No. 25267 Engelsch Vliegkampschip Eagle tot zinken gebracht Onlusten in Britsch-Indië nemen toe Het Petroleumgebied van Maikop 83sie Jaargang WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1942 Duitschland wint op alle Fronten Extra bericht Overal wordt gevochten Verspreide Berichten Nederlanders Weer een sabotage-aanslag BINNENLAND Klachten over de groenienvoorziening Distributie van wollen goederen Van Nederlandschen bloede. in de steppen van Zuid-Rusland Vacaniiegangers, reist niet gedurende de weekeinden! Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K Been. Lelden Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt in een extra-bericht mede: „Een Duitsche duikboot heeft in het Westelijke deel der Middellandsche Zee het Engel- sche vliegkampschip Eagle, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd convooi, met 4 torpedo treffers tot zinken gebracht (Het vllegkampschip Eagle had een waterverplaatsing van 22.600 ton. De bewapening bestond uit 9 stukken van 15.2 c.M., 4 stukken luchtafweergeschut van 10.2 c.M., 4 van 4.7 cM„ 8 van 4 cM. en 13 luchtafweermitrailleurs. Volgens Engelsche opgaaf had het schip in vredestijd 21 vliegtuigen aan boord Het was oorspronkelijk op stapel gezet' als het slagschip Almirante Chochrano voor Chili. In 1917 werd het door Engeland overge nomen en als vliegkampschip afgebouwd.) De onrust in Britsch-Indië neemt gestadig toe, blijkt uit de diverse berichten, die binnen komen in bonte warreling. Reuter meldt uit Bombay, dat gisteren na een rustigen nacht zich weer heftige betoogingen hebben voorgedaan, welke haar oorsprong had den in het Noorden der stad. De politie maakte herhaaldelijk van de vuurwapenen gebruik, waardoor er dooden vielen. De Britsche berich tendienst meldt, dat motorpolitie in de straten van Poena en Ahmedabad patrouilleert. Te Poena werden de markten des middags gesloten, te Ahmedabad werd op de textielfabrieken het werk neergelegd. Te Parel werden eenige men- schen gewond, toen de politie het vuur opende op een menigte betoogers, die de meubelen uit het Koning Eduard-ziekenhuis haalden om een brandstapel te bouwen. Elders maakte de me nigte van telefoon- en telegraafpalen barricaden om de politie te beletten bij de haarden van on rust te komen. In Bombay waren alle winkels gesloten, evenals de scholen, de colleges en de markten. Fabrieken en spoorwegen hadden met een tekort aan arbeiders te kampen. Reuter meldt voorts uit Bombay, dat sinds het begin der onlusten tot Dinsdagmiddag het aan tal gedoode Indiërs 31 bedraagt. Meer dan 200 personen zijn gewond en meer dan 500 gearre steerd. Dinsdagavond zijn er „eenige ongeregeld heden" te Ahmedabad, Agra en verschillende )laatsen ontstaan. De Engelsche nieuwsdienst noemt den toe stand te New-Delhi slecht. Openbare gebouwen zijn beschadigd en het gemeentehuis is door de opgewonden Indiërs practisch verwoest. Er zijn verscheidene branden gesticht. Voorts meldt de Engelsche nieuwsdienst, dat er vele leeraren en studenten gearresteerd zijn. De politie heeft ver scheidene malen op de betoogers geschoten. Te New Delhi zijn militaire versterkingen aangeko men, die door de straten patrouilleeren. Een geregeld gevecht is door de Britsche poli tie, volgens een bericht van Exchange Telegraph uit Bombay, geleverd bij het station Dadar bij Bombay tegen aanhangers van Gandhi. Ook in Allahabad, Poena, Calcutta en Nieuw-Delhi heeft de politie verscheidene malen op betoogen- de Indiërs gevuurd. De Britsche regeering in Indië heeft intusschen den staat, van beleg uit gebreid tot verdere gebieden in Indië. De groote