83sfe Jaargang DINSDAG 11 AUGUSTUS 1942 No. 25266 De Duitsche troepen aan den voet van den Kaukasus 86.231 ton scheepsruimte vernietigd Dr. Göbbels in Rijnland Jeisk ingenomen De slag bij de Salomons-eilanden Onrust in Brïtsch-Indië Verspreide Berichten STADSNIEUWS Inschrijving van Studenten te Utrecht Duitschland strijdt voor Europa De Britsche ferreur-aanvallen BINNENLAND In September rundvet verkrijgbaar Regeling van de zeevischprijzen SPORT Verduisteren: Kerk- en Schoolnieuws PREDIKBEURTEN. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De aan de Oostkust van de Zee van Azof opereerende Roemeensche cava lerie heeft na korten strijd de havenstad Jeisk aan de Zee van Azof ingenomen. Met de havenstad Jeisk is tevens ook het schiereiland van denzelfden naam gezuiverd van bolsjewisten. De stad met haar 50.000 in woners is van belang wegens haar graanha- ven. Voorts zijn hier tal van levensmiddelen- fabrieken en hout-, leer- en wapenbedrijven geconcentreerd. DE DUITSCHE OPMARSCH. De Berlijnsche A.NP.-correspondent meldt: Met groote snelheid rukken de Duitsche troe pen met die hunner bondgenooten in het Zui delijke deel van het Oostelijke front steeds verder op en niets vermag den opmarsch te stuiten. Krasnodar, het belangrijke industrie centrum, en Malkop, dat temidden van het op twee na belangrijkste petroleumgebied der sovjet-unie is gelegen, zijn veroverd en twee belangrijke grondstoffengebieden zijn hiermede voor de bolsjewisten verloren gegaan. Het schijnt, dat de verovering van het petroleum gebied van Malkop met zulk een groote snel heid in zijn werk is gegaan, dat de bolsjewis ten hier geen gelegenheid hebben gehad ver woestingen aan te richten, althans heeft men hier geen berichten daaromtrent ontvangen. Dat beteekent, dat den Duitschen troepen een belangrijk petroleumgebied in handen is ge vallen, hetgeen voor de voortzetting van den oorlog van de grootste be teekenis is. Wat opvalt is, dat de operaties in den Zui delijken sector een ander beeld vertoonen dan die welke men tot dusver in het Oosten heeft kunnen zien. Hier - geen groote omsingelings- slagen, doch een voortdurend achternajagen van den vijand in een waarlijk bewonderens waardig tempo. Blijkbaar wordt den tegenstan der geen tijd gelaten, een eenigermate georga- niseerden tegenstand op. te bouwen, waartoe het terrein zich overigens ook niet schijnt te leenen. Hiermede houdt ook wellicht verband het bevel van Stalin, niet verder terug te trek ken, doch tot het uiterste tegenstand te bieden. Tot dusver is echter van eenige uitwerking van dit bevel niet veel gebleken. Met het bereiken van de Noordelijke uitloo- pers van den Kaukasus worden de Duitsche en verbonden troepen weder voor geheel andere eischen gesteld dan in het daarvoor gelegen vlakke terrein, dat zich uitstekend leende voor het optreden van pantserformaties. Dat eohter het bergachtige terrein voor de Duitsche legers geen onoverkomelijke moeilijkheden behoeft op te leveren, hebben de prestaties tijdens den oorlog op den Balkan bewezen. In de groote bocht van den Don schijnen de operaties zich eveneens in het nadeel van de bolsjewisten te ontwikkelen. In dezen sector is ten Weston van Kalatsj een deel hunner strijdkrachten ingesloten. Ten N.W. van Wo- ronesj, in het gebied van Rsjew en meer naar het Noorden hebben al hun ontlastingspogin gen geen noemenswaardig resultaat gehad. Deze voor de bolsjewisten zoo weinig roos kleurige situatie zal ongetwijfeld onderwerp van bespreking zijn op de conferentie te Mos kou, waar ook Churchill aanwezig schijnt te zijn. Hier wijst men er van toonaangevende zajde op. dat een