83sfe Jaargang MAANDAG 10 AUGUSTUS 1942 No. 25265 Weer meer dan 100.000 ton vernietigd Gandhi, Nehroe, Azad en andere leiders gearresteerd Duitschland wint op alle Fronten Krasnodar en Maikop genomen Churchill in de Sovjet-Unie Zeeslag bij de Salomons-eilanden Italiaansche Weermachfsberichfen EERSTE BLAD Nadat congres Gandhi's voorstel had aanvaard Bekendmaking Verspreide Berichten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel in een extra-bericht het volgende mede: Onze duikbooten- hebben in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan in felle aan vallen zeven schepen, die deel uitmaakten van konvooien op de vaart AmerikaEngeland, met een gezamenlyken inhoud van 49.000 brt., alsmede een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In het centrale deel van den Atlantischen Oceaan, in Amcrikaansche wateren en voor de konvooihavens der West-Afrikaansche kust vie len aan haar torpedo's nog acht schepen met een gezamenlyken inhoud van 54.181 brt. ten offer, alsmefo een Amerikaanschc torpedojager. Onder de tot zinken gebrachte schepen bevond zich eön groot munitieschip alsmede een met pantserwagens en vliegtuigen geladen schip, dat naar Alexandrië onderweg was. Met de vernietiging van deze 15 schepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 103.000 brt. is aan de EngelschAmerikaansche ravitailleeringsscheepvaart door onze duikbootcn weer een zwaar verlies toegebracht. Een Zondag in twee berichten: „Duitsche infanterie-divisies, op voortreffelijke wijze gesteund door afdeelingen der lucht macht, hebben na buitengewone marsch-presta tics en in zware gevechten bij tropische hitte sterke stellingen ten Noorden van de Kocban doorbroken en de voor de vijandelijke wapen industrie belangrijke hoofdstad van het Koeban gebied, Krasnodar, genomen". De stad Maikop, centrum van het belangrijke oliegebied aan den Noordrand van den Kau- kasus, is Zondag om 18.20 uur door snelle formaties stormenderhand ingenomen. Voorts deelde het Duitsche opperbevel Zaterdag mede: In het gebied van den Kaukasus wordt de vijand onvermoeid achtervolgd. Dertig K.M. ten Noorden en Noordoosten van Krasnodar braken Duitsche troepen door een vijandelijke stelling van gepantserde loopgraven. Snelle formaties bereikten de rivier de Laba. De steden Armawir en Koergannaja werden na zwaren strijd ingenomen. De eigen gepantserde voorhoeden, vooruitvlie gend, viel de luchtmacht op marsch zijnde colon nes alsmede transportbewegingen en inschepin gen aan de kust van de Zwarte Zee aan. Ten Noorden van de Sal wonnen Duitsche en Roemeensche troepen bij ongewoon groote hitte verder terrein in weerwil van taai vijaridelijk verzet en schoten bij den afweer van tegen aanvallen 23 vijandelijke pantserwagens kapot. In de groote bocht van den Don zijn de Duit sche troepen ten Noordwesten van Kalatsj op nieuw tot den aanval overgegaan. Sterke forma ties „Nahkampfflieger" (vliegende artillerie) na men deel aan den strijd te land en vernietigden opeengehoopte vijandelijke strijdkrachten aan de overgangen en veerponten van den Don. De afweerslag in het gebied van Rsjew is tot nog andere frontsectoren uitgebreid. De hevige gevechten duren voort. Op verscheidene plaatsen werden de bolsjewieken in tegenaanvallen terug geworpen. Eskaders gevechtsvliegtuigen traden in talrijke aanvallen krachtig op tegen Sovjet troepen, pantserwagens en concentraties auto mobielen. De bolsjewieken leden weer zware ver liezen aan menschen en materiaal. Een pantser divisie vernietigde in deze gevechten op 6 en 7 Augustus 54 vijandelijke pantserwagens. Aan het front van. de Wolchow en voor Le ningrad werden verscheidene aanvallen der bols jewieken ten deele in gevechten van man tegen man afgeslagen. Vijandelijke stellingen werden door doeltreffend artillerievuur bestookt, In de Pinsche Golf werden bomtreffers ge plaatst op een vijandelijk bewakingsvaartuig. In Egypte vielen Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegtuigen Britsche batterij stellingen en concentraties automobielen met goede resultaten aan. