. Verder vulden een Bijbelsch onderwerp, een overzicht „Tien jaar K. V.", een korte schets en „Hersengym nastiek" deze geslaagde samenkomst. Woorden van gelukwensch werden gesproken door den heer D. Kruit namens den kekeraad en afge vaardigden van de Zustervereenigingen. De eere-voorzitter, ds. Joh. Jansen, die uitstedig was, zond een gelukwensch-telegram. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: R.U.M. (B.P.) Kaiser straat 13, Leiden, Expeditie. Vennooten: J. J. Dam en J, E. Kok, Leiden. Wijzigingen: J. Durieux, Slulsweg 57, Kat wijk. Groothandel in groente, aardappelen en fruit. De filialen: Drie Plassenweg 1 en E. A. Borgerstraat 15 zijn per 1 Jan. 1941 overgeno men door de vennootschap onder firma: Ge broeders Durieux. N.V. Brandstoffenhandel, voorheen E. G. Wijntjes, Haven 14, Leiden. Procuratie verleend aan E. J. Wijntjes, Leiden (B.P.) A. Frijlink en Zonen, Zandslootkade 16, Sas- senheim. Kweeken van en handel ln bloembol len enz. Bovengenoemde zaak wordt voortgezet door de vennootschap onder firma: A. Frijlink en Zonen. (B. P.) Vennooten: A. Frijlink Jr. Sassenheim en N. Frijlink, Sassenheim (H.V.) Opheffing: Rotterdamsch Kleedingmagazijn. Haarlemmerstraat 31, Lelden. KUNSTHANDEL GERARD VAN SPAANDONK. Anna KoppenolLelunan en C. Koppenol Dit echtpaar behoort alweer tot de ouderen van onze groote Hollandsche schlldersfamllle, Koppe nol geboren ln 1865 te Zoetermeer, zijn vrouw ln 1876 te Delft. Belden hebben hun opleiding ont vangen aan de Haagsche Academie en zich verder vooral bulten gevormd. Terwijl zij belden dus wor telen in het Impressionisme hebben ze hun voor deel gedaan met de zucht naar meer klaarheid van expressie, die als reactie op de Haagsche School ls gekomen. Klaarheid van contour éh vormgeving herinnert hij belden aan Schregel. Mag men bij de oudere werken, voorzoover tegen woordig, nog eenlg verschil van techniek en op vatting constateeren, bij de latere werken valt dit den gewonen bezoeker nauwelijks op. Twee na turen die ln hun kunstzinnige aspiraties geheel naar elkaar toe zijn gegroeid. Bij belden een nauw- keurlgo observatie, een bijna volkomen gelijkge stemde visie, waaraan zU een zeer bekwame tech niek dienstbaar maken. ZIJ weten wat zij moeten doen om een bepaalde kleurtegenstelling, een. ber paald lichteffect op het doek te brengen en heb ben een fijn gevoel voor dc kleurwaarden ln haar honderdvoudige schakeering. Naast de klaarheid van expressie treft ln deze werken een groote gemoedswarmte. Het ls werk, dat uit echte kun stenaarsliefde ls geboren. Die liefde gaat vooral uit naar het oude, naar datgene waaraan het mil de patina van den tijd zich heeft gehecht, dat gene waarover de adem der historie ls gegaan. ZIJ geven dat ln een fraai verdiept coloriet. Er ls helaas geen plaatsruimte, om verschillen de werken uitvoerig te bespreken. We beperken ons dus tot enkele korte notities. Beiden zijn zeer veelzijdig. We zien landschappen ln binnen- en buitenland, stad-, bosch- en zeegezichten, stil levens, bloemstukken, figuren en een enkel por tret, alles krachtig en flink en zonder gepeuter geschilderd, meermalen zeer mooi en alle van groote verdienste. Heel mooi ls soms de lichtval bij werken als „Oudewater" (11). „Vrouw met kindje" ln een zonnig landschap (8), „Huls te Hoorn" (25), alle drie van mevr. Koppenol.. Bijzonder goed ls de oude sfeer getroffen ln „Delft" met het uitzicht op de Oostpoort (23), „Delft", gezicht op een grachtje afgesloten door den toren van de Nieuwe Kerk (6), „Lcldschendam" (25), „Brugge" (20), een kade te Brugge (18) oveneens van Mevr. Kop penol. Dergelijke onderwerpen zijn met dezelfde kracht en charme behandeld door C. Koppenol, b.v. Montfoort (38) en het zeer mooie gezicht op Oude Water (33) en Brugge (28). Zeer mooi en warm van sfeer zijn de binnen- huistafreeltjes, b.v. „Koperpoetsen" (30), waarbij de streeling van het licht over het vrouwtje en de verschillende voorwerpen het zoo fijntjes doet. Eveneens vol heimelijkheden van het licht- en schaduwspel ls „Interieur" (37). BIJ de figuur stukken maak lk ln het bijzonder opmerkzaam op „Christus bij dc bron". Smaakvol van compositie