bezoek van Churchill tot nu toe steeds een voorbode placht te zijn van een voor de geallieerden ongunstige gebeurtenis. Kort voor de ineenstorting van Frankrijk heeft de Engelsche premier dit land nog bezocht. De val van Singapore werd onmiddellijk door een bezoek van Churchill aan Roosevelt voor afgegaan en de laatste ontmoeting Churchïll- Roosevelt werd door den val van Tobroek ge volgd. De komende tijd zal leeren, of deze pa rallel nog verder kan worden doorgetrokken, zoo luidt de commentaar Van gezaghebbende Berlijnsche kringen op de besprekingen te Moskou. AANZIENLIJKE AMERIKAANSCHE VERLIEZEN VERWACHT. Volgens den Brltschen berichtendienst is den journalisten te Washington een mededeeling van admiraal King, chef der vlootoperaties, over den zeeslag bij de Salomons-eilanden voorgelezen. Daaruit blijkt, dat de Amerikaan- schè vloot er naar streeft, de Japanners uit het gebied van Toelage te verdrijven. De vijand, aldus King's mededeeling, is snel en energiek tot den tegenaanval overgegaan. He vige gevechten zijn nog gaande. De berichten zijn nog onvolledig „doch het schijnt, dat aan Amerikaansche zijde ten min ste 1 kruiser gezonken is en 2 kruisers, 2 tor pedojagers en 1 transportschip beschadigd zijn De operatie in dit gebied is van beteekenis, omdat voor het eerst Amerikaansche strijd krachten het initiatief nemen en een offensief openen. Alle vroegere operaties op den Stillen Oceaan waren in hoofdzaak van defensieven aard. Men moet beseffen, dat de thans plaats vindende operaties tot de moeilijkste en gecom pliceerdste van den oorlog behoorcn. Aanzien lijke verliezen moeten verwacht worden." (D.N.B.) Het centrale secretariaat van het Al-Indische Congres in Allahabad is, naar de Exhange Te legraph uit Bombay meldt, door Britsche politie bezet, die de documenten van het Congres in beslag heeft genomen en sorteert. In vele provincies en in bijna alle steden van eenige beteekenis in Indië is het tot ern stige ongeregeldheden gekomen. In Bombay en ook in andere steden zijn bijna alle zaken ge sloten en in alle gebied, 'waar ongeregeldhe den voorkomen, heeft de Britsche regeering den staat van beleg afgekondigd. De Britsche regeering van Indië heeft Gandhi intusschen gescheiden van zijn politieke vrienden. Nehroe en Azad zijn van Poena naar andere plaatsen overgebracht en ook Gandhi zal waarschijnlijk naar elders vervoerd worden. De door het Congres voorbereide beweging van boycot van Engelsche goederen is begonnen. Bij de ongeregeldhedeiVvan Zondag in Bom bay zijn 27 personen gewond. Het aantal doo- den en de verliezen der politie zijn nog niet bekend gemaakt. Reeds zijn echter, naar ver luidt, 11 personen gedood en 49 gewond, terwijl 22 inspecteurs van politie en 69 agenten ge wond zijn. Naar Reuter meldt, is de toestand In het Noorden van Bombay gistermiddag ernstiger geworden. Er zijn schoten gelost op politiepos ten, steenen geworpen naar treinen, telegraaf draden doorgesneden en straatlataarns vernield. Op een postkanoor werd een aanval gedaan. Motorpolitie verstrooide de menigte, In het Noorden en het Oosten der stad vond men verscheidene autobussen, die door haar be stuurders in den steek waren gelaten. Tal van voertuigen zijn ernstig beschadigd. Door de straten van Bombay trekken groote Indische optochten, die roepen: „Boycot de Britsche goederen", „Verlaat Indië". Etalage ruiten van Britsche winkels werden ingeslagen. Het tram- en autoverkeer in Bombay is bijna geheel stilgelegd. In het centrum der stad is een auto uitgebrand en ook in andere deelen der stad zijn branden ontstaan. In 18 katoenfabrieken is het werk neerge legd. Op alle