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten 13 Britsche vliegtuigen omlaag. Een eigen vlieg tuig ging verloren. In het Zuidwesten van Engeland bestookten lichte gevechtsvliegtuigen overdag belangrijke militaire doelen met bommen van zwaar kaliber, die branden en ontploffingen ten gevolge had den. In den afgeloopen nacht werden havenwer ken en wapenfabrieken aan de Oostkust van En geland en Schotland alsmede in het Oosten van Midden-Engeland gebombardeerd. In den nacht van 6 op 7 Augustus ontstond er in het Kanaal een gevecht tusschen Duitsche mijnenvegers en acht Engelsche motortorpedo- booten, in het verloop waarvan twee vijandelijke booten zoo zwaar beschadigd werden, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Op andere booten werden treffers geplaatst. In dezelfde wa teren vielen in denzelfden nacht verscheidene Eritsche flottieljes motortorpedobooten herhaal delijk een door mijnenvegers beschermd Duitsch konvooi zonder succes aan. In het verloop van het gevecht, dat ten deele van zeer dichte nabijheid met gebruik van ma chinewapens en handgranaten werd gevoerd, ge lukte het onzen booten een Britsche motortorpe doboot tot zinken te brengen, een andere., waar van de ondergang niet kon wo/aen waargenomen in brand te schieten, en zes andere booten te be schadigen. Met de mededeeling van de in net extra-be richt gemelde successen der Duitsche duikbooten in den strijd tegen de Engelsch-Amerikaansche scheepvaart besluit dit weermachtsbericht. En Zondag: Over een breedte van ruim 400 K.M. heb ben Duitsche, Roemeensche en Slowaakschc troepen de Noordelijke uitloopers van het Kaukasische gebergte bereikt. Om het brug- gehoofd aan den Koeban, dat ten Noorden van Krasnodar In handen is van den vijand, wordt nog gestreden. Snelle formaties van het leger en de Waffen-SS zijn den Laba- sector gepasseerd en zijn in den aanval naar het Westen in de richting van Maikop. Het luchtwapen heeft zijn aanvallen op de vijandelijke terugtochts- en ontruimingsbewe gingen op wegen-, spoorlijnen en uit de havens der Noord-Kaukasische kust aan de Zwarte Zee gericht. In de haven van Anapa zijn daarbij drie bolsjewistische lichters door treffers van bom men tot zinken gebracht en een vrachtschip be schadigd. Tusschen Wolga en Don. ten Zuid- Westen van Stalingrad zijn tegenaanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten in harde ge vechten afgeslagen. In de groote bocht van den Don schrijdt de aanval der Duitsche troepen ten Noord-Westen van Kalatsj met succes voort. Dichtopeenge- drongen massa's van den vijand bij de rivier overgangen waren blootgesteld aan de vernieti gende aanvallen van groote en op geringe hoog te vliegende formaties gevechtsvliegtuigen en jachtkruisers. Ten Noord-Westen van Woronesj zijn verscheidene aanvallen van den vijand af geslagen. eigen tegenaanvallen leverden plaatse lijke successen op. In het gebied van Rsjew duren de zware af- weergevechten voort. In een anderen gevechts sector van het centrale front hebben formaties Infanterie in den tijd van 20 tot 31 Juli bij plaat selijke aanvallen op moeilijk terrein verscheidene divisies bolsjewistische infanterie uiteengeslagen De vijand verloor bij deze gevechten ruim 4000 20 kanonnen en 152 machinegeweren en granaat werpers. Aan de Wolchow heeft de vijand her haaldelijk zware aanvallen gericht op een klein bruggehoofd, die door dappere bezetting in har de gevechten werden afgeslagen. Aan het Oostelijke front hebben formaties jachtvliegers en afweergeschut gisteren 82 bolsje wistische vliegtuigen neergeschoten, vijf eigen vliegtuigen gingen verloren. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts voor den oorlog belangrijke installaties in het Zuiden van Engeland, resp. in het Noorden en Noord- Oosten van het eiland aangevallen. Een Britsche nacljtjager werd in een luchtgevecht neerge schoten. CONFERENTIE VAN MOSKOU GEËINDIGD. Volgens een eigen bericht van Afton Tid- ningen is de conferentie van Moskou na be sprekingen van een week beëindigd, al zullen ook vertegenwoordigers der geallieerden nog voor de regeling van details te Moskou blijven. (D.NS.) Aftonbladet verneemt, via Bern, aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm, dat Churchill plot scling naar de Sovjet-Unie vertrokken is. Volgens diplomatieke kringen te Bern acht men te Londen de positie van de Sovjet-Unie zoo kritiek, dat alleen Churchill haar door per soonlijk Ingrijpen in het Oosten kan redden, Een andere reden voor de reis zou zyn, dat Churchill Stalin onder vier oogen wil vertel len, wat men te Londen over de oprichting van een tweede front denkt. De derde en wel licht voornaamste reden zou zijn, dat Churchill zich er een heldere voorstelling van wil ma ken, hoe en waar krachten en personen te vinden zij;, die bereid en in staat zijn, Rusland als bondgenoot voor Engeland te behouden, indien het bolsjewistische regiem als gevolg van zy'n militaire nederlagen in een crisis zou geraken. Het is n.l. bekend, zoo wordt verder gezegd, dat men in bepaalde Londensche krin gen sinds lang in contact probeert te geraken met Sovjet-generaals, die bereid zouden zijn den oorlog aan Engelands zijde voort te zetten voor het geval Stalin en zijn bewind zouden ophouden te fungeeren. Te Berlijn huldigt men, naar het A.N.P. meldt, algemeen de opvatting, dat ook confe renties, zooals deze op het oogenblik te Moskou, zelfs in aanwezigheid van Churchill gehouden worden, den loop van het noodlot niet meer kunnen tegenhouden. Van welk gezichtspunt uit men te Moskou den toestand ook zou aan pakken, naar Duitsche meening zal dit steeds tot het inzicht leideh, dat Churchill en zyn vrienden zich in een vicieuzen cirkel bewe gen. Te Berlijn neemt men ten hoogste met eenige belangstelling kennis van het bericht dat Churchill zou kunnen pogen, voor het ge val den bolsjewisten de ruggegraat gebroken zou worden, zich reeds thans den ruggesteun van zekere militaire klingen der Sovjet-Unie te verzekeren. ZWARE VERLIEZEN VAN DE AMERI- KAANSCH-AUSTRALISCHE VLOOT. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: Japansche marine-strijdkrachten ondernemen sedert 7 Augustus hevige aanvallen opBritsch- Amerikaansche gecombineerde vlooteenheden, die in de wateren van de Salomons-eilanden zijn verschenen en brengen den vijandelijken LUCHTMACHT EN DUIKBOOTEN IN ACTIE. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Aan het Egyptische front heeft de Britsche luchtmacht tijdens aanvalspogingen op onze linies, dertien vliegtuigen verloren, die werden neergeschoten in zegevierende gevechten door Duitsche jagers. Twee andere vijandelijke ma chines werden door het luchtdoelgeschut getrof fen en stortten op den grond. Eerf bestuurder werd gevangen genomen. Italiaansche bommen werpers vielen met succes ravitailleeringcentra van den vijand aan. En Zondag: Gisteren zijn aan het Egyptische front ver- kennirigsacties ondernomen en werd met artil lerie geschoten van weerszijden. Twee