en f(Jn van kleuren harmonie zijn een paar stillevens van precieuze oude voorwerpen en malscho vruchten, terwijl de bloemstukken boeien door hun warme en toCh ingetogen kleurenweelde. Er hangt verder een zeer mooi zelfportret van Mevr. Koppenol, terwijl we ten slotte de aandacht vestigen op eenige etsen. Een tentoonstelling, die de moeite van een be zoek waard ls. N. J. SWIERSTRA. NIEUWE UITGAVEN. De ondernemlngsbelastlrig 1942. BIJ de N.V. Uitgeversmaatschappij „Kosmos" te Amsterdam verscheen een boekje over „De onder nemingsbelasting 1942 ln de practllk", samenge steld door J. W. Bentinck en mr. E. R. Zweep, inspecteur van 's Rijks belastingen. Het boekje bevat een duidelijke uiteenzetting van de vragen waarvoor allen die met deze belastingen te maken krijgen, gesteld worden. IT.ÏDSCHRÏFTBN Illstorla Het Augustus nummer van Hlstorla zonder omslag en met een verkleinden omvang van 16 pagina's bevat de navolgende artikelen: „De Tentoonstelling Stad en Land" door dra. J. Hollestelle, „Eenige recepten uit de huls-apotheek van gravin Juliana van Stolberg" door dr. J. C. van der Does, „Ko ninklijke huwelijkswijsheden" door Dirk L. Broe der, „Het planetarium van Else Elslnga te Frane- ker" door Peet Zonderland, „Oorsprong en betee- kenls van den titel van Gouverneur-Generaal", door mr. dr, H. Hoogenberk, „Ridderhofstad „Den Tollte Koudekerk" door Eldert van Elk, en het vervolg van de „Sprokkelingen" door J, Z. Kanne- gleter. DE NIEUWE BOTERBON. Gedurende het tijdvak van 20 tot en met 31 Augustus geeft elke der met „boter 42" en „vet 42" gemerkte bonnen recht op het koo- pen van 125 gram boter. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van den dag van indiensttre ding, niet vallende voor 1 October a.s. is be noemd tot officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te 's-Grav.enhage, mr. P. R. Blok, thans substituut-officier van justitie bij genoemde rechtbank. Bepaald is dat de vacature van notaris te Kampen, ontstaan door het overlijden van P. Feitsma, niet zal worden vervuld. Benoemd is tot notaris binnen het arron dissement Utrecht, ter standplaats Amersfoort, miY S. van 'b Eind, candldaat-notaris aldaar. HAMSTERVOORRAAD IN BESLAG GENOMEN. Ten huize van den 54-jarigen J. C. van S. aan den Ouden Scheveningscheweg te Den Haag heeft de politie een eorme hoeveelheid levensmiddelen en andere gehamsterde waren in beslag genomen. Het gezin Van S. bestond slechts uit twee personen. Voor het weghalen der opgestapelde voorra den waren niet minder dan vier politle-auto's noodjg. Onder de gehamsterde goederen bevonden zich o.m. 150 blikken groenten, 80 blikken tomaten puree. 150 bliken gecondenseerde melk, 75 blik ken soep. 80 potten jam, 200 flesschen limonade 100 fl. div. vruchtensappen, 50 fl. bessensap, 30 potten visch, 90 kg. haver, 50 kg. rijst, 100 pak jes pudding, voorts potten ingemaakt vleesch, bl. eendvogel, partijen suiker en peulvruchten, zakken met worst en vleesch, eenige hammen en kazen, vaatjes haring een hoeveelheid eieren partijtjes thee, potten honing, een pindakaas, doozen biscuits, pakken' macaroni, kaas in blik hoeveelheden vet, 140 pak lucifers, 50 kg. zach te zeep. 60 pakken kaarsen, een partij reini gingsmiddelen enz. DOODELIJKE VAL VAN EEN TRAP. Te Beunlngen, bü Nijmegen, ls de 46-Jarlge mej. W. Willems van de trap gevallen. Zij werd met een zware hersenschudding op genomen en is na eenigen tijd overleden. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Dinsdagmiddag is de zeventienjarige jongen Verhoef uit Naaldwijk in aanraking gekomen met de electrische diaden van een lantaarn paal, waarin hij tijdens het spel was geklom men. Hij stortte dood naar beneden. BRAND TE HOORNAAR. Gistermorgen omstreeks half elf, brak brand uit in het gebouwencomplex van den heer G. Slob te Hoornaar, De brand, die vermoedelijk door hooibroel was ohtstaan in het achterste gebouw, werd spoedig aangetast door de Hoor- naarsche brandweer. Men wist het woonhuis annex brood- en banketbakkerij te behouden. Het achterste gebouw, een opslagplaats voor brandstoffen en hooi, brandde geheel uit. Ver zekering dekt de schade, welke vrij groot