markten ligt de handel stil Ge regelde troepen zijn thans ook ingezet voor ordebewaring. Naar de Britsche berichtendienst uit Nieuw - Delhi meldt, is een afdeeling politie opgetre den tegen een menigte betoogers, die door de hindernissen aan den voet van den heuvel, waarop het huis van den vice-koning is gele gen, heen gebroken was. Srikrisjna Sinha, de vroegere Congresleider, is gearresteerd. In Karatsji zijn alle markten gesloten. De studenten van de scholen en col leges uit die stad zijn uit de leslokalen wegge bleven. Alle plaatselijke Congrescommissies in den staat Mysore en in de provincie Madras zijn verboden. Uit verschillende gebieden der provincie Madras is bovendien de arrestatie gemeld van een aantal prominente Congres- aanhangers. (D.N.B.) In Engeland erkent men den ernst van de situatie en reeds gaan stemmen op. die een bijeenkomst van het parlement eischen, vooral uit Labourkringen. De News Chronicle schrijft, dat de eerstvol gende dagen in Indië critiek zullen zijn. De Britsche regeering ziet zich in Indië geplaatst tegenover gevaren, die niet mogen worden on derschat. Daarom moeten in het belang van de gealüeerden en „in het belang van Indië zelf" alle beschermende maatregelen genomen worden. De Daily Sketch is van meening, dat de drastische Britsche actie in Indië geenszins een einde gemaakt heeft aan den gevaarlijken toestand. De Daily Herald schrijft: Groot- Brittannië heeft geen andere keus gehad dan arrestatie van de Indische Congresleiders, want de taak van Indië zou zijn de verbinding tus- schen Oost en West te vormen. Zonder Indië kan China nauwelijks bereikt worden en zou de verbinding met Australië bemoeilijkt zijn en zou het moeilijk zijn de legers in het Midden-Oos ten te ravitailleeren. Het is te betreuren, dat de Indische Con gresleiders niet reeds sinds jaren in de gevan genis zitten, aldus de Daily Mail. Het blad schrijft, dat er voor den Britschen onderkoning in Indië slechts twee mogelijkheden waren, n.l Gandhi's ultimatum aanvaarden, of energiek optreden. De eerste maatregel, zoo gaat het blad verder, zou moeten zfjn de Congresleiders te deporteeren. Gandhi is een doorgewinterd politicus en het tijdstip is thans gekomen hem en zijn aanhangers te beschouwen als de „Quislings", die zij zijn, want Gandhi is er slechts op uit voordeelen voor zijn partij te verwerven. (D.N.B.) NIEUW DORNIER-VLIEGTUIG. De Duitsche pers bevat een bericht over een nieuw toestel der Dornier-fabrieken van het type Do. 217. dat vergeleken met de Do. 215 een veelvoud aan bommen, waaronder het zwaarste en allerzwaarste kaliber, kan meevoe ren. Bij dit type is het gelukt de hoeveelheid brandstof, die kan worden meegenomen, ver geleken met de Do. 215 eveneens te vergrooten en aldus een grootere actieradius te verkrijgen. In constructief opzicht heeft het nieuwe Dornier-type eigenschappen die mogelijk ma ken, dat het op zoo omvangrijk mogelijke wijze gebruikt wordt. Ondanks de buitengewoon vaste ligging, die in ieder opzicht voldoende is voor de hooge eischen, die vooral bij het opvangen der machine worden gesteld, is de ddelzeker- De rector-magmiicus der RyKsumveioiieit te Utrecht zal met ingang van 22 September a.s. de inschrijving voor het studiejaar 1942- 1943 doen openen voor alle studenten, die reeds eerder aan een Nederlandsche univer siteit of hoogeschool waren ingeschreven, met uitzondering van de voormalige Leidsche stu denten. De studenten in de theologie, de wis- en natuurkunde en de letteren en wijsbegeer te, die in Leiden waren ingeschreven, kun nen zich echter wèl ter inschrijving aan melden. Later zal dan worden beslist aan welke universiteit zij hun studie kunnen voortzetten. Een spoedige aanmelding is in verband met de beschikbare plaatsruimte dringend gt- wenscht. De inschrijvingsformulieren kunnen na 15 Augustus worden aangevraagd. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Firma P. Koorn Hz. (Be perkende Bepalingen). Lindenhovenstraat 21, Alphen a. d. Rijn (post: Zwammerdam). Gros- sierderij in zuivelproducten, speciaal in kaas en hetgeen daarmede in verband staat. Ven- nooten: P. Koorn, Alphen a. d. Rijn en J. de Keyzer, Alphen a. d. Rijn (Huwelijksche Voor waarden). Opheffing: Stokhuyzen's Vruchtensap en Hamfabriek. N.V. Hazeveld 15, Alphen a. d. Rijn. Wijzigingen: Luxe Broodbakkerij A. H. van Noort. N.V. Doezastraat 2, Leiden. Uittredend directeur: M. J. C. J. van Noort, Leiden, H. Compier, Oude Vest 121, Leiden. Melk handel. Overleden eigenaar: H. Compier, Lei den, dd. 4 Aug. 1942. Wijz. handelsnaam in: Wed. H. Compier. Nieuwe Eigenaresse: Wed. C. C. Compier-van Goozen, Leiden. Het Leidsch Accordeongezelschap „Hohner" o.l.v. den heer H. v. d. Velden, is zooals reeds bekend gemaakt werd, voor een optreden voor microfoon der Ned. Omroep goedgekeurd. Thans is bekend dat dit optreden zal plaats hebben op Zondag 16 Aug. a.s. van tien over half twee tot 2 uur over den zender Hilver sum II'. heid door een duikvluchtrem thans nog ver hoogd. Ook bij de constructie van dit toestel zijn nieuwe wegen ingeslagen. Een automaat ontlast den vliegtuigbestuurder zeer, doordat het opvangen van het toestel, het sluiten der bomkleppen en het intrekken van de duik vluchtrem door het toestel geschiedt. De radio installatie is vooral ook met het oog op nacht landingen en blinde landingen, uitgebreid.Een opvouwbare reddingboot, voorzien van alle noo- dige instrumenten en proviand, beveiligt de bemanning bij rampen boven zee. De motoren geven de Do 217 niet alleen een superieure snelheid, doch maken ook mogelijk veilig naar de basis terug te keeren, voor het geval een der motoren onbruikbaar wordt, daar het prestatievermogen der motoren bui tengewoon hoog is. De gebruiksmogelijkheden van de Do 217, waarop ijsvorming even weinig invloed heeft als woestijnzand en tropische regen, worden nog vergroot door de installaties voor het uitwerpen van torpedo's en mijnen. FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN NAAR HUIS. Duizend Fransche krijgsgevangenen, die tot dusver in Oost-Pruisische landbouwbedrijven werkzaam waren, zijn op een grensstation in de nabijheid van Aken aangekomen om naar hun vaderland terug te keeren. Het betreft hier de eerste groep Fransche krijgsgevange nen, die ter uitvoering van de Fransch-Duitsche overeenkomst, ongeacht den nog bestaanden oorlogstoestand, naar Frankrijk kunnen terug- keeren. De overeenkomst is tot stand gekomen in het streven naar een toenadering en samen werking tiisschen Duitschland en Frankrijk en behelst de uitwisseling van een deel der Fran sche krijgsgevangenen tegen civiele arbeiders, die zich vrijwillig kunnen aanmelden voor ar beid in Duitschland, Bij de eerste groep terug- keerende krijgsgevangenen betreft het vooral oudere lichtingen, vaders van kinderrijke ge zinnen en Franschen, die bij den landbouw werkzaam zijn. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt in een extra-bericht bekend: De laatste drie dagen hebben den Duitschen onderzeebooten op den Atlantischcn Oceaan opnieuw groote successen gebracht. Een voor Engeland bestemd convooi, dat door tor pedojagers, bewakingsvaartuigen en vliegtuigen krachtig beschermd werd, heeft door do steeds herhaalde aanvallen overdag en des nachts van onze duikbooten, ondanks het feit, dat de actie veelvuldig door het slechte zicht werd belemmerd, zware verliezen geleden- Zes schepen met een gezamenlijken inhoud van 41.000 b.r.t. alsmede een torpedojager werden tot zinken gebracht en zeven andere schepen getorpedeerd. Men moet aanne men, dat een groot deel van deze schepen verloren Is gegaan. Hierbij hebben jeugdige duikbootbemanningen haar eerste proef van bekwaamheid afgelegd. Voorts verloor do vijand voor de Amerikaansche en voor de West-Afrikaansche kust zeven schepen met een gezamenlijken inhoud van 45.231 b.r.t. Drie andere schepen en een torpedojager werden door torpedotreffers beschadigd. Een deel van deze schepen bevond zich, met oor logsmateriaal geladen, op reis van Amerika naar Egypte. Daarmede heeft de vijand de laatste drie dagen dertien schepen met een gezamenlijken inhoud van 86.231 b.r.t, en een torpedojager verloren, terwijl tien schepen met een ge zamenlijken inhoud van ruim 48.000 b.r.t. en nog een torpedojager beschadigd werden. Minister Göbbels heeft van 7 tot 10 Augustus een bezoek gebracht aan de gouwen Keulen, Aken en Düsseldorf, waarbij hij door bezichti ging en contact met de bevolking een overzicht kreeg van de gevolgen der Engelsche terreuraan- vallen. Bij de gesprekken met de getroffen bevol king kwam steeds weer de onverzwakte overwin- ningswil van het West-Duitsche volk tot uiting, aldus D.N.B. Op een bijeenkomst op een groot industriebe- drjjf in de nabijheid van Keulen, waar 15.000 arbeiders van verschillende Keulsche wapenfa brieken en een groot aantal gewonde soldaten bijeen waren, zeide de minister, dat de Führer en het geheele Duitsche volk met groote dank baarheid de prestaties gedenken van de volks- genooten, die hun moeilijk oorlogswerk verrich ten onder omstandigheden, waaraan anders slechts de soldaat aan het front onderworpen is. De leiding van het rijk, zoo zeide Göbbels, zal nooit vergeten, wat deze stad zoo dapper op zich heeft genomen. De minister sprak vervolgens over doel en methode van de Duitsche oorlogvoering. Deze oorlog, zoo zeide hij, is als geen andere in de Duitsche geschiedenis een totale oorlog, d.w.z. een oorlog om het volksche bestaan. Het is geen oorlog voor troon en altaar of alleen voor vage idealen. Het is ditmaal onze vurigste wensch, aan het einde van den strijd in het genot van onzen eeuwigen arbeid te komen. Daarom voe ren wij een oorlog voor graan en brood, voor de materieele voorwaarden voor de oplossing van sociale vraagstukken, woningbouw en wegenaan leg, volksauto en tractors, schouwburgen en bi oscooptheaters voor het volk tot in het kleinste dorp, een oorlog om de grondstoffen, rubber, petroleum, ijzer, kortom om een menschwaardig nationaal bestaan. Wij voeren dezen oorlog niet voor een bevoorrechte klasse, maar voor de groote massa van ons volk. In tegenstelling tot de Engelschen is het niet de bedoeling van ie Duitsche leiding, successen van een dag te verwerven. Voor ons gaat het er om, overwinningen van formaat te behalen en daardoor den oorlog te winnen. Daarbij moet iedere versnippering van kracht voorkomen wor den. De bevolking van Keulen moet begrijpen dat het zwaartepunt van den oorlog thans in het Oosten ligt en dat wij daarom in het Westen tot op zekere hoogte met het geweer bij den voet moeten staan. In het Oosten heeft de Duitsche weermacht opnieuw historische successen behaald. Timo- sjenko is van den veelgeprezen „maarschalk voorwaarts" tot een „maarschalk achterwaarts" geworden. Ook de Amerikaansche blufgetallen Kunnen op ons geen indruk maken. Wat men in de wapenindustrie kan produceeren, weten wij, want wij verrichten