toestellen werden neergeschoten door het afweergeschut van onze groote landeenheden. De luchtmacht der spil herhaalde haar aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties en strijdmiddelen en schoot tijdens gevechten twee Curtiss-machines neer. Tegen Malta werden eveneens de operaties voort gezet van de Italiaansche en Duitsche luchtfor- maties, die verscheidene malen militaire instal laties van la Valletta, la Venezia en Micabba bombardeerden en de R.A.F. het verlies van twee Spitfires berokkenden. Onze duikbooten brachten op den Atlantischen Oceaan twee schepen en een tankboot, met een globalen inhoud van 24.800 ton, tot zinken. De duikbooten, die deze schepen in den grond boor den, staan onder bevel van den corvettenkapitein Carlo Fecia di Cossato en luitenant ter zee Fran cesco d'Alessandro. In totaal hebben de oorlogs schepen en koopvaarders, die in den grond ge boord zijn op den Atlantischen Oceaan, de Mid- dellandsche Zee en de Zwarte -Zee door onze duik booten en die stellig en met name een voor een geïdentificeerd zijn, een inhoud van meer dan een millioen ton. Dit totaal is n.l. gestegen tot 1.018.971 ton. Dit Nummei bevat TWEE Bladen oorlogsschepen, benevens den transportschepen vernietigende slagen toe. De strijd duurt nog voort. Tot dusver zijn dc resultaten: Tot zinken gebracht een linieschip van onbekend type, twee zware kruisers van het type Astoria, benevens twee zware kruisers van het type Australia, meer dan drie kruisers van onbe kend type, meer dan vier torpedobootjagers en meer dan tien transportschepen. Zwaar beschadigd werden drie kruisers van het type Minneapolis, meer dan twee torpedobootja gers en meer dan een transportschip. By luchtgevechten zijn ruim 41 vijandelijke ma chines neergeschoten. Nadat het Al-Indische Congres Zaterdag met overweldigende meerderheid het voorstel van Gandhi had aangenomen, heeft de Britsch-Indische regeering naar het A.N.P. aan den Engelschen berichtendienst ontleent, geweigerd met het Congres te onderhande len op grondslag van de bekende eischen, Nadare berichten melden, dat Zondagmor gen vroeg, Gandhi, Azad, Pandit Nehroe en talrijke andere Indische leiders zijn gearre- steedr. De Congres-partij is door verbodsbepalin gen getroffen. Uit Bombay en Ahmedabad worden onlus ten gemeld. Het D.N.B. meldt nog: De commissie van het Al-Indische Congres heeft haar zitting te Bombay gesloten, nadat Gandhi bijna twee uur het woord had gevoerd. In het begin van zijn rede had Gandhi ver klaard het Indische volk in dezen strijd te zullen leiden. Van den aanvang af, zeide hij heeft het Congres van geweld afgezien en het is zich niet van misdaad bewust, wanneer het onafhankelijkheid eischt. In weerwil van allen tegenstand zal het voorwaarts gaan, want En geland en zijn bondgenooten heeft Indië tot het uiterste geprovoceerd. Zich wendende tot En geland en zijn bondgenooten zeide Gandhi, dat zij thans een niet weerkeerende gelegenheid hadden om Ind'lë vrij te verklaren en hun ware bedoelingen te bewijzen. Indien zij deze gele genheid voorbij zouden laten gaan, zou de geschiedenis eens constateeren, dat zij hun schuld aan Indië niet hadden gedelgd. Gandhi zeide op de bevrijding van Indië niet langer te kunnen wachten. Vertraging beteekent een vernedering voor Indië. De vrij heidsstrijd, die een openlijke en eerlijke strijd der massa zal zijn, staat voor de deur. Gandhi gaf een aantal richtsnoeren volgens welke ieder Indiër zich als vrij man moet beschouwen en er geen compromis meer mogelijk is. De Indiërs willen niet worden tot lafaards, die geen recht tot leven hebben. De pers moet haar taak vrij en onbevreesd vervullen en zich niet door