aluminiumfabrieken in Calcutta hebben thans, evenals de textielfabrieken, het werk stopgezet. Met bijzondere meedoogenloos- heid, zoo blijkt uit de berichten van Exchange Telegraph, treedt de Britsche politie op tegen Indische studenten. (D.N.B.) De staking in Nieuw-Delhi is bijna volkomen, zoo meldt United Press. Onafgebroken klinken de strijdkreten van de Congrespartij, waarin het terugtrekken der Engelschen uit Indië wordt ge- eischt en spreekkoren eischen vrijlating van Gandhi en de andere leiders der Congrespartij. De studenten hebben de collegezalen verlaten en zich aangesloten bij de betoogers. De vertegen woordiger van United Press in Nieuw-Delhi heeft verder verklaard, dat de menigte doeltref fend het verkeer heeft stilgelegd en er ook voor heeft gezorgd, dat het winkelbedrijf geheel stop gezet is. Toch hebben de betoogers nergens ge weld gebruikt, maar alle Engelschen en Ameri kanen, die zij ontmoetten, steeds weer dringend uitgenoodigd Indië te verlaten. Te Madras is officieel bekendgemaakt, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, dat na verschei dene arrestaties van Indische congresleiders door de politie onlusten zijn uitgebroken. De politie heeft op de demonstranten geschoten. Volgens Engelsche opgave zijn daarbij 5 personen gedood en 14 gewond. Ook te Patna vielen 5 dooden en 19 gewonden. (D.N.B.) BOLSJEWISTISCHE VLIEGTUIG VERLIEZEN Duitsche jagers en luchtafweergeschut heb ben het bolsjewistische luchtwapen in den tijd van 1 tot 10 Augustus wederom zeer zware ver liezen toegebracht. Volgens de ontvangen be richten zijn in dien tijd 1012 bolsjewistische vliegtuigen vernield. Duitsche jagers schoten daarvan 828 toestellen neer tijdens luchtgevech ten, terwijl 144 vijandelijke vliegtuigen door het afweergeschut werden neergeschoten. De rest is bij scheervlucht aanvallen op vijandelijke vlieg velden op den grond vernield. 68 Duitsche toe stellen zijn in dienzelfden tijd aan het Ooste lijke front verloren gegaan. (DJ4.B.) LUCHTALARM IN ZWITSERLAND. Naar het Zwitsersche Telegraafagentschap mededeelt, is in den afgeloopen nacht in ver schillende plaatsen van midden- Oost- en Zuid- Zwitserland luchtalarm gemaakt. (D.N.B.) Zoo even werd ons door het S.S.-aanvul- lingskommando Nederland het volgende medegedeeld: Aan de ongehoorde successen in Sovjet Rusland, heeft een S.S.-divisie, waarbij het S.S.-regiment „Westland" ingedeeld is, een eeer aanzienlijk aandeel. Tengevolge van den aanhoudenden achtcrvolginsstrijd kun nen nog geen bijzonderheden medegedeeld worden. Zoodra de operaties tot een einde geko men zijn, zullen, in het bijzonder over de successen van het S.S.-regiment „West- land" in welk verband hoofdzakelijk Ne- derlandsche vrijwilligers strijden, details volgen. Met trots en vreugde verneemt het Ne derlandsche volk dit bericht over de hel dendaden van zijn Nederlandsche zonen; het toont ons dat de oude Nederlandsche deugden weer ontwaakt zijn en tot welke groote daden de Nederlander na een voor treffelijke vorming en onder goede leiding In staat is. De daden van onze vrijwilligers rullen er toe bijdragen, ons volk een eer volle plaats onder de Germaansche volke ren in het nieuwe Europa te verzekeren. Winterhulp Nederland loterij 1942 beteekent: 1 prijs op 3 loten! Kaart van Pelt Het belangrijke oliegebied van Maikop-Krasnodar gelegen in den Noord-Kaukasus is door d< Duitsche troepen veroverd. Toeapse, tankhaven voor de Zwarte Zee-vloot heeft nu geen beteekenis meer; de Sovjet-Unie moet nu een verlies derven van jaarlijks 1 mil'i oen ton olie die het Maikop-centrum opbracht, De Vereenigde Duitsche troepen