dien arbeid reeds een ge heele reeks jaren. Ook de slag op de wereldzeeën heeft een buitengewoon gunstig en voor onze tegenstanders vernietigend verloop. Als Churchill thans verklaart, dat alle Duitsche militaire suc cessen zonder belang zijn, omdat Engeland toch den laatsten slag zal winnen, is dat belachelijk. Ten aanzien van het veel besproken tweede front zeide dr. Göbbels, dat het begrijpelijk is, dat Moskou zijn bondgenooten wil brengen tot een actie, al jstaat die ook onder hopelooze voor- teekenen. De plutocraten bevinden zich daar door in een weinig aangename positie, vooral, doordat het door Moskou opgehitste straatpoli tiek zich steeds energieker in dienst van de wenschen van het Kremlin stelt, in het bijzonder te Londen. Maar te Washington en Londen be seft men wel, dat een landingspoging met een Duinkerken van het grootste formaat zou ein digen. Onze strijdkrachten in het Westen, aldus Göbbels, zijn tegen iedere situatie opgewassen en de in vele veldtochten geharde Duitsche sol daten zien vooral het verschijnen dér Yankees met de grootste belangstelling tegemoet. Alle voorbereidingen zijn getroffen. Met welk aantal en wanneer zij zouden komen, zij zullen waardig ontvangen worden. Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat Churchill en Roosevelt hun toevlucht nemen tót terreuraanvallen op West-Dultschland en de Duitsche kust. De be volking van dat gebied maakt een moeilijken tijd door. Maar evenals in den afgeloopen win ter, die een gevaarlijke belasting voor de Duit sche oorlogsleiding was, geldt hier het woord van Nietsche: „wat ons niet ombrengt, maakt ons sterker". De rede van minister Göbbels lokte eenstorm- achtigen bijval uit. Den volgenden dag bracht de minister een bezoek aan Neuss en Düsseldorf waar hij eveneens in nauw contact met de ge troffen bewoners kwam. Ook hier voerde hij het woord op een massavergadering. Gisteren sprak hij in zijn vaderstad Rheydt, waarna hij naar Berlijn terugkeerde. TEVOREN BON 44 BIJ DEN SLAGER INLEVEREN. Op de bonnen „44" van de boterkaart en van de vetkaart, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Dinsdag 1 September tot en met Zaterdag 12 Sep tember, zal desgewensclit rundvet verkrijg baar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, die nen de genoem'de bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, ln het tijdvak van Woensdag 12 tot en met Zater dag 15 Augustus 1942. Zij, die gedurende bovengenoemd tijdvak bon 44 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kun nen daarop geen rundvet betrekken, doch uit sluitend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het afleveren van het runövet eerst is toegestaan met ingang van Dinsdag 1 September 1942. WERING VAN ONTOELAATBAAR HOOGE PRIJZEN. Tot regeling van den dringend saneering behoevenden zeevischhandel is een marge beschikking gepubliceerd, waarin voorschrif ten zijn gegeven voor reeders, groot- en kleinhandelaren en verwerkers van zeevisch Dat de zeevischprijzen in dezen tijd, nu de zeevisscherij zooveel risico met zich meebrengt., hooger zijn dan menige beurs zich kan veroor loven, zal weinig verwondering wekkn. Ontoe laatbaar is het evenwel, dat prijzen gevraagd worden, die de laatste weken in den zeevisch- handeTschering en inslag waren: f.4 voor een gestoomde makreel of f8 voor een kilo schol waren helaas geen zeldzaamheid. Van den an deren kant is het, juist met het oog op de gevaren voor de zeevisscherij in oorlogstijd, ondoenlijk de prijzen van vóór den oorlog aan te houden, omdat die voor de visschers een groote onbillijkheid zouden beteekenen. Daarom is de noodzakelijke