de regeering laten intimideeren of onderdruk ken. Zii moet eerder bereid zijn haar werk te staken.'want zij mag haar zelfrespect niet op offeren en zich aan vernedering onderwer pen. De vorsten moeten zich tegen het belang van 'het oogenblik opgewassen toonen en de teekenen des tijds verstaan. Ten slotte eischte Gandhi overdracht- van de macht aan een vrije Indische regeering. Pandit Nehroe heeft verklaard: ..Het is ons met onze eischen doodelijke ernst. Men moet ten aanzien daarvan geen illusies koesteren". Hij zeide, dat er niet alleen Engelschen en Amerikanen op de wereld zijn en dat hun ..ras-superioriteit" niet langer geduld kan wor den Door geen dreigementen zullen de Indiërs zich van hun weg laten afbrengen. Integen deel. dreigementen kunnen in deze faze den toestand nog veel moeilijker maken. Het voorstel van Gandhi werd daarna door het Congres met groote meerderheid aangeno men. Alle tegenvoorstellen werden verworpen. Slechts 13 stemmen werdentegen uitgebracht. Reeds was een tegenvoorstel, dat zich verzet te tegen een directen strijd tegen de regeering. van de aganda afgevoerd. De voorzitter gaf als argument daarvoor, dat dit voorstel in strijd was met het besluit van de werk-commissie. Als eerste maatregel v n z:'n bewering der bur gerlijke ongehoorzaamheid heeft Gandhi allen bladen, die in Indische handen zijn, verzocht niet meer uit te komen. Gandhi heeft verklaard, dat de bladen eerst dan zouden kunnen uitko men. wanneer Indië zijn onafhankelijkheid zal hebben verkregen. Verder heeft Gandhi de Indische leeraren en studenten uitgenoodigd zich gereed te gouden dooden en 1589 gevangenen, benevens 24 tanks, hun werkzaamheden te beëindigen. Het antwoord der regeering was de arrestatie van Gandhi, Nehroe, Ajad en 20 andere leiders. Ook Gandi's echtgenoote en secretaris zijn. aan gehouden. Gandhi was bij arrestatie juist in ge bed. Behalve in Bombay hadden ook elders arre staties plaats. Deze gearresteerden zijn overge bracht naar een bungalow, het z.g. paleis van den Agha Khan te Poena. Alle leden van de werkcommissie van het Congres worden te Bom bay vastgehouden. Gistermiddag vijf uur was het aantal arre staties tot 149 gestegen. RADIO-REDE VAN AMERY. In een radiorede heeft de minister voor Indië, Amery, over den toestand het volgende ver klaard Indien de actie van het congres succes zou hebben opgeleverd, zou de geheele oorloginspan ning van Indië zijn stilgelegd, zou de bewape ning zijn belemmerd, zou de aanleg van vlieg velden zijn stopgezet en zou het leger tot niets doen veroordeeld zijn. Zulks zou verraad betee- kenen jegens China en Rusland. Het zou be- teekenen, dat Indië zichzelf in de „slavernij der Japanners" begaf. Dat vilden de congresleiders tot stand brengen. Ten aanzien van deze uitdaging en bedrei ging moest de Indische regeering snel en krach tig handelen alvorens de actie begonnen werd. Dat is ook gebeurd. Bij de straffen heeft de In dische regeering zich beperkt tot maatregelen die erop gericht waren, erger te voorkomen. De Britsche regeering in Indië heeft de pro vinciale regeeringen gemachtigd de locale auto riteiten naar goeddunken uit te schakelen, wan neer deze niet in den zin van „handhaving der openbare orde" en der „doeltreffende voortzet ting van den oorlog" optreden, zoo meldt de Engelsche berichtendienst uit Nieuw Dehli. Men legt deze maatregel aldus uit. dat men met be hulp daarvan den plaatselijken autoriteiten wil verhinderen de Congresbeweging te steunen. De regeering heeft verder de executieve com missie van het congres, het Al-Indische con gres-comité en de provinciale Congres-commis sie in geheel Indië verboden. De Britsche- poli tiepatrouilles