sluiten thans der, vijand in tusschen Toeapse en Noworossijk. De bevelhebber der weermacht in Ne derland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, deelt mede: In een der laatste nachten hebben misdadige elementen getracht een sabo tage-aanslag op een zendinstallatie in Nederland te plegen. De getroffen vei ligheidsmaatregelen en het ingrijpen van het bewakende personeel konden de uit voering van den aanslag verhinderen. Verscheidene daders werden, nadat zij verzet gepleegd hadden, overweldigd en gearresteerd. Zjj zullen terechtstaan. Het in_ het bezit van de daders gevon den en in beslag genomen materiaal is van buitenlandschen oorsprong. Mocht, ondanks de steeds herhaalde waarschuwing tegen begunstiging van den vijand, blijken, dat de bevolking hieraan haar medewerking verleend heeft, dan zullen als vergelding de uit het be trokken gebied genomen gijzelaars voor de daad moeten boeten. ADRESSEN, TOT WELKE HET PUBLIEK ZICH KAN WENDEN. De groentenvoorziening heeft, zooals in den laatsten tijd is gebleken, tot bepaalde moeilijkheden aanleiding gegeven. De over heid streeft er echter naar deze zoo goed mogelijk te ovenvinnen. Daartoe zet zij alle zeilen bij, doèh roept tevens niet alleen de medewerking van den groentenhandel in het algemeen, maar ook die van het pu bliek in. Het is namelijk gebleken, dat tal van klach ten de ronde doen, die, wanneer zij de bevoegde instanties zouden bereiken, ongetwijfeld onmid dellijk aan een diepgaand onderzoek zouden worden onderworpen. Daar het publiek er veelal niet van op de hoogte is tot wien het zich even tueel kan wenden, laten wij hieronder nadere adressen volgen. Indien zich gevallen mochten voordoen, waar in de groentehandelaar zijn clientèle dwingt tot aankoop van bepaalde groenten (zooge naamde koppelverkoop) of wanneer hij beweert geen groenten te kunnen leveren, omdat hij zelf niets ontvangen heeft, dan wende men zich tot de „Nederlandsche Groenten- en Fruit, centrale", Laan Copes van Cattenburch 62, Den Haag, Tel. 55.74.80. Bij eventueele klachten over de aardappel- voorziening, wende men zich tot het „Bedrijfs- schap voor aardappelen". Wassenaarscheweg 80, Den Haag. Tel. -18.34.56. Voor klachten, die verband houden met de prijsvoorschriften (dus ook bij vermeend ach terhouden van groenten door den groentenhan- delaar met het oogmerk ze tegen een hoogeren prijs dan vastgesteld is. te verkoopen) wende men zich tot de instanties van de prijsbeheer - sching voor Zuid-Holland: Provinciale Com missie voor de Prijsbeheersching, Riouwstraat 151, 's-Gravenhage, Tel. 554928. Deze instantie z-al de bij haar binnengekomen klachten, desgewenscht vertrouwelijk, behande len. ALLEEN IN BIJZONDERE GEVALLEN. Nog enkele wollen goederen staan voor de distributie ter beschikking, die uitslui tend in héél bijzondere gevallen verkrijg baar worden gesteld. Naar het Rijksbureau Distex te 's-Gravenhage mededeelt, dienen zij, die hiervoor in aanmerking komen, niet alleen aan de hieronder genoemde voor waarden te voldoen, doch ook over een bij zondere vergunning van den plaatselijken distributicdienst te beschikken. Wollen dekens (50 of meer natuurwol) 1 eenpersoons of 1 tweepersoons wollen de ken wordt verkrijgbaar gesteld: a. voor personen, die in het huwelijk treden en een jaarlijksch inkomen hebben van f. 3500.- of minder. b. Voor gezinnen, die op of na 27 December 1941 door oorlogsgèweld zijn getroffen, op ver toon van een verklaring van den luchtbescher mingsdienst. De overige dekens moeten op de V.V.W.