regeling van de zeevisch prijzen zoodanig uitgevoerd, dat tusschen deze twee uitersten een middenweg wordt bewan deld. Over het algemeen zijn deze prijzen aan gepast aan die van den herfst van het vorige jaar, toen deze, de omstandigheden in aanmer king genomen, zeer loonend mochten worden genoemd. Dit beteekent echter, dat de prijzen, die op het oogenblik worden gevraagd, aanzienlijk omlaag zijn gebracht en. in de meeste gevallen zelfs tot op 40% van het tegenwoordige peil. HET NACHTVERBLIJF IN BOERENSCHUREN. Geen hoogere pryzen dan voor 9 Mei 1940. Het is gebleken, dat voor het 's nachts verblij ven in boerenschuren prijzen worden berekend, die niet in overeenstemming zijn met hetgeen daarvoor wordt gepresteerd. Voor een dergelijk nachtverblijf geldt de Prij- zenbeschikking no. 1940 no. 1, zoodat geen hoo gere prijzen mogen worden gevraagd dan vóór 9 Mei 1940. Er wordt daarom de aandacht op gevestigd, dat het "iet «poarioo£A is -neer ik persoon per nacht te berekenen, als ae Doer ai- leen een plaats en stroo beschikbaar stelt en meer dan f0.50, indien meer accomodate wordt verleend, als een krib en behoorlijke waschgele- genheid. Wie hoogere prijzen vraagt of betaalt, stelt zich aan vervolging bloot. KAMPEERCENTRUM NATIONALE JEUGDSTORM. BU den Paasheuvel te Vierhouten. In het nu met veel vacantiégangers bevolkte dorpje Vierhouten op de Veluwe heeft de Na tionale Jeugdstorm het kampeercentrum bij den Paasheuvel betrokken met het doel hier ver schillende groepen kampeerders te ontvangen. J.l. Zaterdag is de eerste kampweek geëindigd. De leiding van het geheele kamp berust bij hopman C. J. Vreudenberg van Beverwijk. In het gebouw Paasheuvel is een kaderschool geopend, welke een bezetting van ongeveer 40 personen heeft. De'Jeugdstorm heeft de regeling getroffen, dat het kamp duizend jongens kan herbergen. Voor- loopig zullen er ongeveer 500 vertoeven. Als er jongens verblijven, mogen er tegelijk geen meis jes kampeeren. Zaterdag zijn in het kamp 50 stormers en meeuwen uit West-Duitschland aan gekomen, benevens 38 Nederlanders uit dat ge bied, die de kaderschool zullen bezoeken. Tevens is een Jeugdstormluchtvaartkamp van een week begonnen, dat 120 jongens telt. Men verwacht nog diverse andere kampen. Op 23 Augustus wordt een cursus van een week in volksdansen met 40 deelnemers geopend. In de gewone kampen worden de jongens over dag bezig gehouden met sport, marschen, zang enz. 's Avonds zijn zij gezellig bijeen. Het kamp heeft de eerste week bezoek gehad van den hoofdstormer C. van Geelkerken. De jongens, die er de eerste week geweest zijn, hebben het er bijzonder naar hun zin gehad. Het was hun aan te zien, dat de Veluwsche lucht hun goed had gedaan. ORGELBESPELING FEIKE ASMA. Asma's eerste officleele bespeling van zijn ge restaureerde orgel, wederom door een groot aan tal trouwe aanhangers bijgewoond, heeft ons qua klankgevlng veel beter bevallen, dan tijdens den Inwijdingsavond daarvan. Toen een voor ons ge voel te sterke poglg om de massa te lmponeeren o.a. door veelvuldig en lang niet altijd styllstlsch verantwoord gebruik van den tremulant, thans daarentegen een rationeel gebruik daarvan op de daartoe geëigende plaatsen en ook ln overig opzicht een sobere behandeling van zijn fraai in strument, ln overeenstemming met den ernstlgen kerkstljl, die het daarop meer toegespitste oor een weldadige bevrediging schonk. Een bewijs, dat Asma's orgelhart, zoo hi) zich niet tot uiterlijkheid verleiden laat, op de goede plaats hulst. Begonnen werd met een Fantasle-Toccatlne ps. 33 van Asma's leermeester Jan Zwart, getui gend van diens zwlerigen geest. Wanneer