marcheeren door de stad. Eveneens verboden is het drukken of publicee- ren van berichten over de door de commissie van het congres goedgekeurde massa-beweging en over de door de regeering daartegen geno men maatregelen. Het verbod omvat ook rede voeringen of verklaringen, die van de zij de van leden van het Congres de openbare meening bereiken. Verder zijn vergaderingen van meer dan vijf personen verboden. ONLUSTEN. In den loop van Zondag is het te Bombay tot onlusten gekomen. De politie trad op. waardoor een aantal personen werd gedood of gewond. Gistermiddag waren te Bombay vijf menschen gedood en 20 gekwetst. De politie trad in vijf verschillende buurten met de vuurwapens tegen de onrustige menigte op. waarbij traangas werd gebruikt. De menschenmassa's staken verschei dene autobussen in brand en vielen politieman nen aan, vooral Europeesche officieren. De politie heeft zich in het bezit gesteld van Congresgebouw. Een volksmenigte, die voor het gebouw was samengeschoold, is uiteengedreen Er is een uitgaansverbod voor bepaalde buur ten afgekondigd. Wapens mogen niet worden gedragen. Te Ahmedabad waar de menigte steenen wierp naar een politiebureau, dat zij had geprobeerd in brand te steken, schoot de politie onder de menigte, waarbij een doode viel en iemand werd gewond. I Ook te Poona hadden ongeregeldheden plaats, waarbij één doode viel. Er zyn 30 arrestaties verricht. RADIO-REDE VAN BOSE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Soebhas Chandra Bose heeft Zaterdag: een radiorede voor Indië gehouden, waarin hfj zfjn standpunt bepaalde ten aanzien van de jong ste gebeurtenissen. Indië, zoo zeide hij, is geen probleem van het Britsche wereldrijk meer, doch een inter nationaal probleem van wereld-politieke be- teekenis. Indië heeft zich van sterke vrienden en bondgenooten verzekerd, zoodat de positie gunstig is voor het succes van de Indische zaak. De veelgeprezen zeemacht, van het Anglo- Amerikaansche imperialisme heeft gevoelige slagen gekregen van de mogendheden van het pact van drie. Het gebouw van het Britsche imperialisme valt van minuut tot minuut meer en meer uiteen en geen macht ter wereld kan het meer redden. Naar Bose verder verklaarde is het huidige wereldconflict een botsing tusschen het Anglo- Amerikaansche imperialisme en de nieuwe krachten. Het Britsche imperialisme zal echter eerder ineenstorten, dan zich buigen voor de eischen van het Indische volk. Vele menschen vragen zich af waarom de Britsche politici thans de fouten van hun methoden niet in zien en hun politiek ten opzichte van Indië niet wijzigen. Het is echter een oude leer der geschiedenis, dat een ineenstortend rijk steeds een geestelijke en moreele degeneratie, een ge brek aan staatsmanskunst en politieke vooruit ziendheid te zien geeft. Zonder Indië geen imperium, en indien het afstond doen van In dië de prijs voor het behalen van de overwin ning zou zijn, ware een voortzetten van den oorlog doelloos. Bose verklaarde verder, dat, hoe meer de Britsche autoriteiten dreigen en tyranniseerèn zouden, hoe beter het voor Indië's moreele ontwaken zou zijn. Juist door hun anti-Con gres en anti-Gandhi propaganda hebben zij zonder het te willen, de Indische zaak een bijzonderen dienst bewezen. De publicatie van de gestolen resolutie van Gandhi, die als een bom had moeten werken, heeft «als een boeme rang gewerkt, want daardoor hebben vele menschen in Indië en in andere landen inge zien, hoe eenstemmig het nationalistische stand punt van Indië in den grond thans is. Bose waarschuwde zyn landgenooten voor een compromis met de Engelschen. Den En gelschen feitelijken steun in den oorlog te belooven voor den prijs