-pun- ten worden aangeschaft in de kwaliteit van minder dan 50 wol. Wollen handbreigarens (50 of meer natuur wol) Een halve kilo handbreigarens wordt ver krijgbaar gesteld: a. voor moeders, wier kind op of na 1 Maart 1942 is geboren. b. voor aanstaande moeders, tegen overleg ging van eeh verklaring van een geneeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Wollen manshemden, -borstrokken, -onder broeken, kniewarmers of lijfgordels (50 of meer natuurwol): Deze artikelen worden verkrijgbaar gesteld voor mannen van 15- jaar en ouder op vertoon van een attest geteekend door een arts, waar uit blijkt, dat in verband met den gezondheids toestand van den patient het dragen van deze kleedingstukken noodzakelijk is. Wollen truien en pullovers met mouwen (50 PCt of meer natuurwol) Voor visschers, die er hun beroep van maken op de Noordzee te visschen, wordt verkrijgbaar gesteld 1 trui of 1 pullover met lange mouwen. Slipovers (zonder mouwen), handschoenen, wanten, ijs- en bivakmutsen, shawls en pols moffen (50 pCt of meer natuurwol) Voor deze artikelen komen alleen in aanmer king personen, die een desbetreffend bewijs van den Nederlandschen Volksdienst kunnen over leggen. Voor al deze wollen goederen is dit wordt met nadruk vermeld een bijzondere vergun ning van den plaatselijken distributiedienst vereischt. Met de verkregen bijzondere vergunning kun nen de houders zich wenden tot alle bij het Rijksbureau „Distex" ingeschreven textielhan delaren, die de betreffende artikelen steeds hebben verkocht en die alle inlichtingen, prij zen en punten kunnen verstrekken. VERSPREIDE BERICHTEN. Rector Magnificus Groningsche Universiteit. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming is de hoogleeraar dr. H. M. de Burlet voor het studiejaar 1942/1943 be noemd tot rector-ma gnificus van de Rijksuni versiteit te Groningen. JU 7V LS wij spreken over Nederlandsche fami- L\ lies, die zich in groepsverband in den LA vreemde hebben gevestigd, dan denken w\j aan Noord-Amerika en aan De Kaap, maar vergeten Zuid-Rusland, waar kolonisten van Nederlandsche afstamming bloeiende nederzet tingen hebben gesticht, die vóór den Wereld oorlog meer dan 100.000 zielen telden. In Noord- Amerika zijn de Nederlandsche kolonisten in taal en bloedmenging Amerikanen geworden, ai geldt er de Nederlandsche afstamming als een adelsbrief. Met de Zuid-Afrikaansche Boeren, die hun eigen taal hebben weten te hahdha- ven, gevoelen wij ons ten nauwste verwant. De Russische Doopsgezinden echter werden, om dat zij het Duitsch als kerk- en so>Vijftaal hebben aangenomen, als Duitschers .~-'chouwd, ten onrechte. Het Nederlandsche het welk door hun aderen vloeit, bevat, minljbr vreemde smetten dan dat der Boeren, die voor een niet gering gedeelte afstammen van de vele Duitschers, die als soldaat of matroos der Oost-Indische Compagnie zich aan De Kaap hebben gevestigd. De Doopsgezinden daaren tegen, die zich van de wereld afscheidden, zich niet met andersdenkenden vermengden en geen buitentrouw duldden, hebben weinig vreemd bloed opgenomen. In 1923 heeft het Algemeen Nederlandsch Verbond bij gelegenheid van zijn vijf en twin tigjarig bestaan een gedenkboek uitgegeven, dat aan de geschiedenis en invloed van den Nederlandschen Stam is gewijd. Ds. F. C. Fleischer behandelt daarin de lotgevallen der Russische Doopsgezinden onder den titel: Van Nederlandschen bloedein de steppen. In de tweede helft der zestiende eeuw zijn voornamelijk uit Noord-Holland, Friesland en Groningen scharen Doopsgezinden om des ge- loofs wille uitgeweken naar Danzig en het land van de Beneden-Weichsel. In Danzig alleen hadden zij spoedig gemeenten van een paar duizend zielen. In 