is. MOORD DOOR GASVERGIFTIGING. Voor de Haagsche rechtbank had zich de 41- jarlge Janna C. Sch. wegens moord te verantwoor den. Zij werd ervan beschuldigd, dat z(J ln den nacht van 2 op 3 December van het vorige Jaar ln haar woning aan de Delmaristraat 160 te 's-Gravenhage den 20-Jarlgen Joh. Hoevenaar door gasvergiftiging van het leven heeft beroofd, wel ke misdaad zij eerst negen dagen later voor do politie heeft bekend. Toen in den ochtend van 3 December buren het 'geval van gasvergiftiging ter kennis van de politie hadden gebracht, werd aanvankelijk de indruk gewekt dat ook Janna het slachtoffer van een noodlottlgo gasbedwelming was geworden. Een verzameling gasslangetjes, stukjes tuinslang en stofzulgerbuizen werd echter ln de woning aan getroffen, die aan elkaar gekoppeld waren geweest óm het gas uit de keuken naar dc slaapkamer van Hocvelaar te geleiden, welke combinatie na het misdrijf door Janna bleek te zijn gedemonteerd. De vrouw lag zelf ln bewusteloozen toestand ln de keuken, toen de politie dien ochtend ln de wö- nlng verscheen. Volgens de verklaring van den deskundige, dr. wersterterp, was verd. een hysterische persoon lijkheid met karakterafwijkingen, ook op sexueel gebied, doch overigens verstandelijk normaal. De Inspecteur van politie J. M, Groenevcld gaf eeir overzicht van den toestand zooals hij dien des ochtends van den derden December ln dc wo ning had aangetroffen. Het slachtoffer moet toen reeds eenige uren dood geweest zijn. De vrouw werd naar het ziekenhuis overgebracht. HIJ acht te het reeds dadelijk onwaarschijnlijk, dat do Jongeman, die bij den Ned. Arbeidsdienst en dus lichamelijk goedgekeurd was. het slachtoffer van een nlet-opzettefljke gasvergiftiging zou zijn ge worden, terwijl bij dezelfde oorzaak Janna heb le ven behouden zou hebben. Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat boos opzet van de zijde van Janna ln het spel was. Later bekende Janna ln den voornacht do gas slangen e.d. aan elkaar te hebben gekoppeld van de keuken tot de slaapkamer van Hoevenaar, de gaskraan te hebben geopend toen H. sliep ?n daarna zelf naar haar slaapkamer te zijn gegaan, om eerst des ochtens om ongeveer zeven uur, na geconstateerd te hebben, dat H. geen teeken van leven meer gaf, de slangencombinatie to domon- teeren. De verdere behandeling vap deze rechtzaak word uitgesteld tot Dinsdag 25 dezer, met het oog op Inlichtingen, die nog van dr. Rochat omtrent de sectie, door dezen verricht, moeten worden ver kregen. PREDIKBEURTEN. Geref. Gem. Nieuwe Rijn: ds. Lamaln van Rot terdam n.m. 7% uur. ZEVENHOVEN Ned. Herv. Kerk: ds. de Stop pelaar, nam. 2'/2 uur. GEREF. KERKEN Beroepen te Bedum (vaca ture ds. A. S. Timmer): ds. G. Hoekstra te Nie- zljl; te Mussel: Cand. J. Verlare, hulpprediker té Heemse. CHR. GEREF. KERK Aangenomen naar Wor- merveer: Cand. J. van Dalen te Assen, die be dankte voor Rozenburg, 's-Gravenhage en Em- mercompascuum-Valthermond. GEBOREN: Gerrit Marten Peter. zn. van P. Hel mus en J Delmcrs Theodora WUhelmina Jo hanna. dr. van H. W. Holjtlnk en T. Hoogstraten George Jacob Vitus, zn. van J. M. H. Hotze en E. C. L. Maijer Adrlanus Josephus, zn. van H. W. van Marwijk en J. Verhagen Pleuna Gc- noveva, dr. van H. H. B. Ravensbergen en J. van Tongeren Relnler, zn. van R. Kooien en M, J. H. C. Bodljn Wilhelmus Cornells, zn. van M. van Schalk en M. van den Hoogcn DIJonlslus, zn. van P. van der Tuin en A. C. van Leeuwen Helena Johanna, dr. van J. W. Hartlng en A. E. dc Roo Adrlanus Ferdinand, zn. van B. W. van Zetten en W. C. de Graaf Allda Aria, dr. van D. van der Bent en J. d^ Jong. ONDERTROUWD: W. Eduard, Jm. 24 J. en H. W. S. van Weeren Jd, 22 J. GETROUWD N. van der Horst, Jm. en J. P. van Loef, Jd. G. de Rooij, jm. en J. P. G. G. Loderus jd. G. S. Groenenmeyer Jm. en J. Mulder, Jd. J. A. I. Meljers, Jm. en H. P. M. Klein, Jd. OVERLEDEN J. Rulgrok, wed. van P. J. Ding- Jan, 81 J. C. L. Borst, man 39 J. H. Knook, m., 73 J. W. Rank. m. 49 J. A. C. Stam. wed. van H. Wessellng, 82 J. J. Opstal, m. 79 J. M. de Jong, dr. 1 Jaar C, R. Hoefsmlt. wed. van H. B. Kasteel, 58 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1