der onafhankelijk heid is even zinloos als misdadig, want de onafhankelijkheid van Indië zou slechts op papier bestaan en Indië zou mede in den oorlog betrokken worden. Ten vervolge op zijn bekendmaking van 13 Juli 1942 tot de geheele Ncderland- sche bevolking, die in alle Nedcrlandschc bladen verschenen is, wordt op bevel van den Weermachtsbevelhebber in Neder land, den generaal der vliegers Fr. Christiansen, het volgende officieel mee gedeeld Op 7 Augustus hebben onverantwoor delijke elementen te Rotterdam een aanslag gepleegd op een spoortrein der Duitsche weermacht. Een Nederlandsche spoorwegbeambte is bij de vervulling van zijn plicht het slachtoffer van dezen aanslag geworden. Indien niet vóór Vrijdag 14 Augustus a.s. middernacht, de daders zich bij de politie aanmelden, of vooral door mede werking van de bewoners des lands wor den geïdentificeerd, zal op grond van dc bekendmaking van den Wcermachtsbe- velhebber in Nederland teruggegrepen worden op een aantal gijzelaars, die met hun leven voor dcrgclyke daden van sa botage borg staan. Het arresteeren van de daders is thans in het eigen belang van de geheele be volking zelf, ten einde dit teruggrijpen op de gijzelaars te vermijden. Op tijdige mededeelingen aan een dienstinstantie van dc Duitsche weermacht of de politie, welke tot het grijpen van de daders lei den, stelt dc Weermachtsbevelhebbcr in Nederland een belooning van f. 100.000. Mededeelingen worden vertrouwelijk be handeld. De höhere SS en Polizeifiihrer en Commissaris-Generaal voor de veiligheid RAUTER. SS-Gruppcnführcr en luitenant-generaal der politie. De Japansche verliezen bedragen zeven vliegtuigen, die door rechtstreeks optreden tegen het doel verloren gingen. Bovendien zyn twee kruisers licht beschadigd, zij blijven echter bekwaam tot het uivoeren van ope raties. Deze zeeslag zal, naar het hoofdkwartier hieraan toevoegt, in het vervolg den naam dragen: „Zeeslag by de Salomons-eilanden." (De Amerikaansche kruisers van de klasse- -Astoria, die tusschen de jaren 1933'36 van stapel zijn geloopen zijn zware kruisers van gem. 9900 ton. Zij zijn bewapend met 9 ka nonnen van 20.3 c.M. De Engelsche zware kruisers van de klasse Australia zijn de Australia en de Canberra, beide ingedeeld bij de Australische marine. Zij hebben 9850 ton waterverplaatsing en zijn met kanonnen van 20.3 c.M. bewapend. HIMMLER IN FINLAND. De Reichsführer-S.S. Heinrich Himmler, heeft in de afgeloopen week formaties der Waf- fen-S.S. in Finland geïnspecteerd. Tijdens zijn verblijf te Helsinki bezocht Himmler den pre sident der republiek, Ryti. 's Avonds was hij met den chef van zijn persoonlijken staf, S.S.- Obergruppenführer en generaal der Waffen- S.S. Karl Wolff, benevens de overige heeren van zijn gevolg, de gast van den premier, Ran- gell, en de Finsche regeering. Den volgenden dag gaf Himmler gehoor aan een uitnoodiging van den maarschalk van Fin land, Freiherr von Mannerheim, en bezocht dien in zijn hoofdkwartier. Mannerheim eerde Himmler door hem te onderscheiden met het grootkruis van het vrijheidskruis aan het roo- de lint als bijzonder blijk der verbondenheid van het aan het Finsche front gemeenschap pelijk strijdende Finsche leger en een divisie der Waffen-S.S, en van den gemeenschappe- lijken strijd der Finsche vrijwilligers, die in de S.S.