1788 en volgende jaren zijn velen van hen naar Zuid-Rusland getrokken, waar zij zich in den loop der 19e eeuw sterk- hebben vermenigvuldigd en in de Oekraïne, op den Krim, aan de Wolga en in den Kaukasus veel welvarende en bloeiende koloniën hebben gesticht. Waren dit nu nog Hollanders? Twee en een halve eeuw leven in een meerendeels Duitsche omgeving had natuurlijk niet nagelaten in te werken op hun gewoonten en opvattingen. Maar om godsdienstige redenen hadden zij steeds on derling gehuwd en ten huwelijk gegeven. Bur gerrecht hadden zij nooit gekregen, doch wa ren steeds beschouwd als vreemdelingen en bij- woners. Dat had er toe bijgedragen hun oud- Nederlandsch karakter onverzwakt te handha ven. Wat taal zij buiten ook mochten spreken, in hun huiselijk verkeer spraken zij een ge moedelijk taaltje voor zich zeiven, dat in hoofdzaak oud-Nederlandsch wasen is. Toen ds. Fleischer in Februari 1922 te Kon- stantinopel een samenkomst had met eenige nakomelingen dier Hollandsche steppenploniers teneinde te beraadslagen over mogelijke emi gratie naar Amerika over Rotterdam, en Duitsch met hen wilde spreken, werd hem ge moedelijk toegevoegd: „Praot oe maor hollans, v/ie verstaon oe wol!" En toen heeft hij Hol- landsch gesproken en zij hebben hem verstaan. De Hollandsche trekkers naar de steppen hebben er aan ongekende moeilijkheden het hoofd moeten bieden. Reeds toen de eersten hunner, gelokt door de agenten van keizerin Catharina II, van Danzig over Riga na een bezwaarlijke en ook dikwijls gevaarlijke reis te Krementsjoek aankwamen, wachtte hun een bittere ontgoocheling. De landerijen, die hun afgevaardigden voor hen hadden uitgekozen, waren, zoo werd hun gezegd, onveilig. Zij wer den gedwongen naar Retschka Choritza te gaan, dat aan de oevers van de Dnjepr ligt Toen zij daar eindelijk aankwamen, zagen zij tot hun ergernis niet een vlak land, zooals huli was voorgespiegeld, maar een wildernis, een ongecultiveerd bar heuvelland. Nog bitterder werd de stemming, toen hun meubelen en andere goederen, die de Russische bewindheb bers voor hen in bewaring genomen en ver voerd hadden, aankwamen in wrakke barken en gedeeltelijk door waterschade bedorven ble ken, deels ook op listige wijze waren geplun derd, zoodat bij de opening der kisten in plaats van kostelijk huisraad waardelooze stee- nen werden gevonden. Maar deze trekkers zou den niet van Nederlandsche herkomst zijn ge weest, indien zij bij de pakken waren blijven neerzitten. Eerst hebben zij gewoond in krot en, die half in de aarde waren uitgegraven, nog iets minder dus dan de plaggenhutten op de Friesche of Drentsche heide, te Belling- wolde of op de Veluwe. Spoedig kwamen daar houten huizen voor in de plaats. Weldra volg den nieuwe broeders het spoor der eerste trek kers. Allengskens ging het den oorspronkelU- ken immigranten naar den vleeze. De maag delijke bodem der steppen bleek een wonder rijke aarde te zijn, die voor weinig arbeida groote winsten terugschonk. De Hollanders zijn altijd een vruchtbaar ras geweest en ook deze Hollanders kenmerkten zich door groote gezin nen en vele huiselijke deugden. Hun vrouwen waren toegewijde moeders en zij spaarden de melk niet voor de knapen en maagdekens. Voor het onderwijs der jeugd hadden zij al vroeg een open oog en getroostten zij zich aan zienlijke offers. Welvarende dorpen ontston den. Ieder woonde op eigen grond, te midden van weelderig boomgaarden, malsche weiden en wuivende korenakkers. Men zou zich kunnen wanen in den Frieschen bouwhoek of in de Groninger Ommelanden. Hun jonge lieden, die- thuis en op school goed waren