Asma zich met Handel bezighoudt, ls hij ln zijn ele ment, al was het eerste Allegro der „Ouverture" nog niet geheel „au point". Bach's Passacaglla werd sterk, rustig en duidelijk opgebouwd voor gedragen en herinnerde er levendig aan, hoe zeer bijv. een César Franck op hem teruggreep. Jacob Bijster's knappe en sfeervolle variaties op het oud-Nederlandsche lied „Ik wil mij gaan ver troosten". bevatten alles, wat een organist zich op het gebied van registratiekunst kan wenschen. Asma's voorliefde voor Wldor kwam tot uiting ln het zangerige Andante uit diens 4e en de sterk op de 18e eeuwers geïnspireerde Toccata van Bram Bruin getulgede van degelijk vakman schap. gespeeld ln aanhoudende spanning. Uit Asma's bewerkingen van enkele geestelijke lie deren bleek zijn warm en muzikaal contact met de gegevens. Asma demonstreerde dit gansche uur ln de groote ruimte met haar prachtüge accou- stlek veel beeldend vermogen, groote zekerheid en soepel gemak. Th. J. Hannema. ZWEMMEN DE LEIDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN Voor de Leidsche zwemkamploenschappen, welke mor genavond, te zeven uur ln „De Zijl" zullen plaats vinden, zijn de inschrijvingen grooter dan voor gaande Jaren. Was het vroeger meestal een strijd tusschen L.Z.C. en De Zijl. thans komt ook Poel meer op bUna alle nummers uit, terwijl do Leid sche Watervrienden ditmaal voor het eerst van de partij zijn. Op de 100 m. borstcrawl zijn o.a. Ingeschreven de kampioen van vorig Jaar W. Parmentler van L.Z.C., J. IJdens van Poelmeer (kring kampioen) en J. Blansjaar van De Zijl, zoodat hier een scherpe strijd verwacht mag wor den. Op de heeren-, zoowel als de damesnummers zijn vrij goede Inschrijvingen, terwijl een viertal estafettes op het> programma staat. Jammer ls het dat voor het bijprogramma door de zeer gering© Inschrijvingen van L.Z.C. en Poelmeer de vier kamp prachtisch een tweekamp zal worden tus schen De Zyi en de Watervrlenden. Na afloop worden gespeeld de competitie-wed strijden De zyi in—H.U.S. n en Poelmeer II— Zlan IV. WATERPOLO. HET TOURNOOI TE BOSKOOP De wissel- beker, waarvoor G.Z.C. en De Gouwe ln den wed strijd van 6 Augustus een gelijk aantal punten hadden, ls ten deel gevallen aan „Do Gouwe" (Waddlnxveen). SCHAKEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De partij v. d. HoekCortlever ls gisteravond na 71 zetten door v. d. Hoek gewonnen. Hiermede is de wedstrijd geëindigd met v. d. Hoek als over winnaar In September zal hij een wedstrijd van tien partijen tegen dr. Euwe spelen, met den kam pioenstitel van Nederland als Inzet. DAMMEN. EEN DAM-FAMILIE Alhier speelde een zes tal dammers tegen het sterke Klnnegln zestal (vader met 5 zoons) uit Rotterdam. Na spannen- den strijd, wisten de Leldenaars met 93 te win nen. De gedetailleerde uitslagen lulden: W. HulsmanH. Klnnegln 20; L. F. v. Steen bergenA. D. Klnnegln Jr. 20; S. v.d. Wiel D. Klnnegln 1—1; J. de VinkM. Klnnegln 11; J- HulsmanA. D. Klnnegln Sr. 11; P. A. VoorkampF. Klnnegln 20. Vermoedelijk zal binnenkort te Rotterdam een revanche-wedstrijd plaats vinden. van hedenavond 21.13 uur tot morgenavond 6.18 uur De maan kwam heden op om 5.33 uur en gaat onder om 20.47 uur. LEIDEN Vrije Kath. Kerk VreewljkBtr. 19) Woensdagnam. 8 uur, Marladlenst. NOORDWI.JK AAN ZEE Geref. Bond (Jul. van Stolbcrgstr. 27) Woensdagnam. 8 uur, ds. Vermaas van Hulzen. SASSENHEIM Pinkstergemeente: Woensdag nam. 8 uur. de heer Zoutman. WADDINXVEEN Remonstr. Kerk: Woens<U® nam. 7 uur, ds. de Rover van Vlaardingen. ZOETERMEER Geref. Gem.: Hedenna^. 7 3/4 uur, ds. Lamaln van Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1