-divisie Viking stryden. (DN3.) BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Voor de Amerikaansche radio is volgens United Press een boodschap van Roosevelt voorgelezen, waarin deze erkende, dat de oor logsproductie der Ver. Staten in haar huldigen vorm niet tot de overwinning kan leiden. Weliswaar zijn vorderingen gemaakt, maar met het oog op datgene, wat werkelijk noodig is om te overwinnen, steekt de Amerikaansche productie nog maar in de kinderschoenen. Om dezen oorlog te winnen, moet een onophoudelijke stroom van wapens en oorlogstuig alle produc tieplaatsen der Ver. Staten verlaten. DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN IN JULI. De Italiaansche verliezen in Juli waren: Egypte 857 doodén, 1609 gewonden, 3774 ver misten. Rusland: 157 dooden, 622 gewonden. Balkangebieden 398 dooden. 648 gewonden. 115- vermisten. Marine: 27 dooden. 120 gewonden, 327 vermisten. Luchtmacht: 47 dooden, 73 ge wonden. 98 vermisten. (Stefani) COMMENTAAR VAN BERLIJN. In toonaangevende Duitsche politieke krin gen wekken de jongste maatregelen der Brit sche regeering in Indië het grootste opzien, ook al konden dergelijke handelingen van de Engelschen verwacht worden. Te Berlijn ver klaart men. naar het A.N.P. meldt, dat Enge land thans het masker laat vallen, nu het heeft ingezien, dat zijn pogingen om de ont wikkeling door allerlei trucs en schaakzetten tegen te houden, niet meer doorgaan, aange zien de nationaal-bewuste elementen in Indië vastbesloten den weg naar de vrijheid betreden. De Britsche maatregelen van terreur in Indië, de arrestatie van de vrijheidsstrijders door de Britsche soldateska. zoo zegt men verder, too nen. dat het Engeland in het geheel niet. te doen is om vrijheid, rechten van den mensch en al de leuzen, waarmede het zijn heerschappij- lusten pleegt te verbloemen, maar dat het als uiterste steeds weer zyn toevlucht neemt tot het meest brutale geweld. In dit verband wijst men er op, dat Soebhas Chandra Bose in zijn oproep heeft verklaard, dat het voor het mo reele ontwaken van Indië des te beter is, hoe meer de Britsche autoriteiten tyranniseeren. Wanneer Bose den Engelschen zegt, dat zij door hun anti-Congres en anti-Gandhi-pro- paganda ondanks henzeive de Indische zaak een bijzonderen dienst hebben bewezen, is dit zeer in het bijzonder waar voor het huidige oogenblik, nu Engeland het naakte geweld op de meest schaamtelooze wijze onthult. HORE BELISHA OVER DE POSITIE DER GEALLIEERDEN. „Oneenigheid heeft de geallieerden in het grootste gevaar gebracht", zoo schrijft de vroe gere Britsche minister van oorlog, Hore Belisha in een artikel voor het Argentijnsch dagblad .Razon". Door dralen en aarzelen, zoo vervolgt hij, heeft de sovjet-unie als bondgenoot reeds sterk aan waarde verloren. Van het geheele Russische machtspotentieel bevond zich eind Juli in handen van de asmogendheden 30 pro cent der bevolking, 36 procent der graangebie- den. 37 procent der spoorwegen, de helft van de voorraden steenkool, Ijzer en bauxiet, 60 pro cent der staalfabrieken en 70 procent der ma chinefabrieken. De asmogendheden hebben haar vijanden systematisch achter elkaar uitgescha keld, Zuid-China is practisch reeds een bele gerde vesting. Hetzelfde zal spoedig voor Rus land gelden. De verbindingsllnie over de Noor delijke IJszee loopt groot gevaar en de weg door de Perzische Golf wordt door het optrekken der astroepen in den Kaukasus rechtstreeks be dreigd. De hulp deir Ver. Stoten en Groot Brl- tannië' aan de sovjet-unie moet zich dientenge volge tot een minimum beperken. Het Russi sche front Is vcor alle geallieerden in gelijke mate van de grootste bet eekenis. Washington en Londen zijn zich sinds het begin van het Duitsche offensief van von Bock volkomen van de draagwijdte daarvan bewust geweest. Des ondanks is men niet tot handelen kunnen komen. Ten slotte stelt Hore Belisha de vraag, vie er verantwoordelijk is voor het „ongeloofelijke falen der geallieerde oorlogsvoering", (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1