opgevoed, zond men als een „nieuwe lente" uit om elders nieuwe koloniën te stichten Er volgden ne derzettingen aan de Molotschna of Melkrivler. Later werd het Krimschiereiland, de Kaukasus, de Beneden-Wolga bezaaid met Doopsgezinde kolonies. Er bestaat een reisbeschrijving van Alexan der Petzholdt. die in 1855 West- en Zuid- Rusland bezocht. In dit boek, dat in geen onzer groote bibliotheken voorhanden is, is het achtste hoofdstuk gewijd aan de Doopsgezinde kolonie in het hartje van de Oekraïne, aan het riviertje de Molotschna, dat uitmondt in de Zee van Asow. Hij beschrijft zeer uitvoerig, hoe de Doopsgezinden hun land bebouwen, hoe hun woonhuizen en de stalgebouwen zijn in gericht, met afbeeldingen van hun landbouw werktuigen; voorts welke gewassen zij telen, welk vee zij fokken, welk fruit, ooft en hout gewas zij kweeken. In een aanhangsel handelt hij over de Doopsgezinde familie Cornies, over haar drie landgoederen, over haar modelboer derijen met Hollandsch vee. Dit geheele hoofd stuk, dat 65 bladzijden telt, diende ten behoeve van den Nederlandschen kolonist, die zich in de Oekraïne wil vestigen, in een afzonderlijk boekje te worden herdrukt met de bijbehoo- rende platen en afbeeldingen. De Werkdienst Holland, die zijn centrale heeft te Rowno, zal zijn leden uitzenden in een gebied, waar de afstammelingen van de Hollandsche steppenpioniers op het gebied van landbouw, veeteelt, tuin- en boschbouw wonderen hebben verricht. Wij vertrouwen, dat de Nederlandsche boeren, architecten en hand werkslieden er in zullen slagen weer op te bou wen, wat na den wereldoorlog door de politiek der Sovjets is vernietigd. De Russische Revolutie is voor de Doopsge zinde kolonisten noodlottig geweest. Hun woonhuizen en schuren zijn verbrand, de ak kers vertrapt, de bewoners weggesleept of om gebracht. De Algemeene Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdam heeft in 1922. zich hun lot aan getrokken. De secretaris van het Fonds voor buitenlandsche nooden, ds. Fleischer, heeft gel den bijeengebracht om. hun nood te lenigen. Naar schatting zijn 25000 van hen, de Russi sche hel ontvluchtend, met achterlating van have en goed uitgeweken naar Amerika; 50000 zijn omgekomen, de rest zuchtte onder den bolsjewistischen knoet, totdat de Duitsche sol- 1 daten hen hebben bevrijd. VERVOER VAN PERSONEN IN BAGAGELIFTEN VERBODEN. Spaarzaam gebruik van gas en electriciteit vereischt. Er is reeds meermalen op gewezen, dat de maatregelen ter besparing op het gas- en elec- triciteitsverbruik zoo nauwkeurig mogelijk moe ten worden nagestreefd. Dit geldt niet alleen voor particulieren, doch ook voor hotels, café- en restaurantondernemingen, mede wat betreft het kolenverbruik. Het is echter gebleken, dat de voorschriften inzake het gebruiken van personenliften en rol trappen soms worden overtreden, doordat de gasten van bedoelde ondernemingen in de ge legenheid worden gesteld gebruik te maken van de bagage-lift. Het spreekt van zelf, dat dit niet kan worden toegestaan en dat tegen onderne mers van bedoelde inrichtingen, die dit gedoo- gen of bevorderen, strenge maatregelen zullen worden genomen. Zij stellen zich zelf bloot aan onmiddellijke sluiting van hun bedrijf. Ook alle strikt overbodige lichtbronnen moe ten buiten bedrijf worden gesteld. Ook hieraan wordt niet voldoende aandacht besteed. Tegen overtreders zullen soortgelijke strafmaatregelen worden getroffen. Van overheidswege wordt er op gewezen, dat het vooral in het zomerseizoen mogelijk moet zijn aan dezen eisch van vermin dering van lichtbronnen te voldoen. Zelfs wan neer de toegestane rantsoenen van gas en elec triciteit voldoende zouden zjjn om de verlich ting op den ouden voet te handhaven, moet zulks worden nagelaten, ten einde mede te werken aan een zoo zuinig mogelijk gebruik. Het publiek make het den ondernemers niet lastig en eische niet, dat allerlei comfort wordt geboden, dat in dezen verkwisting van energie beteekent. U GAAT MET VACANTIE? U gaat met vacantie, ergens buiten, genieten van de mooie natuur, uitstapjes maken. U kunt dit allemaal rustig doen, terwijl rondom de we reld in brand staat. Hebt gij er wel eens over nagedacht aan wien u dankt, dat zulks in Ne derland nog te doen is? Dat dankt u mede aan die Nederlandsche helden, die ginds in het Oosten het bolsjewistische gevaar afwenden. Zorgt er daarom voor, dat het dezen helden aan niets ontbreekt, als zij gewond raken. Steunt de Nederlandsche Ambulance, Giro nummer 87600, Nederlandsche Ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. MEISJE TE ROTTERDAM OVERREDEN. Gistermiddag is op den Stationsweg te Rot terdam de 7-jarige Annie Burger, uit de Rose- straat bij het oversteken van den weg veron gelukt. Het meisje stak den rijweg over achter een team, welke bij een vluchtheuvel stilstond. Daarbjj zag zij een auto niet aankomen, de chauffeur bemerkte het kind pas op het laat ste oogenblik en wist een aanrijding niet meer te voorkomen. Het meisje werd gegrepen en zeer ernstig gewond en naar het Zuiderzieken huis gebracht. Bij aankomst bleek zij reeds te zyn overleden. In verband met de overstelpende druk te, die de Spoorwegen door de tiendui zenden vacantiegangers te verwerken krijgen, wordt van bevoegde zijde op het volgende gewezen: De laatste weken werd den vacantie gangers de raad gegeven, vooral niet op Zaterdag te reizen. Wie echter de meeste kans wil maken, niet gedurende de ge heele reis te moeten staan, doet er ver standig aan den Zaterdag, Zondag en Maandag te mijden. In ieder geval wordt men in eigen be lang verzocht zoo weinig mogelijk gebruik te maken van den Zaterdagmiddag om te reizen, daar de treinen dan overbelast zijn. Dit advies klemt te meer voor reizi gers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen maken van de aansluiting uit Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 (trein no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 (trein no. 1509). Aan hen, die absoluut 's Zaterd^gmid- iags moeten reizen wordt aangeraden /an de speciale „seizoentreinen" gebruik te maken, die in verband met de vacan- tiespreiding reeds van 4 Juli af in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten 's Zaterdagmld- jags vóór twaalf uur de plaats van be stemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. 's Zondags worde bij voorkeur tus schen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 iiur gereisd. Echter niet na 19 uur. Bus sen rijden er, zooals bekend, 's Zondags niet. Informeert bij de inlichtingenbureaux van de Spoorwegen of bij de reisbureaux. van hedenavond 21.11 uur tot morgenochtend 6.19 uur De maan kwam heden op om 6.36 uur en gaat onder te 21.16 uur, het is vandaag Nieuwe Maan. STOBBEN EN STRONKEN. Zooals bekend, zijn stobben en stronken door een aanvulling op de houtbeschikking 1941 no. 1 opgenomen in de Staatscourant van 20 Juli 1942, onder de begrippen „hout" en „hout op stam" gebracht. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat deze regeling alleen geldt voor de distributievoorschriften. Ten aan zien van de prijzen dezer artikelen blijven de algemeen geldende voorschriften voor de vast stelling van prijzen van kracht.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1